voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenlandsch Overzicht Buitenland Binnenlandsch Overzicht Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. TOEKOMST Officiëele Landbouwmededeelingen Vrijdag 17 April 1942 No. 6254 VERD U1ST De rechtzaak omtrent den dood van Overste Mussert Doodstraf voor saboteurs Arbeidsdienstplicht voor aanstaande studenten UNO YAH ALTEN* Dit blad verschijnt WOENSDAQMORQEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57s cent Groote letters naar plaatsruimte. AdrertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De voorstellen van Cripps aan Britsch-Indië om dit deel van het Britsche Bijk in ruil voor eengroo- tere zelfstandigheid lot een meer ac tieve oorlogsinspanning te brengen, zijn door de leidende partijen afge wezen. Zoowel het Al-Indische Con gres als de Moslimliga hebben deze voorstellen als ontoereikend verwor pen. liet voornaamste struikelblok voor een overeenkomst schijnt de verde digingskwestie geweest te zijn. Azad, de voorz. van het Al-Indische Con gres, houdt zich in een brief aan Cripps hiermede uitvoerig bezig en schrijfL o.m. dat een nationale Indi sche regeering het toezicht op de ver dediging op zich zou moeten nemen. Verder schijnt het Al-Indische Con gres de afschaffing van de functie van staatssecretaris voor Indië te Londen geëischt te hebben. De Mos lim liga tenslotte wijst in een verkla ring op het feit, dal de Britsche voor stellen hel zelfbeschikkingsrecht der Mohammedanen niet in voldoende male erkenden. Door de ineenstorting van de Ame rikaansche verdediging op hel schier eiland Bataan is het eiland Corregi- dor geheel geïsoleerd. Deze vesting die door haar zware geschut de baai van Manilla beheerscht, ligt slechts enkele kilometers van het vasteland verwijderd. De Japanners trachtten thans door bombardementen ook dit laatste punt,waar de Amerikaansche troepen nog tegenstand bieden, lol overgave te dwingen. Herhaalde Japansche luchtaanval len op Britsche oorlogsschepen in den Indischen Oceaan hebben zware verliezen voor de Britsche vloot ten gevolge gehad. Een vliegkampschip, enkele kruisers en kleinere schepen zijn reeds lot zinken gebracht. Nadat liet opperbevel der Duit sche weermacht eerst enkele dagen geleden had medegedeeld, dat vracht schepen met een inhoud van 104.000 ton tot zinken waren gebracht, heb ben Duitsche duikbooten wederom een groot succes behaald. Zij brach ten voor de Amerikaansche kust 12 vrachtschepen met een totalen in houd van 91.000, brt. w.o. 1 groote tankschepen tot zinken. Indrukwekkende cijfers worden van het Oostfront vermeld. In den tijd van 16 Maart lot 6 April verloren de bolsjewisten meer dan duizend vliegtuigen. Ook bij den afweer der Engelsche luchtaanvallen op Duitsch- land worden de resultaten steeds be ter, zooals van militaire zijde ver klaard wordt. Door een vernuftig systeem, dat uiteraard geheim wordt gehouden, behoeven de nachtjagers hun tegenstanders niet op goed geluk in de duisternis te zoeken. Zoodoende is het percentage der Britsche bom menwerpers, dat van zijn tocht naar Duitschland en de bezette gebieden niet terugkeert, sterk gestegen. Duitsche militaire kringen hebben, daar de winterslag nu als geëindigd beschouwd kan worden, een schat ting gegeven van het aantal dooden, gewonden en krijgsgevangenen, dal de Sovjet-Unie sedert het uitbreken der vijandelijkheden heeft verloren. Dit aantal bedraagt ruim 20 millioen man. Verder verloren de bolsjewis ten 23.712 tanks, 20.476 vliegtuigen en 34,700 stukken geschut, welke cij fers een indruk geven van de ontzag lijke oorlogsvoorbereiding der Sovjet Unie. De hevige luchtaanvallen op Malta worden krachtig voortgezet. Uiter aard