Gevonden en verloren voorwernen Binnenland VERSTERKENDE MIDDELEN!! Marktberichten Officiëele Landbouwmededeelingen A. VERSCHUUR=BAERT Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Herv. Chr. school is wegens huwelijk van mej. C. E. A. van Schalkwijk, benoemd mej. S. van Loon. Het zoontje van den heer H. J. kwam te vallen en brak zijn arm. Op bevel van Ir. Mu&sert mogen de leden van de N.S.B. voortaan geen overheidsfuncties meer aan vaarden zonder toestemming van het hoofdkwartier der beweging. „Doordat de N.S.B. steeds meer leden voor overheidsfuncties moet afstaan, is het noodig, aldus schrijft iVolk en "Vaderland, dat de N.S.B. over ieder harer leden, die ter be schikking moet worden gesteld, nauwkeurige inlichtingen krijgt." Ir. Mussert bepaalt derhalve dat alle leden, alvorens zij een ambt in overheidsdienst aanvaarden 'n schrif telijke toestemming verkrijgen van het hoofd van de lioofdafdeeling XVII bestuurszaken. Dit besluit is genomen in overeenstemming met Iden Rijkscommissaris. Ten einde het gebruik van perso nenauto's zooveel mogelijk te doen geschieden te algemeenen nutte en ten behoeve van gewichtige belan gen zijn verdere beperkingen van het autoverkeer op komst. Het ligt in het voornemen alle vergunningen voor personenauto's die verleend zijn op grond van het eerste uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van het Dep. van Waterstaat, be treffende het vervoer van personen, met ingang van 1 April a.s. in te trekken en te overwegen in hoeverre een nieuwe vergunning kan worden verleend. Personenauto's mogen niet meer worden gebruikt voor: ritten op Zaterdag na 18 uur of op Zon- en feestdagen; ritten over meer dan 75 km van de standplaats (hemlsbreedte gemeten); ritten bin nen stedelijk gebied voor zoover .openbare vervoermiddelen kunnen (worden gebezigd; ritten tot het be zoek van theaters, concerten, biosco pen, lezingen, vergaderingen, café's restaurants e.d.ritten uitsluitend tusschen woonhuis en plaats van werkzaamheid. Van enkele dezer be palingen zijn artsen en veeartsen, vroedvrouwen, verplegers en ver pleegsters uitgezonderd. De nieuwe bepalingen gelden ook voor personenauto's, die op gas of vaste brandstof rijden. BEWAAR UW LEDIGE KRUSCHEN-FLACONS! een onbeschadigde ledige Kruschen-flacon met deksel De gepensionneerde Schout-bij - nacht Sjinjiroe Jamamoto, de leider der Japansche katholieken, is inden ouderdom van 66 jaar te Tokio over leden. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord-Brabant VERPLICHTE VEF.LF.VERING '42. De veehouders vragen zich met be langstelling af hoe de nieuwe vee levering zal worden. In bijzonder heden is dit momenteel nog niet te zeggen. Doch in groote trekken komt deze op het volgende neer: De aanslag zal beslaan uit een bepaald aantal kilogrammen levend gewacht en wordt gebaseerd op liet aantal runderen, dat bij de Decem- ber-Inventarisalie 1611 op het be drijf is opgenomen. De totale aanslag in kilogrammen per bedrijf wordt in twee gedeelten bepaald, n.l.: 1. Een aanslag gebaseerd op het jongvee en mestvee beneden 1 jaar en het gust jongvee van 1 tot 2jaar; 2. Een aanslag gebaseerd op de melk- en kalfkoeien, het drachtig jongvee en het mestvee ouder dan 1 jaar. Een deel van den aanslag zal ge leverd moeten worden in den vorm van koeien