voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenland Nederl. Landstand Distributie- mededeelingen. No. 6245 Woensdag 18 Maart 1942 VERB VISTER EN lAND VAN ALT£HA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn van 16 regels 90 cent Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur eo Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHTBERICHT I DE ZEESLAG BIJ JAVA. Wal verloren ging. Genève, 16 Maart (Afip). Het communiqué van de Britsche admiraliteit, dat Zaterdag te Londen is bekend gemaakt, zegt dat de ge allieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java vijf kruisers heeft verloren: „Perth" (Australië). Exeter", (Engeland. „Houston" (Ver. Staten). „De Ruyter" en „Java" (Nederl.). Voorts werden vijf torpedojagers in den grond geboord, de Britsche schepen „Electra", „Jupiter", „En- counter" en „Stronghold" en hetNe- Üerlandsche schip „Ivortenaer". De torpedojager „Evertsen" (Ne derland) wordt als verloren be schouwd. Men heeft nog niets ver nomen omtrent de kleine schepen en hulpschepen, die zich in de wa teren van Java bevonden. HELDENGEDENKDAG TE BERLIJN. Strijd voor de veiligheid van een permanenten vrede. BERLIJN, 15 Maart (D.N.B.). Het geheele Duitsche volk heeft vandaag de gevallenen van den we reldoorlog en den tegenwoordigen oorlog herdacht. Het meest treffend kwam deze herdenking tot uiting in de soldateske plechtigheid welke in het tuighuis werd gehouden. Hier sprak de Führer woorden van groo te erkentelijkheid en dankbaarheid voor het offer der gevallenen. Hooge officieren, vrijwel alle mi nisters en de diplomatieke vertegen woordigers der bevriende landen woonden deze plechtigheid bij. Een eereplaats was gereserveerd voor de nagelaten betrekkingen der gevalle nen en gewonden uit de Berlijnsche hospitalen. Later Jegde de Führer een krans neer bij het gedenkteeken Unter den Linden, waarna het ee rebataljon voorbij marcheerde. Duizenden en nog eens duizenden waren getuigen van deze waardige plechtigheid. Elders in '1 Duitsche Rijk werden eveneens herdenkingen gehouden. DISTRICTSCOMMISSIES De Boerenleider van Noord-Bra bant is overgegaan tot het doen van aanwijzingen voor de Commissie van Overleg bij den Provincialen Voed- selcommissaris en tevens voor de Commissies van Overleg in de ver schillende districten der L.C.O.N. De werkzaamheden dier commis sies. zullen oogenblikkelijk aanvan gen en een der eerste taken van de districtscommissie zal bestaan in het verstrekken van advies voor de paardenvordering, ter betere verdee ling van het paardenareaal over de boeren van Brabant. GEMEENTE IIEUSDEN Na-uitreiking van niet afgehaalde bonkaarten. In verband met veelvuldig voor komende verzuimen tot afhaling van nieuwe distributiebescheiden, wordt er nogmaals de aandacht op geves tigd, dat de nieuwe bonkaarten moe ten worden afgehaald op de daar voor vastgestelde en gepubliceerde tijdstippen. Aan personen die niet op tijd ver schijnen, zonder dat daarvoor een geldige reden aanwezig is, zullen de nieuwe beseheiden eerst worden ver strekt in de week na afloop van de normale uitreiking, d.w.z. in de eer ste week van de geldigheidsduur van de nieuwe bonkaarten. Deze regeling is met ingang van 14 Maart 1942 van kracht en geldt dus ook voor de uitreiking van nieu we bonkaarten. Aflevering van eieren rantsoenbonnen. Voor de gemeente HEUSDEN is de onderstaande détaillist spec i- a a 1 aangewezen ont op de uitge geven rantsoenbonnen voor eieren te leveren: G. P. J. KIEBOOM, Engstraat W 918. Distributie van kaarsen. Ten behoeve van verlichting van stallen en voor de verlichting van door dieren gelrokken voertuigen en van handkarren zullen op: Vrijdag 20 Maart 1912 van 2—4 uur op het distributiekantoor op nieuw rantsoenbonnen voor kaarsen worden