ff Buitenland Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Woensdag 10 Juni' 1942 No, 6269 Uit de Geschiedenis van het Land van Heusden. VERD UISTER EN: NHB lAffD VAN AITEH^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAG MIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bi] onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/» ceQt* Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUITSCH WEERMACHTBER1CIIT Uit het hoofdkwartier van den Führer, 8 Juni (D.N.R.). .Het opper bevel der weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het [Oostelijke front werden nieuwe vijan delijke aanvallen door Hongaarsche troepen afgeslagen. In het achter- waartsche gebied van den centralen frontsector werd de aanval op de in gesloten vijandelijke groepen ondanks de ongunstige weersigeste'ldheid met succes voortgezet. In den sector Wol- chof herhaalde de vijand zijn hevige aanvallen op een krachtig verdedigd brugs,ehoofd. In felle gevechten werd de vijand verdreven. Hij leed zware verliezen aan menschen en materiaal. In Noord'-Afrika duren de felle ge vechten voort. Nieuwe doeltreffende luchtaanvallen werden gericht op de lucht- en vlootbases van het eiland iMalta. Aan de Zuidkust van Engeland werd een koopvaardijschip van mid delbare tonnage door bommen be schadigd. Voor de Nederlandsche kust heb ben mijnenvegers in, den nacht van 6 lap 7 Juni gevechts«ontact gèhad met Britsche motortorpeddbooten. Zij be schadigden zonder zielf verliezen te lijden een vijandelijke boot door ver scheidene artillerietreffers. HONGAARSCHE PREMIER BIJ HITLER. i i Besprekingen in het hoofd- Het D.N.B. tneldt uit liet hoofd1- kwartier van den Führer De Hongaarsche min is te r-p resident en minister van buitenlandsche za ken, Kal lay, heeft Zaterdag 6 Juni den Führer in diens hoofdkwartier een bezoek gebracht. Kallay .was vergezeld van gene- raal-majoor Vörös. ïegatieraad Szent- SMiklosy, Ïegatieraad Szegedy-Macsak en den gezantschapsattaché Christoph 'Kallay; de Hongaarsche gezant te Berlijn, Sztojay, en de Duitsche ge zant te Boedapest, von Jagtow, nemen eveneens aan de reis deel. De Führer heeft .mi'nister-presidient Kallay ontvangen voor een bespre king van den politieken toestand, waaraan werd deelgenomen door den Diuïtschen minister van 'buitenland- sche zaken von Ribbentrop. Het onr derhoud was bezield van den geest der traditiomeele Duitscb-Hongaar- sche vriendschap en van de wapen- broederschap, welke in de giemeen!" schappelijken strijd der door het drie- Uiiogendhedenverdrag verbonden vol ken tegen het bolsjewisme opnieuw tot uiting is gekomen en beproefd. Na de politieke bespreking gingen de Führer, minister-president Kallay en minister von Ribbentrop over tot een bespreking van den .militairen toestand waaraan van Duitsche zijde werd deelgenomen 'door generaal- veldmaarschalk Keitel, generaal Jodl en den Duitschen militairen, attaché te Boedapest, kolonel von Pappen- heim, van Hongaarsche zijde door ge- meraal-majoor Vörös en den Hongaar- schen militairen attaché te Berlijn, generaal-majoor Hamlok. Zondag 7 Juni was minister-presi dent Kallay de gast van minister von Ribbentrop en had hij met hem een uitvoerige bespreking over actueele politieke vraagstukken, welke in vriendschappelijken geest werd ge houden. ENGELS CHEN VERLOREN BIJ I EMBDEN 10 VLIEGTUIGEN. Naar de Britsche nieuwsdienst toe geeft, heeft de Britsche luchtmacht bij haar recenten aanval op Embden 9 bommenwerpers en een jachtvlieg tuig verloren. COMMANDANT VAN DEENSCH VRIJCORPS GESNEUVELD. Naar verluidt, heeft de comman dant van* het Deensche vrijcorps, S.S.