„llkii 1WjnftahcH> maafci ió gtfed!' Lied yan de week Marktberichten Van een zomerschen dag in het najaar! MISLUKTE NACHTELIJKE BANK ROOF TE OISTERWIJK. Naar de B. Crt. meldt, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een brutale inbraak gepleegd bij de N.V. Rot erdamsche Bank ver eeni ging, gevestigd in een gebouw op den hoek van de Stafionsstraat-Dorpst aat te Oisterwijk. i9e dief is daarbij» op zeer brutale ■wijze te werk gegaan. Allereerst heeft hij zich aan de woning, gelegen aan den Gemullehoekenweg, van den bankhouder, den heer Bertens ver voegd en zich toegang tot dit huis verschaft. Omstreeks 3 uur hoorde mevrouw Bertens verdachte geruchten in haar slaapkamer en waarschuwde haar man. Toen deze een onderzoek ging instellen en op den overloop kwam, kreeg hij. een klap op zijn hoofd van een man dien hij slechts vaag kon onderscheiden en tlie zijn hoed diep over zijn oogen getrokken had, waarop een worsteling ontstond. Toen mevrouw tusschen beide kwam keerde de inbreker zich tegen haar en bracht haar verschillende slagen op haar hoofd toe, waardoor zij bloe dig verwond werd. De heer Bertens ging intusschen hulp zoeken en struikelde daarbij, waardoor hij hog van de trap viel. Toen hij buiten kwam waren eenige buren op het lawaai te hulp gesneld, doch de dader was die woning uit gevlucht met medeneming van de sleutels van 'het bankgebouw, 'die hij, naar later bleek, uit de broekzak van den heerB. gehaald had. Terwijl een ander de politie waarschuwde, Verleende de familie G. gastvrijheid aan mevrouw B. en kinderen. Dir. Schroder die gewaarschuwd was, ver leende geneeskundige hulp. De inbreker had zich met een val- schen sleutel toegang tot de wo ning van den heer B. verschaft. De dief is tijdens de hierboven omschreven consternatie naar de Sta- Stationsstraat gegaan- en heeft zich toegang verschaft tot het kantoor en de kluis. Bij het openen van de kluisdeur ging natuurlijk, het alarmsigjnaal over, idat op verren afstand nog hoorbaar is. De dief heeft hierop zooder iets medegenomen te 'hebben, "die vlucht genomen. De, boven de bank wen nende familie was intusschen ook (gewékt en 'ging) naar beneden en vond de kluisdeur open, doch de diarier was weg'. Ook de politie kwam op het fdarm af en direct werd het geheele politieapparaat in het werd gesteld voor een 'diepgaand Onderzoek. De heer en mevr. B. zijn er niet goed aan toe, vooral mevr/B. niet. RIJWIELDIEVEN GEPAKT. Zooals overat in den lande regende het ook bij de gein een te-pol itie en maréchaussee te Oss aangiften van rij wieldiefstallen. Mocht men reeds meer malen het rijwiel, ontdaan van de banden, in een of andere afgelegen straat terug vinden en zelfs eenmaal een tweetal personen op heeterdaad betrappen, den laatsten tijd wees er alles op, dat in Oss een 'geheel complot bezig was rijwielen te stelen,met het voornaamste doel banden te koopen en deze tegen abnormaal hooge prijzen te kunnen verkoopen. Zondagavond waren eenige ieden van den Luchtbeschermingsdienst óp pa trouille in de omgeving van den Lii|- therweg, waarbij zij eenige der bewo ners moesten waarschuwen tegen licht- uitstraling uit hun huizen. Toen men nu even een dezer woningen was bin nen igeweest, bleek bij het buitenkomen dat beide rijwielen ontvreemd! waren. Na eenige navraag in de omgeving ontving men inlichtingen en signale ment van eenige personen, die zich reeds geruimen tijd verdacht in de om