TWEEDE BLAD Woensdag 24 September 1941 No. 6196 FEUILLETON Land- en Tuinbouw OfHciëele Berichten HET SCHOT IN DEN NACHT. Warmbloedfokkerij. BOKHOVEN, BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD De verrichtingsproeven van hengsten en merriën in Noord- Brabant. i 1 Teneinde de producten van d[e warmblcedfokkerij te onderzoeken op hun bruikbaarheid als gebruikspaard en de gevolgten van vroegjetr wel g|ef pleegde hekkenspfingers-fokkerij weg te werken en tevens pm de veelzfijf- dige bruikbaarheid aan te moedigten en te bevorderen worden de beste fokpaarden van 412 jaar onderi- jwoipen aan een z.g. verrichtings1- prcef. Ook dit jaar zftjn dezie vei(- richtingsproeven gehouden, zij "hiet top eenigszins bescheidener schaal dan vorige jaren. Ditmaal was de deel name beperkt tot hengsten en pre(- mie-merriën. Voor Noordbrabant zijn de drie keurintgsplaatsen gehandhaafd, met dit verschil dat in plaats van te Oir)- schot thans te Best 'is gekeurd. Best is iets beter gelegen voor lie deelne mers o-a- van Eindhoven en He'l»- mond, terwijl het terrein van Oir1- schot van vorige jaren thans niet beschikbaar w'as. En zoo is in deze week gëkeurd in Raamsdonk, Best «ra Haps. De deelname voor idezfei verrichi- tingsproeyen is nog vrij willig en dienovereenkomstig hebben nog niet alle premiepaarden hieraan deelge nomen. Alleen voor hengsten van 4 6 jaar is de deelname veyjp-licht. Wil het instituut aanf 'zijn doel beantwoorden dan zal het binnenkort wel verplicht worden gesteld dat ook de merriën hieraan) deelnem|en, al thans de geprimeerde dieren. Toch was de deelname vrij bevredigend, gezien de verschillende) moeilijkhel den, waarmee de edgönanen hebben te kampen als transportbezwaren, op hooping van werkzaamheden enz. De proef bestaat uit drie dqelen 1. Uithoudingsvermogen onder het zadel3000 ML af te leggen in draf binnen 12 minuten en 500 in stap binnen '6 minuten. Dan deze -verrich ting herhalen en tenslotte 3000 M. in draf, waarvan maximaal 900 M. in galop, binnen 12 minuten. 2. Aangespannen in éénspan voor boerenwagen, beladen meit 500 Kg1., >2 k 5 KLM. binnen 20 a 50 m:nu,ten; afleggen en daarna 500 M, in draf. '(Bij "luchtbanden *het dubbele ge wicht). Daarna 500 Kg. bijladen en dezen last voortbrengen over een afstand van 1000 meter, waarin 2 oï meermalen op bevel halt gehouden 19. Er verliepen bange oioigleniblikken. Het was een geluk', dat dez'e zijde van het huis nog het minst door de vlammen was aangetast, maar het was er zoo vol roo-k, dat iemand er moest stikken, als hij zich niet spoedig ver wijderde. „De arme heer, hij is verloren," zei een oude visschersvrouw. „Daar is ook geen mensch enkel rook". „Wie zou daar ook kunnen zijn," jammerde Minna het kamermeisje. „Hemelsche goedheid de, baron heeft zich om niets in een zekeren dood gestort." De seconden schenen den meni- schen een eeuwigheid in, ademi- looze, vreeselijke spanning, stonden zij beneden te wachten, machteloos, als verlamd door het verschrikkef- lijke, dat in het naaste oogenblik zou gebeuren. Alleen het angst wek kende knetteren van de vlammen werd gehoord. Daar ging op eens een zucht van verlichting door de menigte men zag Patrick aan het venster. Hij was zwart van de rook in den linker en weer aangetrokken moet worden. 