voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Buitenland Buitenlandsch Overzicht OüEiciêele Berichten Vrijdag 7 Augustus 1942 No 6286 VERD 1STEREN De Brabantsche jeugd werkt aan de toekomst *AND VAN AlTtS^ Dit blad verschijnt WOENSD AQMORQEN en VRIJDAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bi] onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5l/3 cent. Qroote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCH WEEI1MACHTBEIUCHT Ruim 100 km aan de Koeban reeds bezel. Het opperbevel der Weermacht deelt mede: Ten Oosten van de Zee van Azof naderen de Duitsche en "Roemeen - sche divisies over een breed front Ide spoorlijn Jeisk-Tichorezk. De vijand biedt daar nog slechts hier en daar tegenstand. Aan de Koeban werd het belangrijke spoor wegknooppunt Kropofkin door een formatie der Waffen-SS na harden strijd in stormloop genomen. Daar door is de rivier thans over een afstand van meer dan 100 km be reikt. Ten Noorden van Armavir gelukte het brugge hoofd en te vor men op den Westelijken oever van de Koeban. Verscheidene vijandelijke colonnes werden door het snelle op rukken van de gemotoriseerde for maties afgesneden en vernietigd. De strijd aan het-Oostfront. Het Duitsche offensief aan het Oostfront, dat thans tot een bijna volledige bezetting van liet gebied ten (Westen van de Don heeft geleid, wordt in twee richtingen krachtig voortgezet. In de groote bocht van Ide Don, waar deze rivier de Wolga tot op koilcn afstand nadert, wor den hevige gevechten geleverd om 'n doorbraak haar Stalingrad, het be langrijke industriecentrum aan de iWolga, te forceeren. Tevens is de benedenloop van de Don over een breed front overschreden en werd de Koeban bereikt. Deze rivier stroomt door een petroleumgebied naar de Zwarte Zee, waarin zij in de omgeving van Kertsj uitmond. De opmarsch naar den Kaukasus heeft ook de eenige spoorwegverbin ding itusschen dit gebied en Stalin grad onderbroken. Thans moet het verkeer worden onderhouden langs de slechte wegen door de Kalmxxk- kensteppe en over de Kaspische Zee en de Wolga. Het scheepsverkeer op de Wolga staat reeds aan aanval len van het Duitsche luchtwapen bloot. 1 Getorpedeerde schepen. In Juli werden door de Duitsche marine en het luchtwapen 815.900 brt. geallieerde scheepsruimte tot zin ken gebracht. Meerendeels geschied de dit door duikbooten, die onlangs ook 10 zeilvrachtschepen in den grond hebben geboord. Het ver schijnen van deze uitgestorven scheepssoort op de wereldzeeën is typeerend voor liet gebrek aan scheepsruimte, waarmede de gealli eerden te kampen hebben. Sedert het uitbreken van den oorlog is thans door Duitsche strijdkrachten 19,5 mill, ton brt. vijandelijke scheeps ruimte vernietigd. Svehka Dagbladet had met admi raal Dönitz een intervieuw over de actie der Duitsche duikbootvloot. De admiraal weerlegde o.m. de verhalen over geheime steunpunten op neu traal gebied en wees er tevens op, dat de bemanningen geheel uit vrij willigers gereeruteerd worden. Bo vendien verklaarde hij dat de strijd in de Amerikaansche wateren geens zins gemakkelijk is, zooals door het groote publiek vaak ten onrechte gemeend wordt. Het tweede front. De heftige actie voor een tweede front in de geallieerde pers is in den afgeloopen week eenigszins geluwd. De Engelsche minister van Arbeid, Bevin, hield een rede, waarin hij noeste vlijt bij de productie belang rijker noemde dan allerlei bespiege lingen over een tweede front. Som mige bladen brachteij» ook beschou wingen over de vele moeilijkheden, waarmede de vorming van een der gelijk front gepaard zou gaan. Dat het denkbeeld in breede volkslagen, die zich meer door hartstochten dan door strategische overwegingen laten leiden, echter levendig is, bewijst de uitslag van een enquete, die door het Engelsche Gallupinstituut werd gehouden. 