Een beroemd schilder uit Zalt-Bommel. •AANRANDING TE BAARN. Een brutale aanranding is een dezer dagen in Baarn voorgekomen. Een be woner van de Weteringstraat hoorde op den zolder gestommel. Meenende, dat het zijn knecht was, riep hij hem eenige malen, evenwel zonder resul taat. Nieuwsgierig wat de knecht daar op den zolder uitvoefde, klom de bewo ner naar boven. Aan de trap werd hij door een onbekende aangevallen, die hem met een zwaren beitel een slag in den nek toebracht, waardoor hij ernstig werd gewond. De aanrander vlachtte naar buiten, den in de nabij heid gelegen polder in. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, zette den vluchteling in den polder na en arf resteerde hem tenslotte. Na verhoor werd hij in verzekerde bewaring ge steld. iVERGIF IN PANNEKOEKEN. Zaterdagmorgen is in V-enlo over lieden de ongeveer 80-jarige K. Peters, De man, die slechts één dag ziek was geweest, toonde vergiftigingsverschijn selen. Naar thans is komen vast te staan, had de familie Peters Donderdag j.l. pannekoeken gegeten. Toen de echtge noote van het slachtoffer het beslag van den koek maakte, had zij er een weinig tarwebloem aan willen toevoe gen. In plaats van bloem, nam zij bij vergissing echten een zakje, waarin zich loodaarsenaat bevond, hetgeen in opge loste n toestand gebruikt wordt voor het bespuiten van aardappelvelden tegen den coloradokever. Zij vermengde het witte poeder met het deeg. Spoedig na het gebruiken van het middagmaal waarbij Peters, diens echtgenoote en >een zes-jarig kleindochtertje van de pan nekoeken hadden, gegeten, deden zich bij het drietal ziekteverschijnselen voor. De toestand van het kind was reedis spoedig zoO' ernstig, dat het naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Peters, die met zijn echtgenoote thuis wera verpleegd, is Zaterdag aan de gevolgen overleden. De toestand van de vrouw en van het kind is zeer ernstig. PNTSLAG ,VAN TIJDELIJKE WERKNEMERS. Be persdienst van het N.V.V. meldt "Met ingang van 1 Juni had de Idirecteur-generaal van den arbeid aan leiders van industrie e:n handelsbe drijven, alsmede van landbouwbe drijven met uitzondering van akker bouw- en veehouderijbedrijven, ver gunning verleend tot het ontslaan van .werknemers, die 'bij hen in tijde- lijkten dienst zijln, onder wie wordt [verstaan werknemers, die op niet meer dan 110 dagen in de zes onf middellijk aan den datum van het ontslag voorafgaande maanden bij hen .werkzaam zijn geweest. i Over ideze vergunning zijn .vele mis verstanden gerezen. Die voornaamste hiervan was wel deze, dat men uit ging van de opvatting, dat bij het be palen van de 110 dagen uitsluitend [rekening behoeft tie worden gehou den met de dagen, waarop door den betreffenden arbeider, in den termijn van 6 maanden, onmiddellijk aan den datum van het ontslag voor afgaande, in dienst van den aanvra ger arbeid werd verricht. Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen, .waarop niet was gewérkt, telden derhalve blij deze berekening niet ,mee. Evenmin was "dit het geval met dagen, waaróp de arbeider wie- Igfens ziekte, vacantie, onwerkbaar weer, ongeval enz. geen arbeid had verricht. i De directeurgeneraai van den ar beid heeft thans aan de vertrouwensl- instantie voor het bouwbedrijf mede gedeeld, dat die in het uitvoeringsbe sluit genoemde woorden „blij hen werkzaam zijn geweest", moeten wor den opgevat als „in hun dienstbetrek king zijn geweest". Dit befceekent dus, dat 'bij de berekening van het aantal van 110 dagen de duur "der diepst 3 betrekking geldt* en Zondagen, al'gje- meen erkende Christelijke feestda gen, vacantiedagen en elke andere dag, waarop wegens welke omstan digheden ook - niet is gewerkt, wel worden meegeteld. Het is duidelijk, dat bij deze gewijizigde interpretatie in vele gevallen, waarin voorheen geen vergunning tot ontslag behoef de te worden gevraagd, thans wel vergunning noodig is. Een veel voorkomende misvatting was vervolgens, dat bij het berekenen van de 110 dagen ook moeten won den geteld de- dagen, waarop pen arbeider gedurende den terfmijn van 6 maanden onmiddellijk aan den da tum van oiïtslag voorafgaande, in dienst van èen anderen werkgever dan den aanvrager werkzaam was. Beze opvatting is onjuist. Er moet slechts rekening worden gehouden met liet aantal dagen dat de arbeider in genoemden termijn werkzaam was in de onderneming van den aanvra- genden werkgever. Vele werkgevers zijn van meening, dat geen vergunning tot ontslag noo dig is, indien een arbeider, die krach tens een verleende vergunning werd ontslagen ,pa korten tijd opnieuw werd tewerkgesteld en opnieuw ont slagen. Zij zijn van oordeel, dat als dan slechts rekening behoeft te wor den gehouden met den duur van het laatste dienstverband. Ook deze op vatting is onjuist. Bij elk geval van ontslag moet worden nagegaan of de desbetreffende arbeider in den ter mijn van t> maanden, onmiddellijk aan den datum van het ontslag voor afgaande ,meer dan 110 dagen'in de onderneming werkzaam was. Meermalen komt het voor, dat werkgevers een vergunning vragen tot ontslag van een arbeidér, die in middels zonder medewe rking van den werkgever bij een ander in dienst trad. Ook gebeurt het dat een ar beider, terwijl de aanvrage om ver gunning tot ontslag in behandeling is, van werkgever verandert. In de ze gevallen werd tot dusver geen vergunning verleend, wijl deze strikt genomen niet noodig was. De di recteur-generaal van den arbeid heeft besloten in dergelijke gevallen toch een 'vergunning te verleenen, indien deze door den werkgever wordt ge vraagd. Als datum van ingang dezer vergunning wordt dan gestéld de dag, waarop de arbeider bij "een an deren werkgever in dienst trad. DE NEDERLANDSCHE KINDEREN IN THÜRINGEN. De kinderen uit Nederland', due op fiere oogenblik in het mooie groene hart van Duitschl'and, den gouw Thii- ringen vertoeven, zullen hun vacantie- verblijt voorloopig nog verlengen. De zeer gastvrije ontvangst in het gezins verband geeft den. kinderen volop ge legenheid op werkelijk grondige wijze nieuwe gezondheid op te doen. Alle berichten, die de ouders en de dliensi- ïnstaiities van de N. S. V. tot dusver: ontvangen hebben, to cm en aaa> Gat de kinaeren zich uitstekend gevoelen en in het vacantie verblijf hartelijke vriend schap met de jeugd aldaar gesloten hebben. Even verheugend is het feil, dat de verandering van klimaat gepaard gaande met' «eten rijkelijke en goede voeding 'bij bijna alle kinderen geleid heett tot een aanzienlijke toeneming van hun gewicht. Met groot enthousiasme volgen zij het onderwijs in de plaatsen van Thü- ringen, want de N. S. V. heeft er ook voor gezorgd, dat, naast die vreug de van het vacantieverbiijt, de gastvrije ontvangst ien de schoonheid Van het landschap, het leeren met te kort komt. BEZOLDIGING PERSONEEL DER VOORrM. ZEE- EN LANDMACHT* Het hoofd van het afwikkelingsbu reau van het Departement van De fensie heeft bepaald dat te rékenen van 1 December 1940 de blij besluit van 23 September 1933 (Staatsblad ,no. 486) vastgestelde normen tijde lijk met 6 procent worden ver>> hoogd. VERBEURDVERKLARING VAN VOORWERPEN. Een verordening van den Secre taris-Gene taal yan' het Departement van Justitie bepaalt, dat d'e voorwer pen, welker vernietiging! pf on'bruik- baarmaking blij een veroordeóLing we gens een strafbare handeling! op grond vaii de geldende