voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Buitenland Officieels Berichten Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No 6277 Woensdag 8 Juli 1942 de vliegen! - BOUWVAK' NIEUWS. VERD VIST ER EN: hoohnlevekino oogst 1942. VAN Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Algemeen Redacteur J. H. ROZA, Heusden Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57j cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. DUITS CH WEERMACHTBEBICHT ITALIAANSCH LEGERBERICHT. JAPANSCHE 'AANVAL OP PORT MORESBY DE PAUS HERSTELD. 'iV<L ||9 Woensdag 8 Juli Donderdag 9 Juli Vrijdag 40 Juli s morgens tot 5.29 5.30 5.31 's avonds vanaf 10.00 9.59 9.58 Hooivomdering 1942. Prijsregeling grauwe erwten witbloei en platte vale capuefjners oogst '42. Den telers van voormelde produc ten wordt aangeraden hiervan voor Uitreiking formulier aan veehouders 'Verkoop of verpachting te velde slaande gewassen. Voor verkoop van te velde staand De Onderbedrijtsorgamsatie vooïj Hooi, Stroo en Kuwvoeder maakt bes kend, dat binnenkort afkondiging vaiï een Verordening tegemoet gezien lean wórden, waarbij aan alle gebruikers van grasland de verplichting tot het teï 'beschikking houden en inleveren van een nader te bepalen hoeveelheid hoos per H.A. grasland wordt opgelegd. Hierbij dienen gebruikers van grasland die nog niet de volledige hoeveelheid hooi van oogst 1941, welke op hun F. I.Q.A.-aanslagbiljet vermeld slond, heb ben geleverd, met de mogelijkheid re^ kening te houden, dat de door hen in te leveren hoeveelheid dienover eenkomstig zal worden verhoogd, Terwijl voor diegenen, die meer hooi van den vorigen oogst inleverden dan hun aan slag bedroeg, dit meer geleverde hooi zoo mogelijk geheel Óf tendeele in miin-s deirng zal worden gebracht bij de vast stelling van de door hen in te leveren hoeveelheid van oogst 1942v Iedere veibruiker van grasland 'zal verplicht worden om er voor zorg te dragen, dat hij 'ook daadwerkelijk aan bovengenoemde inleveringsplicht zat kunnen voldoen. Wie aan deze inlen leverinfgsplicht op het daarvoor nog| nader vast te stellen tijdstip niet zaï kunnen ot willen voldoen, stelt zich! daardoor bloot aan een hetfing van t</4Ü per kg. te weinig ingeleverd hooi, terwij'i hem daarnaast nog de inievés ring van een nader vast te stellen hoe veelheid gedroogd' 'gras, grasmeel, kuiiï- voedér ot ander ruwvoecter zal kunnen worden opgelegd. Slechts bedrijven, waartoe minder dan 1 hectare grasland 'behoort, zullen van bovengenoemde veï/s piichting tot inlevering vrijgesteld woj/s den. bi uitzonderingsgevallen zal voorts de Prov. Voedselcommissaris kunnen toen staan, dat deze verplichting door een anderen grasrandgebruiker wordt over genomen, mits deze overname niet gen schietd door een gebruiker van gras-! rand, die gewoonhjk hooi aan den han del levert. Bovendien ligt het tn de bedoeling alle gebruikers van grasland te verplichten tot inlevering van ai het nooi, dat bestemd is voor verkoop (zgn. handelshooi). Ook voor deze inleve ringen zal tijd 'en plaats nog nadeU worden bekend gemaakt. In verband met het vóórgaande is! voorloopig het vervoer van alle soorten hooi verboden; slechts het vervoer langs 'den kortsten weg van het land haat de bedrijfsgebouwen van den verbruiker bfijtt toegestaan. Met nadruk wordt er op gewezen dat de Ondefbedrijfsorga nisatie tegenover overtreders van bo venvermelde bepalingen zoo noodig ge bruik zaï maken van haar bevoegdheid tot inbezitneming, terwijl 'daarnaast zat worden overgegaan tot tuchtrechterlijke of