Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Vrijdag 31 Jali 1942 No. 6284 V ER D 1STEREN Officiëele Landbouwmededeelingen VAN Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •a VR IJ DAGMIDDAG. A b o n n e me t s p r ij s per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën: 24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57j cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. van het bureau v. d. Provincialen Voedselcommissaris voor Noord Brabant Kunstmestidisbributie. Dorsehen oogst 1942. Omschrijving. Trekkracht. Plichten. Werkwijze. De rijwielvordering. Slechts een gering percentage van' alle fietsen in Nederland wordt op gevorderd en alle personen, die hun rijwiel noodig hebben voor hun vrerk, hebben inmiddels hun fietsen terug gekregen. De overigen genieten voor keur "bij de aanschaffing van een nieuw rijwiel, terwijl de schade ver goed zal worden. De voedselvoorziening. De volksvoeding is voor het ko mende jaar veilig gesteld. Geen aard- appelzorgen voor den komenden win ter. Dit is samengevat de kern van de rede, welke de directeur-generaal van den Landbouw, de heer G. J. Ruiter, voor de radio heeft gehou den. Ondanks de ongunstige weers omstandigheden in den vTinter en hét vroege voorjaar is het dank zij den' totalen inzet van den boer, gelqkf de volksvoeding veilig te stellen. Een: zwak punt vormt echter de veehou derij, daar de nog steeds te groote! veestapel zeer hooge eischenaan de voedeerproductie stelt. Het aantal koeien in ons land be draagt immers nog altijd 84 pGt. van het aantal koeien, dat ons land! voor den oorlog bezat en het ligt in de bedoeling dit aantal te handha ven, alle geruchten ten spijt. Wel isi waar zullen er nog veel moeilijkhe den overwonnen moeten worden, maar vast staat, dat de voedselvoor ziening verzekerd is. De Rijkscommissaris 59 jaar. De Rijkscommissaris van het be zette Nederlandsche gebied, Rijks minister dr. Arthur Seyss-Inquart heeft Woensdag zijn 5K)sten verjaar dag gevierd. De Führer heeft deaoi Rijkscommissaris zijn foto toege zonden, vergezeld van een schrijven waarin hij hem de hartelijkste ge- lukwenschen aanbiedt en dankbaar de groote verdiensten erkent, die dr. Seyss-Inquart voor het Duitschei volk, de beweging en het Rijk zich! heeft verworven. "De volkstuinders kunnen ge rust zijn. Officieel is thans medegedeeld, dat van inlevering der producten geen sprake is. Ook aardappelbonnen be hoeven niet ingeleverd te worden, tenzij komt vast te staan, dat dei met aardappelen beteelde oppervlak te veel grooter is, dan voor een rede lijken wintervoorraad van het gezin: noodzakelijk is. Wel is een vervoerbewijs voor de ze aardappelen noodzakelijk en dit bewijs zal slechts worden afgegeven, wanneer blijkt, dat de volkstuinder: ingeschreven is bij de Landbouw Cri sis Organisatie. Deze registratie heeft uitsluitend ten doel statistische ge gevens omtrent het volkstuinwezen in ons land te verzamelen en tevens om den grondslag te leggen voor dé noodzakelijke ordening van het ge bruik van cultuurgronden door volks tuinders. GEMEENTE HEUSDEN Uitreiking nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen. In het tijdvak van 5 tot en met 8 Augustus 1942 zal in het Patro- naatsgebouw (Putterstraat) de uitrei king plaats vinden van de bonkaarten voor voedingsmiddelen, toeslagkaar- ten voor zwaren of zeer zwaren ar beid en aardappelkaarten voor do 9e periode (9 Aug. tot en met 5 Sept) alsmede puntenkaarten voor servies goed en zeepkaarten voor kinderen. De bonkaarten moeten worden af gehaald op den datum die vermeld! staat op de thans in gebruik zijnde bonkaarten (8e periode), voorm. van 912.15 u. en nam. van 24.45 uur. Toeslagkaarten voor zwaren of zeer zwaren arbeid. Uitreiking van deze kaarten geschiedt als volgt: Op Donderdag 6 Aug. 1942, des nm. van 24.30 u. voor hen, wier ge slachtsnaam begint met de letters A tot. en met E. i 1 J voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaarn Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden In 25 dagen heeft het groote Duit- sche offensief aan het Oostfront tot de bezetting van nagenoeg het ge- heele gebied ten westen van de Don geleid. Bii Woronesj, op de Oost- oever van de Don geleglen, wordt nog