Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. 0£B.ciëele Berichten Distributie- mededeelingen. Woensdag 13 Mei 1942 No6261 Tweede verplichte bijeenkomst ter controle van de voormalige Nederlandsche weermacht. VERD VIST ER EN: Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur; J. H. ROZA, Heusden Adrertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57i cent Groote letters naar plaatsruimte. Adrertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 1. Verplicht tol aanmelding zijn alle: a. Beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlandsche Land- en Zeemacht, die op 10 Mei 1040 in aclieven dienst waren. b. Beroepsofficieren van het voormalige Nederlandsche kolonia le leger t/m den leeftijd van 55 jaar. 2. Op 15 Mei 1942 14 nnr precies moet de tot aanmelding verplich te persoonlijk opkomen, overeenkomstig de volgende lijst: Assen, Friesland-kazerne W i 1 helmin a-k azerne) Drenthsche Hoofdvaartstraat 153. Ede, Maurits-kazerne, (Infanterie-kazerne), Stationsweg. Bnssuni, v. d. Palmkazerne, Amersfoortsche Straatweg. Breda, Chassé-kazerne, Vierwindenstraat 4. Roermond, Ernst Kasimir-kazerne. 3. Ieder tot aanmelding verplichte moet medebrengen: a. een wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zakboekje, mi litaire documenten enz.), b. twee foto's van recenten datum in burger of in uniform, op geplakt op twee vellen papier (formaat din), die met de volgende gegevens moeten worden ingevuld: Familienaam Alle voornamen: Geboorteplaats Geboortedatum Gehuwd, ongehuwd, gescheiden: Laatste militaire rang: Laatste legerafdeeling Tegenwoordig beroep Arbeidsplaats en/of werkgever: Tegenwoordig adres WoonplaatsS traat Groningen Friesland Overijssel Drenthe Gelderland Utrecht Noordholland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Invullen in blokletters of met schrijfmachine. handteekening. 4. Niet verschijnen heeft onmiddellijk strafmaatregelen tengevolge. 9 Mei 1942. Der Wehrmachtbefehlshaber in den Nieder landen 1 General der Flieger, FR. CHRISTIANSEN. Het nieuwe Socialisme is het Nationaal-Socialisme. De verbinding van de begrippen nationaal" en „socialistisch" tot een onverbrekelijke eenheid, is wellicht de meest grootsehe gebeurlenis inde geschiedenis der twintigste eeuw. Door de onvermoeide propaganda van joodsche en andere anLi-volksche machten heeft het marxisme de wer kers pogen te doordringen van een fanatiek geloof aan het droombeeld, dat nationalisme en socialisme el kander zouden uitsluiten als water en vuur. Het volksche socialisme gaat niet uit van de gedachte, dal verzoening tusschen beide begrippen mogelijk is, maar leert, dat ze zóó bijeen hooren, dat scheiding onmoge lijk is. Men kan geen nationalist zon der socialist en geen socia list zonder nationalist zijn." heeft Adolf Hitler eens ver klaard. „Er is één volk en er is één vaderland. Wij zijn het volk en het vaderland is van ons", is een kernachtige uitlating van Mussert waarin in wezen het zelfde wordt getuigd. Nat.-Socialisme bestaat in dienst baarheid aan het volk, aan groei en instandhouding van het volk. Daarom streeft het nationaal-soci- alisme krachtens zijn wezen naar de hoogste sociale levensvoorwaarden voor het geheele volk. Nationaalsocialisme bestaat ineen fanatiek geloof aan de mogelijkheid om door de samenwerking van ge heel het volk ieder noodlot te kun nen overwinnen, de vrijheid te ver overen en te waarborgen en iederen volksgenoot die plaats in de volksge meenschap te geven, waarop hij krachtens zijn arbeid aanspraak kan maken. Voor den waren nationalist is het socialisme vanzelfsprekend. Voor hem is een natie, een volk zonder eer ondenkbaar. En tot de eer van een volk behoort zijn gemeenschap de hoogst mogelijke sociale bevredi ging te schenken. Wereldbeschouwingen en stelsels worden op "hun waarde beproefd door de realisatie, door de verwezen lijking welke zij vinden, wanneer ze Lot gelding komen. Liberalisme en marxisme hebben beide hun on vruchtbaarheid, hun strijdigheid met de natuur bewezen, doordat ze de volken hebben verdeeld en verzwakt, economische en sociale rampen over de menschheid uitgestort en gescha pen een