TWEEDE BLAD REGEERINQS-KOFFIESURROGAAT Daarom Ravenswaay's „SUGOKoffiesurrogaat De schoone vluchtelinge. Vrijdag 28 November 1941 No. 6215 Ofdciëele Berichten FEUILLETON Gezondheid PER 250 ORAM BEHOORENDE BU HET VOOR HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA, DE LANGSTRAAT EN DE BOMMELERWAARD" NIEUWE REGELING INZAKE DE PACHT. Zoojuist is verschenen een Besluit van de Secretarissen-Géneraal van de Departementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij inzake ,een nieuwe regeling met betrekking {ot de pacht. Bij het toezicht op de uitvoering van de bepalingen, alsmede bij het ontwerpen van richtlijnen, zal de Di rectie i van den Landbouw een be langrijke rol vervullen. Dit besluit, hetwelk den naam draagt van Pachtbesluit, treedt jn de plaats van de Pachtwet'; deze wordt bij het besluit -behoudens enkele artikelen, welke bandelen over wijzigingen in bestaande wetten ingetrokken. Dat wil intusschen niet zeggen, dat het tot nu tye geldende pachtrecht in zijn wezen is veran derd. Integendeel, de beginselen, welke reeds in de Pachtwet \v,aren neergelegd, zijn in het besluit ven- der uitgewerkt. In normalen ,tijd zou een wijziging van de Pachtwet niet zoo spoedig, doch op (ten duur ze ker ook tot stand ^zijn gekomen. Er was echter een belangrijke reden, welke een spoedige herziening1 nood zakelijk maakte. Sinds 14 (Vlei 1941 moest tengevolge vain de jbuitenge wone omstandigheden herhaaldelijk worden ingegrepen op het gebied van de pacht, teneinde een verstoring *in de juiste verhoudingen, op pachtgje,- bied te voorkomen bf te herstellen. Uiteraard was dit ingrijpen telkens van incidentieelen aard, zoodat het overzicht over wat pis pachtrecht gel dend was, op den (luur zeer ondui delijk werd, zeer ten pngerieve van de belanghebbenden en in Jaet bijzon der van de deskundigen van pachu- burcaux en pachtkamers, die voort durend geroepen, zijn het .pachtrecht te banteeren. De inhoud van al deze incidenteele besluiten en "beschikkin gen is voor zooveel noodig tot een eenheid verwerkt in bet pieuwe bet- sluit. Daarnaast echter zijn nog .ver schillen dé wijzigingen aangebracht, welke voor de practijk van ingrijpen de beteekienis zullen blijken ,te zijn. De belangrijkste wijzigingen zullen hieronder in het kort worden be sproken. Een dagelijksch glas Drie Bronnen Zout regelt Uw stofwisseling, houdt Uw bloed frisch en Uw huid zuiver en gezond. „Drie Bronnen Zout" Flacons vanaf 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. a. De Grondkamers. In iedere provincie is pen Gronde- kamer, welke in de plaats komt van het Pachtbureau. Deze Grondkamers zijn niet zooals de Pachtbureau x samengesteld door de verschillende landbouworganisaties. In verband met de huidige positie dezier ^organisaties was dit niet mjeer mogelijk. De Grondkamer is een, publiekrechtelijke rechtspersoiojn, waarvan voorzitter, se cretaris en leden door jle Secreta rissen-Generaal van de Departemen ten van Landbouw en Visscherij en van Justitie worden benoemd. Dat wil echter niet zeggen, dat de bé- zetting der. Pacht bureaux thans ver dwijnt, integendeel, deze wordt in haar geheel opgenomen in de Grond kamers, zoodat voor de «eerste maal g. en nieuwe benoemingen behoevën j plaats te hebben. Hiertoe was alle reden, omdat de Pacht bureaux over het algemeen bestonden uit provin ciaal zeer deskundige menschen, die het vertrouwen van hun omgeving genoten. Het komt er dus op neer, dat dé werkzaamheden der voorma- lige Pachtbureaux normaal voort gang hebben in de: Grondkamers on der leiding e,n medewerking van de zelfde personen. b. Bevoegdheid der Grondkamers. De bevoegdheden der Pachtbu reaux worden overgenomen door de Grondkamers. Deze; bevoegdbeden, die in