Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenlandsch Overzicht Officiëele Berichten No. 6250 Donderdag 2 April 1942 Officiëele Landbouwmededeelingen V ER D 1STEREN: VAN ALTEHi Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën 24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/» cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur eu Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant 7.10 7 08 7.06 7.03 7.01 8 17 8.19 8.20 8 22 8.24 HANDEL IN ONGEKEURD POOTf GOED MAAT 28/40 M.M. De Prov. Inkoopcentrale van Alb« kerbouwproducten voor Noordbira- bant maakt bekend dat thans ook3 voor onderstaande rassen de handell in ongekeurd pootgoed, in de maat 28/40 mm. of daar tusschen liggen de sorteeringen tegen onderstaande! prijzen is toegestaan. Geteeld op kleigrond: Souvenir en Komeet f6 p. 100 kg. Record f6,30 per 100 kg. Geteeld op zand en veengrond: Souvenir f 5,30 p. 100 kg. Record f'5,8Ö per 100 kg. Van het ras Komeet mag dus al leen ongekeurd pootgoed worden vei> handeld indien het op kleigrond is geteeld. Verder gelden voor deze rassen dezelfde bepalingen als in onze vo rige publicaties betreffende onge keurd pootgoed is medegedeeld. NIEUWS voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden In "Ned.-Indië hebben ruim 1300 man Nederlandsche troepen, die in de omge ving van Samarinda op Borneo den strijd hadden voorigezet, zich overgegeven. Op Sumatra hebben Japansche troepen Koe- tatjane, een belangrijke sleutelpositie 110 km. ten W. van Medan bezet. De Japansche militaire autoriteiten heb ben bepaald, dat alle handelsfirma's op" gave van hun voorraden moesten doen. Verder moeten alle werknemers terstond naar hun werk terugkeeren, terwijl verte genwoordigers van de verkeersondernemin gen zich persoonlijk moeten melden. Zoowel aan het Oostfront als op de oceanen heeft de Duitsche weermacht in de afgeloopen week aanmerkelijke successen behaald. Hevige aanvallen der Sowjet-troe- pen op het schiereiland Kertsj werden af geslagen en den vijand zware verliezen aan pantserwagens en manschappen toege bracht. In den strijd tqgen de Engelsche en Amerikaansche scheepvaart werden in één week 85.000 ton tot zinken gebracht. Het bezoek van koning Boris van Bulgarije aan Berlijn wordt in poli tieke kringen te Berlijn van groot be lang geacht. Men is van meening, dat de in een officieel communiqué ver melde wapenbroederschap tusschen Duitschland en Bulgarije ook in de praktijk tot uitdrukking zou kunnen 'komen. Het Bulgaarsche leger heeft de laatste jaren een aanzienlijke uit breiding ondergaan, zoodat dit land, indien het aan den oorlog zou deelne men, een leger van 30 tot 40 divisies zou kunnen opstellen. VERHUUR VAN GRONDEN VOOR VOLKSTUINEN. i Het verhuur van gronden voor den aanleg van „volkstuinen" is voortaan niet zonder meer en onbeperkt toegestaan. De verhuurder moet een schriftelijke aanvrage indienen bij' de Landbouw Crisis Organisatie te Tilburg, onder overlegging van de voorwaarden voor verhuring of gebruik. Zij moeten hierbij opgeven de grootte van het perceel en het gebruik ervan in 1941 als ook de namen, adressen en ge zinsgrootte van de huurders en tevens de oppervlakte, door elk te betelen. Nadat door den Rijkstuinbouwconsulent een onderzoek is ingesteld, zal al dan niet toestemming tot verhuren worden gegeven. In het algemeen mogen gronden, die meer opleveren voor de voedselvoorzie ning wanneer zij in den land- en tuinbouw worden gebruikt, niet bestemd worden voor volkstuinen. Het komt dus hierop neer, dat alleen die gronden voor volkstuinen mogen