Binnenland Burgerlijke Stand D8 nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament vanaf 70 cent Nederland voedt zichzelf. PRODUCTIE SLAG 1941. Een goixl begin is het halve werk. Zorgt dus tijdig voor zaaizaad van goede kwaliteit, dat grondig gerei nigd en ontsmet is. Nog slechts enkele weken en de uitzaai van het wintergraan vindt al weder plaats. Door elkaar maakt een hoeveelheid wintertarwe en winter rogge ongeveer 83 pCt. van de totale hoeveelheid broodgraan uit. Onze broodgraan-positie wordt dus voor eem belangrijk deel door het wel of niet slagen, van den winterkoren-oogst bepaald. En het slagen van den oogst is op zijn beurt weder voor een be langrijk gedeelte afhankelijk van de omstandigheden, welke bij den uit zaai hebben gegolden. Waarhij wij dan vooral oog hebben op een goed bewerkten bodem en zeker niet min der op deugdelijk zaaizaad, dus zaai zaad van goede herkomst, dat grondig gereinigd en ontsmet is. Zorgt dus, dat gij tijdig prima dus zoo mogelijk: goedgekeurd zaai zaad in huis hebt. Vergeet ook niet, dat het zaad, al vorens het uitgezaaid wordt, grondig gereinigd moet zijn. Want onge- schoond zaaizaad geeft 3-voudig ver lies. Verlies door onkruid. Verlies door slecht ontwikkelde planten, wel ke niettemin ruimte en voedsel voor zich opeischen ten koste van de nor male planten. Verlies ten slotte van veevoeder, waarvoor de als zaaizaad [niet tot haar recht gekomen te klei ne, kieimzwakke en gebroken kor rels (zeker op 20 pCt. te stellen) nog zeer wiel te gebruiken waren geweest. Goed reinigen is derhalve van het grootste belang. Maar goed reinigen is 'alleein mogelijk met den trieur, welke alle ongerechtigheden verwij dert, zoodat gij uitsluitend gaaf, en kiemkrachtig zaaizaad overhoudt. Dit nuttige apparaat heeft in den loop der jaren algemeen ingang ge vonden. Indien gij er dus niet zelf over beschikt, is er toch ongetwijfeld een in de buurt. Bedenk, dat alle inspanning om een hooge opbrengst te verkrijgen niet baat, indien gij iniet begint met grondig gereinigd zaaizaad. Want grondig reinigen met den trieur is de eerste voorwaarde voor een hooge opbrengst en spaart daar bij veevoeder! Het ontsmetten van zaaizaad is iets dat eigenlijk reeds lang algemeen moest worden gedaan. En toch ont breekt aan de toepassing nog zeer veel. Het is noodzakelijk, dat dit verandert. Bewezen is immers, dat de zaaizaad ontsmetting even nood zakelijk als de keuze van goed zaai zaad is. Wanneer in een provincie als Gro ningen geen boer er aan denkt om zijn granen onbehandeld uit te zaai en, dan is dit een voldoende bewijs voor de noodzakelijkheid van dezen maatregel. De kiemschimmels, welke de éérste opkomst en de groeikracht van het gezaaide graan belangrijk kunnen belemmeren, worden door ontsmetting volkomen bestreden. Waarmede dus voorkomen wordt, dat men door een hollen stand van het gewas in het voorjaar genoopt is over te zaaien. Ook de later optredende ziekten, als Steenbrand, Strepenziekte, en Haverstuifbrand, welke vooral de korrel- en stroo-opbrengst belang rijk drukken, kunnen op deze wijze volkomen onschadelijk gemaakt wor den. Velen denken nog, dat zij bij aan koop van goedgekeurd zaad, niet aan ontsmetting behoeven te denken. Ook dat is fout. Het beste goedgekeurde zaaikoren kan besmet zijn. Eén uit zondering kan worden gemaakt, ij.1. bij Stuifbrand van Tarwe en Gerst. Hiervan mag gezegd worden, dat de ze ziekte praetisch geen gevaar op levert, wanneer de tarwe of de gerst van de goedgekeurde perceelen af komstig is, welke vrij waren van Stuifbrand. Het is nu de tijd het bovenstaande eens ernstig te overdenken en daarna te besluiten, in het vervolg dus: te beginnen met dezen herfst, alle zaai koren te ontsmetten. In de eerste plaats moet men dus verlangen, dat alle goedgekeurde za den ontsmet worden afgeleverd en ten tweede, dat in elk dorp of elke buurtschap een ontsmettingstrommel of machine wordt opgesteld, waar een ieder zijn eigen nabouw kan laten behandelen. Dit moet ten slol- te worden bereikt, omdat het ge bruik van ontsmet zaad