Buitenland Officieels Berichten Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. No. 6281 Woensdag 22 1942 Iets over den naam Loevestein. VERB BISTEREN: VAN AÖÖ* Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur; J. H. ROZA, Heusden AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57j cent Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 sur es Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCH WEERMACHTBERICHT VOORTDURENDE ACHTER VOLGING VAN DEN VERSLAGEN VIJAND. Het opperbevel van de Duitsclie Weermacht maakte Zondag bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front gaat de achtervol ging van den verslagen vijand, on danks de voor een deel moerassige wegen voort. 'tLuclitwapen heeft de bij Worosjilowgrad verslagen en te rugtrekkende bolsjewistische strijd krachten aangevallen en aan de spoorwegverbindingen en treinopstu- wingen van den vijand in het gebied om Ras low de ernstigste vernielingen toegebracht. Ten Oosten van Mariopol hebben Roemeensche troepen een landings poging van zwakke vijandelijke strijd krachten afgeslagen. Hongaarsche formaties wierpen een nog op den Westelijken oever van den Don staande groep strijd krachten van den vijand over de rivier. Daarbij werden 25 vijandelijke tanks vernietigd of buitgemaakt. Vij andelijke aanvallen ten Noorden van Woronezj werden afgeslagen. Het luclitwapen sloeg vijandelij ke kolonnes uiteen en troepenconcen traties aan den boven-Don. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer jetten de Sowjets hun vergeefsche aanvallen voort. Aan de Kola-baai werden de ha veninstallaties van Rost a opnieuw jwaar gebombardeerd. In Egypte werden plaatselijke 3ritsche aanvallen met verliezen voor den vijand afgeslagen. Enkele Britsche bommenwerpers! hebben gisteren bommen op West- Duitseh gebied geworpen. De bur gerbevolking, vooral in Duisburg, eed verliezen. Twee Britsche vlieg tuigen werden neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft het Dolsj ewistische luchtwapen met zwak- ce strijdkrachten zonder effect sto- nngsaanvallen op eenige plaatsen in D ost-Pruisen ondernomen. Het opperbevel der Weermacht teelde Zaterdag mede: „Pantserafdeelingen en' gemoto- •iseerde infanteriedivisies zijn ten Dosten van den Donetz verder naar iet Zuiden doorgedrongen en hebben en Oosten van Rostow over een ireed front den benedenloop van ten Don bereikt. Aanvragen van persdraad. Voor een inkoop-, resp. gebruiks vergunning van persdraad komen [lechts zij in aanm erking, die in ver band met het dorsUyplan 1942 zijn ngeschakeld voor he), persen van itroe. Hierbij behoorvn ook hande aren in hooi en siroo, die tot let persen van stroc opdracht heb- len gekregen. De betreffende aanvraagformulie ren moeten voor zoo vei* zulks nog liet is geschied, zoo spoedig mogelijk In wel uiterlijk op 30 Juli e.k. bij [en Prov. Voedselcommissaris zijn ngediend. Aanvr agen van lateren da- [um worden ni t in behandeling ge- omen. De aanvraagformulieren zijn ver- rijgbaar bij den Prov. Voedselcom- hissaris. 