Buitenland Nederl. Landstand Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Ik worstel en kom boven. Vast werk in Nederland* 1942 De Erfenis der Jeugd ^NO VAN Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. No. 6247 Woensdag 25 Maart Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdag g orgen 9 uur ingewacht. Het is goed om ons in deze dagen de fiere Zeeuwsche Wapenspreuk Luctor et Emergo, „ik worstel en kom boven", te herinneren. Donker zijn de tijden, zware sla gen hebben ons land en ons volk getroffen. Indië is gevallen, de drie kleur, die eeuwenlang wapperde bo ven den gordel van smaragd", is thans langs den vlaggestok omlaag gezonken. Onze welvaartbronnen zijn opgedroogd, rouw heerscht in dui zenden gezinnen. Slechts het licht van een betere toekomst in een nieuw Europa gloort en dit licht geeft ons den moed door te worstelen. Want Nederland zal, indien het bijtijds zijn roeping verstaat, niet ten onder gaan. De geschiedenis heeft het immers telkens en telkens weer bewezen, dat geen nederlaag, hoe zwaar ook, een volk vermag te ver nietigen, dat nog vertrouwt in eigen kracht, dat bereid is te worstelen en bezield is met den vasten wil om boven te komen. Een volk, dat klaagt, dat bij de pakken neerzit, de handen in den schoot gevouwen, verstart in mach- teloozen wrok en moet ten onder gaan. Een volk echter, dat temidden van de stormen reeds begint te werken aan den opbouw, dat al zijn kracht mobiliseert en door noesten arbeid probeert te herwinnen, wat door het wapengeweld verloren ging, kan niet sterven. Het zijn onze boeren en visschers, onze reeders en kooplie den, honderdduizenden Nederlan ders die dit reeds hebben ingezien. De boer ploegt voort en hij zou ook ploegen, als er geen paard meer over was geweest en hij zichzelf voor de ploeg had moeten spannen. De visschers varen uit en brengen het kostelijke voedsel in de havens. Zij varen, omdat het varen hun in het bloed zit, omdat zij weten, dat varen noodzakelijker is dan in vei ligheid voort te vegeteeren en zij trotseeren mijnen en bommen. Anderen richten hun blik naar Oost-Europa, waar zij nieuwe kolo nisatiemogelijkheden zien. En weer anderen hebben opnieuw de wape- penen ter hand genomen om hun land te verdedigen en m e t hun land Europa. Zwaar is de worsteling, hitter soms de strijd. Maar het vertrouwen in de trot- sche Zeeuwsche wapenspreuk leeft in de harten van duizenden en nog eens duizenden. Nederland worstelt in den storm der tijden, maar Nederland zal niet ten onder gaan. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHTBERICHT Hoofdkwartier van den Führer, 23 Maart (D.N.B.). Op het schiereiland Kertsj zijn nieuwe aanvallen van den vijand mislukt. In het Donetz- gebied sloegen Duitsche en Roe- meensche troepen met vrij sterke strijdkrachten en pantserwagens on dernomen aanvallen der bolsjewisten in verbitterde gevechten af. In den middensector van het front werden verscheidene van hun verbindingen afgesneden troependeelen van den vijand vernietigd. Daarbij verloor de vijand in twee dagen behalve tal rijke gevangenen eenige duizenden dooden, alsmede 15 pantserwagens, 31 kannonen en ander oorlogsmateri aal. Ook aan de overige deelen van het Oostelijk front hadden de Duit- sche troepen bij het afweren van vijandelijke aanvallen en bij eigen aanvalsacties succes. Bij luchtaanvallen werden meer dan 300 vijandelijke voertuigen van allerlei soort en 23 treinen vernield. De bolsjewisten verloren gisteren 54 vliegtuigen. In het tijdvak, van 16 tot 22 Maart werden aan het Ooste lijk front 137 vijandelijke pantserwa gens vernield. In Noord-Afrika hebben de Bril- sche strijdkrachten, die den 21sten Maart in het gebied ten Oosten van Martoeba werden teruggeworpen, zich verder teruggetrokken. Voor de