FEUILLETON Lied van de Week Land- en Tuinbouw Rechtzaken Vo etbalsport Burgerlijke Stand DE WORSTELING VAN HET GENIE. BRAND OP DE PONT TE I VELSEN. Op een der ponten te Yelsen brak brand uit. Door een steekvlam uit .een gasgenerator geraakte een wa gen stroo in brand, die spoedjg in lichter laaie stond. Het wild gewor den paard maakte de situatie voor de passagiers angstaanjagend. Onmid dellijk keerde de pont naar den oever terug. Op den oever heeft men de brandende balen stroo van den wa gen getrokken en den brand weten te localiseeren. Er kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. v BRONZEN CENT INGETROKKEN PNDER DEN TREIN GERAAKT. Maandagavond zijn tengevolge van [het gedrang op een station in Den Haag, twee bejaarde dames onder Üen trein geraakt. Een der dames kon men tus- schen perron en trein uithalen, maar tie andere, mevr. H. uit den Haag, bad een wiel over haar been gekre gen. Zij is naar een ziekenhuis over gebracht. [VERDRONKEN. In Gramsbergen is het 2-jarig doch- ïertje van den landbouwer P. Velt- öians te water geraakt én verdron ken. Uit het Apeldoornsch kanaal is het lijk opgehaald van den 49-jari- gen slager H., wonende te Apel doorn, die sinds 23 December j.l. vermist werd. UIT DAKRAAM GEVALLEN. Maandagmiddag is te Arnhem in Üe Jufferstraat 53, de 39-jarige D. 3D. uit het dakraam van zijn woning gevallen en levenloos opgenomen. 'AMELAND UIT ZIJN ISOLEMENT. Nadat Ameland in zeventig dagen niet per vaartuig te bereiken is ge weest, is het thans uit zijn isolement verlost. 'AUTOBUS TE WATER, Donderdagavond is te Lopik een autobus te water gereden. De 50-ja- trige mej. v. V. is daarbij verdron ken. De overige passagiers werden door glasscherven licht gewond. FABRIKANT VEROORDEELD. In een winkel te Delft werden kort geleden in beslag genomen blikken leitjes, gevuld met enkele snoepjes, Üie verkocht werden voor 25 cent, terwijl de waarde nog geen 2V2 ct. bedroeg. Tegen den fabrikant van deze vul- artikelen, B. v. d. Z., te Barendrecht, werd proces-verbaal opgemaakt. De inspecteur van de prijsbeheer - (sching in Den Haag heeft hem thans veroordeeld tot f355, inclusief pro ceskosten en verbeurdverklaring van zijn inbeslaggenomen voorraad ter waarde van omstreeks f3000. 17. i P. 1794 Verantwoordelijk voor den geheelen inhoud J. H. ROZA te Heusden TWEE JONGENS BEDOLVEN. Bij het graven van een schuilkel der in een weiland te Oirsbeek zijn twee jongelui bedolven. Beiden zijn levenloos bovengebracht. OUDE LUISTER VERGUNNINGEN. IIET ACHTSTE LEERJAAR. De secretaris-generaal van opvoe ding, kuituurbescherming en weten schappen, heeft een commissie in gesteld, aan welke is opgedragen te onderzoeken a. welke maatregelen dienen te worden getroffen in verband met de invoering 1 Sept. 1942 van het 8e leerjaar aan de school voor gewoon lager onderwijs b. hoe liet onderwijs in liet 7e en 8e leerjaar kan worden ingericht, opdat kan worden verwacht, dat de resultaten ervan zoo bevredigend mo gelijk zullen zijn en den leerling zoo goed mogelijk zullen voorbereiden voor zijn taak in de volksgemeen schap. Het uitbrengen van rapport om trent de uitkomsten van dit onder zoek en het voorstellen van even tueel wenschelijk geachte maatrege len behooren tot de speciale laak van de commissie. Uit de aan de commissie verstrek te opdracht blijkt, dat de definitieve datum, waarop aan de scholen voor gewoon lager onderwijs het leerplan met een 0e leerjaar zal moeten wor den uitgebreid, op 1 September 1942. is gesteld. Al_ KUNT U noö ZOO GOED FIETSEN. TOCH <V\AGU NIET ONDER HET HIJ BEN HET STUUH MET BE I DE HANDEN l_OS LATEN OF DE VOETEN VAN DE TH/VPPe^S nemen A.CJT 2 2 Wegenverkeersregelikig.