Leege Tubes, Leege Flesscbeu Firma L. J. VEERMAN. Heusdeu Lied van de Week Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand VRIENDSCHAP MEISJE KRIJGT ZWARE BRANDWONDEN. DOODELIJKE VAL. De heer H. T., aan den Konings weg te Utrecht, is doordat een lad der waarop hij stond, uitgleed, zoo danig terecht gekomen op een be tonnen plaat, dat hij overleden is. FRAUDULEUZE SLACHTING. ZWERVER DOOD GEVONDEN. STELENDE SPOORWEG- BEAMBTEN. De recherchebrigade van de Ned. Spoorwegen heeft dezer dagen haai* werk' met succes bekroond gezien. Goederen, die voor de N.S. bestemld waren en die bij de Westüandsche Stoomtram Mij. te Loosduinen waren terecht gekomen om van daar uit paar de betrokken stations te won den vervoerd, bereikten veelal de ge adresseerden niet. Het is gebleken, dat de daders der diefstallen in de Kringen van het spoorwegpersoneel Sier W.S.M- moesten worden gezocht. De spoorwegrecherche mocht het de iafgeloopen week gelukken een vijftal beambten te Loosduinen aan te hou den. Het meerendeel der aangehou denen heeft reeds een volledige be kentenis afgelegd. Het is gebleken, Üat zij tal van goederen hebben ge stolen en de bijbehoorende documen ten hébben verdonkeremaand. Ver schillende goederen zooals overhemb den, schorten, tafelkleeden, vet, vieeschwaren, rookgerei enz. enz. konden in 'beslag worden genomen. Pok tegen eenige particulieren is we gens heling proces-verbaal opge maakt Het bleek, dat de diefstallen werden gepleegd door het verbreken van de verzegeling der wagons, waarna de goederen tijdens den rit door het Westland voor het grijpen lag*»- J - J 1 i UITRUILING VAN SCHOLIEREN. NIKKELEN STUIVER ING& Het departement van Onderwijs, Opvoeding en Kuituurbescherming deelt mede De ouders blijven geheel' vrij bij de inschrijving van kinderen die nog geen lager onderwijs ontvingen, even als bij den overgang der leerlingen naar inrichtingen waar een ander soort onderwijs wordt gegeven. (Dus bij den overgang naar het voorberei dend hooger en middelbaar of naar het landbouw- en nijverheidsonder wijs. Ditzelfde geldt voor U.L.OJ- scholen en kweekscholen voor onder wijzers). De bedoeling is alleen om de dreif gende toespitsing der politieke ver deeldheid af te weren in een sfeteij waar tij in elk géval niet thuis hoort die van het schoolgaande kind. EEN lOe-JARIGE. De Wed. Wiïlempje Mol, geboren Kroeskamp te Eemnes zal Vrijdag 13 Maart a.s. haar lOQsten verjaar dag vieren. Zij is te Eemnes geboren en is daar haar heele leven geble ven. D" wed. Mol is nog buitenge- VT iW 'en zij heeft nog de -vcir bijna al haar zin- d jéhter niet goed meer TROKKEN. Bij besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van fi nanciën is met ingang van 6 Maart de nikkelen stuiver als betaalmiddel ingetrokken en buiten omloop ge steld. Zij kunnen tot en met 11 Maart nog worden ingewisseld bij de kan toren der Nederlandsche Bank en bij de postkantoren, de bijkantoren en hulpkantoren der posterijen en de poststations in Nederland. UITKEERING ZIEKENGELD. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Uit alle deelen van het land be reiken 't N.V.V. klachten van verze kerden, dat zij bij ziekte hun zieken- gelduitkeering van de betrokken be- drijfsvereeniging niet ontvangen op den gewonen loonbetaaldag, die ligt in de eerstvolgende week na de week van ziekmelding. Soms zelfs ontvan gen zij hun ziekengeld vele weken te laat. Daar de verzekerde arbeiders zijn aangewezen op deze uitkeeringen om in hun onderhoud te kunnen voor zien, is .spoediger uitbetaling voor hen van veel belang. Het is het N.V.V. gebleken, dat bij aandrang om spoed te betrachten met de uitbetaling, de directies en administrateurs van de bedrijfsver- eenigingen altijd gaarne bereid zijn al het mogelijke te doen om bespoe diging te bewerkstelligen. Niettemin wijzen wij de arbeiders erop, dat zich in geval