die minstens éénmaal ge kalfd. hebben. Dit zal ongeveer één op de vijf koeien bedragen die in December 1941 op het bedrijf zijn geïnventariseerd. Een gewichtsgrens is voor deze koeien niet gesteld. Veehouders, die volgens de Decem- ber-Inventarisatie minder dan vijf melk- en kalfkoeien plus drachtig jongvee hadden zal geen aanslag voor levering van een koe worden opge legd. Zij zullen er dus mede kun nen volstaan hun aanslag vol te le veren met ander rundvee. Naast het minimum aantal le le veren koeien zal men nog zooveel jongvee of ander rundvee moeten leveren totdat de totale aanslag vol- geleverd is, zooals nuchtere kalve ren, graskalveren, pinken, slieren, enz. Ook in nood geslachte en wrak ke runderen en gedestrueerde run deren tellen voor de levering mede, doch slechts voor een bepaald aantal kilogrammen, zooals reeds is gepu bliceerd. Het ligt voorts in de bedoeling om bij liet bepalen van den aanslag on derscheid te maken tusschen streken met lichter en streken met zwaarder vee. Het kleine bedrijf, waaronder hier te verstaan veehouders met niet meer dan vijf melk- en kalfkoeien plus drachtig jongvee en mestvee ouder dan 1 jaar (volgens de Dc- cember-Inventarisatie) zal een in ver houding lichte I h aanslag worden opgelegd dan 1 grootere bedrijf. Nadere medodeVi'ihgen kunnen thans nog niet worden" gedaan. De aanslag zal binnenkort aan de veehouders worden toegezonden. REEDS ONTVANGEN KENNISGE VINGEN VOOR LEVERING: Sommige veehouders zullen nu reeds een kennisgeving hebben ont vangen om rundvee te leveren, ter wijl zij hun aanslag nog niet thuis hebben. De naar aanleiding van deze kennisgeving geleverde runderen tel len echter even goed voor den nieu wen aanslag mede. AANVRAGEN VAN POOTGOED DOOR VOLKSTUINDERS. Sommige volkstuinders die een paar are aardappelen voor eigen ge bruik willen verbouwen, vervoegen zich voor invulling van een aanvraag formulier en het verkrijgen van cou pures waarop zij pootgoed wenschen te betrekken tot het Bureau van den Provincialen Voedselcommissaris te Tilburg, wat niet juist i,s. Deze komen daar dun ook tevergeefs. Wij deelen daarom nog eens nadrukkelijk mede, dat deze volkstuinders zich in zoo'n geval tot den PI. Bureauhouder van hun district moeten wenden. ZAAIZAAD EN POOTGOED VAN EIGEN OOGST. Het schijnt nog niet voldoende tot de telers te zijn doorgedrongen, dat wanneer zaaizaad en pootgoed van eigen oogst gebruikt zal worden, daarvoor een toewijzing moet wor den gevraagd bij den PI. Bureauhou der. Deze toewijzing uit eigen oogst moet de teler kunnen toonen aan den bedrijfscontroleur, wanneer het betreffende zaaizaad of pootgoed als zoodanig is gebruikt en dus van de voorraad is afgenomen. Indien deze bescheiden niet worden afgehaald, of later zijn kwijtgeraakt, dan kun nen daardoor moeilijkheden ontstaan die met wat goeden wil voorkomen hadden kunnen worden. Het is nu nog de tijd daarvoor. Daarom raden wij de betreffende telers aan om zich de vereischte bewijzen voor zaai zaad en pootgoed van eigen teelt te verschaffen en dan goed te be waren. ONGEKEURDE OVERGANGSTAR- WE VOOR ZAAIDOELEINDEN,. Het is noodig gebleken, om even als dit voor sommige rassen zomer- tarwe het geval is, tegen dezelfde voorwaarden ook den handel in on gekeurde overgangstarwe voor zaai- doele inden vrij