westelijke voorschriften is gelast, in plaats daarvan moeten worden verbeurd verklaard indien deze voorwerpen voor de volkshuishouding van be laag zijn. De vernietiging van waar den, die van belang zijn voor .de volkshuishouding en die in verband met de veroordeeling van strafbare handelingen thans dus worden ver beurdverklaard, voor zoover zij voor werpen van de strafbare handelingen waren, wordt daardoor vermeden. MR. W. VAN LANSCHOT. f Op Huize Jagersbosch te Vught is Zaterdagmorgen in den, ouderdom van ruim 72 jaren overleden mr. Willem M. van Lanschot, oud-lid van de Eierste Kamer. Met mr. W. van Lanschot is een figuur van internationale beteekenis heengegaan. 1 In 1931 heeft hlij ons land verte genwoordigt op de groote ontwape ningsconferentie. In 193S was hij op (de Vol'kenj- bondsconferentie te Genève de rapi- porteur over de financieeje vraag stukken. Die overledene was eensper cialist op financieel gebied ROOIEN EN SNOETEN VAN BOO- MEN. De secretaris-generaal Vaq, het De partement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat artikel 7 der Bodem- productiebeschikfcing 1939 wordt gewij zigd en gelezen als volgt: 1. Bosschen en andere houtopstan den, waaronder m deze beschikking mede worden verstaan enkele boomen, mogen slechts worden geveld of ge rooid krachtens vergunning. 2. De gebruiksgerechtigde van den grond, waarop 'na 9 December 1939 een bosch or andere houtopstand geheel- of gedeeltelijk Is geveld of gerooid!, is var- plicht, overeenkomstig de hem door den Productiecommissans voor den bosch bouw en de houtteelt te geven aanwij zingen, dezelfde of een gelijke opper vlakte als werd ontbloot binnen een door dezen te stellen termijn na het vellen otrooien te bebosschen ot te be planten. Van deze verpichting kan de Pro- ductiecommissairis voor den boschbouw en de houtteelt onthetfmg verleenen. 3. Het isi verboden een bosschen en andere houtopstanden handelingen te verrichten welke ten gevolge kunnen hebben, dat hout op stam wordt ge- dooa. 4. Het snoeien van bosschen en andere houtopstanden is verboden, voor zoover het niet volgens de regels van normaal beheer noodzakelijk of gebrui kelijk is. In bijzondere gevallen kan de Pro ductiecommissaris voo'r den boschbouw en de houtteel't van dit verbod onthef fing verleenen. 5. De gebruiksgerechtigde van den grond, die krachtens een ontheffing, als bedoela in het vierde lid, een bosch of anderen houtopstand snoeit, is verplicht zulks te doen overeenkomstig de hem door den Productiecommissans voor aen boschbouw en de houtteelt te geven aanwijzingen. Deze beschikking treedt heden in werking. AUTOBUSONGELUK. Zaterdagmiddag heeft opdengroo- ten weg Den BoschTilburg, onder de gemeente HaarenHelvoirt een ernstig autobusongeluk plaats gehad. Een groote bus van de onderneming van Dijk uit Eindhoven vervoerde arbeiders naar huis: De wagen had ook nog een groote aanhangcar. Plotseling sprong een voorband van den trekker en deze schoot, ondanks de pogingen van den bestuurder om op den weg te blijven, uit het spoor en botste "tegen een boom. "Daarbij raakte de aanhangwagen los door het breken van de koppjelstangen. Van den trekker vloog een portier open en een "der arbeiders, de gej- huwde van Roosmalen uit Vught schoot uit den wagen. Het portier klapte echter bijna gelijktijdig ween." dicht, met het noodlottig gevolg', dat v. R. met een der beenen tuss- schen deur en buswahd bekneld gel- raakte. Daarbij werd hi| zoo ernstig gewond, dat het been in het zieken huis moest worden geamputeerd. De gebroeders Clement uit Vught belie pen verscheidene hoofdwonden. Na behandeling konden zij huiswaarts keeren. Die overige inzittenden kwa.