Distributiebonnen OfEciëele Berichten Plaatselijk Nieuws vale Han ook. Werd vroeger pp. het mijnwerkersvak neergekeken, tegen woordig is dit niet meer het geval. De controle op de gezondheidstoe stand van de mijnwerkers is buiten gewoon scherp, terwijl er met alle middelen naar gestreefd wordt om de veiligheidsmaatregelen zoo ver mo gelijk door te voeren. Dit alles heeft gemaakt dat in de Nederland sche kolenmijnen het ongevallencijfer zeer miniem is. Is het mijnwerkervak dan geen gevaarlijk beroep'? Neen en nog eens neen! Er komen zeer zeker ongeval len voor, maar deze zijn procents- gewijs gerekend niet hooger dan in bouwvakken, en niemand denkt er toch aan om in een bouwvakarbei der iemand te zien die met zijn le ven speelt, hoewel de mijnwerker toch als zoo iemand maar al te vaak min of meer beschouwd wordt. De meening als zou het mijnwer kersvak erg ongezond zijn wordt eveneens door de feiten weerlegd. Een veel voorkomende beroepsziek te in de mijnen was de z.g. „stof- long". De longen werden door de groote hoeveelheden steenstof welke werd ingeademd sterk in hun functie belemmerd, zoodat na verloop van tijd zich longziekten gingen open baren. Ook nu kan een arbeider zich deze ziekte nog op den hals halen, maar dan is het zijn eigen schuld. Er werden n.l. voorschriften in het leven geroepen, waarbij de ar beider verplicht werd bij bepaald werk (voornamelijk boren), een stof- paaskier te dragen. Als een arbeider 'het niet zoo nauw met zichzelf neemt, overtreedt hij dit voorschrift, en gebruikt het voorgeschreven stof- masker niet, waardoor schadelijke gevolgen op den duur niet kunnen uitblijven. Het boren van desteen- en kolenlagen geschiedt tegenwoor dig met toevoeging van water, het zg. „natboren", in tegenstelling met vroeger, waarbij de droogboormetho- Üe werd toegepast, met een vanzelf sprekende sterke stofontwikkeling. Alle veiligheidsvoorschriften moe ten door de arbeiders stipt worden opgevolgd, hetgeen uiteraard ook hun eigen belang is. Hiermede is getracht om flinke TEELT VAX HENNEP. De Regeeringscommissaris voorde bodemproductie maiakt bekend, dat de teelt van hennep volgens de bo- demproductiebeschikking 1942 ak kerbouw en weidebouw slechts mag plaats vinden nadat daarvoor een vergunning is uitgereikt. Ter voorkoming van teleurstelling wordt echter medegedeeld, dat voor de beperkte oppervlakte, welke voor deze teelt zal worden toegestaan, reeds voorloopige vergunningen zijn uitgereikt, zoodat het geen zin heeft verdere aanvragen om vergunningen daarvoor in te zenden. IIAKLOON VERGOEDING. De Prov. Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Noord-Bra bant maakt bekend dat met ingang van Maandag 23 Maart 1942, de hak- loonvergoeding a f 0,25 per 100 kg., geheel komt te vervallen. IIEUSDEN. Donderdag 26 Maart a.s., zal in het kerkgebouw der Geref. Kerk, de zesde lijdensmeditatie worden ge houden, over h.et onderwerp „Verlei der of Verlosser" (Matth. 27 vers 42a). Aanvang 8 uur. Onze stadgenoot A. de Graag die mede dingt naar het kampioen schap van Nederland, speelde Za terdag 21 Maart te Haarlem tegen J. H. Vos, de uitslag van deze wed strijd was 11. Zondag speelde de heer de Graag te Leiden tegen W. Huisman, de uitslag was wederom 11, zoodat de stand na de 7e ronde er als volgt uitziet. gesp. gew. rem. verl. p. R. C. Keiler 7 4 3 0 11 J. H. Vos 7 3 4 0 10 A. de Graag 7 2 5 0 9 G. Pors 7 3 3 1 9 Ph. J. Ham 7 3 13 7 J. M. Bom 7 14 2 6 P. J. v. Dartelen 7 2 2 3 6 W. Huisman 7 1 4 2 6 J. C. P. Kalden 7 12 4 4 A. M. Olsen -7 0 2 5 2 Alleen de