Officiééls Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenlandsch Overzicht ^ND VAN ALTEH^ Vrijdag 15 Mei 1942 No. 6262 V ER D 1STEREN: Officiëele Landbouwmededeelingen OPROEP aan den Boerenstand in Noordbrabant en Limburg. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •a VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij once agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdrertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5^ cent» Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur oa Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht De uiterst slechte toestand der we gen heeft groote operaties aan het Oostfront voorioopig nog verhinderd. In het hooge Noorden vernietigden Duitsche en Finsche troepen na lang durige gevechten een ingesloten ge vechtsgroep der bolsjewisten. Bij Moermansk, dat de voornaam ste haven voor de geallieerde con- vooien naar de Sovjet-Unie is, wer den groote luchtgevechten geleverd. Een belangrijk Duitsch steunpunt, dat sedert einde Januari door sterke vijandelijke strijdkrachten was inge sloten en zich zeer dapper verdedigd had, werd door een systematisch voorbereiden aanval ontzet. Rijksminister Frick verklaarde, dat het tijdstip, waarop wederom een of fensief tot ontplooiing zal komen, thans niet meer lang op zich laten wachten. De verliezen der geallieerde han delsvloot, die reeds in Aprif zeer groot waren, zullen ook in Mei een aanzienlijke hoogte bereiken. Duit sche duik boo ten brachten in het Wes telijk deel van den Atlantischen Oce aan en in de Caraibische Zee 43 sche pen met een inhoud van ruim 230.000 ton tot zinken. Als gevolg van de verliezen aan tankschepen langs de Oostkust moest in de Ver. Staten tot benzinedistributie worden overge gaan. Churchill heeft in een rede ver schillende actueele problemen be handeld-Hij stelde o.m. de vraag wat Engeland nog kan doen om de Sov jet-Unie te helpen en noemde de mogelijkheid van vorming van een tweede front in Europa, maar wei gerde de Engelsche plannen bekend te maken. Te Berlijn werden opmer kingen van dezen aard gekenschetst als een poging om de sluipende cri sis in Engeland door illussies tegen te houden. Inderdaad is de perscampag ne voor een tweede front in, de ge allieerde landen vrijwel verstomd en hebben verschillende bladen zich scherp gekeerd tegen Lord Beaver- brook, die de noodzakelijkheid van een tweede front op vurige wijze hajd bepleit. i 1 Madagascar, dat den laatsten tijd in verband met den JapanschendÖor- braak naar den Indischen Oceaan herhaaldelijk ter sprake was geko men, is door Engelsche strijdkrach ten overvallen. Deze actie geschied de met voorkennis en goedkeuring der Ver. Staten. De vlootbasis Diego Suarez in het N. van het eiland is na hardnekkigen tegenstand der Fransche troepen, die Vichy trouw bleven, bezet. De opmarsch der En- gelschen naar het Zuiden giaakt slechts geringe vorderingen. De houding der Ver. Staten bij den aanval op Madagascar doet het ver-, moeden rijzen, dat dit land thans ook tegen Martinique, het Fransche ei land in de Antillen, eey scherpere houding zal aannemen. Een groot ge deelte der Fransche goudschat is hier opgeslagen, terwijl er tevens eenige oorlogsschepen, w.o. een vliegkamp moederschip liggen. Waarschijnlijk zullen de Ver. Staten eischen, dat Amerikaansche troepen ontscheept worden. Te Vichy is reeds verklaard dat een eventueele bezetting van Mar tinique op geen enkele wijze te recht vaardigen is. Na de bezetting van Mand al ay zijn Japansche troepen in Birma uiterst snel opgerukt langs den Birmaweg en hebben de Ghineesche grens be reikt en zelfs overschreden. De Brit se he troepen trekken zich in N. W. richting terug en trachten over hoo ge bergruggen Britsch-Indië te be reiken; zij staan aan voortdurende luchtaanvallen bloot, die de Japan ners door de bezetting van Akyah aan de