Distributiebonnen Distributie- mededeelingen. Binnenland fo*9 fluitspel. En verhaalt ons niet de legende dat een veldheer uit de Han- Idynastie zijn vijanden dermate door muziek in extase bracht, dat zij hun wapens vrijwillig overgaven Ook in het Oude Testament vinden we reeds zeer vroeg van muziekinstru menten melding gemaakt. Het oude Bondsvolk was zeer zanglustig. Soms treft ons plots, te midden van een lange warrelige aaneenschakeling van dramatische gebeurtenissen, de al lersubtielste poëzie. Soms klinkt, na den gruwel Van het slagveld, krachtig en enthousiast, het danklied tot God. En menig overwinningslied was een terugkaatsing van de aangeheven wa penkreet. De zang werd door allerlei muziekinstrumenten begeleid, speciaal bij den «tempeldienst. Hierop wees Ds. Bakker op den in wijdingsavond in zijn openingswoord, waarvoor hij de hoofdstof nam uit Psalm 150, waarin we een bonte ver zameling vinden aangegeven van aller lei 'soorten instrumenten. Hoofdthema van genoemden Psalm is het: Looft den Heere! Slaat dit uit bundig lied op 's Heeren priesters? Op de hemelsche koren? Beide meeningen vinden haar verdedigers. Het doel der muziekinstrumenten was ook het ojrtrekken van den „gemeente,"- zang tot hooger peil. En het hoogste doel zou dan eerst zijn bereikt, wan neer de tot des harten de juiste in- stignatie was tot den Gode-verhetfenden zang, meer volmaakt door de muzikale begeleiding. Dit doel is de eeuwen door in de Christelijke kerk'primair gebleven. Noodzakelijk voor goede gemeente zang is het zuiver muzikaal accompag nement. Zoo kwam ooik i. c. in Andei's gemeente de drang naar voren tot restauratie van het kerkorgel die thans ©en feit is geworden. Het pijpwerk was gedeeltelijk ver sleten, enkele registers moesten opi- nieuw geïntoneerd worden, terwijl er leen nieuw (een cornet) werd bijge plaatst. De firma Koft te Utrecht die de restauratie voor 11000 had aangenomen, heeft uitstékend werk geleverd. De organist werkte, na het inlei dend woord van den plaatselijken pre dikant, een gevarieerd muziek-program- ma af. Vaak hoort men de openhartige be kentenis van een muzikaal ongeschool de, dat hij een muziekstuk niet heeft „begrepen". Van dit „begrijpen", zoo oordeelt hij dan, is dan eerst sprake, als men [if.n het muziekstuk kan hooren, welke gevoelens de componist tot uit drukking heeft willen brengen. Voor waarde voor het „begrijpen" van een muziekstuk is, zouden we zeggen, de ..grammatica'- der muziek kent. Er moet ©en muzikale dispositie aanwezig zijn. Hoe zou het anders mogelijk zijn een muzikale compositie te kunnen volgen. Dit kwam ons 'in gedachte, toen de bekwame organist een „cantique" speel de. Meer sprekend tot het grootste deel der aanwezigen waren Psalm 150, „O, Hoofd, bedekt met wonden", „God fenkel licht", enz. Tot slot werd staande gezongen „Een vaste burcht is onze God." Van de restauratiekosten is door vrij willige bijdragen, ook van buiten de ge meente, f'800 bijeengebracht, welk be drag door de gehouden collecte, on getwijfeld aanzienlijk zal zijn gestegen. Ds. Bakker dankte hierop allen dié jop welke wijze dan ook tot de geslaagde restauratie hadden bijgedragen, i. We kunnen zeggen, dat de organist van den inwijdingsavond inderdaad be schikt over artistieke kwaliteiten, die moodig zijn, om hen, die eenige muzi kale aanvoeling hebben, een genotvollen avond te bezorgen. Het blijft toch waar, wat eenmaal Gustav Mahler zeide: „,Das wichtigste der Musik steht nicht in den Noten.'