vier eerstgenoemden, ma ken kans om den titel te behalen. Onze stadgenoot staat thans num mer drie en houdt zich dus uitste kend. Zondag worden o.m. de belangrij ke partijen KeilerVos, de Graag Kalden en Porsv. Dartelen ge speeld. Deze wedstrijden vinden plaats te Den Haag in hotel „De Kroon". Bij de damclub wend Maandag jM. He laatste ronde gespeeld voor de drietallen-wedstrijd. De resultaten waren Drietal A Drietal Di C. BaxG. Jonker 1 1 A. NieuwkoopJ. Klaren 02 C. v. d. BergB. de Jong' 02 Totaal 15 Drietal B Drietal C i C. Schaap„Dammer" 2o D. v. d. vStoepF. v. d. Berg' 02 A. C. NootenA'. v. d. Dorik 20 Totaal 42 Einduitslag Drietal B 5 pt. Drietal D 4 pt. Drietal C 2 {pt. Drietal A 1 pt. Maandag a.s. jaarvergadering ©m half acht in het clublokaal café „Mo dern". Agenda 1. Opening. 2. Jaarverslagen secretaris en penningmeester. 4. Bestuursverkiezing. 'Aftredend A. de Graag, voorz. (herkiesbaar). 5. Uitreiking prijzen. 6. Voorstellen Bestuur. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Toen Zaterdagmiddag twee jongelui uit Waalwijk eenig huisraad aan de Heusdensche boot wilden af halen met een bakfiets, bemerkten zij dat deze alles niet laden kon. Eén der jongens ging een paard en wagen leenen bij den landbouwer K. te Drunen. Toen de wagen geladen was, schrok blijkbaar het paard en liep achteruit met wagen en al de Maas in. Direct begon men met dreg gen, doch zonder resultaat. Door den sterken stroom die er momenteel is, AALBURG. AALST. Door een onbekenden gever werd Ds. A. P. v. d. Kooij alhier bij zijn intrede verblijd met een gift van föO, uit dankbaarheid voor het feit, dat Aalst na een 21-jarige va cature weer een predikant heeft. De ze gift wordt verdeeld onder verschil lende behoeftigen der gemeente. ANDEL. GENDEIÏEN. Op Zaterdag 28 Maart, des avonds om 8 uur off. tijd, hoopt de muzjékvereen. „Excelsior" a Ihier, een tweede winteruitvoering te geven in de zaal van den heer C. v. Wijk. Ge zien het lage entree, alsmede het goed voorziene programma, belooft dit een gezellige £,vond te worden. MEEUWEN. Ten Bureele van den Rijkswa- BROOD. 16 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 16 B 50 gr. brood of 1 2 rants, gebak. Van 2228 Maart. BOTER, MARGARINE OF VET. 13 Boter- en Vetkaart. 125 gram boter of 125 gram margarine, of 100 gram vet. Van 17-25 Maart. VLEESCII EN VLEESCHWAREN. 16 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 16 B Vé rants, vleesch of vleeschw. Van 22—2S Maart. MELK. 16 A t/m 19 A 3V2 liter melk. 16 B t/m 19 B l3/4 liter melk. Van 22 Maart18 April. AARDAPPELEN. 16 A l3/4 kg. aardappelen. 16 B V2 kg. aardappelen. Van 22—28 Maart. VASTE BRANDSTOFFEN. „08 K.F." voor kookdoeleinden, 2 eenheden vaste brandstoffen. Van 1 Februari30 April. „07 K.F." Geldig tot 30 April. HAARDEN EN KACHELS. 05, 06, 07, 08, 09, 13 en 17, geldig tot 14 April. Op bon 08 is alleen turf verkrijgbaar. CENTRALE VERWARMING. 12 t/m 20, geldig tot 14 April. 23 t/m 32, geldig tot 14 April. Bonnen „brandst., één eenheid", geldig tot 1 Mei 1942. „Een eenheid ie t/111 9e periode", geldig tot 14 April. Elke bon geldig voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. 15 2 1. petroleum. (Bonk. O). Van 28 Dec.31 Maart. 26 2 1. petroleum. (Bonk. SenT). Van 4 Jan.31 Maart. SCHEERZEEP. BonL van de TexLielkaart voor man nen en jongens, gpboren vóór 2 Nov. 1926, 50 gr. scheerzeep of tube of pot schieercrème. Van 1 Januari30 April. Bonkaart Algemeen SUIKER. 260 1 kilogram suiker. Van 22 Maart18 April. KOFFIESURROGAAT. 