de tusschentijdscbe besluiten en "beschikkingen reecls aanmerkelijk waren uitgebreid, zijn thans in het nieuwe 'besluit nog toegenomen. In de pracSjk was de behoefte hieraan harhaaldelijk aan den dag getreden. Zocm konden de Pachtbureaux een bij hen Ingezonden pachtovereenkomst alleen goedkeuren of nietgoédkeuren. Wijzigingen aanbrengen konden zij tegen denwil van partijen niet. Het eenige waartoe zij bevoegd waren, w as bij hiet-goedkieuring van een pacntoontract het regelen, der ge volgen. Dit was echter uit zijn aard beperkt tot ten hóógste 2 jaren, zooi dat onwillige verpachters het gaarne hierop aanstuurden, omdat zij dan feitelijk een pachtovereenkomst had den, die niet voor. onbepaald en tijd, doch slechts vioor 2 jaren gold. Deze toestand was zeer onbevredigend. Het besluit geeft dan ook aan, de Grond kamers de bevoegdheid wijzigingen in de pachtovereenkomst aan te bren gen, indien de partijen niet vrijwillig in de door de Grondkamer voorge stel dé' wijzigingen bewilligen. De ze kerheid vooir den pachter is hier door aanmerkelijk vergroot, "terwijl de goede verpachter hiervan geen nadeel zal ondervinden. c. Verhouding GrondkamerPacht- kamer. Onder de Pachtwet liepen de werk zaamheden van Pachtbureaux en Pachtkamers eenigszins door elkaar, in zoover beide instanties belast wa ren met de toetsing van pacht con tracten. Thans is aan dit dualisme een eind gemaakt. In groote trek ken kan men zéggen, dat alles wat betrekking heeft op de totstandko ming van een pachtovereenkomst bij de Grondkamer thuishoort, terwijl de Fachtkamenuitsluitend bevoegd blijft kennis te nemen van geschillen, wel ke omtrent de uitvoering van een pachtovereenkomst ontstaan. Ieder, die derhalve een pachtover eenkomst aangaat, heeft daartoe noo dig de goedkeuring v an de Groridl- kamer. d. Hooger 'beroep. Waar de Grondkamiers een zoo groote bevoegdheid hebben gekre gen om in te grijpen in privaatrech telijke rechtsverhoudingen,, is het noodzakelijk geworden beroep* tegen haar beslissingen mogelijk' te ma ken, om daardoor eenheid en conti nuïteit in, de beslissingen te krijgen. Daartoe is bij het besluit ingesteld een Gentralie Grondkamer, welke ge vestigd is te -Arnhem. De leden.'en plaatsvervangende leden van de Pachtkiamer van het Gerechtshof te Arnhem zijn van rechtswege tevens lid van de Centrale Grondkamer. De Griffier zal aTzonderlijk door de bei de reeds genoemde Secretarissen-Gé neraal worden benoemd. e. De schriftelijke vorm der pacht overeenk omst. Evenals in de Pachtwet is in het Pachtbesluit de schriftelijke vorm! der pachtovereenkomst vereischt. Was daar echter nietigheid het ge volg van het niet-schriftelijk aangaan,, in het besluit is deze nietigheid ver vallen. Thans is het gevolg, dat de pachter geen pachtprijs verschuldigd is, zoolang de pachtovereenkomst niet schriftelijk is vastgelegd. f. De duur van de pacht overeenkomst. De pacht voor onbepaalden tijd was in wezen een fictie. Door het z.g. jubeljaar gold zulk een overeen komst slechts voor 10 jaren, vermeer derd met den opzeggingstermijn van tenminste 18 maanden. Daarna had de pachter geen enkel recht meer op het land; hij moest, indien de ver pachter zulks wenschte, zondermeer, het land verlaten. Het besluit heeft met dit systeem gebroken en heeft ingevoerd de pacht voor bepaalden tijd. Voor losse landerijen is die tijd 6 jaren, voor boerderijen 12 jaren. Na afloop van dezen termijn heeft de pachter echter een recht op een nieu we pachtovereenkomst. Dit recht heeft hij echter niet, indien hij zijn verplichtingen niet behoorlijk is na gekomen en den verpachter aanlei ding heeft gegeven tot gegronde «ern stige klachten of indien de verpach ter zelf of diens bloed- of aanver wanten in de rechte