- GEMEENTE HEUSDEN Met inlegvel L2: bonkaart L 202. Met inlegvel L3: bonkaart L 302. Met inlegvel L4: bonkaart L 402. GEMEENTE DUSSEN. In verband met de uitreiking is het distributiekantoor te Dus sen niet 's morgens maar 's middags van 24 uur geopend, uitgezonderd Donder dagmiddag. HEUSDEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat kwam te Waalwijk voor de laatste maal in vergadering bijeen. De secretaris, mr, R. v. d. Heijden gaf een overzicht van hetgeen door de Kamer na de reorganisatie is ver richt. Hij bracht vervolgens hulde en dank aan de overleden leden de heeren B. Timmermans-Verschure en A. v. Liempt, resp. voorzitter en se cretaris, die veel voor de Kamer, de industrie en de bevolking van de Langstraat hebben gedaan. Door den voorzitter der afd. Klein bedrijf, de heer A. Snels, werd een dankwoord gesproken tot de leden, A. de Haan te Heusden, C. Verschu re te Loon op Zand, P. van Dongen te Raamsdonksveer, G. v. Loon te Waalwijk en A. Smits te Dongen, die vanaf de reorganisatie lid der Kamer zijn geweest. Hen werd als blijk van waardeering een herinne- ringsmecLaille aangeboden. De heer v. Xuenen, adjunct secre taris ontving een zilveren herinne ringsmedaille. Op den 2en Paaschdag speel de onze stadgenoot A. de Graag zijn negenden wedstrijd om het persoon lijk damkampioenschap van Neder land. Deze wedstrijd werd te Utrecht gespeeld tegen R. C. Keller, die wist te winnen, zoodat de Graag, daar mede zijn len wedstrijd verloor. De strijd bleek voor onzen stad genoot te zwaar, Keller is een ge ducht tegenstander. Na een partij van -l1/2 uur, waarop de Graag risico moest gaan nemen, werd de strijd opgegeven. Onze stadgenoot werd tevens ge handicapt door het feit dat J. M. Bom verstek liet gaan en Vos zon der te spelen de tweede plaats toe gewezen kreeg. De eindstand is gesp. gew. rem. verl. p. R. C. Keiler 9 6 3 0 15 J. H. Vos 9 4 4 1 12 A. de Graag 9 3 '5 1 11 W. Huisman 9 3 4 2 10 G. Pors - 9 3 3 3 9 P. J. v. Dartelen 9 3 3 3 9 Ph. J. Ham 9 3 2 4 8 J. M. Bom 9 2 4 3 8 J. C. P. Kalden 9 13 5 5 A. M. Olsen 9 0 3 6 3 Door deze uitslagen behaalde Kei ler den kampioenstitel met 3 punten voorsprong op Vos. Twee spelers n.l. Kalden en Olsen zijn onder de 40 pCt. van het aantal punten gebleven. AALBURG. ANDER. ALMKERK. Donderdag 9 April des nam. 7.30 u. hoopt de Herv. Meisjesver- eeniging „Arbeid Adelt", in de zaal van den heer v. Dijk alhier, onder leiding van Ds. v. d. Akker, haar jaarfeest te vieren. BABILONIëNBROEK. Het was II. Woensdag 1 April voor onze gemeente een droeve dag. Onze zeer geachte Herder en Leeraar Ds. de Heer werd toen aan den schoot der aarde toevertrouwd1. De kist met het stoffelijk omhulsel wérd in de kerk opgebaard, waarna Ds. Oostenbrug van üroot-Ammers den kansel beklom. Deze liet voorat zingen Ps. 65 2, las Hebr. 13 :721 icn ging voor in gebed, waar na weer gezongen werd Ps. 103 8 en9. Daarna ging spr. over tot het houden van zijn rede met als uitgangspunt Hebr. 13:8. Aan het einde daarvan hebben achtereenvolgens het woord ge voerd: Professor de Vrijer van Utrecht, Dr. Tjalma van Veen, Ds. de Bruin van Woudrichem, Ds. Rijnsburger van Oud Beierland, Burgemeester v. d. Schans en diaken v. d. Brugge uit déze ge meente. Ds. Oostenbrug bracht alle sprekers dank' voor hunne woorden, Liet nog zingen Ps. 27 7 en eindigde met dak- zegging. Het kerkgebouw was tot alle hoeken gevuld en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Aan de geopende groeve werd nog het woord gevoerd door Ds. Oosten brug, waarna allen, diep onder den indruk, den doodénakker verlieten. CAPELLE. Gedurende de maand Maart 1942 werd op het hulppostkantioor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f2091.78 en terugbetaald f7350.04. Aan de Ambachtsschool te Til burg werd het einddiploma machine- bankwerken behaald door G. van der Schans Pzn. te Vrij hoe ve-Cape!Ie. Tot tijdelijk secretaris van de afd. Sprang-Capelie van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming is benoemd de heer C. Haverhals. RIJSWIJK. BROOD. 18 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 18 B 50 gr. brood of 1 2 rants, gebak. Van 511 April, BOTER, MARGARINE OF VET. 16 Boter- en Yetkaart. 125 gram margarine. 17 Boter- en Yetkaart. 125 gram boter of 125 gram margarine, of 100 gram vet. Yan 26 Maart11 April. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. 