5. P. Cankhoyzcn Co's Bank JC.V. Distributiebonnen Ofiiciëele Berichten Plaatselijk Nieuws Agentschap van de Atnsterdamsche Baak Jf.V., Amsterdam. L E T_0 P „RENOVATUM" RENOVATUM" Arbeidsdienstplicht. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden Opent Rekening-Courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën, Neemt gelden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SRAARBANR. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directü T. BOONSTRA. VERBOUW VLAS OOGST 1942. ADRESWIJZIGING. De Nederlandsehe Visschcrijcen- le deelt mede, dat haar kantoor met ingang van Dinsdag 14 April is ver plaatst van Juliana van Stolbergplein 34, telefoonnummer 720080, inter communaal XX, naar 2e Adelheid straat 300 le 's-Gravenhage, telefoon nummer 771800. De afdeeling Distributie en Viscli- vervoer, telefoonnummer 720060, toe stel 674 en 722641 en de afdeeling Garnalen, telefoonnummer 720060, toestel 790, zijn tol nadere aankon diging gevestigd aan den Bezuiden- houtschewag 58 te 's-IIage. Verder zal de Nederlandsehe Vis- scherijeenlrale voortaan weer op Maandag en Zaterdag op de gewone uren geopend zijn. LEVERING VAN NUCHTERE KALVEREN. De Bedrijfsorganis,atie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat, behalve op de in haar vroegere publicaties reeds genoemde bedrijven, nuchtere kalveren eveneens geleverd kunnen worden aan de Firma Barlen le Ameide. PRIJZEN VOORGEKIEMD POOTGOED. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat voor het in loon voorkie- men van pootgoed in bovengrond- sche bewaarplaatsen aan den eige naar van dit pootgoed ten hoogste eein bedrag van f2 per 400 kg in rekening mag worden gebracht, wel ke vergoeding mag worden berekend over de hoeveelheid, welke ter voor- kieming in bewaring is gegeven. Bij het verhandelen van voorge- kiernd pootgoed door een teler of een handelaar mag de prijs ten hoogste worden verhoogd met een vergoeding wegens voorkiemen, welke ook vóór 9 Mei 1940 gebruikelijk was. DE VERPLICHTE VEELEVERING De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch deelt, in aansluiting op het reeds vroeger gepubliceerde inzake de verplichte veelevering, mede, dat de richtlijnen voor de verplichte vee- levering voor de periode 1 December 19411 December 1942 inmiddels aan de Prov. Voedselcommissarissen zijn verstrekt. Bij de bepaling van den leverings plicht wordt uitgegaan van den vee stapel, aanwezig op de bedrijven tij dens de December-inventarisatie 1911. De op het tijdens deze inventarisa tie aanwezige rundvee te leggen aan slag is samengesteld uit twee gedeel ten, n.l. een aanslag op het melk-en kalfvee, het drachtig jongvee en ou der mestvee, dat niet reeds gecon tracteerd is of nog op den ouden leveringsplicht moest worden gele verd en een aanslag op het jongvee en mestvee beneden 1 jaar, plus het guste jongvee boven 1 jaar. De aanslag op het oudere vee is gebaseerd op den normalen jaarlijk- schen uitstoot, welke ongeveer 20 pCt. van den melkveestapel bedraagt. Bovendien is in dezen aanslag nog een aantal kilogrammen opgenomen voor de in 1942 te verwachten nuch tere stierkalveren, welke ingevolge de stierkalverenteeltljeperking moe ten afvloeien. Is men dus bij de bepaling van de zen aanslag uitgegaan van den ge- dachlengang, dat na de reeds in het vorig jaar opgelegde beperking op den ouderen veestapel thans voor deze categorie geen verdere inkrim ping behoeft te worden voorgeschre ven, bij de bepaling van den aanslag op hel jongvee is het in verband met het buitensporig groot aantal aange houden kalveren