is de bedoeling hiervan dit vloot en luchtsteunpunt geheel uit te scha kelen en aldus den verbindingsweg naar Noord-Afrika te beveiligen. In verband met deze krachtige ac tie behoort derhalve een opleving van den strijd in Noord-Afrika niet tot de onmogelijkheden. Aan het verblijf van verschillende liooge militairen uit de Ver. Staten te Londen wordt door de Amerikaan sche pers veel aandacht geschonken. Zoowel de chef van den generalen Marshall als admiraal Stark, de op perbevelhebber der Amerikaansche zeestrijdkrachten in den Atlantischen Oceaan, zijn in de Engelsche hoofd stad aangekomen. Tenslotte is ook generaal Mac Naughton, opperbevel hebber der Canadeesche strijdkrach ten, naar Engeland vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde Marshall, dat de Ver. Staten iedere maand 4 divi sies op oorlogssterkte opleiden, een uitlating, die te Berlijn als typische bluf werd gekenmerkt. Sedert enkele weken heeft de Grieksche minister van financiën de leiding over alle departementen, die betrekking hebben op de productie, op zich genomen. In een rede heeft hij er op gewezen, dat de moeilijke voedselpositie van Griekenland het noodzakelijk maakt, dat de agrarische productie wordt opgevoerd en de verdeeling op rechtvaardige wijze ge schiedt. Hiertoe wordt thans met steun der bezetlingsautoriteilen een plan opgesteld. QUISLING LEIDER VAN NOOR- SCHEN KERKERAAD. De onlangs opgerichte kerkeraad bestaat uit den minister president, de bisschoppen des lands en het mini sterie voor 'kerkelijke aangelegenhe den. De kerkeraad treedt in de plaats van de vergadering <Jer bisschoppen en moet gelegenheid geven tot een openlijke, vertrouwelijke gedachten- <visseling. De kerkeraad staat onder leiding van 'den minister-president. Wanneer het college der bisschoppen een bijzondere vergadering houdt, staat deze onder leiding van den bis schop van 'Oslo. NIEUWE BRITSCHE AMBASSA DEUR DER SOVJET-UNIE. Volgens een door den Sovjet-om roep verspreid Tass-bericht is de nieuwe Britsche ambassadeur in de Sovjet-Unie, Standlev ontvangen door den volkscommissaris voor buiten- landsche zaken, Molotof. Door het Departement van Volks voorlichting en Kunsten is door ons geheele land huis aan huis ver spreid het blad „Toekomst". Het begint met een artikel „Heden en Toekomst" van N. Oosterbaan. Verder over de ondergang van het kapitalisme, Nederland zal herrijzen, Volksgezondheid in den nieuwen tijd, enz. enz. Bovendien is er een groote prijs vraag in opgenomen, waarvoor als hoofdprijs een bedrag van f500, is uitgeloofd, als tweede prijs f230, derde f125, vierde en vijfde f50, vier prijzen van f25 en elf van f 10. Verder zijn een aantal boekwerken als troostprijs beschikbaar. Wij maken er onze lezers op at tent dat in deze prijsvraag een zet fout is geslopen. Als 2e der gegeven beginletters staat n.l. een S vermeld, dat moet een W zijn. Voorts kan worden gemeld, dat de termijn van inzending der oplos singen, die aanvankelijk op 1 April was bepaald, verlengd is tot 30 April a.s. In een zitting van ruim zeven uur heeft het vredegerechtshof te Den Haag Dinsdag de zaak behandeld te gen den reserve-kapitein A. J. C. Bom en den luitenant-adjudant A. J. Kruithof, wien ten laste is gelegd, fei telijke insubordinatie in lijd van oor log, den dood van den kantonne- mentscommandant van Dordrecht, overste Mussert, ten gevolge heb bend. Het Hof stond onder leiding van Mr. Dr. Carp en trad Prof. Mr. Dr. v. Genechten als procureur-generaal op. Nadat niet minder dan 32 ge tuigen waren gehoord, eischte de procureur-generaal tegen den reser ve-luitenant Kruithof de doodstraf en tegen den reserve-kapitein Bom, 20 jaar gevangenisstraf. 