'JLl In het Archief voor Ned. Taalk. door dr. A. de Jager komt over het eerste gedeelte van bovenstaanden naam de volgende verklaring voor: Loo, beteekent eenvoudig water. Ver- de o, oo in ons Lo, Loo, als in bac- lo, bac-laos, d.i. beekwater, La-beki (9icle eeuw) waterbeek; Venlo, veen- water; Lo-ven, waterveen; Wt-la,wit- la, aan den mond van de Maas Uit- Water; Mar-lo Zee-, moer-,*moe raswater en een menigte anderen. Dit Lo, Loo gaat wederom over in oi, io, als Liora, in het Westland, LfcOire in Frankrijk; in oe: Loeven- stein, Loe-nen, Ans-loe, (aan het wa ter); in eu: Leuven; -ai: Lois-den:; -oy: Loys-den; in u oe: IjLrecht (overtocht over het water), gelijk in A-trecht, en verklaart ook Loos- drecht (overtocht over het water), Loos-duinen, Los-dunum, Lugdunum (water-duinen), volkomen in over eenstemming, zoowel met de ligging van het Lugdunum Batavorum als het nabgelegene Los-dunum in het Westland. Volgens bovenstaande zou Loe-ven- stein dan beteekenen: stein of stins aan het waterveen. „Of men echter bij „ven" wel aan ons tegenwoor dig „veen" mag denken, is een vraag (zegt een oud-.schrijver), die ik niet bevestigend durf te beantwoorden," De oorspronkelijke beteekenis van „ven" of „fen" slijk zou, dunkt, mij, beter met de plaatselijke gesteld heid overeenkomen." Een ander zegt er van: De naam van dit merkwaardig kasteel is mij reeds voorgekomen in oorspronke lijke rekeningen van den oversten rentmeester des Hertogs van Gelre, van de jaren 1394 en 13961397), Het wordt daar beurtelings Loeven- stein en Louenstein genoemd. Ik meen ook ergens in een oud stuk Lupestein gevonden te hebben; de plaats is mij ontgaan, maar onge twijfeld moet daar de u als ou of oe uitgesproken worden. De plaats, waar het slot gesticht werd, be hoorde tot het land van Altena; het verloop der rivier heeft het blijkbaar daar afgescheiden, en het is ookl eerst bij een der jongste indeelingen van onzen staat aan Gelderland ge hecht. Tot het land van Altena nu stonden oudtijds de Griaven van Kleef In een zeer nauwe betrekking, Deze Graven en de Heeren van Al tena waren zeer denkelijk stamge- nooten en de heerlijkheden Altena en Woudrichem waren nog tot 1332 leenroerig aan Kleef. In het geslacht der Graven van Kleef nu was „Loef" of „Louf" (mis schien bij verkkorting voor Ludolf) een niet ongewone bij- of toenaam'. Heer Loef, zoon van Graaf Dirk VI, die van 1261 tot omstreeks 1277 re geerde, was Graaf van Hilkerode en komt als zoodanig voor tot het jaar 1299. Zijn zoon, opvolger in dit Graaf schap, heette ook Loef. In 1288 vindt men in een Fransch stuk den viader genoemd Thierri „dit" Loufin een Latijnsche oorkonde van 1290, The- odericus „dictus" Lulf de Gleue, gezegd), in een van 1299 The ode - cus „dictus" Loef de Clyno. Zijn zoon, Theodericus „dictus" Luf de Cleue was getuige van Graaf Reinald, toen die in 1312 stedelijke rechten aan Arnhem verleende, en mede in 1314, toen hij uitspraak deed in geschillen over rechtsgebied bij Beesd en over de visscherij in de Linge. Dit laatste maakt Jhet hoogstwaar schijnlijk, zoo niet Volkomen zeker, dat Heer Loef van Kleef in die streek geërfd was het is toch bekend dat de Vorsten gewoonlijk de namen van éiegenen hunner raden," als getuigen hunner handelingen, in de daarvan opgemaakte oorkonden lieten opt ee kenen, welke daarbij meer "bijzonder Woensdag 22 "Juli Donderdag 23 Juli Vrydag 24 Juli 's morgens tot 5.45 5.47 5.48 's avonds vanaf 9.46 9.45 9.44 belang hadden. Uit aanmerking van dit een en ander meen ik het er voor te mogen houden, dat óf deze Loef óf deze zijn rvader de stichter Is ge weest van Loevestein, iwélk' steenen ~<uis of sterkte alzoo van hem den naam zal verkregen hebben, terwijl men het ontstaan daarvan dus in het laatst der dertiende of den