eenerzijds en de zeer krappe voederpositie anderzijds, volstrekt noodzakelijk gebleken, dit aanlal terug te brengen tot het voor de aanvulling van den ouderen vee stapel hoogst noodzakelijke mini mum. Te dien einde wordt de aanslag óp dit jongvee zoo bepaald, dat het jongvee, dat op de bedrijven aange houden moet wonden voor de aan vulling van den ouderen veestapel, niet in de berekening van den aanslag betrokken wordt. Het overschot zal evenwel aaneen zoodanige aanslag onderworpen wor den, dat het bijna volledig zal moeten wonden geleverd. Den Provincialen Voedselcommis sarissen is vender de bevoegdheid verleend, bij de bepaling van de in- dividueele aanslagen in min of meer dere mate van de in de algemeene richtlijnen aangegeven normen af te wijken, indien zij hiervoor termen aanwezig achten. Zooals reeds medegedeeld werd, is de op 1 Dec. 1941 ingegane periode, gedurende welke rundvee boven 1 jaar op de bedrijven slechts mocht worden gehouden op een rundvee- toewijzing, met ingang van 1 Maart verstreken, zoodat de veehouder thans weer een onbeperkte hoeveel heid vrouwelijk rundvee mag aan bonden. De aandacht wondt er op gevestigd dat dit evenwel niet geldt voor diege nen, die in 1910 blijkens de door hen ingevulde registratiekaarten geen rundvee- voorhanden of in voorraad hadden; voor deze personen blijft het verbod om rundvee te houden, on verminderd van kracht. Verder wordt den veehouders er nadrukkelijk op gewezen, dat ook in 1942 weer aan iederen veehouder een rundvee-toewijzing zal worden verstrekt, welke op 1 December '42 van kracht wordt. Bij de vaststelling van de grootte dezer toewijzing zal rekening gehou den worden met de richtlijnen, waar op de verplichte levering is geba seerd, terwijl tevens op de toewijzing zal worden aangegeven met hoeveel kalveren beneden 1 jaar de beper kingsperiode mag worden ingegaan. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de veehouders er mee rekening die nen te houden, dat in de a.s. stalperi- ode geen krachtvoeder aan het rund vee zal worden verstrekt. BLAUWMAANZAAD OOGST 1940 EN OUDER. De Prov. Inkoopcentrale van Ak kerbouwproducten voor Noordbra bant maakt bekend, dat houders van blauwmaanzaad oogst 1940 en ouder verplicht zijn, hun voorraad aan de Ned. Akkerbouwcentrale op te geven, Het in voorraad hebben van maan zaad oogst 1940, anders dan met toe stemming van de N.A.C. is niet ge oorloofd. Ingeval er nog telers mochten zijn die blauwmaanzaad in voorraad heb ben, doch dit zaad nog niet aan de N. A. C. hebben opgegeven, wordt dringend in overweging gegeven, zulks oogenblikkelijk te doen. Opga ve dient te geschieden aan de Ned. Akkerbouwcentrale, Bezuidenhout 15 te Den Haag. Hoeveelheden van minder dan 25 kg. behoeven niet aan de N.A.C. te worden opgegeven. BONNEN WELKE VERVALLEN OP ZATERDAG 18 APRIL. 16 t/m 19 AenB. Melk. 19A en 19B Brood. 19Aenl9B Vleesch en Vleesch waren. 19A en 19B Aardappelen. 4/02 en 4/03 Rijst. 3/01 en 4/01. Cacao. 260 Suiker. 259 Koffiesurrogaat. 264 Peulvruchten. 271 268 Gort. 267 Vermicelli of Maizena. 263 Jam, Stroop, enz. 257, 261, 265 en 269, Bloem, Gebak of Brood. 258, 262, 266, 270 en 274. Kaas. OP MAANDAG 20 APRIL. 19 Boter, Margarine en Vet. TAXATIEMARKTEN VAN PAARDEN. kwz&k-eAs H tutfef Gewone vrijwilligers kunnen zich ook nog tot een beperkt aantal op geven. HEUSDEN. Door den Gemeente-veld wach ter de Moor, werd op heeterdaad betrapt op diefstal met inbraak in een onbewoond landhuisje, staande op een terrein van de eendenkooi te Heusden en toebehoorende aan den heer Hubert Verhoeven te Heusden, 2-tal personen, genaamd A. B. en J. de G. uit Waalwijk. Een partij zil veren lepels en vorken alsmede hand doeken en wijn was de buit, doch door tusschenkomst van den veld- BROOD. 