TWEEDE BLAD Vrijdag 26 September 1941 No. 6197. Ofïiciëele Berichten Adverteeren regeerings-koffiesurrogaat CEJTT Daarom f Ravenswaay's „SUGOKoffiesurrogaat FEUILLETON HET SCHOT IN DEN NACHT. Voedt Uw huid 's nachts met Purol PER 250 GRAM - doetverkoopen - BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD CONTRACTEN RUNDVEE. De Prov. Voedseloommissaris voor Noordbrabant maakt bekend, diat thans wederom mestcontracten kunnen wor den atgesToten voor het leveren van rundvee aan de Nederlandsche Veehou derij Centrale. Voor. nadere bijzonderheden, kan men zich wenden tot de plaatselijke bureau houders. Degenen, die reeds mestvee gele verd hebben ingevolge een aanslag voer mestvee, komen allereerst in aanmer king, terwijl daarna bedrijven die over veèi ruwvoer beschikken, voorrang heb ben. MEDEDEELING RETR. GRAAN STROO. Door den Prov. Vöedselcommissaris voor Noordbrabent worden de telers, en loondorschers er op gewezen, dat op de dorschbrietjes in de daarvoor opengelaten ruimte moet worden inge vuld het bij iedere dorsching beschik baar komende stroo. De dorschcontroleurs zullen bij hun controle nauwlettend toezien, of aan bovenstaande de 'hand wordt gehouden. Wat betreft het afleveren van stroo wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat het vervoer van geperst graanstroo geheel verboden is; het ver voer van ongeperst graanstroo door niet-telers! is slechts toegestaan indien dit gedeikt is door een geleidebii.ljet, afgegeven door de N. I. C. Aj. o)t P. I. G A. TOEWIJZING PLUIMVEE. De Prov. Vöedselcommissaris voer NoordbraOent brengt ter voorkoming van misverstand, ter kennis van belang hebbenden, dat onder de pluimveetoe- wijzing zoowel mannelijke als vrouwe lijke kippen en eenden vallen, zoodra deze aan de kop^-ersierselen resp. slag pennen zijn te onderkennen. Hanen en woerden zijn dus dan bij de toewijzing 'inbegrepen en mogen derhalve met boven de toewijzing wor den aangehouden. CONTROLE OP AANTAL RUNDE REN RIJ VEEHOUDERS. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd wijst er den veehouders nogmaals uitdrukkèlijk op, dat strikt de hand zal dienen te worden gehouden aan de bepaling, dat met ingang van de beperkingsperiode op de veehoudersbedrijven slechts maxi maal zooveel -runderen boven 1 jaar aanwezig mogen zijn als door de Landi- bouw-Crisis-Organisatie voor die bedrij ven zijn toegestaan. Met ingang van 1 Dee. a.s. zal een nauwkeurige controle op ellkt bedrijf worden ingesteld; run deren, wellk'e aangetroffen worden boven het toegestane aantal, zullen terstond in beslag worden, genomen. Verder deelt genoemd Rijksbureau nog het volgende mede. Voor die vee houders werd reedis de gelegenheidi opengesteld een gedeelte van hun in oen (leveningsplicht vallende rundvee stapel, dat aan de daartoe gestelde eischen voldeed, voor export te ver- Koopen. Het ligt thans in de bedoeling, dat binnenkort een aantal contracten beschikbaar wordt gesteld ten behoeve van hen, die over daartoe in aanmerking komende gebrui.ksrunderen beschikken Deze contraetregeling biedt het vo r- deei, dat voor runderen, die thans rog niet de gewenschte conditie bezitten, doch waarvan verwacht mag worden, dat zij over eenigen tijd wel aan de eischen voldoen, reeds thans gecontrac teerd kan worden; voor deze runderen wordt 'uitstel van levering verleend tot den in het contract genoemden leve ringsdatum. Veehouders, die voor deze contracten in aanmerking wenschen te komen, dienen hun aanvragen ten spoe digste te richten aan de Pterde- und Viehverkehrsge.sellschatt aangestelde handelaren of bij hun plaatselijken tu- reauhouder. Deze contract-runderen kun nen, indien gecontracteerd voor leve ring na 1 December 1941, in de beper kingsperiode na 1 Dec. a. s. aange houden worden boven het aan den be- tretfenden veehouder toegestane aan tal runderen. PRI JZEN BESCHIKKIN G HOOI EN STROO 1941. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt het volgende bekend: In de Nederlandsche Staatscourant van 17 September j.l. is gepubliceerd het Hooi- en Stroobesluit 1941 en in die van 23 September d.a.v. de Prij zen beschikking Hooi en -Stroo 1941. In bovengenoemd besluit wordt be paald, dat de handel in stroo alleen is toegestaan aan handelaren, die bij de Nederlandsche Inkoopcentra'e v. Akkerbouwproducten (N.I.C.A.), Be- zuidenhout 15 be \s Gravenhage zijn georganiseerd en ingedeeld in een der navolgende groepen: a. landhandelarend.w.z. hande laren, die koopen van telers ai of n;et met inschakeling van commission- n.airs, en verkoopeii aan groothande laren. b. groothandelaren: d.w.z. han delaren, die koopen van landhande laren ten verkbopen aan kleinhande laren. c. kleinhandelaren: d.w.z. hande laren, die koopen van groothandela ren en verkoopen aan uiteindelijke verbruikers. d. exporteurs: d.w.z. handelaren, hehoorende tot een der-groepen a, b of c, die tevens als exporteurs door de Nederlandsche Akkerbouw- centralie zijn erkend. De handelaren kunnen slechts in een der groepen a, b of c worden want «ij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60-30 ct. ingedeeld en steeds slechts een marge genieten. Het verhandelen van stroo docr lelers rechtstreeks aan uiteindelijke verbruikers is alleen toegestaan, in dien het stroo met eigen vervoermid delen van Jen koeper of verkooper wordt vervoerd. In andere gevallen dienen uiteindelijke verbruikers (be halve fabrieken; die stroo willen koo pen, zich te wenden tot een kleinhan delaar. Deze plaatst zijn bestelling bij een groothandelaar, die op zijn beurt koopt van een landhandelaar. Deze laatste betrekt hel stroo van den teler. Om een gcede uitvoering van deze regeling te bevorderen zijn er ingesteld een hoofdkantoor van den Handel (H.K.H.), gevestigd Ba- listraat 96 te 's Gravenhage en Pro vinciale kantoren voor den Handel P.K.H.), die voorloopig gevestigd zijn ben kantore van de P.I.C.A.'s (in de provincie Groningen ten kantore van de Landbouw Crisis-Organisatie). Na der e bij zonderheden zullen den be- treffenden handelaren per circulaire door de N.I.C.A. worden medege deeld. Verkoopprijzen voor den te ler van stroo. 1 Buihenstroo (graan en kanarie zaad) f 18.15. 2 Binnenstroo (graan en kanarie zaad f20.20. 3 Schoofstroo f26.25. 4 Groene erwtenstroo f 30.30. 5 Schokker erwtenstroo f27.25. 6 Capucijner- en. Blauwpeulen- stroo f 17.20. 7 Bruine- en wilteboonenstroo f25 .f25. S Yeldboonenstroo f 15.15. Deze prijzen gelden per ton draad- geperst stroo bij levering franco boord of wagon binnen zes kilometer van het bedrijf van den verkooper. Bedraagt de afstand waarover de te ler moet leveren meer dan zes kilo metier, dan worden de prijzen ver hoogd met f 0.15 voor geperst stroo en f0.30 voor ongeperst stroo voor elke kilometer hoven de zes kilo meter. Bij levering af boerderij wor den genoemde prijzen gekort miet fl.50 voor geperst stroo en f3. voor ongeperst stroo. Voor niet draadgeperst stroo mag maximaal f 4.5Q gekort worden. Dè prijzen voor binnenstroo en schoofstroo worden: vanaf 1 December 1941 t.m. 31 Maart 1942 half maandelijks verhoogd met f 0.125. Bij spoorlevering mag even- tueele dekkleedenhuur extra worden berekend. "Hooi. Het verhandelen van hooi is alleen toegestaan aan hen, die bij de N.I. C.A. zijn georganiseerd en ingedeeld in de groep „handelaren in hooi". Deze handelaren kunnen zoowel op treden als groothandelaar en als kleinhandelaar; zij mogen echter steeds slechts één marge berekenen. Verkoopprijzen van telers van hooi. De verkoopprijzen voor telers be dragen: weidehooi eerste kwaliteit f53.50 weidehooi tweede kwaliteit f 49.45 weidehooi derde kwaliteit f45.45 lucerne en klaverhooi le kw. f58.55 lucerne en klaverhooi 2e kw. f54.50 lucerne en klaverhooi 3e kw. f50.50 De prijzen gelden bij levering van. ongeperst hooi franco boord of wa gon binnen 10 km. van het bedrijf van den verkooper. Bedraagt de af- ft and waarover de teler moet leveren meer dan 10 km. dan worden deze prijzen verhoogd niet f0.15 voor ge perst hooi en f0.30 voor ongeperst hooi voor elke kilometer boven de tien kilometer. Bij levering af boer derij worden bovenvermelde prijzen verminderd met fl.50 voor geperst hooi en f3.voor ongeperst hooi. Voor geperst hooi mag f5.meer be rekend worden. GEMENGD MET KRACHTIGE KOFFIE is de allerbeste samenstelling welke U kunt verkrijgen. is Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat het beste vervangmiddel voor Koffie, want, Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat is geheel volgens regeerings-samenstelling bereid, en dus met echte Koffie vermengd Vraagt Uw winkelier om Beter Koffie-surrogaat kan hij U niet leveren. Overal verkrijgbaar. N.V. v/h M. Ravenswaay Zonen, Gorkum. 20. Niemand dacht aan slaap. Die nacht was ook bijna al voorbij in het paik ontwaakten de vogels en kweelden tusschep de bedauwde takken en bladeren. Camilla zat in een der diepe stoed ien in het naar den kant van hiet park gelegen vertrek, dat 'vroeger de kamer van Patricks moeder was geweest. Zij keek uit. naar de zee, die tusschen de boomstammen zichtbaar was en mompelde van tijd tot tijd „Er is ergens iets gebeurd een of ander ongeluk. O, ik hen zoo ang stig. Waarom is er nog altijd geen nader bericht. Och, of Patrick toch kwam!" De laatste woorden, zacht gelis peld, bestierven op haar lippen. Tante Cornelie was ongemerkt heengegaan. Te voet ging zij 'in de richting van Clemenshiof. De wande ling in de frissche .morgenlucht deed haar goed. Patrick had beloofd zoo spoedig mogelijk Cenig bericht tie zullen zenden zijl hoopte dat op te vangen om te verhoeden, dat een mogelijke Jobstijding, als het verlies van een menschenleven bij den 'brand, onmiddellijk aan mevrouw von Duve bekend werd. De jonge dag steeg steeds hooger een frissche wind bewoog de toppen der hoornen in het bosch, waardoor 'tante Cornelie haar weg nam. Plotseling bleef zij: staan het pad maakte een bocht en nu zag zlij bijna onmiddellijk vóór zich een stoetvier visschers uit Mahlkehnen droegen een uit takken samengestel de baar. „O "God," dacht zij, „zou de angst van Camilla, dat er een tweede ongeUik gebeurd zou zijn, waarheid blijken?" Haar 'knieën knikten wien ad ders dan Patrick zou men naar het Zeeslot brengén? „Het is de krankzinnige Stina, freule," zei een van de visschers, die haar gedachten goed geraden had. „Mijnheer de baron heeft ze met gevaar van zijn eigen leven uit de vlammen gered. Nu brengen we haar op bevel van "den dokter naar het sfot en hij heeft ons de groot ste voorzichtigheid bevolen. Lieve he mel, zij maakt het toch] niet lang meer." i Juffrouw Spalding had een witten dunnen doek, die haar in den rom mel op het grasperk in handen was gekomen, over het gelaat van de vrouw1 uitgespreid, aoodat de kleine groep er *wel uitzag als :een lijkstoet. „Mjjnheer de baron en de dokter komen 'met den wagenzij houden nog 'toezicht bij de laatstje pogingen om te blusschen," berichtte de yis>- scher verder. „Mijnheer de baron heeft 'een arm gebroken, etn dat ter wille 'van deze krankzinnige, die den brand 'gesticht heeft," voegde Peter Hinnerks Van Mahlkehnen er grim mig bij. „St!" 