Buitenland V VICTORIE FEUILLETON Officiëele Berichten De schoone vluchtelinge, Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. 1941 DE LAARS. UNO VAN No. 6204 Woensdag 22 October Duitschland wint voor Europa op alle Fronten VERD U1STE A2?-vN Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITS CHLANI) STRIJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. OPMARSCH NAAR HETDONETZ- BEKKEN KRACHTIG VOORT GEZET. Ook in andere sectorèn suc cesvol verloop dier opera ties. Doelen in Engeland bestookt. Uit bet Hoofdkwartier van dien FÜhrer, 20 Oct. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Zuidelijke deel van het Oos telijk front rukken de Duitsche, Ita- liaansche, Hongaarsche en Slovaak- scbe divisies onweerstaanbaar op te gen het industriegebied in het Do- netz-bekken. Ook in de andere sec toren van het front vterLoopem de operaties succesvol. Het luchtwapen lieeft aan het ge heel© Oostfront doeltreffende aan- vallein ondernomen op belangrijke spoorweg lijnen en verkeersverbindin gen. In het Zuidoosten, Zuiden ein Zuidwesten van het Britsche eiland werden havens en installaties, welke voor den oorlog van belang zijn, ge bombardeerd. In hel zeegebied van het Kanaal vain St. George zetten gevechtsvliegtuigen een vrij groot koopvaardijschip in brand. De vijand maakte geen vluchten naar het Rijksgebied. VERKEER IX MOSKOU DES NACHTS VERBODEN. Stockholm, 20 Oct. (D.N.B.). Stalin heeft volgens den Britscnen berichtendienst een decreet uitge vaardigd, xwaarin hij te Moskou den staat van beleg proclameert. Dit decreet is, volgens denzelfden berichtendienst Maandag in werking getreden; tusschen middernacht en des ochtends 5 uur is alle verkeer verboden. De handhaving van de strengste orde in de stad en omge ving berust bij den commandant van Moskou, generaal-Majoor Zinilof. Te dien einde zijn de troepen der interne verdediging en de arbeiders- bataljons onder zijn commando ge steld. FINSCIIE POLSSTOKHOOGSPRIN GER GESNEUVELD In den strijd tegen de bolts je wie ken is een dezer dagen de bekende Finsche polsstokhoogspringer Lah- desmaeki gesneuveld. Zijn prestaties o.a. een sprong van 4.16 meter stem peilden hem tot een van de beste Europeesche p olsstokh oogspringersi DE WINDSORS TE NEW-YORK. De hertog en hertogin van Wind sor zijn Maandagochtend te New- Y o;rk aangek omen. Het vroegere hopfeest In de Bommelerwaard, Een oud schrijver, die over bo venstaand feest handelt, begint met de klacht, dat het bierverbrnik in zijn dagen, nu ongeveer een eeuw ge leiden, zeer verminderd is, waarmede gelijk ook veel levendige opgeruimd heid is verdwenen, waarvoor thans in de plaats gekomen is het dron ken van die „ziel en ligchaam te.r- pestenden jeinever", met die begelei dende schandelijke uitwerkselen dier dronkenschap Sedert het misbruik van je- 1. Het was in den voormiddag van den 25 Juli 1830, dat graaf Magnus von Sternberg de straat Rivoli lang(- zaam doorwandelde en zich met de beschouwing der zeer elegante kunst en mode-artikelen, die zich aldaar achter de groote spiegelruiten der smaakvolle winkels en magazijnen be vonden, bezig hield, toen zijne op merkzaamheid op eens werd afgeleid door een luidruchtigen troep men- schen die uit een zijstraat naast hem de hoofdstraat inkwam. In het midden van dezen menschenhoop bevond zich een oud, barsch uitziend politiedief- naar, die een bevailigen, blondharit- gen knaap van omstreeks zeven of never is toiegenomen, beweert hij ver der worden er niet meer zulke stevi ge landlieden, zulke sterke en ge-, zonde knechts en arbeiders gevon den. Dat het bier minder werd gedron ken, kwam doordat het veel slech ter van kwaliteit was geworden. De hopteelt was eertijds een be langrijke