Golf van Bengalen op effectiever .wijze kunne» uitvoeren. De vraag rijst in welke richting Japan thans zijn offensieve kracht zal ontplooien. Britsch-Indië, China, Tsjoenking-China of Australië? Te Tokio schijnt de meening te heer- schen, dat Tsjoenking-China wegens de afsnijding van alle verbindingen voorioopig geen doel van 'ngrootsch opgezet offensief behoeft te zijn. In verband met deze opvatting staan misschien de Japansche persstemmen die na den val van Gorregidor van een aanval op Ceylon spraken. Na de luchtaanvallen op de Engelsche vlootbases op dit eiland schijnen de Japansche vliegkampschepen in de Golf van Bengalen echter terugge trokken te zijn in de richting van Australië. Nadat reeds eenigen tijd van een Japansche vlootconoentratie in de omgeving der Salomonseilanden spra ke was, heeft thans in de Koraalzee tusschen deze eilanden en de N. W.- kust van Australië een groote zeeslag plaatsgevonden, waarvan de juiste toedracht nog niet nauwkeurig he kend is. Van Japansche zijde is me degedeeld, dat de geallieerde vloot 2 vliegkampschepen en 2 slagsche pen lieeft verloren. Tevens werden eenige kruisers tot zinken, gebracht, terwijl de Japansche vloot ©en klein vliegkampschip verloor. Van Ame rikaansche zijde zijn zware Japan sche verliezen gemeld, maar over de eigen verliezen hult men zich in stilzwijgen. De bedoeling van deze Japansche vloot, die zich volgens den Engel- schen berichtendienst in N. O. rich ting heeft teruggetrokken, is even eens met een geheimzinnig waas om geven. Wellicht wilde zij door een bezetting van Nieuw Calodoniö en de Nieuw-Hebriden de scheepvaartver binding tusschen Australië en de Ver. Staten afsnijden. De veronderstelling in het geallieerde kamp, dat een in vasie van Australië beoogd werd, wordt door het feit, dat niets bekend is over het tot zinken brengen van Japansche transportschepen, tegenge sproken.' van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Welke runderen op den aanslag te leveren Er zijn veehouders, die zich afvra gen wat zij nu het beste kunnen le veren voor hun leveringsplicht, n.l. koeien of jongVee. Men redeneert dan: .Wanneer ik koeien lever inplaats van jongvee behoef ik minder "stuks te leveren om het aantal kg te berei ken van mijn aanslag en houd ik dus meer stuks over; dan krijg ik heden wel minder melkvee, maar méér in de toekomst. Daar het echter nu vooral op melk vee aankomt, en daar het overtollige jongvee, dat is het jongvee, dat ge acht wordt niet noodig te zijn voor de normale aanvulling van den be- staanden melkveestapel, volgens den aanslag zoo goed als geheel gele verd zal moeten worden, mede in verband met de veevóederpositie, is het zoo goed als zeker dat men met bovenstaande regeling met verder te nemen maatregelen verkeerd uitkomt Want dan is het niet denkbeeldig, dat op bedrijven waar in verhouding tot het melkvee te veel jongvee aan wezig is, voor dit overtollige jongvee wederom een extra zwaren aanslag wordt opgelegd. Daarom is het- zeker wenschelijk om bij de veelevering voor 1942 hier mede reeds rekening te houden en in de eerste plaats die runderen op den aanslag te leveren, welke het norma le evenwicht tusschen melkvee en jongvee op het bed' -"^hinderen. Ook dient men hier- aanfok van jongvee, cember-inventarisatie L rekening te houden Want op dit overtollige jongvee zal straks zeer waarschijnlijk ook een extra zware aanslag drukken, zoodat het doel van den extra aanfok niet zal worden be reikt. De veehouders worden er in dit verband dan ook nadrukkelijk op gewezen, dat in 1942 wederom een rundveetoewijzing voor de bedrijven zal plaats vinden, welke op 1 Dec. 1942 van kracht wordt. Deze toewijzing zal zoo spoedig: mogelijk worden verstrekt, omdat de veehouders dan gemakkelijker zullen kunnen bepalen, welke runderen het beste voor hun bedrijf geleverd kun nen worden. Men mag echter met de aangezegde levering daarop niet wachten. Bij de vaststelling van de grootte dezer toewijzing zal rekening gehou den borden met de richtlijnen welke nu voor de verplichte veelevering me de als maatstaf gelden, n.l. het over tollige jongvee zooveel mogelijk op te ruimen. Tevens zal dan op de toe wijzing worden aangegeven met hoe veel kalveren beneden 1 jaar de be perkingsperiode mag worden inge gaan, zoodat het te veel van dit jong vee dan onmiddellijk zal moeten wor den opgeruimd. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat de veehouders er rekening mee dienen te houden, dat in de a.s. stal- periode geen krachtvoer voor het rundvee beschikbaar wordt gesteld, zoodat dit geheel met ruwvoeder zal moeten worden gehouden. Daarom zal het ook wenschelijk zijn dat er f11 uitbreiding van den veestapel ■oU: i\ maar dat deze zooveel mogelijk r ,i aangepast aan de ruwvoeder- p ie van de bedrijven. Nog iels over levering van onge merkt vee: In onze Officieele Landbouwmede- deelingen van 10 April 1942 is onder het hoofd „Levering van ongemerkt vee", o.a. vermeld dat ongemerkt vee dat meestal z.g. nuchtere kal veren betreft niet aan handelaren of andere veehouders mag worden ver kocht, mAar steeds via een erkend handelaar aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch moet worden afgeleverd. Men wijst er ons op, dat hieruit wel eens zou kunnen worden ver staan, dat ook ongemerkt vee, dat zwaarder weegt dan 60 kg. aan voornoemde Bedrijfsorganisatie af geleverd zou mogen worden. Dat is echter niet het geval, zooals de veehouders ook uit andere publi- catie's wel bekend zal zijn. Vanaf 20 Maart 1942 is immers de handel in en het afleveren van ongemerkt rundvee verboden. Alleen nuchtere kalveren beneden 60 kg mogen door bemiddeling van een erkend -handelaar rechtstreeks aan de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch worden afgeleverd. Inlevering van granen, zaden en peulvruchten vóór 1 Juni a.s. Het is algemeen verboden om na 1 Juni 1942 nog granen, zaden en/of peulvruchten in voorraad te hebben, noch in gedorschen, noch in onge- dorschen- toestand. De P.I.C.A. voor Noord-Brabant heeft daarom verplicht voorgeschre ven, dat al de betreffende produc ten vóór 15 Mei gedorschen moesten zijn, om deze nog tijdig te kunnen leveren. Niet geleverd behoeven te worden: le. de producten, welke de teler krachtens een toewijzing voor eigen gezinsverbruik mag aanwenden. 2e. Vr, gedeelte van de. haver, wel ke van den oogst 1941 uit eigen ver bouw als paardenvoeder is toegewe zen. Een ieder zorge er voor dat hij op 1 Juni a.s. aan zijn leveringspliqht heeft voldaan en houde er rekening mede, dat ook restanten van zaaiza den, enz. geleverd moeten worden. Op de naleving van dezen maatre gel zal strenge controle worden ge houden. Aan- en Verkoop van paarden: Sommige boeren zijn blijkbaar van meening dat, wanneer zij in het be zit zijn van een aankoopvergunning voor een paard, zij den agent-paar denhandelaar kunnen verzoeken, om ben bepaald paard, dat zij op het oog, hebben, voor hun te koopen. Dit is niet het geval. Was dit wel het geval dan zou het doel der re geling, n.l. afdoende waarborgen te hebben voor de handhaving van de prijsvoorschriften, niet worden be reikt. De gang van zaken is nu zoo: De boer die een paard wil koopen moet zich zooals vroeger tot den plaatselijken bureauhouder wenden om een aankoopvergunning. Met de verkregen aankoopvergunning én het daarbij toegezonden aanvraagformu lier gaat hij dan naar den agent. Op dit aanvraagformulier waagt de agent namens den boer een toewij zing aan voor een paard, op een be paalde taxatiemarkt. Wil men een paard verkoopen dan moet men zich daartoe eveneens tot een erkend agent-paardenhandelaar wenden, die er dan zorg voordraagt, dat het paard op een bepaalde taxa tiemarkt aan de Provinciale Commis sie