Oean we elstsKen...? Maar nee!! Lied van de week ftVERKREGELING VOOR FABRIE KEN EN WERKPLAATSEN. lil verband met de verduis- teringsvoorschri f ten Evenals ten behoeve van het vorig winterseizoen heeft de Secretaris-Ge neraal van het Departement van So ciale Zaken ook voor de winterpe riode 1941'42 een regeling vastge steld, welke de mogelijkheid schept ■verloren gegane arbeidsuren in te ha len, wanneer ten gevolge van de ver duisteringsvoorschriften korter dan 48 uur per week moet werden ge werkt. Deze regeling komt hierop neer, dat, met uitzondering van de bouwbedrijven, het aan ondernemin gen in alle gemeenten des rijks is toegestaan, als compensatie voor de beperkingen, die de verduisterings voorschriften tnet zich brengen, in bet tijdvak tusschen nu en 31 Mei '42 langer dan 8V2 uur P®1" dag 611 48 Uur per week in fabrieken en werk plaatsen te doen werken. De werk tijd mag evenwel niet meer bedragen dan 10 uur per dag en 55 uur per week, terwijl de dagelijksche werk tijd in zijn geheel gelegen moet zijn tusschen een half uur voor zonsop gang en een half uur na zonsonder gang. Dit half uur voor zonsopgang en na zonsondergang is speciaal be doeld voor eventueelen voorberei- dings- en opruimingsarbeid. De voorschriften voor de verduis tering blijven dus onaangetast, d.w.z. de verduistering van zonsondergang tot zonsopgang moet worden ge handhaafd. Op de algemeen erkende christe lijke feestdagen mag geen arbeid wor den verricht en deze dagen mogen biet worden opgenomen in de bere kening van de in be halen arbeids uren. Bovendien streeft de regeling naar Een zoo sterk mogelijke beperking van het aantal in be halen uren. Van daar dat bepaald is, dat in de win termaanden de werktijd niet meer ingekort mag worden dan noodzake lijk i s. In het algemeen zullen de districts hoofden der- arbeidsinspectie niet hun goedkeuring hechten aan een werk- roosler, wanneer de groote dagelijk sche rusttijd in de perioden van kor ter werken op meer dan een half uur (het wettelijk minimum) is ge steld. De vergunning geldt uitsluitend voor arbeiders van 16 jaar of ouder. Het geval kan zich voordoen, dat de compensatieregeling voor een fa briek géén waarde heeft, indien niet ook de jeugdige personen beneden 16 jaar daarin worden betrokken, in een dergelijk geval zal men zich kun nen wenden tot het districtshoofd der arbeidsinspectie voor een bij - zonde re vergunning. Wordt deze ver gunning verleend, dan zal daaraan in telk geval de voorwaarde zijn verbon den, dat in 3 weken niet langer dan 144 uren wordt gewerkt. De oplos sing zal dus hier moeben gevonden door tijdelijk meer jeugdige arbeiders benenden 16 jaar aan te nemen, die afwisselend langer dan 8V2 uur P®r dag werken. Voorts wordt er nog aan herinnerd dat, indien krachtens de thans voor den winter 194119421 vastgestelde regeling, langer dan 8V2 uur P'er dag wordt gewerkt, ingevolge het werk tijdenbesluit volstaan kan worden met het geven van 1/2 uur rust, tel kens na ten hoogste 5 uur arbeid. Overigens behoeft, op grond van de arbeidswet, bij het volgen van leen normale werktijdregeling, de na 4V2 uur arbeid be geven rusttijd niet meer dan ©en half uur te bedragen. Het bouwbedrijf valt buiten de ge heel© regeling, omdat daar 's winters steeds korter gewerkt wordt dan 48 uur, zoodat er geen reden is om deze branche in een met het oog op de verduistering getroffen voor ziening te doen doelen. Bij de opstelling van vorenstaande