van vertraging kunnen wenden tot den Dienst voor Rechts bescherming van het N.V.V. of rechtstreeks tot de betrokken be drijf svereeniging. Het verdient dringend aanbeveling om in de brieven hierover steeds ook den naam van den patroon te vermelden. Hierdoor wordt onnoo- dige vertraging voorkomen. Op verzoek van het N.V.V. heeft de administrateur van een groot aan tal bedtrijfsverèenigingën, de Directie van Centraal Beheer, zich bereid ver klaard in al die gevallen, waarin het tegenwoordige stelsel van voorschie ten van het ziekengeld door de werk gevers ernstige gebreken vertoont, over te gaan tot rechtótreeksche uit betaling van ziekengeld aan dë pa tiënten. DE MISSTANDEN IN DEN GROEN TEN- EN FRUITHANDEL. DOODELIJK ONGEVAL. Een 22-jarige priesterstudent uit Schoorl kwam bij een brugoefening tijdens de gymnastiekles in het St. Jozefmissiehuis te Roosendaal zoo ongelukkig te vallen dat hij ernstig aan den halswervel werd gekwetst en aan de gevolgen: hiervan na eën 5-tal dagen in het ziekenhuis iS over leden. KOLENDIEVEN GEPAKT. De politie te Weesp bemerkte bij de Klompbrug een drietal mannen die een slee over het ijs voortduwden. Toen zij de politie bemerkten pro beerden zij schuil te gaan, doch dit mislukte. Ze wekten door hun hou ding juist de achterdocht der po litie op, die een onderzoek instelde. Op de slede waren zes zakken met anthraciet geladen, afkomstig van een naburig industrieterrein. Tegen de vervoerders, die bekenden de ko len ontvreemd te hebben, is proces verbaal opgemaakt. RICHTLIJNEN. Ik zal U niet vermoeien met De zorgen dezer tijden, 'k Wil aan de klanten en winkelier, Alleen een woordje wijden. Omdat er tusschen deze twee Iets zeer gespannen leeft... Terwijl men beiden toch elkaar Zoo dringend noodig heeft! Gij klantgij weet het immers ook Veel dingen z ij n er niet! Er heerscht 'n schaarschte momenteel Op allerlei gebied. Daarnaast de winter het vervoer. Een ieder wil zijn deel, Weest rédelijk dus in Uw eisch, En vraagt U niet te veel! Zeg niet:... maar Dinges heeft het wèlf! Als U iets niet kunt krijgen, Misschen had U het éérder al? Dan kunt U beter zwijgen! En als dat niét zoo was? dan nóg, Wat gééft U dat geklaag? Wanneer Uw winkelier het had, Dan gaf hij het U graag! Bedenk, dat ook die winkelier Zijn zorgen Hééft, èn vele! We moéten alles, dus ook die, Nu met elkander deelen! En gij, gij winkelier? ik wéét Het is niet leuk verkoöpen, Maar vroeger liet U immers óók Niet graag een klantje loopen? Beseft, dat n u de klant in U Zijn heil zoekt en vertrouwen, Zorg, dat ze op Uw eerlijkheid, Nog altijd kunnen bouwen! Blijft ook in dezen lijd correct, En schenk hun wat geduld, Dat U niet hebt, wat h ij U vraagt, Is dat de klant zijn schuld? Daarom, bekijk U eens elkaar Een beetje minder sip, En toont voor beider moeilijkheid Ook allebei begrip Alles komt ons nu van pas. Vroeger was dat héél wat anders Toen er ruim voldoende was. Graag wil ik U inkt verkoopen, Maar onthoudt de wijze les: Als U niet voor niets wilt loopen Geef ons dan de leege flesch! Veel is er vanaf dien morgen Tus schen ons veranderd. Hij bezoekt mij zoo vaak hij kan, indien tijn tijd dit tenminste toelaat. Dik wijls deelen wij samen de vreugden van een vrijen avond. Dan vertelt hij mij over het verloop van den dag of we verheugen ons óver de planten voor het raam. Ook de radio wordt dikwijls ingeschakeld en uit mijn kast worden boeken te voorschijn gehaald. •Deze vriendschap met mijn buur man heeft mij oók reeds veel werk gébracht. Zoo moest ik bijvoorbeeld tijn auto repareeren en tijn w-ensch om'een 'horloge te bétitteh, vervuh fen. Daarvoor beloont hg mij" niet tijm vriendschap. Toen hij eenige weken geloden ziek werd, vroeg hij naar mij en wilde graag, dat ik bij' hem zou komen. Toen ik naast tijn béd zat, bemerkte ik ,'dat ook ik voor hem beteeken, wat hij voor mij is wij