wor den gebruikt, die ook het vorig jaar daar voor gebezigd zijn en verder die per- ceelen, die practisch niet voor den ver bouw van tuin- of akkerbouwproducten te gebruiken zijn, zooals fabrieks- of bouw terreinen. Het is echter niet uitgesloten dat gras landen, die anders niet gescheurd behoe ven te worden, voor het aanleggen van. volkstuinen mogen worden bestemd. AANVULLINGEN OP HET „TEELT PLAN AKKERBOUW 1942". Zooals eerst was bepaald moest hij', die in 19401941 geen peulvruchten had verbouwd, zonder vergunning ook in 1942 geen peulvruchten verbouwen. Thans is be paald ,dat zoo'n teler in 1942 zonder ver gunning ten hoogste 5 are peulvruchten mag verbouwen. Verder is bepaald, dat wanneer in 1942 op gescheurd grasland blauwmaanzaad ge oogst wordt de scheurpremie f 250.per ha. zal bedragen, evenals voor koolzaad, UITSTEL VOOR HET SCHEUREN VAN KLE1GRASLAND. t Aanvragen voor het verkrijgen van uit stel voor het scheuren van kleigraslanden moeten uiterlijk Zaterdag 4 April 1942 in het bezit zijn van de betreffende instance's. Het aanvragen op zichzelf geeft nog geen recht tot uitstel. Hiervoor is noodig dat men in het bezit is van een schriftelijke vergunning van den Rijkslandbouwconsu- lent. TOEWIJZING AFWIJKEND RUNDVEE VOEDER. Veehouders die een toewijzing afwijkend rundveevoeder bij1 den plaatsélijken bureau houder hebben aangevraagd krijgen vanuit Tilburg (afd. Veevoederdistributie) een kaartschrijven, waarop "door de veehouders moet worden ingevuld van welken hande laar zij de toegewezen hoeveelheid wen- gchen te betrekken. Daarna moet deze inge vulde kaart bij den plaatselijken bureau houder ingeleverd worden, waarbij men dan tegelijkertijd de toewiijzingsbon ont vangt. Na ontvangst moet de toewijzingsbon ten spoedigste bij den opgegeven handelaar ingeleverd worden, waarna men voor de periode van 19 April tot 16 Mei 1942 het rundveevoeder kan betrekken. TIJDIG INDIENEN VAN DE REGI- STRATIEKAARTEN. Indien de registratiekaarten te laat wor den ingediend, zal voortaan een. korting .worden toegepast op de veevoedertoewijj- zing. Deze korting wordt zwaarder naarmate de kaart later wordt ingediend. De veehouders moeten er dus goed voor zorgen, dat deze kaarten steeds op tijd worden ingediend bij de plaatselijke bureauhouders. Wanneer de kaart moet worden inge diend staat reeds op de kaart zelf aange geven. FOKZEUGENTOE WIJZING. De toewijzingskaarten voor fokzeugen zijn thans alle verzonden. In. verband met het verbod, varkens boven de 40 kg. in in voorraad te hebben, dient hiervan voor de fokzeugen een ontheffing verleend te worden, waartoe door den varkenshouder, die een fokzeug mag aanhouden, een fok- vergunning dient te worden, aangevraagd. Is voor de zeug reeds eerder een fokver'- gunning uitgereikt, dan moet deze door een nieuwe vergunning worden vervangen. De aanvrage daartoe dient te geschieden op de zittingsdagen van de plaatselijke bureauhouders. i De fokker is gerechtigd, naast zijn fok zeug, een jong varken aan te houden, zoodat hij later zijn fokzeug kan vervan gen. Zij die hiervan gebruik maken, di,er nen echter te begrijpen, dat zij slechts één toom biggen gemerkt krijgen, tenzij ze sinds 1 Januari 1941 erkend stamboek fokker zijn en uitsluitend met stamboekzeu- gen fokken. Van stamboekzeugen mogen meerdere toornen gemerkt worden. Voor deze jonge fokvarkens moet een opfokvergunning worden aangevraagd. Wenscht een fokker echter, inplaats van een fokzeug, voorloopig een jong fókvar- ken aan te houden, dan dient hij hiervoor eveneens een opfokvergunning aan, te vra gen. Het