60 pCt. der antwoorden pleitten voor een onmiddellijke vor ming van een tweede front, 12 pCt. wilde dit tot het volgend jaar uitstel len, terwijl de overigen geen positief antwoord gaven. Den laatsten tijd heeft de Duitsche pers vele artikelen gebracht over de versterking van de West-Europeesche kust. Generaal-Veldm aarschalk Von Runstedt heeft een zoodanig aantal troepen tot zijn beschikking, zoo wordt verklaard, dat elk offensief reeds in zijn beginstadium kan wor den verijdeld. Grooten indruk heeft verder in Frankrijk het urenlange doortrekken van S.S.-formaties, die op weg waren naar de Kannalkusl door de Fransche hoofdstad gemaakt. Fransehe'nota aan Engeland. De Prwnsche.' .regeering heeft in een nota geprotesteerd tegen de be dreiging van de Fransche scheep vaart op de Middellandsche Zee door Brilsche strijdkrachten. Londen heeft onlangs zelfs gedreigd met maatre gelen tegen onschuldige Fransche viisschers, omdat hun vaartuigen door de spil voor militaire doeleinden ge bruikt zouden worden. Een Fransch stoomschip, dat op weg was van Oran naar Marseille met graan, wijn en erts, moest door een Fransche torpedoboot en vliegtuigen tegen een Engelsche duikboot beschermd wor den. De Japanners in actie. In den Stillen Oceaan wordt thans van geallieerde zijde een opleving van den strijd bij Noord-Australi| yerwaeht. Op enkele kuststeden heb ben luchtaanvallen*plaats gehad, ter wijl de Japansche troepen, die vanuit Boena aan de Noordkust van Nieuw- Guinea naar Port Moresby omruk ken, contact hebben gekregen met de verdedigers van deze stad. Volgens Amerikaansche schattin gen zijn op de Aleoelen thans ruim 20.000 Japanners in aclie. Deze stui ten op een verzet, dat volgens verkla ringen van Japansche zijde hardnek kiger is dan de Amerikanen in an dere gebieden van den Stillen Oceaan hebben geboden. Het belang, dat de Ver. 'Slalei* aan deze Oorlogszone hechten, blijkt ook uit het feit, dat hun strijdkrachten aldaar ondereen- hoofdig bevel zijn gesteld. ien geest in den Landstand hebben geschapen. En ook hun zonen zjy'n ■-nans in het strijdperk getreden om de eer, de adel en het recht van den boerenstand te herstellen. Vervolgens zal zeer veel aandacht worden besteed aan de lichamelijke opvoeding der Landjeugd, terwijl ten slotte haar alle middelen in handen zullen worden gegeven om de lande lijke culüüur te herscheppen, welke in het verleden teniet was gegaan. Het middel bij uitstek evenwel om de besten uit de Brabantsche Land jeugd te vormen en te scholen, zal in de naaste toekomst zijn de Brabant- BEKENDMAKING Het Bureau van dén Weer machtsbevelhebber in Nederland deelt Inede: De vele woorden, die op het .pogenblik vooral in de vijande lijke propaganda gewijd worden aan de oprichting van een „twee de front" aan de Europeesche Westkust en vermoedelijk ook wel in Nederland en de hiermede dooi den vijand uitgesproken hoop, in dat geval op steun van de bevol king te kunnen rekenen, geven aanleiding, om de Nederlandsche bevolking op de meest dringende wijze te waarschuwen. Iedereen moet er zich van bewust zijn, dat hij met zijn leven speelt, wanneer hij in geval van een vijandelijke landingspoging de geringste po ging zou wagen, den vijand te hel pen of hem ook slechts indirect te begunstigen. In aller herinne ring zulfen nog wel leven de ge- lxuir te nissen, die hebben plaats gehad na het neerkomen van En gelsche vliegers, die door de be volking van geld en kleeding zijn voorzien, en verborgen gehouden werden, en welke gebeurtenissen ten slotte tot doodvonnissen te gen de betrokkenen geleid heb ben. Wanneer ooit een Engelschman of een zijner bondgenooten Ne- derlandsch grondgebied betreedt, hetzij aan de kust of in het achterland, dan geldt er voor de bevolking slechts één gebod Iedereen blijve thuis en z'oeke bij luchtgevaar, zoo mogelijk in schuilkelders zélf, bescherming tegen de gevechtshandelingen. Wie de straat op gaat, stélt zich bloot aan het gevaar te wor den doodgeschoten. Wie den vij and begunstigt, moet eveneens de gevolgen daarvan dragen. De ervaring leert, dat een der gelijke waarschuwing nooit vroeg genoeg kan worden verstrekt. Mocht het op Nederlandsch grondgebied tot gevechtshandelin gen komen, dan zal de bevolking door aanplakbiljetten, de radio of op andere passende wijze nog na dere nauwkeurige voorschriften verkrijgen, hoe zij zich zal heb ben te gedragen. De verplichte veelevering 1943. Rundveepr ijzen. Aanvulling zaaizaadrcgeling 1942 voor koolzaad. Op deze manier treedt dus de han delaar als het ware op als agent van Dr. Mansholt. Koolzaad. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Wanneer de" veehouder mieent mrn-> der vee te kunnen aanhouden, darï dient hij dit eveneens voor 15 October a.s. mede te deelen, doch hii wordt daardoor geenszins ontheven van zijn, verantwoordelijkheid voor een juiste aanpassing van zijn veestapel aan do vcederomstandigheden op zijn bedrijf. Voor de verplichte veelevering zal de basis worden gevonden in het aantal runderen, dat de veehouder mag aanhouden en dat hij dus zelf op grond van de voederpositie van het bedrijf heeft vastgesteld. De veehoudermoet er rekening mede houden, dat een aanslag voor de verplichte levering van "hooi en! stroo onvermijdelijk is; dat alle gra nen (uitgezonderd de havertoewij zing) voor de paarden op het eigen be drijf) en de aardappelen, welke voor eonsumptiedoeleinrien geschikt zijn, wéfTbncm moe té n worden ingeleverd j dat voor .rundvee en schapen geen krachtvoer aanwezig js en dat de op per vlakte bouwland, gezien de scheur- plicht, nog aanzienlijk uitgebreid zal worden. Bijzonderheden over deze bepalin gen voor de veehouderij en over de verplicht^ veelevering 1943 zijn tie vin den in de vakbladen en te vernemen bij de Plaatselijke Bureauhouders, ter wijl de veehouders ten spoedigste in het bezit ges/eld zullen worden vian de volledige regeling. 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 8 Aug. 6.11 9.19 Zondag 9 Aug. 6.13 9.17 Maandag 10 Aug. 6.15 9 15 Dinsdag 11 Aug. 6.16 9 13 Woensdag 12 Aug. 6 18 9.41 De viering var» het 10-jarig der Ortsgruppe Waubach van de N.S.D.A.P. Aandachtig,, luisteren de hond®fde>« Duitsche e» Nederlandsche toehoorders naar de uiteenzettingsr* nan Hauptdienstleiter Schmidt N.S.D.A.P.-Arbeitsbereich-Polygoon-Pax Holland m De Laqdstandsperadienst in Noord brabant schrijft Wanneer de Boerenstand niet in staat is zelf de teugels in handen te nemen en te houden om daardooi; het boerenleven in geestelijk en stof- lijk opzicht veilig' te stellen, verliest hij daarmede zijn bestaansrecht. Toen dê boerenstand zich in het verleden liet ringelooren door volksvreemde en boerenvreemde elementen, was .hij daaraan ten deele zelf schuldig, osml- dat het ontbrak aan de eigen bóeren- leiding van den boerenstand. W il der halve de boerenstand nu en in de toe komst zichzelf veilig stellen, dan zul len uit den boerenstand zelf naar voren moeten treden geschikte lei ders. die het boerenleven in goede bannen kunnen leiden. Hiervan was de Brabantsche boe ren] eugd zich reeds in het verleden bewust. Alleen werd haar. de moge lijkheid ontnomen haar doel te ver wezenlijken. Echter waren er, die on danks alles, taaivolhielden, en voor wie de woorden van Peter van den Eisen in vervulling giingen, dat wie voor het boerenrecht opkomen, als oproermakers worden uitgemaakt. v Deze jonge taaie boerenzonen, die zich in het verleden tegen bet onrecht schrap hebben gezet, hebben thans hun strijd niet gestaakt. Zij zien in tegendeel juist thans de verwerkelij king van hun ideaalDe Landstand, welke niets anders beoogt, dan den 6oer het boerenrecht te hergeven. Het spreekt vanzelf, dat juist deze ■>ekfl rechtzoekende boerenzonen den vïta- Welnu,, ter verwezenlijking1, van het deel is noodig, dat de Landjeugjd' wordt georganiseerd. Hiermede is thans een aanvang gemaakt. Met de leiding van de Brabantsche Land jeugd is belast A. van Oers te Eind hoven/Het is zijn eerste taak als Boe ren jeugdleider geweest de Brabant sche Landjeugd in streken te organi seer en. Voor elk der zeven door hem georganiseerde streken zijn reeds streekleiders aangesteld, terwijl in vele gemeenten en dorpen van onze provincie reeds buurtjeugdleiders zijn aangewezen. Reeds werden eenige sireekbijeenkomsten gehouden, waar op de strijdgeest van de Brabantsche Boer en jeugd duidelijk tot uiting kwam. De leiders van de Landjeugd van nu, zijn de leiders van den Landstand in de