strafrechtelijke vervolging. GEMEENTE WIJK EN AALBURG Personen, die door bijzondere om standigheden hun distributiebeschei den voor de 8e periode niet op den vastgestelden tijd hebben kunnen af halen, kunnen dit alsnqg doen op, Maandag 13 Juli a.s. des nam. van 1.30-2.30 uur. Stamkaarten, inlegvellen en bon R 4 van de tab aksk aart meebrengen. Personen, die in aanmerking ko-^. men voor extra-kaarten zwaren -mF- bead moeten deze afhalen Maandag 13 Juli a-s. van des vm. 911 uur. Zij, die na 13 Juli a.s. komen, moe ten hun bonkaarten of extra kaarten afhalen op het kringkantoor te Alm- kerk. Bovengenoemde uitreikingen heb ben plaats in de Kerkzaal te Wijk. Formulieren ter verkrijging van extra brandstoffen, voor winkels, kantoren, magazijnen enz. zijn ver krijgbaar Zaterdag 11 Juli a-s. van des v.m. 911 uur op het gemeen tehuis. |_j VIJANDELIJKE STRIJDKRACH TEN INGESLOTEN BIJ DEN DON. Hoofdkwartier van den Führer, 6 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend „De operaties in den Zuidelijekn sector van het oostelijke fronst verloo- pen volgens de plannen. Sterke vijan delijke strijdkrachten, die ten Westen van den Don zijn ingesloten, staan voor hun vernietiging. Nieuwe door pantserwagens gesteunde ontlastings- aanvallen der "bolsjewisten" stortten'in leen. De luchtmacht steunde met sterke strijdkrachten de operaties en deed zware aanvallen op het vijandelijke ravitailleeringsevrkeer op weigen en spoorlijnen. Ten, Noorden van OOrel spoorlijnen. Ten Noorden van Orel viel de vijand met sterke strijdkrach ten gesteund door talrijke pantserwa gens en formaties van de luchtmacht aan. Hij werd soms in een tegenaan val, met zware, bloedige verliezen af geslagen. Talrijke vijandelijke pant serwagens werden vernietigd. De ge vechten duren nog voort. In het gebied van Rzjef werd de eigen aanval voortgezet. In hevige gevechten gisteren over dag schoten Duitsche jagers aan het Oostelijke front 127 vijandelijke vlieg tuigen neer, waarbij slechts drie eigen toestellen verloren gingen, In Egypte duren de igevechtenom Öe El Alamein-stelling voort. Lucht strijdkrachten bombardeerden de ha veninstallaties van ALexaridrië en Port Said en vielen Britsche concentraties van pantserwagens en auto's aan. Op Malta veroorzaakten aanvallen overdag 'en des nachts van Duitsche .evechtsvliegtuigen vrij zware bran- en in de installaties van het vliegveld La Venezia. Het weermachtbericht van het Ita- liaansche hoofdkwartier luidt als volgt Aan het Egyptische front activiteit van gemotoriseerde afdeelingën en wederrijdsche levendige activiteit van de artillerie. Aanvallen vaa vijande lijke gepantserde verkeniiingswagens werden overal snel afgeslagen. Formaties van de Duitsch-Italiaan- sche luchtmacht vielen troepenafdee- lingen en autiocolonnes met mitrail- leurvuur aan en sloegen deze uiteen. Een zeer groot aantal vrachtauto's werd in brand geworpen of zwaar beschadigd. In verschillende luchtgevechten werden 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Eenheden van de Italiaansche lucht macht bombardeerden de haveninstal laties van Alexandrië, Suez en Port Said. Van de overdag uitgevoerde operaties 'keerden vier van oruzevlieg1- tuigen niet op hun steunpunten terug. Het tot zinken brengen van een schip van 5000 torn, waarvan In het wee rma c Hts bericht van Zondag werd gemeld dat het in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee was ge torpedeerd, is bevestigd. In de omgeving van Lentini wierp een Engelsch vliegtuig Zondag enkele bommen neer. Er vielen