fokvarken mag dan op zijn ba- drijf biggen, waarna de opfokvergunning door een fokvergunning moet worden ver vangen. AANGIFTE DRAGENDE ZEUGEN. Teneinde de aangifte van het in voor raad hebben van een dragende zeug te ver eenvoudigen stellen de plaatselijke bureau houders aangiftekaarten ter beschikking van de fokkers. De fokkers worden in hun eigen belang dringend aangeraden van deze aangifte- kaarten gebruik te maken en steeds tijdig biji den plaatselijken bureauhouder aan gifte te doen, indien men een drachtige zeug heeft en biggen verwacht (aangeven circa 8 dagen voor het biggen), terwijl van een geboorte der biggen binnen 4 maal 24 uuren aangifte gedaan moet wor den. BEDRIJFSORGANISATIE. Instelling van de bedrijfsorganisatie voor akkerbouwproducten en de daaronder ressorteerende onderbe drijfsorganisaties. Nadat in het kader van den opbouw van de organisatie van de voedselvoorzie ning op grond van het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941 op 15 November 1941 de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch en opj 1 Februari 1942 de Bedrijfs organisatie en Onderbedrijfsorganisatie voor Zuivel, Margarine, Vetten en Oliën zijn ingesteld, zijn met ingang van 1 April a.s. door den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij ingesteld de Bedrijfsorganisatie voor Ak kerbouwproducten en 8 daaronder ressor teerende Onderbedrijfsorganisaties. Deze Onderbedrijfsorganisaties zijn de Onderbedrijfsorganisatie voor Granen, Zaden en Peulvruchten; de Onderbedrijfsorganisatie voor Zaaizaad en Pootgoed de Onderbedrijfsorganisatie voor veevoeder de Onderbedrijfsorganisatie voor Aardap- P«len; i i i Zaterdag 4 April Zondag 5 April Maandag 6 April Dinsdag 7 April Woensdag 8 April 's morgens tot 's avonds vanaf de Onderbedrijfsorganisatie voor. Vlas en Hennep; de Onderbedrijfsorganisatie voor Suiker de Onderbedrijfsorganisatie voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder; de Onderbedrijfsorganisatie voor Griend en Riet. Deze Bedrijfsorganisatie en Onderbe drijfsorganisaties zullen geleidelijk de werk zaamheden overnemen van de Nederland sche Akkei bouwcentrale, de Nederlandsche Inkoopcentrale van akkerbouwproducten, de Provinciale Inkoopcentrales van akkerbouw producten de Nederlandsche Meelcentrale en de Nederlandsche Aardappelmeelcenr tralae. Het gebied der voedselvoorziening waar voor deze organisaties zijn ingesteld, om;- vat in het algemeen, de afzet, de handel, de in- en uitvoer en de be- en verwerking van alle producten, die tot dusver tot het terrein van bovengenoemde Centralen behoorden. i Aan de Bedrijfsorganisatie en Onderbe drijfsorganisaties is evenals aan de reeds ingestelde Bedrijfsorganisaties en Onderbe drijfsorganisaties als publiekrechtelijke li chamen in den zin van art. 152 van de Grondwet, verordenende bevoegdheid toe gekend. De verordeningen van de Onderbe- diijfsorganisaties behoeven evenwel behal ve sanctie van Overheidswege in den regel eveneens goedkeuring van de Bedrijfsorga nisatie. Bovendien heeft de Bedrijfsorgani satie wijzigings en vernietigingsrecht der verordeningen van de Onderbedrijfsorga- nïsaties. De bedrijfsorganisaties heeft het toezicht op de werkzaamheden van de On- derbedrijfsorganisat'es, aaraan zij dan ook richtlijnen en aanwijzingen kan geven. Bij de wei kzaamheden van genoemde organisaties zullen de door de organisatie Woltersom ingestelde of nog in te stellen bedrijfsgroepen, onderbedrijfsgroepen, vak groepen en ondervakgroepen worden inge schakeld. Ieder, die werkzaam is op het gebied dat de