Officiééls Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6285 Woensdag 5' Augustus 1942 VERD VIST ER EN: VAN ALtEKt^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN eaVR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Advertentiïn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57s cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. [Telerspr ijzen A en B ster poolgoed. De PIQA voor Noordbrabant te [Tilburg maakt in aansluiting op de reeds gepubliceerde telersprijzen voor pootaardappelen bekend, dat de ma ximumprijs voor A en B ster poot- goed f 3,per 100 kg hooger is idan den vastgestelden B-prijs, indien kilt A en B ster pootgoed is, gerooid vóór den vroegrooidatum voor B. Opheffing rooiverbbd aardappelen. De PICA voor Noordbrabant maakt bekend, dat het rooiverbod voor aard appelen, welke niet krachtens een tuinbouwteeltvergunning zijn geteeld, met ingang van Woensdag 29 Juli is opgeheven. Vanaf 29 Juli mogen dus alle aardappelen vrij worden ge rooid. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de opheffing van het rooiverbod niet inhoudt,dat direct alle gerooide aardappelen zullen worden afgeno men, dit in verband met het feit dat de V.B.N.A. niet méér aardappelen zal afnemen dan voor directe behoef te noodzakelijk is. Voor zoover de telers statu air niet verplicht zijn hun aardappelen via een veiling af te leveren, zullen met ingang van 3 Augustus de aardappe len door de landkooplieden der iVBNA rechtstreeks van de telers wor den afgenomen, tegen de volgende telersprijzen Week van 39 Aug. kleiaardappe- len f5.20; zand- en veenaardappelen f5; van 1016 Aug. resp. f4.30 en f4.40, welke prijzen volgens per 17 Augustus a.s. aansluiten bij de reeds vroeger gepubliceerde prijzen van: Kleiaardappelen groep 1 f 4,75groep 2 f 4,50groep 3 f4,25. Zand- en Veenaardappelen: groep 1 f4,groep II f3,75. Al deze prijzen gelden per 100 kg. bij levering af boerderij. Pootaardappelregeling 1942-1943. De PICA voor Noordbrabant te [Tilburg maakt bekend, dat voor de pootaandappelregeling 1942-1943 de navolgende richtlijnen zijn vast gesteld 1. Alleen de handel in door den Ned. Algem. Keuringsdienst te velde en op partij goedgekeurd pootgoed is toegestaan. Indien de omstandighe den hiertoe aanleiding geven kan te zijner tijd door de Onderbedrijfsor- ganisatie voor Zaaizaad en Pootgoed worden bepaald, dat ook van bepaal de rassen en onder bepaalde voor- waardeen ongekeurd pootgoed mag worden verhandeld. 2. Het pootgoed moet in de na- Volgende maten zijn gesorteerd Groep Alberta, Dunbar, Yeoman, Eersteling, Frumölle, Ideaal, Liniosa, Roode Eersteling, Royal Kidney en Volgeling: 25-28 mm.; 28-35 mm., en 315-55 mm. Alle rassen van de groepen II, III en IV 25-28 mm., 28-35 mm., 35-45 mm. en 45 mm. opwaarts. De maat 45 mm; opwaarts mag slechfs met 5- of veelvouden van 5 mm. naai* boven worden afgerond, met dien verstande, dat de kleinste blaat steeds 45 mm moet zijn. De grootste maat van de sorteering 45 mm. opwaarts mag voor de ras sen Bevelander, Present, Souvenir, Westeinder, Bonte en Blauwe, Zeeuwse he Bonte en Blauwe, Roode Ster en Bonte Roode Ster ten hoog ste 60 mm. bedragen en voor alle andere rassen ten hoogste 70 mm. De rassen van groep V (jonge en bijzondere rassen). Deze rassen moeten met volledige inachtneming van het sorteeringsre- glement van den N.A.K. worden ge sorteerd, daar zij anders niet door de keuringsdiensten worden geplom beerd. Extra vroeggerooid A-pootgoed mag ook als veldgewas worden afgeleverd en verhandeld, desgewenscht vanaf 35. mm. 3. Het afleveren van te velde goedgekeurd pootgoed voor consump tie of veevoeder is alleen toegestaan indien het op partij is afgekeurd en Voor zoover het betreft bovenmaatsch pootgoed d.w.z. a. voor de rassen Alberta, Dun bar, Yeoman, Eersteling, Fruhmölle, Ideaal, Limosa, Roode Eersteling, Royal Kidney en Volgeling boven 55 mm. b. voor de rassen Bevelander, Present, Souvenir, Westeinder, Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte en Blauwe en Róode en Bonte Roode Star boven 60 mm. c. voor alle overige rassen boven 70 mm. 4. Zoolang het aanbod niet on evenredig groot is in verhouding tot de vraag is het toegestaan, dat met inachtneming van de voorgeschreven sorteeringen de gcheele opbrengst per ha wordt geplombeerd en afgeleverd. Het afleveren van pootgoed door telers resp. het ontvangen door han delaren mag, zooals reeds eerder is bekend gemaakt, eerst met ingang Van 2 Aug. a.s„ plaatsvinden, met uit zondering van Eersteling, A. B en C 35-55 mm., Industrie en Furore A, B en C 45 min opwaarts. Dit pootgoed mag dus tot nader aankondiging niet worden verhandeld en afgeleverd. 