hierdoor geen slachtoffers. Ook schade werd niet aangericht. Onze vliegtuigen hebben het vlieg veld Micabba op Malta doeltreffend gebombardeerd. Bii een andere ac tie hebben Duitsche 'jagers een Spit fire verhield. De strijd bij vEl Alameria. Bij de gevechten in Noord-Afrika is het den Duitschen en Italiaanschen troepen, naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, gelukt, aanval- vfjandelijke tank; tnidden van de EI Alamei n-stelEn gen len van ke cs, <Iie in het gericht waren op- de bres, welke door de troepen der Spil mogendheden was geslagen, af te weren. Daarbij werden verscheidene Amerikaansche tanks vernietigd. Duitsche gevechts- en tor- op vijandelijke troepenconcentraties in het gebied ten Zuiden van El Ala- mein. De autocolonnes, die het ra- vitsiilleeringsverkeer tusschen het kustgebied 'en de aan den Noordelij ken rand van het CatarijaHlal ver schanste Britten in stand trachtten te houden .werden herhaaldelijk met zware bommen bestookt. In de met munitie en benzine geladen colonnes ontstonden, talrijke branden en ont ploffingen. Verscheidene batterijen luchtdoelgeschut, welke in het steen achtige, slechts met kreupelhout be dekte terrein ten Zuidoosten van El Alamein waren ingegraven als verde diging' tegen de Duitsche en Italiaan sche pantserformaties, werden door bomtreffers buiten gevecht gesteld. In luchtgevechten werden door Duitsche jagers 5 vijandelijke vliegtui gen waaronder 4 van het type Spit- i'ire, neergeschoten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben Japansche bommen werpers opnieuw een aanval op Port Moresby gedaan. Er is schade aan gericht, terwijl er ook menschenle- verts te betreuren zijn. Rome, 6 Juli (D.N.B.) Woensdag zal de Paus, na zijn herstel, de ge bruikelijke ontvangsten hervatten. De geneesheeren staan er echter op, dat de Paus geen langdurige toespraekn houdt. iLAATUW ETENSWAREN NIET EbEDERVEN DOOR5 iDE.WARA^TE EN' DOOR Polygoon-Seym-P&x Holland m In aansluiting op de Hiverse cou rantenberichten inzake stillegjgtiing van bouwwerken per 1 Juli 1942 etc. kan nog het volgende worden medege deeld Ie. Werken beneden de f 500. Voor dit soort van werefcn is een algemeene ontheffing verleend, zoo dat alle werken, hetzij dat daarvoor zgn. Burgemeestersbonnen zijn ver strekt of dat deze piet eigen mate riaal kunnen worden uitgevoerd, voor- zoover deze een bouwoedrag van f 500.niet overschrijden, normaal kunnen worden voortgezet. 2e. Werken boven de f 500.—. Het bouwverbod is, uitsluitend voor werken welke reeds tot boven de begane-igrondballdaag waren opge trokken, opgeschort tot 14 J,uli 1942. Ontvangt men intusschen een afwiji- zing op de ontheffingisaanvi^ge dan gaat deze onmiddellijk in en moet derhalve het werk direct worden stop- gelegd. De opschorting tot 14 Juli geldt dus voor de werken waarop nog5 geen beslissing is ontvangen inzake de ontheffingsaanvrage. Voor nieuwe werken boven de f 500 heeft men in het vervolg behalve de gemeentelijke bouwvergunning en de bouw- en materiaalvergunning van wege den Algemeen Gemachtigde v.d. Wederopbouw en de Bouwnnijvner- heid, thans ook noodig een .onthef fing van het aangekondi gde bouwver bod. Voor het aanvragen van deze ontheffingen zijn formulieren verkrijg baar bij de Diensten -van Bouwtoezicht en de Bureaux Goedkeuring Werkep yan elke provincie. i Panden welke na 4 Juni 1942 door 'oorlogsgeweld zijn getroffen en her steld dienen te worden, kunnen glas- en waterdicht gemaakt worden nadat daarvoor de noodige goedkeuring vanwege Wederopbouw is