toestand van uiterste gees telijke en materieele ellende, waar van men gezegd heeft, dat het de schandvlek is der humanistische be schaving. Het nationaalsocialisme is trotsch dat het in zijn korte geschiedenis reeds heeft bewezen een wereldher- vormende kracht te bezitten, dat het de jaren niet verspild hCeft met den onvruchtbaren strijd van klasse te gen klasse, maar dat het de grootst mogelijke kracht, den totalen inzet, der natie, het geestelijk en materieel vermogen der natie heeft ingezet in den kamp voor een Volksrijk, voor een waarlijk socialistische gemeen schap. Het is de eer van het natio- Woensdag 43 Mei Donderdag 14 Mei Vrydag 15 Mei s morgens tot 5.50 5.49 5.47 's avonds vanaf 9 23 9.25 9.26 naalsocialisme den opgedrongen oor log der goudmagnaten, den oorlog tegen de uitbuiting en verslaving der volken thans zegevierend te kunnen voeren en nu reeds te kunnen getui gen het geheele Europeesche conti nent van de dictatuur der Angelsak sische en Joodsche haute finance te hebben bevrijd. Voor het Nederlandsche volk heeft het nationaal socialisme thans, na tien jaar worstelen om de ziel van ons volk, de handen aan het werk geslagen voor de eindelijke emanci patie van den werkenden mensch met het fanatieke doel voor oogen, zooals Mussert het eens formuleer de: „Ons socialisme bestaat daar in, dat wij den strijd voor de vrijmaking van den arbeid, de terugwinning van den eerbied voor den arbeid, het recht op arbeid en dat op de opbrengst ervan, tot het uiterste willen voeren." REGELING PAARDENHANDEL. In aansluiting op de reeds gepubli ceerde namen van agenten, deelt de Prov. Voodselcommissaris voor Nrd.- Brabant aan belanghebbenden mede, dat onderstaande handelaren door het Vee- en Vleeschaankoopbureau eveneens als agenten zijn aangesteld. N. F. Vermeulen, Burchtplcin W 142, Heusden. M. Spoor, Eethen, A 45. J. C. v. d. Mast, Sprang A 220. Voor de nieuwe regeling inzake aankoop en verkoop van paarden wordt nogmaals de aandacht ge vraagd. Het verhandelen van paar den mag uilsluitend via aangestelde agenten plaats vinden. De namen van de handelaren welke als agent zijn aangesteld zullen regelmatig in de pers worden bekend gemaakt. VERBOD TOT VERHANDELING EN AFLEVERING VAN STROO- VLAS. Door het Rijksbureau V.V.O. is de vorige week bekend gemaakt, dat verkoop van vlas door handelaren kan plaats hebben tot 2 Mei 1942. Alsnog wordt gepubliceerd, dat de verkoop van vlas door handelaren van partijen, als bedoeld in de voor afgaande perspublicatie, is verlengd tot 14 Mei 1942. AFSLUITING MESTCONTRACTEN VARKENS. De Prov. Voedselcoinmissaris v. Noordbrabant maakt bekend, dat vanaf 6 Mei opnieuw de gelegenheid is opengesteld, mestcontracten af te sluiten, voor de levering van varkens in de maanden September, October, November en December 1942 en Ja nuari en Februari 1943. Voor deze contractvarkens wordt, verdeeld over vier voederperioden, 200 kg krachtvoer toegewezen. In verband met de krachtvoederpositie kan dit echter eerst vanaf Septem ber ter beschikking gesteld worden. Dit behoeft echter de varkenshou ders niet te weerhouden, contracten af te sluiten voor levering van var kens in de maanden September of October, indien zij de gecontracteer de varkens met ruwvoer lot het ver - eischte gewicht, 30 tot 100 kg kun nen mesten. Het hun toekomende krachtvoer kunnen zij dan voor ei gen varkensstapel benutten. Aanvragen tot het afsluiten van mestcontracten dienen uitsluitend ge richt te worden tot de erkende var kenshandelaren en de zaakvoerders der Verkoopvereenigingen. De varkenshouders, die een gewo ne toewijzing van minstenis 2 varkens hebben, kunnen naast de mestcon- Iractvarkens nog één varken voor huisslachting aanh ouden Het maximum gewicht voor een huisslachtingsvarken bedraagt 150 kg, tenzij een fokzeug voor huis- slachling wordt aangehouden. Voor deze categorie is geen maximum-ge wicht vastgesteld. Hier dient echter rekening gehouden te worden met het aantal gezinsleden, dat aan de zelfverzorging zal kunnen deelnemen. Alleen varkenshouders, die over een fokzeugtoewijzing beschikken, kun nen eventueel voor liuisslacliting van een afgemeste zeug in aanmerking