21 A 400gr. brood of 4 rants, gebak. 21 B 50 gr. brood of Va rants, gebak. Van 1925 April. BOTER, MARGARINE OF VET. 19 Boter- en Vetkaart. 125 gram boter of 125 gram margarine of 100 gram vet. Van 1220 April. VLEESCH EN VLEESCHW AREN. 21 A 1 rants. vLeiesch of vleeschw. 21B V4 rants, vleesch of vleeschw. Van 1925 April. MELK. 21 A t/m 24 A 3V2 bter melk. 21 B t/m 24 B l3/4 bter melk. Van 19 April16 Mei. 21 A 21 B AARDAPPELEN. l3/4 hg. aardappelen. V2 kg. aardappelen. Van 1925 April. VASTE BRANDSTOFFEN. „08 K.F." voor kookdoeleinden, 2 eenheden vaste brandstoffen. Van 1 Februari30 April. „07 K.F." Geldig tot 30 April. Bonnen „brandst., één eenheid", geldig tot 1 Mei 1942. Elke bon geldig voor het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. PETROLEUM. 16 2 L petroleum. (Bonk. O). Van 1 April13 Juni. Bonkaart Reserve RIJST. *4 09 en 4/10 250 gram rijst. Van 19 April16 Mei. SINAASAPPELEN. 3/04 en 4/04 100 gram sinaasappelen. Verlengd tol 26 April. Bonkaart Algemeen SUIKER. 279 1 kilogram suiker. Van 19 April16 Mei. KOFFIESURROGAAT. 288 250 gram koffiesurrogaat. Van 19 April13 Juni. PEULVRUCHTEN. 283 250 gram peulvruchten. Van 19 April16 Mei. 291 250 gram peulvruchten. Van 19 April16 Mei. GORT. 284 250 gr. gort, rijstgries of aard- appeltapioca of 4 liter pap. Van 19 April16 Mei. VERMICELLI OF MAÏZENA. 287 100 gr. vermicelli of maizena. Van 19 April16 Mei. JAM, STROOP, ENZ. 280 500 gram, jam, marmelade, ge lei, stroop, honing, enz. Van 19 April16 Mei. ZEEP 272 1 rantsoen zeep. I Zeepkaart P, 75 gr. toilletzeep. Van 130 April. 211, 228 en Zeepkaarl G en H, ver lengd lot 30 April. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 277, 281, 285, 289, 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 19 April16 Mei. KAAS. 278, 282, 286, 290, 294, 100 gram kaas of smeerkaas per bon. Van 19 April16 Mei'. SCHEERZEEP. BouL van de Textielkaart voor man nen en jongens, gebaren vóór 2 Nov. 1926, '50 gr. scheerzeep of tul>e of pot sclieercrème. Van 1 Januari30 April. wachter werd dit in l>eslag genomen, de daders gearresteerd en voorgeleid voor den heer Officier van Justitie te 's-IIertogenbosch. Eveneens werden door de gemeen tepolitie gearresteerd een tweelal personen uit Iierpt, zekere S. en N., die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van 3 rijwielen en ko nijnen, allen gepleegd te Heusden. Voorwaar een mooi succes voor onze politiemannen. ALMKERK. CAPELLE. GENDEREN. GIESSEN. OUDENDIJK. VEEN. tblbp. Ho. is. Raamsdonksveer. en de tenuitvoerlegging wordt opge dragen aan den ontvanger der di recte belastingen. De kosten vallende op de beteekening en de tenuitvoer" legging die in Nederland zijn ge maakt, worden berekend naar de be palingen betreffende de kosten van vervolging inzake 's Rijks directe be lastingen. De landbouwers, woonachtig inde provincie Noord-Brabant, Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen, die voornemens zijn dit jaar vlas te telen, (Henen vóór 1 Mei a.s. aan de L.C.O. voor Noordbrabant, fin nen welk werkgebied hun bedrijf ge legen is, op te geven, welke opper vlakte zij dit jaar met vlas wenschen te verbouwen. Landbouwers die dit jaar ziaaiklaar vlasland verpachten, behoeven de ge vraagde gegevens niet te verstrekken. In dat geval dient de pachter van dit land de oppervlakte op te geven. De formulieren waarop deze opgave dient te