Bit Her bestaat uit 2 bladen Buitenland Distributie- mededeelingenh Plaatselijk Nieuws Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Saamgevat nieuws van de Fronten Met Duitschland voor een Nieuw Europa Woensdag 31 December 1941 No. 6223 Opening van de Centrale Slachtplaats te Heusden. VERD U 1ST EREN: UndyaN Dit blad verschijnt W OENSDAQMORQEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Aan het Oostelijk front was, naar uit het Duitsche weermachts bericht van 25 December blijkt, vooral de luchtmacht zeer actief. In den Cen- tralen en Noordelijken sector werden met succes troepenconcentraties be stookt. Ten Oosten van Tichwin en op den (Moermansk-spoorweg werden ver scheidene transporttreinen dier Bol sjewieken door de luchtmacht ernstig getroffen. In Noord-Afrika vielen Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen Brit- sche concentraties automobielen in Cyrenaica aan en plaatsten bom tref fers op een vliegtuiglbasis tusschen gereedstaande vlieg1 tuigen. Voor de kust van "Libye, bracht een duikboot een vijandelijken torpedojager tot zin ken. Op het eiland Mjalta bombar deerden Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag onder beschermtng van ja gers havenwerken te La Valletta. Volgens het Italiaanschie, communi qué van 25 December noodzaakten de bezettingen van SolHioem en Bar- dia aanvallende vijandelijke af deelin gen onder verliezen tot dien. aftocht. In den strijd tegen Engeland be schoot een batterij vérdragend ge schut van de Duitsche marlqe in den nacht van Dinsdag op Woemsdaig: een vijandelijk convooi voor Dover. De Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 17 tot 23 December 54 vliegtuigen, waarvan 19 boven de Middellands che Zee en 'in Noordr Afri'kla. In hetzelfde tijdstip gingen in den strijd tegen GrootcBrittannië 16 Duitsche vliegtuigen verüoren. 'Minister Von Ribben trop haeft een onderhoud gehad met dien voormali- gen premier van "Irak, Rapj id Ali el Kailani. Uit Irak zelf komen herich tien van aanslagen door Iraksche vrijheids strijders o.m. op de spoorbrug van Samara, wa1arbij een trein met Britsch-Indis che troepen (ontspoorde. Hierbij' vielen verscheidene slachtof fers. In Britsch-Indië wordt de anti- Eingelsche stemming! steeds sterker. Op Malakka zouden 5000 Britsch-Iri- diërs naar de Japanners zojn. over- gelooepn. De premier ran Thailand, Song gram heeft (zich in een radio-bood schap tot Tsjang Kai Sjek glewend. waarin hij er op aandrong den strijd tegen Japan ste staken en een groot blok der Aziatische staten te vormen. In de ^Zwarte Z,ee heeft de Roe- meensche marine eon Sovjet-duik boot tot zinken gebracht. JAPANSCHE VALSCHERMTROE- PEN OP SUMATRA "Strijd in de buurt van Medan. Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, wordt er op, Sumatra in de buurt van Medan strijd geleverd tus schen Nederlandsch-1 ndische strijd krachten, en Japansche valscherm troepen. Japans cbe vliegtuigen zouden bo vendien eenige plaatsen op Celebes gebombardeerd en met machinege weervuur aangevallen hébben. Zaterdagmiddag om 3 uur vond de opening plaats van het centrale slachthuis, gelegen aan de Rid derstraat, bij welke opening tegen woordig was de wnd. burgemeester den Ed.Achtb. Heer A. v. Delft, den heer \V. F. Hilwig, oud hoof! van den keuringsdienst, de hteer F. J. Hilwig, het tegenwoordige hoofd van dezen dienst, de beeren J. v. Valderen, hulplqeurmeesber, H. Baaijens, architect, P. A. Kramer, aannemer, v. Bergen Henegouwen die. belast was geweest met den aan leg van het electrisch licht, alle sla gers uit Heusden en eenige slagers uit de buitengemeenten. Het gebouw, waarin eenige lange tafels waren geplaatst en dat met guirlandes en groen was versierd, ge leek voor deze gelegenheid meer op een feestzaal dan op een local ite.it, waarin voortaan het vee voor de keu ringskring Heusdien zal worden ge slacht. Er was dan ook alle reden om deze opening als een feestelijk heid van beteekenis voor den kring te beschouwen, omdat door de tot: standkoming van deze local iteit de kansen voor de instandhouding van den