Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6259 Woensdag 6 Mei 1942 De oprichting van het N.A.F. VERB VISTER EN: BOUWVAK NIEUWS. ^<0 VAN ALTEK* Dit blad verschijnt WOENSDAQMORQEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nommers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5x/s cent Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied over de oprichting van het Ned. Arbeidsfront (N.A.F.). Paragraaf 1. Ik richt met ingang van 1 Mei 1912 het Nederlandsche Arbeidsfront op. Paragraaf 2. 1. Het Nederlandsche Arbeids- front heeft tot taak de in het be drijfsleven staande Nederlandsche menschen te samen te bundelen, hun belangen te behartigen, hen op te voeden lot wederzijdsch begrip voor hun sociale belangen en voor hun sociale en cultureele behoeften en mede te werken aan de bevrediging van deze behoeften. 2. Het Ned. Arbeidsfront heeft vooral tot taak: 1. Mede te werken bij het tot stand brengen van rechtvaardige toe standen op hel gebied van de sociale politiek in liet algemeen en van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het bijzonder, bij den opbouw van het werk der sociale verzekeringen en bepalingen op de bescherming van den arbeid. 2. Den arbeidsvrede te verzekeren door de leden op te voeden in den zin van de bedrijfsgemeenschap. 3. Uitbreiding van de beroepsbe kwaamheid der leden met hel doel het leveren van betere prestaties te bevorderen. 4. Instellingen voor eigen hulp voor de leden op te richten en in stand te houden. 5. Den leden advies te geven in alle aangelegenheden van arbeids recht en sociale verzekeringen en conflicten en hen te vertegenwoordi gen voor hel gerecht en de bureaux der sociale verzekering. 6. Door ile gemeenschap Vreugde en Arbeid instellingen in het leven te roepen en in stand te houden, die dienen ter bevrediging van de cul tureele behoeften der leden en tot behoud en bevordering van hun ar beidskracht. 7. De uitbetaling der werkloozen- ondersteuning naar de mate van de geldige rechtsvoorschriften uit te voeren. 8. Aan het Ned. Arbeidsfront kunnen in overeenstemming met zijn leider door den secretaris-generaal van het telkenmale zakelijk in aan merking komende departement nog andere taken opgelegd worden. Paragraaf 3. 1. Het Ned. Arbeidsfront heeft rechtspersoonlijkheid. Paragraaf 4. Het Ned. Arbeidsfront is vrijge steld van alle belastingen en publie ke lasten. Paragraaf 5. 1. Lid van het Nederlandsche Ar beidsfront kan worden ieder in het bedrijfsleven werkende Nederlander, tenzij, hij volgens de bepalingen van paragraaf 4 van verordening no. 189/ 1940, betreffende de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. 2. Lid van het Nederlandsche Ar beidsfront kan voorts worden ieder corporatief lichaam van het open bare recht. De rechten en plichten der leden van die corporatieve licha men ten aanzien van het Nederland sche Arbeidsffront worden telkens afzonderlijk vastgesteld in overleg tu&schen den leider van het Arbeids front en het betrokken lichaam. Paragraaf 6. 1. Voor zoover leden van een vak organisatie, een vakvereeniging, een werkgeversverbond of een soortge lijke organisatie door opneming hun ner organisatie in het Nederlandsche Arbeidsfront indirect lid van het Ar beidsfront worden of voorzoover zij uit zoo'n organisatie direct overgaan tot het Nederlandsche Arbeidsfront, worden mits de betaling der bij dragen ononderbroken is geschied de door deze leden in hun oude or ganisaties betaalde bijdragen binnen het bestek van de bepalingen op de bijdragen en ondersteuningen van het Ned. Arbeidsfront in mindering ge bracht. 2. De uitwerking en verdere ont wikkeling van deze resten en candi- daluren vormt een essentieel gedeel te van de verzorgingstaak, die hel Nederlandsche Arbeidsfront heeft te vervullen jegens zijn leden. Paragraaf 7. De leider van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt door mij aange steld en ontslagen en is aan mij ver antwoording schuldig voor de be hoorlijke uitvoering van de taak van het Nederlandsche Arbeidsfront. Paragraaf 8. 