^ folygoon-Seyn» TIPS VOOR WIELRIJDERS in verband met de distributie van rijwielen. door Guus Betlem Jr. In de eerste plaats: Uw fiets dient Tot vervoer van één persoon! Dan, ten tweede: maakt Uw rijwiel Af en toe eens grondig schoon 't Kost U, van Uw vrijen middag, Op z'n allerhoogst een uur... Het voorkomt te vroeg slijtage En verlengt zijn levensduur. Rij niet raak, maar rij voorzichtig, Spaar Uw banden en Uw frame, Zet Uw fiets nog niét op zolder, Maar... rijdt wèl met meer systeem! Als U vlug een brief wilt posten Op het hoekje van Uw straat, Dan bijvoorbeeld is het beter Dat U even loopen gaat. Als U ver Uw fiets moet stallen, En die zit daar in de klèm, Tusschen and 're ingewrongen Wees dan wijs, en neem de tram! Zeg vooral ook aan Uw zoontje En z'n lieve vriendenkliek, Dat een rijwiel niét gebouwd is Voor het doen van gymnastiek En als straks de zomer daar is En U trekt er weer op uit, Voor een piezeltje gezondheid, En wat zonlicht op Uw huid, Zet Uw koffers op den trein dan, En niét achter op Uw fiets, Want ook dat is zeer nadeelig, Ook al kost het U dan niets! Mijdt de hobbels in de wegen, Waakt met zorg voor bandenpech, Smijt Uw fiets niet in de gang, maar... Zet haar steeds zorgvuldig weg. Rij niet strakjes langs den zeekant, Want U weet het: vocht, dal roest! Denkt U altijd bij het fietsen: Als ik die eens missen moest?! Kortomweest U zuinig, zuinig Spaart Uw rijwiel thans voor twee, Eu bedenkt, liet moet van nu af Minstens nog voor jaren mee! ONKRUIDBESTRIJDING IN GRANEN. AFWEERMIDDELEN TEGEN VOGELSCHADE. KANTONGERECHT 's-IIERTOGENBOSCH. Zitting van Woensdag 18 Maart. Jachtwet: J. P., Waalwijk f10; G. G., Alm kerk f25. Veiligheid verkeer: J. A. C., Heus den f 10. Identificatiebesluit en geen rich ting aangeven: C. E. v. E., Vlijmen fl plus f2. 2 personen naast elkaar rijden: M. v. N., De Werken f 3. Voorlicht niet afgeschermd: F. J. v. Z., Sprang-Capelle f3. Geen achterlicht: P. B., Waalwijk f3. Over bouwland loopen: C. d. B., A. L., A. B., en J. S., allen te Waal wijk, ieder f2. CAPELLE. ALMKERK. Over de maand Februari. Geboren: Metta P., d. van A. de Pender en C. W. Verheek; Jasperdi- na, d. van A. Nieuwenhuizen en J. P. v. Haaften; Paulus, z. van W. S. v. d. Zouwen en A. J. Vermeulen. Overleden: Johanna Hesther Bran derhorst, wed. van A. de Jong, 82 j. Huibert Verhoeven, 62 j.; Adriana Chr. de Graaf, 4 m., d. van A. W. de Graaf en K. A. de Peuter. i Bij besluit van den secretaris-gene- ïaal van het departement van Finan ciën is met ingang* van 13 blaart de bronzen cent Ingetrokken en buiten Omloop gesteld. De nog 'in omloop Eijnde 'bronzen tfenten kunnen tot en imet 11 April a.s. worden ingewisf seld bij de (kantoren van 'de Ned. Bank en bij (ie postkantoren, de bij kantoren en hulpkantoren der poste rijen en de poststations in Nederland. f i 1 1 De dokter kwam reeds vroeg het kranke kind bezoeken; hij vond haar toestand niet verergerd, doch zei, dat bet kind in allen geval voedsel, en wel goed, versterkend voedsel noodig had. Ik dacht er aan, of hij wel wist, Idat wij nog slechts eenige schellin gen bezaten en hoe weinig kans er voor ons bestond hulp te erlangen. [Terwijl deze gedachten mij bezig hiel den, zeide hij, mij te willen spreken. Ik! volgde hem, en was niet weinig verwonderd, toen hij zeide [Mijn goede man, ik weet, dat gij gr voor dit oogenblik slechtT aan toe zijt, en wij mogen uw kind niet laten (omkomen. Ik verzoek u derhalve wel eenig geld van mij ter leen te willen Laatste waarschuwing. Tot 12 Maart was er voor de hoiv ders van radio-ontvangtoestellen, die de luisterbijdrage 1941 geheel of ge deeltelijk door het