Distributiebonnen Land- en Tuinbouw Plaatselijk Nieuws „RENOVATUM" „RENOVATUM" Uit de Geschiedenis van het Land van Heusden. BESPUITING VAiN HEI AARDAP PELLOOF. Zooals bekend is kan de aardappel ziekte belangrijke schade, zoowel aan ihet aardappelloof als aan de knollen veroorzaken. Daarom moet thans, voor het verkregen van een goede aardappel oogst, meer dan ooit alle aandacht wor den gewij'd aan hetgeen men tegen deze ziekte kan doen. Deze maatregelen be staan in het op het juiste tijdstip De- gïnnen met en het daarna eenige malen herhalen van de bespuiting van het aardappelloof met "een koperhoudend middel. Daar het [tijdstip, waarop de ziekte kan optreden nadert, vestigt de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wagenrngen tie aandacht van alle aa rd appel verbou wers op de noodzakelijkheid om de noodige maatregelen voor de uitvoe ring dezer bespuiting te nemen. Men houde er wel rekening mede, tiat de bespuifingen niet ter bestrij ding, maar ter voorkoming van de zuk- )te dienen. Daarom moet 'er gespoten worden voordat de ziekte optreedt. Het kan echter niet precies aangegeven wor den, wanneer dit het geval is en daar om moet gespoten worden, als het weer gunstig is voor het optreden van de ziekte, dat is als de atmospbeer warm- vochtig, dus broeierig is. "De bespui- tingen moeien zeer zorgvuldig worden uitgevoerd en tot in het laatst va# het groeiseizoen worden voortgezet Daar door kan het optreden der ziekte iu !het loot belangrijk: worden tegengegaan. Om de aantasting der knoHen tiopr de aardappelziekte te voorkomen is het •van veel belang, dat als de ziekte in het loot banvvezig is, niet gerooid wordt bij nat weer ot als het gewas nog nat Ès van dauw. Men moet dan met rooiien iwachten tot de grond voldoende jy Opgedroogd. Als bespuitingsmiddelen kunnen ge bruikt worden kopersulfaat en de nieu we z.g. koperkalkmiddelen (koperoxy- Chloriden.) Laatstgenoemden zijn direct voor gebruik gereed en behoeven dus alleen in de voorgeschreven hoeveelheid water te worden opgelost. Men houde er verder rekening medé, dat het ge- wenscht is de bespuifingen met de 'ko perkalkmiddelen zeer zorgvuldig uit te voeren en ze eerder te herhalen, dan bij gebruik van Bordeauxsche- 'ot Bour gondische pap. Voor alle middelen geldt, dat de laatste bespuitingen met 1 1/3 a iy2 maai zoo sterke oplossing worden uitgevoerd dan de eerste. Kopersultaat kan alleen na toevoeging van kalk ot van sodex gebruikt worden. De zgn. Bordeauxsche pap wordt bereid door 11/2 kg. kopersultaat en 1 kg. versch gébluschte ot poederkalk afzon derlijk in water op te lossen. Is dit geschied, dan wordt de kopersultaat- (oplosslng bij de kalfcoplossing gevoegd j(met omgekeerd). Dit mengsel wordt dan tot 10D Liter aangelengd. Per 103 later water is dus noodig ly2' kg. koper- sulfaat en 1 kg. versch gébluschte of poederkalk. De Bourgondische pap wordt bereid door van iy2 'kg. kopervitriool en 3/4 Ikig. sodex (watervrije ■soda) een papje Ite maken en daarbij 'onder voortdurend lomroeren 100 liter water aan toe te voegen. Het mengsel van kopervitriool en sodex was ook' onder den naam van 'Normaal pappoeder in den handel Verkrijgbaar. Van dit mengsel (voor zoover nog beschikbaar) neemt 'men \)21/4 kg. per 100 liter water. De nieuwe koperhoudende middelen bevatten niet allen dezeltde noeveel- befd koper. Ai naar het kopergehalte (moet met een verschillende sterke op lossing gegoten worden. Men geve zich Ier dus goed rekenschap van hoe hoog ihet kopergehalte is van het 'te gebrui ken middel. Aanbeveling verdient het om de be- ispuitingen met de volgende concentra ties uit te voeren. De middelen met een kopergehalte van 15 'tot 18 pet.