regeling is gebruik gemaakt van de ervaringen, die met het winterseizoen 1940—1941 zijn opgedaan. Zoo is thans de mogelijkheid geschapen, dat de „verleturen" geheel kunnen wor den ingehaald, hetgeen ten vorige jaren niet liet geval was. Een ander verschil ligt in de om standigheid, dat op Zaterdagmidda gen na 1 uur niet mag worden ge werkt. Hierbij wordt echter reke ning gehouden met de mogelijkheid dat dit voor sommige ondernemingen overwegende bezwaren kan opleve ren. Wanneer zich zulk een geval voordoet* kan men zich voor het verkrijgen van een bijzondere ver gunning tot het districtshoofd der arbeidsinspectie wenden, doch men dient er rekening mede te houden, dat deze niet dan bij uitzondering en in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. Wanneer ondernemingen, op grond van de hier weergegeven opschrif ten overgaan tot het maken van een herziene werktijdregeling, dan moet deze eerst in drievoud worden toege zonden aan het betrokken districts hoofd van de arbeidsinspectie. Pas wanneer één dezer exempla ren, voorzien van de goedkeuring van het districtshoofd door de on derneming is terug ontvangen, mag tot invoering der werktijdregeling worden overgegaan. Dit exemplaar meet naast de arbeidslijst of den roos ter hangen, zoolang van de daarop vermelde werktijdregeling gebruik ge maakt wordt. UITVOERING KINDERBIJSLAG WET. Zeer vele werkgevers en arbeiders vullen de kinderbij slaglij sten nog niet volledig in. Hieronder eenige wen ken: De arbeider teekent eiken dag waarop hij gewerkt heeft of waar over hij (zonder gewerkt te hebben) loon heeft ontvangen, met een kruis je op de lijst aan. Een feestdag waarop hij niet gewerkt heeft, maar waarover hij wél loon heeft ontvan gen, teekent hij dus eveneens aan. Voor elke maand telt hij vervol gens het aantal kruisjes en vermeldt het totaal in de kolom „Aantal Da gen." In de kolom Ontvangen Loon, teekent hij aan wat hij in de desbe treffende maand aan loon uitbetaald heeft gekregen. Heeft hij in Sep tember wel gewerkt, maar ontvangt hij het loon daarvoor pas in Octo ber, dan vermeldt hij de dagen waar op hij gewerkt heeft, op de lijst on der September, maar het loon mag hij pas onder October, in dit geval dus op de kinderbijslag lijst voor 't vierde kwartaal, moteeren. Wat de arbeider op zijn kinder- bijslaglijst heeft ingevuld, moet de werkgever voor a cc oord teekenen. De werkgever vermeldt bovendien den naam van den Raad van Ar beid of van de Bedrijfsvereenignig waarbij hij voor de ziekengeld en kinderbijslagverzekering is aangeslo ten, alsmede zijn aansluitings num mer. Dit nummer kan hij vinden op de stukken welke hij voor de zie kengeldverzekering van den raad van Arbeid of van de bedrijfsveree- niging ontvangt. Tenslotte onderteekent de arbeider de lijst aan de voorzijdie. Is inmid dels zijn adres veranderd, dan geeft hij zijn nieuwe adres op in de daar voor bestemde ruimte. Is de gerech tigde een gehuwde vrouw, dan ver meldt zij eveneens aan de voor zijde of haar man een kinderbij slagboekje heeft, en zoo ja van wel ken Raad van Arbeid of van welke bed r ij f s veree niging Is de lijst op deze wijze geheel ingevuld en onderteekend, dan wordt zij in ©en gefrankeerde enveloppe gezonden aan het uitvoeringsorgaan waarvan de naam op de voorzijde van de lijst vermeld staat. De inzending moet geschieden bin nen zeven dagen na het einde van het kwartaal. - Allereerst moet natuurlijk worden verantwoord