blijven altijd vrienden... BESPUITING VAN TULPEN TER BESTRIJDING VAN HET „VUUR" ANDEL. Over Januari en Februari. KERKWIJK. SPRANG-CAPELLE. VEEN. Over Januari en Februari. Geboren; Jan, z. van J. Versteeg en E. Stolk; Johanna G., d. van M. Timmermans en G. Vos; TeuntjeM. d. van A. J. y. Rergëijk en P. v. Wijk; Jacoba, d. van G. v. Pinxteren en D. W. v. Kuijk; Hendrika, d. van A. Kohier en P. v. Brakel. GetrouwdGerrit v. Wijk, 23 j, en Marrigje Roeland, 19 j. Overlijden: Anneke G. den Dekker 7 m., d. van E. d. Dekker en M. v. Helden; Gornelia d. Dekker, 71 j., wed. G. B. Kamerman; Pietronelle. v. d. Oven, 80 j., wed. S'. Rombout; Maaike Sonneveld 71 j., echtgen. van W. van Wijk; Johanna G. Timmer mans 3 w., d. van M. Timmermans en G. Vos. Het zeventienjarige meisje P. van As, wonende aan den Westvarkeiv oordscheweg te Rotterdam, was ten huize van haar ouders bezig de kachel aan te maken, waarbij zij gebruik maakte van spiritus. Zij morste daan- bij spiritus over haar kleéding. Toen zij de kachel aanstak, vatten haar kileeren vlam. Aangezien zij alleen thuis was, liep zij de trap af naar Üen overloop van de eerste verdie ping, waar een buurvrouw het vuur met behulp van wollen dekens heeft jgedoofd. Het meisje is met brand wonden over het geheele lichaam per auto van den G.G.D. naar het Zui- der ziekenhuis te Rotterdam gq- bracht en aldaar in ernstigen toestand ter verpleging opgenomen. Op den Utrechtscbeweg te Weesr perkarspel werd de knecht van een aldaar vvonenden veehouder door de Weesper marechaussee aangehouden, Waarbij bleek, dat de man een ge slacht 'kalf vervoerde. Naar aanlei ding van de verder verkregen inlich tingen deed de marechaussee huisr Boeking bij den betrokken veehour der en toen kwamen van de mest vaalt de huid en de afvallen van het Clandestien geslachte kalf te voor schijn. De veehouder werd geverbali seerd wegens "frauduleuze slachting; de knecht kreeg een verbaal» omdat hij zich had schuldig gemaakt aan verboden vervoer van Vleesch. Op zijn terugwég naar YVeesp ont moette de wachtmeester der mare chaussee een inwoner dezer gemeen te, R. genaamd, die een klaas in vei lige haven wilde brengen. Ook! deze opzet mislukte, de rrian werd even eens geverbaliseerd en mioest afstand" doen van cïït zuivelproduct. i Een dame te 's Gravenhage, die (tijdens afwezigheid van bewoners van ©en perceel aan de Hanenburglaan aldaar op het huis zou passen, deed Zaterdag een griezelige ontdekking. JT|oen zTj" het huis binnenging, bemerk te zij, dat er ongenoode gasten waren binnen geweest. De meeste kamers lagen overhoop. En toen zij verder BOtcht, ontdekte zij in een schuurtje, achter het huis het lijk van een 73- jarigien zwerver. De politie was in middel^ gewaar schuwd die hij het onderzoek vast stelde, dat de zwerver niet de in braak heeft gepleegd- Hij moet in het onbewoonde huis een toevlucht hébben gezocht en daar zijn overle den. Hij moet voorts reeds eenige dagen dood zijn geweest. De in braak is van meer reoenten datum: én was vermoedelijk pas gepleegd. Wat gestolen is k|on nog niet wor den vastgesteld, daar de bewoners luitstedig zijn. Het lijk van den zwer ver is naar het ziékienhuis aan den Zuidwal gebracht. Regeling te wachten. Het heeft de aandacht getrokken, dat vele verzoeken van ouders om overschrijving hunner kinderen naar andere scholen te verkrijgen zooals men weet zijn dergelijke overschrij vingen afhankelijk gesteld van de goedkeuring van den inspecteur van het onderwijs in algemenen dienst gegrond zijn op overwegingen van een deels persoonlijk, deels politiek karakter. Kinderen van aangeslotenen 'bij de N.S.B., die op school hinder ondervinden, hoofden van scholen die bepaalde leerlingen in verband met de politieke 'overtuiging hunner ou ders maar liever zien vertrékken, ou ders verder, die met het hoofd der school of een der onderwijzers in