- wor den 6ij de eerste bespuitingen verspo ten in een concentratie van 2,2 en bij de laitere wordt 3,4 pet. gebruikt; die !met 4042 pet. koper in een van b'O— 1 pet. voor de eerste en 1,31,5 pet. voor de latere bespuitingen; die met 45 pet. in een van 0,80,0 pet. voor de teerste en 1,11,3 pet. voor de latere len bij aanwending van de middelen met pi.m. 50 pet. koper wordt bij de eerste bespuitingen met 0,70,8 pet. en bij d e fa tere m et 0,9—1,1 'pet. gespoten. Nadere inlichtingen worden verstrekt te Wagerangen en de bij dezen Dienst door den Plantenziektenkundigen Dienst werkzame ambtenaren, alsmede door de Kijksland- en tuinbouwconsulenten. HEUSDEN. Op het Consultatiebureau voor Zuigelingen waren Dinsdag jl. 12 zui gelingen voor onderzoek aanwezig, en wel allen uit Heusden. ALM KEIÏK. uur zich ter gemeentesecretarie ver voegen. De foto's, welke aan de voor schriften moeten voldoen ,en oproe- pingskaarten moeten worden mede gebracht. BOMMELERWAARD. De droge penode, welke wij ach ter ons hebben, heeft aan geen der veld-, tuin* en boomgewassen schade berokkend. Dit komt nog te meer tot uiting na den malschen regen der laat ste dagen. Op de akker- en boomvruchten en met het minst het wet- 'en hooiland doet den regen zijn rnvloed gelden. Voor het wei- en hooiland, dat toch met Zwaar beloofde te worden, kan er nog veel terecht komen. Peren, ap pelen en pruimen beloven goed. Bestond er aanvankelijk eenrge vrees voor weinig goudreinetten, c|ok deze staan er goed voor. In aardbeien heerscht op het 00- genblik groote Bedrijvigheid, het be schot zaï niet tegenvallen, niettegen staande deze in den atgeloopen winter door de strenge vorst wei geleden had den. Een rijk gewas beloven de kersen, waarvan de pluk spoedig zal aanvan gen. Naar wij vernemen zijn de prijzen hoog, 18 a '22 cent per K G. op het hout. CAPELLE. Tot voerziiter van de commissie van beheer van de muziektent alhier is benoemd de heer Adr. M Verheij- den en tot secr.-penningmeester de heer W. J. van Nieuwen huijzen. De landbouwers Gebr. d K von den een dezer diagen een veulen dood rn het weiland. Een heele schadepost. - In dje zaai van den heer E Cové aan de Nieuwevaart werd jl. Dins dagavond de algemeene ledénvergade- ring gehouden van de Boerenleenbank welke niet druk bezocht was. ha een welkomstwoord van den di recteur der bank, den heer J. Huijs- (nian en het teekenen der presentie lijst, werd tot secretaris dezer bijeen- ikomst aangewezen de heer G. Vos- van Gent secretaris van het bestuur,, die vervolgens de notulen voorias van de vorige ledenvergadering, welke on gewijzigd wefden goedgekeurd en vast gesteld. De directeur bracht daarna' een uit voerig verslag uiit van den toestand der bank, waaraan wij het volgende ontleenen: Gedurende het afgesloten boekjaar bedroeg de totale omzet f395314,23 ot f 151369,8? meer dan het vorige jaar. Aan spaargelden werd ontvangen tl 18291,43 en terugbetaald 197055,60. De gekweekte rente bedroeg voor de spaarders 15132,59, waarvan in con- ten werd uitbetaald f 19,74, terwijl een bedrag van 15112,85 als spaargeld werd bijgeschreven. Aan nieuwe voorschotten werd uit gegeven f12200. Het saldo der reeds uitstaande voorschotten, f88478„74 be dragende, werd door fizrug- en afbe talingen verminderd met 1137,33,, zoo dat bij 'het einde van het boekjaar het totaai bedrag