Keuringsdienst Heusden belang rijk zijn gestegen. Toen allen hun plaatsen hadden ingenomen, opende de heer C. Kuijsten, Voorzitter van de Heusdensche slagersrereeniging de bijeenkomst met een woord van wel kom, waarbij hij zich in het bijzon der richttbe tot dein heer v. Delft, den oud-voorzitter, hoofd van den dienst, den heer W. F. Hilwig, en dankte deze voor de medewerking die zij haddein verleend voor die totstand koming vain deze slachtplaats. De heer Baaijens, architect en den aannemer, den heer P. A. Kramer uit Gemderen, voor het werk, dat zij heb ben verricht. Hij bracht dank aan de hieerein Oldendorp en v. Mersber- gen, de ambtenaren va;n de belasting, die steeds terstond bereid ge vonden werden, hun medewerking te vierleemen, waardoor het slachten nooit lang behoefde te worden uitge steld, de heer en F. W. Hilwig en Van Valderen voor hun spoedige keurin gen en hun hulp, en vervolgens zijn collega's voor de goede samen wer king. Hierna verkreeg de heer v. Delft het woord voor de opening van het slachthuis. Deze begon met dank tie brengen voor de uitnoodiging. Hij bracht dank en hulde aan den Voor zitter en oud-keurmeester, voor al het werk dat deze vanaf de oprichting van den Keuringsdienst gedurende 'n reeks van jaren heeft verricht. Hij drukte zijn spijt er over uit, dat het Hoofd van den reterinairen dienst verhinderd was tegenwoordig te zijn. Steeds werd hier behoefte gevoeld aan een centrale slachtplaats. Er zijn heel wat conferenties voor gehou den, doch steeds liep het op misluk king uit. Thans is, dank zij de goe de samenwerking en vooral door de financiëete hulp van den slager G. Baaijens, het slachthuis er gekomen Spr. noemde dit voor den Kring Heusden een feit van groote betee kenis, deze is nu meer onafhankelijk geworden en de kans, dat de kring er door gehandhaafd kan blijven, is er belangrijk door verhoogd, wat tot vreugde stemt omdat opheffing van den kring ook opheffing van de standplaats van een veearts mede zou brengen. Hij dankte de instanties voor de verleende medewerking, den architect voor diens plan en bestek en sprak de hoop uit, dat het slachthuis zal bijdragen tot den groei van den keu ringsdienst en tot het welzijn der sla gers en verklaarde hiermede de slachtplaats voor geopend. De heer W. F. Hilwig sprak als oud-hoofd van den dienst en roemde de goede samenwerking, waardoor het mogelijk is geweest dit slachthuis tot stand te brengen. Hij roemde de goeden geest van samenwerking die vanaf de oprichting in 1923 tot heden steeds in den kring Vreft geheerscht Reeds spoedig na de oprichting van den dienst bleek het door de uitge strektheid, w.o. de gemeente Elshout, Nieuwkuijk, Eethen, Wijk en Aal burg en Veen behoorden, behalve Heusden,ook tot den Ting, was noo- dig een hulpkeurmeèsber aan te stel len in dein persoon van den heer v. Valderen. De dienst verkreeg een ei gen laboratorium, daarna een ophaal dienst van kadavers en thans wordt de kroon op al den arbeid gezet, door de opening van dit slachthuis. Het blijkt dat de goede geest van samen werking der ouderen is overgegaan op de jongeren. Spr. hoopt dat dit steeds zoo zal blijven en in dit lokaal veel geslacht en ook veel gekeurd mag worden. Niet alleen voor het welzijn der menschen, doch ook der dieren, want ook dit laatste is van groot belang. Hierna verkreeg de heer F. W. Hil wig het woord, als tegenwoordig hoofd van den Vleesclikeuringskring Heusden. Deze heg om met een blik in het verleden te s t in. Vergelijkt men, aldus spr., de %e.sbmd op het gebied van de vleeschvoorziening in ons land vóór en na de inwerking treding der vleeschkieuringswet 1923 met elkaar, dan kan men groote vooruitgang c ons ta tee ren. Voor 1923 lieten deze toestanden vaak veel te wenschen over, vele slagerijen volde den niet aan de eischen van, hygiëne. Van keuring voor en na het slachten was op het platteland geen sprake, gemeentelijke keuringsdiensten be stonden alleen in groote steden. Het was mogelijk wrakke en zieke dieren te slachten. Als men weet dat in den kring Heusden alleen reeds jaarlijks