Buitenland V VICTORIE FEUILLETON OfEciëele Berichten Bij Hoofdpijn Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. HET SCHOT IN DEN NACHT. VAN ALTEK^ B E R1C H T Duitschland wint voor Europa op alle Fronten Avondscholen voor volwassenen. No. 6200 Woensdag 8 October 194i VERB V1STE Dit blad verschijnt WOENSDAQMORQEN en VR1JDAQM1DDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. 4 Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J;*H. ROZA, Heusden Advertentiën van 16 regels 90 cent.Elke regel meer 15 cent. Qroote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In vérEförfti -m&j^de papiejspifaarschte zijn wij gedwongen ons. Woensdag nummer tot 4^»crfffna's te S^eperken. Ons VriuJa-giTummer blijft uit 2 bla den besfaan. X DE REDACTIE. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. Hoofdkwartier van den Führer, 6 Oct. (D.N.B.). Hét opperbevel der weermacht deelt mede: De aanvalsoperaties in het Oosten hebben gisteren nieuwe sucoesseh ge bracht. Ten Westen van Leningrad ;is een door het vuur van alle forten van! Kroonstad en scheeps- en kustartille- rie gesteunde landingspoging van sterke Sovjetstrijdkrachten door vast beraden optreden der tot afweer ge reed zijnde Duitsche troepen volko men afgeslagen. Tegelijkertijd stort ten de felle aanvallen ineen, waar mede het omsingelingsfront vanbin nen uit moest worden verbroken. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Gelande troependeelen werden in de pan gehakt of gevangen genomen. Verscheiden "beladen schepten werden tot zinken gebracht, 22 tanks, onder welke zeven z;eer zware, werden ver nield. i Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 5 óp 6 October met goed gevolg een haven aan de Zee van! Azóf gebombardeerd, benevens een belangrijk verkeersknooppunt ten Westen van Moskou en .militaire in stallaties te Leningrad. In den strijd tegen 'Groot-Brittan- nië hebben gevechtsvliegtuigen over dag op( 400 K.M. ten Westen van Brest een koopvaardijschip van 2500 b.r.t. tot zinken gebracht en vöor den oorlog belangrijke installaties op de Shetland eilanden gebombardeerd. In den afgeloopen nacht, zijn lucht aanvallen ondernomen op havens in Zuid oost-En gelarid In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers in den nacht van 4 op] 5 -October voltrèffers ge plaatst op de stad en haven van Tov broek. Eien andere luchtaanval was gericht -op de reede -van Suez. Vluchten van den vijand naar het Rijksgebied zijn overdag* noen des nachts voorgekomen. VONNIS VOLTROKKEN. Het door het volksgericht uitge sproken doodvonnis tegen den voor- maligen primaat van Praag, dr. Klap- kasj, is Zaterdag voltrokken, nadat rijkskanselier Hitier geen gebruik ge maakt had van zijn recht tot bege nadiging. Dr. Klapkasj was wegens begunstiging van den vijand en po ging tot hoogverraad veroordeeld. BEWAPENING VAN SCHEPEN ONDER PANAMA'S VLAG. Een vertegenwoordiger van de Fe deral Shipping Board heeft volgens de International News Sfervice mede gedeeld, dat 12 A 20 aan Amerika be- hooreride schepen, die op Britsch bevel onder Panameesche vlag varen, reeds bewapend zijn. Een groeiend aantal der 125 aan Amerika toebe- hoorende vaartuigen onder Panamee sche vlag zullen, naar hij verder; verklaarde, eveneens worden bewa pend en op de scheepvaartroutes, die doo[r de oorlogszones leiden in dienst worjden gesteld. Associated Press publiceert het re sultaat van een rondvraag, wélke te Washington onder de senatoren over de- neutraliteitswet is gehouden. Zes en twintig democraten, twee repu blikeinen en een onafhankelijke wa ren vóór de intrekking van de wet. Vóór 'bewapening van Amerikaansche schepen, doch tegen de opheffing der oorlogszone waren zes democra