geving hadden opgesteld'. Dank zij deze inlichtingen slaagde men er spoedig m de identiteit van een dér verdachten vast te stellen. De politie begaf zich direct naar het huis van den verdachte en bij een vluchtige huiszoeking werden spoedig de beide rijwielen teruggevonden, waar van inmiddels needs de banden verwij - derü waren. Verdachte en diens broer werden gearresteerd en nadat nog een drietal rijwielen in diit huis werden gevonden, dte eveneens van diefstal afkomstig bleken te zijn, werden de twee gebroeders alsmede de vijf rijwie len naar het poritiébureau overgebracht. De verdachten werden aan een streng verhoor onderworpen,, waarbij één een bekentenis aflegde met het gevolg dat nog een derde persoon kon worden ge arresteerd. De vijf rijwielen zijn reeds aan de eigenaars teruggegeven. Verder vernemen wij nog, dat ook de tnaréchaussée er in geslaagd is een persoon te arresteeren, bij wien niet minder dan zes rijwielen van diefstal afkomstig, in beslag werden genomen. Daar vermoedelijk nog meerdere per sonen bij dit complot zijn aangestoten, wordt 't onderzoek met kracht voort gezet. Ti ■f, -W AANGIFTEN INKOMSTEN- EN VERMOGENSBELASTING. De waarnemende secretaris-generaal van het departement van financiën brengt het volgende ter algemeene kennis. Teneinde het invullen van de aan giftebiljetten A (inkomstenbelasting) te bespoedigen, mogen de aangevers, die opbrengst van etfecten hebben aan te geven, het aangifteformulier door het aanbrengen van een doorhaling vereen voudigen. Zij, die niet tevens een aan gifte voor de vermogensbelasting heb ben te doen, mogen in vraag 15, letter B. 2e doorhalen de regels beginnende met een romeinsche I en eindigende met „II inschrijvingen en eliecten wel ke niet genoteerd worden ter beurze van Amsterdam". De onderdeelen C. en D. van de desbetreffende vraag brijven dus staan. Hierbij worden de opbrengsten van etfecten dan aange geven zonder de onderscheiding naar het ai dan niet aan de Amsterdiamsche eitectenbeurs genoteerd zijn van de des- betrettende fondsen. Zij, dieiin'het gevai verkeeren, dat zij tevens een aangifte voor de vermogens belasting hebben te doen, moeten de onderscheiding tusschen opbrengst van genoteerde effecten en van niet geno teerde etfecten wet maken. Zij behoe ven daarbij met te fetten, op het al dan niet genoteerd zijn op het oogen blik, waarop de opbrengst genoten werd (zooals het biljet eigenlijk verlangt), doch kunnen de onderscheiding gemaks halve maken naar den toestand op 30 April 1941, zooals zij dat ook doen voor de vermogensbelasting. De aandacht van de aangevers voor de vermogensbelasting wordt er voorts op gevestigd, dat de gevraagde speci ficatie van effecten, schuldvorderingen en schulden (voor zoover een en ander niet tot het bedrijts- of beroepsvermo gen behoort) deel uitmaakt van de aangifte, zoodat ieder, die de sjieciit- catie niet bijvoegt, niet de vereischte aangifte doet. Voorts wordt nog medegedeeld, dat zij, die uitgaven voor inning van huren en pachten hebben gehad, en zij, die ertpachtcanons hebben betaald, deze kosten en lasten mogen aftrekken van de inkomsten uit de verhuurde ot ver pachte goederen. Zij kunnen daartoe het aangiftebiljet A (vraag 15, letter A, aan het slot) met de pen aanvullen. Onderhoudsuitkeeringen aan een ge wezen echtgenoote en onderhouds uitkeeringen aan de echtgenoote van wie de belastingplichtige duurzaam ge scheiden