-Obersturmbannïührer vonSchal- burg, den 2en Juni aan het hoofd van zijn troepen den heldendood ge vonden aan het Oostelijk front. Heusden in het centrum der belangstelling. VI. De 3de Mei 1589 was voor Heus den niet alleen, maar voor de zaak der Hervorming, een datum van zeer groot belang. Toen werd n.l. in de ze oude vestingstad Gisbertus Voe- tius geboren, de bij ieder bekende vrome theoloog. Eerst bezocht hij in zijn geboorteplaats de Latijnsche school. Later studeerde hij te Lei den, om te Vlijmen voor het eerst als predikant den kansel te betre den. Van hier vertrok hij naar En gelen. Van 1617'34 was hij pre dikant te Heusden, toen hij als pro fessor in de theologie naar Utrechl vertrok. Hij was een zeer geleerd man, die groote kennis had van Latijn, Grieksch, Iiebreeuwsch, Arabisch, Aethiopisch, Koptisch, Perzisch, Turksch en Armenisch. Tal van ge schriften verschenen van zijn hand die getuigen van zijn buitengewone geleerdheid. Zijn zoon, Paulus, eveneens te .Heusden geboren, wend later Profes sor in de Rechten te Utrecht, terwijl Joannes Voet, een van de grootste rechtsgeleerden in Europa was. Eenigen tijd geleden was de stad Geertruidenberg in handen gevallen van Parma, die nu het oog geslagen had op Heusden. De bezetting, die hier lag, stond onder bevel van Ka- rel van Lenin, Heer van F am ars. Deze verzocht Prins Maurits om ver sterking. Die wend hem vanuit He- dikhuizen gezonden, maar het groot ste probleem was, de soldaten bin nen de vesting te krijgen, daar de Spanjaarden reeds met de belegering waren begonnen. Met onversaagde moed Traken de Staatsche troepen door den vijandelijken gordel heen, na een fel gevecht onder Hedikhui- zen, waar de paam Spanjaardsbrng nog herinnert aan dezen slag. Ruim vijf maanden verdedigde Heusden zich tegen den machtigen vijand, die de schansen te Doeveren, te Elshout en te Hemert bezet had De winter bracht uitkomst. Het was send water dreef ook nu den Span jaard op de vlucht en Maurits ver overde het jaar daarop alle nog be zette schansen. Groot was de vreugde in den lan de over het behoud van Heusden en de volksliedjes uit dien tijd be zongen de dappere houding der Heus- denaren. Treurig was het inmiddels met de wijde omgeving der stad gesteld. Hier werden de vele dorpen door het Spaansche krijgsvolk, vanuit den Bosch, afgestroopt. Talrijke wonin ningen en prachtige gebouwen wer den vernield, als de abdij van Bern, de kerken te Herpt en Oud-Heusden de kasteelen alhier en te Heesbeen. Ook het vroegere nonnenklooster van 9 58 9.59 10.00 Heesbeen moet toen zijn vernield. Lang lagen de trieste puinhoopen der Kerken te Herpt en Oud-Heus den, daar, als een stille aanklacht tegen den Spaanschen moedwil en loen zij weer herrezen waren, mis ten zij den luister van weleer. Al leen het slot te Oud-IIeusden her kreeg zijn vroegere schoonheid. De Berasche ADfclij bleef een puinhoop. In 15818 werd ook Heusdens stad huis weer opgetrokken en werd in den toren daarvan een klokkenspel aangebracht (1590). Van veel be lang voor het onderwijs was de stich ting eener Hollandscbe en Latijnsche school (1592). Nieuw gevaar van Spaanschen kant dreigde in 1503, toen de Graaf van Mansfeld zich ie Bokhoven legerde, om Grevecoeur te nemen. In aller ijl zond Prins Maurits versterkingen naar het Zuiden, die aan de Maas te Hedikhuizen enkele versterkingen hioesten opwerpen. Zelf snelde de prins naar Crevecoeur, waar hij ins gelijks vestingwerken liet bouwen. Mansfeld trok toen terug op Enge len en Vlijmen. Van hier ging hij naar Brussel. De plattelanders waren er in de ze onrustige tijden meermalen het slechtst aan toe! In 1505 werden velen van hen b.v. gedwongen te werken aan de vestingwerken van Den Bosch. Ook bij overstroomingen was de ^buitenman" lang niet veilig en meermalen vluchtten dan de dorpe lingen achter de beschermende stads muren. Zoo b.v. toen de Hooge Maas dijk te Woudrichem doorbrak en het geheele land van Heusden