ongeveer 600 cadavers worden' opge haald, dan begrijpt men, dat daarvan vroeger qog weieens een dier in con sumptie gebracht zal zijn. Bij de inwerkingtreding in 1923 werd ons land in beuringskringen verdeeld en werd ook de vleesch- keuringskring Heusden in het leven geroepen, omvattende de gemeenten Heusden, Wijk en Aalburg, Veen, Ee then, Elshout, Nieuwkuijk en Haar steeg. De burgemeesters der aange sloten gemeenten vormden een com missie van advies, terwijl aan die ge meente Heusden de leiding werd op gedragen. Aan het hoofd van den keuringsdienst kwam de heer W. F. Hilwig Sr. te staan, die vanwege de uitgestrektheid van den kring ter zijde moest worden gestaan door den hulp keurmeester J. v. Valderen. Wat deze beide ambtenaren gedu rende hun 13-jarigen diensttijd heb ben gepresteerd in het belang van de volksgezondheid verdient nu nog allèr waardeerlng. Een van de eerste gevolgen van de wet was dat vele slagerijen verbouwd moesten worden om aan de eischen te voldoen, zoodat thans verschillen de slagers in het bezit van keurig in gerichte winkels en slachtplaatsen zijn Spr. zette vervolgens de werking van de wet, voor wat het slachten be treft, uiteen. Voor de verschillende formaliteiten die verricht moeten worden, moet keurloon worden be taald. De opbrengst van deze keur- loonen was het eerste jaar ruim vol doende, zoodat zelfs een batig saldo onder de aangesloten gemeenten ver deeld kon worden. Misschien was de vorming van een reservefonds be ter geweest, om eventueele latere kas ten daaruit te dekken. De bedoeling van den wetgever is steeds geweest, dat in iedere kring een centrale slachtplaats zou komen, om een betere controle mogelijk te maken. Moesten gestorven dieren, die na keuring werden afgekeurd vernietigd worden, dan geschiedde dit de 'eerste jaren onder toezicht van de gemeen tepolitie, door begraving ter plaatse. Spoedig deed zich de behoefte aan een laboratorium voor het onderzoek van in nood geslachte dieren,, gevoe len, dit kwam in 1926 tot stand en werd gevestigd in een lokaal der voormalige Mulo-school. In 1934 kwam het destructor bedrijf te Sou in werking; de' gemeenten werden verplicht gestorven dieren aan den destructor af te leveren. Be halve dat dit veel hygiënischer is, ver krijgt men bovendien nog waardevol le producten, als beendermeel, lijm, vetten, enz. Voor het ophalen der cadavers werd een ophaaldienst in het leren geroepen en werd te Heusden een ca- daverhuisje ingericht. Deze ophaal dienst functioneert behoorlijk, de heer Kuijs te Herpt, die met dit op halen is belast doet zijn uiterste best de eigenaars der gestorven cadavers ter wille te zijn. Waar men tegen woordig met benzine zuinig moet zijn moet men het verontschuldigen, dat voor het ophalen van een enkel nuch ter kalf geen groote reis kan worden gemaakt. Implaats van uitbreiding van den kring, waardoor ee;n betere exploi tatie mogelijk zou zijn, verloor de kring in 1935 de gemeente Elshout, dat bij dien kring Waalwijk kwam. de gemeente Nieuwkuijk en Haar steeg die bij den kring Vught werden gevoegd. Tengevolge daarvan daalden de keurloonein sterk en kwam die hulp keur nneester per 1 Jan. 1936 op wachtgeld, terwijl de heer W. F. Hil wig Sr., o in gezondheidsredenen zich genoodzaakt zag ontslag te ne men. Hij werd opgevolgd door zijn zoon F. J. Hilwig, die vierder alleen den keuringsdienst waarnam. In Juli 1936 besloot de raad van Heusden in principe tot opheffing van den kring en zou aansluiting worden gezocht bij den kring Waalwijk. Na de hkrvoor gevoerde bespre kingen bleek evenwel dat de kring Heusden behouden kon blijven, door verlaging van de salarissen van de belrokkien ambtenaren en minder ver goeding voor den ophaaldienst. Ook in de volgende crisisjaren bleef de financiëelen toestand van den kring evenwel zorgelijk, dank zij evenwel die medewerking en de op offeringsgezindheid van de besturen der aangesloten gemeenten bleef die vleeschkeuringsdienst in stand. Tengevolge van den oorlogstoe stand ondervindt de kring ook vele moeilijkheden. Voor eenige maanden werd bovendien