tak van bestaan in Gelder land en werd vooral in de Bommeler waard gevonden. Vooral het plukken van de hop was een vroolijk bedrijf. Voor het inoogsten, dat de mindergegoeden de den met hun teigen gezin, lieten de beter gesitueerden voor drie of vier weken enkele Meyerijsche of Noord- brabantsche vrouwen overkomen. acht jaar, met lompen ter nauwer- nood bedekt, aan een strik, waarmede zijn handen waren samengebonden, bijna met' geweld voortsleepte, terwijl het hem omgevende gepeupel gedurig duidelijke teekenen gaf dat het zich den knaap aantrok en hem van zijn boeien wilde bevrijden. De graaf bleef dit tooneel eenige oogeriblikkein aan zien en trachtte, door "het bevallige gelaat van den knaap aangetrokken, van eenige voorbij gangers iets omr trent diens wedervaren te vernemen niemand wist hem echter eenige in lichting te geven. In dit zelfde oogene blik ging een jonge elegant gekleede dame voorbij, plotseling bleef zij staan, keerde zich om en liep die volksmenigte eenige schreden achter na, bleef toen opeens echter weder staan en schudde het hoofd, even als vond zij het zoo even genomen besluit toch niet wel uitvoerbaar. Na eenige oogen'blikken bedenk ens wendde -zij zich nu weder om en snelde den graaf voorbij naar een magazijn van kunst bloemen heen. „'Mijn God," riep het meisje met zichtbare aandoening eetn 8.17 8.19 8.21 6.31 6 29 6.27 Deze plukken de bellen af, terwijl ze op een lagen stoel zitten, tusschen twee hooge manden in op dendorsch- vlcer, waarheen de' hop is gebracht. 's Avonds komen ook vaak de bu ren meehelpen. Allen zitten dan in een kring. Ieder draagt handschoe nen, die ook meermalen de arm be dekken, omdat de ranken zoo scherp zijn. Aan een hoprank, hangt in het midden een groote lamp met 2 tot 4 pitten. Ondertusschen wordit er le vendig gepraat of ook wel gezongen. „De Brabanderinniein zijn bekend als vrolijke, geestige vrouwen: zel den zijn zij verlegen om aardige en veelal geestige scherts; dikwijls lok ken haar vrolijke kwinkslagen een algemeen hartelijk gelach uit, zonder, dat ik mij herinneren kan, ooit gro ve of vuile taal van haar gehoord te hebben." Men vond haar „altoos beleefd, vriendelijk en vrolijk en ik heb op gemerkt, dat in elite kringen, waar zij niet waren, die hoppluk vrij droog toeging."' Steeds wordt zulk een hoeveelheid voor den avond klaargelegd om te plukken, dat deze geheel gereed komt. Na het afplukken dier bellen, verza melen de vrouwen deze van den vloer tusschen Ge bladeren. In een klein schuurtje, waarineen steemen oventje is gebouwd, worden de hopbellen gedroogd. Op de met estriken bedekte oven bakte men ©en soort appels, „raaimakers" genoemd „zijnde ctroengeel met eene lange steel. Nergens, dan in de Bommeler waard, heb ik ze gezien." Daar men den oven „Man" noemt, kregen deze appels dein naam van „ma-nappels". Dit eenvoudig gebak is zeer lekker. Men moet echter oppassen voor de jongens. Deze p-robeeren n.l. stille tjes met een stokje, waaraan ©en schepnetje zit, de appels van de ovens weg te kapen. Wanneer nu de hop droog is, komt de weger om deze te „zakken". Men gebruikt daarvoor halen, die aan een opening in den zolder worden vast gemaakt en zoo groot zijn, dat ze tot op den grond hangen. Wanneer dan ©ein groote hoeveelheid hop in den zak is gedaan, springt de we ger in den zak, om de hop vast aan te trappen. Het is een min of meer gevaarlijke springpartij, want eens moet het zijn gebeurd, dat een trap per er den nek bij brak en dood uit den hopbaal werd opgehaald. Zoodra het hopplukken ten einde loopt, zorgt men er voor, dat mien nog jonge vrouw, waarschijnlijk de eigenares van het bloemenmagazijn, die aan de deur stond, toe, „wat zal er van dat arme kind