leeft, kunnen in het biljet A worden afgetrokken bij \Eaag 18, letter B, mits men erbij schrijft, waar het om gaat. TWEE GEZUSTERS IN BRAND GERAAKT. Personeel van die N.V. Carlon.nage- fabriek v.h. Gebrs. Sparreboom, ont dekte een begin van brand ten huize van de dames Veld, aan de Wijk te Nieuwe Pekela. Men verschafte Szich toegang tot de waning en kwam tot de vreeselijke ontdekking, dat bei de dames in lichterlaaie stonden. Onmiddellijk werd hulp verleend en een dokter gewaarschuwd. Teen deze arriveerde, bleek de zestigjarige ongehuwde mej. K. Veld reeds te zijn Overleden. Haar zuster, de 56- jarige ongehuwde mej. M. Veld, werd met zware brandwonden maar het R.K. ziekenhuis te Winschoten over gebracht!:. Haar toestand is hoogst ernstig. De brand kon door het personeel van de fabriek spoedig worden ge- bluscht. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het spelen niet vuur door een der zusters, die gees tesziek was. Haar kleeren vatten daardoor vlam. Op haar hulpgeroep kwam de andere zuster toesnellen, doch ook haar kleeren geraakten in brand, waarop zij, in vlammen ge huld, maar builem snelde. Het personeel van de cartonnage- fabriek verleende zoo spoedig mo gelijk hulp. "Het lichaam van. mej. K. Veld werd totaal verkoold in de woning aangetroffen. „StMEROE" ROERT ZICH. Naar United Press meldt, maakt men zich te Batavia ongerust over de in hevigheid toenemende werking van den vulkaan Smeroe, die als de gevaarlijkste vulkaan- op Java geldt. Op het oogenblik is men bezig de bevolking van het in de buurt van den vulkaan liggende gebied zoosnel mogelijk weg te voeren. De geleerden zijn van meening, dat het gevaarlijke punt nog niet is bereikt. De smeroe, die 130 km. van Soerabaja ligt, stoot op liet oogenblik lavamassa's enasch uit. De vlammen, die soms door de soms door de aschwolkeu heen bre ken, zijn zelfs in Semarang, dat 400 km. van den vulkaan verwijderd is, zichtbaar. DOODELIJK ONGEVAL. "Te Haarlem "is op den hoek' yap Aet Kennemerplein bij, het Oostelijk viaduct een ernstig ongeluk gle'beurd. Terwijl de 12-jarige A .H. N. acht te r een wielrijdstér fietste, wilde hij' uitwijken voor een vrachtauto, die hem achterop kwam. Hierdoor "kwam zijn voorwiel met de voor <hem rij dende fiets in aanraking. Hij; jviéL en kreeg den auto over, zich heen. De knaap wa,§- bijina «>p slag dood. Het stoffelijk overschot is naar een der ziekenhuizen overgebracht. JONGENS SPEELDEN TRAM METJE. Baldadige Scheveningsche jongens hadden Dinsdagavond op het Gevers Deynootplein bij het station van de Nood-Zuidhollandsche Electrisch, liet in hun hoofd gehaald trammetje te spelen met echte wissels. De bengels van resp. elf en veertien jaar oud, hadden daarbij kans gezien van de hier liggende wissels, waarover de blauwe tram het eindstation Scheve- ningen binnenrijdt, er een drietal om te gooien om eens te zien, hoe dat geval wel af zou loopen. Eenige oo- genblikken later kwam uit de rich ting Den Haag een motorwagen. Deze reed over de verlegde wissels wat tot gevolg had, dat de tram uit de rails liep. Gelukkig was de snelheid van den motorwagen op dat oogen blik niet groot, zoodat alleen een baanschuiver sneuvelde. De bestuur der verdacht een tweetal jongens, die in de onmiddellijke nabijheid groote belangstelling voor de ontspo ring aan den dag legden, dat zij er meer van wisten. Hij wist de twee jongens te grijpen, waarna zij aan de politie zijn