259 250 gram koffiesurrogaat. Van 22 MaartIS April. PEULVRUCHTEN. 264 250 gram peulvruchten. Van 22 Maart18 April. GORT. 268 250 gram gort, rijstgries of aardappel tapioca of 4 1. pap Van 22 Maart—18 April. VERMICELLI OF MAÏZENA. 267 100 gr. vermicelli of maizena. .Van 22 Maart18 April. JAM, STROOP, ENZ. 2 6 3 500 gram, jam, marmelade, ge lei, stroop, honing, enz. Van 22 Maart18 April. ZEEP 228 1 rantsoen zeep. H Zeepkaart P, 75 gr. toilletzeep. Van 131 Maart. 211 en Zeepkaart G, verlengd tot 31 Maart. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 257, 261, 265, 269, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 22 Maart18 April. KAAS. 258, 262, 266, 270, 274, 100 gram kaas of smeerkaas per bon- Van 22 Maart18 April. Bonkaart Reserve RIJST. 4/02 en 4/03 250 gram rijst. Van 22 Maart18 April. CACAO. 3/01 en 4/01 50 gram cacao. Van 22 Maart18 April. N RANTSOEN terstaat te Arnhem is aanbesteed het onderhoud van de Rijksrivierwerken van het Heusdensch Kanaal en de Afgedamde Maas, gedurende 1942. Het hoogst is ingeschreven door firma Gebr. v. Wijngaarden te Kam pen voor f5383 en het laagst door C. Vos alhier voor f 3340. NIEUWENDIJK. Heden, Woensdagavond, zal de Geref. M.V. „Mirjam" haar jaar vergadering houden in gebouw Tave- nu. De gehouden collecte in de Geref. Kerk, bestemd voor de armen der gemeente, bracht ruim f 600. OR- OUDENDIJK. Op Donderdag 26 Maart a.s. n.m. half acht, hoopt de Vereen, voor Neutraal Bijz. Onderwijs, haar jaarvergadering te houden. Des middags van 34.30 uur zal er gelegenheid zijn het werk der leerlingen te bezichtigen. POEDEROIJEN. SPRANG. A.s. Donderdag zal de Chr. Gymnastiekvereen. „Pro Patria" al hier voor haar begunstigers een de monstratie geven. Na een vacantietijd van eeni- ge weken wegens steenkolengebrek, zal deze week de Chr. School weer voor de jeugd geopend worden. VEEN. Op Woensdag 25 April des middags half 3 en des avonds 7 uur zal er voor de Geref. Gemeente bid stond voor liet gewas worden ge houden door Ds. v. d. Woesteijnen uit Ridderkerk. WIJK. Hedenavond om 8 uur (offic. tijd), hoopt de Jongelingsvereeniging „Onderzoekt de Schriften" alhier, haar jaarvergadering te houden in de Kerkzaak Maandagmiddag ontstond brand in de woning van C. Versteeg in de Veklstraat. In een oogenblik stond al les in lichte laaie. De motorspuit die zeer spoedig ter plaatse was, kon al leen uitbreiding voorkomen. Het be wuste perceel brandde geheel uit. Het vee, een 4-tal koeien werden gered, het huisraad ging goeddeels verloren. Het geheel was slechts laag ver zekerd. WOUDRICHEM. De ouderavond van de school met den bijbel in de Vesting alhier zal onder leiding van den heer W. G. v. d. Heetcamp, Hoofd der School, worden gehouden op heden Woens dag des avonds om 7 uur. De ooievaars zijn weder op, het oude nest in deze gemeente te ruggekeerd. •Niet iedereen kan echter in aan merking komen om een opleiding tot „houwer" te volgen. Zooals reeds is opgemerkt kunnen alleen personen geplaatst worden tusschen 18 en 25 jaar. Voordat echter tot plaatsing wordt overgegaan, worden deze per sonen eerst psycho-technisch' gekeurd om na te gaan hoe hun reaotievermoj- gen, hun ontwikkeling en hun tech nisch inzicht is. Valt deze keuring' gunstig voor den betrokkene uit, dan wordt hij opgeroepen voor de licha- imehjke keuring, welke in .tegenstel ling met de psychotechnische keu ring, vrij Zwaar is. Wordt men voor ide lichamelijke keuring goed ge keurd, dan volgt zoo* spoedig moe gelijk een plaatsing in de Zuid-Lim!