Buitenland Officieels Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. ^DVAN altek* Woensdag 27 Mei 1942 No. 6265 VERD VISTEREN: Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN ea VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maasden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5l/i cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur M Vrijdagmorgen 9 our ingewacht. SOVJETAANVAL BIJ CHARKOW VOLKOMEN INEENGESTORT. 60 NOREN VERLIEZEN IIUN i BURGERRECHTEN. IN VOORRAAD HEBBEN VAN GRANEN, ZADEN EN PEUL- VRUCHTEN REGELING PAARDENHANDEL. LEVERING PINKVAARZEN. fende pinken een gewicht van 220 kg in rekenmg zal worden gébracht. Indien deze aanvrage wordt afge wezen wordt men geacht de opgave ter levering niet te hebben gedaan. VERBOD VERKOOP EN/OF AFLE VEREN VAN HENNEP. HET GEBRUIK VAN VOLKS TUINEN. BEDRIJFSORGANISATIE VOOR VEE EN VLEESCH. VERVOER VAN ONGESCIIILDi TEENHOUT EN VERHANDE LEN VAN MANDENWERK. TEELT VAN GROENTEZADEN. Installatie van den Raad der Nederlandsche Artsenkamer. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Gros der legers ingesloten. In het gebied om Charkow is de op 12 Mei ingezette groote Sovjetaan- val, die werd ondernomen- 3por 20 divisies cavalerie en vijftien gepant serde brigades, met de zwaarste ver liezen aan menschen en mater'aal voor den vijand volkomen ineengestort. De Duitsche tegenaanval, op 17 Mei be gonnen, leidde tot in den rug van de sterkste vijandelijke aanvalsgroep en heeft baar ravitai! Ie e rings verver bindingen afgesneden. Sedert twee da gen zijn de Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche troepen, gesteund door sterke afdeelingen der lucht macht, over het geheele front van de tot dusver gevoerde afweergevech- ten, tot een concentrischen, tegenaan val overgegaan. Het Noorsche ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft medegedeeld Üat zestig Noren, die in het buiten land verblijf houden, op grond van de verordening van den 15en Nov. vember 1941 hun burgerrechten ont nomen zijn, aangezien zij een hou ding toonden, die blijk geeft vaneen vijandelijke gezindheid tegenover den Noorschen staat en diens belangen kan schaden. Onder hen bevinden zich o.a. de vroegere minister Nils Hjelmt Weit, de voormalige minister van landsver dediging Frederik Monsen, de vroege- tre staatssecretaris en adviseur van jhet Noorsehié ministerie van buiten- landsche zaken, Jens Bull, de vroe gere gezant Ditleff, de readers Lo- 'rentzen, Infolg Hyging Olsen, Tho mas Olsen, Er ling Samuelson en ver scheidene officieren, staatsambtena ren en journalisten." Ingevolge art. 2 van dezelfde ver ordening moeten de vermogens van al deze personen in binnen- en bui tenland ten bale van den staat in be slag worden genomen. Zij die staats ambtenaren waren of andere open bare functies bekleedden worden van hun ambten ontheven met verlies van waardigheid en titel. De P. I. C. A. voor Noordbrabant brengt onder de aandacht van alle landbouwers, dat het in het voorne men ligt maatregelen te treffen, vol gens welke het verboden is om na 1 Juni 19-12 nog granen, zaden of peul vruchten, hetzij in gedorschten toe stand op het bedrijf of elders in voorraad te hebben. Dit verbod dgeld voor alle granen, ook voor restanten zaaigranen, met inbegrip van boekweit, wikken en lupinen, voor alle peulvruchten, als mede voor koolzaad, blauwmaanzaad karwijzaad, kanariezaad, lijnzaad en voor alle producten, waarvan een of meer der bovengenoemde een be standdeel uitmaken, met uitzondering van mengvoeders, welke op regelma tige wijze door de landbouwers zijn betrokken. Het in voorraad hebben van bo vengenoemde producten na genoem den datum zal worden gestraft, ter wijl tevens tot inbezitneming zal wor den overgegaan. J Alle aanwezige voorraden dienen vóór genoemden datum bij de P.I.C.A. te worden ingeleverd, met uitzondering van de hoeveelheden tar we en/of rogge, welke aan de land bouwers voor gezinsverbruik- zijn toe gewezen tegen inlevering