Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht OfEciëele Berichten Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Vrijdag 12 Juni 1942 No 62TO Wat doet het Arbeidsfront -bij overlijden? V ER D 1STEREN: f t; l il:I ;.jooj Dit blad verschijnt WOENSDAQMORQEN en VRIJDAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten *11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57j cent. Groote letters naar plaatsruimte. Adrertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Voot de goede orde maken wij belanghebbenden er nog op attent, dat op 22 Juni 1942 alle aankoopver gunningen, wellke vóór dien datum zijn gedateerd, vervallen tijüh. Op 22 Juni zal dus uitsluitend verkocht mo gen worden op aarikoopvergunnin- welke gedateerd zijn op of na 22 Junf 1942. VERVOER VAN BIGGEN. GEM. WOUDRICHEM GIESSEN- RIISW1JK lAND VAN ALTESft voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Na den grooten slag bij Charkow beperken de krijgsoperaties aan het Oostfront /rich thans tot plaatselijke aanvallen. In den centralen en Noor delijken sector maakten de Duitsche troepen terreinwinst, terwijl de vijan delijke stellingen rond Sebasfopol door artillerie en vliegtuigen zwaar werden gebombardeerd. In Duitsche militaire leringen wordt verklaard, dat deze activiteit geenszins het begin is van een groote actie, maar ten doei heeft de frontlijn te corrigeeren om aldus het groote offensief te verge makkelijken. De hevige gevechten in Libye du ren onverminderd voort. Over de. doelstelling van het Duitsch-Italiaan- sche offensief wordt voorloopig1 nog het stilzwijgen bewaard, maar in ie der geval zijn thans de Britsche po lgingen tot een offensief voor mini stens zes maanden verijdeld. De strijd speelt zich af tusschen groote afdee- lingen tanks, gemotoriseerde infan terie en pioniers, terwijl ook de we- •derzijdsche luchtvloten een werkzaam aandeel in de gevechten te land he'bl- ben. Aan de kust vormen El Gazala, Acroma en Tobroek sterke steunpun ten; in het binnenland golft de strijd op en neer tusschen Bir Hacbeim en El Adem De posities der tegenstan ders zijn niet nauwkeurig bekend, bet> geen met het oog op het karakter van den woestijnoorlog, die wel eens vergeleken wordt met een zeeoorlog, verklaarbaar is. Sedert het begin van het offensief Werden door de Duitsch-Italiaansche troepen ruirh 10.000 gevangenen: gte- maakt en, 550 tanks, 200 stukken ge- igeschut en eenige honderden voertui gen vernield of buitgemaakt. Ter gelegenheid van den 75sten verjaardag van maarschalk Manner- heim bracht Hitier een bezoek aan Finland, dat tevens aanleiding gaf tot langdurige besprekingen in een ■geest van hartelijke vriendschap. In 'het hoofdkwartier mn den Fiihrer heeft verder een gedachten^ wisseling plaats gevonden met "den Hongaarschen premier en minister van buitenland sche zaken Kal lay. Ge- heraal-veld maar scha lk Keitel en mi nister Vpn Ribbentrop namen van Duitsche zijde aan de besprekingen deel. 1 De Japansche opmarsch in het Oos ten van Tsjoenking-IChina gaat stel selmatig voort. In vijf Chineesche pro vincies wordt thaKas hevig gestreden. In de provincie Tsjekiamg werd de in strategisch opzicht belangrijke stad Tsjoetsjau bezet, terwijl ook in N.W. China een Japahsch offensief begon nen is. In een radiorede tot het Ame- rikaansche volks kl^ggde maarschalk Tsiang Kai Siek over onvoldoende hulp der Ver. Staten en verklaarde hij, dat de Atlantische verklaring ten aanzien van China slechts „onbepaal de toezeggingen en diplomatieke phrases 'behelsde." Den laatsten tijd zijn