nederdalende! linie het verpachte in gebruik wil gaan nemen. Want het is niet de be doeling van het besluit om aan den grondeigendom zooveel mogelijk be lemmeringen op te leggen. Doch het besluit gaat wel uit van het principe dat hij, die zijn geld in landbouw grond heeft belegd, niet alleen rech ten heeft, doch ook plichten. De grondeigenaar heeft een taak niet alleen tegenover de gemeenschap 'doch ook tegenover den pachter, dien hij zijin grond ten gebruike af staat. Dit beginsel lag reeds verscha len im de Pachtwet, die ook vroeger! reeds herhaaldelijk als een wet met sterk socialen inslag is genoemd. Iw het nieuwe •besluit is diit beginsel verder tot ontwikkeling gebracht.*. GEMENGD MET KRACHTIGE KOFFIE is de allerbeste samenstelling welke U kunt verkrijgen. Sc is Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat het beste vervangmiddel voor Koffie, want, Ravenswaay's „Sugo" Koffiesurrogaat is geheel volgens regeerings-samenstelling bereid, en dus met echte Koffie vermengd Vraagt Uw winkelier om Beter Koffie surrogaat kan hij U niet leveren. Overal verkrijgbaar. N.V. v/h M. Ravenswaay Zonen, Gorkum. 12. Nu deied zij een verhaal van al wat er was voorgevallen en gaf, mijne tegenwoordigheid niet achtende, ha re vreugde over de gausche toedracht der zaken te kennen, schold uit de vodheid haars harten op mijn oom en betreurde het zeer dat men hem niet in den wagen gevonden had, om hem te kunnen doodslaan, zij legde den ouden man uit dat ik toch eigenlijk aan de misdrijven van mij nen oom geen schuld droeg en dat zij mij daarom ook aan de klauwen van het verwoede volk met geweld had onttrokken. Zij haalde nu frisch water, om het bloed dat, zoo als ik nu eerst bemerkte, mijn gelaat en inijne kleederen bedekte, af tewas- schen; toen ik nu over Schrikkelijke hoofdpijn klaagde, zeide zij lachend „nu 't is ook wel wat, om daar hoofd pijn van te krijgen, zulk een nieti- gen klap, er zijn wel andere klap pen gevallen, de koetsier en monsi eur Louis zijn mort dood en den armen Jaap hebben zij voor mijne oogen den nek gebroken." De vrouw was naar ik bemerkte goed bekend in ons huis; na lang bedenken, waartoe ik gedurende het verhaal aan den ouden man, van al het afschuwelijke dat dien dag was voorgevallen, alien tijd had, herin nerde ik mij eindelijk haar eenigszins te kennen. Zij was namelijk menig maal in ons huis gekomen om glas scherven op te halen en had dan bij die gelegenheden, dikwijls een kleine gift van mij ontvangen. Zij ver haalde mij later dat zij dit armoedig bedrijf reeds sedert veertig jaren voor eene, buitenlandsche glasfabriek uit geoefend. Na verloop van ongeveer een uur ging zij op mijn dringend verzoek weder uit om te onderzoeken of ik het zou durven wagen om weder naar huis te gaan. Onder een door de ziel snijdende schaterlach keerde zij eerst na elven van hare verken ningsreis terug en berichtte mij, dat aan weggaan voor mij volstrekt niet te denken vi«el; ons geheele huis was verwoest en de meubels, die allen uit de vensters waren geworpen, la gen in duizenden stukken op straat, mijn OQm en de gezamenlijke bedien den waren echter gevlucht, maar nie mand wist waarheen. De blinde man vroeg nu op zach- ten toon wat er nu van mij moest worden, of ik geld had meegebracht, om in mijn levensonderhoud te voor zien. Ik zeide van neen, want ik be zat geen cent, daar in-het 'schrik kelijke gedrang mijn beurs ook ver loren was geraakt. De scherven ver zamelaarster, zijne dochter naar ik bemerkte, antwoordde hem, blijkbaar getroffen door mijn treurigen toe stand, op scherpen toon, dat zij mij in huis had gebracht en nu ook ver der voor mij zorgen zou; zij stond hem er borg voor dat ik op een dag meer zou verdienen dan hij in