komen. VERSTREKKING VAN RESCHUIT. De geringe hoeveelheid beschuit, die beschikbaar is, heeft ertoe ge leid, dat niet allen, die in de eerste plaats voor det bijzondere gebak in aanmerking komen, zich dit kunnen verschaffen., De verdeeling geschiedt door den handel niet altijd op regel matige wijze; b.v. wordt meermalen niet zoozeer het normale verbruik van den koopcr in aanmerking ge nomen, als wel andere omstandighe den. Geen wonder, dat van verschil lende zijden over dezen onbevredig- den gang van zaken geklaagd werd. Naar wij thans van het Rijksbu reau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd vernemen, heeft men in in den bovengenoemden onbevredi- genden toestand aanleiding gevonden, om een afzonderlijke regeling voor te bereiden voor de verstrekking van beschuit, dat als licht verteerbaar en zacht voedsel in liet bijzonder ARBEIDERS EN KANTOOR BEDIENDEN, SCHENKT HIER AANDACHT AAN! De jonge en lichamelijk gezon de Nederlander, die zijn be trekking in Nederland aaneen ouderen of lichamelijk zwak keren kameraad afstaat, dient Nederland en handelt in het belang van het Vaderland. Wanneer je er ook zoo over denkt, meld je dan aan bij het arbeidsbureau in je woon plaats. van belang is voor zieken en kleine kinderen. Deze regeling, die eerlang in werking zal treden, beoogt, de voorziening van beide genoemde groepen met beschuit te verzekeren. Het ligt in de bedoeling, dat voor kinderen, voorloopig voor die on der den leeftijd van 4 jaar, op speci aal daartoe aangewezen bonnen be schuit zal kunnen worden verkregen waartegenover de beschikbaarstelling van brood tot de overeenkomstige voedingswaarde zal worden vermin derd. Voorts wordt nagegaan of, en eventueel op welke wijze voor zieken waarvoor een beschuitvoeding wen- schelijk is, eveneens een distributie regeling kan worden getroffen. Op deze wijze kan men verwach ten, dat de binnenkort beschikbare beschuit inderdaad terecht komt bij hen, die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen. Volledigheidshalve dient er nog op gewezen te worden, dat de be schikbaarstelling beperkt moet blij ven, omdat de beschuitfabricage spe ciale grondstoffen vraagt, die zeer schaarsch zijn, reden ook, waarom niet kan worden overgegaan tot een verstrekking aan ouden van dagen, behoudens dan via een eventueele regeling voor zieken. INTREKKING VAN ALLE AAN- KÖOPVERGUNNINGEN VOOR STROO. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbxabant maakt bekend, dat met ingang van 7 Mei alle aabkoopverr gunningen Voor stroo vervallen zijn verklaard. Alleen in speciale gevallen kan nog een aankoop vier gunning1 verleend wor den. i - Nogmaals wordt er op gewezen, dat de telers geen stroo pp hun bet- drijf mogen achterhouden dan slechts een zekere hoeveelheid voor eigen ge bruik gedurende de komende maan den en wel voor de volgende doelein den le. vpor vee, dat polk' gedurende de zomermaanden op, stal wordt ge" houden. 1 2e. voor vroeg te rooien pootaard- appelen, indien vaststaat, dat deze vóór den komenden stroo-pogst zul len worden gerooid. 3e. vpor onderlaag in de schuren en voor bedekking van de schelven graan van den komenden oogst. Van het meerdere stroo op het bedrijf moet een bewijs van verkoop aan een erkend strpohandelaar aanwe zig zijn. Is dit niet het geval, dan zullen strenge maatregelen getroffen worr den. m.m KOLENBONNEN AANGEWEZEN. De secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van 11 Mei 1942 tot en met 31 December 1942 ieder der bonnen 01, 02, 03, 04 en 05 B.V., van de nieuw uitgereikte kaart voor vaste 'brandstoffen D.V. recht geeft op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Ten aanzien van de verbruikers be- hoorende tot de groepen B, C en D, alsmede van de verbruikers, die voor een toeslag in aanmerking komen, zullen spoedig nadere mededieelingen volgen. i NIEUWSBLAD voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De wegen aan het Oostelijk front, welke door den dooi in ware modderpoelen *ijn veranderd, stellen de colonnes voor zware opgaven. Een span baant zich moeizaam een weg Hoffmann-Stapf-P.K. Rynas-Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1