Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenland Officieele Berichten No. 6253 Woensdag 15 April 1942 VERD UISTE Mededeelingen betreffende het Arbeidsdienstplichtbesluit Tabak en versnapering op den bon. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57s cent. Groote letters naar plaatsruimte. Adrertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 6 45 6 43 6.41 8 36 8 38 8 40 Bij de NederlaiDdsPhe yrijwilligers der Waffen SS. Twee Vameraden *-•*, SS-P. K. Fritz-Stapf &erL- NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 94.000 TON TOT ZINKEN GEBRACHT. Hoofdkwartier van den Führer, 11 April (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Nadat nog pas den 8en April was meegedeeld, dat 16 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamelijken inhoud van 104.000 brt. tot zinken waren gebracht, hebben onze duik- booten intusschen nieuwe groote suc cessen gemeld, zij brachten vlak voor de oostkust van Amerika 12 koop vaardijschepen, te zamen 94.000 brt., waaronder 4 groote tankschepen, tot zinken. NASLEEP DER OORLOGSDAGEN IN ABBEVILLE. De krijgsraad te Abbeville heeft den 45-jarigen luitenant René Caron en den 37-jarigen onderofficier Emile Mollet, die op 20 Mei 1940 tijdens den opmarsch der Duitsche legers te Abbeville 21 burgerlijke gevangenen om het leven hadden laten brengen, ter dood veroordeeld. Onder de vermoorden bevonden zich 8 Belgische, 4 Duitsche, 4 Itali- aansche, 2 Nederlandische, 1 Hongaar- sche, 1 Canadeesche staatsburger en een staatsburger van 't protectoraat. De slachtoffers behoorden tot de 78 personen, die de toenmalige Bel gische regeering bij het begin van den veldtocht in het westen gearres teerd en bij het oprukken der Duit sche troepen aan de Fransche auto riteiten overgegeven had. Onder hen bevond zich ook de Belgische Rexis- tenleider Leon Degrelle. HET LOT DER KRIJGSGEVANGE NEN IN DE SOVJET-UNIE. In antwoord op een vraag heeft men in de Wilhelmstrasse opnieuw verklaard, dat alle pogingen, ook via het internationale Roode Kruis, om inlichtingen te verkrijgen over het lot der krijgsgevangenen in de Sovjet- Unie, vruchteloos zijn gebleven. NIEUWE BULGAARSCHE REGEERING. De Bulgaarsche minister-president Filof, heeft Zaterdag den koning het ontslag der regeering aangeboden. De koning aanvaardde dit en belastte professor Filot met de vorming van een nieuwe regeering. De nieuwe regeering is nog den zelfden dag gevormd. Koning Boris heeft de leden van de nieuwe regeering ontvangen. Er is een regeeiingsverklaring afgelegd. ZWEEDSCHE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Tijdens een gemeenschappelijke oe fening van het Zweedsche leger en de Zweedsche luchtmacht zijn 2 vlieg tuigen verongelukt. Een der toestel len vloog in brand, terwijl de be stuurder om het leven kwam. GEREDE NAAR DUITSCHLAND TERUG. De Turksche ambassadeur te Ber lijn Gerede, heeft Istanboel verlaten ten einde zich naar zijn post terug te begeven. Hij heeft verklaard, met goede hoop voor de toekomstige ontwikkeling der Duitsch-Turksche betrekkingen, die op een traditioneele vriendschap en wederzij dsch vertrouwen berusten, naar Duitschland terug te keeren. JOURNALISTENCONGRES TE VENETIE. In de groote raadszaal van het do gen-paleis is in aanwezigheid van tal rijke vertegenwoordigers van de Itali- aansche regeering en van senatoren der stad Venetië op plechtige wijze het eerste congres van de unie van nationale journalistenvereenigingen geopend. Hieraan nemen meer dan 300 journalisten uit 15 landen deel. De Nederlandsche secretaris-gene raal van het departement van volks voorlichting en kunsten, prof. dr. T. Goedewaagen, heeft op het journalis tencongres het woord gevoerd, over den invloed der Engelsche berichten- politiek op Nederland. Ook thans nog, zoo zeide de secre taris-generaal, ziet de Engelsche agi tatie haar voornaamste taak daarin, openlijk en heimelijk tot daden van sabotage van allerlei aard aan te zet ten. Het succes