Buitenland Buitenlandsch Overzicht 8innenlandsch Overzicht Officieels Berichten Distributie- mededeelingen. Uitgave FJRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6292 Vrijdag 28 Augustus 1942 V ER D U 1ST EREN: ^ND YAH ALtElA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn 24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 57i cent Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur es Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCH WEERMACHTBERldlT. PASSEN IN KAUKASUS- GEBERGTE GENOMEN. Bolsjewisten verloren in drie ■weken 2505 vliegtuigen., HERTOG VAN KENT OMGE- I KOMEN. De hertog van Kent* is bij een vliegongeluk om het leven gekomen, naar de Engelsehe nieuwsdienst meldt. De hertog van Kent bevond zich op weg naar IJsland toen het vlieg ongeluk geschiedde. (NIEUWE BURGEMEESTER VAN I BATAVIA. - Het Japansche militaire bestuur op Java heeft de benoeming bekend gemaakt van 17 provinciale gouver neurs. Voorts is benoemd tot burge meester van Batavia Sakao Tsoeka- moto. De burgemeesters van Soera- baja en andere groote Javaansche ste lden zullen eveneens gekozen worden uit Japanners en vooraanstaande Ja vaansche persoonlijkheden. Het zware bergtenrein van den Kaukasus, waar de DuitSjéhe en ver bonden troepen in den Zuidelijken sector van het Oostfront thans over al gevechten met de wijkende Sov jet-legers leveren, heeft het tempo van him opmarsch vertraagd. Krymskaja .en Kurtsjanskaja in het gebied van den beneden Koeban wor den genomen, zoodat de belangrijke Zwarte-Zeebaven Novorossisk tot op enkele tientallen kilometers genaderd werd. Ter hoogte van Stalingrad aan de iWolga werd de Don door Duitsche infanteriedivisies en snelle troepen overschreden, zoodat met een door braak naar de Wolga in de 'toekomst rekening gehouden kan worden. Dit zou een zware slag voor de oorlogs voering der Sovjet-Unie zijn, daar hiermede het verdedigingsfront feite lijk in tweeën wordt gesplitst, terwijl het belangrijke scheepsverkeer over de Wolga onderbroken zou worden. Nog verder naar het Noorden, bij Rzjew en andere plaatsen ten Westen van Moskou, worden wanhopige po gingen van den vijand om het Duit sche front te doorbreken, afgeslagen. De conferentie te Moskou, waar aan behalve Churchill ook hooge of ficieren van de geallieerde troepen in het Midden-Oosten deelnamen werd na drie dagen geëindigd. In een communiqué werd ver klaard, dat een aantal besluiten is genomen betreffende de oorlogsvoe ring tegen Duitschland enzijnbond- genooten in Europa. Merkwaardiger wijze werd dus niet van Japan ge sproken, zoodat allerlei gissingen om trent eventueele vijandelijkheden tiis- schen Japan en de Sovjet-Unie als gevolg der conferentie uit de lucht gegrepen bleken te zijn. Tien uren „tweede front"! Aldus' vatte de Duitsche pers in enkele woorden de mislukte Britsche landingspoging bij Dieppe samen. In de vroege ochtenduren van 19 Aug. gingen geallieerde troepen, waarvan Canadeezen een belangrijk gedeelte uitmaakten, ter sterkte van een di visie met behulp van 300 a 400 lan dingsbooten aan land. Ook een 30- tal tanks konden met lichters aim wal gezet worden. Deze troepen vormden een eerste golf, terwijl op zee vele transportschepen-lagen, die hun troepen aan land zouden bren gen, als de divisie een bruggehoofd rond dé haven van Dieppe gevormd liad. Zoover kwam het echter niet. De Duitsche afweer bleek paraat te zijn. De geallieerde soldaten, die niet gedood of gevangen genomen werden konden zich met moeite aan boord der schepen redden. ^Bij de gevech ten aan de. Fransche kust en tijdens den terugtocht naa£ Engeland wer den bovendien enkele torpedojagers en transpor|schepen tot zinken ge bracht. Uiteraard tracht de Engelsehe pers de geheele onderneming thans als „volgens de plannen verloopen" voor te stellen. Van Duitsche zijde is ech ter verklaard, dat verschillende om standigheden als de; druk van Moskou en de groote omvang der landing er op wijzen, dal aan deze onderneming vergaande verwachtingen werden verbonden. Blijkbaar hebben de ge allieerden een tweede front