door de Ja pansche vloot en luchtmacht eenige stoutmoedige aanvallen ondernomen, die verbazing en onrust In het geal lieerde kamp verwekten. Bij een riuik- bootaanval op de haven van *Diego Suarez in Madagascar we ril volgens 'Japansche berichten een slagschip van de Queen Elisabethklasse en een lich te kruisers zwaar beschadigd. Dutch Harbour, de A me ri kaan s cJie lucht- en vlootbasis op de Aleoeten, werd door Japansche vliegtuigen gebombar deerd. In een grooten zeeslag hyij de Mid- way-eilanden, die door "hun Iigginig ten N.W. van de "Hawaaii-eilantien een gunstig steunpunt voor de Ver. Staten vormen, had een zeeslag plaats, waarvan de resultaten nog niet nauw keurig bekend rijn. Een Japansche en Amerikaansctie torpedojager zijn hl ieder geval verloren gegaan, ter wijl een Amerikaansch vliegkamp- schip beschadigd werd. Wie meende dat met den zomer en het voorjaar alle ellende van den afgeloo- pen strengen winter geleden zou zijn, heeft te vroeg gejuicht. Want wij be vinden ons thans midden in de gebrui kelijke periode van groentenschaarsch- te, welke ditmaal echter bijzonder erg is, zooidat er in sommige plaatsen op de groentenmarkten zelfs kloppartijen zijn ontstaan- Als men thans ergens een rij menschen ziet staan wachten, dan is het met voor een tabaks- of snoep winkel ,maar voor een groentenzaak. Gelukkig wordt het met den dag beter en tegen het einde van deze maand mag men verwachten, dat de aanvoer weer normaal is- Bovendien wordt er thans door middel van een vervoerver- bod van groenten een einde gemaakt aan den misstand, dat stedelingen recht streeks bij de tuinder de groenten koo- pen, zoodat deze niet op de veilingen komen. Bovendien staat ons, als de voor teekenen niet bedriegen, een bijzonder goeo aardbeienseizoen te wachten, hoe- Wel deze vruchten later dan gewoonlijk zijn. Bovendien stelt de distributie ons dezer dagen niet minder dan extra- rantsoenen van tien sigaren en tachtig sigaretten in totaal in hetvoóruizicht. Van 15 tot 20 Juni zullen gezinnen van zeven of meèr personen hun aan vragen voor extra toewijzingen kolen 'kunnen indienen- Deze gezinnen, ont vangen een belangrijke portie kolen, extra... De uitwisseling tusschen de Neder- landsche en Duitsche jeugd uit de groo te steden, die naar het platteland van den buurstaat gaat, heeft thans reeds zul'k een omvang aangenomen, dat dit jaar,niet minder dan twaalfduizend Ne- delandsche kinderen in Duitschland ,,.den boeropgaan'', terwijl bij onze boeren drieduizend Duitsche kinderen Op bezoek komen. Donderdag jl. kwa men er weer 400 kleine Duitsche gas ten uit de Duitsche fabriekssteden De ze kinderuitzendingen geschieden door tusschenkomst van den Nederlandschen Volksdienst en de Duitsche N. S. V. De populaire oud-voorzitter van den A N-W B-, Edo Be-rgsma, werd Zater dag jl. ter gelegenheid van zijn 80sten Verjaardag in de jaarvergadering van den Bond te Arnhem gehuldigd Inzake Indië bereikte ons deze week een V- P. B -beticht uit Berlijn, waarin volgens goed geïnformeerde Duitsche kringen, nog steeds sprake j's van de verwachting, dat de Japanshe autoritei ten bij de verdere exploitatie van N. O-I- -gebruik zullen willen maken Van de Nederlandsche koloniale capacitei-, ten. O-a- wordt er aan herinnerd, dat de Nederlanders te Sjanghai en Bangkok neg altijd vele voorrechten genieten, ondariks de Japansche bezetting. Men meent, dat deze voorrechten zelfs g-roo- ter zijn dan die, welke andere buiten landers in genoemde steden genieten. Voorts vernam men de vorige week, dat het uitgaansverbod, dat in