hevig' gestreden, daar de Sov jet-troepen hier vergeefs de Duitsche flank trachten te bedreigen. Meer naar het zuiden, in de groote bocht van de Don, die de Wolga tot op vrij gerinigen afstand nadert, is de rivier eveneens bereikt. Aan de Wol- ga Hjg't hier Stalingrad, een belangrijk centrum van de bewapeningsindustrie, waar ook eenige .spoorlijnen samen komen. Rost of aan de monding van de Don is stormenderhand genomen. Zelfs hebben Duitsche troepen de ri vier in de omgeving der stad over schreden om hun .opmarsch in de richting van den Kaukasus voort te zetten. Ter .bescherming van dit thans bedreigde gebied leggen de. Sovjets onder opperbevel van Worosjilof haastig versterkingen 'aan. Aan d<e andere zijde van het Nabije Oosten duren de plaatselijke gevech ten in de Egtyptische woestijn voort. Een met sterke strijdkrachten onder nomen offensief van generaal A.uchin- leck werd afgeslagen, zoodat El Ala- mein nog altijd het centrum der Ope raties blijft. Italiaansche troepen be zetten de oases Djaraboéb en Si'wa, die door, hiun ligging nabij' de Lybi- sebe grens een zekere bedrei ging voor de troepen der spil bleven vormen. Djoor de critieke toestand der Sov jet-Unie heeft de actie voor een twee de front in de geallieerde landen thans een hoogtepunt bereikt. In de pers en op groote meetinigls wordt herhaaldelijk op een of andere actie aangedrongen, zoo als dit ook 'door de Sovjet-Russische gezanten te Was hington en Londen bij officieele krin gen geschiedt. Over het welslagen van een landing1 in West-Europa schijnt men zich ove rigens weiniig illusies te maken. Toen een redenaar op een betooging te Londen aan de menigte Vnoejgl of zij deze vraag bevestigend beantwoord, een mislukking wilde riskoeren, werd deze vraag bevestigend beantwoord. De tegenstanders wijzen uiteraard op het gebrek aan scheepsruimte en de versterking van het vasteland, zooals dit ook, herhaaldelijk van Duitsche zijde geafean is. Volgens de voorstan ders echter, die- van een definitieve nederlaag der Sovjet-Unie een 'groot" scheepsche krachtsinspanning der Duitsche -troepen tegen Engeland'Ver wachten, moet thans tot iedere prijs iets ondernomen worden ter ontlas ting der Sovjetlegers. De Anglo-Amerikaansche plannen worden in militaire kringen te Berlijn met kalmte opgenomén. Een woord voerder besloot een uiteenzetting met de woorden „Wat ons betreft, kun nen zij komen".. Onlangs is een zoon van koning Leopold den derden geboren. Zooals men zich herinnert, is de Belgische koning het vorige jaar in het huwe lijk getreden fftet mej. Marie Daels, die de titel van prinses van Rethy zooi voeren. Toendertijd werd bepaald, dat de eventueele nakomelingschap uit dit huwelijk geen erfrecht op de troon zou hebben. Rond den Stillen Oceaan heerscht betrekkelijke nust, die wellicht de voorbode van een naderenden, storm is. Op de Aleoeten zetten de Japan ners de operaties voort, terwijl zii op Nieuw-Gumea een nieuwe landing on dernomen hebben om Port Moresby, bet geallieerde steunpunt aan de Zuid kust, met meer succes te kunnen .aan vallen. In haar beschouwingen over de ont wikkeling van Ned. Indië pleegt de Japansche pers veel aandacht te schenken aan Sumatra. Dit eiland is met Malakka in een bestuurssysteem vereenigd, waarbij het Nederlandsche bestuursstelsel, voor zoover het deug delijk werd bevonden, gehandhaafd is. De rechten der inheemsche vor sten worden door de Japansche au toriteiten erkend, orn hen tot volle dige samenwerking1 met Japan te be wegen. De provincies aan de Oosts- kust zullen het centrum worden van het Japansche bestuur en de Japan sche kolonisatie. Momenteel rijn ruim 70 pet. van de plantages wederom in bedrijf genomen. Het Amerikaansche departement v. oorlog heeft bekend gemaakt, dat de Strijdkrachten van de Ver. Staten se dert het deelnemen van dit land aan den oorlog 44.143 man verloren heb ben. Hiertoe behooren 4801 dooden en 3218 gewonden, terwijl de overi gen vermist rijn, d.w.z. zich meeren- deels in krijgsgevangenschap bevin den. 