van groot belang is in verband met onze voed selvoorziening. Geen enkele graanverbouwer kan hiertegen bezwaar hebben: omdat hij 1020 pCt. zaaizaad per ha. kan besparen, ömdat hij zich beschermt tegen een belangrijk ver lies aan opbrengst, omdat de met ontsmet zaad bezaaide akkers zich onder ongunstige weersomstandighe den beter gedragen «dan de niet-ont- smette, omdat de kosten gering zijn. omdat zeker niet in de laatste plaats, de verbouwer het tegenover de ge meenschap verplicht is. Aangezien de productieslag slechts dan werkelijk slaagt, indien onze ak kers op den duur uitsluitend- en om te beginnen voor het grootste deel met ontsmet zaaizaad bezaaid wor den. HOUDT DEN BODEM GEZOND DE RIJWIELBANDEN PRIJS VRAAG. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat velen in dezen tijd er zich toe gezet hebben om na den oproep van het Centraal Instituut voor Industrialisatie een oplossing voor het bandenprobleem te vinden, dat reeds nu echter ongeveer 1000 inzendingen zijn binnengekomen, heeft de stoutste verwachtingen over troffen. De jury ziet zich dan ook voor een uitermate zware taak ge steld, temeer daar een werkelijk goe de vinding aan zoovele eischen meet voldoen. Rekening moet o.a. worden gehouden met benoodigde grondstof fen, technische verdiensten en uit voerbaarheid, aanschaffingsprij s, slij - tage, veering, vastheid op den weg, vervuiling enz. De inzenders zullen dus eenig geduld moeten uitoefenen voordat zij den definitieven uitslag van de jury zullen vernemen. Wel valt reeds op te merken, dat veel uitvinders eenzelfde gedachte hebben gehad. Men zou de mogelijke systemen naar vijf groepen kunnen classificeerenconstructies, waarbij het loopvlak buigzaam is, veerende constructies met een weinig of niet buigzaam loopvlak, andere veerende constructies, houten banden zonder veeren en overige constructies. De opmerking dat ook niet gede tailleerd uitgewerkte ideeën welkom zouden zijn, heeft blijkbaar tot ee nig misverstand aanleiding gegeven. Met een vage aanduiding als „gebruik spiraalveeren", brengt men de tech nische oplossing van het probleem natuurlijk geen stap verder. Wat de verkregen rechten betreft heeft een inzender reeds octrooien verkregen en/of afspraken gemaakt met een bepaald bedrijf, dan zal een beschikbaarstelling aan andere be drijven achterwege blijven, mits be doeld bedrijf de surrogaatbanden in behoorlijke hoeveelheden kan ver vaardigen. Is dit laatste niet het ge val, dan zal het C.I.V.I. pogingen in het werk stellen, ook andere be drijven de fabricage ter hand te la ten nemen. Hierbij wordt dan vanzelfsprekend een vergoeding voor den uitvinder be dongen, welke in overleg met hem wordt bepaald. Het C.I.V.I. zal tevens zijn bemiddeling verleenen bij het verkrijgen van een toewijzing voor grondstoffen. Het Centraal Instituut voor Indu strialisatie, waaraan voor 1 October a.s. alle ontwerpen kunnen worden toegezonden, is gevestigd: Bezuiden- houtscheweg 81, 's-Gravenhage. Naar aanleiding van hot boven staande wordt de bevolking er opi nie uw op gewezen, dat in dergelijke gevallen ook in de toekomst de hard ste straffen zullen worden opgelegd. Herhaalde malen reeds heeft de leiding van de Duitsche weermacht in ons iand ernstig gewaarschuwd tegen het opi eenige wijze hulp dief den aan Engelschen, voornamelijk Engelsche vliegers, die een noodlan ding maken. Zij heeft daarbij medegedeeld, hien, die deze waarschuwing in den wind slaan, zwaar te zullen treffen. Reeds eerder hebben vijf personen hun daad met den dood moeten boie!