verleend. In dit' geval is dus een ontheffing van het bouwverbod niet noodig. Voor zoover de schade onder de f 500. blijft kan met een zgn,. Burgemees ters aanvrage gewerkt worden. Algemeene wenken. Het bouwverbod maakt dat het aan vragen om goedkeuring van werken boven de f 500.minder "kans van slagen zal geven en men vrage dus eerst de noodige inlichtingen alvo rens een aanvrage gereed te maken. Diverse soorten van aanvragen kun nen zonder meer niet in behandeling, worden genomen en men kan zich dus veel werk besparen door eerst te informeer en of er een mogelijkheid tot het verleenen van een goedkeu ring aanwezig is. „Doordat per 1 Juli 1942 een nieuwe regeling voor de beoordeeling van de aanvragen onder de f 500.in het leven is geroepen, waarbij de Dienst van Bouwtoezicht in eerste instantie uitmaakt welke aanvragen voor difini- tieve goedkeuring; in aanmerking ko men, heeft het geen zin persoonlijk nadat'het Bureau Goedkeuring Wer ken te den Bosch te gaan. Maande lijks zal hl. per gemeente een bepaald contingent materialen beschikbaar worden gesteld, waarvan de grootte per ipaand opnieuw wordt vastge steld. De Prov. Vcedselcommissaris maakt bekend, dat het hooi van oogst 1942 geheel vrij moet worden gjehouden cm bij eerste oproep direct te kunnen leveren, teneinde stagnatie bij de a.s. hooi-inname te voorkomen. Belanghebbenden wordt daarom1 aange aien het hooi zoodanig' op te slaan, dat dit geheel vrij ligit. - Uitstel van levering zal onder geen enkele voorwaarde worden verleend. Nogmaals wordt er op 'gewezen, dat het vervoeren, koopen, verkoopen en afleveren vani hooi verboden is. Het vervoer van los hooi van, wei land langs den kortsten weig naar de bedrijfsgebouwen van den teler is toegestaan. Geperst hooi mag in geen geval worden vervoerd, tenzij het transport gelekt is door een geleidebiljet. Bovendien is het vervoer van "hooi fzoowel geperst als opgeperst) per schuit, wagon en/of motortractie ver boden. Bij overtreding van het vervoer-, koop- verkoop-, en afléveringsverbod voilgt in beslagneming van den gëbee- len voorraad hooiongeacht of deze geheel of gedeelte1 ijk. voor eigen gle*- of verbruik onontbeerlijk zou zijn. Men zij dus gewaarschuwd, aange zien streng zal \yonden toegezien op de naleving der voorschriften. Door de Pica voor Noordbrabant wordt aan belanghebbenden bekend gemaakt, da: er een speciale prijsre* gelinigi zal worden ingevoerd voor grauwe erwten witbloei en platte vale capucijners van oogst 1942. Die richtprijs is zoo wel voor grau we erwten witbloei als voor platte vale capucijners vastgesteld op f 27.— flangstroo) per 100 kg. Het is even wei Noodzakelijk, dat een verklaring van de Pica wordt overgelegd, dat de betreffende partij als langstroo kan worden aangemerkt. Deze garantie kan de Pica niet verstrekken-, tenzij na gehouden controle o pde produc ten te velde. T.z.t. zal dan ook een veldcontrole worden gehouden,, waar bij de lengte van het' stroo den maat staf zal vjormen 1 oor een eventueel af te geven ga.u- >\v.rklaring. Het stroo der genoec. h producten moet een lengte hebben van 150 tot 170 cm. Juli 1942 aangifte te doen bij hun plaatselijken bureauhouder. Bij „de aangifte dient melding te worden ge maakt van naam, volledig adres en organisatienummer -van den teler, het aantal ha. afzonderlijk per product en de ligging van de betreffende per- oeelen. Bovengenoemde richtprijs zal uit sluitend worden betaald aan de telers, die hiervan vóór 8 Juli 1942 meder deeling hebben gedaan aan den plaat selijken bureauhouder en waarvan bij controle te velde is komen vast te staan, dat de verbouwde producten aan de gestelde eischen voldoen. In dien de telers hiervan dus geen, op gave binnen den gestelden ternpjn hebben- gedaan, kan, de 'speciale prijs van f 27.niet als basis voor de uitbetaling worden aangehouden. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt hiermede aan melkveehouders bekend, dat hun door tusschenkcmst van de plaatselijke bu reauhouders zal worden uitgereikt een formuliertje betreffende het gemid delde aantal koeien dat in de week van 14 t.m. 20 Juni 1942 werd ger molken. Dit formuliertje moet zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 10 Juli a.s. volledig ingevuld en onderteekend., ingeleverd worden bij de zuivelfabriek waar de melkveehouder zijn melk aflevert. Bij het niet voldoen aan deze ver plichting, of het niet verstrekken van een juiste opgave, stelt men zich bloot aan strafmaatregelen. De P.I.C.A-. voor Noordbrabant brengt ter kennis van belanghebben den, dat voor verkoop of verpachting van te velde staande gewassen 'de volgende régeling is 'gjetroffen. Verkoop ;óf yerpachting mag uit sluitend plaats hebben ten overstaan van een notaris, deurwaarder e.d. en aan georganiseerden bij die Land bouw- C risis- O rgani satie Wanneer een teler te velde staande gewassen wil verkoopen of verpach ten, dan kan hij zich toit een notaris wenden, die namens'hem een verzoek in duplo zal indienen bij den plaat se! ijken bureauhouder van het district, waaronder de verfcooper df verpach ter ressorteert. 'Dit verzoek' behoort de volgende gegevens te bevatten 1) Of het verkoop of verpachting betreft. 2) Naam, volledig adres, org. no. L.C.O. van den verkooper of ver pachter. 3) Naam van het te velde staande gewas. 4Juiste oppervlakte per product. De plaatselijk bureauhouder brengt advies-,uit aan de PICA afd. Algemee ne Zaken, welke afideeling zorgdraagt voor afgifte van een machtiging. Deze zal worden toegezonden aan den no taris ten overstaan van wien ver koop of verpachting plaats heeft. Belanghebbenden, worden er op ge wezen, dat verkoop of verpachting slechts mogelijk is, wanneer men in het bezit is van een machtiging, af- gejg'even door de P.I.C.A. voor Noord brabant.. In dit verband zij medegedeeld, dat, wanneer men, voor verkooo of ver pachting een machtiging Heeft aan gevraagd en verkregen, welke door omstandigheden niet kan worden ge bruikt, de aanvrager verplicht is deze toe te zenden aan den plaatselijk bu reauhouder waaronder de verkooper of verpachter ressorteert, met een be geleidend schrijven, waarin vermeid, dat hiervan geen gebruik is gemaakt. Vefkoopers of verpachters van te velde staande gewassen, die woonach tig' rijn in het Land van Maas en Waal «en Rijk van Nijmegen, dienen zich te dezer zaker te wenden tot de PICA voor Gelderland. Nog rij nadrukkelijk er op gewe zen, dat deze regeling uitsluitend be trekking heeft op beroepstelers en niet op volkstuinders. In de machtigingen welke aan de aanvragers zullen worden toegezon den staan vermeld, welke oppervlak ten te velde mogen worden verkocht of verpacht. Het is niet toegestaan om meer te -verkoopen of te verpachten dan maximum het areaal, hetwelk in de machtiging is aangegeven. vlas is een afzonderlijke regeling' ge publiceerd, zoodat het vorenstaande op dit product niet van 'toepassing' is. Teneinde vertraging in de behande ling te voorkomen, worden betrok kenen geadviseerd overeenkomstig bovenstaande te handelen. LI

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1