daarvan is evenwel gelukkig gering. Het Nederlandsche volk heeft den keten van leugen en laster met zware offers en verliezen Woensdag 15 April Donderdag 16 April Vrydag 17 April s morgens tot 's avonds vanaf moeten betalen. Die offers zullen niet vergeefsch zijn geweest, indien het thans gelukt, te verkrijgen, dat het geheele Nederlandsche volk zich be zint op zijn Europeesche taak en zich schaart in de zich thans vormende ge meenschap der Germaansche volke ren. 1. Aanstaanld personeel in openba ren dienst of bij het bijzonder onder wijs. Mannelijke personen, die na 1 Januari 1943 rn, aanmerkng wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet geboren zijn vóór 1 Januari 1920, moeten hun ar beidsdienstplicht hébben vervuld. 2. Aanstaande studenten. Manne lijke personen, die in eenig studiejaar als stuident wenschen te worden inge schreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een, Universiteit pf Hoogieschool, moeten, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 November voorafgaande aan dat studiejaar hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Een en ander is niet van toepassing op hen; geboren vóór 1 Januari 1920 of ben, die reeds vóór 1 Januari 1942 als student waren inge schreven. O pi 1 Juni a.s. beginnen de kampen en bestaat er voor beide bovengen noemde categorieën gelegenheid zich tot 25 April a.s. in persoon of schrif telijk aan te melden bij één der aan- meldingsbureaux teAmsterdam, Apeldoorn, 's Gravenhage, Gronin" gen, 's Hertogenbosch en Utrecht. Verzoeken om vrijstelling of uit stel van personen benoorende tot één der bovenstaande dienen zoo spoedig mogelijk schriftelijk te worden inge diend bij den Commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, Gevers Deynootweg 59, Scheveningen. Indiening dezer verzoeken ontheft niet van eenige verplichting. 'Vrijwil ligers kunnen zich als voorheen aan melden. Voor nadere bijzonderheden om!- trent de aanmelding verwijzen wij naar de annonce in dit blad. Voor den manper week40 siga retten, 20 cigarillos, 10 sigaren of een half ons tabak. Voor de vrouwper 4 weken 40 sigaretten of 300 gr. versnaperingen. Voor de jeugdper 4 weken 300 gram versnapering. De secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijver heid en Scheepvaart en van'Landbouw en Visscherij maken bekend, dat in verband met de invoer"ng van een dis tributie van tabak, sigaren, cigarillos en sigaretten en van versnaperingen (voorn, chocoladeartikelen en suiker werk) de distr butiediensten geduren de het tijdvak van 26 April a.s. tot en met 16 Mei a.s. op nader door de distributiediensten bekend te maken tijdstippen tabakskaarten (voor man nen van 18 jaar en ouder), sigaretten- kaarten (voor vrouwen van 25 jaar en ouder) of versnaperingenkaarten zullen uitreiken. Het ligt in de bedoeling van 17 Mei af beschikbaar te stellenop de tabakskaart (voor mannen) per week hetzij veertig sga:retten, hetzij tien sigaren, hetzij twintig cigarillos, hetzij vijftig gram (een half ons) tabak. Op de sigarettenkaart (voor vrouwen) per vier wekenveertig sigaretten. Op de versnaperingenkaart per vier weken300 gram versnaperingen. Mannelijke personen van achttien jaar en ouder en vrouwelijke perso nen van 25 jaar en ouder hebben de keus tusschen tabak "(resp. sigaretten) pf versnaperingen. Zij moeten van te voren goed nagaan, welke van deze kaarten zij wenschen te ontvangen, daar één persoon slechts hetzii een tabakskaart (resp. sigarettenkaart), hetzij een versnaperingenkaart zal ont vangen. Degenen, die de keus tusschen een tabakskaa-t (resp. sigarettenkaart) en een versnaperingenkaart hebben ge daan en degenen, die slechts voor een vefsnaper'ngenkaart in aanmer king komen (dit zijn dus de mannen beneden 25 jaar) moeten de hieronder vermelde bonnen bij den handelaar, resp. bij den distr'butiedienst bij de uitreiking der kaarten in de eveneens •""ie rond er genoemde termijnen afge ven Voor de mannen. Mannelijke