aanvang der veertiende eeuw stellen mag. GEMEENTE HEUSDEN Formulieren rijwielbanden Formulieren voor het aanvragen van rijwielbanden kunnen worden afgehaald ter gemeentesecretarie op Donderdag 23 Juli 1942, des voor- iniddags. tusschen 10 en 12 uur. GEMEENTE EETIIEN. Uitreiking nieuwe bonkaarten De uitreiking der nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen voor de 9e periode, alsmede nieuwe aardap pelkaarten, voor hen, die een formu liertje MD 32 overleggen en zeep- kaarten voor kinderen tot en" met 7 jaar en puntenkaarten voor ser viesgoed zal in deze gemeente als volgt plaats hebben: Voor houders van inlegvellen K. (Boterbonnen): Op Maandag 20 Juli. Eethen van 9.1510.30 uur vm. Genderen nos. 1100 van 10.30 112.30 uur. Genderen nos. 101164 van 23 u. Op Dinsdag 21 Juli. Drongelen van 9.1510.30 u. v.m. Meeuwen van 10.3012.30 u. Babjdoniënbroek van 23 uur. Voor houders van inlegvellen L. (vetbonnen) Op JWioensdag 22 Juli. Eethen van 9.1I5-11.30 ,u. Genderen nos. 130 van 11.30 12.30 uur. Genderen nos. 3175 van 1.303 u. Op Donderdag 23 Juli. Genderen nos. 76164 van 9.1512 uur. Babyloniënbroek nos. 150 van 1.30 tot 3 uur. Op Vrijdag 24 Juli. Babyloniënbroek nos. 51108 van 1.303 uur. Drongelen van 9.1512 uur. Voor houders van inlegvellen L en K (vet- en boterbonnen): Op Vrijdag 7 Augustus a.s. Heesbeen in de consistoriekamer al daar van 1012 uur. Doeveren in de consistoriekamer al daar van 1.3)02.30 uur. Raadpleeg nauwkeurig Uw bon kaarten, die thans in gebruik zijn, ook daarop staat vermeld, wanneer U moet verschijnen. Na-uitreiking bonkaarten heeft in het algemeen niet plaats, zoodat het noodig is, dat ieder op de voor hem vastgestelde dag en tijd zijn bonkaarten afhaalt. Aan personen beneden 18 jaar wor den geen bescheiden meer afgegeven. Men dient zooveel mogelijk per soonlijk te komen, in verband met het controleeren aan het loket, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aange zien latere reclames niet in behande ling kunnen worden genomen. Ten einde deze controle mogelijk te maken, zal in het uitreikingslokaal een lijst worden opgehangen, waar op men kan zien, waarop men recht heeft. Vergeet Uw stamkaarten en jnleg- veellen en het aanvraagformuliertje MD 3i2 ter verkrijging van aardap pelkaarten niet. Zonder overlegging van een aanvraagformuliertje wor den geeiï aardappelkaarten uitge reikt, terwijl na-uitreiking van aard appelkaarten in het geheel niet plaats heeft. Tijdens de uitreiking zijn geen aanvraagformulieren MD 32 te ver krijgen, zoodat men er voor moet zorgen, dat men voor de uitreiking een formulier heeft afgehaald. Extra zeep voor vullen arbeid, enz. Van 20 tot en met 29 Juli a.s. be slaat er gelegenheid tot het afhalen van formulieren MD 80, ter verkrij ging van extra zeep voor vuilen ar beid, melkers enz. De datum waarop het formulier) onder overlegging van de stamkaarten der personen welken vuilen arbeid verrichten of voorzoo- ver het melkers betreft, de stam kaart van het Hoofd van het bedrijf moet worden ingeleverd, staat op het formulier vermeld. Onvolledig of met potlood inge vulde formulieren worden niet in behandeling genomen. GEM. NEDERIIEMERT. De uitreiking van de bonkaarten der 9e periode, aardappelkaarten en puntenkaarten voor serviesgoed, zal plaats hebben voor deze gemeente in het café le Sage op: Nu men overal druk bezig is met het rooien van de nieuwe aardappelen, ziet