ten. Twintig «enatioren, onder wie ne gen democraten en tien republikei nen, waren van oordeel, dat een int trekking oT een wijziging van Be wet niet op haar plaats is. Elf dejpocra- ten ejn zeven republikeinen wilden hun meeding niet kenbaar maken. WERVELSTORM. Een wervelstorm heeft de stad Cape Gracias in Nicaragn.ua verwoest. Red dingsploegen vonden toen zij in de stad kwamen, de lijken van 125 men- schen en bovendien 71 zwaar gewon den. Men vreest dat onder de puin- hoopen nog een groot aantal dooden gevonden zal worden. De Taifoen, die het Zuidwestelijk deel' van Japan heeft geteisterd, en wiens uitloopers thans ook Tokio heb ben bereikt, heeft nieuwe slachtoffers geëischt en zeer zware schade aange richt. Tqt dusver is bekend, dat 30 men- schen zijn omgekomen. 39 Visschers- vaartuigen zijn gezonken en acht wor den er vermist. Duizenden huizen zijn vernield. 23. „Laar komt tante 'Cornelie aan," riep Lore om haar zuster uit de ver legenheid te helpen. „Ga inaar haar toe en vraag ze hoe het met de zaak staat. Ongetwijfeld heeft zij' een troos tend bericht voor je." In het volgende oogenblik viel Ca milla haar tante*om den hals. „Ik ben zoo vreeselijk angstig, tante, ik kan u niet zeggen hoe. Ik heb ge hoord, wat de gravin met u ;be- sprak; is zij weg?" „Ja, mijn hartje," antwoordde tan te Cornelie moederlijk geruststellend; „ga eens in de bibliotheek kijken. Ik geloof dat Patrick daar is; dan kun je hem zelf vragen of hij met Eg on Alten'bach wil duelleeren of niet." Maar daar wilde Camilla niet van hoorenhoog blozend liep zij in huis om mogelijke lastige vragen van tan te Cornelie te ontgaan en txof in de hal Patrick, die met stralende oogen binnenkwam, met hét air van een overwinnaar. Zonder iets te zeggen, wilde Ca milla hém voorbijgaan, doch hij bleef voor haar staan. „Tranen, Camilla?" vroeg hij deelnemend; „schreit u om het verlies van Clemenshof?" Camilla kon geen onwaarheid zeg gen, in dit oogenblik minder dan ooit... „Neen," stamelde zij. „Wat is er dan?" drong hij bij haar aan. „Neen, neen dat zeg ik niet." „Vertrouwt u mij dan niet, Camil la?" vroeg hij zacht, terwijl hij jde hand vatte ,die zij voor de oogen. ge slagen hield. „U mag niet met Egon Altenbach duelleeren," riep zaj, alles pm zich heen vergetend doou den angst, die haar om zijnentwil bevangen hield. „Om mij1 vergoot u dus tranen, Ca milla?" klonk zijd stem zacht en fee Woensdag 8 Oct. Donderdag 9 Oct. Vrijdag 10 Oct. s morgens tot 's avonds vanaf PAUL COLETTE BEGENADIGD. Colette, de dader» van den aanslag van Laval en Deat,. heeft heden van maarschalk Pétin gratie gekregen. Hij was ter dood veroordeeld. JAPANSCHE DUIKBOOT GEZON KEN. Het 'ministerie van marine maakt be kend, dat de onderzeeboot „1 61" in aanvaring is gekomen met een gewoon vaartuig en gezonken is. Het onge luk vend plaats tijdens nachtelijke oefe ningen op 2 October ter hoogte van het eiland Kióesjoe.f Een deel van de bemanning der duikboot kon gered wor den. Pogingen wollen in het werk gesteld om den onderzeeboot te lich ten. De persdienst van het N. V. V. afd. „Vreugde en Arbeid", schrijft ons het volgende: Ongeveer 70 pCt. van het Nederland der aan haar oor. En. jubelend kwam nu de vraag over zijn lippen, die hij nog teruggehouden had, omdat hij' niet zeker was van Camilla's gene genheid „Wil u wil jij' mijn vrouw worden, Camilla?" „Ja, ja," snikte zij, terwijl hij''haar in zijn armen drukte. 