geschieden, zijn op aanvrage verkrijgbaar bij den pl. bureauhouder. De formulieren dienen door de te lers na volledige invulling vóór 1 Mei a.s. tg worden opgezonden aan de P.I.C.A. voor Noordbrabant, Sta tionstraat 19 te Tilburg. De Prov. Voedsel commissaris voor Noordbrabant maakt aan belangheb benden bekend, dat met ingang van 20 April 1942 geen paarden meer zul len getaxeerd op de reeds aangekon digde taxatie-markten. De paarden welke reeds eerder zijn getaxeerd en waarvan de verkoop kaart nog niet is verloopen, kunnen nog worden verhandeld evenals stam boek-paarden en veulens beneden 1 jaar, welke zonder taxatie mogen wor den verkocht. Met deze regeling! blijven de aan koopvergunningen van kracht, zoodat geen paard zonder vergunning mag worden gekocht. Wanneer wederom paarden voor taxatie kunnen worden aangeboden, zal tijdig worden bekend gemaakt. op practische voorwaarden bij: Lage voorschotpremie voor Inboedels reeds vanaf f 0.40 per 1000.- per halfjaar. Vlotte schaderegeling Maximum-omslag5 maal de halfj. voorschotpremie. Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Amsterdam, Singel 202/8 Tel. 35626—32219 1 4. Mannelijke personen, die in het najaar wenschen te stiudeeren of eemig examen wenschen af te leglgien aam een Universiteit of Hoogeschool en die vóór 1 Juni 1942 den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en geboren zijn na 1 Januari 1920 moeten hun ar beidsdienstplicht hebben vervuld. Vrijgesteld zijn alleen zij, die reeds vóór 1 Januari- 1942 waren ingeschre ven of al dan niet met goed gevolg vóór dien datum eenig examien aan een Hoogeschool of Universiteit heb ben afgelegd. 2. Mannelijke personen, die na 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een 'betrekking in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en op 1 Januari 1943 den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, moeten hun arbeidsdienstplitiht ver vuld hebben. Uitgezonderd zijn zij, geboren vóór 1 Januari 1920. Bovenstaande categorieën van per sonen moeten dus oip l Juni a.s. in de kampen opkomen. Om hun dit moge lijk te maken hébben zij zich' vóór 25 April a.s. schriftelijk of rhonder ling bij één der aanmeldingjslblureaux otp te geven voor inschrijving!, keu ring, enz. Verdere bijzonderheden worden hun op deze aanmeldingsbureaux mede gedeeld. Hij, die onder bovenstaande be palingen valt en verzuimt zich aan te melden, kan zijn arbeidsdienstplicht dit jaar niet meer vervullen. De kampen eindigen op 14 Novemj- ber 1942, voor studenten en a.s. stur denten op 24 October 1942. Voor de aanmeld ings adres sen zie de advertentie in deze courant. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhier, waren Dinsdag j.l. 13 zuigelinglen voor onderzoek aan wezig, n.l. uit Heusden 9, Oudheus- den 1, Gender en 1, Elshout 2. Woensdagmiddag1 brak brand uit in de houten noodwoning, staanr de in de Uppelschehoek, bewoond door J. v. R. en zijn gezin. Het vuur hetwelk mede door een sterken wind werd aangewakkerd gr.eep snel om zich heen. De Vrijwillige Brandweer van Alm- kïerk, welke spoedig ter plaatse arri veerde, h,eeft onmiddelijk ondier lei ding van den onder-oomimandant G. Schouten, een aanvang met het 'blus- schingswerk gemaakt, doch kon niet verhoeden dat het gebouwtje tot den grond toe afbrandde. De bewoner die niet verzekerd is, kon tijdig met behulp van eenige om wonenden het grootste gedeelte van den inboedel in veiligheid brengen. J. v. R., die mede met het oog op den heerschenden woningnood, door het verlies van zijn woning ge dupeerd is geworden, is