van brood kaarten en broodbonnen, en de hoe veelheden, tarwe, rogge, boekweit en/of peulvruchten voorzoover de te lers deze bezitten op grond van de ontvangen extra toewijzing, welke door hen destijds is aangevraagd en verkregen, en voorzoover het haver betreft, indien de hoeveelheid niet overschrijdt een vijfde gedeelte van de haver, welke voor oogst 1941 uit eigen teelt voor het paard is toegewe zen. Voor het innemen van de restanten zijn door de P.I.C.A. pakhuishouders aangewezen. In verband met op- of aanmerkingen, welke te dezer zake mogetijk worden gemaakt, zij uit drukkelijk opgemerkt, dat bij de in name tot 1 Juni 1942 er ernstig naar is gestreefd een zoo juist mogelijke verhouding te verkrijgen tusschen graanhandelaars en molenaars eener- zijds en coöperaties anderzijds. In elke plaats is tot 1 Juni 1942 één pak huishouder aangewezen voor in name van de restanten. In de. eene plaats zal dit zijn een graanhandelaar of molenaar en in een andere we derom een vertegenwoordiger van de coöperaties. Zulks was noodzakelijk om het gestelde doel n.l. centralisatie van de voorraden te bereiken. Nog wordt er de aandacht op ge vestigd, dat deze regeling slechts geldt tot 1 Juni 1942. Na dien datum zal het aantal pakhuishouders zeer sterk worden ingekrompen en zal slechts een zeer beperkt aantal centrale op slagplaatsen worden aangewezen. Indien dus na 1 Juni 1942 nog partijen in de aangewezen pakhuizen zullen worden geleverd, komen de koisten van vervoer geheel voor reke ning van de telers, terwijl zij zich blootstellen aan strafmaatregelen en inbezitnepiing van de producten. In aansluiting op de reeds gepubli ceerde lijsten van aangestelde agen ten, deelt de Prov. Voedselcommis- saris voor Nocrdbrabant aan belang hebbenden mede, dat onderstaande paardenhandelaren door het Vee en Vleescliaankoopbureau als agent zijn aangesteld o.m.: H. Boom, Akkerstraat B 174, Vlij men; P. Dekkers, Slee uw ijk; P. J. Dekkers, Molenstraat A 76, Vlijmen; men; A. v. Dijk, B 80, Vrijhoeve- Capelle; A. Konings, 282, Sprang-Ca- pelle; M. A. C. v. d. Leeden, Nieuw- kuiijk, 99; J'. C. v. d. Maat, A 220, Sprang; L. Putters, Stationsweg 15, 's-Bosch; M. Spoor, Eethen, A 45; N. F. Vermeulen, Burchtplein W 142, Heusden; FI. J. v. Wildenberg, Sui kers tra at 7s B oseh Voor yerkoop van paarden is men verplicht de paarden door bemidde ling van een dezer agenten op de markt aan het Vee- en Vleeschaan- koopbureau aan te bieden. Voor aankoop van een paard moe ten de vergunninghouders hun aan koopvergunning aan een van hoven- staande agenten ter hand stellen, wel ke agenten op de markten door het Vee- en Vleeschaankoopbureau paar den krijgen toegewezen. Belanghebbenden wordt aangera den bovenstaande lijst te bewaren. Aanvullingen hierop zullen regelma tig in de pers worden bekend ge maakt. In aansluiting op het persbericht van de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt de Landbouw Cri sis Organisatie voor Noord brabant het volgende bekend Voor pinkvaarzen welke na 1 Dec. 1941 geleverd zijn en voor 'bovenstaan- in plaats van net werkelijk geyticht de premie in aanmerking komen, zal op de leveringsplicht van den be- treffenden veehouder, 220 kg worden afgeschreven. Dit zal eveneens kunnen gelden voor pinken van 100160 kg., waar voor vóór 31 Mei bij den pl. bureaui- houder een opgave ter levering is in gediend. Bij de opgave zal het geschatte gewicht van het betreffende d;er moe ten worden opgegeven. Deze pinken moeten vanaf 1 Dec. 1941 op het 'bedrijf van den aanvra ger aanwezig zijn geweest. Daar slechts een bepaald aantal kg. voor deze tegemoetkoming beschik baar is, zal aan hen, die een opgave ter levering hébben ingediend, nader worden bericht of voor de betref- 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 27 Mei 5.32 9 43 Donderdag 28 Mei 5.31 9.44 Vrydag 29 Mei 5.29 9.46 De Prov. Inkoopcentrqle voor Ak kerbouwproducten voor Noordbrabant deelt hierdoor mede, dat ingevolge het Hennepbesluit