willen vormen op een wijze, die bij tegen slag tot niet al te zware verliezen aanleiding zou geven. In het Concertgebouw te Amsterdam, vpnd Zaterdag eei^ groote poli tieke bijeenkomst van de N S.D.A.P. en de N S.B. plaats Een over- zicht van de zaal, tijdens de rede van Hauptdienstleiter Schmidt. (Arbeitsber. N.S D A. Stapf Pax Holland m) Het is op politiek gebied een be langrijke week geweest, deze afge- loopen week in Nederland. Een week waarin duidelijk en ondubbelzinnig gesproken is over de boekomst van ons land en zoowel van Neder landsch nationalistische zijde als van Duit sche zijde vierkant stelling is geno men tegen alle annexionistische stroo mingen. Ir. Mussert 'gaf in het week blad' „Volk en Vaderland" zijn visie over een zelfstandig Nederland in het Nieuwe Europa. Woudenberg, .com missaris van het Nederlands-eb Ar beidsfront sprak in den Haagschen Dierentuin voor bet verzamelde ge- meentepersoneel over „Eigen lot in eigen hand in het nieuwe Europa" en Coxnmis'saris-Generaal Schmidt on derstreepte deze verklaringen toen hij in een gemeenschappelijke bijeen komst van Duitsche en Nederland- sche nationaal-socialisten verklaarde „Het is ook onverstandig en het getuigt van een politiek analfabetis me, wanneer thans hier en daar nog steeds de meening opduikt, dat men de Nederlanders in het'Duitsche Rijk zou kunnen opnemen. Om deze reden bestaat ook de politiek|e groep, die zich djt tendoeï geste'd had niet meer en behoort tot het verleden. Gij zijt Nederlanders, wij zijn Duit- schers, verbonden door het gemeen schappelijke bloed en de gemeen schappelijke nationaal-socialistische idee Reeds herhaalde maVn heeft de secretaris-generaal van 'andboiuw be toogd, dat in deze tijden van ui terste beperking op het gebied van de voeding niet toegestaan kan wor den, dat waardevolle grondstoffen of voedingsmiddelen aan hun bestem ming worden onttrokken'. Vèr gaan de bevoegdheden zijn toegekend aan de overheid tegenover boeren, die hun taak inzake de voedselvoorzie ning op onvoldoende wijze vervul len. Dat dit geen ijdele woorden zijn gemeest, moge daaruit blijken, dat thans aan dertien veehouders in ver schillende deel en van ons land den .plicht is opgelegd tot inlevering van een deel van hun veestapel. Tot ons voornaamste volksvoedsel behoort de aardappel. Het aardap pelareaal is dan ook belangrijk .uit gebreid en vele maatregelen werden getroffen om de oogst tijdig binnen te halen. De ongunstige weersom standigheden echter hebben ook hier een spaak in het wiel gestoken. Het gaat er thans om van dé geschikte dagen te profiteeren en in korten üjd zooveel moge" ijk aardappelen te rooien. Daarom zal wanneer de om standigheden dit noodzakelijk zouden maken de schooljeugd bij het binnen halen van den oogst worden ingescha keld. Het ligt in het voornemen dit zooveel mogelijk in klasseverband te laten geschieden met een onderwijzer of leeraar aan het hoofd. Jongens van de zesde en hoogere klassen der la gere scholen, TJio-, middelbaar en nijverheidsonderwijs komen voor "de ze pogstwerkzaamneden in aanmer king. Men kan zich reeds thans vrij willig bij het hoofd der school op geven. Klompen voor het werk op de akkers zullen beschikbaar wor den gesteld. Nadere bijzonderheden dienaangaande zullen nog worden bekend gemaakt. Gewijzigde regeling voor het verkrij gen v. zakboekjes rundveeihandelaar Het zakboekje wordt aan den ge noemden P.B.H. toegezonden en bij hem kan. men tegen inlevering van alle volle boekjes, het nieuw aange vraagde zakboekje bekomen. Bij! de uitreiking van het nieuwe zakboekje kunnen de runderen, die nog niet ter rechterzijde van het zakboekje zijn afgeteekend, overgeschreven worden in het nieuwe zakboekje. Veehouders leverden te weinig melk af. §eweesh mojge daaruit blijken, dat de ecretaris-Generaal thans aan 13 vee houders in de provincies Drenthe, Gelderland, Zeeland en. Limburg de plicht heeft opge1egd tot inlevering van een deel van hun veestapel. Na een diepgaand onderzoek is ko men vast te staan, dat deze veehou ders in verhouding tot het aantal door hen