3. Gezamenlijke geschikthe'dproèf onder het zadel in draf en galop. Naar gelang van den leeftijd moe ten de te primeeren merriën minstens 2 of 3 levende veulens ter wereld gebracht hebben. De eerste proef is voornamelijk1 een uithoudingsproef, de tweede een gehoorzaamheids- of gewilligheids- proef rustig aanzetten en rustig weer stilstaan. Bij de derde proef wordt vooral gelet; op de waarde voor gebruik als zadelpaard. Bij de beoordeeling der paardjen moet dus op zeer veel gelet worden, zcodat het niet wel doenlijk is, een omschrijving van de verrichtingen van elk paard afzonderlijk te gev-etn. In het algèméen kan worden gf&- constateerd, dat van de tier beoori- deeling aangeboden dieren geene twijfelachtig was, dus waren er ook geen uitvallers. Dit behoeft ook niet, wanneer de dieren eenigszins zijn voorbereid, kunnen ze de proef ge makkelijk doorstaan; diei dit niet kun nen m-oët van primeering uitgeslo- ten blijven. Den eersten dag, te Raamsdonk, waren van de, 16 aangegeven merriën er 13 verschenen, benevens 4 hen'gi- sten. Drie der hengsten werden "in' de le klasse gefplaatst, n.l. Vond el us van de C-o'öp. 'Ver. t. -verb, van het Paardenras in heit Land van Heus- den en Altena, Walter en Adelsjong van A. Z. Stioèk te Almkerk; één werd 2dei klasse Windsor van J. v. d. Heuvel te Genderen. Van de merriën kwamien 5 in de eerste klasse D aatje; van J. v. Riel te Lage ZwaluweWapollina van W. Snoek' te Nieuwendijk; Udinia van W. G. J. Branderhorst te E-er thenAnnet van A. Z. -Snoek t-e Almkerk en Belissa van W. u. Kessél te Zevenbergen. - i Eveneens 5 werden tweede klasse geplaatstVan,tin a van J. Keiler te Lage Zwaluwe; Boliena van "A. -V-os te Hill; A'r-ona van A. >D. v. Buur en te Meeuwen,; Rodona van W. -G. J. i5ramaern-orst te Het hen en Vlnïavan A. Z. S-noe'k te "Almkerk. Drie werden derde klasse Vasa- lien van J. J. Staal te Geert ruid eb be rg Straska van J. J. v. Dongen te Geertruidenberg en Tetty van A. D. v. Buuren, te Meeuwen. Als de landelijke ruiter die, die beste pre sta'ie bij het berijden, der dieren leverde, kreeg een medaille P. de Bont te Raamsdonk'. (Huisgezin). arm hield hij een vrouwelijke, schijn baar levenlooze gestalte zijn rech ter hing slap neerdie was d-oor een neervallenden balk getroffen. Met inspanning van zijn laatste krachten klom hij de ladder af, terwijl hij met bijna boven mens ch eli jk e kracht zijn aan de vlammen -ontrukten buit vast hield. Het was de hloogste tijd, want nauwelijks was hij beneden, of het dak viel m-et donderend geraas in. Een regen van gloeiende: vonken ver spreidde zich naar alle kanten en deed de menigte gillend uiteenstui ven. Het geheele dorp Mahlkehnen was ondertusschen op de plaats des onj- heils verschenen hulpvaardige handen strékten zich naar Patrick uit en legden de biewustel-ooze vrouw, die hij met gevaar van ziijn eigen 1 e/- ven uit den verstikkenden rook had gered, op het grasperk neer. Patrick kwam na eenige oogenblik- ken van bedwelming weer tiot zich zelf. Zijn arm deed hem hevig pijn, maar hij liet het niemand merken. „Het is Stina van het Zeeslotriep juffrouw Spalding met veel misbaar. Zij "knielde bij de bewustelooze- neer, wier zwart berookt gezicht bijna on herkenbaar was. „Stina en niemand anders heeft den brand gesticht; zij is het huis binnengeslopen, nadat de dames naar Griffshagen waren ge gaan!" „Stina heeft den brand gesticht!" riep de opgewonden menigte in koor. eertijds een schuilplaats voor misdadigers, tengevolge van zijn onafhankelijk bestaan. Tot de parochie Hedikhuizen be hoorde vroeger