5. Ingevolge de pr ij zenbeschikking mag het pootgoed alleen per ge wichtseenheid worden verhandeld. Het verhandelen van het gewas per oppervlakte eenheid is dus niet toe gestaan. Hetzelfde geldt voor poot goed, dat op een zgn. teellcontract is verbouwd. Dit pootgoed mag dus ook alleen met volledige inachtne ming van de vastgestelde prijzen en voorgeschreven sorteeringen door den werkelijker teler worden afgeleverd. 6. Het verhandelen van pootgoed is alleen toegestaan aan die handela ren, die na 1 Juli 11942 in het bezit zijn gesteld van een NICA-vergunning tot het verhandelen van pootgoed van den oogst 1912. De in het vorig sei zoen uitgereikte, voorloopige NICA vergunningen zijn niet meer van kracht, terwijl ook de erkenningen als poolaardappelhandelaar van de V.B.N.A. geen recht geven pootaard appelen te verhandelen. De handelaren, die in het bezit van een nieuwe N.I.G.A. vergunning zijn gesteld mogen eerst pootgoed ontvan gen en afleveren, nadat zij van de PICA voor de provincie, waarin zij woonachtig zijn, de noodige bloes formulieren hebben ontvangen, als mede een uitvoerige instructie om trent het gebruik van deze formu lieren en de te voeren administratie. Met de meeste nadruk wordt er op gewezen, dat het niet of niet vol ledig nakomen van de regeling en de administratieve voorschriften, aan leiding kan zijn, dat de betrokken handelaar onmiddellijk van den poot- goedhandel wordt uilgesloten. 7. Alleen die handelaren, die van de Onderbedrijfsorganisatie beridht hebben ontvangen, dat zij wel van telers pootgoed mogen aankoopen, zullen door de PICA in het bezit van blocs-afleveringsbriefjes wonden ge- 's morgens 's avonds tot vanaf Woensdag 5 Aug. 6.06 9.25 Donderdag 6 Aug. 6.08 9.23 Vrjjdag 7 Aug. ".09 9.21 steld. Alle andere bande, m mogen alleen pootgoed van ham. en aan koopen. Overigens zijn alle nlin- gen ten aanzien van aankoop- m verzend quo tu m vervallen 8. Bij verkoop van een teler aan een handelaar-cooperatie moet bij de aflevering van de door den handel aangekochte op partij goedgekeurd en geplombeerde of van een verkla ring voorziene partijen door den han delaar een afleveringsbriefje in 4- voud worden uitgeschreven. Dit af leveringsbriefje moet door den teler en den handelaar (of in diens naam door een commissionnair) worden on derteekend. Het origineele exemplaar ontvangt de teler-leverancier, die het moet be waren. Ook bij aflevering aan een exporteur van de B.E.A. II zullen door den exporteur of diens gemach tigde „afleveringsbriefjes export" worden uilgeschreven. Het is den te lers ten strengste verboden pootgoed af te leveren zonder dat hiervoor een afleveringsbriefje wordt ingenomen. 9. Bij aflevering van ongesorteer de pootaardappelen naar een sorteer - inrichting wordt het vervoer gedekt door een geleidebiljet, dat door den controleur van den keuringsdienst is uitgeschreven. Gaat de gesorteerde partij terug naar het bedrijf van den teler, dan moet het vervoer weder om gedekt zijn door een geleidebiljet, dat door den controleur van den keu ringsdienst is uitgeschreven. Wordt de partij rechtstreeks na sorleering in de sorteerinrichting afgeleverd aan een handelaar, dan worden na plom- heering, de afleveringsbriefjes door den handelaar uitgeschreven op naam van den teler. Het is niet mogelijk, dat uitgesorteerde consumptie- en veevoederaardappelen van de sorteer inrichting naar het bedrijf van den teler worden teruggevoerd. Deze moe ten door de sorteerinrichting öp naam van den teler rechtstreeks aan de V.B.N.A. worden afgeleverd. Hetzelf de geldt voor partijen pootgoed, wel ke in de sorteerinrichting op partij zijn afgekeurd. 