toekomst. Voor deze taak wor den zij thans gevormd. Zij ontvangen naast een standsopvoeding, bestaan de in een algemeen maatschappelijke, en cultureele en sociale vorming over eenkomstig den boerengeest ook een beroepsopleiding, bestaande in een landbouwtechnische ontwikkeling. scne Boerenschool, welke niet zoozeer een theoretische scholing dan wel een totale vorming van den besten der jongere en oudere landstanders in on ze provincie beoogt. Gevormd en geschoold zal deBra- banstche Boerenj^ugd marcheeren op haar weg naar de toekomst, welke zal bestaan in datgene, wat de Land stand thans beoogt: de schepping van een eigen boerenleven, de verwe zenlijking van het boerenrecht en bet herstel van de boerenadel. Onvermijdelijk brengt het derde oorlogsjaar evenals de twee vorige met zich mede, dat de veehouder den plicht heeft om het in ons "land be schikbare veevoeder zooveel mogelijk ten goede te doen komen aan een passenden melkveestapel. Voor de vee houderij zijn daarom voor het ko mende jaar nieuwe bepalingen in het leven geroepen. In het al gemeen zal het aantal run deren ouder dan één jaar, dat de vee houder mag houden, gelijk mogen zijn aan ongeveer 9/10 gedeelte van het vorige jaar, doch de veehouders hebben de vrijheid, wanneer de voe derpositie van het bedrijf het toe laat voor 15 October a.s. te verzoeken meer veé te mogen aanhouden. Deze aanvrage zal worden beoordeeld door een speciale commissie, die zal na gaan of een hoogere veebezetting van het bedrijf in overeenstemming is met de voedervoorraden, waarover beschikt kan worden en of de melk veestapel zich wel zoodanig tc*t den jongveestapel verhoudt, dat met aan wending van het beschikbare voeder zooveel mogelijk melk geproduceerd wordt. Het Bedrijfsschap voor Vee en VLeesch maakt bekend ,dat, in ver band met een schorsing voor onbe- paalden tijd van de heffing van de geslachtaccijns, met ingang van 1 Au gustus 1942, de volgende prijzen bijl overname van slaöhtvee gelden Koeien, ossen en stieren klasse AA f 0.63—0.68, A 0.56—0.61. B 0.49—0.54, O I 15:43—0.47, C II 0.41—0.42, D 0.33 0.40. Kalveren, andere dan nuchtere 1 f 0.502 f 0.443 f0.39; 4 f 0.33, 5 f 0.30. Nuchtere kalveren tot 30 kg. f 0.33van 3036 kg fO.39; van 36 —40 kg f 0.44boven 40 kg. f O.48. De prijzen gelden, evenals voor heen, per kg l'gvend gewicht. Voor x-undvee, aangevoerd op dei slachtveemarkten te Amsterdam, Alk maar, Rotterdam, Hilversum, Haar lem, *s Gravenfiage, Hoorn, Purme rend, Schagen, Delft, Leiden, Utrecht en Gouda, worden deze prijzen voor de klassen AA, A, B en C_ meé 2 cent verhoogd. Voor rundvee in de C II klasse, op deze markten aangevoerd', is de prijs vastgesteld op f 0.41 tot f 0.44. De P.I.C.A. voor Noordbrabant maakt aan belanghebbendedn het vol gende bekend In aansluiting op het persbericht d.d. 29 Juli 1942 betreffende Zaai zaadregeling 1942 voor koolzaad, dee len wij U mede, dat hierin thans een wijziging is gekomen in zoo verre, dat ook dé handel in origineel Mansholt's Hamburger koolzaad is toegestaan met inachtneming van het onderstaande, echter blijft de han del' in gekeurde nabouw en 4 onge keurd Mansholt's Hamburger kool zaad verboden. Regeling origineel Mansholt's Hamburger koolzaad. Door de N.I.C.A. is het alleen aan Dr. Mansholt te Westpolder (Gr.), den kweeker van het ras, toegestaan, origineel Mansholt's Hamburger kool zaad in den handel te brengen, met dien verstande, dat door hem! slechts levering direct aan telers mag plaats vinden. Afleveringen aan andere han delaren zijn niet toegestaan. Wel kun nen door de telers bestelbonnen wor den ingeleverd bij andere handelaren, welke dan de bestellingen doorge ven aan Dr. Mansholt. Deze voert dan de bestellingen uit. Aan de telers van koolzaad wordt het volgende bekend gemaaktVoor de levering van koolzaad voor oogst 1942 zijn aangewezen: s N. G. J. Schouten, Giessen. W. H. Versteeg, Andel. A. L. de Graaff, Meeuwen. C.A.V.V., Nieuwendijk. Gebrs. Walraven, Nieuwendijk. C, de Klijn, Raamsdonfcsveer. C.C.H.V., Breda. C.C.H.V., Tilburg. 1 f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1