kerkelijk ook Bok hoven, dat later ressorteerde onder het decanaat van Heusden. De kerk van Bokhoven is in 1363 gebouwd. Nu, een honderd jaar ge leden, telde het dorp slechts 36 hui zen, welk aantal werd vermeerderd door een nieuwe school. De Heer van Bokhoven, woonde eertijds in een kasteel, met zware torens, gewelven, muren en grach ten voorzien, maar dit verblijf leed zeer in de Spaansche oorlogen. Alleen de voorburcht bleef lang bewoonbaar en strekte nog geruimen tijd aan den Graaf van Bokhoven tot schuilplaats, teen deze, tengevol ge van de staatsgebeurtenissen zijn vaderland moest ontvluchten, zoover- haalt ons H. B. Martini van Geffen in zijn verhandeling. Later besloot men den burcht le sloopen, daar deze door de Fran- schen veel geleden had en de restau ratie te groote financieele offers zou vragen. Lang is nog een gracht en een poort blijven staan. De landbouwproducten werden veelal te Den Bosch ter markt ge bracht. Bokhoven, ten N. begrensd door de Maas, ten O. en ten Z. door de gemeenten Engelen en Vlijmen en ten W. door Hedikhuizen was van alle zijden ingesloten door Hol- landsch of Geldersch grondgebied en 'behoorde vroeger tot „geen dezer pro vinciën, zoo min als tot het nabijge legen Staats-Brabant behoorde of aan hetzelve onderhoorig was. Volgens oirkonden was Bokliov-en ©ene hooge en vrije grondheerlijkheid, den titel van baronnie en vervolgens dien van graafschap veerde, r-essorLeerende on der het H. Roomsche Rijk en hg©> verre dan ook van Luik verwijderd, van den Vorst Bisschop dier stad afhankelijk en leenroerig; en hi-erln ligt de oorzaak der onafhankelijkheid waarin Bokhoven, ten opzigte d-er naburige provinciën, blieief." Teen dein Bosch in 1629 was over gegeven, werd het, als Nieuwkuik en Lith, van Holl-andsche zijde, „aan vankelijk als onzijdig grondgebied be schouwd." Oneieinigheid ontstaat in 1690 tus- schen den Graaf van Bokhoven ein Den Bosch, over enkele wilgen hoo rnen aan de Maas te Bokhoven. De ze waren belemmerend voor de scheepvaart, zoodat de Bossche stads- regeering besloot ze te laten kappen. Maar uit naam van den Bisschop van Luik (beschermer van Bokho ven) liet men Den Bosch weten, dat zij van dit voornemen moesten afzien. Het Schippersgilde moeide zich nu met de kwestie en de Staten gaf den den Graaf beviel de hindernis weg te ruimen. Na dit verlof tot uit- roeïng der hoornen, gegeven door Hunne Hoog Mogen-den aan Den Bosch, begaf „zich een leger van 6 man paardenvolk, dertig voetknech ten en 25 werklieden in-aar Bokhoven op marsch, ten einde de hoornen te vellen en een jaag- en tr-ekpad aan „Daarvan later, goede m-enschen," zei Patrick„nu moet er vlug een b-or de naar dokter Brinkmanh". Patrick gaf gteen acht -op- de pijn, die zijn arm deed, en wqerd'e al len af, (die hem in luide bewoordin gen beklaagden en medelijden be toonden. Ter wille van het krankzinnige, nietswaardige vrouwspersoon, dat dagen lang als een -dievegge -om het huis bleeft geslapen, was mijnheer de baron bijna mee verbrand," klaag de juffr-ouw Spalding, en begon daar op nogmaals om haar vernielde sluit- mand te treuren. Nog voor er een bode naar den dokter gezonden was, kwam deze in razende vaart op zijn fiets ter plaat se, Hij had dien avond nog laat uit moeten gaan en nauwelijks weer thuisgekomen den rooiden vurigen schijn boven Clemenshof bemerkt. Zonder zich te bezinnen was hij daar heen gesneld. „Goddank, dat u hier