te geven. Onder ongekeurd moet hier wor den verstaan het niet te velde ge beurd zijn van deze tarwe. Want voor dat afgeleverd mag worden moet deze op partij zijn gekeurd en geplombeerd door de N.A.K. Voor liet betrekken van de niet te velde gekeurde zaaitarwe moet men even goed een bestelbon bij zijn PI. Bu reauhouder halen als voor de wel te velde gekeurde. Op de klei geeft men de voorkeur aan uilzaai van overgangstarwe bo ven die van zomer tarwe. Daar er kans bestaat dat er nogal wat winter tarwe is uitgewinterd, kan het vrij geven van de z.g.n. ongekeurde over gangstarwe nog van des te meer be lang zijn. VERBOUW VAN LANDBOUW- ZADEN: Reeds Is verschenen de officieele publicatie betreffende de teelt van landbouwzaden. Zooats men daarin heeft kunnen lezen, is de teelt van alle landbouwzaden tot een geza menlijke oppervlakte van 5 are vrij. De verbouw van meer dan 5 are Men moet echter onderscheid ma ken tusschen de zaden, waarvan de teelt kan worden toegestaan voor ei gen rekening en die welke slechts op contract mogen worden geteeld. Alle gras- en klaversoorten (met uitzondering van Westerwoldseh raaigras) wikken, lupinen, serradel- la, merg- en voederkool, gele wor telen, spurrie en cichorei, mogen voor eigen rekening verbouwd wor den op een oppervlakte grooter dan 5 are, als een teeltvergunning is ver kregen. De lijd om deze teeltvergunning aan te vragen is echter op 25 Febr. 1942 verstreken. Aan de teelt van gras- en klaver zaden, merg- en voederkool en gele wortelen is bovendien de eiscli ver bonden, dat men deze teelt stelt on der controle van de Nederlandsche Algem. Keuringsdienst te Wagenin- gen. De verbouw voor zaadteelt van Westerwoldseh raaigras, suikerbieten mangelwortelen, voederbieten, kool rapen, stoppelknollen (zomer en herfstknollen), boterzaad, tot een ge zamenlijke oppervlakte van mins tens 5 are is alleen toegestaan indien men daarvoor een teeltcontract heeft afgesloten met een erkend kweeker- handelaar (coöperatie). De teeltver gunning die in dit geval evenzeer vereischt is, wordt echter niet aan gevraagd door den teler maar door den kweekerhandelaajr (coöperatie), voor wien verbouwd wordt. Om la ter geen moeilijkheden te krijgen doet men goed zich eerst te over tuigen of de kweekerhandelaar in het bezit is van de vereischte teelt vergunning. GEEF UW KINDEREN VOORAL NU WIJ BIEDEN U HET BESTE VRIJ VAN DISTRIBUTIEI DROGISTERIJ GEDIPL. DROGIST Botermarkt O 84 Telefoon 72 HEUSDEN. tl WERKENDAM. WELL. De muziekvereen. O.BK."al hier gaf Zaterdagavond voor een flink bezette zaal, haar jaarlijksche win teruitvoering in „Ons Huis", on der leiding van den heer P. J. Ba selaar. Een zestal muzieknummers werden correct uitgevoerd en werden met een dankbaar applaus beloond. Hierna kwam de tooneelvereen. „Con Amore" uit Wijk met haar too- jneelspel, getiteld„Ais ma aan de touwtjes trekt". Dit stuk werd door de spelers uitstekend uitgevoerd, wat door de aanwezigen dan polk met applaus werd beloond. Ieder was dan ook geheel voldaan. Aan het begin en het einde van den avond dankte de voorzitter der touziekvereende heer N. Schreuder., allen hartelijk voor de opkomst en steun aan de vereeniging en dankte ook de tooneelvereen. uit Wijk voor hun spel en riep hun een tot wederf- zaen toe, waarna de voorzitter van