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 4 Aug. 6.00 9.32 - Zondag 2 Aug. 604 9.30 Maandag 3 Aug. 6.03 9 28 Dinsdag 4 Aug. 6.05 9 26 Woensdag 5 Aug. 6 06 9.25 CU T- V - Sm fit n vtc"s s'"s v '/Sa tX j. In Egypte. Duitsche pantserwagens rollen voorwaarts langs de wegen van Egypta PBZ-v. Eysden-PK Otic-Pax Holland in Aanvankelijk waren geldig' ver klaard tot 1 Augustus 4942 de stik stofbonnen voorziien van opdruk no. 1, de kalibonnen voorzien van op druk no. 1 en 2. Daar niet alle bonnen op tijd in het bezit van de verbruikers kon-den rijn, is de geldigheidsduur van deze bonnen verlengd tot 31 Aujg*. 1942. Bovendien zijn voor het tijdvak van 23 Juli31 Augustus 1942 gfeldig; ver klaard de stikstof bonnen Voorzien van op druk 2, de kalibo-nnen voorzien van opdruk 3. Alle hierboven vermelde bonnen, dus de stikstofbonnen voorzien van opdruk 1 en 2, de kalibonnen vooiv zien van 'Opdruk 1, 2 en 3, moeten door de verb ruikers uiterlijk 26 Aug. a.s. bij de leveranciers zijn ingeleverd. De fosforzuurbonnen van opdruk no. 1 blijven tot nader order geldig. In verband met het bovenstaande dienen de verbruikers, die 'hun toe wijzing nog: diet in hun bezit hebben, deze na ontvangen schriftelijke ken- nisgevinjgj (waarschuwing) ten spoe digste bij den plaatselijk bureauhou- der af te halen. Bonnen, die te laat bij den leverancier komen, rijn riet meer geldig. Wel kunnen deze bon nen nog IgeruiM worden tegen gel dige maar alleen tegen teen boete van f 0.25 per kg. zuivere stikstof en f 0.10 per kg. zuivere kali of zuiver fosfor- zuur. De otiidie bonnen van het afgeloo- pen bemestingsjaar komen voor deze ruiling niet in aanmerking. Tevens wordt er nog de aandacht op geves'dgid, dat de toewijzingen voor de bedrijven die vorig jaar ontgin- ningsgrond hebben opgegeven, hun toewijzing, in verband met nailer on derzoek, wel iets later kunnen ont vangen dan de andere bedrijven. Doch ook deze toewijzingen zullen tijdig, dit is vóór 15 Augustus a-s- aan den plaatseüj'k bureauhouder verzonden worden. In verband met het dorsehen on derscheiden wij 2 groepen van telers, n.l. zelfdorschers en rij die in loon dienst laten dorsehen. Zelfdorschers zijn al degenen, die hun eigen ooglst marietschoon kunnen krijgen, zonder gebruikmaking van een motor en/of machine van derden. Machines en/of motoren, welke ge meenschappelijk bezit zijn van buur ten, families of andere groepen, kun nen gebruikt worden. Een machine of motor huren of koopen "kan wor den toegestaanden oogst op een ander bedrijf door een zelfdorscher laten afdorschen moet in het alge meen worden verboden. „Marktschoon of boerenschoon kun nen 'krijgen" wil nipt zeggen, dat al- (manege c. De leen z.g. zelf reinigers mogen worden gebruikt, doch omvat iook die ma chines waarbij nog "aschoonen daar wanmolens e.d. noodzakelijk is. De drijfkracht, die door zelfdor schers gebruikt kan worden rs a- Vloeibare brandstof. Een nieuwe toewijzing van vloed bare brandstof zal voor oogst 1942 niet worden verstrekt. Het restant, hetwej zij eventueel van hun toewijzing Voor dorsehen van het vorigjaar hebben overgehouden, mag worden aangewend. Het koopen van deze brandstof in den zwarten handel blijft verboden en is strafbaar. b. Electromotoren en rosmolen )- te vlegel. Het gebruik van den yl egel zal slechts in beperkte mate worden toe gestaan en moet bij het aanvragen van een dorscfhvergunninjg uitdruk kelijk 'wordien opgegeven. De plichten van den zelfdorscher rijn a. Tijdig dorsehen en inleveren. Hoe groot de (moeilijkheden ook rijn in verband fnet andere werk zaamheden. arbeidskrachten enz. en hoe zeer misschien ook in strijd met de gewoonte, moet todh van alle zelf dorschers gevraagd worden, dat zij vóór 1 December 1942 minstens 2/3 van hun geheelen oogst zullen inle veren. Indien dit niet geschiedt, zal een dorscih- pn leveringsplicht opgelegd moeten worden. b. De aanwijzingen van dendorsch- ücezidhthoiuder opvolgenbijv. wat be treft schioonen, beginnen enz. De zelfdorschers moeten avoor eiken diorsching bij den plaatselijk bureauhouder een dorsch- vergunning aanvragen, drie dagen voordat met het dorsehen wordt be gonnen. b. Wanneer .eenmaal een dorsch- vergunning is aangevraagd, moet ook: inderdaad op den aangegeven dag', gedurende den geheelen "dag worden gedorschf. Aan het ongebruikt laten van een dorschyjrgunnin'gi, wat in vooraf gaande Jaren herhaaldelijk placht voor te komen, moet absoluut een einde