Distributiebonnen I 'AFSCHUWELIJK FAMILIEDRAMA TE RIJSBERGEN. Omtrent het afschuwelijke drama in het dorp Rijsbergen, waarbij de 45-jarige landbouwer Piet de Koning met een sikkel zoodanig, door zijn ieven ouden zwager, H. Voeten, werd geslagen, lezen wij in het Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland nog Ihet volgenden Het treurige feit is gepleegd in het gedeelte van Rijsbergen, dat ter plaat se wordt genoemd „de Laagte" en dat ligt links van den Rijksweg Breda- [Rijsbergen. In dit gedeelte ligt het land van toet slachtoffer en dat van zijn zwa ger kort bij elkaar en bevindt zich toet weggetje voor een roggeveld, fwaar De Koning lafhartig is getnoffen Idoor een sikkelzwaai. Ongeveer half 2 is het gebeurd. De Koning was toen met zijn vader, Idie bij hem inwoont, zijn rogge aan het maaien. Tegen dien tijd kwam (Voeten hier langs. Hij had een sikkel bij zich en wilde blijkbaar ook op zijn land rogge gaan maaien. Door 'n (kleinigheid zou nu feitelijk het droe vige gebeurd zijn. De Koning, die zijn -zwager zag, zou hem namelijk ongeveer als volgt hebben toegeroepen: „Ga-de ook oe rogge pikken!?" Waarop het ant woord van Voeten moet hebben ge luid: „Ik vraag oe niks. Als ge iets (te zegge hebt, kom dan maar hier..." De Koning moet dit als een uitdaging Opgevat hebben. Hij is van zijn rog geveld afgekomen, over den prikkel draad gestapt, naar Voeten toe, ter wijl zijn .vader zich op ongeveer 20 (tot 30 meter afstand bevond. De vader zou toen gezien hebben, dat Voeten driftig op De Koning is {afgegaan en hein met de sikkel in de buikstreek geslagen heeft. Alhoewel de slag zeer heftig moet geweest zijn, wist De Koning zich nog even staan de te houden en Voeten den „pik- toaak", die deze in de andere hand: (had, af te grijpen en den aanvaller daarmede nog een slag toe te bren gen. Daarop is hij echter op het weggetje in elkaar gezakt en heeft den geest gegeven. DE BOSSCHE MARKT VAN ZA TERDAG NAAR VRIJDAG VER SCHOVEN. In verband met den feestdag van (Maria Hemelvaart op Zaterdag 15 Augustus a.s. zal de Bossche markt jop dien dag geen doorgang vinden. De Zaterdagsche markt, qi&mede de kip pen markt zullen op den dag daaraan voorafgaande, n.l. op Vrij dag 14 Aug. worden gehouden. DE TAAK VAN DEN CENTR^ CRISISCONTROLEDIENST. De boter. DL AARDAPPELEN VAN DE VOLKS- 7 UINDERS. E enigen tijd geleden xs bekend ge maakt, dat vofkstuinders van de in hun tuin geteelde aardappelen niets - behoe- van at te staan, tenzij de met aardappe len beteelde oppervlakte veel grooter is oan voor een redelijken wintervoor raad van 'hiet gezin noodzakelijk mag worden geacht. Naar ons van bevoegde zijde wordt •medegedeeld, as het 'bovenstaande in 'zijn' algemeenheid niet 'geheel juist. Het Tand fs namelijk verdeeld in pro ductie- en consumptiegebieden van aard appelen. Voor de productiegebieden nu is bepaald, dat de eitgen hoeveelheid aardappelen in aanmerking genomen wordt bij de uitreiking van aardappel- kaarten. Beschikt men over meer dan "25 K.G. per gezinslid, dan worden de bonnen ingehouden. Dit geldt niet al leen voor volkstuinders, doch. voor een ieder in de productiegebieden, die aard appelen teelt. Voor de consumptiegebie den, waarin uiteraard de meeste ste den gelegen zijn, geldt deze bepaling met, Voor Kléze gebieden geldt dus in derdaad, dat onder de genoemde voor waarde geen bonnen ot aardappelen behoeven te worden afgestaan. Bij DEN NEUS GENOMEN. Een jongen, woonachtig