uitgereikt. Zij, die reeds eerder een aanvraag formulier hebben ingediend, behoe ven zulks thans niet opnieuw te doen, doch kunnen zonder meer de hen toekomende bonnen afhalen. Door ben, die zulks nog -niet eerder de den, moet een aanvraagformulier worden medegebracht, dat tevoren op het distributiekantoor kan wor den afgehaald. Degenen, die voor de verlichting van stallen gebruik maken van gas, zullen voor de gasloozc uren in be perkte mate rantsoenbonnen be schikbaar gesteld worden. Aanvragen daarloe moeten eveneens op een bij den distributiodienst verkrijgbaar aan vraag form u lie r gesch i ed en Met nadruk wordt de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat na bovenvermklen datum, onder geen beding aanvragen meer in be handeling worden genomen, noch rantsoenbonnen uitgereikt. Tot nader aankondiging zal huis-aan-huisbezorging van aan- kondigingsbiljetlen worden ge staakt. Inplaats daarvan zullen steeds aanplakbiljetten worden aange bracht. GEMEENTE DUSSEN. In verband met de uitreiking van nieuwe levensmiddelenkaarten te Hank, zal het distributiekantoor te Dussen deze week alleen voor het publiek geopend zijn op Woensdag middag van 34 uur en Zaterdag morgen van 9.3012 uur. Zij, die voor de volgende periode in aanmerking wenschen le komen voor een extra kaart wegens zwaren of zeer zwaren arbeid, moeten hier voor een nieuw formulier invullen. Deze formulieren kunnen op vertoon van de stamkaart worden afgehaald en wel te Hank gedurende de uit reiking van nieuwe kaarten in de week van 16—21 Maart en te Dus sen heden Woensdag 18 Maart van 34 uur en Zaterdag 21 Maart des voormiddags. Deze formulieren moe ten duidelijk en volledig met inkt in gevuld worden en door de werkge vers onderteekent zijn. Zij moeten worden ingeleverd op de volgende tijden Dussen, wijk A en wijk B no. 1 tot 60, Dinsdag 25 Maart van 9.30 12 u.; wijk B 61 en hooger op Dins dag 25 Maart van 25 uur. Hahk, wijk C no. 1200, D onder- derdag 27 Maart van 9.301; no. 200 en hooger, Donderdag 27 Maart van 24 uur. Voor ieder persoon moet een for mulier worden ingevuld. Zelfverzor- gers van brood en vleesch komen niet in aanmerking voor extra kaar ten. Stamkaart van de betrokken per soon medebrengen. Zij, die de vorige maand een for mulier voor kaarsen voor stalver- lichting hebben ingevuld kunnen voor de derde periode weer bonnen afha len op vertoon van de stamkaart van het hoofd van het bedrijf, en wel op de zitting van de reizende ambtena ren te Dussen op Donderdag 19 Maart van 24 uur én te Hank op Donderdag 26 Maart van 24 uur. De reizende ambtenaren hebben zitting voor 'het afhalen van losse rantsoenbonnen voor zieken, café's enz. te Dussen de eerste en Don derdag van de maand en te Hank de tweede en vierde Donderdag van de maand van 21 uur. Op andere tijden kan men voor bovenstaande niet geholpen worden. GEMEENTE EETIIEN. Distributie van kaarsen. Ten behoeve van de verlichting van stallen en van door dieren ge trokken voertuigen, alsmede voorde verlichting van handkarren worden wederom kaarsen beschikbaar ge steld. Personen, die reeds rantsoenbon nen voor kaarsen ontvingen, kunnen zich thans tot den distributiedienst wenden voor nieuwe verstrekking. GEMEENTE WOUDR1CHEM. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd dat de zittings dagen en uren van den Distributie- dienst in deze gemeente zullen wor den gewijzigd en met ingang van 23 Maart a.s. als volgt zullen zijn: Maandagmiddag van 2'5 uur. Woensdagmorgen van 9.3012.30 uur. Vrijdagmorgen van 9.3012.30 u. De inlevering van opplakvellen enz. door winkeliers en handelaren moet geschieden zooals tot nog toe op Woensdagmorgen en het afhalen van losse bons enz. voor zieken enz. op W o ensd agrnidd ag. NIEUWE KOLENBON. De secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van 15 Maart 1912 tot en niet 14 April 1942 de bon 09 H.K. van de bonkaarten J en K (haarden en kachels), de bonnen 29 C.V., 30 C.V., 31 C.V. en 32 C.V. van de bonkaart L (centrale verwar ming) alsmede de met Brandstoffen één eenheid 9e periode, gemerkte bonnen van de zoogenaamde periode- bonstellen recht zullen geven op het koopen van één eenheid vaste brand stoffen. Met ingang van dien datum zullen de distributiediensten boven dien aan de grootverbruikers B, C en D tegen afkruising van het 9e vakje van hun „Identiteitskaart vaste brandstoffen", de toewijzingen voor die periode uitreiken. De aandacht wordt er op gevestigd dat hierna geen nieuwe bonnen meer voor het stookseizoen 1911-'42 zul len wonden aangewezen. Tengevolge van de verkeersmoei lijkheden en de daaruit voortvloei ende ongunstige kolenpositie zal het in vele gevallen niet mogelijk zijn op de nieuw aangewezen bonnenon- middellijk brandstoffen te betrekken, dit behoeft echter geen ongerustheid le wekken, daar in tegenstelling tot het vorige jaar toegezegd kan worden, dat de hoeveelheden, waar op deze bonnen recht geven, in ie der geval zullen worden geleverd. Het is hiertoe echter noodzakelijk, dat alle verbruikers alle nog in hun bezit zijnde geldige bonnen uiterlijk! 11 April a.s. bij den leverancier, bijj wien zij zijn ingeschreven, inleve ren. Na 11 April a.s. zijn deze bon nen niet meer geldig voor het koo pen van vaste brandstoffen. Dit houdt dus in, dat de geldig heidsduur der bonnen, welke oor- spronkeltijk tot 30 April 1942 liep,, is ingekort tot 15 April 1942. Nog maals wordt er de aandacht op ge vestigd, dat dit slechts beteekent, dafi den handel verboden is, na 14 Apriï deze bonnen nog in ontvangst te ne men. In ieder geval zullen op des bonnen, welke op of vóór 14 April 1942 bij den handelaar zijn ingele verd, vaste brandstoffen worden ge leverd. De bovenomschreven garantie, dat in ieder geval op de vóór 1'5 April ingeleverde bonnen zal worden gele verd, is echter niet van toepassing ten aanziesn van de aflevering van! turf op bon 08 H.K. van de kaart K (haarden en kachels). Aflevering van turf op genoemde bon is met ingang van 15 April a.s. verboden. BOTER- EN VETDISTRIBUTIE. Bon 13 aangewezen. De secretarisgeneraal van het de partement van landbouw en vissche- rij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart elke met 13 genummerde bon van! de boterkaart zoowel als van de vet* kaart recht zal geven op het koo pen van 125 gram boter zonder re ductie of marmarine, of 100 gram] vet. Ook voor deze periode wordt dus geen onderscheid gemaakt tus- scben de bonnen van de boterkaart en die van de vetkaart. Men zal er ^evenwel rekening mee moeten hou den, dat het niet steeds mogelijk zal zijn juist datgene van zijn leveran cier te betrekken, hetgeen men wel wenscht, maar men genoegen zal moeten nemen met wat de leveran cier in voorraad heeft. Voorts kunnen zij, die bon 13 van de boterkaart vóór 28 Febr. bij hun slager hebben ingeleverd, gedurende het tijdvak van 17 tot en met 219 Maart per bon 100 gram gesmolten' rundvet betrekken. DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN. Vanaf Maandag 16 Maart is een aanvang gemaakt met de distributie van rijwielen. Dit houdt derhalve in, dat rijwielen uitsluitend mogen worden verkocht, indien een geldige bon wordt ingeleverd. Op de bon nen zal men het complete rijwiel echter zonder banden kunnen aan schaffen. Het tijdelijk verhuren van rijwielen blijft toegestaan. Ook frames vallen onder de dis tributiebepalingen. Als vereischte om voor een rij wielbon in aanmerking te komen, is gesteld, dat de aanvrager niet over een bruikbaar rijwiel beschikt. Voorts is vereischt, dat de aan vrager in het bezit is van de be- noodigde buiten- en binnenbanden of van de bonnen om deze banden kunnen aanschaffen. In verband hier mede zijn voor het verkrijgen van rijwielen dezelfde voorwaarden ge steld als voor banden. In den regel zal bij aankoop van een nieuw rijwiel, het oude ingele verd moeten worden. Bovendien komen zij, die niet voor banden in aanmerking komen, maar zelf nog banden bezitten, een rijwiel bon krijgen, indien zij het oude rij wiel bij den leverancier van bet nieu we indienen. 