Ned. Indië was afgekondigd' voor de burgers. sedert einde Maart, weer was opge heven, zoodat men zich dus weer op straat mag begeven tusschen 23.40 en 4 30 uur. Nederland'* oudste Inwoonster mej. M. Stenfert, werd Maandag te Dieren 103 jaar. Ook de Ned. Omroep kwam .tante Mieke complimenteeren en interviewde de jubilaresse voor de microfoon Pax Hofland-De Haan m De Centrale Persdienst van het N.A.F. meldt: De zorg van het Neclerlandsche Ar beidsfront strekt zich bij overlijden 's morgens 's avonds tot vanaf Saterdag 13 Juni 5.19 10.00 Zondag 14 Juni 5 19 10.01 Maandag 15 Juni 5.19 10.01 Jinsdag 16 Juni 5 19 10.02 Woensdag 17 Juni 5.19 10.02 van een lid ook uit tot de nabe staanden. In de eerste plaats tot de echtgenoote en minderjarige kinde ren. Deze kunnen namelijk aanspraak maken op een overlijdensuitkeering en een begrafenisuitkeering, en w^l in de volgende gevallen Een overlijdensuitkeering komt toe aan de wettige echtgenoote van een overledene, die tennvnste drie jaar lid is geweest van het N.A.F. en bij toetreding den leeftijd van '56 jaar nog niet had bereikt. Was de over ledene voor de oprichting van "het N.A.F. lid van een vakvereeniging of een organisatie, waaraan voor de le den eveneens 'een overlijdensuitkee ring verbonden was, dan bestaat even zeer recht op uitkeering wanneer de toetreding tot die veroeniging of or ganisatie voor de" 56e jaar heeft plaats gevonden. Een begrafenisuitkeering wordt boven deze overlijdensuitkee ring eveneens aan de echtgenoote en minderjarige kineleren toegekend, na een lidmaatschap van vijf jaar. Na een 12-jarig lidmaatschap be draagt elk van de uitkeeringen f 50. ziooelat elan in het totaal een bedrag" van f100.wordt uitgekeerd. Dit be drag is slechts afhankelijk van het aantal betaalde bijdragen, en niet van de klasse waarin deze bijdragen wer den gedaan. De begrafenisuitkeering kan ook worden verleen aan hem, die aan toont de begrafenis van het overle den lid uit eigen mfddelen te heoben betaa'd. Als aanvul.ing op de bestaan de uitkeeringen uit de wettelijke on gevallenverzekering en de z'eken- fondsver;ekering, benevens die, wel ke wellicht uit particuliere fondsen verkregen worden, beteekenen deze overlijdens- en begrafenisuitkeeringen een aanmerkelijke verlichting van zor gen van de weduwe en de wezen, Van een overleden lid. De geldelijke zor gen, die op het gezin drukken, wor den mede <Joor deze ondersteuning voor een deel weggenomen. Iedere werker, die het belang van zijn gezin inziïfet, is dus ook op grond van deze aan het lidmaatschap ver bonden voordeelen, lid van het Ne derlandsche Arbeidsfront. LEVERING VAARSKALVEREN. In verba na met de levering van vaars kalveren is het de erkende rundvee handelaren toegestaan tot 1 Juli te leveren zonder daarvoor een opgave te hebben verstrekt aan de afd. Rund vee te Tilburg. Bij elk geleverde vaars moet wet 'een kennisgeving tot leve ring afgegeven door den plaatselijken óureauhouder aanwezig zijn. De handelaren dienen er echter re kening mede te houden dat na 1 Juli geen runderen zullen worden atgenomen ten behoeve van de Bedrijfsorganisa tie voor Vee en Vleesch waarvoor geen levenngskaart is ontvangen, zoodat met ingang van dezen datum moet gehan deld worden zooals vermeld staat in de di an de erkende handielaren op 16 Mei 'toegezonden circulaire. VERKOOP VAN STROOVLAS. De L.C.O. voor Noordbrabant deelt hierdoor aan belanghebbenden mede, dat de verkoop en aflevering van alle stroovlas, dus ook van vlas van oogst 1942, verbaden is op grond van het Vlasbesluit 19+1 en het be sluit