1. De leider van het Nederland sche Arbeidsfront vaardigt zijn sta tuten uit. Zij moeten door mij be krachtigd wonden. 2. De statuten worden gepubli ceerd in liet publicatie-orgaan van het Nederlandsche Arbeidsfront. 3. Op eventueele wijzigingen der statuten zijn die bepalingen der pa ragrafen 1 en 2 van toepassing. Paragraaf 12. i INSTALLATIE NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT. In de werkkamer van den Rijks commissaris, Rijksminister Seyss- Inquart, was Vrijdagmorgen 'een klein gezelschap bijeengeroepen voor de plechtige installatie van den heer H. J. Woudenberg als leider van het he den opgerichte Nederlandsche Ar- !beidsfront. Tegelijk met den heer 6 02 6.01 5.59 Woudenberg werden ook de heeren van de financieele comlmissie gein,- stalleerd. In een rede heeft de Rijkscommis saris gewezen op de positie, waarin ons land verkeertNederland behoort thans onverbrekelijk bij 'het vasteland. Wij Europeanen staan 'voor de ber slissende keuze een nieuwe gemeen schap te vormen of we worden hulpe- looze slaven onder een bolsjewistisch regime. Het werkende volk gordt zich aan om zijn Europeeschen plicht te vervullen. Dan is qpk het oogenblik gekomen den grondslag te leg|g'en van de nieuwe sociale orde, waarop het 'gebouw van de toekomst kan worden opgetrokken. „Daarom heb is besloten heden het Nederlandsche Arbeidsfront op te [richten". De Rijkscommissaris ging vervol gens over tot de benoemingen en sprak daarna zijn vertrouwen uit, dat de Nederlanders, die openstaan voor het begrijpen van de teekenen der tijden, er in zullen slagen als goede Nederlandsche patriotten hun volk den weg te wijzen naar een nieu we orde en gemeenschappelijke wel vaart voor Europa. De rede maakte op alle aanwe zigen en in het bijzonder op de ar beiders, die daar stonden als verte genwoordigers van hun arbeidska meraden, diepen indruk. De installatie werd o.a. bijgewoond door Hauptdienstleiter Schmidt, ee- nige hoofdambtenaren van het ka binet van den Rijkscommissaris, voorts de heeren mr. M. M. Rost van Tonningen, secretaris generaal v. het dep. van Financiën, ir. R. A. Verweij, secretaris-generaal van het dep. van Sociale Zaken, de heeren H. C. v. Maasdijk, F. B. Gips en S. Sormani, welke laatste vier heeren de financieele commissie zouden uit maken, verder eenige hoofdafdee- lingsleiders van het N.A.F. en de reeds genoemde arbeidersvertegen woordigers. Het nieuwe Socialisme is het Socialisme der Qermaansche samenwerking. Dé opstanding van Nederland en de schepping van een socialistischen levensvorm voor onzen volksgemeen schap is het nationale probleem waarvoor wij heden staan, waarvoor wij de aandacht vragen van ons ge- heele volk en aan welks oplossing het een groote uitverkiezing is te mogen meewerken. In de veranderde en nog steeds veranderde wereld zal ook ons volk zijn nieuwe plaats moeten innemen. Het zal de oogen moeten openen voor de realiteit, dat wij met negen millioen menschen wonend op een klein grondgebied, afgesneden voor langen tijd of voor goed van onze overzeesche gebiedsdeelen, voor het handhaven van onze cultuur en on ze levensgewoonten een heroïsche op gave hebben te vervullen. Hel socialisme van den nieu wen tijd zal ons volk slechts deelachtig worden door een krachtsinspanning als maar zel den in onze geschiedenis is be reikt. Wanneer een volk een socialisti sche volksgemeenschap wil vormen, dan moet het een vrij volk zijn, een volk met een gewaarborgde levens- ruimte, dan moet het zeker zijn van grondstoffen en afzetgebieden en moet zijn bevolkingsprobleem zijn opge lost. Zonder de vervulling dezer voor waarden blijft het socialisme een vrome wensch, een utopie. Ons volk heeft de mogelijkheid om deze voorwaarde te vervullen. In het Nieuwe Europa zal ons volk in geschakeld kunnen worden in de Germaansche