der op deze wijze ver strekte gelden 186045,26 bedroeg. Aan voorschofrenfe werd'ontvangen f3507,15 In loopende rekening werd f264942 82 uitgegeven en f239263,73 ontvangen. Op het einde van het boekjaar bedroegen de totale uitgaven in loopende rekening 1149476,54 en de ontvangsten 133357,49. De in 'loopende rekening ontvangen ren te bedroeg 13253,46 en de uitgaven 174,02. Het bedrag, dat gedurende het ver schenen jaar bij de Centrale Bank te 'Utrecht was geplaatst varieerde tus schen 150,000 en 190,000. Het aantal spaarders bedroeg bij het einde van het 'boekjaar 250, dat der voorschotnemers 62 en het aantal loo pende rekeningen 30. Het aantal le den verminderde door overlijden met 5, terwijl er één nieuw lid bijkwam. Het aftredend bestuurslid de heer A. Oeriemans te Vrijhoeve-Capelle werd met algemee nestemmen herkozen en nam onder dankzegging voor het in hem gesteld vertrouwen deze herbe noeming aan. De rékenrng en balans over het at geloopen óoekjaar, welk# reeds op 1 |en 8 Juni voor de leden ter inzage had den gelegen ten kantore van den di recteur werden nagezien en in orde bevonden door de heeren Joh. Ster renburg en A Wijnands en onder dank zegging aan den kassier, den heer B. Verhoeven, voor zijn accurate en keu rige boekhoudnig, goedgekeurd' en vast gesteld, zooals deze aangeboden wer den. Na de rondvraag werd deze verga dering door den directeur met een woord van dank voor de belangstelling gesloten. DRUNEN. Bij ^besluit van den commissaris- generaal voor bestuur en justitie is Mr. R.J. Th. van der Heijden, met ingang van 5 'Juni 1942 ontslagen als burgemeester van deze gemeente. NIEUWENDIJK. Onze dorpsgenoot, D. Dirkmaat, thans ald.-chet van het distributiekan toor te fBreda, is met 'ingang van 15 Juni benoemd tot leider van den distn- butiekring Oisterwijk, N".br. SPRANG. De steenkolen-inkoopvereeniging van .„Patrimonium'* betaalde aan haar leden als te veei betaaMe contributie, een bedrag van 10.15 per ontvangen H.L terug. v "A.s .Zondagmorgen zat alhier in de Ger. Kerk een bidstond gehouden worden voor heereniging van alle Ge reformeerde belijdenis. In dezen bidstond hoopt Ds. B. A. van Lummel voor te gaan. SLEEUWIJK. Uit de weide van den landbou wer J. K. alhier werd een schaap ontvreemd en ter plaatse afgemaakt. Hoewel men nog getracht heeft, met den politiehond te werken, ontbreekt van den dader elk, spoor. WIJK EN AALBURG. Zooais bekend, is in deze gemeen te een atdeeling van den Nederl. Voiks- dienst in oprichting. Reeds heeft zich een tlink getal medewerkerk aangemeld, doch het is zeer gewenscht dat nog meerderen zich opgeven. Zij, die belangstel ing voor dit mooie sociale werk gevoelen, gelieven zich voor Zondag a.s. aan te melden bij den heer G. de Kok, Aalburgsche straat (Hoeksche) b 90, alhier. WOUDRICUEM. In de afgeloopen week werd nog door verschillende visschers op finten gevischt ,doch deze visscherij kan toch zoo goed als afgeloopen worden beschouwd. ,De vangsten zijn zeer slecht geweest en het is jaren ge leden dat er aan de vischmarkt alhier zoo weinig finten werden aangevoerd. Verschillende visschers van li her wa ren in de afgeloopen, week werkzaam op de galg visscherij op zalmen van de Firma Wijnbelt alliier, welke vis- scherij pp de Waal nabij Haaften wordt uitgeoefend. Met deze vissche rij werden verschillende zalmen ge vangen. 1 De visscherij op aal en paling, web ke eveneens door verschillende vis schers van hier wordt uitgeoefend, begint wat betere vangsten op te le veren. WELL. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. A. F. van Stipnaan Lui- cius, cand. en hulpprediker te Aar denhout, die een beroep had ontvan gen naar de Herv. gem. van Bergeijk, heeft dat beroep aangenomen. Tijdens een hevig onweder in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, dat zich boven onze gemeente ont lastte, sloteg^ de bliksem in de land bouwerswoning van dien 'heer A. J. Bakker Pz. Verschillende rijen pan nen werden van het dak geslagen. Brand werd niet veroorzaakt. Ui -UC^ f 0.40 per f 1000.- Heusden als belangrijk strategisch punt, doet zich van zijn dappere zijde kennen. Toen in 1621 het Bestand geëin digd was en middelerwijl Spanje weer wat op adem gekomen was, werdeti de wederzijdsche vijandelijkheden her vat. De Aartshertogin Isabella zou niets liever zien, dan dat Heusden haar in handen viel, en ze dadhit- den bevelhebber dezer stad door Spaansch goud te kunnen omkoopen. Daarvoor zond zij den priester Michiel van Op- hoven, die verlof had enkele dagen binnen Heusden te blijven, vlopr net regelen van eenige zaken, naar den Heer van Kessel. Hem beloofde hii den titel van Graaf van Hoorn, de ridderorde vanx het Gulden Vlies, 300.000 kronen en hooge eereambten voor zijn kinderen .mits hij Heusden in handen der landvoogdes speelde. Een bastaard neef van den Heer van Kessel, die té Geldrop woonde, had Isabella eenmaal ingeblazen, dat Heusdens bevelhebber' wel voor haar voorstel zou zijn te vinden. Toen Van Kessel aan den priester zijn lastbrief vroeg, toonde deze alleen een inge plakt blaadje uit zijn gebedenboek, waarop Isabella's zegel stond. Ver ontwaardigd wees hij den voorslag van de hand. Van Ophoven wérd ge vangen genomen en naar Den Haag gevoerd, waar hij, na lang gevangen gezeten te hebben, eindelijk werd uit gewisseld tegen een Nederlandschen officier. 31 A 31 B 31 BROOD. 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 50 gr. brood of V2rarits- gebak. Van 1420 Juni. BESCHUIT. 75 gram beschuit, of 1 rant soen brood of gebak. Van 1420 Juni. BOTJER, MARGARINE OF VET. 31 Boterkaart. 123 gr. boter 31 Vetkaart. 125 gr. boter, 125 gr. margarine of 100 gr. vet Van 1524 Juni. VLEES GH EN VLEESCHWAREN. 31 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 31 B i/4 rants, vleesch of vleeschw. Van 1420 Juni. MELK. 31 A t/m 34 A 3x/2 liter melk. 31 B t/m 34 B ls/4 liter melk. Van 14 Juni11 Juli. AARDAPPELEN. 31 A l1/* kg. aardappelen. 31 B V2 kg. aardappelen. Van 1420 Juni. TABAKSWAREN. 36,37 Tabakskaart, 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, per bon. 08 Sigarettenkaart. 20 Sigaretten. Van 1420 Juni. VERSNAPERINGEN. 31 100 gram chocolade. 32 100 gram suikerwerk. 33 100 gram chocoladewerk of 100 gram suikerwerk. Van 14 Juni11 Juli. VASTE BRANDSTOFFEN. „01 en 02 K F." voorkookdoeleinden, 1 éénheid vaste brandstoffen per bon, met uitzondering van anthraciet. Geldig tot 30 April 1943. 01, 02, 03, 04 en 05 van de brandstoffenkaart D.V., één eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 11 Mei31 Dec.'1942, PETROLEUM. 01 2 1. petroleum (Bonk. EA). Van 14 Juni22 Augustus. KAARSEN. 22 Petroleumkaarten S en T. 300 gram kaarsen. Van 18 Mei31 Juli. Bonkaart Algemeen SUIKER. 1 327 1 kilogram suiker. Van 14 Juni11 Juli. KOFFIESURROGAAT. 328 250 gram koffiesurrogaat. Van 14 Juni11 Juli. PEULVRUCHTEN. 330, 333, 334, 250 gram peulvruch ten per bon. Van 14 Juni11 Juli. GORT. 331 250 gr. gort, rijstgries of aard appel tapioca of 4 liter pap. Van 14 Juni11 Juli. VERMICELLI OF MAÏZENA. 