Dit MMr beslaat uit 2 bladen Buitenlandsch Overzicht Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Verleden en Keden. Vrijdag 6 Maari 1942 No6242 VERD 1STEREN: Macht, arbeid en veiligheid voor eiken Nederlander. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentign van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentign worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Omtrent de landing van Japan- sche troepen op Java wordt van de zijde der geallieerden officieel mede gedeeld, dat de Japanners op drie plaatsen aan de Noordkust van het eiland geland zijn. Het eerste punt waar de Japanners aan land zijn ge gaan, ligt in de provincie Bantam ten Westen van Batavia, het tweede in de buurt van Indramajoe, onge veer 200 kilometer ten Oosten van Batavia, en het derde is de stad Rembang, halverwege tusschen Soe- rabaja en Semarang. De Japansche landingstroepen wer den uit de lucht door talrijke for maties vliegtuigen ondersteund, die van de bezette vliegvelden in Suma tra, Bali en Borneo waren opgeste gen. Hoewel de toestand aan de kust van Java nog te verward is om zich een juist beeld der krijgsoperaties te vormen, lijkt het waarschijnlijk, dat de Japansche opinarsch zich vooral tegen Batavia en Soerabaja zal richten. Bovendien schijnt een splitsing der geallieerde strijdkrach ten in twee afzonderlijke groepen tot den opzet der Japanners te behooren. De geallieerde vlootstrijdkrachten hebben bij hun pogingen om de door oorlogsschepen begeleide Japansche transport vloot af te weren, aanzien lijke verliezen geleden. Tijdens het zeegevecht, dat bij Soe rabaja werd geleverd en dat plaats had tusschen de avondschemering, van 27 Februari en het morgengrau- wen van 28 Febr., zijn 3 vijandelijke kruisers en zes torpedojagers tot zin ken gebracht, terwijl vier kruisers zwaar beschadigd werden. Bij het pndere zeegevecht, dat de „zeeslag bij Batavia" wordt genoemd en dat Zon dagochtend werd geleverd, werden een groote Amerikaansehe kruiser en een Australische kruiser tot zin ken gebracht. Een Japansche tor pedojager werd licht beschadigd, doch niet buiten gevecht gesteld. Tot deze gezonken schepen behoo ren ook Ned. Ind. oorlogsbodems. In een communiqué uit Batavia is bekend gemaakt, dat twee kruisers en een torpedojager verloren zijn gegaan. De commandanten hadden bevel gekregen te strijden tot den ondergang. Ook op de andere fronten inOost- Azië blijven de Japansche troepen in den aanval. In Birma hebben de Britten zich over de Sitlang terugge trokken, zoodat Rangoon als verlo ren kan beschouwd worden. Daar mede is tevens de bekende Birma- weg, waarlangs het voor China be stemde oorlogsmateriaal vervoerd werd, onbruikbaar geworden, daar dit materiaal ovqr zee te Rangoon aankwam. Tsjoenking-Ghina schijnt echter niet van zins het verzet op te geven, zoodat ijverig naar nieuwe toevoerswegen gezocht wordt. Zoo is er o.m. sprake van den Assam- weg, die van de haven Tsjittagong aan de Golf van Bengalen langs de uitloopers van den Himalaya zal voe ren. Tot Sadya bestaat een spoor weg, maar verder moet de weg nog aangelegd worden. 100.000 koelies zijn hiermede in een gebergte met vele toppen van meer dan 3000 meter hoogte bezig. De zware gevechten aan het Oost front duren onverminderd voort. Zoowel voor Sebastopol als op het schiereiland Kertsj hebben de Duit- sche troepen sterke, door vliegtui gen en pantserwagens ondersteunde aanvallen afgeslogen. Ook de Iloe- meensche troepen nemen aan deze gevechten een werkzaam aandeel. Terwijl de wapenen nog spreken wordt echter ook reeds de toekom stige vrede voorbereid. De rijksmi nister voor de bezette Oostelijke ge bieden, Alfred Rosenberg, heeft een nieuwe agraische ordening voor de reeds door het civiele bestuur over genomen gebieden der vroegere So vjet-Unie uitgevaardigd. In plaats van het bolsjewistische kolchozen-sys teem zal de boerenbevolking gelei delijk weer de individueele bewer