Bedrijfsorganisatie en On derbedrijfsorganisaties bestrijken, zal tot deze organisatie behooren. Samenstelling, inrichting en bevoegdheid der nieuwe or ganisaties zijn geregeld in 9 regelementen, die bij de beschikking van hare instelling zijn gevoegd en die zijn gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant no. 62 van Maandag 30 Maart 1942. Hangende de totstandkoming van alle vakgroepen en ondervakgroepen voor han del en industrie op het gebied van de Be drijfsorganisatie voor Akkerbouwproducten en de onder haar ressorteerende Onderbe drijfsorganisaties zullen a's besturen op treden de Commissie ter Voorbereiding van genoemde organisaties, ingesteld bij de Ned. Akkerbouwcentrale. Tenslotte wordt aan genoemde organisa ties een Aan- en Verkoopbureau voor Akkerbouwproducten verbonden, dat be last is met eventueele commercieele trans acties en rechtstreeks onder toezicht van den Directeur-Generaal van de Voedsel voorziening staat. In hoofdzaak zal deze taak bestaan in het aan- en verkoopen, opslaan, en be- en verwerken van de onder het gebied van de Bedrijfsorganisatie en Onderbedrijfsorganisaties vallende pro ducten. Het reglement van dit Aan- en Ver koopbureau is eveneens gevoegd bij boven genoemde beschikking van de instelling van de onderhavige organisaties. MESTCONTRACTEN EN HUIS- SLACHTINQ VARKENS. Het Vee- en Vleeschaankoopbureau maakt bekend, dat door haar een aantal mestcontraeten beschikbaar wordt ge steld voor het leveren van slachtvarkens met een levend gewicht tusschen 80 en 100 'kg. ot indien het een afgemeste tokzeug betreft, met een minimum le vend gewicht van 175 kg. Voor de varkens met een gewicht tusschen de 80 en IOOkg. zal een prijs worden uit betaald van 10 72 per kg. levend en voor normaal afgemeste fokzeugen vanaf een gewicht van 175 kg. een prijs van 10-70 per kg. levend, of dienovereenkomstige prijzen per kg. geslacht, terwijl boven dien een premie zal worden uitgekeerd van f'10 per varken, dat in die ge- Wichtsklassen wordt afgeleverd in de overeengekomen maand van levering. De leveringsmaanden zijn April, Mei;, Juni, Juli ot 'Augustus. Voor elk te1 contracteeren varken kan door den varkenshouder 200 kg. kracht voeder worden betrokken, te verdeden over 4 wekelijkse he voederperioden. Het afsluiten van een ot meer mest contraeten geeft den contractant te vens het recht, om, indien hij' zulks wenscht en zijn varkenstoewijzing dit toelaat, reeds direct na het contrac teeren een varken aan tfe houden op een huisslachtimgsvergunning teneinde dit varken iin het a.s. huisslachtings- seizoen voor eigen gebruik te slachien. Hij dient er hierbij echter rekening mede te houden, dat het maximum ge wicht van huiisslachtingvarkens 150 kg. bedraagt, tenzij een' fokzeug voor huis- slachting bestemd wordt, voor welke categorie nog een nader bekend te maken maximum gewicht zal gelden. Hiertoe is de volgende regeling ge troffen. Zij die een mestcontract wen. schen af te sluiten, wenden zich,, onder opgave van het aantal gewenschte mest contraeten en de maanden van le vering tot dp daartoe door de Land bouw Crisis-Organisaties aangewezen varkenshandelaren. Deze opgaven die- 'nen uiterlijk 18 April a.s. ten kantore der Landbouw Crisis-Organisaties te zijn ontvangen. De aandacht wordt er verder op gevestigd, dat, indien het aantal aan vragen het aantal beschikbare mest contraeten overtreft, de Landbouw Cri sis-Organisaties de mestcontraeten zul len (toewijzen ^>an hen, die daarvoor huns inziens het meest in aanmerking 'komen, terwijl tevens aan hen, die volgens hun opgave