- ten, thans zijn, zooal's uit boven staande blijkt, opnieuw vijf personen terechtgesteld. De Duitsche bezettingsautioriteiten wenschen niet met zich te laten sper len en zullen, uitermate scherp blijL ven optreden. Men zij derhalve verstandig en ont- houde zich van iedere „wèlwiHjendr heid" jegens Engelsche vliegers, in dien met deze eventueel mocht ont moeten. Men late zich voorts niet beïnvloeden door personen, Mie van uit Londen tot het voeren van "Mei- paalde acties aanzetten. Terwijl zij zelf niets riskeeren, valt het volledig risico op de Nederlanders in eigen land, want deze hebben de ernstige gevolgen van hum daden "te dragen zij stellen hun leven in de waag schaal. TER DOOD VEROORDEELD. Het Kriegsgericht heeft vijf Ne derlanders, die hulp verleend had den aan Éngelsche vliegers, die na een noodlanding hadden trachten te ontkomen, wegens begunstiging van den vijand ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken door middel van den kogel. WAARSCHUWING. In den nacht van 15 pp 16 Septem ber is een Nederlandsch burgier, 'die zonder daartoe de bevoegdheid te hebben een militaire inrichting in de omgeving van Amsterdam naderde, door een wachtpost doodgeschoten, daar hij op sommatie niet bleef staan. Dit voorval bewijst weer eens dui delijk hoe gevaarlijk hét is, wanf neer men, zonder daartoe verlof ,te hebben, militaire inrichtingen na dert. Het zij "tevens een dringende waarschuwing voor 'hen, die meeneri op lichtzinnige wijze militaire ver bodsbepalingen te kunnen negeeren. van het Duitsche volk, zoo pl niet te beletten, dan toch ernstig üe belem meren en te schaden- Behalve dat deze opschriften te recht groote ergernis en verontwaar diging wekken bij ons volk, pogen zij de Duitsche overheid in pen dul>- belzinniglicht te stellen, en werpen zij een blaam op het yoorgeslacht van het Duitsche volk, dat <ons ge durende den geheelen tachtigjarigen oorlog zou hebben verraden. Om al deze redenen zijn deze op schriften anti-Xederlandsch, anti- Duitsch en an.i-na ionaal-sbcialistisch. Dientengevolge draag ik aan allen, wien dit aangaat op, deze opschriften te verwijderen." OPROEP VAN IR. MUSSERT. Ir. A. A. Mussert, de leider der N.S.B., publiceert in het Donder dag verschenen nummer van „Volk en Vaderland" onder het opschrift Schoonmaak houden!" den volgen den oproep „In verschillende plaatsen in Ne derland zijn met groote letters jbpf- schriften aangebracht als Groot-Duitsch tegen "Hbllandsche bekrompenheid. Nederduitsch=Wederduitsch. tot 1648 Nederduitsch 1940 Wederduitsch. en dergelijke, die tot uiting jbrönt gen den wensch tot inlijving .van Nederland bij Duitschland. Het is duidelijk, dat men piet de ze opschriften de bedoeling heeft, de taak der N.S.B. om het Neder- landsche volk te maken tot pen vriend, een broeder, een bondgenoot DE BANDEN VAN NEGEN FIET SEN GESTOLEN. Een landbouwersfamilie uit Nis- telrode kwam Zondagmorgen tot de minder prettige ontdekking, dat van al de in hun bezjit zijnde fietsen), in totaal negen stuks, de banden waren afgehaald en spoorloos vert- d wen en. De fietsen stonden in een leagL staand kippenhok achter de hoeve.. Hier schijnen banderiliefhebbers de lucht van te hebben gekregen, want in (den nacht van Zaterdag op Zon»- dag hebben onbevoegden zich, door verbreking van een ruit toegpng tot de fietsenbergplaats verschaft en op hun gemak de rijwielen afgepeld. Eén band, die nagenoeg onbruikbaar was, heeft men laten liggen. De bewoners van "de hofstede heb ben van het nachtelijk bezoek niets bemerkt en konden niets an.lersi deen ,dan het geval bij de politie aangeven. - ZAND GELEVERD IN PLAATS VAN KOFFIE. Een inwoner van Utrecht bevond zich dezer dagen in een café te Den Bosch, waar hij in connectie kwam met ©enige personen) die beweerden handel te drijven i,n gesmokkelde kof fie. De man wilde gaarne een hoe veelheid koffie koopen. Na ©enig heen en weer gepraat, werd overeengekomen, dat hij een hoeveelheid koffie zou kunnen koo pen voor de som van bijna duizend gulden, zijnde het bedrag dat hij bij zich had. Dit geld moest hij tevoren betalen; de koffie zou liem in een kist wor den nagezonden. De Utrechtenaar liet in Den Bosch het bedrag van nage noeg f 1000 achter. De kist kwam hem al heel spoedig achterna, doch toen hij het deksel oplichtte deed hij de onaangename ontdekking, dat de inhoud uit louter zand bestond. Niet één koffieboontje zat er tus- schen. De man begreep toen, dat hij de dupe van een paar sluwe oplich ters was geworden. Hij deed aangifte van het geval bij de politie te Utrecht, die nu trach ten zal de daders