men in de waterwegen, die naar de groote steden leiden, lange sleepen mei -Ardappelen-schuiten Polygoon-Kuiper-Pax Holland n Donderdag 30 Juli. Van 910 u. stamk.nos 1100. Van 1011 u. nos. 100200L Van 1112 u. nos. 200300. Van 12.30—1.30 nos. 300—400. Van 1.30—2.30 nos. 40O—500. Van 2.30—3.30 u. nos. 500—600. Vrijdag 31 Juli: Van 910 u. nos. 600700. Van 1011 u. nos. 700800. Van 1112 u. nos. 800900. Van 12.30—1.30 nos. 900—1000. Van 1.302.30 nos. 1000einde. Stamkaarten met inlegvellen en formulier MD 32 voor het verkrij gen van aardappelkaarten meebren gen. Zelfverzorgers dienen hun or- ganisatiekaart mede te brengen. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar worden geen distributiebeschei den meer afgegeven. Ieder wordt ver zocht op het vastgestelde tijdstip aan wezig te zijn in verband met de af stempeling van kaarten. Haalt uw kaarten bij de uitreiking en op den dag van oproeping, want na-uitrei- kingen worden in geen geval meer gehouden. Aanvraagformulieren ter verkrij ging van extra zeep wegens vuilen arbeid dienen heden Woensdag van 24 uur afgehaald te worden, ver der dienen door degenen die ineenen in aanmerking te komen voor een toeslagkaart voor zwaren arbeid, een aanvraagformulier eveneens heden Woensdag te worden afgehaald. De formulieren voor zeep en zwa ren arbeid moeten duidelijk en met inkt ingevuld op Woensdag 29 Juli a.s. ingeleverd. Formulieren die na 1 Augustus binnenkomen, worden niet meer in behandeling genomen. Op de aanvraagformulieren voor zeep in gediend door melkers, moet het aan tal koeien, dal per bedrijf aanwezig is worden ingevuld. Petroleum voor schippers. De .secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat schip-' pers, die permanent aan boord wo nen en niet de beschikking hebben over een fornuis of ander kooktoestel waarop zij met vaste brandstoffen kunnen koken, in aanmerking kun nen komen voor een halve EA-kaart (petroleum), mits zij het vorige sei zoen een halve O-kaart hebben ont vangen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat personen, die hun aanvraag voor 'n heele EA-kaart (voor petroleum) of een DZ-kaart (voor vaste brandstof fen) te laat hebben ingediend, uiter lijk tot 1 Augustus a.s. alsnog een aanvraag hiertoe kunnen indienen. Zij zullen bierbij echter overtuigend moeten kynnen aantoonen, dat zij vóór 15 Mei j.l. niet in staat waren hun aanvraag in te dienen. In al de bovengenoemde gevallen moet de volgende handelwijze ge volgd worden: De schipper wendt zich allereerst tot den bevrachtings commissaris of diens agent, die in het grijze, respectievelijk bevrach tingsboekje, een aanteekening stelt aangaande de wijze van wonen, dan wel een afzonderlijke verklaring hier omtrent afgeeft. Vervolgens begeeft de schipper zich naar den distribu- tiedienst van de gemeente, waar hij tijdelijk vertoeft, alwaar op grond van bovenvermelde aanteekening res pectievelijk verklaring, een aanvraag formulier wordt ingevuld. Na verloop van twee weken dient de schipper zich te wenden tot den distributiedienst van de gemeente, waar hij op dat oogenblik ligplaats heeft en kan hij tegen overlegging van hef grijze, respectievelijk be vrachtingsboekje dan wel de afzon derlijke verklaring, de kaart in ont vangst nemen, indien de aanvrage is goedgekeurd. voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 1 j. i i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1