te 's Bosch, had kans gezien niet minder dan 131 pakjes sigaretten t>ij élkaar te hamste ren. Ze hadden een waarde van bijna t -10. Hij wilde ze van de hand noen en tegen een behoorlek prijsje verknopen. Een goede winst zou er wei aanzit ten. Een vriend b£icht hem in con tact met drie andere Bossche jongens dei onder het drinken van een glaasje bier in een café aan tiet Hinthamerem- de,a hem mededeelden, datze genegen waren 12.50 p>er pakje te betalen. Hij werd uitgenoodtgü de pakjes sr- garetten te brengen naar een woning 'gelegen in de Heinemanstraat, v.aar hem ook het geld zou wprden uitbe taald. Op het afgesproken uur begaven ae jen gen jen zijn vriend met de 131 pak jes s garotten, zich naar deze womng,, waar ze het bewuste drietal \veer aan troffen. i Een van het drietal nam de pakjes sigaren in ontvangst en deelde toen aan den sigarettenkoopman mede, dat hij zeer blij was in de toekomst een goedkoope sigaret 'te kunnen rooken, wam hij zou slechts den bandetolelnprijs betalen en niet meer. „Hamsteren en pmjsopdrij'ven moeten den kop worden ingedrukt'^ zoo voegde 'hij er aan toe. De jongeman, dié gemeend had, hon derd een en dertig rijksdaalders inontvangst te kunnen nemen, nam tnet dezen gang van zaken geen genoe gen. Met Zijn vriend stapte hij naar het hoofdbureau van jx>!itie in de Qr- then straat en deed aangifte van het geval. De politie toog onmiddellijk naar de 'Heinemanstraat en nam de 131 pakjes sigaretten in beslag, terwijït de sigaret- ffenkoopman, diéns itnend en de drie opköopers een plaatsje kregen op het politiebureau, in afwachting,, dat het zaakje haarfijn zat zijn onderzocht. Te gen alle vijf Tie personen zal vermoe delijk ptooes-verbaal Vorden opgemaakt. Noordbrab. Courant. HET ETEN IN RESTAURANTS. Het publiek houdt er een bijzon dere distributie-moraal op na, vol gens welke het toepassen van listig heden op bonnengebied eerder als een verdienste dan als een fout aan gemerkt schijnt te worden. De over heid heeft hieromtrent een andere meening èn de economische rechter té daar, om duidelijk te maken, dat spelen met de distributievoorschrif- tén een heel gevaarlijk spelletje is. Vele restaurantbezoekers blijken van oordeel te zijn, dat het tot de goede service van een eetgelegenheid behoort, als men daar met de bon nen de „noodige soepelheid" be tracht. Wie geen volslagen vreemde ling té in de restaurants der stad zijner inwoning, kent meestal wel een inrichting, waar men het met het in ontvangst nemen der bonnen niet zoo nauw neemt. Er heeft hier en daar onder de geregelde v bezoekers zelfs een uitwisseling van zulke adres sen plaats. Er zijn twee partijen die schuld dragen aan dezen toestand en die zich blootstellen aan ernstig gevaar BROOD. 41 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak. 41 B 50 gr. brood of V2 rants, gebak. Van 915 Augustus. BESCHUIT. 41 75 gram beschuit, of 1 rant soen brood of gebak. Van 915 Augustus. BOTER. 39 Boterkaart. 125 gr. boter 39 Vetkaart. 125 gr. boter. Van 819 Augustus. Reserve 2-35, 2 36, 3-35, 3 36 en 4-36, 125 gr. boter per bon. Van 15 Julh12 September. VLEESGH EN VLEESCHWAREN. 41 A 1 rants, vleesch of vleeschw. 41 B V2 rants, vleésch of vleeschw. Van 915 Augustus. MELK. 41 A t/m 44 A 31/2 liter melk. 41 B t/m 44 B l3/4 liter melk. Van 9 Aug.5 September. AARDAPPELEN. 41 A IV2 kg aardappelen. 41 B V2 kg aardappelen. Van 915 Augustus. TABAKSWAREN. 