- burg'Sche kolenmijnen. De kosten wel ke uit een en ander voortvloeien worden door de mijnen gedragen. De leerling-mijnwerkers worden di rect ondergronds tewerk gesteld waar zij hun opleiding tot „sleeper" krij gen. Onder „sleeper" wordt verstaan ide arbeider die behulpzaam is met het aanvoeren van materiaal, het transport van de losgemaakte kolen enz. enz. Na eenigen tijd, indien de Sleeper vertrouwd is geraakt met de Idiverse werkzaamheden in de mijnen, kan hij na het aYleggen van een examen „Hulphouwer" worden. Na 3 toit 4 jaar is men tot houwer op|- geklomtoen, waaraan ook een zeer behoorlijk loon verbonden is vanmini- stens f 35.per week. Door goed vakmanschap is echter èen loon te halen van f 40.tot f 50.per week. De aanvankelijke verdiensten 'bij plaatsing rijn echter niet zeer 'hoog, hoewel de vergoedingen welke in den eersben tijd gegeven worden als een goede belooning kunnen worden aan gemerkt. E;r wordt door de leerling- mijnwerkers per week f 18.tot f 25.verdiend. In de mijnen wordt 8 uur per dag gewerkt, waarbij' erop gewezen moet worden 'dat vaak onder moeilijke omstandigheden de onmis bare brandstof uit de aarde vrijge maakt moet worden. De rang van houwer is niet de hoogste rang welke bereikt kan wor den, want kerels die een wil hebben kunnen het ook tot opzichter, "ja zelfs tot hoofdopzichter brengen 1 Dit hangt echter meerendeels van de persoon zelf af. De leerling-mijnwerkers worden on dergebracht in het Arbeiders tehuis in 'Heerlen, waar zij in een prettige omL geving komen en waar voor ontspan ning is gezorgd met gezelschapsspe len, radio, bibliotheek ed. Voor on derbrenging in het tehuis wordt per dag f 1.25 in rekening gebracht, ter wijl door een wasscherij in de omge ving voor een billijkten prijs heton- dergoed en de mljnkleeding gewas- schen kunnen wonden. jonge kerels op werkgelegenheid in Nederland te wijzen. Hij die iets mocht voelen voor het zeer zeker eer volle beroep van mijnwerker, worden verdere inlichtingen verstrekt op het Arbeids Bureau te Almkerk. v. d. Gr. 3. Verslag Kascommissie. is wagen en paard stroomafwaarts gedreven. Naar wij vernemen is het Zondag aan de pont te Drongelen waargenomen. Dit is in enkele maan den lijds het tweede paard dat op deze wijze in de Maas alhier is ver dronken. Donderdag, 26 Maart, hoopt Ds. van Woesteine uit Ridderkerk, des namiddags om half vier en des avonds om half acht voor de Ger. Gem. alhier op te treden, alsdan zal er Bidstond voor het gewas en Bed. van den H. Doop plaats hebben. De Herv. Knapenver. „Benja min" vierde in het Vereenlgingsgej- bouw alhier, onder leiding van den heer L. Geels, haar 4de jaarvergal- dering. Het groote Ver.gebouw bleek voor deze samenkomst te klein. Dat er voor een bijeenkomst zooveel be langstelling zou kunnen bestaan in Andel is zelfs de ontwerpers van het nieuwe vereenigingisgéboiuw ont gaan. De Voorzitter opende de vergader- ring met gebed en Schriftlezing, waarna hij een kernachtig openings woord sprak en in het kort het werk van Benjamin gedurende het afge- loopen jaar de revue liet passeeren. Hij sprak de hoop uit, dat Benjamin het nieuwe jaar onder Gods zegen ïh kracht en groei zou mogen toene men, terwijl de aanwezige jongens werden opgewekt zich bij de Ver. aan te sluiten. Het jaarverslag van den secretaris P. de Fijter Hzn. getuigde van een gtezond en prettig vereenigingsleven, terwijl G. Sterrenburg' een zeer mooi en GO.misch verslagje leverde van de reis, welke vorigen zoanJer werd ge maakt. Van I. Hak' kregen wè een onder werp over „de zendeling! tegen wil en dan'k", ontleend aan, het BijbeL- sche