vian den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij van 3 Juli 1941 no. 18523 Rijksbureau V-WO, afd. A.Z. Het ligt echter in het voornemen voor den verkoop van stroovlas oogst 1942 de volgende regeling' te treffen. Aan vlassers en aan de z.g. repel- bedrijven zullen door de Ondervak groep Vlasbewerkende Industrie aan koopvergunningen worden uitgereikt voor een vastgesteld percentage van hun verwerkingscapaciteit. De telers zullen op vertoon van deze aankoopvergunningen hun stroo vlas te velde mogen verkoopen, ech ter slechts tot de hoeveelheid, die op tre aankoopver gunning is vermeld. Deze vergunning mag echter alleen geschieden in het tijdvak van 22 Juni tot en met 31 Juli 1942. Voor alle ver koopen van stroovlas ogost 1942, die vóór 22 Juni plaats hebben gehad, zal den verkooper geen vergunning tot ontvangst worden verstrekt. .Bij verkoo pvan -hun stroovlas in boven genoemde periode zullen de telers er zich dus terdege van moeten over tuigen jof de kooper in het bezit is van de noodige aankoopvergun ningen aangezien bij verkoop aan niet-bezitters van aankoopvergunnin gen zij strafbaar zijn. Onmiddellijk na verkoop, doch in ieder geval 'binnen 5 dagen na ver koop zijn de telers verplicht een ver koopbriefje in te dienen'bij de L.C.O. waaronder tij ressorteeren. Deze ver koopbriefjes zijn op aanvrage ver krijgbaar bij de plaatselijke bureau houders. Het niet tijdig inzenden van een verkoopbriefje kan tengevolge hebben, dat de kooper geen vergun ning krijgt tot het ontvangen van het vlas. VVJIKISAAK LJ'VOI Steeds weer zien wij hoe opbouwende ar beid voor ons volk wordt verstoord door onderaardsch gewroed van geheime machten. De SS speurt elke ondermijnende arbeid en roeit de wroeters uit. Strijdt mede tegen de geheime organisaties der vrijmetselaars. Treedt In de rijen der Nederlandsche De verkoop te velde heeft niet plaats tegen taxatieprijs, dochrde koo per zal er rekening mede dienen .te houden, dat hij niet meer betaalt, dan op basis van de gemrddelde prijs van 12 cent voor gerepeld vlas. Het vlas, dat nd 31 Juli verkocht wordt door telers, zal uitsluitend tegen taxa tieprijs moeten worden verkocht op aankoopvergunningen, die na dien tijd uitgereikt zullen worden. Op de voor de periode* van 22 Juni tot en met 31 Juli uitgereikte aankoopvergun ningen kan ook nd dien datum pog vlas aangekocht worden, doch dan uitsluitend tegen taxatieprijs. Indien telers ongenegen blijken te zijn hun vlas tegen taxatieprijs te verkoopen, zal de ter 'beschikkingstelling in ei gendom van vlas gevorderd worden. De aflevering zal eerst dan door de telers mogen plaats hebben als tij in het bezit zijn van een mlachtiging tot afname, welke tij van hun koopers ontvangen moeten- Deze machtiging tot afname dient tegelijkertijd als ver- Yoerbewijs, zoodat voor oogst 1942 alle vlas, zoowel ongerepeld als ge repeld of geroot door een vervoer be wijs gedekt zal zijn. Het vervoer van het land rjjiar de bedrijfsgebouwen van den teler is vrij, behalve in ge vallen, dat het vlas elders geteeld is en pe» spoor óf schip moet worden vervoerd. In dat geval mloet het ver voer gedekt zijn door een machtiging tot afname. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van Maandag 15 Juni a.s. het vervoer van biggen, beneden een gfe- wicht van 25 kg alleen toelaatbaar is, indien voor elk te vervoeren big een vervoerbewijs-, is afgegeven door den plaatselijk bureauhouder van "het district, waar de verkooper woont. Onder dekking van een vervoer- bewijs mag derhalve het vervoer van biggen van bedrijf naar bedrijf en van bedrijf naar de markt plaats vin den. Op de biggenniarkt zal door eert vertegenwoordiger van den Prov. Voedselcommissaris zitting wpfden gehouden ter uitreiking van vervoer- bewijzen voor biggen, die vanaf dej markt vervoerd moeten worden. GEMEENTE HEUSDEN De leider van het agentschap Heus den maakt bekend, dat formulieren; voor rijwielbanden verkrijgbaar zrijxi Dinsdag 16 Juni, van 1(E—12 uur. i GEMEENTE DUSSEN. Brandstoffen voor groote gezinnen. Aan gezinnen bestaande uit meerl dan 6 personen zullen extra .brand- stoffenbonnen worden verstrekt. Zij die hiervoor in aanmerking koment moeten een formulier afhalen. Deziei formulieren móeten worden ingele verd bij de uitreiking van bonkaar ten voor de volgende periode. Brandstoffen voor bijz. doeleinden. Zij die in aanmerking komen voor brandstoffen voor de verwarming van ruimte voor bijzondere doeleinden als kerken, scholen, café's, winkels, werk plaatsen e.d. moeten hiervoor zoo spoedig mogelijk een formulier af halen. Deze formulieren moeten' ui terlijk 20 Juni worden ingeleverd. La ter ingediende formulieren worden! niet in behandelinjg genomen. Allei formulieren moe.ten volledig en met inkt .ingevuld wórden. GEMEENTE EETIIEN. Aan vraagfor mu 1 ie ren schoenen bonnen. Op 15 en 16 Juni a.s. bestaat er gelegenheid tot het afhalen van aanr vraagformulieren voor schoenenbon nen, voor hen, wier namen 'beginnen' met de beginletters L. t.m. R. Deze formulieren dienen vóór Zaterdag 20 Juni weer ingeleverd te zijn. Schoenenbonnen nummer IA voor schoenen met lederen zool en met opdruk „werkschoenen" zijn' voor de ze maand niet meer beschikbaar, zoo dat nog aangevraagd kunnen wor den bon 1B. voor personen, van 16* jaar en ouder, bon 2 en bon 2 fiuist- pantoffels. Aanvraagformulieren extra brandstoffen. Op 15, 16 en 17 Juni a.s. kunnen formulieren worden afgehaald ten verkrijging van extra brandstoffen: voor ruimten voor bijzondere doel einden zooals kerken, scholen',* win kels, kantoren, café's, werkplaatsen, vereenigingslókalen enz. wanneer er een stookplaats aanwezig is. Voor pensions en verhuurde kamers komt nog een nadere regeling en formu lieren ter verkrijging van een extra toeslag brandstoffen voor groote ge- tinnen van 7 en meer personen. On der gezinsleden worden verstaan in wonende ouders, kinderen, kleinkin-, deren stiefkinderen en verdere in wonende familieleden, alsmede ten hoogste één lid van het inwonende dienstpersoneel. De formulieren B.R'. C. 250 dienen vóór Zaterdag 20 Juni' a.s. ingediend te zijn. Hieraan 'dient stipt de hand te worden gehouden. De formulieren M D. 108 dienen tege lijk met de afhaling van de eerstvol gende nieuwe bonkaarten te worden medegebracht. De uitreiking -van de bonkaarten 8e periode wordt nog na der 'bekend gemaakt. De aandacht van betrokkenen wordt er op gevestigd, dat zoo spoe dig mogelijk op het Distributiekan toor van bovengemelde gemeenten aanvraagformulieren moeten worden aangevraagd ten behoeve van dis tributie van brandstoffen voor kan toren, winkels, scholen, kerken, café, werkplaatsen enz. De ingevulde formulieren moeten vóór Vrijdag 19 Juni a.s. weder op het Distributiekantoor worden inge leverd. GEMEENTE WOUDRICHEM. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat aan groote gezinnen extra rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen zullen worden uit gereikt. Uitsluitend tij, die een brand- sf off enkaart „DV" hebben ontvangen, komen hiervoor in aanmerking. Verstrekt zullen worden i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1