en Altena onderliep; zooals dat in 1552, 1571, 1570, 1580 en nu weer in 1595 plaats had. Het was voor menig dijk bestuur in deze benarde tijden een te zware taak, om het juiste toe zicht op de waterkeeringen te kun nen houden. Hoe gaarne had Prins Maurits (1600) den hoofdpersoon van het verraad van Geertruidenberg, (de ze stad was immers aan Parma ver raderlijk overgegevenin handen ge kregen. De stadhouder verzondaar- voorden volgenden list. Vanuit Heus den stuurde hij een vertrouwd per soon naar Den Bosch, die den Spaanschen bevelhebber Grobben- donck aldaar, moest voorspiegelen, dat Heusden gemakkelijk te bemach tigen was. De prins verwachtte nu, dat Grobbendonck hierop zou in gaan en als stille spion een zekeren De Ruiter, die de hoofdschuldige was geweest bij het verraad van Geertruidenberg en die dg or Grob- donck ook al als spion te Breda was gebruikt, naar Heusden zou zen den. Maar de Bossche bevelhebber zond een ander. De prins liet hem grijpen en volgens de krijgswet straf fen. In 1601 drong Prins Maurits naar de hand der Bossche stedemaagd en de hooge Landsregeering vertoef de tijdens dit beleg binnen Heus dens veste. Zij was dan dichtbij om haar besluiten dadelijk aan den Prins te kunnen overbrengen. Mau rits' pogingen waren tevergeefsch. Het zou eerst aan den Stedendwin ger gelukken Den Bosch te ne men (1620). 20 October 1603 verscheen de stadhouder met Graaf Willem van Nassau, den Vorst van Anholt en andere legerhoofden te Heusden. Hier toch had de plechtige uitvaart plaats van een dapper officier in 's Prinsen leger: Olivier van den Tempel, Heer van Corbeeke. Het stoffelijk overschot werd met veel statie bijgezet in Heusdens groote kerk. Toen de prins met den Markgraaf De Malespina (tijdens Maurits' twee de belegering van Den Bosch!) Cor beeke en Van den Tempel te Vught het middagmaal had gebruikt en zij terugkeerden naar Vlijmen, sloeg een vijandelijke kogel, geschoten uit Den Bosch, door de buiken der paarden, nam ook de beenen der ruiters weg. Malespina genas weer, maar moest voortaan op houten bee nen rondloopen. E)ie Heer van Cor beeke overleed, zooals men wel be weert op hetzelfde moment, toen zijn vrouw te Den Haag het glas hief op haars gemaals gezondheid. Nog steeds bleef de vrede uit, al werd het verlangen er naar immer sterker. De Spanjaarden vielen in 1605 aan op de schans te Doeveren, maar Overste van Pannerden dreef ze terug met bebloede koppen. Als gevolmachtigden voor de vre desonderhandelingen in 1608 werden de Heusdenaren Blanckaert en Ha mel opgeroepen. Toen het 12-jarig bestand geslo ten was, konden ook de godsdienst oefeningen meer geregeld plaats vin den. In 1610 werden overal predi kanten aangesteld. De Pnaemonstratensers uit de Ab dij van Bern en de Cislerciënsers uit het klooster Marien-Croon waren, na dp vernieling der gebouwen, uitgewe ken naai- Den Bosch. Heusden werd vergroot en zeer versterkt, vooral op aandrang van Ghiliart Graaf van Hoorn en Heer van Kessel, die in 1613 bevelhebber van Heusden was. Vroeger toch was de Demer de grens van Heusden. Toen de zware verdedigingstorens nog op Heusdens wallen stonden en de Demer den ouden stadsmuur om- vloeide, vond men de Oud-Heusden- sche en Herptsche poort daar, waar over den Demer de steènen bruggen lagen. Toen de stad werd uitgelegd, werd ook een gedeelte van Heesbeen in de stad getrokken. Jammer, dat in 1614 veel van de steenen werken buiten de AVijksche poort door een ernstige overstrooming weer wer den weggespoeld. GEMEENTE EETHEN. Uitreiking kaarten bdjtonderen arbeid. t Op Vrijdag 12 Juni a.s. van 24.30 uur n m. zal de uitreiking plaats heb ben van extra kaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid. Alleen zij, die in het bezit zijn van een extra kaart en nog steeds denzelfden