van deze oplich ting te achterhalen. NOG NIET INGESCHREVEN VRACHTAUTO'S. Het is gebleken, dat tal van perso nen, die op 15 Mei 1941 houder wa ren van vrachtauto's als bedoeld in de inschrijvingsbeschikking 1, 1911, (hieronder te verstaan motorrijtuigen opleggers en aanhangwagens, geheel of gedeeltelijk ingericht tot vracht-, of veevervoer, alsmede motorrijtui- tuigen, uitsluitend bestemd Lot het voortbewegen van opleggers of aan hangwagens (met uitzondering van landbouwtractoren), verzuimd heb ben deze voertuigen tijdig te doen inschrijven in de vanwege den secre taris-generaal van het Departement Waterstaat te houden registers. Tot 1 Oct. 1941 bestaat voor de hier bedoelde personen de gelegen heid om hun verzuim te herstellen. Zij zullen daartoe bij den rijks- (hoofd inspecteur van het verkeer voor ieder voertuig een (rose; formu lier (inschrijvingsformulier I 1941 voor vrachtauto's) moeten aanvragen en dit behoorlijk ingevuld voor 1 Oct. 1941 bij dien rij ks(hoofd inspecteur moeten inzenden of inleveren. Voor zoover de aangever thans niet meer houder van het voertuig is, behoort de inschrijving toch door hem te geschieden, doch dient daar bij te worden vermeld, wat met dit voertuig is geschied. Tegen allen, die op 1 October 1941 niet aan him verplichting hebben vol daan, zal een strafvervolging war den ingesteld. Niet nakoming van deze verplichting kan worden ge straft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste f 10.000, alsmede verbeurdverklaring van het motorrijtuig. OPROEP VAN IR. MUSSERT. De leider der N.S.B., ir. Mussert, heeft per radio een oproep tot volks- genooten gericht, waarin o.m. wordt gezegd Helder en duidelijk staat ons voor oogen, dat de huidige oorlog een bot sing tusschen twee werelden is, na melijk eten botsing tusschen de oude democratische, kapitalistische en marxistische wereld ©enerzijds en de nieuwe nationaal-socialistische en fas cistische anderzijds. De nieuwe we reld wordt gevormd door de nati onaal-socialistische en fascistische vernieuwingsbewegingen die zich on der alle Europieescbe volkeren heb ben baangebroken. De Nederlandsche Nat.-Soc. hebben reeds vanaf de ge boorte van de N.S.B. in het jaar 1931, het Nederlandsche volk ge waarschuwd voor het Europa be dreigende doodelijke gevaar van het bolsjewisme. Het is voor ons van zelf sprekend, dat wij de needs in het jaar 1933 af gelegde solidariteitsverklaring met de bruihhemdien van Mussolini in de daad hebben omgezet. Reeds staan 10.000 Nederlandsche nationaal-socialisten in de rijen van de Standarte Westland, der Waffen S.S., van het N.S.K.K. en van de P.K. afdeelingen. Een -nieuw regi ment zal uit de weer-afdeeling van de N.S.B. worden gevormd en naar het Oosten vertrekken. Wij willen met elkaar schouder aan schouder staan in ons oude, zich reeds hernieuwend werelddeel, ons Europa. WIJK EN AALBURG. 'Over de maand Augustus. GeborenJanske Johanna, d. v. K. J. de Vries en W. v. "BergeijkJ Mechelina Pieternella, d. v. I. den Dekker en H. Mjans; Jenneke An'- tonia, d. v. P. v. Rijswijk en "A. de Tv7aal; Willem, t. v. J. p. Nieuwkoop en P. A. v. d. Steenhoven. Getrouwd C. Bouman, 25 j. ,en D. K. Bax, 25 jL. Wittebol, 23 j. |en C. J. v. Suilichem, 22 j. Overleden Helena van Loon, wed. van C. van Dij'kj, 67 j.; Kiornelia Kamerman, 79 j. De groote belangstelling die het Nederland sche volk heeft getoond voor de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament (op last van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, door een daar toe benoemde commissie bewerkt), waardoor de eerste druk binnen enkele dagen na verschijnen reeds geheel uitverkocht was, heeft het Neder- landsch Bijbelgenootschap doen besluiten gelijk tijdig met de verschijning van den tweeden druk, eenige luxe editities in den handel te brengen. De nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament is thans in diverse uitvoeringen verkrijgbaar Verkrijgbaar in den Boekhandel van Fa. L. VEERMAN teHeusden. Foto Polygooruv. Bilsen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 6