samenwerking, welke de kern van het nieuwe Europa zal zijn. Na zijn laatste bezoek aan Adolf Hitler heeft Musisert deze grootsche boodschap aan ons volk bekend gemaakt. t De historische verklaring van Mus.se.rt beteekent, dat ons volk in staat zal worden gesteld als vrij volk met volken van gelijk bloed en ras te bouwen aan zijn eigen socialistischen toekomst. Germaansche samenwerking betee kent, dat Nederland niet langer, ge lijk Frederik de Groote het uitdrukte, een sloep zal zijn achter het Engel- sche fregat, een slaafsch onderdeel, van het vastgeloopen mechanisme der liberale wereldeconomie, maar dat Nederland met gelijke volksche rechten het totaal van zijn arbeid, zijn energie, zijn vernuft, zijn hooge geestelijke en materieele ontwikke ling zal kunnen aanwenden, om te zamen met de andere Germaansche volken onder Duitschlands leiding, voor eigen volk, gelijk de andere Germaansche volken, het socialisme tot werkelijkheid te maken. Germaansche samenwerking be teekent, dat met behoud van eigen volksche en cultureele zelfstandig heid meer dan 100 millioen Germaan sche menschen hun ontzaglijk ar beidsvermogen in een grootsche le- vensruimte voor gezamenlijke wel vaart zullen inzetten. Deze levens- ruimte zal voor eeuwen en eeuwen gewaarborgd zijn en bevrijd van het spookbeeld van een wereldoor log voor iedere generatie. ARBEIDERS EN KANTOOR BEDIENDEN, SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Als je in Duitschland werkt, help je dan den „vijand"? Neen, dan zou ook iedere ar beid in Nederland den zooge- naamden vijand helpen. Laat je niet door valsche propagan da afschrikken, maar neem werk daar aan, waar bet is. Dat is in Duitschland het ge val. Laat je door het arbeids bureau in je woonplaats in lichten. Germaansche samenwerking beteekent voor Nederland met zijn ligging aan de drukst beva ren zee der wereld, met zijn prachtige havens en haveninrich tingen, met zijn groote techni sche ontwikkeling, met zijn spe cialisaties op agrarisch gebied, een rijke, een onvervangbare en een trotsche taak. Germaansche samenwerking betee kent voor millioenen Nederlandsche boeren en arbeiders een bevrijding uit de jarenlange democratische on oplosbaarheid van ons nationaal pro bleem, beteekent in waarheid onze nationale opstanding en de verwer ving van een socialistischen levens vorm in eigen vrijheid en eer teza men met de volken van gelijk bloed en van gelijken levenswil. Wanneer ons volk dat begrijpt, dan is het socialisme van den nieu wen lijd het socialisme van ons volk, zijn sociale, zijn zedelijke traditie waardig. MEUWSBLA1 voor bet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur? J. H. ROZA, Heusden Paragraaf 9. 1. Het Nederlandsche Arbeidsfront in rechte en 'buiten rechte vfertegenl- woondigd door zijn leider en te zij ner vertegen wood i gi n,gJ door andere organen in een omvang, zooals die door 'de statuten of door bijzondere volmachten is vastgesteld. 2. Voor zoover het Nederlandsche Arbeidsfront door de uitvoer'ng van zijn taak binnen afzonderlijke bedrij ven uil het personeel lasthebbers (so ciale bedrijfsfunctionarissen) aanstelt, moet de aanwijzing daarvan schrifte lijk wonden m Medegedeeld aan de leiding van het bedrijf. De sociale bedrijfsfunctiionaris van het Neder landsche Arbeidsfront 'kan, terzij er een andere wettelijke regeling be slaat, door de leiding van het bedrijf alleen met toestemming van 'de be voegde organen van liet Nederland sche Arbeidsfront worden ontslagen, tenzij dit ontslag noodzakelijk wordt op grond van stillegging van het be drijf of geschiedt door een reden, die rechtvaardigt tot het opzeggen van de dienstbetrekking zonder na koming van een opzeggingstermijn volgens arlikel 1639 p. van het Ne- derlandsch Burgerlijk Wetboek. Paragraaf 10. 1. De controle op 'liet financieel en begrootingsbeheer van het Neder landsche Arbeidsfront wordt opgedra gen aan oen financieele comlmissie. 