conflict gerakén over politieke aan gelegenheden en die him kinderen daarom zoo spoedig mogelijk op een andere school willen doen al deze personen zijn voorbeelden en tegelijk ook slachtoffers van een der grootste misverstanden, welke onze geschie denis kent. Ais het voor een volk ooit noodë zakelijk is geweest om op straffe van ondergang eensgezind te zijn, dan is dat wél het geval voor bet Nederlandsche volk' in dezen tijd. En het is stellig te vreezen, dat een onbelemmerde .voortgang van deze „uitruiling' 'der scholieren er 'binnen afzien'baren tijd toe zal leiden, dat de kinderen als het ware in elkaar vij ani dige kampen komen gevangen te zit ten. Wel wordt de voor de overschrijj- vingen vereischte goedkeuring van den inspecteur in algemeenen 'dienst Aierop een rem, maar de bepalingen nemen slechts de overplaatsingen ge durende het loopende schooljaar of den loopenden schoolcursus "in be schouwing. Zij voorzien niet in het geval, dat ouders hun kinderen 'bij den aanvang van het schooljaar of van den schoolcursus aan 'een aiiHere school laten inschrijven. Voor de vrijheid der school, welke niet door afscheidingen naar partijpo- litiëken trant mag worden bekneld om van de andere belangen "der jeugd, welke met overplaatsingen als de 'bedoelde waarlijk niet worden ge baat, maar niet te spreken is 'het gewenscht, dat spoedig) wordt inge grepen- i Dit zal dan oók weldra geschie den. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Weten schap en Kuituurbescherming heeft 'n besluit in bewerking, waarbij" als al- gemeene regel zal worden bepaald, dat inschrijving van leerlingen bij den aanvang van het schooljaar of den schoolcursus aan andere, maar gelijksoortige scholen dan "die waar ze tot dusverre onderwijs genoten, slechts mag geschieden, indien 'bij bet verzoek om inschrijving een verkla ring wordt overgelegd van het hoofd der school, welke de leerling laatste lijk 'bezocht. Deze verklaring moet dan inhouden, dat bij dit hoofd tegen de inschrijving naar de andere school geen bezwaar bestaat. Hoe deze materie in officieele 'be woordingen zal worden geregeld en op welke wijze de ouders dit dient men wel goed te begrijpen ver der nog gébruik kunnen maken van het recht op beroep ten aanzien van de beslissing van het schoolhoofd, kunnen wij hier in verband met de beperkte plaatsruimte moeilijk uiteen zetten. Wij verwijzen daarvoor naar de 'komende verordeningen en ves tigen er alleen nog 'de aandacht pp, dat het bedoelde besluit in geen ent kei oozicht het recht der ouders zal aantasten om (binnen de door de wet gestelde grenzen) hun kinderen het onderwijs te geven, dat tij poot- dig achten. fel* b^en. Uit de .kringen van den kleinhan del in groenten en fruit tijn stemmen opgégjaan om een einde te maken aan de misstanden* die in dezen talk van bedrijf, met name in de groote ste den, heersdhen en den begrijpelijken weerzin om collega's 'bij de bevoegde instanties aan te geven te overwinc- nen. Te dien einde is met medewet ten van den gemachtigde voor 'de prijzen, uit clen 'kleinhandel' in groen ten en 'frui tte Den Haag een parut tactcommissie gevormd, die de daar toe noodige stappen Zal ondernemen en die alle inlichtingen, die tot het gewenschte resultaat 'kunnen leiden, in ontvangst zal nemen. Dit. bureau dat in ruime mate het vertrouwen van de kleinhandelaren in groenten en fruit heeft verworven, zal, voorb zoovër het Den Haag betreft, de eerr ste noodzakelij ke werkzaamheden ver richten- Een dergelijke actie in de andere steden zal niet lang op zich laten wachten. i i H. van Gimborn N. V. Mijn eersite ontmoeting met hem dateert van den vorigén herfst. Toen trof ik hem aan op het trapportaal van ons gemeenschappelijk huis. Hij was mij niet onbekend. Zijn tamelijk luide stem was mij waarschijnlijk ook bekend geworden, als wij niet deur aan deur géwoond hadden. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik dikwijls een 'beetje 'boos op hem geweest was, want het was niet altijd even rustig 'bij onze buren! Doch dat alles veran derde op dien bewusten miotgfen, na de persoonlijke kennismaking op het portaal. TT ij kwam me zeer welwillend te gemoet, reikte me de hand en deed, alsof wij geen buren, doch goede', oude vrienden waren. "Alleen al tijn jij en jou, waarmede hij mij 'aansprak!, getuigde hiervan. Onbevangen vroeg nij mij' naar mijn naaim. Toen ik cfïen noemde, dacht hij' een oo gent- blik na, herhaalde hem eenige malen hardop en knikte m'et het hoofd als wilde hij 'daarmede uitdrukken, dat van nu af aan onze vriendschap ver sterkt was. Vrienden, eigenlijk uit twee ver schillende werelden, doch per slot van rekening is het juist dat, wat ons zoo aan elkaar "doet hechten en samen1- voert mij en mijn kleinen buur man, die spoedig tijn derden verjaar dag hoopt te vieren. j In de laatste jaren wordt de be spuiting van tulpen ter bestrijding van het vuur in toenemende mate toe gepast Door deze bespuiting blijft het loof langer groen en daardoor nemen de opbrengst in gewicht en grootte der bollen toe. Daar het optreden van "het vuurr geheel afhankelijk is van de weers omstandigheden, mag men de uitvoe ring der bespuiting niet afhankelijk stellen van het al of niet optreden van vuur "in het vorige jaar: Om gér vaar voor het gewas te voorkomen, als de weersomstandigheden gunstig worden voor het optreden van vuur, is bespuiting noodzakelijk. De Plantentiéktenkundige Dienst raadt dan ook allen telers aan de} tulpen, evenals vorige jaren, te be spuiten met OJ3.72 0.8 pet., of Tulpen-Wackér 0.4 pet. Andere beproefde middelen tijn thans niet verkrijgbaar. Om gunstige resultaten te verkrij gen is het noodig verscheidene mat ten vóór en na den bloei te spuiten met een tusschenruimte van plm. 14 dagen. Men moet beginnen, zoodra! de' eerste spruiten der planten 'boven den grond tijn en zeker gespoten heb ben, voordat een vuurantasting op treedt. Is deze er eenmaal, dan is de ziekte practisch niet meer te beteu gelen. Het is gewenscht telkenmale een flinke hoeveelheid vloeistof te ver- spuiten en wel op volwassen tulpen minstens 3 liter per bed van 10 me ter lengte, dus als de planten vol in 'blad staan. In het begin klan met minder vloeistof volstaan worden. Men gébruikt dan meestal iy2 liter per bed. Hoewel' het moment van spuiten nog niet aangebroken is door het late seizoen, moeten de kweekers nu toch reeds zorgen tijdig over de Hoof dige 'bestrijdingsmiddelen te beschik ken. Nadere inlichtingen worden ver strekt door den Plantentiektenkunj- digen Dienst te Wageriingen en dé daarbuiten werkzaam gestelde amb tenaren van dezén Dienst. Geboren: Teunis, z. van J. A. Bou- man en J. Verwijs; Cornelia W., d. van J. v. Andel en A. v. Andel. Getrouwd: K. Buizer 31 j. en F. Tankens 34 j.; L. W. v. Andel 3D j. en W. C. v. Duist 23 j. Overleden: Johanna G. Snoek 62 j» eclitgen. van D. G. Mans; Johannes C. Klop 72 j.; Adriana Naaijen 77 j. eclitgen. van P. Kalis. Overleden Ferdinand Cornells Sp- phinas den Otter, "72 j.; Petier Janse van de Haar, 19 j., echtg. van "A. P. van GamerenCornells van "Loop, 59 j. f j i Over de maand Fébruari. i Geboren Adrianus Cornells, z. v. P. C. Bakkeren en G. J. Dekkers; Hendriika Pietronella, d. v. R'. Gouda en A. Wieringa; Eduard Herman, d. v. M. C. Wervers en P. de Haan Wilhelmina, d. v. J. de Rjoon en M- dé Jong; Janus Philippus, z. v. J. de Roion en M. de Jong. GetrouwdG. Verduijn, 22 j. en T. van der Mast, 20 j. OverledenA. van Beek, 74 j. A. C. Pruissers, 76 j., wed. van P. van der Schans; J. C. v. d. Schans, 38 j., echtg. van G. GalijnJ. van Dommelen, 02 j., wed. van C. Homf- mel; P. de Rooij', 73 j., echtg. van C. de Bie; S> Pols, 3 j. k

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 4