'gebood freule von Duve. „Zij hoort toch niets, zij is buiten bewustzijn. 'Zij mag niet geschud worden, heeft de dokter gezegd. Als of het noodig is, dat zoo een in het leven blijft! Nu jongens, zachtjes vooruit, ómdat de dokter het zoo, hebben wil." Wat dokter "Brinkmann gebood, was 'voor de lieden uit Mahlkehnen' een slalen wet, al mochtien zij in den 'grond der zaak er anders over denken 'dan hij. Tante 'Cornelie spoedde zich voor uit. „Njet voorbij het slot!" riep zij den visschers nog toe. Peter Hinnerks knikte. „Dat heeft mijnheer 'de baron al bevolen," ant woordde hij. Men 'had Stina in haar kamertje in een der bediendenwoningen op het erf 'van het Zeeslot te bed gebracht. Het 'was zeer ernstig met haar ga-' steld. „Zij 'zal den dag van morgen nau welijks halen," verklaarde dokter Brinkmann. Lore had zich aangeboden om de ongelukkige te verplegen; van de bedienden Scheen niemand daar veel mee 'op te hebben. Stina was op het slot altijd slechts geduld, omdat de heer 'des huizes haar nu eenmaal .een verblijfplaats had toegestaan. Lore zat in het kleine muffle (ver trek aan het. bed van de zwaalr zd(ej- ke. De lucht, die door het opien venster mjet de. kleide ruitjes bint- nendrong, kon het benauwde, niet uit het armmoedige kamjertje weg|- nemïen. Stina's 'gezicht, d(at vroeger schoon ihicest geweest zijn, zag er nu smal spits en aschgrauw uit. Haar bleek'e, dorre lippen stamelden onsamenhan gende woorden. Nu 'en dan meende Lore den naam Heinrich óp te vangen,. Plotseling 'werd de zieke stil. Een vriendelijke 'trek kwam: op haar rim|- pelig 'gelaat en zij ademde rustiger. „Zij slaapt, Goddank," zei Lore; zij begaf zich door de nauwe dont kere "gang naar buiten. Voor het slot hield een equipage stil. Lore herkende -aanstonds het rijtuig; het was de kales uit Griffst hagen en in de kussens leundfei met haar 'gewone waardigheid de, gravin Altenbach. „Een condóleantiebezoek", dacht Lore. Sedert 'den nacht en morgen was er 'voor haar en haar moeder en zus ter zooveel veranderd. De woning, lag in puin en asch. Mjejn (had zoo* die haar zoo lief gewordep was. goed als nie|ts kunnen reddien. Tofej- vallig 'bevond zich in qen, der kasten, die 'mep in allerijl uit het brandende gebouw had gedragjen, ge,wio|ne kleie- ding van de bej.de zusteps^ zoodat! zij tenminst e haar baltoilet met voeg zamer kostuum "koindejn 'verwisselen. De arme, moeder 'droeg echter nog het zwartzijden staatsiekleed Van den feestavond. Dat waren e.chter slechts bijzaken hoofdzaak was, dat mej- vrouw von Duve de geweldige aan doening zoo goed had dooirstaan. Dokter Brinkmann was totdh? sterk in de diagnostiek hij hajd altijd gezegd, dat het niet zooi erg (wap met de; zenuwen der, moederrust moest zij he;bben. Maar, hoe, zou hiet nu alles komep? Epr zoiu| haar wel geen andere keuze blijven dan in een pension te gaan, totdat zij' eennieuf- we woning haddep. Er zou, echter eep 'geruimen tijd mee heengaan om! in de duinen van Mahlkehnen een) nieuw huis te, bouwen... Loire zucht te op het denkbeeld, datzp wfeer. naar de stad zoudep motetepi ver huizen, zij kondep evenwel van Pa tricks gastvrijheid nipt te lang; ge bruik maken. t Was het dan werkelijk alleen het land, waren 'het de duinen, het woud, de zqe die haar aan de eenzaamheid van Mahlkehnen boeiden, zoodat het hart haar samenkromp bSji dp iget- dachte dat aj; daarvan afscheid zon den nemen? i i - (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5