is, dokter!" riep Patrick. „Help haar, tenminste als er nog nulp mogelijk is," voegde hij er bij', want Stina lag er als een d-oode, toen de dokter zich over haar heen boog. ,,U is zelf gekwetst^ mijnheer de 'baron". „Och kom, dokter, dat is de moeite niet waard. Dat arme schepsel heeft het eerst uw hulp noodig." Toen men te Griffshagen den te leggen. Binnen twee dagen vol- braglen de arbeiders den hun opge dragen last, niettegenstaande hel ver zet van den gergtsbode van Bokho ven, die voor de overmagt moest wij ken. Aldus liep de Bokhovensche veldtogt zonder verlies van men- sehenlevens af, en de vreJe tusschen de naburen schijnt zich allengskens hersteld te hebben." Daar Bokhoven „in een slaat van onafhankelijkheid verkeerde" was het voor den rechter zeer m ceil ijk den misdadiger in handen te krijgen, die aldaar een toevlucht gezocht had. Dat duurde tot 1795, toen de Fran, schen ook Bokhoven bezetten. In 1S00 werd het door de Fransche Re publiek overgedragen aan de Bataaf- sche. In 1795 verloor Bokhoven dus zijn onafhankelijk bestaan en de Graaf verloer zijn souvereine en heer lijke rechten. Deze werden eerst later gedeelte lijk hersteld. van JAN DE HARTOGL Het boek, dat thans de belangstelling heeft van het geheele Nederlandsche Volk, is ver krijgbaar a f 4.70, franco per post f 4.95. BOEKHANDEL FIRMA L. J. VEERMAN - Tel. 19 - HEUSDEN IIET VERBOD VAN DEN VER BOUW VAN VOOR WRATZIEK TE VATBARE AARDAPPELGE WASSEN. Bij dezen herinnert de Planten- ziektenkun-dige Dienst den verbou wers van aardappelen eraan: le. dat ingaande 1 Jan. 1942voor het geheele land de teelt van het ras Thorbecke verboden is;' 2e. dat met ingang van denzelf den datum in verschillende gemeen ten of gedeelten daarvan in het Zuid oosten van Groningen, in eenige ge deelten van Drenthe en in het Noord oosten van O ver ij se 1 eveneens d-e teelt verboden is van alle voor wratziekte vatbare aardappelrassen met uitzondering van Roode Star, Present en Eigenheimer; 3e. dat -de teelt van Eigenheimer in deze gebieden slechts is toege staan tot 1 Jan. 1943, Bij de aan schaffing en het aanhouden vanpoot- gced hou de men met het b ovens laan- rekening. Opdat de verbouwer zal weten, welke rassen voor wratziekte on vatbaar zijn, volgt hieronder een op gave van deze rassen met vermelding van de rubrieken waarin zij in de Rassenlijst 1941 van het Instituut voor Plantenveredeling zijn onder gebracht. Zeer vroege aardappelrassen: Frühmölle, Magneto, Geelbiomen Limosa; Vroege en middenvroege rassen: Deva en Duivelander; W i n te r c on su m p tie r as sen Bevelander, Noordeling, Furore, Wilpo, Record, Koopman's Blauw©, Deva, Duivelander, Komeet, I-duna, Robijn, Populair en Souvenir; F ab riek sa ard appél en: i Voran, Triumf, Gloria, Ultimus, Wilpo, Record, Noordeling, Matador, Hellena en Tl obus ta Exportaardappelen: Alpha, Furore Wilpo, Voran, Record, Frühmölle, Alberta, Dunbar, Yeoman, Erdgold, Majestic, Gladstone, en Belle de Fon- tenay. IIET AFLEVEREN VAN VOLLE MELK. Op grond van het Zuivelbesluit '41 (controle op melkverkoop door melk veehouders aan consumenten) is het aan veehouders v-erb-oden volle melk af te lev-eren aan consumenten, als zij! niet in het bezit zijn van een door de Nederlandsche Zuiveleentrale, Af- deeling Zuivel, afgegeven vergunning. Deze vergunningen zullen slechts worden verleend aan melkveehouders die wonen in gebieden, gemeenten óf deelen van gemeenten waar te