king van den bodem in handen krij gen. Voorloopig worden de collec tieve bedrijven veranderd in land bouwcoöperaties. Uit de omstandigheid dat de chef van den Hongaarschen generalen staf een bezoek brengt aan de Bul- gaarsche hoofdstad trekken buiten- landsche kringen te Berlijn de con clusie, dat Bulgarije zijn gereser veerde standpunt met betrekking tot den oorlog zal verlaten en met Hon garije nader contact zoekt. Zooals men weet, neemt Honga rije aan den oorlog tegen de Sovjet- Unie. deel, Bulgarije echter niet. De Fransch-Amerikaansche be trekkingen zijn den laatsten tijd ver slechterd. De Ver. Staten schijnen zekere ongerustheid te koesleren over vermeende hulp van Frankrijk aan de spilmogendheden, hetgeen echter door 0e regeering te Vichy op af doende wijze is tegengesproken. Een persoonlijke brief van Roosevelt aan Pétain wordt als „laatste en open lijke waarschuwing aan de regeering van Vichy" beschouwd en Ameri kaansehe kringen te Vichy meenen, dat Washington voorbereidingen treft tot het afbreken der diplomatieke betrekkingen. Naar aanleiding van de rede, die de eerste Lord der admiraliteit in het Lagerhuis heeft gehouden, merkt men te Berlijn op, dat uit deze rede blijkt, dat de Britsche vloot zware verliezen heeft geleden en niet te gen haar taak is opgewassen. Van de zestien slagschepen, die Enge land bij het uitbreken van den oor log bezat, gingen er vijf geheel ver loren. Drie slagschepen waren ge durende maanden niet gcvechtsklaar. De gevechtswaarde van de Britsche vloot is dus met de helft verminderd. Van de resteerende acht slagsche pen zijn er minsteijs vier in de Mid- dellandsche Zee aanwezig, zoodat er slechts drie of vied voor 'net moe derland of üost-Azt?i beschikbaar wa ren. Van Duitsche zijde werd nog op gemerkt, dat Italië in de Middel- landsche Zee minstens zes slagsche pen in dienst heeft en Duitschland in de Noordzee en het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan minstens drie. Derhalve kan Enge land geen schepen naar Oost-Azië zenden. RUIMTE VOOR ONS VOLK. I. Het klinkt als een schaterlach van een dwaasmacht, arbeid, veilige heidl GEMEENTE IIEUSDEN UITREIKING NIEUWE BONKAAR* TEN VOOR LEVENSMIDDELEN, De Leider van den Distributie- dienst te Heusden maakt bekend, dat' op onderstaande dagen en uren ge legenheid zal worden gegeven totj afhaling van de bonkaarten voor voe dingsmiddelen voor de 4e periode 1942 (22 Maart—18 April 1942). Ruiling inlegvellen. Vóór de uitreiking van de bonkaar ten moet het inlegvel van de distribu tiestamkaart van de personen, gebo ren in de maanden Januari, Februari Maart en April van de jaren 19121) 1928 en 1938, eerst worden omge ruild tegen een ander inlegvel. Pas na het ruilen kan aan deze perso nen de nieuwe bonkaart worden ver strekt. De inruiling kan geschieden in het uitreikingslokaal. Soorten kaarten. ETitgereikt zullen worden aan: 1. Houders van K-inlegvellen: Met inlegvel KI; bonkaart K101. K 2; K 201, K 3; K 301. K 4; K 401, 2. Houders van L'-inlegvellen Met inlegvel L' 1bonkaart L' 101. L' 2; L 201. L' 3; L' 301, L' 4; L1 401, Over te leggen bescheiden. Bij aanmelding moeten de distribu tiestamkaarten en bijbehoorende in legvellen van alle inwonende gezins leden en inwonend personeel worden overgelegd. Plaats en tijdstip van uitreiking. De uitreiking geschiedt wederom in het Vereenigingsgebouw, in de Putterstraat, doch in volgorde van Me onderstaande ge- slachtsnamenindeeling van de hoof den der gezinnen. A tot en met B op Maandag 9 Maart van 9.3012 en van 24 uur. !WSBLM VAN ALTENfc voor het Land van flensden en JUtena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden r De tijden veranderen en wij mat hen. Niooit is de waarheid van dit oude gezegde duidelijker gebleken dan in de laatste tientallen jaren. Welk! een verschil toont reeds ons uiterlijk met dat van onze voorou ders! De 'kalme gezichten van over grootouders en vergleelde portretten zijn