41 A Tabakskaart, 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, per bon. 41 A Sigarettenkaart. 20 Sigaretten. Van '915 Augustus. VERSNAPERINGEN. 41, 42 100 gr. chocolade p. bon. 43,44 100 gram suikerwerk p. bon. Van 9 Aug.5 September. VASTE BRANDSTOFFEN, 01, 02, 03 KF. voor kookdoeleinden 1 éénheid vaste brandstoffen per bon, met uitzondering van anthraciet. Geldig tot 30 April ,1943. 01, 02, 03, 04 en 05 van de brands toffenkaart D.V., één eenheid vaste brandstoffen. Geldig van 11 Mei31 Dec. 1942. 01 PETROLEUM. 2 1. petroleum (Bonk. EA). Van 14 Juni22 Augustus. 357 338 1 359 360 Bonkaart Algemeen SUIKER. 1 kilogram suiker. Van 9 Aug.5 September. KOFFIESURROGAAT. 250 gram koffiesurrogaaL Van 12 Juli5 September. PEULVRUCHTEN. 250 gram peulvruchten Van 9 Aug.—5 September. GORT. 250 gram gort, gortmout, enz. Van 9 Aug.5 September. VERMICELLI OF MAÏZENA. 361 100 gr. vermicelli of maizena. Van 9 Aug.5 September. JAM, STROOP, ENZ. 358 500 gram, jam, marmelade, gelei, stroop, honing, enz. Van 9 Aug.5 September. ZEEP 335 1 rantsoen Eenheidszeep. 1 336 250 gram Waschpoeder. L Zeep, 1 rantsoen Eenheidszeep en 1 rantsoen Waschpoeder. L Toiletzeep, 75 gram Toiletzeep. Van 1 Juli15 Augustus. BLOEM, GEBAK OF BROOD. 1 362, 363, 364, 365, 70 gram meél of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. Van 9 Aug.5 September. KAAS. 367, 368, en 369, 100 gram kaas: of smeerkaas per bon. Van 9 Aug.5 September. Bonkaart Reserve RIJST. 4/41 en 4/42, .2510 gram rijst. Van 9 Aug.5 «September. SCHEERZEEP. Bon U van de Textielkaart D.A1, 50 gram scheerzeep. Van 1 Mei31 Augustus. KAARSEN. 24 Petroleumkaarten S on T. 300 gram kaarsen. Van 1 Aug.30 Sept. EEN RANTSOEN Den restaurateurs en bun personeel is er dan 00 kvanwege de bedrijfs groep met nadruk op gewezen, dat zij. streng de hand dienen te. houden aan de naleving der voorschriften. De medewerking van het publiek'is hierbij echter van doorslaggevend be lang. 1 Het voedselprobleem is «een zaak van de eerste orde en rij, die ïri- breuk maken op ide maatregelen, wel ke rijn correcte, dagelijksche oplos sing beoogen, worden -terecht met strenge straffen .bedreigtd. De bonnen-„service" is ,een slech te service, rij keert zich tenslotte te gen de onderneming en haar gasten. OPROEP. Echtgenooten, kinderen en ouders van in Ned.-Indië geïnterneerde le tten der N.S.B., die in behoeftige om standigheden verkeeren of om andere redenen hulp of raad nóodig heb ben, wordt verzocht zich daartoe schriftelijk onder opgave van volle dige bijzonderheden te richten tot het secretariaat-generaal der N.S.B., Ma liebaan 35 te Utrecht. ZWARE STRAFFEN. Verschuilende personen stonden weer voor den Econominchen recter te Gro ningen terecht. legen den land arbeider Jan Kootsfra te Alevteer erschte de otficïer 8 maan den ge va n genisstra Dwegen s het clatide- stien slachten van drie koelen ten hui ze van zijn vader te Zevenhuizen (Gr.) De vader werd wegens het 'gelegen heid geven tot slachten veroordeeld t$>t 3 maanden. De pluimveehouder Jan van Veen te De Wilp was medeplichtig aan het slachten der koeien en maakte zich bovendien nog schuldig aan het frau duleus sfachten van een varken. Hij werd overeenkomstig den eisch ver oordeeld tot 7 maancfen gevangenisstraf. Wegens het buiten de distributie om verhandelen van een hoeveelheid thee had zich te verantwoorden Willem Brou wer te Mnutendam. Deze had in Veen- dam voor een bedrag van f 480 aan thee opgekocht, welke partij hij later weer •met groote winst had verkocht, üe Economische rrechter veroordeelde ver dachte «tot 2 maanden gevangenisstrat. De winkelier Wilko Jans Edens te .Winschoten had zich eveneens aan de zen ongeoorjoofden handel bezondigd. 