de geheele week met zijn orgel ont ving. Ik was in staat, zeide zij, om de welvaart in het huis te brengen, en zoo hij er zich nu goedwillig in schikte en mij met zijn verwen sch- te redenier ingen het leven lastig maakte, dan zou hij ook alle Zonda gen zijn halven flesch wijn hebben. Hierna bracht zij dien ouden man, die nu geen woord meer tegensprak naar bed, toen legde zij voor mij een stroozak benevens een kussen en een deken op den grond, zij ging toen zelve slapen en maande mij aan het zelfde te doen. Gedurende het groot ste gedeelte van den nacht lag ik ech ter te weenen en eerst tegen den morgen sluimerde ik door afgemat heid wat in. Teen ik ontwaakte was de vrouw reeds uitgegaan, maar de blinde zei de mij, dat zij spoedig terug zou ko men; hij raadde mij nu aan dat ik maar bereidwillig alles moest doen wat zijn dochter begeerde, want bij de geringste tegenspraak sloeg zij met beide vuisten er op, zij spaarde zelfs hem den ouden blinden man, soms niet; verder zeide hij mij dat mijn ontbijt op de tafel stond. Dit bestond in een stuk witte brood en een glas zuren wijn. Na langer dan drie uur kwam de vrouw eerst terug. Haar gelaat straal de van vreugde. De Koning was, zoo verhaalde zij, van den troon ver vallen verklaard en zoo hij zich niet met zijn geheele familie in tijds uit de voeten maakte zoo kon hem wel licht hetzelfde lot ten deel vallen dat een zijner voorgangers in het jaar 1791 getroffen had. Polignac met zij ne spitsbroeders, zoo als zij zich uit drukte,.zouden zoo men hen slechts vinden kon, aan den eersten lantaarn paal den besten worden opgehangen, het was intusschen nog niet mogen gelukken een hunner gevangen te ne men. „Gij ziet alzoo, mijn arm kind" ging zij, zTch met een zekere tri omf tot mij wendende, voort, „dat gij hier bij mij slechts in zekerheid zijt, dat men ook u niet doodslaat. Als eene goede inwoonster van Parijs moest ik u eigenlijk op straat zetten en ik behoefde slechts aan een uit het volk uwen stand en naam te zeggen, dan waart gij na vijf minu ten niet meer in leven. Maar gij zijt een onschuldig lam en ik heb mede lijden met uik heb in u\v huis zoo vele scherven verzameld endaar- onder dikwijls zeer schoon glas ge vonden, ook hebt gij zelve mij wel daden bewezen, daarom zal ik mij uwer aantrekken en voor u zorgen als een moeder voor haar kind, maan dan moet gij ook volgzaam zijn em u in alles naar mijn wil schikken eat vo<?tal moet gij de gravin vergeten. Wij zjjn arme lieden, onderhouden kan ik u dus niet, en zoo moet gijl zelve uw brood verdienen. Hier in huis zou het ook zeer de opmerk zaamheid trekken wanneer ik zool op eens een fraai gekleade dame op nam, die de handen in den schoot legde en zich van mijn armoedig bestaan den kost liet geven; al spoe dig zouden de menschen -dan de zaak! uitvorsehen en met uwen naam en stand bekend worden, en zoo zou het mij niet mogelijk zijn u tegen dei volkswoede te beschutten. Ik moet nu ook aangifte doen dat gij hier zijt komen inwonen, het treft echter al zeer gelukkig dat ik reeds sinds langen tijd aan mijn bu ren heb verteld, dat ik een nicht verwachtte uit Chatillon, die hiereen fruitzaak wilde beginnen. Voor de ze nicht laat ik u nu doorgaan. Va der zit *des voormiddags en avonds met zijn draaiorgel op de Pont des Arts; die standplaats moet echter duur betaald warden en brengt wei nig op, nu kunt gij in den tusschen- tijd dat vader daar niet zit er fruit verkoopen. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD .Sint Niklaasje, kom maar binnen met je knecht". Bij hun intocht in Eind hoven werd den Goeden Sint en Zwarten Piet een hartelijke ontvangst bereid (Het Zuiden-Spierings) 36 ('E.VT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 5