als de spiegels van een tijd, toen het leven nog rustig voortschreed en schokkende gebeurtenissen zelden voorkwamen. Natuurlijk speelt ook de mode, de veranderde kleeding en haardracht een rol, maar onbetwist baar bestaat er een kenmerkend ver schil tusschen overgrootvader's trek ken en die van zijn achterkleinzoon uit 1942. De levensvormen in dien „gouden, ouden tijd" waren eveneens anders dan de onze. De steden waren pit- toresker, de kleeding zwieriger dan heden en derhalve is men genei g|d dat verleden in een romantisch waas te zien. Een romantiek1, die inderdaad wel aanwezig was, maar ook haar keerzijde had. Een keerzijde van on hygiënische toestanden, "die ons be grip te boven gaan. Steden zonder rioleering, huizen zonder 'baden en wat dies meer zij. En toch... die ouderwetsc'he hof felijkheid, dat savoir vivre, schijnt voorgoed verdwenen te zijn. Vooral in de verhouding tusschen man en vrouw is veel veranderd. Hoe veront waardigd zou grootvader, die zijn be minde hoffelijk voor een wals of pol ka noodde, Over onze dancings' zijn. En met welk een afkeer zotu hij de onbeleefdheid tegenover dames in tram en bioscoop aanschouwenNeen, dat was in zijn tijd toch anders en beter. Juist deze verwaarloozing der ui terlijke vormen wijst op "clen verkeer den invloed, dien het moderne leven ook op ons uiterlijk heeft. Het ra zende tempo, dat na de eeuwswisse- jfrng de wereld beheerscht, is aan den mensch niet ongemerkt voorbij ge gaan. De ontwikkeling1 der techniek, de sport, de geestelijke vervlakking door een overvloed van couranten en 'boeken, kortom, het „moderne le ven" maakt, dat wij steeds rusteloo- zer worden en steeds stekker prikkels mondig hebben om onze aandacht nog op te wekken. Men vergelijkt maar eens couranten van 1900 en van onzen tijd. Toen 'kalme koppen en eenvou dig' lettertype, nu koppen over vele kolommen, tusschenkoppen en wat verder noodig is om de aandacht ter stond op het allerbelangrijkste te ves tigen. Natuurlijk is niet ieder mensch zoo. Er zijn nog vele mcnschen, die rustig 'kunnen converseeren en van een goed boek genieten. ,Maar het feit, dat zoo angstwekkend vele lie den zich laten leven aan de opper vlakte der woelige golven van rfun rusteloozen geest is een verschijnsel, dat veel belangrijker is dan alle ui terlijke verschillen met dien goeden, ouden tijd. 's morgens tot 's avonds vanaf Zaterdag 7 Maart 8.15 7.29 Zondag 8 Maart 8.13 7.31 Maandag 9 Maart 8.10 7.33 Dinsdag 10 Maart 8.07 7 35 Woensdag 11 Maart 8.05 a 7 36 De nieuwe Voorman van den Neder- landschen Landstand, boer E. Z. Olden- banning uit De Wijk (Dr.), aan zijn werktafel. Zooals bekend, kan de Boerenleider den Voorman alle ge- wenschte volmachten geven I. P. en R. S.-Landstandpersdienst-Koper i. - 20 October 1941Curasao door rikaansche troepen 'bezet. 20 November 1941 Suriname door AmerikaaUsche troepen bezet. 12 Februari 1942: Aruba doorAme- Amerikaansche troepen bezet. Nederlandsch West-Indië door een emigrantencomité in Londen ver kwanseld. Het rijke Oost-Indië verra derlijk aan zijn lot overgelaten en daarmede door eigen schuld mis schien voorgoed voor ons verloren. Het is gedaan met ons koloniale Rijk, met ons imperium, dat na den ondergang van het eens zioo machtige Britsche wereldrijk het eerste imperium ter wereld had kun nen zijn. Jarenlang hébben wij zonder op houden gewaarschuwd ons imperium is in gevaar. Het heeft niet mogen 'ba ten. Wij staan thans voor de harde werkelijkheidNederlands koloniën door vreemde mogendheden onder den voet geloopen; de Nederlanden bezet gebied... Macht, veiligheid? Machteloos zijn wij getuigen van het uiteenvallen van ons Rijk. 