711) werd tot 2 maanden veroordeeld. TWEE DOODEN OP ONBE- WAAKTEN OVERWEG. I>e onbewaakte overweg: aan de Slachthuiskade te Hoek van Holland heeft Zaterdag opnieuw twee doo- tien geëischt. Een vrachtauto, die uit de richting van den polder kwam, werd gegrepen door een electrischen trein, die van het station Hoek van Holland was vertrokken. De auto werd totaal ver nield. De inzittenden, de 32-jarige C. G. Visser uit Dordrecht en de 35-jarige P. Broekhyyzen uit Rotter dam waren op slag dood. De Nederlandsche bevolking' is Voor de vetvoorziening thans vrijwel Igeheel aangewezen op die grondstof imelk. Daarmee wordt het belang, dat de melken de melkproducten, in (het algemeen de zuivel, voor bet Ne derlandsche volk hebben, onder streept. Indirect is daarmede ook een (krachtig* accent -gelegd op de betee- kenis van den arbeid, die de afdeö- ling zuivel van den. centralen crisis controledienst (C.C.C.D.) van het de partement van Landbouw en "Vissche- rij verricht. De afdeeling zuivel houdt zich .uit sluitend bezig met de controle op de naleving der bepalingen op het ter- hein van de zuivel. - Deze controle bestrijkt het gehéele terrein van de productie en den af zet. Ieder bedrijf, dat met zuivel te 'maken heeft, kan rekenen- pp gere gelde controle. Vetbalansen. Een van deze vijf groepen ..directe" controleurs is in samenwerking met andere controle-instanties belast met het nagaan van z.g. vetbalansen. Reeds in 1939 is een begin gemaakt ♦net systematische, controle op het ge wicht en het vetgehalte van alle aan de zuivelfabrieken ontvangen melk. 'Melk voor groote steden. Een afzonderlijke groep contro leurs schenkt aandacht aan de kwa liteitscontrole op de .melk, die uit de productiegebieden naar de bevol kingscentra wordt vervoerd. Niet al leen wordt de melk gekeurd, maar ook de* behandeling van "het koste lijke vocht op de bedrijven staat on der 'toezicht. Op het uit taptemelk geproduceerde ver s tiilvi n gsmétkp oe- der, dat thans door elf fabrieken wordt vervaardigd, wordt eveneens controle uitgeoefend, opdat in den loop van den komenden winter de kwaliteit daarvan aan de gestelde éischen voldoet. Op de boerderijen. Een groep speciale controleurs be paalt haar werkzaamheden tot de me Ik winning en de melkaflevering door de boerderijen aan de fabrie ken. Het is voor onze huidige vet- Voorziening van het grootste belang, dat de melk wordt afgeleverd. De controle daarop is zeer streng en nauwgezet. Dit werk geschiedt voor net Westen van 'het land, in nauwe samenwerking met de consumptie thelfc centrale, voor andere gebieden met de provinciale voedsèlcommissa- rissen. Uitgelezen kaaskenners tenslotte zijn vereenigd in een aparte groep, die dagelijks kaas keurt, o.a. Idie, welke bestemd is voor de winterpro visie. Bij de keuring van deze op- ze tkaas" wordt tevens nagegaan, of de prijzen in overeenstemming zijn met de kwaliteit. Voor consumenten van clandestien gekochte melk is het misschien wel interessant te weten, dat de dienst vele gevallen aantreft, waarin melk geleverd is met één of zelfs noig min der procent vet. Deze melk wordt als vtolle melk, en kaas van twintig plus» of nog minder vetgehalte als volvet in den sluikhandel gebracht. De kwaliteit van clandestien .vervaardig de kaas "is ,over het algemeen zeer slecht. Boterompakbedrijven. g Ook de strijd van den C.C.C.D. 