'Zij dacht niet meer aan "het dwaze duel; daar kon natuurlijk, nu Patrick haar toe behoorde, niet van komen. Zij get- voelde niets anders dan "dat de man, dien zij onbewust reeds lang had lief gehad ,de hare was geworden. Ee dag na den brand van Clemens- hof werd voor altijd merkwaardig, doordat mevrouw von Duve op dien dag haar beide dochters verloofde... Terwijl Patrick in de hal van het slot de gewichtige levensvraag aan Camilla deed, had dokter«.Brinkmann onder de linden van het park Lore gevraagd, of zijr, nu de Clemenshof niet meer bestond, besluiten "kon toch te Mahlkehnen te blijven? „Mogelijk is er uit den verwilderden tuin gchl- ter mijn eenzaam huis nog iets schoons te maken, als iemand er een sche volk heeft niet meer dan lager onderwijs genoten. Miilioenen oudere Nederlanders hebben dikwerf te kam pen met een tekort aan ontwikkeling. En zeer veleh voelen dit dagelijks als een gemis, dat zij gaarne zouden aan vullen. In het verleden is op het gebied van onderwijs aan volwassenen werk ver richt door het instituut voor Arbeiders ontwikkeling. „Vreugde en Arbeid" meent, dat hier breedere mogelijkheden braak liggen. De afdeeling Volksont wikkeling heeft besloten het onderwijs aan volwassenen op ruime schaal aan te vatten. Veel voorbereidend werk is verricht en het werk kan thans begin nen. Het programma voor de avondscholen voor volwassenen bestaat uit twee leer jaren van 26 weken van October tot Mei. Per week zijn er twee lesavonden en per avond wordt twee uur les gege ven. De klassen zullen klein zijn en het 'aantal leerlingen per klas zal uiteen- loopen van 10 tot 16. Voor het volgen van deze avondscholen is eenig "les geld verschuldigd, waarbij rekening is gehouden met de draagkracht v£n den leerling. Voor tnfet N. V. V.-leden is het lesgeld iets hooger dan voor de in het N. V. V. georganfseerden. Als verplichte vakken voor de avond scholen voor volwassenen staan op het rooster: Nederlandsche taal, kennis van land en volk, rekenen en handschriftver betering. Voor meergevordenden, zijn cursussen ontworpen in Nederlandsch, Duitseh, Fransch, Engelsch of Itali- aansch, 'stenografie, machineschrijven, geschiedenis en cultuur, aardrijkskunde], boekhouden enz. Daarnaast heeft de afdeeling Volks ontwikkeling cursussen in algemeene ontwikkeling georganiseerd, welke 20 lessen van ieder anderhalt uur over algemeene vraagstukken handelen. De afdeeling Volksontwikkeling van „Vreugde* en Arbeid" gaat op dit ter rein dus deze winter wel zeer belangrijk werk verrichten en verwacht mag dan ook worden, dat de gemeentebesturen door het beschikbaar stellen van lo kaliteiten hierbij hun medewerking zul len willen verkenen. Uiteraard zal hier bij tevens een op'o~sing g vond n moe ten worden voor het brandstoffenvraag- stuk. j, TOEWIJZING RUNDEREN PER 1 DECEMBER 1941. In verband met de toewijzing run deren boven een jaar per 1 December 1941, wordt er op gewezen, dat con trole zal worden gehouden ot na dien datum meer runderen worden gehouden boven 1 jaar dan de toewijzing aan geeft. Degenen, die nog niet iln het bezit zijn van een dergelijke toewijzing, kun nen deze alsnog aanvragen aan de Land- bouw-Crisis-organisatile, Afd. Rundvee1, Spooriaan 50 te Tilbuég, onder opgave van aantal runderen en h.a- grasland. oog op houdt. Ein misschien neemt u den eigenaar van dien tuin ondanks zijn stuursch wezien op den koop toe, met zijn oprechtheid, die hem niet veroorlooft lieve woordjes te spie ken i „En met zijn hart van jgöud," zei Lore zacht, terwijl zBjl haar hand in de zijne legde, die hij haar toestak. „Ik vreesde, dat jij veel van Pa trick hield," zei de dokter tóen zij dieper het park ingingen en elkaar veel te zeggen "hadden. „Maar de scène met Camilla heeft mij de o.Or gen geopend, toen vatte ik plotsëlin'g den moed om jou te vragen, Lore." „En ik," antwoordde zij, „meende, dat Camilla's uitgelatenheid en vroo- lijke aard jou geboeid hadden. Wij waren beiden even blind, mijn btesr te..." Op