de mestcontract- varkens het eerst kunnen afleveren; voorrang zal worden verleend. MEEL- EN BLOEMPRIJZEN. Onder verwijzing naar de d.d. 30 Maart in de Nederlandsche Staatscou rant nr. 62 verschenen Meel- en Bloem- prijzenbeschikking 1942, wordt den bak kers bekend gemaakt, dat met ingang Het Vrijwilligerslegioen .Nederland" aan het Oostfront. De brief van thuis. Eindelijk Is het lang verwachte bericht uit het vaderland op de plaats van bestemming aangekomen SS-P. K. Grosman-Vrijw. Leg. Nederland-Fellinga-Pax Holland m van dien datum de meel- en bloera- prijzen zijn gewijzigd 'als volgt: A-B-C-; en Zeeuwsche bloem f 18.13 per 100 kg. Ongebuild tarwemeel f 15.85 per 100 kg- Roggebloem f 18.18 per 100 kg. De prijzen van roggemeel, welke goh den vóór 30 Maart 1942, mogen dien-i overeenkomstig met ingang van <fcn- delfden datum maximaal met f 1.53 per 100 kg. worden verhoogd. OPSLAG VAN VOEDINGSMID DELEN. In verband met enkele aanbiedingen van opslagruimte, welke het Rijksbiw reau voor de Voedselvoorziening ini Oorlogstijd ontving, deelt dit Bureau) mede, dat ondernemingen, die opslag ruimte beschikbaar hebben, welke zijl voor den opslag van voedingsmiddelen in aanmerking wenschen zietn te Kon men, deze uitsluitend kunnen opgeven aan de atdeeling Bijzondere Aangetei genheden van het Rijksbureau Voedsel»! voorziening in Oorlogstijd, Badhuisweg 72, Scheveningen. De opgave van opslagruimte, voor welke men gebruik zoekt, dient te gten schieden onder uitvoerige vermelding van ligging (b.v. aan spoorweg, va-ar-i water ot verkeersweg), bouwconstructie beton, ijzer,, hout, aantal verdiepingen )enz.), capaciteit, inrichting, (ver-i warmingsmogelijkheid, aanwezige ma stallaties, enz.) vroeger gebruik, e.d- AFSLUITING WEIDE-CONTRACTEN RUNDVEE. j Door de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch is wederom de mogelijkheid! geopend om weide-contracten af te sluiten. Naast het koopen van 'de te contractee ren runderen op de vrijle markt is het mo gelijk C en D-rund eren over te nemen van de Bedrijfsorganisatie via erkende han delaren onder de volgende voorwaarden. Toewijzing geschiedt door loting, terwijl' de. uiteindelijke afnemers betalen brutorslacht- veeprijs /dus zonder aftrek van assuran tie) plus f9.of plus f 14.indien het een rund uit een andere provincie betreft. Deze prijzen kunnen verhoogd worden met kosten van transport van uitlaadstaion ofl overname-markt naar boerderij. De handelaren ontvangen de runderen franco-u't'adingsstation of overname-markt en mogen maximaal aan de afnemers in re kening brengen f 3.per rund voor com missie, benevens de kosten' van ontvangst plaats naar het bedrijf van den afnemer. Belanghebbenden gelieve zich voor na dere inlichtingen te wenden tot den plaat selijk bureauhouder. OVERNAME GOEDGEKEURD POOT GOED IN DE MAAT 35/45 m.M. In een publicatie van 6 Augustus 1941 is medegedeeld dat de vastgestelde minimumprijzen voor goedgekeurde poot- aardappelen in de sorteering 35/45 van onr- derstaande rassen konden worden be schouwd als garantieprijzen. In verband hiermede maakt de P.I.C.A. voor Noord brabant te Tilburg bekend, dat te velde goedgekeurde pootaardappelen in de maat 35/45 mm. van de rassen Alpha, Bonte Star, Furore, Gloria, Industrie, Matador, Noordeling, Robijn, Record, Roode Star, Triumph, Ultimus en Voran, welke door de telers niet tegen of boven de vast gestelde minimumprijzen kunnen worden afgezet, ter overname aan de P.I.C.A. voor Noordbrabant te Tilburg kunnen wor den aangeboden: i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1