'tot verbetering van de boterompakL bedrijven 'is een .voorbeeld van den arbeid in het belang van de volks gezondheid. De controle heeft zoo veel' ongerechtigheden bij ompak'be- d rij ven aan het licht gebracht, dat de Nederlandsche Zuivelcentrale er om streeks een jaar' gelédfen to'e is - over gegaan aan al deze bedrijven voor schriften te geven, waaraan zij moe tien voldoen >omi als ompakbedrijf te mogen blijven bestiaan. Thans zijn de toestand en bij de ompak bed rij v en zoo ten goede veranderd, dat mien wiel 'kan zeggen, dat zij vrijwel alle in orde zijn. Misstanden, zooals het ge bruik van machines eh tafels, die in wieken niet gereinigd rijn, vuilevloie- ren en omlgevinlg e.d. komen niet meer voor. Zelfs .wordt de boter thans bii, ompakkers zeer 'hygiënisch in hef klein verpakt. Ter bescherming van den consu ment wordt ook controle uitgeoefend op kwaliteit en gewicht. Boter, die onder rijksmerk verkocht wordt, is gebonden aan een bepaald watergie- hal'te, waaraan de botercontrolesta- tions onder rijkstoezichjt streng de hand houden. Ook de andere boter wordt gecontroleerd. De samenstel ling van de boter is dan ook eerder beter dan sléchter geworden. Toch rijn vele consumenten van tegenovergesteld gevoelen, omdat, zoo zegigen rij, de boter „in de pan sist". Het is waar, er rit geen zout meer in, doch de onttrekking van zout ge schiedt slechts om de duurzaamheid in het koelhuis te verhoogen en treeft geen invloed op dé kwaliteit. Immers, hoe meer water, hoe meer zout, des te minder vet. Bonnencontrole. Ook de bonnencontrole 'behoort bot het werkterrein van den C.C.C.D. De standaardisatiebedrijven geven geen melk aan die slijtersbedrijven af zon der bonnen. De betëèkenis van het van te voren inleveren van de mlelk|- bonnen -aan de slijters door de huis- mloedier's. springt in verband daarmee naar voren het is die eerste schakel in een 'ongestoord verloop van de melkdistributie. De bedrijven hebben zich aan dezen eiseh al zoozeer aan gepast, dat de tekorten aan roéucbon- nen rich op een redelijk niveau be1- wegen. BESCHERMING VAN -DEN OOGST ARBEID. De geregelde gang der oogstwerk- zaamhedefi ondervindt den laatsten tijd ernstige belemlmeringj doordat landarbeiders, aangetrokken door een hoager loon of giiinsuger arbeidsvoor waarden, bun dienstbetrekking verla ten oml bij een anderen' werkgever in dienst te treden. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat werkgevers, die deze hpogére lonoen of gunstiger arbeids voorwaarden aanbieden, zich schul dig maken aan een overtreding vajn het derde uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departe ment van sotcïale zaken, ingevolge dé verordening no. 217/1940 en daarmede een strafbaar feit begaan. Het spréékt vanzelf, dat speciaal in dezen tijd, nu hipt voor de vbecK- selvoorziening van jrot grootste be lang is dat de oogst werk zaaanheden een regelmatig verloop hebben, hanL delingen, als hierboven omschreven, niet kunnen worden geduld. De di recteur-generaal van den arbeid heeft dan ook aan de onder hem 'dienen de opsporingsambtenaren last gege ven terzake streng toete riien en bij vermoedelijke overtreding onmiddel lijk proces-verbaal op te maken. Dezelfde opdracht is verstrekt 'ten aanzien van het zonder vergunning van het ooilege van rijksbemidde laars verhoogen