het loon in geld. Maar het komt vooral in den landbouw voor dat een arbeider vrijen kost^ vrije woning, vrije in woning of andere verstrekkingen in natura geniet, De waarde daarvan telt mee voor de berekening van den kinderbijslag. Men is verplicht de vragen, daarover op de kinderbijslag- lijst gesteld, zoo nauwkeurig mogelijk te beantwoorden. Sinds 1 April 1941 tellen zieken geld en ongevalsuitkeeringen en ook de dagen waarover zij genoten wor den, mede voor de berekening van den kinderbijslag, ongevalsuitkeerin gen echter alleen wanneer de inva liditeit 70 pCt. of meer bedraagt. Ook hierover worden op de kin- derbijslaglijst eenige vragen gesteld welke zoo nauwgezet mogelijk die nen te worden beantwoord. LOONSVERHOOGING IN DE BAKSTEENINDUSTRIE. Ee persdienst van het N.V.V. schrijft lO.m. De actie, wélke van werknemér&- zijde wordt gevoerd voor d© arbei ders in de baksteenindustrie, omvat tende ruim 10.000 personen, is weder met succes bekroond door de ver bindendverklaring van de C.A.O. voor de 'steenindustrie in Twente. Hierdoor is in dit verband een zeer verstrekkende ordening der loonen tot stand gekomen en het loonpeil in het .algemeen met ten minste 15 procent verhoogd'. Een liedje voor „.koukleumen"! Guus Betlem Jr. Goed, het is nog wel zoo ver niet, En we denken aan geen haard, Elke dag, dat wéér de zon schijnt Is er wéér één uitgespaard... Maar... het is dan toch October, En aan alles komt een 'end, Ook al worden we voor 't laatst dan Even lekker nog verwend. En 'tis 's avonds alweer killer, 4 En we voelen al de greep... Nee, een week of hoogstens twee nog, En... we zetten weer een streep. Tja, en dan...?In schuur en kelder Ligt je beetje anthraciet, En de winter is wiel lang, maar... Stook als 'tkoud is, maar eens niet. Dus beginnen we te putten Uit die bron van 'tzwarte goud, En we stoken keel voorzichtig, Met zoo af en toe wat hout. Of een turfje, een briketje... Maar ook die zijn niet meer vrij, En dus gooi je voor het uitgaan Nog een schepje meer er bij. En je zegt: hè fijn, behaaglijk! En... „dat kost toch nietzoo'n boel?"- En dan rol je na een maandje Van de schrik haast van je stoel. Want dan komt je vrouw vertellen: Grutjes man... de anthraciet?! Zeg, wat is dat hard gegaan hè? Ruim een mud meer is er niet Menschen, ais U straks gaat stoken, Stookt U dan met overleg Heusch, Uw voorraad is beperkt maar, En 'tis zoo verbrand, en weg. Menschen, voor U straks gaat stoken Doe als ik: bedenkt U dan, Dat het over drie, vier maanden Wel eens heel hard vriezen kan Goed, Uw vrouw die mag dan mopp'ren 'tis weer kil'tbegint al vroeg... Maar U hebt nog heel wat maandjes, Wintermaandjes voor den boeg. En dan zit ik toch desinood maar, Als ik kiezen mag, mevrouw, Liéver dan in Januari In October in de kou! O DOOR AUTO GEGREPEN. Bij de 'bushalte Rheden dier "G. T.W. is de 10-jarige A. V. A. toen zij de bus had verlaten en dien weg wilde oversteken door een auto gel grepen. Zij is in het ziekenhuis jte velp overleden. TEXTIELKAART BLIJFT GELDIG. In sommige steden heeft men hu ni ne 11 waarnemen, dat een te x"t iel pa niek je is uitgebroken op het gerucht, dat jdie punten van de oudie text iet- kaart na 30 September niet meer geldig zouden zijn. Hiervoor is niet de minste aanleiding. Het betrokken .rijksbureau zal tijdig van te voren doen bekendmaken na wélken datum geen goederen meer op de thans nog geldige textielkaart kunnen worden 'gekocht en het