- men er af met schrammen en builen. VERKOOP VAN AAL EN PALING. Naar de Gemachtigde voor de prijzen mededeelt, komt het in den laatsten tijd herhaaldelijk voor dat vischwinke- liers en vischventers aal en paling per bosje verkoopen ot ten verkoop aan bieden. Er moet op gewezen worden, dat een dergelijke handelwijze is verboden. Slechts verkoop per gewichtseenheid is toegestaan. Bovendien mag aal 'én paling nnet anders dan gesorteerd worden verkocht, terwijl de prijzen van de desbetretfendte soorten steeds op een duidelijk zicht bare plaats moeten zijn kenbaar ge maakt. Op.de naleving van deze voorschrif ten zal door de opsporingsambtenaren nauwkeurig toezicht worden gehouden. Bij niet-inachtnemiing van deze voor schriften stelt men zich aan zware straffen bloot. JEUGDIGE REDDER. Op den Catharijnesinigel nabij de Bar- tholomeusbruig te Utrecht, duwden eenige jonge kinderen een kinderwagen voor zich uit, waarin zich een kleuter van 11/2 jaar bevond. Op een gegeven moment raakten de kinderen aan het stoeien, waardoor zij zoo goed als geen acht meer s loegen op den kinderwegen. Aangekomen bij een naar het water hellena gedeelte van den Singel, werd de wagen zelf si aan zijn lot overgela ten, zoodat deze met dien kleuter in den Singel' reed. Verschrikt over deze gebeurtenis zetten de kinderen het hui lend óp een loopen, het kind en.wagen in den sitee'k latend. De 13-jarige scholier J. H. Bronius, wonende in de Achterstraat, die toe vallig passeerde, begreep onmiddellijk dat de kleuter, die met wagen en al onder het wateroppervlak was verdwe nen, in levensgevaar verkeerde. Hij be dacht zich geen moment en sprong zoo jöng als hij was in den Singel. Het gelukte den moedigen jongen ook werkelijk het kindje uit den zich onder water bevindenden wagen te halen en vrijwel 'ongedeerd aan eemge omstan ders aan den kant te overhandigen. Zonder het kranige optreden van de zen jeugdigen scholier zou de kleuter zéker verdronken zijn. AANVULLING SLACHTVERBOD RUNDVEE. Ingevolge een in de Nederlandsche Staatscourant van 2 October door den secretaris-generaat van het departe ment van landbouw en visécherij afge kondigde wijziging van het „Slachtver bod 1940 rundvee" is voortaan #niet alleen het slachten maar ook1 het „doen slachten 'van rundvee" zonder vergun ning verboden. Het besluit treedt he den in werking. VERLENGING TERMIJNEN LI- QUIDATIEBESLUIT 194J. Naar wij van bevoegde zijide ver nemen, zullen de termijnen, genoemd in het liquidatiébesluit 1941 (veror dening no. 172, 1941) worden ver lengd, voor zoover die termij'nen be ginnen te loopen van den dag van af kondiging van het liquidatiebesluit 1941 af. Deze termijnen zullen wor den verlengd met evenveel dagen als er zullen blijken te Zijn verkoopen tusschen de afkondiging! van het be sluit (30 Augustus 1941) en de .afkom diging van de eerlang te verwachten uitvoeringsbeschikking. Zooals men zich zal herinneren be treft genoemd liquidatiebesluit vrij stelling of vermindering! van belas ting bij ontbinding van naantlooze vennootschappen. 1 Reeds van de vroegste -tijden af is de schilderkunst in ons land be oefend en mogen dan de eerste pro ducten slechts gebrekkig worden ge noemd, weldra, in de 16e en 17e eeuw konden ónze schilders op een lijn worden geplaatst met de beste van Europa. De meeste schilders kwamen uit de provincie Holland, maar.ook Gelder land bleef niet achter. 