der loonen. De werk gever, die, -teneinde zijn drbeiders'in dienst te houden zonder vergunning van genoemd college de loonen ver hoogt en daardoor een overtreding mn het eerste.uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken, ingevol ge de verordening no. "217/1940 be gaat, stelt rich dus bloot aan een strafvervolging. Daar -reeds in verscheidene geval len tot het opmaken van proces-ver baal moest worden overgegaan, wordt bij dpze de aandacht van belangd- hebbenden nog eens op een en ander gevestijgd. Brood.* 100 gram brood. GS-etï&lc 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, of 100 gram speculaas, of 140 gram koek, of 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, of 500 gram gevuld groot korstgebak of 500 gram taartgebakjes. bloem 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. Ha-vermout250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, gemengd meel. Gort250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gemengd meel, rijstgries, aardappel-tapiooa, aardappelmeelvlokken of 4 liter gortpap. Vermicelli 100 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti. Maïzena: 100 gram maïzena, sago, aard appelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder. Jam: 500 gram jam, stroop, honing, enz., of 250 gram suiker. Vleesch: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen, of 150 gram paardenvleesoh gewioht van been inbegrepen. Vleesch waren75 gram gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt', oornedbeaf, of 75 gram gerookte worstsoorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, of 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas, of 150 gram bloedworst, zure zult. JSeuheldNzeepa 75 gram eenheids toiletzeep 21 pot., of f8 gram luchtgeVklde een heids toiletzeep 57 pot., of 45 gram huishoudzeep, ot 50 gram zaohte zeep (samenstelling na 81 Aug. 1941), of het doen wasschen van 8 kg. droge vuile wasch AVaschpoeder250 gram wasch poeder of 260 gram zeeppoeder (oude of nieuwe samen stelling) of het doen wasschen van 12 K.G. droge vuile wasch. Brandstoffen1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthraciet, steenkolen, indnstriebriketten, eierbriketten, of 2 H.L. cokes, gascokes, of 110 K G. bruinkoolbriketten of 75 K.G. petroleum- cokes of 150 K.G. cokesbries, cokesgruis, of 800 stuks persturf, of 450 stuks baggerturf, of 275 K.G. turf uit de Peel, of 200 K.G.. andere soorten turf. van bestraffing, wanneer hun hande lingen aan het licht komen, n.l. de ondernemer en of zijn personeel en de knoeiende gasten. Van de laatsten gaat veelal de aanleiding tot de over treding der voorschriften uit. Dit ge beurt op allerlei wij zén, die tenslotte er op neerkomen den restaurateur of den kellnej* ertoe te bewegen met heelemaal geen bonnen of een min der aantal dan veretéchf is, genoegen te nemen. Er dient daarom in de eerste plaaits een dringend appèl tot ihet publiek te Worden gericht om rich in zijn eigen belang te onthouden van dergelijke ontoelaatbare en strafbare handelin gen, want .zoowel de igast, 'die prof beert rijn bonnen achter ite houden, als de kellner, die verztuimit de noo dige bonnen in ontvangst te nemen (of den gast bonnen verkoopt) en tenslotte ook de restaurateur in wiens onderneming de distributievoorschrif ten ^gesaboteerd worden, loopen g!oe- de kans» daarvoor ter verantwoor ding geroepen te worden. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 2