tijdelijk met zijn gezin ondergebracht bil den land bouwer P. v. d. ML De oorzaak van den 'brand moet gezocht worden in een lek in den schoorsteen. Op de jJ. Dinsdag alhier ge houden jaarlijksche trekhondenkeu ring, werden 7 stuks ter keuring aan- geboden, welke allen werden goed gekeurd. De brandweer alhier is ge heel gereorganiseerd. De leiding Is in goede handen bij den gemeente- architect den heer G. van Loenen. Samengesteld is een kernploeg be- hoorende bij de motorspuit. Verder ziijn te Nieuwendijk, Uitwijk en Waardhuizen en Uppelschedij'k z'gn. hulpploegen ingesteld. Zooals we in ons vorig num mer reeds mededeelden, zal a s. Za terdag 18 dezer, des namiddags half vier op de Algemeene Begraafplaats alhier de overdracht van (den gedenk steen namens leerlingen en oud-leer lingen geplaatst op het graf van wij len den heer E. Colet, plaats hébben. Naar wii vernemen zal het comité liet ten zeerste op prijs stellen, dat bij deze plechtigheid zooveel mogelijk alle oud-leerlingen van hun belang stelling blijk zullen geven. Aan de ambachtschool te Til burg werden van de le naar Qe 2e klasse bevorderd de leerlingen ma chine-bank werken A. J. van Nieu- wenhuijzen en J. Both. Het nieuw 'benoemde hoofd der O.L. school in de Kom, de heer W. v. d. Boogaart te Eindhoven, zal met den aanvang van het nieuwe schooljaar 1 iMei a.s. in functie treden. Vanwege de vereeniging' „Het Groene Kruis" zal alhier een Moeder- cursus worden gegeven. Zij, die hier aan wenschen deel te nemen kunnen zich opgeven bij Mjej. G. D. Ned er- Laf, wijkverpleegster alhier. De cur sus omvat 10 lessen en is niet- uit sluitend voor jonge of toekomstige moeders. Ook meisjes die in deze cursus belangstellen Zijn van harte welkom. Zij moeten daarvoor echter den leeftijd van 20 jaar bereikt heb ben. Hopenlijk zullen velen van dezen leerzamen cursus profiteeren. De eerste les van den Moedercursus zal plaats vinden op Dinsdagavond 21 April a..s., om 7 uur officieele tijd in de Chr. school alhier. Deelname aan deze cursus is gra tis. De smidsknecht W. Verhoeven uit Dussen, werkzaam bij den heer B. Struik alhier, slaagde dezer dagen te Utrecht voor het diploma hoefsmid. 1* In een gecomb. vergaderingl van Stemg. Ingelanden van de Wa terschappen Andel en Gies.sensche- weide, St. Romboutspolder en Het Eendeveld, waarbij tevens aanwezig was Prof. Visser te Wageningen, werd met algemeene stemmen beslo ten het gemaal van electrisclie kracht te voorzien. Terwijl de dochters van den landbouwer V. aan het melkventen waren, schrok plotseling hun hit en sloeg op hol. Een der meisjes tracht te het dier nog tot slaan te bren gen, doch kwam daarbij te vallen, zoodat ze onder de kar terecht kwam. Haar toestand bleek van dien aard te zijn, dat dadelijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Van den zoon van den landbouwer H., die juist met een span paarden, gespannen voor een cultivator pas seerde en bij het ongeval te hulp snelde, gingen deze eveneens aan den haal. Ze werden een duizend meter verder gegrepen, zonder verder on heil te hebben verwekt. Dinsdagavond om 6 uur ont stond 'brand in een huis van A. v. Wijk met aangebouwde woning van A. van de Werken. 1 Door den krachtigen wind greep het vuur snel om zich heen, zoodat van den inboedel veel verloren ging. Dank zij het spoedig ter plaatase zijn van de brandpuit, konden de belen dende gebouwen behouden blijven. Toen na eenigen tijd ook de motor brandspuit uit Wijk arriveerde, was men het vuur spoedig geheel meesb ter. ii c 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2