overgeleverd, die beide deugnieten op het bureau aan den Gevers Deynoptweg heeft op gesloten. DOODELIJK ONGELUK. Op den onbewaakten overweg van den Oukoopschen Dijk onder Reeu- wijk, is een melkauto, bestuurd door den 83-jarigen T. Burger uit Reeu- wijk, door een trein gegrepen en to taal versplinterd. Burger werd hier bij gedood. Het ongeval wordt toe geschreven aan den mist. MANOEUVRES IN INDIE. In Nederlandschrtndië zullen om vangrijke manoeuvres worden gehou den, die eenige weken zullen duren. Zij zullen plaats vinden langs de ge heele kust van Midden-Java. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van tanks in groote hoeveelheden, voorts van vliegtuigen, jagers zoowel ais bommenwerpers. Tevens zullen twee duizend parachutisten worden ge bruikt. VOEDER VOOR DIEREN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening verzoekt er de aandacht op te vestigen dat sedert 14 ,Sepk temher 1941 de leveranciers, die tot nu toe aan de bij!' hen ;op de klanf" tenj.ij.st ingeschreven klanten voeder voor dieren' verkochten,' daartoe niet meer in staat zijn, apnigezien. geen voeder daartoe meer beschikbaar kan worden gesteld. Hetzelfde geldt 'voor den verkoopi van dierenvoecler aan hen, die op de zgn. postduiVenlijsten zijn ingeschreven;. POGING TOT VERGIFTIGING. Het gerechtshof te 's Bosch heeft arrest gewezen rn de zaak "tegen, mie j. J. C. F. pit Eindhoven, die in Fe bruari jl. door het doen bakken van een taart, waarvoor zij; vergiftigde jam beschikbaar stelde, gepoogd heeft haar zuster te vergiftigen. In hooger 'beroep de recht bank had haar tot ©en jaar gevange nisstraf veroordeeld veroordeelde het Hof haar overeenkomstig den eisch van den w.n. procu,reur-genie- raaL tot een gevangenisstraf van één jaar en ze-s maanden, met aftrek van het geheele voorarrest. NATIONALE JEUGDSTORM BE STAAT ZEVEN JAAR. De persdienst 'van den Nationalen Jeugdstorm deelt mede: Zaterdag a.s. zal 'in het geheeleland ter gelegenheid van het zevenjarig be staan van den Nationalen Jeugdstorm de „Dag van den ouden Jeugdstorm" gevierd worden, waarblij 'aan de leden van voor den lOen Mei 1940 eere|- draagteekens zullen worden uitgereikt. Te Arnhem, de oudste groep van den Jeugdstorm in Nederland, zullen deze eere-draagteekens persoonlijk worden uitgereikt door den hoofd'sïormer C. van Geelkerken. Des middags van 10.30 tot 7 uur zal de Nederlandsche Omroep in een spe ciale uitzending zijn aandacht aan deze herdenking wijden, waarbij1 de hoofd- stormer een rede zal uitspreken. De tees tel ijke bijeenkomst te Arn hem wordt besloten met zang en tap toe op het Velperplein. VERMINDERING VAN PRETATIE NIET TOEGESTAAN. Reeds eenige malen deelde de ge machtigde voor de prijzen mede, dat iedere directe of indirecte vermindering van de prestatie bij ©en transactie wordt beschouwd als ©en verkapte prijsver- hooging, die uitteraard verboden ii's. Dit beteekent, dat ook het laten ver vallen van aan de 'koopers verleende faciliteiten, zonder dat hiermede een prijsverlaging gepaard gaat, is verbo den. Wanneer dus b.v- een winkelier op 9 Met 1940 bereid was zijn afnemers zekere crediet faciliteiten toe te staan (afbetaling b.v.) en hij dit thans niet meer doet, :t s hij verplicht een prijs verlaging toe ,te passen. Hij moet de prijzen der op 9 Mei 1940 onder der gelijke voorwaarden verkochte artike len brengen op den prijs, die op 9 Mei 1940 voor contante betaling