publiek kan er op rekenendat het dan zéker nog wél een dag ot veertien den tijd krijgt om ae oude kaart te liquideenen. VERGOEDINGEN VOOR INGELE VERDE METALEN. Ee Nederlandsche staatscourant be vat een besluit van den secretarisr generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waarbij wordt bepaald, dat de uit betaling van de vergoedingen vöor ingeleverde metalen moei zijn geëin digd op 31 December 1941. AANBESTEDING. Door de Rijkswaterstaat is aanbe steed, het verbeteren vari de oever verdediging vaan de gekanaliseerde Dieze, onder de gemeenten Engelen en Empel. Ingekomen waren 13 biljetten. F. H. v. d. Pluym, Rosmalen £10.400 N.V. T. A. Swets Wzn., Hardinxveld f 9.400 L. Schermers, Nieuwendijk f 8.848 B. A. v. Noondennen, Giessendam f 8.500 P. Brceken, Breda jfi 8.500 P. v. Oort, Raamsdonk if 8.390 A. H. Swets, Boven-Hardinxv. f 8.370 'J. A. Coolen, Eindhoven f 7.800 T. de Klerk, Werkendam f - 6.990 C. W. v. Heuvel Wzn. ©n Mi- lepel W'dam en de Werken f 6.934 H. Mertens, Weert f 6.900 J. v. Doon CBzn., 'Werkendam f 6.120 Gebrs. J. Visser, Werkendam f 5.847 DIPLOMA'S VOOR BINNEN SCHIPPERS. Bij besluit van de secretarissen- generaal van' de departementen van W 5a ter sta at en- van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming be treffende aan schippers in de bin nenvaart te stellen, eischen van vak bekwaamheid is o.m. bepaald ,dat tfe.n aanzien van nader aan te wijzen categorieën van schepen, uitsluitend in de binnenvaart gebezigd, kan Wor den voorgeschreven, dat slechts een gediplomeerde schipper die verant woordelijke leiding aan boord mag hébben. In geval, buiten noodzaak, dit voorschrift niet wondt nagekor men vinden de artikelen 18 en 19 van de Wet op de Zeevaartdiploma's 1935 overeenkomistige toepassing. Ee krachtens dit 'besluit strafbaar gestelde fei en worden beschouwd als overtredingen. Dit besluit trad .29 September in werking. HET STAATSBOSCIIBEHEER. Met ingang van 1 O-ctbber is een belangrijke wijziging in de ambtsge bieden van de houtvesterijen van het Staats'boschbeheer tot stand gekomen. Deze wijziging is noodzakelijk door dat de werkzaamheden van liet Staats- boschbeheer zich steeds meer hebben uitgebreid, o.a. als gevol'g van de be moeienissen van den dienst met de Bode mproclu ct i ebe s chikkin g 1939. De herverdeeling van de ambtsge bieden houdt o m. in, dat vier nieuwe houtvesterijen zuilen wordeu inge steld, n.l. te -Leeuwarden, Zutphen, Utrecht en Sittard, waardoor de ambtsgebieden van andere houtveste rijen kunnen worden beperkt. De- houtvesterij Haarlem ziet haar 'be moeienissen met de streek ten Noor den van het Noordzeèkanaal naar de houtvesterij te Alkmaar overgegaan en het gebied ten Zuiden van dit kaf naai de geheele provincie Zuid-Hol land en de duinstreek van Zeeland blijven onder Haarlem ressorteeren. PRIJSAANDUIDING VOOR VASTE BRANDSTOFFEN. Mr. Schokker, de gemachtigde voor de prijzen, heeft blijkens mededeeling in de Staatscourant bepaald, dat een. ieder, die als detailhandelaar of op andere wijze in deu detailhandel han del drijft in vaste brandstoffen, ver plicht is, de prijzen voor "deze waren op prijslijsten aan te geven, welke prijslijsten op een duidelijk zichtba re plaats goed leesbaar dienen te wor den aangebracht. Deze beschikking treedt op 13 October a.s. in werking. C.A.O. VOOR DE SCHOENINDU STRIE EN VOOR HET BAK KERSBEDRIJF. Bij het Collége van Rïjksbemidde laars zijn ingediend een verzoek -tot algemeen verbindend verklaring van 'bepalingen der voor het jaar 4942 ongewijzigd verlengjde C.A.O. voor de schoenindustrie en een verzoek tot algemeen verbindendverklaring van bepalingen der landelijke CAO. voor het bakkersbedrijf. Het verzoek ligt tot 11 .October 1941 ter visie bij de districtshoofden der arbeidsinspectie te Amsterdam, Haarlem, 's Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, Breda, Maastricht, Arnhem, Deventer en Groningen en bij hjefc College van Rijksbemiddelaars, Be- zuidenhoud 87 te Den Haag, aan welk laatste adres tevens bezwaarschriften, tegen bedoeld verzoek kunnen wor den ingediend. STEUN VOOR DEN BLOEMBOL LEND ANDEL. Ee secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscheriji heeft goedgekeurd steun te vetrleenert aan bloembollentelers, bLoembo 11 en- handelaren, bloembollienvei 1 ing en en bloembollenexporteurs, door ïiit het Landbouw-Crisisfonds ter beschik king te stellen van de Stichting N|ö- derlandsche Siert eelt centrale, een na der door hem vast te stellen 'bedrag, ten einde deze Centrale in staat fle stellen, om overeenkomstig de bepa lingen, wel'ke zijn vervat in ©en daar toe vastgesteld regalement steunbér dragen te 'kunnen uitkeer en. Dit nieu we reglement wordt aangeduid met den naam van reglemient garantiej- 'be'alingen export bloemb olllenoogst 1941. i 101 JARIGE. De heer L. van 'Dorsten te 's Gra venhage is Dinsdag 101 jaar géwor den. j SLUIKHANDEL IN SCHOENEN. Sedert het schoeisel gedistri bueerd wordt, zijn tallooze pareu schoenen iti den sluikhandel verdwe nen. In de plaatsen waar de schoen industrie is geconcentreerd, zooals Waalwijk, Kaatsheuvel, Drunen enz. is dit ©en publiek geheim. Fabrikan ten, de goeden niet te na gesproken, leveren aan winkeliers en particulie ren schoenen zonder bon tegien woe ker prijzien en ook arbeiders drijven ©en uitgebreiden clandestienen han del in schoenen, aldus de „Vooruit". Sedert maanden gaan dagelijks ve le schoenwinkeliers uit alle plaatsen vau Brabant, doch ook uit de groo te steden, zooals Deu Haag/Amster dam, Rotterdam, Arnhem, Utrecht, Groningen naar lret centrum van 'de schoenindustrie om schoenen te koo- pen. De tijd, dat de reizigers met hun waar het heele land afsjouwden, is- voorbij. Slechts nu en dan vertrek ken de Waalwijksche reizigers weer met het treintej van half acht en vaak dient dan de reis nog alleen om wat bonnen op den kop te tik ken. Hoe dat „op deu kop tikken" gaat, ligt haast voor de hand, want hoewel de sluikhandel grooten om vang heeft aangenomen, staan de bon nen nog goed genoteerd. Driegulden per bon 1 is heel normaal, doch ook is het voorgekomen, dat men f4,50 voor ©en bon bood. Bonnen zijn er noodig, ook in den clande stieuen handel. De schoenwinkeliers, die wekelijks de fabrikanten afreizen, hebben steeds vaste verkoopers. Zij bezoeken die keer op keer en vaak koopen ze ©en partijtje werk op. Ze betalen hiervoor hooge prijzen, die vaak f4 hooger zijn dan „met bon". Doch dat is geen bezwaar. Het goed gesi tueerde publiek betaalt met liefde en plezier f 17,50 voor een paar hee renschoenen zonder bon, die men een paar jaar geleden voor zes of zeven gulden kocht. In het Leesmuseum te Amsterdam wordt deze week eer groote veiling van oude en moderne schilderijen, boeken en antiquiteiten gehoucLn, Tijdens de kijkdagen was er veel -belangstelling (Pax-Holland-De Haan m)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4