personen van 18 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een tabakskaart de volgende bonnen inleveren 1. Bon T van textielkaart D A bij den tabakshandelaar van 11 tot en met 18 April 1942. t 2. Bon P van textielkaart D A bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei 1942. Of ter verkrijging van een versna peringenkaart 1. Bon P van textielkaart D A bij den handelaar in chocolade en suiker werken van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon T van textielkaart D A bij den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mlei 1942. Voor de vrouwen. Vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een sigarettenkaart de volgende bon nen inleveren: 1. Bon T van textielkaart DB bii den tabakshandelaar van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon P van textielkaart D B bij den distributiedienst van 26 April Lot en met 16 Mei 1942. Of tier verkrijging van een versna peringenkaart 1. Bon P van textielkaart D B bij den handelaar in chocolade en suiker werken van 11 tot en met 18 April 1942. 2. Bon T van textielkaart D B bij den distributiedienst van 26 April Lot en met 16 Mei 1942. Voor de jongelui. Mannelijke personen beneden 18 jaar en vrouwelijke personen benoden 25 jaar moeten ter verkrijging van een versnaperingskaart de volgende bonnen inleveren 1. Bij den handelaar in chocolade en suikerwerken van 11 tot en met 18 April 1942 bon P van textielkaart DA, DB, DC of Dp óf bon AA van textielkaart D E óf bon H H van textielkaart D F. 2. Bij den distributiedienst van 26 April t.m. 16 Mei 1942 bon T van textielkaart D A, D B, Di C of D D of BB van textiel DE of bon J J van textielkaart D F. Voor de bepaling of iemand een leeftijd van 18 of 25 jaar bereikt heeft wondt in dit verband uitgegaan van den leeftijd op 31 Mei 1942. Dit betee>- kent dus, dat zij, die uiterlijk op 31 Mei 1942 18 of 25 jaar oud worden, desgewenscht voor een tabakskaart (resp. sigarettenkaart) in aanmeriting kunnen komen. Behalve bij den ta bakshandelaar kan men zijn bon T ook inleveren bij een hotel, café of restaurant, dat in het bezit is van een tabaksvergunning. Met nadruk wiordt er voorts de aandacht op gevestigd, -dat men, na dat men in het tijdvak van 11 April 1942 tot 18 April 1942 bon T van de textielkaart D A of D1 B bij den ta- bankshandelaar heeft ingeleverd geen versnaperingenkaart meer zal kunnen verkrijgen. Evenzoo zal men, nadat men in het tijdvak van 11 April 1942 tot 18 April 1942 bon P van de textielkaart DA of DB bij den handelaar in cho colade en suikerwerken ingeleverd heeft, niet meer voor een tabaks>- ot sigarettenkaart in aanmerking kun nen komen. De distributeidiensten zul len n.l. slechts een tabakskaart of si garettenkaart tegen inlevering van bon P 'en een versnaperingenkaart slechts tegen inlevering van bon T (voor kinderen bonnen BB en J J) afgeven. Voorts zal er bij de uitreiking der kaarten streng op wonden toegezien, dat geen mannelijke personen bene den 18 jaar of vrouwelijke personen beneden 25 jaar een tabakskaart of sigarettenkaart ontvangen. Indien zii zouden trachten door inlevering van bon T bij den tabakshandelaar hier voor toch in aanmerking te komen, is het eenige gevolg, dat zij geen tabaks kaart of sigarettenkaart, doch ook geen versnaperingenkaart kunnen ontvangen. Het rullen van een tabakskaart of sigarettenkaart tegen een versnaperin genkaart of omgekeend, is in geen geval toegestaan. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat de thans uit te reiken tabakskaart, siga rettenkaart en versnaperingenkaart slechts gedurende acht weken ge bruikt zal kunnen wwonden en daarna nieuwe kaarten in gebruik worden genomen. Men zal derhalve, nadat de distributie acht weken heeft geduurd, opnieuw een keuze kunnen maken tus- tcnen een tabaakskaart of sigaretten kaart eenerzijds en een versnaperin genkaart anderzijds. Speciaal voor den handel van be lang zijnde voorschriften zullen per officieele publicatie worden bekend gemaakt. 