be- ooixlee'en door de Nederlandsche Zui- velcentrale, Afde-eling Zuivel de levering van gestandaris-eerde en/of taptemelk niet mogelijk is of waarr dit met zieer groote moeilijkheden ge paard gaat. Indien derhalve in de nabijheid van den melkveehouder een zuivel fabriek of melkinrichting is gelegen, waar gestandariseerde en taptemelk kan worden gehaald of indien een slijter (venter, tapper) in de buurt komt, zal geen vergunning worden verleend en zal dus geen volle melk! mogen worden afgeleverd aan consu menten. Zij die meienen, dat zij voor een vergunning in aanmerking komen, dienen vóór 3 Oct. 1941 ©en aanvraag formulier bij den Plaatsielijkein Bu reauhouder van de Landbouw-Crisis- Organisatie af te halen en dit for mulier volledig ingevuld -en on-dertee- kend bij de afde-eling Zuivelcontrole der Ned-erl. Zuivelcenlrale in de des betreffende provincie in te zenden. 'brand bemerkt had, was er een eind de gemaakt aan het feest. Graaf Egon, door het incident met Par trick en de verwijten vani ziijh tantie nuchter gew-orden, geleidde de dames van Clemenshof naar den wagen, die ze naar het Zeeslo-t zou brengiehi. Mevrouw von Duve had de uitnoor diging V an haar -neef -o-m 'bij hem in trek te nemen gaarn-a aang-enomlen. Zij, tan'.e Gorn-elie, Lore en Camilla waren vo-orlo'-opig zonder woning; te Griffshagen blijven zou haar om ve lerlei redenen hoogst onaangenaam zijn geweest. Zijl gevoelde geen sym- ypathie voor de gravin, wier uitnoof- ydiging overigens ook tamëlijk koel was geweest. Gravin Altenbach was buitenge woon zuinig; een, verblijf van moge lijk langen duur van eenige logeer gasten zop. bier volstrekt niet pas sen. Bovendien had Camilla zich ver stout om Egon, „die toch waarlijk overal aankloppen kon", af te wijzen. Neen, met de Duve's had de graavin afgedaan zij zouden bovendien die streek wel verlaten, nu de Clemens hof in rook en vlammen, was opge gaan. Vreemd genoeg had Camilla 'eerst geweigerd om van de gastvrijheid op het Zeeslot gébruik te maken. Men had haar bepaald daartoe moeten overhalen. „Maar lieve kind," had tante Cor nel ie gezegd, „waar moéten wij dan neen i f ii „Dokter Brinkmann zou -ons zop- der twijfel wel -opnemen. Maar daar had Lore zich tegen ver zet. „Waar denk je toch aan, "Camil la hoe kom je daar op? Patrick' is o-nze neef en de dokter een vreemde. Patrick zou het ons en met recht, kwalijk nemen, indien wijl in het dok tershuis intrek namen en niet op hlet Zeesl-ot". Daarna had Camilla volstrekt na5r den brand gewild, wat tante Corner lie evenwel krachtig be streden had. „Wij kunnen toch niet helpien kind. Wat wil je daar dan? Je moeder zou er nog angstiger door worden. Wees toch verstandig, Camilla!" T-oen had hiet anders zoo kordate meisje in stilte geschreid. Op het Zeeslot waren allen in de weer om de onverwachte gasten te bergen. V.oor dag en dauw was' al les daar wakker de vlammen van Clemenshof verspreidden nog baar gloed naar WTjd en zijd. „Zoodra daar ginds niets meer voor hem te, doen is, zal Patrick! aanstonds naar bier komen," zoo troostte Lore, de wanhopige zuster. Mevrouw von Duve. hield zich opf- merkelijk kalm. Ook voor haar had Lore een troostend woord. „Alen zal ons huis weer opbouwen, moesje," zei ze, terwijl zij liefkoozencl de hand van haar moeder streelde. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD „jtollands Glorie"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5