Noord-Afrikaansche kust brachten Duitsche gevechtsvliegers in een stoutmoedigen aanval een koop vaardijschip van 6000 brt., dat in een door Britsche zeestrijdkrachten beschermd convooi voer, tot zinken. Twee andere koopvaardijschepen ble ven na homtreffers liggen. VERD VIST EREN: 8 01 8 02 8.04 Op Malta plaatsten Duitsche jacht vliegtuigen en duikbommenwerpers bom-voltreffers op vliegveldinstalla ties. Zeven Britsche vliegtuigen wer den op den beganen grond vernield. Twee in luchtgevechten neergescho ten. Het Vrijwilligerslegioen Nederland aan het Oosth ont. Een stad wordt gezuiverd en zal spoedig in handen van onze vrijwilligers zijn SS-P. K. Kierk-Vrijw. Leg. Nederland-Fellinga De wekroep van Nederland's grootste Jeugdorganisatie. De Nationale Jeugdstorm streeft de vereeniging van Neerland's Jeugd in één machtig verband na. Vijftien duizend Nederlandsche jongens en meisjes van 1018 jaar schaarden zich reeds onder het devies ,,In Gods vertrouwen alles voor het Vader land" in de rijen van dien jeugd storm. De jongslen onder hen zullen de draagwijdte van hun lid-zijn nog niet ten volle en beredeneerd besef fen, doch de rijpere jeugd in den Jeugdstorm weet echter in elk op zicht, waar het om gaat: om de ke ten der geslachten, waaraan Neer land's trotsche geschiedenis verbon den is, in de toekomst van sterkere schakels te voorzien dan die welke de generaties van de laatste 109 jaar waren. Generaties, die in den marsch welke ons volk door de eeuwen maakt, zich de voor ons land ver derfelijke weelde van een t e lange rustpoos gunden. Zij laten van zich hooren, deze Jeugdstorm ers Hun stem klinkt in hun liederen, in hun trommels en trompetten; in hun fermen marschtred als zij, de vendelvlag wapperend in den wind en de oogen gericht op de toekomst zingend langs de wegen trekken om in ihet vrije veld hun spelen en oefe ningen te houden, er te kampeeren en te luisteren naar hun leiders, die hen verhalen van Neerland's groot heid en de wording van een nieuwe wereld waarin hun trotsche land een plaats zal moeten hebben, zijn histo rie waardig. Him stem klinkt ook in hun tijd schriften. In de ,,Stormmeeuw", hun maandblad; in de „Stormvlag", hun strijdblad. Vooral in het laatste klinkt de wekroep van die 15000 jongens en meisjes met een harde duidelijk heid. Soms klinkt hij bitter, dan snijdend scherp of verkropt van ver driet, als Neerland's grootheid afge broken wordt door gebeurtenissen die rouw in hun harten brengt; om dat wat sterke geslachten vóór hen opbouwden, verloren dreigt te gaan. Dan kan hun stem zelfs ©en enkele keer striemend fel zijn. Maar altijd is die stem de vertol ker van een groote liefde voor Ne derland, ons Vaderland, waarin en van waaruit elke jonge Nederlander zijn toekomst zal moeten vinden. Deze stem, die zich vooral richt tot die jonge Nederlanders, die nog buiten den eJugstorm staan, klinkt en de Jeugdstorm wéét dit maar al te vaak als die van een roe pende in de woestijn. Tegen de door onwetendheid, on verschilligheid, ouderlijk advies en onderlinge afspraak gesloten ooren van tie buitenstaanders glijdt vaak de meest harstochtelijke oproep tot vereeniging van de Nederlandsche Jeugd zonder resultaat af. Doch niet altijd klinkt de stem van den Jeugdstorm tevergeefs, niet altijd glijdt hij af langs gesloten oo ren. Iedere keer dat de Jeugdstorm zijn stem laat horen, vindt hij er gens weerklank; ruimt zij voor en kele jongens en meisjes de laatste beletselen weg om toe te treden tot den Jeugdstrom. Zoo groeide de Jeugdstorm in korten tijd tot de nu reeds grootste Jeugdorganisatie, wel ke ons land ooit kende. Geen aardsche macht zal deze stem het zwijgen kunnen opleggen, want het is de stem van Nederland zelf, die zich thans door den chaos der geestelijke verwarring, verwon dering