'Onbeschermd en onveilig waren wij in bet uur van den grootsten nood; onbeschermd en onveilig gevoelen zich op dit oogenblik ook onze land- genooten in de Indien. Er is geen weg terug. "Wat gebeurd is kan niet ongedaan worden ge maakt. Wel moeten de gebeurtenissen van de laatste maanden ons tot lee ring strékken. Het is alles onze eigen schuld. Waarom lieten wij hier een olie (dus een duiten) koning heerschen? Waar om gaven wij telkens ppnieulw grenzenloos naief onze stem aan die sluwe en domme genum'merden (kiest nummer 1 van lijst nummer 1), die zoo gaarne de in hokjes opge sloten en. in hokjes denkende massa des volks als vee „regeerden"? Waar om schonken wij ons vertrouwen aan hen, die het Gezag neerhaalden, onze Weermacht afbraken, onze cultuur verbolsjewiseerden? Waarom geloof den wij hen, die ons 'bezwoeren dat wij ons hier en in de koloniën zouden verlaten op 'den „bondgenoot" Enge land hetzelfde Engeland, dat altijd er op uit was onze macht te breider len en ons aanzien te verminderen) dat reeds vroeger Nederlandsche ko loniën 'kaapte, "dat ons "in bloedigen, gemeenen strijd tegen weerlooze vrou wen en kinderen Zuid-Afrika afhan dig maakte! Waarom kwamen wij tegen deze lieden, tegen deze verraders, niet in opstand? Omdat wij terugschrokken voor dat woord: REVOLUTIE! Omdat wij slechts één zaligheid kenden en slechts één zekerheid wil den rust. Omdat wij brave, nette burgerman- nekes waren... i Rust! Ik verwacht de rust. Zij bei- hoort den 'dooiden. Rust roest. 1 Leven is strijd, rustélooze strijd. Geen leven zonder strijd. Zonder strijd geen leven. Mocht dit besef doordringen tot de besten uit de massadat wij strijdbare mensch en moeten zijn, nu en in de toekomst meer dan ooit tevoren. Wenden wij ons vol af schuw af van de volks misleiders, die den ondergang van ons imiperium hebben bewerkt. Maar daarbij blijve het niet. f 1 J j I JjTj De zee, over-zee, heeft ons voor loopig niets meer te bieden. Het baat ons niet als wij met het gelaat naar de zee gewend blijven staan. Het imperium is verbrijzeld. Wij wenden ons om, naar de nieujwje toekomst voor ons volk, naar het nieuwe Land, naar Europa, 'Nieuw Europa. Ons "lot is thans nauw verbonden met 'het lot van Europa. j 1 1 Dit is het uur van den grooten nood, welke ons tot den strijd dwingt. Wij hébben een gevecht te leveren, een strijd om levensruimte voor ons volk. Het is een kwestie van leven jof dood. Indien wij willen leven en ons Volk heeft geen andere wil dan te léven, menschwaardig, welvarend te leven dan is het ons aller plicht alles daarvoor in te zetten. Geen offer mag, geen offer kan te groot zijn. Wij allen moeten bereid zijn onze ar beidskracht, ons zweet en ons bloéd te geven voor de toekomst van ons Volk. ui, i J Dat zijn wij verplicht aan onze vaderen, wier erfenis wij hebben ver speeld; dat zijn wij verplicht aan on ze kinderen, voor wier levensmogej- lijkheid wij hebben te zorgen. Of moeten wij straks met leege handeni staan als zij ons vragen w'aar moeten, wij leven, waar is ons Volk, waar is ons Vaderland? l Volk ohne Raum volk zonder le vensruimte. Maar niet Volk ohne TraumVolk zonder le-1 vensdroom. Neen, dat zijn wij nietl Wij hebben een droom. I De droom van de nieuwe grootheid van ons Volk. t Eerst moesten wij" klein worden^ eerst moesten wij méts zijn om tot het besef van de noodzakelijkheid van,' nieuwe grootheid te komen. 1 f Eerst moesten wij vallen, diep val len, alvorens glorieus op te staan. Verwerkelijken wij nu onzen droom. Het ligt in ons bereik opnieuw Macht, Ar b e i d en Veiligheid voor ons trotsche Volk te verwerven. Het Nieuwe Europa 'biedt ons1,, zooalsl Mussert op 14 December 1941 duide lijk heeft verklaard, alle mogélijkbe- den daartoe. Grijpen wij! deze éénigé levenskans met gragé handen. Wat Nederland voor Elunqpa kart beteekenen en wat het Nieuwe Euron pa Nederland kan bieden, daarover irï volgende artikelen méér. i 1 Reeds nu staat ons echter heldeii voor den geest, dat de levenskansi voor ons Volk, al om het bloote feit, dat het de eenige kans is, ons allen| verplicht te strijdenmét Mussert voor Nieuw Nederland in Nieuw Eu ropa! Anton Boin. yy yy yy yy

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1