1 Toelichting. Zoo staat dan het met spanning verbeide officieele bericht in de krant betreffende de distributie van taoaks- artikelen, met als tegenhanger voor de niet-rookers, distributie van lek kernijen. Zooals daaruit blijkt zullen drie soorten kaarten worden uitge reikt, maar dat gebeurt pas na 26 April. Eerst bestaat er gelegenheid de goederen die men wenscht, te bestel len door het inleveren van een be paalden bon van de textielkaart. Een dergelijke bestelbon is nets nieuws, want die is voor andere artikelen ook reeds meermalen aangewezen. Het zou natuurlijk eenvoudiger ge weest zijn, eerst tabak en versnapei- ringenkaarten uit te reiken en daarna een bon aan te wijzen, waarop de winkeliers voorraad hadden kunnen opdoen, maar dan zou het nog aan merkelijk langer geduurd hebben, voor de door velen zoo zeer ge- wensclite distributie een aanvang kon nemen. Het oog is gevallen op de textiel kaart, omdat hierbij het onderscheid tusschen mannelijke en vrouwelijke gegadigden tot u.ting komt. Wie krijgen een tabakskaart? Ta bakskaarten, waarop naar keuze ver krijgbaar zijn zoowel sigaren, siga retten of tabak worden alleen ver strekt aan mannen boven de 18 jaar. Voor vrouwen boven de 25' jaar wor den sigarettenkaarben beschikbaar ge steld. Vrouwen en meisjes onder de 25 jaar en jongens beneden de 18 jaar komen uitsluitend in aanmerking voor een versnaperingskaart. Ieder, 1 ie recht heeft op een rookerskaart kan echter desgewenscht in plaats daarvan een versnaperingenkaart krij- Hoe de uitreiking van deze kaarten zal geschieden wordt binnenkort in een afzonderlijk bericht bekend ge maakt. Di maal zullen wij alleen nog vertellen, wanneer en bij wie men zijn bestelbon 'kan inleveren. Het inleveren moet geschieden in üet tijdvak van 11 t.m. 18 April. Wie in aanmerking komt voor een tabaks- of sigarettenkaart, levert bon T van den textielkaart in bij zijn tabakshan delaar. Deze bon mag ook worden ingeleverd in café's, restaurants, e.d. voor zoover deze een tabaksvergun ning hebben. Het is natuurlijk ver standig hiervoor een ontvangstbewijs te ontvangen. Zij, die een versnaperingenkaart wenschen te ontvangen, leveren bon P laar in chxocolade en suikerwerken, van den textielkaart in bij hun hande- xbakker of kruiden'er 'b.v. Voor kinderen beneden drie jaar zijn zooals men weet, geen bonnen P op de textielkaart aanwezig. Voor kinderen van 1 en 2 jaar moet daar om bon AA van den textielkaart wor den ingeleverd, voor k nderen bene den 1 jaar bon HH van die kaart. Natuurlijk zullen sommigen op hun manier sl.m willen zijn en een bon inleveren, n et alleen bij een sigaren winkel, maar ook bij hun kruidenier. Ook zullen jongens beneden de 18 en meisjes, de nog geen 25 zijn, probeeren bon T toen bij hun tabaks handelaar te plaatsen. Zij zul .en ech ter bedrogen uitkomen, want bij het afhalen van de werkelijke tabak-, si garetten- of versnaperingenkaart moet ook een bon van de textielkaart wor den ingeleverd. Wie het officieele persbericht goed leest zal daaruit zien, dat degenen die zoo listig denken te zijn, dan de juiste bon niet meer heb ben, zoodat ze de kans loopen, dat zii noch het een noch het ander krijgen. Men moet van tevoren goed weten, wat men wil hebben en of men daar werkelijk recht op heeft. Is de keus eenmaal gedaan, dgn kan men daar later niet op terug komen. Gebleken is, dat somm ge handela ren reeds bon Q hébben ingenomen. Wie deze bon heeft ingeleverd behoeft geen moeite te doen deze terug te krijgen. Bon Q van deze textielkaart zal nergens meer voor worden aange wezen en kan vernietigd worden. AANWIJZINGEN KUNSTMEST- DISTRIBUTIE. Het R.V.O. Kunstmest Distributie Bureau maakt bekend I. Geldigheidsduur kunstmestbonnen. Met ingang van 7 April 1942 zullen de Stikstofbonnen met opdrukken 5 en B.T. geldig zijn. De st.kstofbonnen Na 5 en B.T. zullen geldig blijven tot uiterlijk 15 Mei 1942.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1