en onbegrip in ons volk en onze jeugd een weg naar de harten baant. Deze stem is de vertolking van het levensrecht van een sterk volk; een levensrecht, dat nóóit te ontkennen is. Vrijwillig vereend! Langzaam groeit zoo de Jeugd storm. Hij wil en zal de jeugd ver eend zien. Vrijwillig! Want 'n sterk geslacht als het onze zal zich vrij willig vereenigen, als eenmaal het juiste inzicht zal hebben gezegevierd. Zij, die om welke reden dan ook tegen den Jeugdstorm zijn, zullen nu wellicht glimlachen om de in hun oogen schier onmogelijke opdracht die de Jeugdstorm hiermee wil vervullen. Maar deze tegen den Jeugdstorm gekeurde ouders en jeugd moeten hierbij met één ding rekening hou den. Ze moeten rekening houden met den dag van morgen, waarin de jonge generatie, die nu opgroeit, uit handen van de thans volwassen ge neratie de erfenis van de geheele maatschappelijk economische, cultu- reele en sociale structuur van Ne derland moet overnemen. Aan het eind van dezen oorlog vindt Nederland zichzelf terug als een land, ontdaan van allen luister, die in den loop der eeuwen werd opgebouwd. Zoo zal dan de vrede komen, waarin de erfenis der jeugd overgedragen wordt. Een erfenis, die een kolossale ver liespost is op de balans van Neer land's historie; die een felle aan klacht zal zijn tegen een voorbije generatie van regeerders, die *ons land naar dit dieptepunt leidden. Maar het jonge geslacht der Neder landen zal sterk kunnen zijn. Het jonge geslacht zal niet behoe ven te berusten in een arm, berooid Rijk der Nederlanden als het Neer land's groote historie in het bloed voelt kloppen en het zijn plicht dui delijk ziet: ons land weer groot en sterk te maken. En het is dit wat de glimlachers om 's Jeugdstorms groote opdracht zich moeten afvragen: Hoe zal het jonge geslacht voor dien taak ko men te staan? Verdeeld in zichzelve als nu en vroeger? Weerloos als in den tijd van het gebroken geweer?" Ongedisciplineerd, zonder zin voor orde en tucht? Zonder besef van hun grootsche taak? Zonder verantwoor delijkheidsgevoel? Als ons jonge ge-* slacht zóó de erfenis overneemt, is Nederland verlóren en wordt er een streep gezet onder de helden-epos die „Nederland" heet. Eén mac'hlig blok. Hier moeten ouders en rijpere jeugd over nadenken. Diep en ern stig, de dingen niet lichter ziend dan ze zijn, doch ook niet zwaarder. Dan zal er maar één resultaat uit dit denken naar voren komen: het besef, dat Neerland's jeugd als één machtig gesloten blok de toekomst zelf in handen moet nemen, vertrou wend op zichzelf en afwijzend de adviezen van her- en derwaarts ge vluchte „regeerders", door wier volkomen onbetrouwbaarheid Neder land nu op het dieptepunt zijner historie is beland. Als de jonge generatie niet enkel glimlacht om den Jeugdstorm, doch vóóruit denkt; als ze wil leven, nu en straks, dan zal zij zich n u reeds met een verbeten ernst gaan voorbe reiden op de grootste taak die ooit een jong geslacht wachtte. Dan zal deze jonge generatie zich op den komenden tijd willen voorbe reiden zooals die 15000 jongens en meisjes in den Jeugdstorm dat reeds doen. Zij weten, dat zij de erfenis der jeugd te aanvaarden krijgen om hem van verliespost te brengen op een machtig debet vooor ons volk, zoo wel in maatschappelijken, socialen en cultureelen zin. H. RUTGERS. DE LANDBOUWCRISIS OR GANISATIES. De Landstandspersdienst in Noordbrabant meldt: Bij besluit van den Secretaris-Ge neraal van het Departement v. Land bouw en Visscherij zijn de Statuten der landbouwcrisisorganisaties ge wijzigd. Dit is gedaan om de taak der L.C.O.'s langs direct ambtelijken weg te doen uitvoeren. Als eenig bestuurder treedt voort aan op de Provinciale Voedselcom- missaris als staatsambtenaar. Voor het overleg met de boeren en tuinders kent deze instantie