voor aan- en verkoop van paar den kan worden aangeboden, welke commissie namens het Vee- en Vleeschaankoopbureau en den Pro- vinc. Voedselcommissaris optreedt. Deze commissie neemt dan het paard over tegen taxatieprijs vermin derd met f 10. Voor zoover de aanvoer van paar den op de taxatiemarkt zulks toelaat worden de gegadigden in de gele genheid gesteld om een paard over te nemen tegen betaling van de ge taxeerde waarde' plus 10 pCt. s ARBEIDERS EN KANTOOR- BEDIENDEN, SCHENKT HIER AANDACHT AAN! Wanneer de beschikbare ar beid juist verdeeld wordt, kan iedereen werk vinden. Het verwisselen van betrekking in de bedrijven heeft ten doel, dat werklooze arbeiders met veel kinderen en oudere Ne- N derlanders in het arbeidspro ces worden opgenomen. Wan neer daartoe van jonge en krachtige menschen eens ge vergd wordt arbeid in Duitsch- land te verrichten, is dat dan onrechtvaardig? Wees eerlijk, hoe denk je daarover? De agent die de paarden aanvoert, heeft met de verdeeling van die paar den niets te maken. Dus zoowel bi| aan- aLs verkoop van een paard kan men nimmer van tevoren bepalen welk paard men wil koopen en aan wien men wil verkoopen. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant. Door den Commissaris van de Ne- derlandsche Boeren- en Tuindersbe roepsorganisatie (N.B.T.B.), onder wiens Commissariaat ook de TBC- fondsen van den voormaligen Noord- brabantschen Christelijken Boeren bond en den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond waren gesteld, is ter vervanging en ter voortzetting van beide fondsen een zelfstandige stich ting in het leven geroepen, genaarpd; „Stichting ter bestrijding /Ier T.B.G. onder den Boerenstand in Brabant en Limburg". Deze stichting zal derhalve los en gescheiden van de bestaande land bouworganisatie, haar mooi sociaal werk verrichten. Tot voorzitter van deze Stichting is benöemd de heer, P. J. Jansen te Hoeven. Deze Stichting stelt zich ten doel financieele hulp te verleenen bij de opname van T.B.C.-patiënten onder den Boerenstand in Noord-Brabant en Limburg in sanatoria. Het lidmaatschap van deze stich ting is wijwillig. Immers, verwacht mag worden dat iedere boer, iedere tuinder en iedere landarbeider in Noordbrabant en Limburg de nood zaak van dit lidmaatschap in zal zien» Tegen betaling van een kleinecon tributie van f0.20 per maand en per gezin heeft ieder lid en ieder zijner huisgenooten recht op financieele hulp bij eventueele opname als TBG- patiënt in een sanatorium. Boeren, tuinders en landarbeiders van Noordbrabant en Limburg, wij1 roepen U allen op voor den strijd tegen de tuberculose. Hier geldt de sterken de zwakken moeten helpen. Helpt mede den boerenstand in,Bra- bant en Limburg krachtig en gezond te maken, en het groote kwaad der tuberculose te keeren Jm het belang van U zelf, van Uw huisgenooten, van Uw boerenstand en van Uw volk. Meldt U nog heden als lid bij het Secretariaat der Stichting: Oranje- Nassaulaan 14 te 's-Hertogenbosch. Een bewijs van lidmaatschap zal U na Uw aanmelding als lid worden toegezonden. De maandelijksche con tributie zal door onze plaatselijke agenten worden geïnd. Boeren, tuinders, landarbeiders in Brabant en Limburg, wij rekenen op> U allen! REGISTRATIE VOLKSTUINEN. Zooals reeds "herhaaldelijk is gepu bliceerd is iedere gebruiker van een volkstuin verplicht zich thans zoo spoedig mogelijk te Laten inschrij- voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 16 Mei 5.46 9.27 Zondag 4 7 Mei 5 44 9.29 Maandag 18 Mei 5.43 9 30 Dinsdag 19 Mei 5.42 9.32 Woensdag »0 Mei 5.40 9.34 Een overzicht in de zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage tijdens de rede van den Rijksorganisatieleider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Robert Ley. die op het oogenblik in ons land vertoeft Stapf-Mol-Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1