18 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 18 B V4 rants, vleesch of vleeschw. Van 511 April. 16 A t/m 19 A 16 B t/m 19 B MELK. 3V2 bter melk. l3/4 liter melk. Yan 22 Maart18 April. AARDAPPELEN. 18 A l3/4 kg. aard ap jielen. 18 B Va kg. aardappelen. Van 511 April. VASTE BRANDSTOFFEN. „08 K.F." voor kookdoeleinden, 2 eenheden vasbe brandstoffen. Van 1 Februari30 April. „07 K.F." Geldig tot 30 April. HAARDEN EN KACHELS. 05, 06, 07, 08, 09, 13 en 17, geldig tot 14 April. Op bon 08 is alleen turf verkrijgbaar. CENTRALE VERWARMING. 12 t/m 20, geldig tot 14 April. 23 t/m 32, geldig tot 14 April. Bonnen „brandst., één eenheid", geldig tot 1 Mei 1942. „Een eenheid le t/m 9e periode", geldig tot 14 April. Elke bon geldig voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. 16 2 1. petroleum. (Bonk. O). Van 1 April—13 Juni. SCHEERZEEP. BomL van de Textielkaart voor man nen en jongens, geboren vóór 2 Nov. 1926, 50 gr. scheerzeep of tube of pot scheercrème. Van 1 Januari30 April. Bonkaart Algemeen SUIKER. 260 1 kilogram suiker. Van 22 Maart18 April. KOFFIESURROGAAT. 259 250 gram koffiesurrogaat. Van 22 Maart18 April. PEULVRUCHTEN. 264 250 gram peulvruchten. Van 22 Maart18 April. 271 250 gram peulvruchten. Yan 26 MaartIS April. GORT. 268 250 gram gort, rijstgries of aardappel tapioca of 4 1. pap. Van 22 Maart18 April. VERMICELLI OF MAÏZENA. 267 100 gr. vermicelli of maizena. Van 22 Maart18 April. JAM, STROOP, ENZ. 263 500 gram, jam, marmelade, ge lei, stroop, honing, enz. Yan 22 Maart18 April. ZEEP 272 1 rantsoen zeep. I Zeepkaart P, 75 gr. toilletzeep. Van 130 April. 211, 228 en Zeepkaart G en H, ver lengd tot 30 April. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 257, 261, 265, 269, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 22 Maart18 April. KAAS. 258, 262, 266, 270, 274, 100 grain kaas of smeerkaas per bon. Van 22 Maart18 April. Bonkaart Reserve RIJST. 4/02 en 4/03 250 gram rijst. Van 22 Maart18 April. CACAO. 3/01 en 4/01 50 gram cacao. Van 22 Maart18 April. SINAASAPPELEN. 3/04 en 4/04 400 gram sinaasappelen. Van 26 Maart tot 18 April. EEN RANTSOEN DRAMA TE LAREN. Vrijdagmorgen heeft zich in een villa aan den rijksweg onder de ge meente Laren (N.-H.) een ontzettend drama afgespeeld, waarbij 2 jeug dige dochtertjes van Mevr. S., de 6-jarige Mariska en de 2-jarige Chris- ta het slachtoffer zijn geworden. Mevr. S., die sinds twee dagen de genoemde villa voor een gedeelte ge huurd had van de familie dr. M., was Vrijdagmorgen met haar 3 dochter tjes alleen thuis, toen een kennis van haar op bezoek kwam. Zij liet toen haar kinderen alleen in de serre spelen, doch kwam na een half uur tje hun een koekje brengen. Tot haar groote ontzetting lagen toen de 6-jarige Mariska en de 2-ja- rige Christa levenloos oj) den vloer: de 4-jarige Gretel zat nog rustig te spelen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en spoedig waren drie doktoren aanwezig. Deze konden alleen constateeren dat de kinderen aan zware vergiftiging waren over leden, doch de aard van het vergif kon nog niet vastgesteld worden. De politie vond evenwel bij haar onderzoek een fleschje met nicotine alsmede een limonaderietje, waarin ook nicotine werd aangetroffen. Ver moedelijk hebben de beide kleinen gedacht dat de nicotine limonade was en dit met een rietje opgezogen. DIPTHERIE IN WEST-BRABANT De diptheritis blijft West-Brabant nog steeds teisteren. In Etten-Leur en Wouw worden telkens, evenals te Roosendaal nieuwe gevallen gecon stateerd. Een tragisch sterfgeval, ten gevolge van deze ziekte deed zich nog dezer dagen in Roosendaal voor waar een kind uit Limburg, dat bij de familie Goorden was gelogeerd, aan de gevolgen van diptherie over leden is. BLIKGROENTEN BESCHIKBAAR GESTELD. In verband met de se ha ar,scli te is voor de - groenten- aan ver- sche groenten arme maanden April, Mei en Juni een hoeveelheid groenten, welke in 1941 is inge maakt