V.V.O. 1942 het verktoopen en/of het afleveren van hennep door een teler aan anderen dan de P.I.C.A. of een onderneming verboden is. Als eenige onderneming waaraan hennepstroo en/of henneplint mag worden afgeleverd is aangewezen de N.V. de Goudsche Machinale Garen- spinnerij ,te Gouda. Houders van hen nepstroo en/of henneplint worden'dan ook .aangeraden hun voorraden aan bovengenoemde N.V. aan te bieden, aangezien anders verplichte inlevering zal worden opgelegd resp. de hen nep in bezit zal worclen genomen. Met nadruk wordt er dezerzijds nog maals op gewezen, dat het gebrui ken van een volkstuin al teen is toe gestaan wanneer de houder van dien tuin is ingeschreven bij de Landbouw Crisis Organisatie. Het yervber van groenten etc. van den tuin naar het woonhuis is verder alleen geoorloofd indien een registratiebewijs kan wor den overgelegd. Iedere volkstuin der die zich tot heden niet voor registra tie heeft aangemeld, stelt zich dus bloot aan strafrechtelijke vfervblging. Van bevoegde zijde vernamen wij thans dat een regeling in voorberei'r ding is voor de toewijz'ng van uit eigen .teelt afkomstige consiumptie- aardapeplen aan geregistreerde volks tuinders. Toegezegd "is, dat reken'ng zal' worden gehouden met de gezins omstandigheden en dat de toewijzin gen zoo ruim zullen worden gestald, dal? het slechts in bijzondere gevallen tot 'inname van aardappeldistri'butie- bonnen zal worden overgegaan,, zoo dat, de .geregistreerde volkstuinders ovier het algemeen de door hen zelf geteelde aardappelen mogen behou den. I Daa tegrenover ligt het ?n de be doeling van alle niet geregistreerde volkstuinders de geheele aardappel oogst in 'beslag' te nemen, omdat dete aardappelen niet rechtmatig zijn ge teeld. In verband met het bovenstaande wordt aan alle houders van een volks tuin die tol nu toe geen opgave heb ben gedaan, in bun eigen belang den raad gegevenzich alsnog ten spoe digste bij den plaatse lijken bureau houder van den Voedselcommissaris voor registratie aan te melden. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch (maakt bekend, dat met ingang van Dinsdag 26 Mei 1912, voor de classificatie van koeien, ossen en stieren een nieuwe klasse C II wordt ingevoerd, gelegen tusschen de klas sen ;C en D. De klasse C zal voortaan klasse 'C I worden genoemd. In de nieuwe Klasse C II zullen woirden ingedeeld dieren, die niet voor de klasse C I in aanmerking komen, doch een dusdanigewconstitu- tie hebben, dat zij evenmin als' D- dieren kunnen worden aangemerkt. Het aanhoudingspercentage bedraagt bij de Klasse C II tenminste 48pCt. Voor in de klasse C II ingedeeld vee zijn de volgende prijzen vastge steld: voor rundvee, aangevoerd op de slachtveemarkten te Amsterdam, Alkmaar, R'dam, Hilversum, Haar lem, 's-Gravenhage, Hoorn, Purme- rend, Schagen, Delft, Leiden, Utrecht en Goudaf 0,37—-f 0,40 per kg le vend gewicht; en voor rundvee,aan gevoerd op alle andere slachtvee- markten f 0,37f 0,38 per kg le vend gewicht. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat |b,ij bestuursbesluit van de Ned, Akkerbouweentrale is bepaald, dat het vervoer van ongeschild teen- bout, geschikt voor de vervaardiging van manden en ander vlechtwerk en behoorende tot de soorten Ameri- kaantjes of Zwarte Driebast, voort aan slechts is toegestaan, indien dit vervoer plaats vindt onder dekking van -een door of vanwege de Neder- landschc Akkerbouweentrale afgege ven geleklcbiljet. Voorts is bepaald, dat voor het verhandelen en afleveren van luxe- en 'huishoudelijk mandenwerk voort aan geen vergunning van den Direc teur Van genoemde Centrale meer be hoeft te worden verkregen. De Prodcutiecommissaris voor den Tuinbouw en de Ooftteelt te 's-H'age maakt bekend, dat het telen en ver handelen van alle soorten van groen tezaden voor eigen rekening (waaron dier ook de z.g. vrije teelt) slechts is toegestaan aan hen, die in het be zit zijn gesteld vian een erkenning als teler van, gnoentezaden door den Ncd. Alg. Keuringsdienst voor Groenteza- den. 