332 100 gr. vermicelli of maizena. Van 14 Juni11 Juli. JAM, STROOP, ENZ. 500 gram, jam, marmelade, ge lei, stroop, honing, enz. Van 14 Juni11 Juli. ZEEP 1 rantsoen zeep. Zeepkaart P, 75 gr. toiletzeep. Van 190 Juni. 329 300 K 211, 228, 272 203, Zecpkaart H, I en J, verlengd tot 98 Juni. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 317, 318, 319, 320 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 14 Juni11 Juli. KAAS. 322, 323, 324, 325, 326,100 gram kaas of smeerkaas per bon. Van 14 Juni11 Juli. j Bonkaart Reserve RIJST. 4/25 en 4/26 250 gram rijst. Van 14 Juni11 Juli. j SINAASAPPELEN. f j 4/19 250 gram sinaasappelen. SCHEERZEEP. BonU van de Textielkaart Da, wel ke is uitgereikt aan mannen en jongens van 15 jaar en ou der, 50 gram scheerzeep of tube of pot scheercrème. Van 1 Mei31 Augustus. i EEN RANTSOEN plaatst naar de Putter straat. Maar, toen dit veel te klein werd, werd in 1626 een nieuw'gasthuis gesticht aan de Demer. Later werd hier krijgsr volk in ondergebracht. Veel van de ze soldaten trokken in 1629 op ter belegering v|an Den, Bosch. De Gou verneur van Heusden, Willem Graaf van Nassau, was bevelhebber .over een afdeeling soldaten, en legerde zich te Or then. Aan pogingen tot ontzet van Den Bosch ontbrak het niet. Graaf van den Berg bezette daar toe met 7000 soldaten Vlijmen, maar 's Prinsen stellingen werden niet aan getast. Het beleg kostte aan een van Heus dens burgers, die de krijgsverrichtin gen wel eens wat van nabij wilde zien, het leven. Een vijandelijke kogel velde hem neer.. Ook twee officieren uit Heusden Nicblaas Smeltsing en Lodewijk de Levin, lieten op het slagveld voor Den Bosch het leven. Na 5 maanden gaf Grpbbendonck de sterke vesting over. Tal van nieuwsgierigen trokken naar Brabant om de overgave bii te wonen. In Heusden konden de herbergen de vreemdelingen riietbe- vatten. Voor deze stad was het Spaansch gevaar van de Zuidzijde ge w eken. viel en de aartshertog trok1 af. Eindelijk werd de vrede miet Spanje gesloten. Een jaar voor de beëindi ging der vijand ehjkheden, was Frede rik Hendrik overleden (J&47). Niet lang bleef het Sta'atsche zwaard in de schede. Al in 1651 ont brandde een nieuwe strijd, thans met Engeland, dat naijverig was op pri ze n zeevaart. In den zeestrijd heeft de gouverneur van Heusden, Jacob' van Wassenaar, Heer van Obdami, (in 1656) veel roem geoogst, in den strijd met de Zweden. In 1657 voer hii' ter bescherming mede van een ge zantschap, dat naar Portugal vertrok. Toen de onderhandelingen werden af gebroken -en de oorlog met Portugal' uitbarstte, kruiste hij met De Ruyter voor -de Portugeesche kusten. Van de Portugeesche suikervloot, bestaan de uit 40 schepen, wisten onze adr* miraals er 15 te overmeesteren en naar, Hellevoetsluis te slepen. Deverr overde schepen kwamen uit Brazilië. Toen in den oorlog tusschen Zwe den en Denemarken de Staten be vreesd waren voor handelsbelemlme- ring van onze vaart door de Sant, besloten zij de Denen te steunen en werd Wassenaar van Obdalm naar het Noorden gezonden. Hij moest zor gen voor de open vaart door de Sont en moest trachten de Zweed- sche vloot, die uit minstens 38 sche pen bestond, té vernietigen. Reeds spoedig geraakten de vloten slaags. De Staatsche bevelhebber werd dien tijd juist erg door jicht gekweld, zoo dat hij zich op een stoel voor den grooten mast liet brengen, om het zeegevecht te leiden. Zijn schip werd sterk gehavend het kreeg wel '5 h' 6 voet water in, brand woedde aan hen boeg, de groote mast sloeg over