i^jCon Amore", de heer A. van "A1L phen, verklaarde, dat dit thans wel een vaarwel was, maar dat hij hoopte, nogmaals in Well te mogen optreden. -Bij de jaarlijksche bestuurs verkiezing van de C.J.V. „Paulus" werden als bestuursleden gekozen [Voorzitter, N. de Koning; 2e voorzit ter, Chr. de 'Koning; secretaris^ Joh. van Genderen; 2e secretaris, Tiest. van 'Hees; penningmeester A. Groe- neveld, en bibliothecaris Jac. v. Beek. Bij de gehouden stemming voor Kerkeraad of Kiescollege voor de eerstvolgende tien jaren, werd hier weder, als van ouds, het kiescollege gekozen. GEVONDEN 1 portemionnaie met inhoud. Terug te bekomen bij J. Ver- Steeg', Gen die r s ch e nel ijk, Genderen. VERLORENEen halve jas'be- schermer. Terug' te bezorgen bij H. Colet, F, 27, Meeuwen. N.S.B. EN OVERHEIDS FUNCTIES. BEPERKING AUTOVERKEER. Tot nu toe kon de verpakking van Kruschen hier te lande nog regel matig als voorheen voortgang vin den. De voorraad Kruschen is nog voor geruimen lijd voldoende, doch glas-schaarschle bemoeilijkt thans de levering. - Daarom kan voortaan Uw apotheker of drogist slechts Kruschen afleveren indien U hem inlevert van gelijke groolle. Hij vergoedt U daarvoor 5 3 of 2 cis., naar groolle. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. ZIEKENFONDSBESLU1T. De Persdienst van het N.V.V. schrijft ons Er blijken zich nog steeds moei lijkheden voor te doen bij de uitvoe ring van de bepalingen van het Zie- kenfondsenbesluit, welke betrekking hebben op inwonende indirect verze kerden, waarvoor de direct verze kerde onderhoudsplichtig is. Met na me geldt dit bij de vaststelling van het Ziekenfondsenbesluit, welke be trekking hebben op inwonende indi rect verzekerden, waarvoor de direct verzekerde onderhoudsplichtig is. Met name geldt dit bij de vaststelling van de behoeftigheidsgrens voor ou ders, schoonouders en grootouders. Het ging er om een bepaalde inko mensgrens vast te stellen, bleef het inkomen beneden deze grens, dan meende men van behoeftigheid te kunnen preken. iv Verschillende ziekenfondsen gin gen er toe over zelve een onderzoek in te stellen naar het al pf niet be staan van deze behoeftigheid. Hier mede was uiteraard veel tijd gemoeid en ondertusschen bleven de betreffen de personen verstoken van de voioir- zieningen, welke in het Ziekenfondf- seribesluit zijn vermeld. Andere fond sen wachtten een uitspraak! van den kantonrechter af, of vroegen een ver klaring van Maatschappelijken Steun, waaruit de behoeftigeid Zou kunnhen blijken. Thans zijn, mede op aandringen van het N.V.V. doo rden Commis saris belast met het toezicht op de ziekenfondsen, algemeene richtlijnen vastgesteld, waarbij is uitgegaan van de steunnorm van de Rijkssteunrege ling en wel die van de groep „uitge- trokkenen". Volgens de Rijkssteunre geling zijn de gemeenten ingedeeld in negen klassen. De steunnormen voor de giroep „Uitgetrokkenen" zijn I II gemeente- m. en vr. of kostganger klasse kostwinner 1 f 12.— f9.— 2 f 11.50 f8.— 3 j f,11.— f8.— 4 f 10.50 f7.50 5 f 10.— f 7.— 6 f 9.50 f 6.50 7 f 9.— f 6.— 8 f 8.— f6.