10. Aflevering van pootaardappe len door telers rechtstreeks aan te ler-verbruikers mag slechts plaats vinden, indien de teler-leverancier vooraf in het bezit van een bestel bon is gesteld, welke door den teler- kooper hij zijn plaatselijk bureau houder is aangevraagd. Met den be stelbon wendt de teter-verkooper zich tot zijn plaatselijk bureauhefuder,die den bestelbon inneemt en een afleve ringsbriefje in 4-voud uitschrijft. Het eerste exemplaar moet door den teler-leverancier worden bewaard terwijl het 2e exemplaar dient als ge leidebiljet voor het vervoer naar den teler-kooper. Met nadruk wordt er op gewezen, dat ook door telers slechts definitief geplombeerde of van een verklaring voorziene partijen rechtstreeks aan andere telers mogen worden afgeleverd. 11. Bij aflevering van handelaar aan handelaar schrijft de handelaar leverancier een verzendadviès in 5- voud uit, waarvan het 2e exemplaar dient als geleidebiljet voor het ver voer naar "den handelaar-kooper. 12. Aflevering door een handelaar- cooperatie aan een verbruiker is slechts toegestaan, nadat de hande laar of coöperatie een bestelbon van den verbruiker heeft ontvangen. Bij aflevering wordt door den handelaar of coöperatie een verzendadvies in 4-voud uitgeschreven, waarvan het 2de dient als geleidebiljet voor het vervoer naar den verbruiker. De op den bestelbon vermelde hoeveelheid moet steeds overeenkomen met de tolaalhoeveelheid, welke op het bij - behoorende geleidebiljet is vermeld. 13. Indien een teler-verbruiker pootgoed wenscht aan te schaffen voor uitpoot op zijn bedrijf moet hij vooraf bij zijn plaatselijk bureau- houder een bestelbon aanvragen. Is de plaatselijk bureauhouder van oor deel, dat de aangevraagde hoeveel heid gemotiveerd is, dan wordt de bestelbon uitgeschreven en afgege ven. Deze bestelbon moet door den te ler aan zijn leverancier worden toe gezonden of overhandigd, waarna de ze voor aflevering kan zorgdragen. 14. Uit het voorgaande kan wor den afgeleid, dat het vervoer van pootaardappelen o.m. in de navol gende gevallen door een gelejdebil- jet moet zijn gedekt. a. van teler naar handelaar of coöperatie door een door den han delaar of coöperatie uitgeschreven geleidebiljet (2de exemplaar afleve ringsbriefje). h. van teler naar teler door een geleidebiljet, uitgeschreven door den plaat,selijk bureauhouder van den te ler-verkooper (2de exemplaar afle veringsbriefje). c. van handelaar naar handelaar door een geleidebiljet, uitgeschreven door den handelaar-verkooper (2de exemplaar verzendadvies). d. van handelaar-cooperatie naar teler, door een geleidebiljet, uitge schreven door den handelaar of coö peratie. "(2de exemplaar verzendad vies). e. van den teler naar een sorteer inrichting do'or een geleidebiljet, uit geschreven door den controleur van den keuringsdienst. f. van de sorteerinrichting naar den teler door een geleidebiljet, uit geschreven door den controleur van den keuringsdienst. Verkoop en verpachting van le velde staande gewassen. Aan belanghebbenden wordt ter ken nis gebracht, dat eenige beperking aan verkoop en verpachting van te velde staande gewassen zal warden opgelegd. Betrokkenen behooren er rekening mede te houden, dat het verkoopen ot vervreemden van aardappelen niet is geoorloofd. Machtigingen tot verkoop ot verpachting van te velde staandie aardappelen zul!en dan ook niet wor den verstrekt. 1 en aanzien van de overige te velde staande gewassen, met uitzondering van vlas, waarvoor een afzonderlijke rege ling is getroffen, zij medegedeeld, dat hiervoor slechts machtiging tot verkoop ot verpachting zal worden gegeven, in dien gegronde motieven aanwezig zijn b.v. in gevat van boedelscheiding. De verkoopers en verpachting be hooren niet alleen georganiseerd te zijn bi) de L.C.O., doch moeten op een be- drijt woonachtig zijn, dat voor oogst 1942 wera geïnventariseerd'. L>it geldt ook voor kooper9 en pachters. Laatst genoemden moeten bovendien be schouwd kunnen wordten als verhouwers van akkerbouwproducten. Geteelde aard appelen zuilen daartoe echter niet wor den gerekend. inzake verkoop ot verpachting zij me degedeeld, dat zul'ks zoowei publiek als onderhands