boord, want en zeilen waren ver- De telers van aardappelen worden ei; aan herinnerd, dat de eer ste bespuiting van het aardappelloof ter bestrijding van den Coloradokever in deze gemeente moet plaats Vinden tusschen 15 en 25 Juni 1942. Het calciumarsenaat voor deze bespuiting' is eiken Woensdag van 20 tot 21 uur verkrijgbaar bij P. Nieuw enbuizen, D 1 alhier. Een ieder die den leeftijd van 15 jaar bereikt heeft, is verplicht het uitgereikte persoonsbewijs bij zich te dragen. Diegenen welke nog niet voorzien zijn van zulk een bewijs, kunnen iederen Woensdag van 912 op practische voorwaarden bij: Lage voorschotpremie voor Inboedels reeds vanaf per halfjaar. Vlotte schaderegeling Maximum-omslag5 maal de halfj. voorschotpremie. Algemeen Onderling Waarborg Genootschap Amsterdam. Singel 202/8 Tel. 35626—32219 De Staten des lands waren zeer met Van Kessels houding ingeno men, want Heusden was een gewich tige grensvesting. De komende jaren, 1624 en 1625 kenmerkten zich weer doof groote sterfte onder de menschen, ontzetten de duurte van het graan, en strenge winter. Van alle kanten werden lijdenden naar Heusden gebracht naar het gast huis in de Gasthuisstraat, later °ver- Verlengd tot 20 Juni. Brood100 gram brood. Gebak: 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 800 gram cake, of 400 gram geruid klein korstgebak, of 600 gram geruid groot korstgebak of 500 gram taartgebakjes. Bloem 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. Rijst: 250 gram rjjst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Havermout250 gram havermout, -rlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Gort250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rijstgries, aardappel-tapiooa,aardappelmeelrlokken of 4 liter gortpap. "Vermicelli: 100 gram rermicelli, ma caroni, spaghetti. Maïzena100 gram maïzena, sago, aard appelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Jam: 500 gram jam, stroop, honing, enz., of 250 gram suiker. "Vleesch100 gram vleesch, gewioht van been inbegrepen, of 150 gram paardenvleesoh, gewioht van been. inbegrepen. Vleesohwaren 76 gram gerookt of gekookt vleesoh, gebraden gehakt, oornedbeaf, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 126 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas, of 150 gram bloedworst, zure znlt. Zeep90 gram huishoudzeep, of 150 gram eenheidstoiletzeep, of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 81 Aug. 1941), of 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941) of 250 gram zeeppoeder of 450 gram wasoh- poeder of het doén wasschen van 20 K.G. droge vuile wasoh. Brandstoffen1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, steenkolen, industriebrikbtten, eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K G. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum- cokes of 150 K.G. ookesbries, ookesgruis, of 800 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, ol 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G. andere soorten turf. Zwaar werd ook de stad Heusden getroffen door een besmettelijke ziek" te die van 1634'37 heerschte. Slechts weinig families waren er, waar geen dooden waren. Het Spaansch gevaar was nog niet geheel vóór Heusden verdwenen, want in 1637 trok de Spaansche land voogd Ferdinand naar deze stad op, als om deze te belegeren, doch het was maar een krijgslist, om Frederik Hendrik het beleg te doen opbreken voor Breda. Zijn plan mislukte! Breda

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2