worden? Hebt gij gezien, juffrouw, hoe bitter bij weende? De knaap is alleribevalligst en ziet er als de onschuld zielve uit; zoo jong kan hij toch nogl geen zwat- re misdaad begaan hebben. De meb- schen zouden hem al wel bevrijd he'bf- ben, maar zij kunnen zich waar schijnlijk niet met hem onderhouden, want hij riep "luid jammerend steeds in het Duitsch uit „acah! mijn arme vader! ach, mijn lieve moeder!" De laatste woorden, welke zij den knaap met onnavolgbare bevalligheid in, het Duitsch na zeide, klonken van de frissche purperlippen der elegante en schoone Tarijscbe dame clen graaf als hemelsche muziek in, de ooren. Hij trad naderbij en zei de jonge dame beleefd dank, daar zij hem door deze woorden wellicht de gelegenheid open stelde om een zijner jeugdige landgep noot en van dienst te kunnen zijn, hij beloofde terstond den troep menschen te voigen en te trachten zich van cle den laatsten dag niet veel meer be hoeft te doen. Daarom werkt mén soms den avond tevoren een uurtje langer, of rekt den arbeid, zoodat men een dag langer noodig heeft, want de laatste middag moet feeste lijk zijn. Dien middag komen alle helpers uit de buurt nog eens bij et- kaar voor het plukken van enkele struiken, maar voor vooral om en kele genoeglijke oogenblikken te heb ben. Allerlei spelletjes worden verzon nen. Ondertusschen is de boerin of haar doch Ier druk bezig met de kof fietafel gereed te maken en het bak ken van de zoo gewilde pamnekce- ken, van tarwemeel, beslagen met melk en eieren en die gegeten wor den, bestreken met boter en stroop. Geestige grappen en vrooliijke scherts kruiden de gesprekken en allerlei gezelschapsspelen worden ge daan. Dit hopfeest droeg den naam van „de Laars", een naam, die erg on duidelijk is. Een oud liedje, voor dit feest be stemd, luidde: „Maar wilt vooral gedenken, Den Gever mild en goed. Hij moet u krachten schenken Dat gij 'tmet ijver doet. Want, zander zijnen zegen, Was al uw werk teniet, En 'tliep u alles tegen, Zoo 'tmenigeen geschiedt. Hij heeft de zon en regen En daauw voor ons bereid. Wij loven zijnen zegen En zijn godsdienstigheid." MOTORBRANDSTOF VOOR TRAC TOREN, TE GEBRUIKEN BIJ HET SCHEUREN VAN GRAS LAND. Degenen, die grasland zouden wil len scheuren, maar niet kunnen be schikken over paardekracht, kunnein een aanvrage indienen voor brand stof voor eein tractor. Slechts zij, die kunnen aantoonen, dat het scheuren anders niet zou kunnen plaats vinden, komien in aan merking. Voor deze aanvrage kunnen de ge wone formulieren worden gebruikt, welke verkrijgbaar zijn bij de Dis- tribu tiediensten Aanvragen voor donkere olie kun nen evenwel niet worden toegestaan. Op deze formulieren moet worden ingevuld het onder 1 en 2 gewaag de, (terwijl bij punt 4 'slechts behoeft te worden opgegeven: om te scheu ren H.A. grasland op grond (grondsoort vermelden). om sta meligheden te vergewissen, den knaap, zoo het slechts eenigszins moe gelijk was, te bevrijden, en dan met hem aldaar terug te keeren. opldat hij haar zelf zijn dank voor hare welwil lende deelneming kon betuigen. „Ach, doe dit, mijn edele heer, maar doe het spoedig, opdat uw hulp niet te laat kome!" riep de jonge dar me met groote levendigheid en bp smeekenden toon uit. Zij wierp den graaf een vriendelijken blik toe en liet een zijden geldbeursje in zijd hoed, dien hij in de hand hield, valj- len. In een oogwenk was zij nu op eens verdwenen in den doolhof van het uit verschillende vertrekken bet- staande bloemenmagazijn, zoodat Magnus, door dit alles verrast, geen tijd had om het beursje terug te geven daar hij de hoofdzaak', demd- gelijke bevrijding van den knaap, niet uit het oog mocht verliezen, zoo kon hij er nu niet aan denken de d'el© 'geefster te volgen en haar in het ma gazijn op te zoeken. Er bleef helm dus niets over dan den volkshoop, die zich reeds tamelijk verwijderd Verder moet de aanvragende boer, het formulier onderteekenen Deze formulieren moeten, recht streeks ^an den Rijkslandbouwcom- sulent worden toegezonden. TOELICHTING STROOREGE- LING 1941. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bei- kend Het is noodzakelijk gebleken de be palingen betreffende den handel in. hooi en stroo, vervat in het Hooi en Stroobesluit 1941, de Prijzen be schikking Hooi en Stroo alsmede in het NICA.-Bestuursbiesluit No. 29, na der toe te lichten. 1. Het vierkoopiein van stroo door telers aan verbruikers is alleen toe gestaan, indien deze verbruikers land- houwers of veehouders zijn en het vervoer plaats heeft met eigen paard! en wagen van kooper of verkooper. 2. De gepubliceerde lelerspr ijzen voor hooi en slroo zijn maximum prijzen. De onderscheiding binnen- en builen stroo is vervallen. Iin plaats daarvan is gesteld reisp. A- en B-stroa A-stroo is graan- of kanariezaad- slroo dat gezond, droog en niet door weersomstandigheden aangetast is. B-slroo alle graan- en kanariezaad- stroo ander dan A-stroo. School'stroo is speciaal gesorteerd samengebonden, oingeperst graan- stroo. 3. Het aankoopen van stroo door ge- of verbruikers is alleen toege staan, indien daartoe een aankoop- vergunning door de Plaatselijke Bu reauhouders is verleend. Tuinders nen zich tot het verkrijgen van een aankoopvergunning le wenden tot het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland. Be- en verwerkers van stroo (fa brikanten) moeten de aankoop-ver gunning rechtstreeks bij de N.I.C.A, te 's-Gravenhage aanvragen. 4. Het gebruiken van stroo voor bedekking van blaemholienvelden is alleen toegestaan indien daartoe door de P.I.C.A. vergunning is verleend. Deze vergunning dient aangevraagd! te worden via die Algemeen© Vier een, voor Bloembollencultuur, Krelage- huis te Haarlem. VOEDERAARDAPPELEN. De Prov. Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor N.-Brabi. maakt bekend, dat, in tegensteilling| met reeds eerder gedane rniededeelin- gen, de telers die aardappelen heb ben, waarvoor zij van de P.I.C.A, een „veeyoederverklaring" hebben ontvangen en deze niet op eigen be drijf ver voederen, niet verplicht zijn deze uitsluitend te verkoopen aan. de V.B.N.A. Naast den verkoop aan had, te volgen en zich te troosten met de hoop op èen wederzien, wanl- neer hij terug zou komen. Wat had de knaap misdreven? Het volgende zal dit duidelijk* maken. De arme "knaap was door den hotn1- ger op straat gedreven, in de hoop een aalmoes te ontvangen, waarvoor nij brood voor zichzelf en züjn arme ouders kon koppen. Zoo wandelde hij voort tot eindelijk een jong welgekleed man met een pak gedrukte vellen papier onder dien arm hem voorbijging, dezen bad hij, hem een milde gift te schenken.'Deze;, ofschoon niet de taal waarin hij werd aangesproken, maar toch het smee- kende gebaar verstaande, bleef staan, lachte en duwde hem na eenig beden ken ongeveer een "honderdtal zijner gedrukte bladen in de hand, waarna hij" zich voortspoedde. Eenige oogen blikken later trad een oudachtig heer die deze afgifte waarschijnlijk' in de verte had aangezien, naar hem toe en vroeg hem wat hij daar had. (Wordt vervolgd). VS&SïL*:? voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden In Noord-Ai'rika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op 19' October en in den nacht van 19 op 20 October met goed effect de haveninstallaties van Tobroek aangevallen. 99 97 Woensdag 22 Oct. Donderdag 23 Oct. Vrijdag 24 Oct. s morgens tot 's avonds vanaf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1