plakken van ze gels hebben voldaan, gelegenheid hun oude vergunning op de postin- richtingen in te ruilen tegen een nieu we. Wie aan dezen plicht niet vol deed, is in overtreding ran de desbe treffende bepaling, waarop een sanc tie is gesteld van zes maanden hechf- tenis of duizend gulden boete ten hoogste. Strafvervolging kan evenwel nog worden voorkomen door de luister vergunning 1941 met alle bewijzen van betaling vóór 1 April, liefst aan- geteekend op te zenden aan het hoofdbestuur van het Staatsbedrijf der P.T.T., afdeeling 3'(administratie der luistervergunningen~i, Hooge "Prins Willemstraat 3234, Scheveningen. Wie de geheele luisterbijdrage voor 1941 voor de giro heeft voldaan, be hoeft zijn oude vergunning niet op te zenden. Hem wordt de nieuwe per- post toegezonden. Aangeslotenen op een radio-distri butiecentrale vallen eveneens buiten deze regeling. ontvangen, het is niets meer dan een voorschot, weiger het mij dus niet. Ik zal het anders uw vrouw geven, wat gij echter niet gaarne zult héb ben. .Maar hé! hé! riep hij, groo- te oogen opzettende, terwijl hij het beeld te zien kreeg. Wat is dat Daar héb ik' den verleden nacht aan géweikt, sprak ik, zonder te weten wat ik zeide. 'Zoo? dezen nadht? vroeg hijnu, het is goed, het is meer dan goed, het is een meesterstuk. Wat lief ge zichtje, welke heerlijke bloemen! Toen gij daaraan bezig waart hebt gij stellig! uw kind voor den geest gehad, niet waar? Ik vertelde hem nu onbewimpeld, hoe het mij was gegaan. Onder het spreken hooiden wij iemand aanklop pen en een vreemd heer, die reeds vroeger een en ander van mij had get- kocht, kwam binnen en vroeg of ik ook! iets nieuws had. Zie daar! zie daar! riep. de dokter die den vreemdeling scheen te kénf nen; kom eensTiier. Hij kwam en zag... en ik was [ge red. i De vreemdeling was iemand van een ernstig karakter, die zijn ger Naast de meest effectieve methode van orikruidbestrijding in winter- :en zomergranen, 'bestaande in het schof felen, hetgeen allen 'in machinaal ge zaaid graan mogelijk is, zijn er ver schillende chemische middelen die voor hetzelfde doel gebruikt kunnen worden. Het machinaal zaaien, ge volgd door schoffelen of hakken ver dient zonder twijfel meer aanbeve ling, doch waar daartoe geen ge legenheid bestaat, kunnen de chemi sche middelen ook zeer jpede dien sten bewijzen. Van deze laatste werden de kunst meststoffen kalkstikstof en "fijngema len 'kaïniet reeds gedurende vele ja ren gébrui'kït. Kalkstikstof wordt bij voorkeur toe gepast enkele wéken vóór het zaaien, na het eggen; deze stof geeft in den grond een giftig werkende cyaanver- binding af, die de wortels der kie mende onkruiden doodt. Per hectare is 250 kg noodig. Fijngemalen kaïniet wordt in een hoeveelheid van 800 a 1200 kg per hectare uitgestrooid op het dauwnat- te graan, dus in den vroegen ochtend, liefst van een dag waarop zonneschijn te verwachten is. De 'jonge onkruid plantjes worden door deze bestrooi ing gedoodoudere onkruidplantjes met meer dani 6 a 8 blaadjes worden er wel door beschadigd doch ster ven gewoonlijk! niet geheel af en moedsbewegingjen goed "wist te ver bergen, doch in dit oogieriblik zag ik hem zichtbaar veranderen, het was, als of hem een licht toestraalde. I'k meikte nu wel zijn belangstelling en ingenomenheid met het stuk op, maar weinig had ik verwacht hem, terwijl hij vruchteloos zijn aandoening tracht te te overmeesteren, dus te hooren spréken Mijnheerdit beeld gelijkt sprekend op mijn dochtertje, dat mij, korten tijd geleden, door den dood werd ontrukt, schoon zij geen bloemenj- krans om het hoofd droeg, en, mijj- ne hand vattend, riep hij in vervoe ring uit