gold. VERDRONKEN. In het halfduister is de 25-jarige dienstbode J. M. in het Maas-Waal-ka naal b/ij Nijmegen- te water geraakt ,en verdronken. GEVAARLIJK SPEL. v Te Arnhem was een 11-jarige jon gen niet eenige vriendjes op tram,' die van den Geitenkamp kwam geklommen. Op den Roosenclaalsche' weg sprong hij van den snelrijdenden wagen af en kwam daarbij op het andere tramspoor t erecht, juist voor een van de tegenovergestelde rich ting naderende tram, welke niet meer tijdig tot stilstand kon worden ge bracht. De jongen werd overreden; de dood trad onmiddellijk in. NATUURTHEATER TE OISTER WIJK In het Oisterwijksche Natuur-Theater werd Zondag voor de laatste maal in dit seizoen de opvoering gegeven van het tooneelspel „Midzomer Dolheid" van William Shakespeare, in de verta ling van Dr. L. A. J. Burgersdijk. De belangstelling was weer goed én dat de Ghesellen van den Spele succes hebben gehad dezen zomer blijkt wel uit het feit, dat gedurende de reeks opvoerin gen 9166 personen dit mooie spel zijn komen bewonderen. Aan het slot werd nog een dankwoord gesproken tot die leden van het 'tooneelgezelschap; de dames werden bloemen aangeboden. Guus Betlem Jr. Ik zit in mijn kamer, mijn ramen wijd open, De zon schijnt omlaag uit een smet teloos blauw, 'k Heb net nog een uurtje het strand langs geloopen, Dit moet je genieten, Zoo zei er mijn. vrouw, Ik hoor in de tüinen'cle menschen weer, praten, En achter staat ergens een radio aan, 'k Zie zomersche kieediug in zonnige straten, 'k Ben ook in mijn enkel colbertje ge gaan. En ginds aan het strand was het heuseh om te puffen, En vol, als geen dag in het drukste seizoen, 'k Heb er voor het laatst, wat in 't zand liggen suften, Dat zal ik' tenmïste niet dikwijls meer doen, Geen plaatsje (te krijgen, ook op de terrassen," Ik stond voor de tram een kwartier; in de rij', Daar zat je in Augustus een maand op te vlassen, En ïedren dag ging met regen voorbij. We hebben nog even een zomersche neiging, We vangen het laatste restantje nog op, Een lichtblauwe lucht, zonder wolken ot. dreiging, Als schoon© vergoeding voor twee we lken strop. Een weertje, hé, zeg ik! verheugd tot mijn buren, En gooi overmoedig een handjevol grind, Ja lijn, komt het antwoord maar het zal 'niet lang duren, J e weet, dat vandaag toch.het na jaar begint? Het najaar: Warempel', ik was het ver geten, Hoe kan het ook anders een dag als vandaag: Ot.<t och, want een uurtje zoo wat na het eten, L)an roetsjt mijn verduistering eens klaps omlaag. Dan heb ik dien zomerdag buitenge sloten, En draai ik al zuchtend mijn schemer lamp aan, Dan hoeft niet als vroeger, mijn tuin nog bespoten, Waar boo men en struiken in het donker ai staan, Dan zeggen we zacht, met een blik! op elkander, Wat is het vroegdonker, en wat wordt het al trisch, En denken we beiden de één voor de ander, Toch merk! je Eet al, dat Eet najaar; er is. GORINCHEM, 22 Sept. Veemarkt. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 627 runderen en varkens. De prjjzen waren als volgt Kalfkoeien f 460.— tot 600. Kalfvaarzen 360.460. Melkkoeien 45Q.— 575. Graskalveren 90.200.— Overloopers 20.— 30. Biggen 10.18. Voor de regeering werden geleverd; 314 runderen en 13 nuchtere kalveren» Mijnenvegen in volle zee. Duitsche oorlogsbodems tijdens hun gevaarvol werk. De vaartuigen zijn door speurlijnen met elkander verbonden Atlantic-Holland!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4