— 9 f 7.50 f6 De verhooging van den steun over de perioden 21 December tot 15 Maart en 15 Maart tot 10 April met achtereenvolgens 20 en 15 procent, mag hierbij niet in aanmerking wor den genomen. Uiteraard behoort naar de in de eerste kolom vermelde normen te worden gerekend, als er sprake is 'bij voorbeeld van een inwonende vader en moeder, van beide schoonouders of beide grootouders en naar die van de tweede kolom als er sprake is van een inwonende vader o f moe der ,van één "der schoonouders of één der grootouders. De betrokkenen "kunnen 'thans zelf uitmaken of zij als 'indirect verzeker den kunnen worden beschouwd. Een voorbeeld moge dit toelichten Een inwonende oude vader ont vangt als ouderdomsrente en bijdra gen van de kinderen in totaal f5. per week. Hij'is indirect verzekerde, indien één van zijn inwonende kin deren verplicht verzekerd is. Een bij zijn kind of kinderen in wonende vader, wiens inkomsten meer' bedragen dan de onder tabel 2 ge noemde steunnormen, dient zelf in verzekering te voorzien. LEIDER DER JAPANSCHE KA- THOLIEKEN OVERLEDEN. Bameveld bewees deze week met haar taxatie-paardenmarkt, dat dit Veluwsche stadje niet alleen op pluimvee-gebied, doch ook op het gebied van de paarden fokkerij van vee! beteekenis is. Er was voor de aangevoerde exemplaren veel belangstelling Pax Hoiland-De Haan m GORINCHEM, 2 Maart. Veemarkt. Op de heden gehouden weekmarkt waren de prijzen als volgt Kalfkoeien f 450.tot 550. Melkkoeien 425.525. Varekoeien 150.220. Neurende koeien 225.375.— Kalfvaarzen 210.350. Pinken 180.250. Graskalveren 100.160.— Nuchtere fokkalveren 25.35. Magere varkeDS 40.55. Overloopers 25.30. Zeugen 130.170. Eierveiling. Op de heden gehouden eierveiling bedroeg de aanvoer 2560 stuks. De prijs was f 1.32 per K.G, Pluimvee en Konjjnen. Op de pluim* veemarkt was de aanvoer nog klein en de handel matig. Oude kippen en hanen brachten f 3.004.50, slachtkonynen f 6 0010 00 per stuk op. ROTTERDAM, 3 Maart. Veemarkt. Aanvoer 2080 dieren, waaronder 45 paarden, 23 veulens, 37 schapen, 874 runderen, 835 nuchtere kalveren, 65 gras kalveren, 197 bokken en geiten, 4 lam meren. Prjjzen per stuk: le kw. 2e kw. 3e kw. Melkkoeien 605 500 400 Kalfkoeien 600 500 400 Vare koeien 435 325 275 Vaarzen 400 305 320 Pinken 300 220 185 Graskalveren 140 65 De aanvoer van graskalveren was iets kleiner met stroeven handel en iets stijvere prijzen. Melk- en kalfkoeien aanvoer als vorige week met iets vlotteren handel en prijs houdend. Vare koeien aanvoer tamelijk, kalmen handel en onveranderde prijzen. i| Vaarzen en pinken aanvoer klein met tamelijken handel en de prijzen bleven constant. 's HERTOGENBOSCH, 4 Maart. Op de markt van heden waren aafo voerd 1437 stuks 675 runderen 269 nuchtere kalveren Ju W 196 biggen 18 zeugen 156 loopers 123 schapen of lammeren De prijzen waren als volgt per stuk Kalfkoeien f 320 tot 640.— Jongvee 120.— 99 180.— Graskalveren 65.— 99 105.— Nuchtere kalveren voor de fok Zeugen 120.— 99 190.— Loopers 36.— 99 54.— Biggen 20.— 99 34.— Schapen 52.— 99 74.— Lammeren 99 Aanvoer van rundvee goed, vlotte han del, bijzonder veel bezoek, prijzen hooger. Jongvee ruime aanvoer, handel traag, niet hooger. Nuchtere kalveren groote levering, ruime aanvoer voor den vrijen handel, prijzen en handel goed. Biggen kleine aanvoer, handel kalm, prijshoudend. Fok varkens weinig aanvoer, duur. Loopers kleinere aanvoer, prijshoudend. Schapen en lammeren, evenals geiten, ruime aan voer, duur. t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 4