in niet blank blik voor liet publiek beschikbaar gesteld. Op de etiketten van deze blikken is vermeld „beperkt houdbaar", zulks niet het oog hierop, dat groenten in dit soort blikken ingemaakt, uiter aard eerder aan kwaliteitsteruggang onderhevig zijn, dan de groenten wel ke in de blanke blikken waren inge maakt. De in deze blikken geconserveer de groenten 'dienen dan ook in de maanden April, Mei en Juni van dit jaar geconsumeerd te worden. De leider van den distributiedienst Heusden maakt bekend, d^t in het tijdvak van 13 t.m. 17 April 1942 de uitreiking zal plaats vinden van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de 5e periode 1942, benevens van zeepkaarten voor kinderen. i Ruiling inlegvellen. Voor de uitreiking van de nieuwe bon kaarten moet het inlegvel van de distribu tiestamkaart van de personen, geboren in Ide maand Mei van de jaren 1921, 1928 en 1938 worden ingeruild tegen een ander inlegvel. Eerst na deze inruiling kan aan betrokkenen de nieuwe bonkaart worden verstrekt. i De inruiling kan geschieden in het uit reikingslokaal. i Soorten kaarten. Uitgereikt zullen worden aan: j Houders van K-inlegvellen Met inlegvel KIbonkaart K 102. Met inlegvel K2: bonkaart K 202. Met inlegvel K3: bonkaart K 302. Met inlegvel K4: bonkaart K 402. Houders van L-inlegvellen Met inlegvel LI: bonkaart L 102. Gemeente van uitreiking. De bonkaarten moeten, behoudens door enkele uitzonderingsgroepen, worden af gehaald bij den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsre gister is ingeschreven. Indien het voor een belanghebbende ten eenenmale onmo gelijk is. om in deze gemeente de bonkaar ten af te halen of te doen afhalen, moet hij(zij) de distributiestamkaart en het bij— behoorende inlegvel aangeteekend opzenden aan den distributiedienst van zijn(haar) woongemeente. i Over te leggen bescheiden. Bij aanmelding moeten de distributie stamkaarten en 'bijbehoorende inlegvellen van alle inwonende gezinsleden en in wonend personeel worden overgelegd. Plaats en tijdstip van uitreiking. Voor de uitreiking van de nieuwe bon kaarten moet de aanmelding geschieden op den data, die op de thans in gebruik zijnde bonkaarten (4e periode) staat aange geven. Na-uitreiking geschiedt eerst in de week na afloop van de normale uitreiking, d.w.z. in de eerste week van de geldigi- heidsduur van de nieuwe bonkaarten op een nader door ons te bepalen dag. Zelfverzorgers. Gezinnen, waar zelfverzorging voor brood en/bf vleesch plaats vindt, heb ben een aparte oproeping ontvangen tot afhaling der nieuwe bonkaartenzij' mo gen in geen geval tijdens de gewone uitrei king van 13 t.m. 17 April komen. Aardappelkaarten voor een tijdvak van 10 weken. Bij' deze uitreiking zullen alleen aardap- jaelkaarten worden verstrekt aan die gezin nen ,die op den dag der uitreiking over minder dan 50 kg. aardappelen per ge zinslid beschikken en niet als zelfverzor- ger voor aardappelen te boek staan. In wonend personeel wordt in dit verband als gezinslid beschouwd. j De gezinshoofden en alleenwonende per sonen, die geen zelfverzorging hebben en over minder dan genoemde hoeveelheid aardappelen beschikken kunnen op het dis tributiekantoor een formulier verkrijgen, dat op den dag van afhaling der bon kaarten volledig ingevuld en onderteekend moet worden meegebracht. Dus uitsluitend niet-zelfverzorgers, die zulk een verklaring overleggen, kunnen aardappelkaarten ontvangen. Verklaringen in strijd met de waarheid Zij'n strafbaar. i Extra zeep voor kinderen. Hiervoor komen in aanmerking: a. Kinderen, geboren na 1 Mei 1934, doch vóór 2 Mei 1940. Deze ontvangen 1 kaart EF voor zeep. b. Kinderen, geboren na 1 Mei 1940. Deze ontvangen 1 kaart EF en 1 kaart EG voor toiletzeep. De kaarten zijn bestemd voor een pe riode van 3 maanden. Toeslagkaarten voor zwaren of zeer i zwaren arbeid. Tijdens bovengenoemde uitreiking, vindt tevens de uitreiking plaats van bonkaar ten voor zwaren of zeer zwaren arbeid. In aanmerking daarvoor komen alleen degenen, die bij1 de vorige uitreiking' extra toeslagkaarten hebben ontvangen en nqg steeds denzelfden arbeid verrichten. Nieuwe aanvragen moeten geschieden op formulier MD. 47. De toeslagkaarten worden uit sluitend uitgereikt aan arbeiders,, die in Heusden hun arbeid verrichten en geen zelfverzorger zijn voor brood, vleesch en/of aardappelen. Algemeen. Ie. Iedereen dient in het uitreikingslo kaal zelf te controleeren, of hij(zij) de goede en het juiste aantal kaarten ontvangt. Reclames naderhand zijn niet aanvankelijk. 