worden gemaakt. c. Na afloop van de dorsching meet het dorschbriefje in drievoud worden onderteekend, na volledige in vulling. Een exemplaar blijft in het bezit van den teler; de beide andere moei ten onmiddellijk aan den plaatselijk bureauhouder worden teruggezonden. Een afzonderlijke aanvrage tot le" vering behoeft niet ite worden inge diend .daar dit vermeld wordt op het dorschbriefje. d. De levering mag geschieden in een pakhuis naar keuze. T)eze keuze is echter niet onbeperkt', daar geen oneconomisch vervoer mag plaats hebben. Men diene dus een naburig pakhuis te kiezen, anders kan het vervoerbiljet worden geweigerd. Men diene er bij de levering'op te letten op tijd aan het aangegeven pakhuis te rijn, daar anders wacht kosten in rekening zullen worden gebracht. Degenen die in loondienst moe ten laten dorsehen, moeten het werk van den Joondorscher .zooveel mo(- gelijk vergemakkelijken en moeten vooral het electrisch dorsehen zoo veel mogelijk bevorderen/ Hun plicht is daarom alle granen soort bij soort optassen op één plaats, die' met het dorschgarnituur goed bereikbaar is. Dus zoo dicht mogelijk langs den harden weg. In vele gjevaDen zal schelften noodzakelijk rijn. Deze scbelften (of mijten moeten g'oed worden afgedekt, zoodat geen graan- verlies of bederf kan optreden, drongen orn zooveel mogelijk eïec- Daar er .op moet worden aange- irisch te dorsehen, zijn op de eerste plaats aTe bedrijven, die liggen bin nen 100 meter van "dé bestaande bo|- vengrondische laagispaoningskrachtlei- ding' aangewezen op électrische kracht. Daar slechts een motor van 71/, p. k. mag worden gebruikt, zal machi naal binden "(persen) meestal onmo gelijk .rijn en zal er dus mét de' hand gebonden moeten worden. Bedrijven, die als enkeling meer dan 100 mi. van bovengenoemde lei ding' verwijderd rijft, moeten toch hun oogst electrisch doen afdorschen, het zij door hem yian tevoren op te slaan, hetri; door hem tijdens het dorsehen bij te rijden pp een bedrijf of plaats, waar door een Toondorscher elec trisch 'gedorscbt wordt. Bedrijven met in totaal minder dan 11/2 ha- te dorsehen product, moeten hun oogst op .een centrale plaats of ander bedrijf door een loonxliorscher doen afdorschen. Zooveel mogelijk! e'ectrisch. Ook hier blijft de keuze tusscben opslag of bij'rijden. Teneinde een -tweede dorscbgang mogelijk té maken, moet bii 'het op tassen r ek enin g .worden gehouden,'dat de zaaigranen en de granen, wélke voor eigen toewijzing noodig rijn, het eerst gediorscben kunnen worden; daarna de wintergranen en eindelijk de zomergranen. Na afloop der dor- schingen moet het dorschbriefje wor den ingevuld en ondertekend door den teler, den loondorscher en den dorsch tioezichthoud er Opzending van het dorschbriefje en inleveren moeten geschieden op de wijze, zlooals voor de zelfdorschers aangegeven. Ete loondorscher wordt door of na mens den PrKwindaal' Voedselcomimis- saris naar de verschillende 'bedrijven gedirigeerd. Vrije keuze "inzake loon dorscher en tijd van dorsching komt dus te vervallen. Wel zal met de bed rij fsiomstandi ghéden reékning wor den gehouden „doch thans moeten alle telers er op rékenen, dat het dor sehen onder alle omstandigheden door moet gaan. Mocht het dorsehen du s stagnee r en w egens gen tekort aan arbeidskrachten, dan zullen de loon- dorsdhers moeten werken piet een vaste bezetting, waardoor extra kos ten zullen komen te drukken op het dorsehen. Wij rekenen echter op aller mede werking en de bekende Brabantsche onderlinge hulp. De Provinciaal Voedseloommis- saris voor Noordbrabant. De afgeloopen week in ons lan^i zette in met een gebeurtenis, die aan vankelijk groote schrik en ontstel tenis verwekte. Uit militaire nood zaak m^est plotseling overgegaan .worden tot het vorderen van een aantal fietsen en tengevolge van de groote spoed, waarmede te werk wérd gegaan, ging dit vorderen zonder aan- ziens des persoons. De Nederlander is echter zeer gehecht aan zijn fiets, een groot deel van zijn leven brengt hij op het zadel door van daar de "begrijpelijke ongerustheid. Een officieel communiqué, enkele da gen later uitgegeven, heeft echter de gemoederen vrij spoedig gekalmeerd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1