'Een verzoek om deze erkenning moet worden aangevraagd op een formulier, dat bij genoemden Dienst te Heiloo verkrijgbaar is. Na een geslaagde aanvalsactie aan het Oostèlijk front wordt het veroverde gebied dadelijk tot verdedigingsstelling omgebouwd. Een arbeidswoning wordt van schietgaten voorzien Transatlantic-Recla-P.K. Herber-Pax Holland m Behalve deze erkenning moet ie der, die groentezaden voor eigen re kening wil telen en verhandelen als georganiseerde- zijn aangesloten bij' de Ned. Groenten- en Fruitcentrale, alsmede fn het bezit zijn van een door deze Centrale afgegeven geldi ge vergunning tot het telen en/of verhandelen van zaden. Aanvragen om< aansluiting als georganiseerde bijj genoemde Centrale en voor bedoelde teeltvergunning moeten worden in gediend bij de afd. Tuinbouw van de provinciale Landbouw-Crisis-Organi- satie. Zij, die groentezaden telen in opdracht ©n voor rekening van een door den N.A.K.G. erkenden en bij de Ned. proenten- en Fruitcentrale aangesloten zaadteler-handelaar (zgn. contractteelt) behoeven geen erken ning. of (fee 1 Ivergmining te bezitten, mits de desbetreffende overeenkomst door de Ned. Groenten- en Fruitcen trale is goedgekeurd. Bij de installatie van deze kamer hield de president van de Artsenka mer een rede, waarin hij o.m. zei over de taak van den arts Gij zult niet alleen meer de kundi ge geneeskunstenaar waaronder ik' de geheele verhouding van genees heer en patiënt zou willen verstaan hebben te zijn, maar gij zult daar bij de sibbe-arts van de zich u toe vertrouwd hebbende families en, wat nog ver daarboven uitreikt, gij zult een leider, een gezondheidsleider van en te midden van uw volk hebben te zijn, want dan, maar ook dan alleen, zal ons volk de plaats inne men temidden der Germaansche vol kerengemeenschap, waarop het om zijn uitstekende eigenschappen van bloed, en wat eigenlijk hetzelfde is, van karakter, recht heeft. Juist om dat het in wezen zooh voornaam volk is, voornaam niet bedoeld in den zin van hoovaardig, maar voor naam in tegenstelling tot gemeen. Aan dit alles nu, de arts als ge neesheer, als sibbearts, als volksge- zondheidsleider, leiding en richting te geven, dit nu, mijne aanstaande leden van den raad der Nederland sche Artsenkamer, is uw taak. Een even schoon© als verantwoor delijke taak. Sprekend© over de verbinding tus schen patiënt en arts: Wat den sibbearts betreft, zullen richtlijnen moeten worden vastge steld betreffende het onderzoek voor en raad bij het huwelijk en wel in dien zin, dat dit geschiedt op den huwbaren leeftijd, dus voor de lief de in het spel is en niet, zooals dat tot "nu toe meestal gebruikelijk was, bij wijze van spreken vijf minuten voor het naar het stadhuis gaan, waarbij dan gewoonlijk alle goede raad in den wind werd geslogen. De tijd staat mij niet toe, omhier voor u samen een blik te werpen op de ontzaglijke geneeskundige moge lijkheden, die een wijze toepassing van de erfelijksheids- en rassenleer, door den arts in zijn volk uitgedra gen, openen. Ik wil er hier. alleen in het kort op wijzen, dat langs dezen weg en ook alleen langs dezen weg, de er- worden aangepakt, terwijl de arts tot op den dag van heden, wat deze ziekten betreft, in zijn behandeling eigenlijk uitsluitend symptomatisch te werk ging, een handelwijze die in de praktijk neerkomt op het vullen van het vat der Danaiden. Daarom zal de arts in de toekomst de aan zijn hoe de toevertrouwde patiënten en fami lies met raad en inzicht hebben bij' te staan, bij de gewichtigste daad van hun leven, namelijk het bepalen van hun teeltkeus, het alles beslissen de moment van de ouders tegenover hun kinderen en verdere nakomelin gen. Een ouder moge zijn kinderen met nog zoo veel zorg omgeven, alsmaar mogelijk is, boven het door de erf- inassa der ouders en voorgegane ge slachten plafond vermig geen macht ter wereld, de mogelijkheden van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1