Vriend, zulkle werken ais deze ver raden een groot genieIn dat lieftal lig gelaat liggen niet alleen de zui verste trékken der natuur, maar er Is waarachtig leven in. Ik zou uren lang mij met het beschouwen van dit kunstgewrocht kunnen bezig* houden. Al deze, en hij bewees met de handi naar de massa beelden, die op de ta fel geschaard stonden, al deze zijn daartegen slechts doode weikenzij zijn niet meer dan de onbezielde af beeldsels van menschen, waarin wij geen belang stellen. Dit beeld te groeien later weer door. "Kalkstikstof Kan, in hoeveelheden van 200 a 250 kg per hectare, ook over het reeds handhooge graangewas worden uitge strooid en werkt dan op (dezelfde wijze als kaïniet. Wel wordt het graan door deze bestrooiing veel sterker be schadigd dan door kayniet, gewoon lijk echter herstelt het zich op den duur weder geheel. Ook ijzersulfaat (=ijzervitriool) is reeds een oud middel voor onkruid bestrijding in granen. Met een op lossing van 20 a 25 pet. wordt het handhooge gewas bespoten, waarbij ca. 800 liter oplossing per hectare wordt gebruikt. De oplossing van ijzersulfaat wordt in tegenstelling met vorengenoemde middelen gespoten op het droge ge was, liefst in den ochtend en het eerste deel van den middag bij zonnig doch niet te schraal weer. Daarnaast worden eenige handels preparaten in ons land geïmporteerd die uitfluitend voor onkruidbestrij'- ding in graanvelden bestemd zijn. In alphabetische volgorde zijn 'ditGer- manit, Jebonine, Raphanit en Sinox. Germanit is een poedervormig pre paraat, waarvan men een oplossing gerbuikt ter sterkte van) 1 tot l1/2 pet. Jebonine en Raphanit zijn vloeistof fen, die in een oplossing van 3 pet. of meer, al naar het onkruid, dat be streden moet worden, aangewend worden. Steeds volgë men zoo nauw keurig mogelijk de gebruiksaanwij- zing. Voor de drie genoemde middelen geldt, dat zij 'bij voorkeur toegepast worden onder dezelfde weersomstan digheden als voor ijzervitriool is aan gegeven, dus als de planten droog zijn en het niet dreigt te gaan re genen. Gewoonlijk gébruikt men 800 li ter sproeivloeistof per hectare, waar op men de spoeimachine dient al te stellen. Van Sinox gébruikt men, al naar het te bestrijden onkruid, oplossingen van 1/2 tojt 1 pet. sterkte in hoeveel heden van 800 tot 1200 liter per hecta re. Sinox wordt evertwel, in tegen stelling met a'Ie vorige middelen, bij vochtig of betrokken weer verspoten. Zelfs eenige motregen benadeelt de goede werking niet; zonnig weer is daarentegen voor Sinox-behandeling ongeschikt. De gebruiksaanwijzing geeft een en ander nauwkeurig aan. In het algemeen geldt, dat de jonge orikruidplanten door de chemische be strijdingsmiddelen goeH worden ge dood oudere plantjes met meer dan 6-8 blaadjes worden wel sterk be schadigd maar niet altijd meer geheel vernietigd. Wel vorm Sinox, dat ook grootere orikruidplanten tot afsterven brengt, hierop een uitzondering en ook moet het met sterkere oplossingen van de andere middelen soms gelukken, ook oudere onkruid planten nog vóldóende te bestrijden, soms zélfs nog als rij reeds in bloei staan, doch men wachte daar toch niet op. Om de schade aan het gewas, zoowel door de sproei vloeistof aLs door den orikruidgroei, zoo klein mogelijk te houden en om van een goede werking verzekerd te zijn, past men de bestrijding, indien eenigsnzins mogelijk, toe, wanneer de onkruidplantjes 4 a 6 blaadjes be zitten. Voor de wintergranen wordt het dus tijd om waar noodig spoedig tot onkruidbestrijding over te gaan. ""JNadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziéktenkun- digen Dienst te Wageriingen, tie 'boj