slechts den Landstand. Om ditover- leg tot stand te brengen en de. ad viezen te verstrekken zijn door den Boerenleider der Provincie Commis sies van Overleg aangewezen en wel één Provinciale Commissie en di stricts Commissies, alle samengesteld uit actieve leden van den Landstand die de eenige kanalen zijn welke; kunnen uiten datgene wat onder de boeren leeft. Alzoo hebben de Plaat selijke Bureauhouders slechts over leg te plegen met de daarvoor aan gewezen Landstandinstantie's. PAARDENVORDERING. Groot is het getal der klachten dat binnenkomt over gebrek aan paardentractie. Om dit tot oplossing te brengen heeft de Landstand verkregen, dat' de Prov. Voedselcommissaris ge machtigd is tot een paardenvordering in het belang onzer Brabantsche Boe ren, die zonder of met een te ge ring getal zitten, onder hen die er ruim voldoende of zooals voorkomt in overvloed bezitten. De paarden zullen door een Pro vinciale Commissie tegen schatlings- pr ij zen. worden gekocht en aan de daarvoor in aanmerking komenden worden verkocht. Om zoo spoedig mogelijk te kun nen handelen worden opgaven inge wacht ter Provinciale Landstands- kantore, Oranje Nassaulaan 14 te: 's Bosch, van hen die geen of abso luut te weinig paardentractie voor, hun bedrijf bezitten en voor 'n paard in aanmerking wensclien te komen. Het is voor ongeschoolde arbei ders steeds moeilijk geweest vast werk in Nederland te kunnen vin den. Zij zijn het dan ook die in deJ eerste plaats aangewezen zijn om een' vak te leeren, dat hen kan vrijwaren' van zeer veel toekomstzorgen. Maar, ook zij die een bepaald vak kennen,; zijn soms verplicht om een ander vak te leeren, omdat door oorzakenl buiten hun schuld, voor hen geen' werk meer te vinden is, hetzij tijde lijk hetzij blijvend. De keuze voor een ander vak zal vaak zeer moeilijib! zijn, want indien men schilder is, dan gaat het niet om zich meteen uit te geven voor b.v. meubelmaker-! Er is dus een bepaalde tijd noodig, om een vak te leeren, dus om ge schoold te worden. Niet ieder is in de gelegenheid om de kosten van deze omschooling te dragen, door dat men als leerling vanzelfsprekend' niet zooveel kan verdienen dan wan neer men een vakman is. Maar het zijn niet alleen zij die een vak heb ben die hiermede te kampen kun nen krijgen, doch het zijn veelmeer de duizenden en nog eens duizenden, die heelemaal geen vak hebben ge leerd, de groote groep van de z.g. „losse arbeiders". Dit is de groep, die veelal zegt alles „te kunnen, en daarmee blijk geeft van niets te kun nen. Zij zijn het dus in de eerste plaats om zich vakkennis eigen te maken, zonder dat dit met groote financiëele offers gepaard gaat. Op, het oogenblik bestaat voor diegenen die tusschen de 18 en 25 jaar oud zijn deze gelegenheid. Zij kunnen worden opgeleid tot mijnwerker. De Nederl. kolenmijnen hebbende taak op zich genomen om arbeiders onverschillig of zij al dan niet een vak kennen, op te leiden tot vakbe kwaam mijnwerker. Gij zult bij u zelf mogelijk zeggen: „Alles mooi en goed, maar het is nog nooit an ders geweest dan dat degeen die ner gens meer voor deugde zich bij üe koloniale troepen ging melden of mijnwerker werd". Inderdaad dit al les was zoo, is zoo geweest, maar dat is al lang zoo niet meer. Vroe ger werkten in de Nederlandsche mijnen arbeiders van alle mogelijke nationaliteiten, waaronder zeer veel Polen. Dit is sinds ongeveer 19(30 niet meer het geval. Het mijnwer kersvak heeft nu de plaats gekre gen welke het toekomt, het is een even eervol vak als dat van machi- pe.-bankw_erkeri timmerman of welRI HWSBL4B voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Woensdag 25 Maart Donderdag 26 Maart Vrijdag 27 Maart s morgens tot 7.33 7.31 7.29 's avonds vanaf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1