2e. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt iedereen aangeraden stipt op tijd te komen. 3e. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar worden onder geen enkele voorwaarde distributiebescheiden afgege ven. De Burgemeester van Heusden maakt be kend, dat gedurende het 2e kwartaal 1942 vanwege het gewestelijk Arbeidsbureau te 's Bosch, ten gemeentehuize alhier zitting zar worden gehouden op: Vrijdag 10 April 1942 (voormiddags). -* Tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier is herkozen de heer J. van Bergeïjk. Gebrs. van Wijgerden alhier heb ben een stamboekstier aangekocht om mee te fokken. Donderdag werd alhier in tegen woordigheid van de Commissie van Toe zicht en den heer Rijkstuinbouwconsulent, de eindles gegeven van den 1-jarigen tuin- bouwcursus voor bezitters van een land- bouwdiploma. Na afloop werd door den Burgemeester een diploma uitgereikt aan L. van Andel, J. Kraay, J. G. Smits, H. de Fijter, P. de Fijter, P. den Dekker, allen te AndelJan van Gammeren en Frans van Gammeren te Rijswijk en G. van 'tSant te Sleeuwijk. i Aan dezen cursus werd door de heeren Verduijn en Vos les gegeven in de vakken fruitteelt, groenteteelt, bestrijding van plan tenziekten en schadelijke dieren in de fruit en groenteteelt en bemesting in den tuin bouw. i Brood100 gram brood. Gebak75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of 100 gram speculaas, of i40 gram koek, of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak of 500 gram taartgebakjes. KJloem70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Hijsit: 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Grort250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rijstgries, aardappel-tapioca,aardappelmeelvlokken of 4 liter gortpap. Vermicelli: 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti. Maïzena100 gram maïzena, sago, aard appelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Jam500 gram jam, stroop, honing, enz. Vleesch100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paardenvleesch, gewicht van been inbegrepen. Vleeschwaren75 gram gerookt of gekookt vleesch, of 75 gram gerookte worst soorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, of 150 gram bloedworst, zure zult. Zeep90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Aug. 1941), of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941) of 250 gram zeeppoeder of 450 gram wasoh- poeder of het doen wassohen van 20 K.Q-. droge vuile wasch. Brandstoffen1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, steenkolen, industriebriketten, eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K G. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum- cokes of 150 K.G. cokesbries, cokesgruis, of 800 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. Zooals men weet heeft het innemen van eenige hoeveelheid nicotine een direct overlijden tot gevolg. De vroegere bewoner van bet huis, de thans overleden dr. M., was een bekend natuurkundige en heeft vermoedelijk het fleschje met vergif in de serre laten staan. Het stoffelijk overschot van de beide jeugdige kinderen is in beslag genomen en naar het lijkenhuisje van het St. Jans ziekenhuis vervoerd. Ook het fleschje ni cotine benevens het rietje zijn door de po litie in beslag genomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2