het Zeeslot werd vroolijk de verloving gevierd. Voor den zoon van Kurd Wredenhagen was het een dub bele geluks- en feestdag zajn va ders onschuld was overtuigend ge bleken; zoodra mogelijk zou iedereen vreten, wie de moordenaar vap Klaus OPGAVE STROO VOOR HET SER ZOEN 1941—1942. Door den Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant worden alle vees houders in zijn provincie, waaronder negrepen het Land Van Maas en Waal én het Rijk van Nijmegen, verzocht, een opgave te doen van de hoeveelheid! stroo, noodig voor hun bedrijf voor het geheele seizoen 19411942. De opgave moet gedaan wórden aan zijn bureau, Kruisstraat 48 te Tilburg, vóór 13 October a.s. Kiespijn, Aangezichtspijn, Rheumatische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mijrihardt's Poeders U spoedig hefpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. ZAAIZAADREGELING 1941/1942. De P.I.C.A. voor Noordbrabant maakt met betrekking tot de zaal- zaadregeling 1941/1942 het volgende] bekend. i Evenals het vorige jaar mogen, jdq telers gébruik maken van zaaizlaad van eigen oogst, ongeacht of dit on gekeurd of N.A.K.-zaad is. Voor bei de gevallen behooren dé telers voorn af bij de plaatselijke bureauhouders een toewijzing uit eigen oogjst pan! te vragen. Hiervoor zal de plaatselijk! bureauhouder een bestelbon afgeven, waarop zal worden vermeld„Toe wijzing uit eigen oogst(niet in'wist selbaarVL "Deze bon dienen, de telera zorgvuldig te bewaren in verband! met de voorraaclscontrole en met het oog op de administratieve verant woording van zijn oogst. Wanneer de telers zaaizaad willen aanknopen, vragen zij hiervoor een! bestelbon aan bij' de plaatselijk bur reauhouders. Deze bon rhoeten zijl inleveren bij hun leverancier. Etr mag alleen 'NA.K. gekeurd zaad worden a,angekocht. De maximale "hoeveel heden, die kunnen worden toe gewen zen bedragen voor de drie winter granen t.w. wintertarwe, winterrogge en wintergerst al naar gelang "de grond zwaar of licht is;, hoog pfi laag gelegen is, 150 tot 200 k'g pieij ha. Dit geldt zoowel' vóór het ge bruik van granen uit éigen' oogst alswel voor aankoop bij een erkend! zaaizaad handelaar. Het gébruik vin zaaizaad voor groenbemesting of vooB den uitzaai als groenvoedergewas is niet toegestaan. Telers, die van hun éigen N.A'. K. goedgekeurd zaaizaad wenschen af te leveren aan andere tellers, dienen hiervoor een Z.T.-vervoerbew'ijs aan' te vragen bij de plaatselijk bureau- houders. Dit Z.T.-vervoerbewijs wordt echter uitsluitend verstrekt tegen Wredenhagen was geweest. Het verdwenen en vernietigde bladl uit de kroniek van Wredenhagen hacl mogelijk' nog nadere inlichting "kun nen geven dan de 'brief van Hein^ rich 'Stolterpahn het deed!. Maar het was goed, ,dat dit blad niet meer ber stend de ödooden zouden rust héb ben in -hun graven. En de levenden in wier pderen het bloed' van de Wredenhagens vloeide, wilden na verjaarde schuld en boete van een eenzaam verbitterd menschenleveö niet meer vragen en onderzoeken. Hun lachte nu het heerlijke geluk op aarde toe, en Patrick had besloten de kroniek van Wredenhagen ineen nieuw boek voort te zetten. De oude kroniek rust als' vroeger in het ge heime vak achter het portret van Udo Heribert en de nakomeling schap zal nooit te weten komen, wat er op de verdfwenen bladzijde heeft gestaan. 1 EINDE. voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 7 53 7.55 7.56 7.02 7.00 7.58 Ter herinnering aan de Roode Terreur. Ingang van een der donkere kelders te Tsaritsyw, waarin de Bolsjewiki hun gevangenen opsloten (1921), de meeste gevangenen, die deze kelders verlieten, gingen den dood in (Continental-Holland)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1