's-Gravenhage, 13 April. Het Rijks commissariaat maakt bekend: Een aantal Nederlanders heeft zich verstout om een in den zomer van 1940 verboden politieke partij van Amsterdam uit weer in het leven te roepen en een uitgebreide anti-Duit- sche vlugschriften propaganda te voe ren. In een in Amsterdam voor het Deut sche Obergericht gevoerd proces heb ben zich de oprichter en voorzitter dezer illegale partij Hendricus Snee vliet en zeven leidende functionarissen en medewerkers, de jood Abraham Menist, Wilhelm Dolleman, Jan Schriefer, Jan Koeslag, Cornelius Her- manus Gerritsen, Jan Edel en Rein Witteveen moeten verantwoorden. Ongeacht alle waarschuwingen had den zij hun anti-Duitsch gewroet tot Februari 1942 voortgezet. Zij wer den wegens overtreding van par. 1 van de sabotage-verordening als sa boteurs ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel vol trokken. Zooals re&ds bekend gemaakt is, moeten mannelijke personen, die in eenig studiejaar als student wen- schen te worden ingeschreven of ee nig examen bij een Hoogeschool of Universiteit wenschen af te leggen, hun arbeidsdienstplicht hebben ver vuld, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voor afgaande aan dat studiejaar. Boven staande is niet van toepassing op hen geboren vóór 1 Januari 1920 en op hen, die reeds vóór 1 Jan. 1942 als student waren ingeschreven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden bij een Universiteit of Hoo geschool. Aanmelding moet geschieden vóór 23 April a.s. hij de aanmeldingsbu- reaux, ook van lien, die nog niet bekend zijn met den uitslag van hun eindexamen. Blijkt naderhand dat een zich reeds aangemeld hebbende ge zakt is voor zijn eindexamen en dus geen student wordt, dan vervalt zijn aanmelding op verzoek. Verbetering: In het eerste artikel betreffende mededeelingen Arbeids- dienstplichtbe,sluit, staal in sub 2 aan gegeven dat, „zij, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 No vember voorafgaande aan dat studie jaar hun arbeidsplicht hebben ver vuld," dit moet zijn: vóór 1 Juni. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Wal iedere rundveehouder moet weten Kunslincsldislribulic Dergelijke aanvragen of reclames welke na 25 April 1942 binnerikój- men worden niet in behandeling ge nomen. Wijziging Pensioenwet 1922. Bij beschikking van den secretaris generaal van Binnerilandsche Zaken van 31 Jan./2 Febr. 1942 üjn eenige artikelen van de Pensioen wei 1922 NIEUW Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 18 April 639 8 41 Zondag 19 April 6.37 8.43 Maandag 20 April 6 35 8.44 Dinsdag 21 April 6 32 8 46 Woensdag 22 April 6.30 8 48 Electrisch verwarmde grond. In Sloten, onder den rook van Amsterdam, vindt men de eerste bedrijven, die electrisch verwarmde broeibakken bezitten, totaal veertig in getal, met een stroomverbruik van niet minder dan 400.000 KWU. per jaar Pax Holland-De Haan m Aanvragen om een identiteitsbewijs voor stierkalveren, zioowel voor gere gistreerde als voor ongeregistreerde, moeten steeds binnen 5 dagen na ■de geboorte bij Tien plaatselijken bu reauhouder plaats vinden, tenzij .de betreffende kalveren intusschen bij een erkend handelaar zijn opgegeven voor levering aan de Bedrijfsorgani satie voor Vee en Vleesch. Vaarskalveren behoeven niet ter verkrijging; van een identiteitsbewijs of voor levering te worden qpgeger ven. Wil men zie echter kwijt dan mag men ze alleen via een erkend handelaar aan voornoemde Bedrijfs organisatie afleveren, daar de handel in ongemerkt vee anders niet is toe gestaan, ook niet van hoer tot boer. Wil men ze aanhouden dan móe ten deze kalveren tijdig bij den plaat- selij'ken bureauhouder ter merking word ie n aangeboden, daar geen rund vee boven 