verhaal over Jona. Een goed on derwerp, hetwelk op duidelijke wijze werd voorgelezen. Bravo Hak! J. den Dekker maakte een opstel over „Pe trus bevrijding uit den kerker". Ook dit was goed verzorgd. Door W. Naayen werden ons de daden en het leven van een „Christenheld" ge schetst, terwijl P. de Fijter 'Hzn. "een stukje Kerkgeschiedenis behandelde, getiteld „Blandina". Ter afwisseling werden voordrach ten gedaan, waarvoor een 8-tal prijzen werden beschikbaar ^gesteld. Ernst en luim wisselden elkander af. Zoowel in het een als het ander toonden zich 'de „knapen" echte „meesters". 'tWas dpn ook voor de jury zeer moeilijk om de prijzen toe le kennen, aangezien gezegd 'kan worden, dat alle jongens verdienstelijk werk lo verden. De uitspraak was goed, de voordracht uitnemend verzorgd, ten- wijl men met zeer veel vrijmoedig'r beid optrad. Lof, niets dan lof, voor zulk werk. Voor zulke knapen! Voor zulk een leermeester 'Vooral ook de historische schets „Den Briel" werd aardig vertolkt en viel zeer in den smaak. Dergelijke perziken smaken naar meer! Memoreerende mogen we zegfgen, dat deze avond uitnemend is ge slaagd. Niemand van de aanwezigen zal spijt hébben gehad, dat hij de jaarvergadering van „Benjamin" heeft medegemaakt. We moeten eer lijk bekennen, "Hat deze avorii'd onze verwachtingen verre heeft overtrof fen. Dit werk in alle stilte en allen eenvoud voor onze jongens verricht, kan niet genoeg worden gewaar deerd. We sluiten ons dan ook van harte aan bij Hen oproep v,an voor zitter en secretaris van „.Benjamin" om bij deze vereen, aan te sluiten. Ouders, spoort uw kinderen daartoe aan. Het is uw plicht! Heden, Woensdagavond, om 7.30 uur off. tijd, zal in de Nekl. Herv. Kerk alhier, door Ds. J. J. Kuyper bidstond voor het gewas wor den gehouden. De muzdekvereen. heeft besloten, zich aan te sluiten bij de Federatie en tevens om met Pinksteren een festival te organiseeren. Brood100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, bisouits koekjes, of 100 gram speoulaas, of 140 gram koek, of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak of 500 gram taarigebakjes. Bloem 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Bijst: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Gort: 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rijstgries, aardappel-tapiooa,aardappelmeelvlokken of 4 liter gortpap. Vermicelli: 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti. Maïzena100 gram maïzena, sago, aard appelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Jam500 gram jam, stroop, honing, enz. Vleesch100 gram vleesoh, gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paardenvleesoh, gewicht van been inbegrepen. Vleesehwaren 75 gram gerookt of gekookt vleesch, of 75 gram gerookte worst soorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, of 150 gram bloedworst, zure zult. Zeep90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941) of 250 gram zeeppoeder of 460 gram wasoh- poeder of het doen wassohen van 20 K.G. droge vuile wasoh. Brandstoffen1 H.L. (maximaal 75 K.Gh) anthraoiet, steenkolen, industriebriketten eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K G. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum- ookes of 150 K.G. cokesbries, cokesgruis, of 800 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. Heden Woensdagavond 8 uur (t.t.) zal in de Ned. Herv. Kerk alhier bidstond voor het gewas gehouden worden, in welke dienst Ds. v. d. Haar hoopt voor te gaan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2