dien Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Rijkslandlbouwoon- sulenten en hun assistenten. De Plantenziéktenkuridige Dienst te bezitten is thans mijn vurigste wensch; ik zal er u een hoogen prijs voor geven, want góede waar verdient haar geld. Gij moet het in marmer voor mij uithouwen en daar ik dit gewoon ben, zult gij onmiddellijk een goede handpenning ontvangen. Zoodanige arbeid mag werkelijk ruim worden betaald, niet waar? liet hij er op volgen, zich tot den dokter wen#- dende. Zij waren vertrokken. Ik had nu geen geld behoeven te ieenen; het ontvangen handgeld de goudstukken tintelden in mijn hand. En, toen mijn vrouw mij een oogenblik daarna kwam berichten, dat het kind geheel buiten gevaar was en ik haar alles mededeelde, nielden wij tezamen voor den grooten Gever neder, om hem ootmoedig en uit de diepte onzes harten voor Zijne goedheid hulde en dank toe te brengen. "Slechts in tra nen konden wij ons gevoel van dank baarheid lucht geven. Alles wat ons dochtertje tot ver sterking noodig had konden wij nu aanschaffen en, terwijl mijn vrouw daarvoor ging zorgen, keerde ik in mijn werkplaats terug. Toen ik nu de gips weder hanteerde, rezen er vreem)- Wageningen vestigt de aandacht van belanghebbenden op de middelen, welke kunnen worden aangewend om bij de gewassen, die binnenkort ge zaaid en gepoot zullen worden, vogel- schade te voorkomen. Tot de goedwerkende middelen om duiven, roeken en kraaien af te hou1- den van de gezaaide granen en peul vruchten behoort een behandeling van het zaad met zwarte koolteer, Corbin of Morkit. Door "de slechte smaak, welke deze overigens onschadelijke middelen aan het zaad verleenen, vermijden de vogels de daarmede be handelde zaden geheel. Na het opko men van het zaad trekken de vo gels nog wel eens wat plantjes uit, maar ernstige schade wordt daari- tioor toch niet meer veroorzaakt. 1 Voor de verdrijving van houtdui ven, huismusschen en spreeuwen kan men gebruik maken van velerlei vo gelverschrikkers. Wij vestigen o.a. de aandacht o)p de z.g. Pyrotaknallers, die een knal als een geweerschot} geven. Deze knallers zijn zoo goed als ongevaarlijk en het gebruik er van is niet aan een vergunning ge bonden. Nadere inlichtingen vindt men in Mededeeling no. 96 „Vogelverschrik kers en andere afweermiddelen tegen Vogels chade" en in Vlugschrift no. 52 „Bestrijding van huismusschen", welke verkrijgbaar rijn bij den Planj- tenzïekterikuridigen Dienst te Wage- ningen tegen den prijs van, resp. f 0.15 en f 0.04 franco per post. Deze dienst verstrekt ook adres sen waar de verschillende middelen verkrijgbaar zijn. De voetbalvereen. „Wit-Zwart" al hier, speelde oen wedstrijd voor "de competitie tegen „Right Oh" uit Geertiruidenberg, welke in een gelijk spel 1 1 eindigde. de, ongekende gevoelens in mijl qR er was een sluier van mijn oo gen gevallen en een nieuw "licht voor mij opgegaan. Van dit oogenblik af rriaakte ik geen Romeinsche en Grieksche hel den meer, maar ging mij alleen tot voorwerpen van eigen schepping^ mij rrieerendeels door de liefde en een zwaar beproefd leven ingegleven, be palen. Gelukkig als ik hierin slaagde, werden mijn voortbrengsels met le deren dag meer gezocht. Men heeft mij zélfs meer lof toegekend, dan ik werkelijk verdiende. j Mijn oude moeder, die thans een oribezorgden ouden dag geniep denkt nu meer aan irujn beeldhouwwerken, dan aan de oude schoenen, die rij' echter nog altijd als een schat heen: bewaard. i Onder het schrijven dezer regelen zitten mijn. vrouw en dochter 'ieder aan een mijner rijden; beiden zien mij met een vroolijk lachje aan en ik gevoel mij hoogst, hoogst gelukkig. EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 4