60 kg. ongemerkt op het bedrijf aanwezig mag zijn. Voor ongemerkte kalveren behoeft bij aflevering agn de Bedrijfsorgani satie voor Vee en Vleesch door den handelaar niet in hjet veeboekje gle- teekend te worden, wel moet door hem een leveringsbewijs worden af gegeven. De veehouder vult alleen op blz. 3-4 of 5 in kolom 4 den (da tum in, waarop dit kalf van het be drijf werd weggevoerd. Wanneer een gemerkt rund gele verd wordt jjnoet siteeds de kiooper, of de handelaar door wiens tusschen- komst geleverd wordt in het veeboek je te teékenen. Dit moet bij ontvangst geschieden en niet bij de afrekening, zooals dikwijls gebeurt. Hét niet naleven van bovenstaande is strafbaar. De stikstiofzegels met opdruk 5 en B.T. zijn met ingang van 7 April 1942 geldig verklaard en Zullen geldig blij ven tot uiterlijk 15 Mjei 1942. Ook de phosfiorzuurzegels met op druk! 4 en 5 en de kalizegels met op druk B.T. (die eerst maar tot 15 April 1942 geldig; waren) zijn nu gel dig tot 15 M;ei 1942. Alle thans geldige kunstmestzegels dienen voor 10 Mjei 1942 bij den handelaar ingeleverd te zijn, daar Jaj- ter inged'ende zegels niet meer aan genomen kunnen worden, en dan waardeloos zijn. Breng uw zegels dus op tijd bij uw leverancier Aanvragen om herziening' van kunstmesttoewijzing in verband met teeltplanwijzig'ing, b.v. meer verhouw van blauwmaanzaad dan viorig jaar enz. en eventueele reclames moeten uiterlijk 25 April 1942 bii de afd. Kunstmest te Tilburg zijn ingekomen. Voor den verhouw van blauwmaan zaad inplaats van üitgewinterd kool zaad heeft men recht op een Stikstof- toewijzing, zooals deze voor koolzaad geltlt. Wordt het blauwmaanzaad ver bouwd inplaats van granen e.d. dan heeft men recht pp een toewijzing van 100 kg. stikstof per ha. onder aftrek van de hoeveelheid welke dit bemestingsjaar reeds voor dat perceel is toegewezen. De Prov. Voedselcomimissaris voor Noordbrabant. Mijnwerkers wonden bedacht. Zooals men zich herinneren zal, moeten de mijnwerkers tegenwoordig één Zondag in de maand werken. Deze maand was als Zondagsche werkdag de 12de aangewezen. Voor degenen, die dezen dag weigeren te werken, is de boete verhoogd tot één dag loon. De arbeiders die op den aangewezen Zondag wel werken, krij gen behalve de extra-rantsoenen le vensmiddelen bestaande uit 2000 gr. brood en 450 gram vleeschworst voor de pjtdergrondsche arbeiders en 1000 gram broed en 225 gram vleeschworst voor de bovengrondschen en .100 pet. verhooging van het dagloon, naar ver kiezing nog pralines, ingemaakte visch of een kwartliter jenever. Verder zijn nog twee pakjes siga retten voor ieder beschikbaar gesteld. gewijzigd en aangevuld. De voor naamste wijziging onderging art. 27 dier wet, dat thans bepaalt, dat hij die in rechtstreekscben of zijdelingf- schen dienst, vast of tijdelijk, een bezoldigde of onbezoldigde betrek king bekleedt in dienst van een der lichamen, genoemd in de artikelen 3 en 4, een schriftelijke aanstelling ontvangt. In geval de tewerkstelling op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht heeft plaats gehad, gleldt als zoodanig een afschrift van die over eenkomst. Beschikkingen voor belas tingvordering. De secretaris-generaal van Finan ciën heeft bepaald, dat ten behoeve van de invordering hier te lande van in het Duitsche rijk, met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, verschuldigde belasting, de beschikkingen (uitspraken, beslissin gen, bevelen) en „Rückstandsaus,- weise" (stukken waaruit de achterstal lige schuld blijkt) met een dwangj- bevel tot invordering van 's Rijks di recte belastingen gelijk worden ge steld. De zorg voor de beteefcening

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1