mag geschieden. In het laat ste gevat behoort ook een notarieele acte te worden opgemaakt en moet voorair een machtiging zijn aange vraagd en verkregen. Betrokkenen zullen er goed aan doen in voorkomende gevallen met boven staande rekening te houden. Overplaatsing afd. Motorbrandstof van den Prov. Voedseleommissaris. De atd. motorbrandstof van den; Prov. Voedseleommissaris voor Noord* brabant, behandelende de toewijzing van motorbrandstof voor akker- en tuin- bouwwerkzaamheden als ook de regtes ling voor het dorschen van oogst 1942 is met ingang van 1 Aug. 1942 over* geplaatst van Gasthuisstraat 39 naafl Spoorlaan 50 te Tilburg en is verder telefonisch alleen nog te bereiken ons der no. 8041, toestel 004. Productie-controle en aflevering van melk door veehouders. Bij 'verordening nno. 8 is bepaald^, dat de veehouders regelmatig aan de zuivelfabrieken het aantal 'melkgevende koeien moeten opgeven. Voor het vers strekken van deze gegevens wordert aan de veehouders formulieren, uitges reikt. Daar ons thans ais medegedeeld, dat niet door al de veehouders deze tors muiieren ingevuld b:j de zuivelfabrieken) zijn ingeleverd, wijzen wij bij dezen; nogmaals op de verplichting die hiers omtrent op- de veehouders rust. tiet zich beroepen op „niet hebben ontvangen van e en formulier'- is ons mogelijk en strafbaar, daar duidelijk! is gepubliceerd, d'at in zoo'n geval da veehouder dit onmiddellijk dient aan te vragen bij 'den plaatselijken bureaus houder. Het met voldoen aan de vers phchting zal tot directe en ingrijpende strafmaatregelen leiden. 4 evens wijzen wij op de verplichtinng om het nieuwe, nog te verstrekken tors muiier, op de juiste wijze ingevuld ew onderteekend1 te zendien aan het melk-: verwerkend bedrijf. Dit formulier, hets geen U door het melkverwerkend be4 drijr wordt verstrekt, omvat de 4 weken van 21 Juni t/m 18 Juli, waarop voor, iedere week afzonderlijk een opgave moet worden verstrekt Verder dient te worden vermeld het organisatie- en labneksnummer. Dit törmuher dient uiterlijk 18 Aus gustus bij het melkverwerkend bedrijt te zijn ingeleverd. Haver uil eigen oogst. Verbouwers van haver die voor hun paaroen, melkrijderspaarden en hengsten haver uit eigen oogst wenschen te bes houden voor het tijdvak van 6 bept. 1942 tot 12 Ju nu 1943, hebben dit moes ten aanvragen op de registratlekaart van 2b Juli 1942. Zij, die dit verzuimd mochten hebben^ kunnen zich daartoe afsnog vóór 9 Aug, 1942 wenden tot hun plaatsetijken buis reau houder. t Maximum-prijzen voor gesneden hennep. Het Rijksbureau voor de Voedsel1- voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat door telers Voor van den oogst 1941 afkomstige gesneden hen nep van goede midden kwaliteit,, waarbij dit product tevens voldoende droog en bladvrij is, ten hoolglste een prijs van 71/? ct. per kg in rekening mag worden .gebracht. door kwaliteiten Boven deze mnd- cfen-fcwaliteit is de maximumprijs be paald op 8 cent per kg; voor kwalitei ten beneden de midden-kwaliteit mag ten hoogste 7 cent per kg worden bedOngen. Al deze prijzen 'gelden franco boord/wagen naastbij liggende laadplaats. A dresveran dering. De Diensten en Afdeelingen van het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd, welke aan den Zeekant te Scheveningen gevestigd! waren, rijn overgeplaatst naar den Benoordenhoutscheweg 46 in Den Haag. Melding goederenverlies door brand of bominslag. De Bedrijfsorganisatie voor Akker bouwproducten verzoekt aan een ie der, wanneer brand of bominslag in te geven (tel. interc. DDD, toestel 140, na 17 uur pf des Zaterdags na 12.30 nur tel. 395951 te Ts Gravenhage) van den vermoedelijken omvang van het verlies aan goederen, welke res- sorteeren onder de Bedrijf sar ganisatiej voor Akkerbouwproducten en de eventueele stagnatie in de productie, bewerking, verwerking, enz. dier goe deren. Een dergelijke kennisgeving voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Onderzeeërs ontmoeten elkaar op den Atlantischen Oceaan. Snel worden ervaringen uitgewisseld en dan gaat het weer verder, den vijand tegemoet Hoffmann-Stapf-PK Weiss-Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1