'Naast den Arnhemschen schilder Diepraam en den' Nijmeegschen kunstenaar De Welstokade, staat de Bommelscbe meester van het penseel Johannes Vor sterman. Deze werd in het midden der 17e eeuw te Zalt-Bommël geboren,, waar zijn vader portretteerde- Zijn moeder was de dochter van den Rommel- schen burgemeester. Na de elemen taire kennis van het vak opgedaan te hebben bij' zijn vader, vertrok dp jonge Vorsterman naar Utrecht voor verdere opleiding, om daarna een kunstreis te maken door Frankrijk. Trotsch als hij was, wilde hij niet weten, dat hij ts, childerde, om daar mede zijn brood te verdienen en van daar dat hij zich voor edelman uip- gaf en zoodoende veel geld verteer de. - Daar hij echter een vaardig pen seel bezat, gelukte het hem wel af trek te vinden voor zijn schilderijten, zoodat hij toch met gevulde geld beurs te Bommel terugkwam'. Vervolgens trekt hij naar Engeland, omdat daar meer' waardeering be stond voor de künst. Hier komt hij aan het hof van koning Karei II, voor wien hij een schoorsteenstuk schilderde,, dat zoo nauwkeurig de hofheeren in hun gaan en staan weer gaf, dat de koning hoogst tevreden was over Vorsterman. Maar toen de schilder er twee duizend gulden voor eï^chte, zegt de schrijver, bij! wien wij dit lazen, viel hij eensklaps in onge nade, en daar hij flink schulden op rekening van zijn schilderijl gemaakt had, kwam hij in de gevangenis, waar hij wellicht gestorven zou zlijln, wan neer niet enkele vereerders, van zijn buitengewoon talent, hem hadden vrijgekocht. Met een gezant reist hlij nu af naar Turkije. Na den dood! van dezen, laatsten, hoort men oojkj niets meer van Vorsterman. Wel weten wij, dat hij: een leerling had, n.l. Johan Soukens, die veel van het talent van zijn meestier be,- zat, maar heelemaal niet trotsch was. Helaas was deze erg verslaafd aan den drank en diensvolgens, leefde hij in diepe armoede. Houbraken een tijdgenoot vanSou- 'k'ens, zegt van hemHet deed mij leed, dat 'ik niet van eersten af aam kennis aan hem kreeg, om de pot- sige vertellingen, die hij' mij deed. (Hij ontmoette hem n.l. in de markt schuit, toen Soukens naar Bommel reisde). - Ik ontdekte, vertelt Houbraken ver- der, wie hij was, toen ik de hoeken der beschilderde pianeelen door zijn reiszak zag steken- Hij vertelde ,mte, dat het zijn gewoonte was, twee maal per jaar naar Holland te neizen, om zijn schilderstukken te verkoopen. 0,Wilt gij daartoe bewilligen (omt ook te Bommel te komien wonen), ik heb mijn huis tot uw dienstj, of zoo gij het in vollen eigendom wilt, ik zal het u geven!" zei 'Souken itjot Houbraken- Te Bommel had Souken twee woonhuizenhet een bewoonde hij 's winters, omdat het dak dicht was, en het andere 's zomers, omdat hjet boven open zijnde, luchtig voor hem was1 Houbraken bedankte zijn reisge noot voor het aanbod. Later heeft hij nooit meer iets van hem ige- hooid. Campo- Weyerman 'zegt, dat Sou- kien „zeer aardige Rijnglezichten tee- kende en schoon gekleurde rotsen, met geestrijke verschieten en gestof feerd met kleine beeldjes die een schoon aanzien gaven aan zijn stuk jes". Liater verviel hij tot ■„schrobben", zooals de Antwerpsche schilders dat noemen d.w.z. dat hij op één izor merschen dag soms êen doz&j n erï meer (Stukjes schilderde. Dat was jammer tvan zijn talent. Soukens stierf, (zooals hij" had .geleefd „Men hoorde na zijn dood niet' - om hét goéd krakeelen (I q sige penseelen." !f In de groote zaal van den Haagschen Dierentuin heeft de bekende wereldreiziger dr. Collin Ross een lezing gehouden over het onderwerp .Het Europeesche Aziatische steppencontinent van Dzjingis Khan tot Stalin". Onder de talrijke aanwezigen bevond zich de Rijkscommissaris. Na afloop van de lezing deelt dr. Collin Ross handteekeningen uit. Dr. Collin Ross zal deze, ook voor Nederlanders zeer belangrijke lezing, in 16 steden van ons land houden (Polygoon-Meyer) Wijl hij niets achterliet, dan mor-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 4