de voorwaarde ge steld dat runderen centraal geslacht moeten worden, zoodat, indien Heus den geen centrale slachtplaats kreeg, het slachthuis te Waalwijk zou wor den aangewezen. Dit verwekte onder de slagers der kring Heusden groote beroering, aangezien dit financiëete nadeeilen meebracht, transport moei lijkheden alsmede tijdverlies. Dank zij de eensgezindheid en sa menwerking onder de slagers werd het initiatief tot het oprichten van 'n centraal slachthuis genomen. De ei genaar G. Baaijens zou zijn pand latien verbouwen en weer aan de slagers ver huren. De heer Inspecteur der Volksgezondheid te 's-Bosch keurde het ontwerp tot verbouwing goed. zoodat onmiddellijk met de verbou wing kon worden begonnen. Dank zij den architect Baaijens en den aan nemer Kramer, kon een slachthuis worden gebouwd, dat er zijn mag en dat volkomen aan de wettelijk ge stelde eischen voldoet. Uit het voor gaande blijkt, dat op jaren van voor spoed jaren van tegenspoed zijn ge volgd. Spr. wil echter besluiten met den wensch uit te spreken dat de opening van het nieuwe slachthuis het begin zal mogen zijn van de nieuwe opbloei van den keurings kring Heusden, en zal bijdragen tot het welzijn der slagers. Hierna deelde spr. nog mede, dat de Fleer Inspecteur der Volksgezond heid Dr. Kirch, Burgemeester Land weer uit Wijk en Burgemeester v, d. Schans van Eethen bericht van verhindering hebben gezonden. Na mens deze beeren moet hij de sla gers echter eveneens ge 1 ukwenschen met de opening van dit nieuwe slacht huis. Vervolgens sprak de heer P. L'eij- ten, vertegenwoordiger der Nederl. Veehouderij Centrale, die in de aller eerste plaats den heer Baaijens dank te voor zijn medewerking en verder alle slagers voor de goede samenwer king. Hij sprak de hoop uit, dat 'deze samenwerking steeds zoo zal blijven en hij deed een beroep op de slagers van buiten, om eveneens alle mede werking te verleenen, omdat zij daar mede hun eigen belangen ook het bes te dienen. De slagersvereeniging van Heusden ^oet al het mogelijke om ook de buitenslagers ter wille te zijn, zoo is een auto verkregen, om in het vervolg het vleesch bij deze slagers thuis te bezorgen. Hierop werd een glas wijn en een sigaar aangeboden, waarna de heer Kuijsten alle sprekers dankte voor hun woorden en goede wenschen, waarmede deze plechtigheid werd gesloten. GEM. NEDERHEMERT. Voor de goede orde zij nogmaals medegedeeld, dat het Distributie kantoor alhier als volgt geopend is: lederen Vrijdag van 121 en van 23 uur voor winkeliers en van 4 tot 6 uur voor het publiek. Verder zij medegedeeld, dat de des betreffende ambtenaar er geen spreekuur thuis op na houdt. Alleen op bovengenoemde dag. GEMEENTE DUSSEN. In verband met Nieuwjaarsdag is er voor het afhalen van losse rant soenbonnen voor zieken, café's en a.s. moeders gelegenheid te HANK op Vrijdag 2 Jan. van 2i uur nam. DUSSEN op Donderdag 8 Jan. van 24 uur nam. DISTRIBUTIE VAN KAARSEN De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 25 December 1941 een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van kaarsen. Dit houdt derhalve in, dat met ingang van ge noemden datum kaarsen slechts mo gen worden gekocht, en afgeleverd tegen afgifte van bonnen of aanwij zingen. HEUSDEN. Onder leiding van Ds. Vogel werd 2en Kerstdag onder zeer groote be langstelling het Kerstfeest gevierd met de kinderen van de Herv. Zon dagsschool. Reeds bij den aanvang was het groobe kerkgebouw tot in al le hoeken met belangstellenden ge reld, waaronder zich o.m. de wnd. Burgemeester de Ed.Achtb. Heer v. Delft met zijn echtgenóote bevond. Na een welkomstwoord, en het ge zamenlijk zingen van Ps. 118:14 ging Ds. Vogel voor in gebed, waarna de Kerstgeschiedenis werd verteld. Hierna kregen de kinderen gele genheid hun programma af te wer ken, dit geschiedde in volmaakte or de en we mogen gerust zeggen, dat voor het Land van Bensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 31 Dec. 9.50 5 36 Donderdag 1 Jan. 9.49 5.38 Vrydag 2 Jan. W9.49 5.39

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1941 | | pagina 1