1 .iüi :l- 1 vm GLÏJ Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Hoofdkwartier van den Führer,, 16 iMaart (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Op het schiereiland Kertsj herhaal de de vijand ook' gisteren zijn masr sale aanvallen, die door pantserwa gens werden ondersteund. Zij mis lukten door den dapperen afweer van de Duitsich-Roemeensche troepen. De bolsjewisten leden zware, bloedige verliezen en verloren 48 pantserwa gens. Zoodoende werden in de laatste drie dagen in dezen sector van het front in totaal 136 vijandelijke pant serwagens vernietigd. Op andere plaatsen van het Oos telijke front werden vijandelijke aan vallen tijdens een hevigen sneeuw storm na ziware gevechten afgesla gen. Sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen ondersteunden in voortdurende aanvallen de gevechten te land en vernietigden 45 vijandelijke vliegtuigen. Een eigen vliegtuig ging verloren. Bij den afweer van sterke, wekenlang: herhaalde aanval len van den vijand heeft de 134ste Saksische divisie infanterie zich bijl zonder onderscheiden. Aan de Moermanküst werden een igroot transportschip i:n brand ge schor ten en de haven- en spoorwieg|werklen in Moermanski met succes ge'btoih- Ibardeerd. In Nioord-Afrikia werden vijande lijke verkenningsstrijdkrachten terug}- Igeworpen. Een Britsch vliegveld in bet Egyptische kustgebied, alsmede (militaire installaties in Tobroek wer den succesvol gebombardeerd. Bij luchtaanvallen op vijandelijke aiutocoh lhnnes in het Oostelijk gebied van de Cyrenaica werden verscheidene voertuigen in 'brand geschoten. Op Malta vielen Diuitsche gevec'hts- en jachtvliegtuigen loverdag en des (nachts Britsche vliegvelden en lucht- afweerstellingen, alsmede de militaire installaties van la Valetta aan. Miotortorpiedobooten vielen in het Kanaal een Britsche fbrmiatie torpe dojagers aan en torpedeerden een torpedojager, die na twee hevige ont ploffingen in de golven verdween. In een ander gevecht werd een Britsche k'annonneerboot zoo zwaar getroffen, dat aangenomen 'klan worden, datook deze verloren is gegaan. Eien eigen motortorpedoboot werd zwaar bescha digd en ging nadat de gevechten waren afgeloopen, 'bij het wegslee- pen ten onder. In het centrale gedeelte ,van den Atlantischen Oceaan heeft een Duit sche gevechtsvliegtuig een Britsch koopvaardijschip van 2000 ton tot zin ken gébracht. Bij de gevechten van 13 Maart beeft opperwachtmeester Schroedel, stuksGommandant van een afdeeling stormgeschut acht vijandelijke pant serwagens, waaronder drie zware, stukgeschoten. Bij het Vrijwilligerslegioen .Nederland" aan het Oostfront. Een gevreesd wapen, waarmede ook onze vrijwilligers weten om te gaan, is de M-Pi SS-P.K. Klerk-Vrijw. Leg. Ned.-Fellinga Woensdag 48 Maart Donderdag 19 Maart Vrijdag 20 Maart s morgens tot 's avonds vanaf 7.49 7.47 7.45 7.48 7.50 7.52 op Eveneens worden thans nieuwe aanvragen behandeld. De uitreiking zal plaats hebben op Donderdag 19 Maart a.s., van 1012 uur v.m. op het distributiekantoor al hier. Aanvraagofr muiier en ter verkrij ging van extra kaarten yoor zwaren of zeer zwaren arbeid, .moeten op Maandag 23 Maart as., van 10—12 uur v.m. op het distributiekantoor, met medebrenging van de betreffen de stamkaarten worden ingeleverd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1