arbeid verrichten en in de gem. Eetben werkzaam zijn, kunnen hun toeslagkaart afhalen, tenzij de de inspectie voor de Distributie an ders heeft beslist. GEM. NEDERHEMERT. Uitreiking nieuwe bonkaarten De uitreiking bonkaarten 7e pe riode en aardappelkaarten in de ge meente Nederhemert zal plaats hebt* ben als volgt: Op Woensdag 10 Juni. Uren: Nos. stamkaart- 9.30—10.30 1—100 10.30—11.30 100—200 11.30—12.30 200—300 1—2 300100 2—3 400—500 3—4 500—600 Op Donderdag 11 Juni. 9.30—10.30 600—700 10.30—11.30 700800 J 11.30—12.30 800—900 1—2 900—1000 23 1000einde Bovenstaande uitreikingen zullen: plaats hebben in het café van den heer A. F. Ie Sage. Extra kaarten voor zwaren arbeid De uitreiking van de extra kaar ten Voor zwaren én zeer zwaren arbeid zal alhier plaats hebben op het Distributiekantoor op Dinsdag 16 Juni a.s. als volgt: Van 9.3010.30 bewoners van het eiland; 10.3011.30 bewoners der Rietschoot; 11.30 12.30, wijk BI 160; 1.30—2.30 wijk B 60—1201; 2.30—3.30 wijk B 120—180; 3.30— 4.30 wijk B 180einde. In verband met de nieuwe rege ling betreffende het aanvragen van' schoenenbonnen wordt onder de aandacht van belanghebbenden ge bracht, dat alle aanvragen, welkö reeds zijn ingediend, doch waarop, thans nog geen beslissing is ontvan gen, moeten worden beschouwd als te zijn afgewezen. Ook de uitgereik te: bewijsnummers zijn thans allen' vervallen. Betrokkenen, welke in aanmerking wenschen te komen voor een schoenenbon, dienen na 15 Juni a.s. een nieuw a an vra agf orntu lier in' te vullen. Deze aanvraagformulieren! zijn verkrijgbaar op den zitdag van! den reizend ambtenaar n.l. iede re Woensdagmiddag van 25 uur. De aandacht wordt er op gevestigd1 dat de formulieren steeds volledig met inkt moeten worden ingevuld. Formulieren, welke niet aan dezes eischen voldoen, worden niet in be handeling genomen. Tevens moet duidelijk vermeld worden, welkö soort bon wordt aangevraagd. EXTRA SIGAREN- EN SIGARET- TENRANTSOENEN. De Secretaris-Generaal van het departement van Handel, Nijverheid) en Scheepvaart deelt mede, dat bin nenkort twee extra rantsoenen si garen (tien stuks) op de tabakskaarÉ en twee extra rantsoenen sigaretten (dus 40 stuks) op de sigarettenkaart beschikbaar zullen worden gesteld:. Daarenboven zullen op de tabaks- kaart naderhand twee rantsoenen si garetten extra (40 stuks) worden ge geven. De bon, waarop en de tijd, waarin deze extra rantsoenen beschikbaar! zullen worden gesteld, zullen wel dra worden bekend gemaakt. In verband met het bovenstaande zullen de detaillisten en dossiers de ze week op den voor hen vastgestel- den inleveringsdag een extra voor schot ontvangen. DE TABAKSBONNEN. Met nadruk wordt de aandacht er op gevestigd, dat het verboden is op de bonnen der tabaks- of sigaretten- kaart welke Vrijdagavond bekendge maakt worden, reeds dienzelfden dag tabaksproducten af te leveren of in ontvangst te nemen. Bij overtreding van dit verbod zijn zoowel de koo- per als de verkooper strafbaar. r.J- v 1 7„- r*- voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden i kwartier,. Ook geestelijk willen wij ons herbewapeneq. Maar niet met geleuter en goedkoope aan halingen van bijbeltekslen. Wij moeten ons weer bezinnen op eigen aard en eigen wezen. Indien wij dat doen, dan zijn wij het best bewapend tegen alles wat volksvreemd is en wat onze kracht wil verlammen. Strijdt mede voor de geestelijke weerbaar heid van ons volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche Woensdag 10 Juni Donderdag 41 Juni Vrijdag 12 Juni 's morgens tot 5.20 5.20 5.20 's avonds vanaf Onder de sovjet-krijgsgevangenen in de kampen achter de Duitsche linies aan het Oostfront bevinden zich ook tal van vrouwen P.B.Z.-v. Eysden- P,K. Mentz Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1