2. De voorzitter van de financieele commissie wordt door mij aangesteld en ontslagen. 3. Vier andere leden worden op voorstel van den voorzitter op gelijke wijze aangesteld. 4. De leider van het' Nederlands sche Arbeidsfront legt de financieele commissie jaarlijks een rapport voor over het financieel en begrootingsbe heer van het Nederlandsche 'Arbeids front. Hij is verplicht de financieele commissie op wensch van haar voor zitter inlichtingen te verstrékken en documenten voor te leggen voorzoo - ver dit noodzakelijk is voor de uitvoe ring van de taak der financieele com missie. 5. Den leider van het Nederland sche Arbeidsfront wordt door den voorzitter van de financieele oomf- missie op grond van desbetreffende besluiten van de financieele commis sie décharge verleend. Paragraaf 11. De bepalingen van dit decreet heb ben kracht yan wet in den zin van paragraaf 1 lalinea 2 der verordening nr. 3/1941 op de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Neder land. Voorzoover ter uitvoering van de bepalingen van dit decreet rechts voorschriften verèischt zijn, worden deze uitgevaardigd door den secre tarisgeneraal van het zakelijk in aan merking komende departement, na den leider van het Nederlandsche Ar beidsfront gehoord te hebben. Woensdag 6 Mei Donderdag 7 Mei Vrydag 8 Mei s morgens tot 's avonds vanaf 9 12 9.13 9.15 Nederlandsche vrijwilligers op weg naar het Oostelijk front. Tijdens hun tocht maakten de soldaten kennis met een der manschappen van de Spaansche Blauwe Divisie (hurkend) Atlantic-Holland-SS. P.K. Wenniaer-Mulder-Pax Holland m Het Rijksbureau voor Hout te Am sterdam heeft verandering gébracht in de wijze waarop speciale machti gingen moeten worden aangevraagd voor aankoop van gezaagd Naaldhout (dus voor glezaagd Naaldhout hetwelk niet bestemd is voor doeleinden waar voor Wed eropbou w-Mach tig ingen, Bou wnij verheids-Machtigingen, z.g.n. Burgemeestersbonnen enz1, worden verstrekt). Tot nu toe waren daar geen spe ciale aanvraagformu I ie ren v oor ver krijgbaar en kon mien zich per ge wone brief tot dit Bureau wenden, waarbij men dan een zgn. TJrgentie- ver'klaring moest overleggen van den Burgemeester of het Hoofd van den Dienst Bouwtoezicht van de gemêente waarin het hout gébruikt diende te worden. Deze laatste regleling is nu komen te vervallen. Er zijn nl. spe ciale formulieren gemerkt G.N. 15 ver krijgbaar gesteld, welke uit drie ge lijke biljetten bestaan resp, gjemerkt A, B en C. Nadat het geheele formui- lier duidelijk en volledig is ingevuld dient men zich te wenden tot den Burgemeester of het Hoofd van den Dienst Bouwtoezicht teneinde bet in gevulde formulier te doen afstempe len met het Gemeentes tempel, waar door het formulier geldigheid ver krijgt om te worden ingezonden bij het Rijksbureau voor "Hout, Drieko" ningénstraat 4 te Amsterdam. 'Inge zonden formulieren waarop het gé" meentestempel ontbreekt worden door het Rijksbureau niet in behandeling genomen, daar het bedoelde stempel de urgentie en de juistheid van de aanvrage, aangeeft. Resumeer end e kan dus worden op- gtemerkt dan men zich voor hout ten. dienste der Voedselvoorziening) en hout voor constructies niet behoot- rende tot de Bouwnijverheid etc. dient te voorzien van een bovenomschreven formulier G.N. 15. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij Heeren Burge meesters en/of bij de Diensten van Bouvv- en Woningtoezicht, wélke in stanties tevens op verzoek' de inge vulde formulieren eventueel van een stempel zuPen voorzien. Voor timmerlieden bestaan er dus meerdere instantie^ waartoe men zich kan wenden om toewijzing' van ma teriaal. Behalve de aanvragen voor werken onder en boven de f 500. via het Bureau Goedkeuring Werken in de betreffende provincie is er de maandelijksche toewijzing via de Be drijfsgroep en dan nu de bovenom schreven regeling via het Rijksbureau voor Hout.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1