gemolken koeien over een lange periode veel te weinig! melk aan' de fabriek hebben geleverd of an derszins melk aan het normale distri butieproces hebben onttrokken. Veehouders in Azewijn (gemeente Bergh), Nijkerk en St. Kruis (gem. Aardenburg) zullen acht koeien moe ten inleveren, een andere veehouder te Nijkerk en veehouders te St. Geer- truid en Vierakker (gem. Warns- veld), zijn verplicht tot inlevering van' resp. zeven, vijf en vier koeien, een veehouder te Voerendaal en twee vee houders te Meppel zullen afstand moeten doen van drie koeien, terwijl veehouders te Biervliet, Oostburg, Stein en Assen ieder twee 'koeien zullen moeten missen. Deze inlevering betedkent een ex- tra-leveringsplicht boven 'de normale! verplichte veelevering; de dieren die tegen vergoeding worden overgeno men, moeten in natura worden gele verd, d.w.z. dat hiervoor geen bong wpixl^n aangenomen. Het Bedrijf schap voor Vee en Vleesch zal voor deze veehouders het maximum aantal' aan te houden koeien naar evenre digheid verlagen; dit beteekent, dat voor hén het «maximum lager zal wor den vastgesteld dan, normaal naar de gekiende maatstaven het geval zou zijn geweest. GEMEENTE EETHEN. Aanvraagforniuliertjes voor extra brood voor Oogslwerkzaamheden. Van 31 Aug. tot en met 4 Sept. a.,s. bestaat er dagelijks gelegenheid tot het afhalen van aanvraagformu lieren voor extra brood voor hen, -die daadwerkelijk oogstwerkzaamhe- den verrichten. De inlevering dient plaats te hebben gelijktijdig met het afhalen van de toeslagkaarten voor zwanen arbeid op Woensdag 9 Sep tember a.s."op de vastgestelde uren. De formulieren dienen door de, werkgevers volledig met inkt te wor den ingevuld en onderteekend. Onvolledig ingevulde formulieren kunnen niet in behandeling worden genomen. Na-uitreiking heeft slechts bij hoo ge uitzondering plaats. De uitreiking van toeslagkaarten voor de 10e pe riode zal nóg nader worden bekend gemaakt. GEMEENTE VEEN. Uitreiking bonkaarten 10e perioide. De uitreiking van bonkaarten 10e periode etc. zal plaats hebben als volgt Voor houder,s van boterbonnen (Inlegvellen Lj Maandag 31 Augustus 1942. Van 1.303 uur. Voor houders van vetbonnen (Inlegvellen K): Maandag 31 Augustus 1^42. Huisnos. 1125 van 9.1510.15 u. nos. 2650 van 10.1511.15 uun; nos. 5175 van 11.1512.15 u. Dinsdag '1 September 1942. Huisnos. 76100 van 9.1510.15 u.nos. 101125 van 10.151.1.15 u; nos. 125150 van 11.1512.15 u. nos. 151175 van 1.303 uur. Woensdag 2 September 1942. Huisnos. 176200 van 9.1510.15 u.nos. 201225 van 10.1511.15 u. nos. 226250 van 11.1512.15 u. De uitreiking heeft plaats in het café bij de Gez. Vos. Tegelijk met de uitreiking van bon kaarten, zal ook de uitreiking plaats hebben van nieuwe bonkaarten voor tabak, sigaretten en versnaperingen. Ieder persoon die in het bezit wordt gesteld van een bonkaart 10e peri ode, heeftrecht op een nieuwe ta bak-, sigaretten- of versnaperingen- kaart, ook al heeft men tot op he den niet hierover beschikt Bij de uitreiking dient te worden medegedeeld, welke kaart men wenscht te ontvangen Mannelijke personen geboren voor 7 Sept. 1924 hebben de keuze tus- schen een Tabakskaart of Versnape- ringenkaart.' voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden Hoofdkwartier van den Fiihrer, "26 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de •weermacht maakt bekend In den Kaukasus namen Duitsche berg jagers in weerwil van hardnek kig vijandelijk verzet verscheidene passen in het hooggebergte. In het gebied ten Westen van Stalingrad werd de vijand, in verbitterde ge vechten naar het Oosten teruggewor pen. Stalingrad1, waar zware Bran den woeden, werd door 'de lucht macht overdag en "snachts met brand en brisantbommen aanbevallen. 'Op de Wol ga werd pen vrachtschip tot zinken gebracht, drie andere wer den beschadigd en 'een tankschip 'werd in brand geworpen. Ten Zuid-Westen van Kaluga, ten Noord-Wésten van Medyn en bij Rzjef zette d!e 'vijand zonder acht te pantserwagens gesteunde strijdkrach- slaan eg -verliezen met sterke, door ten i'ijn aanvallen voort. Alle aan vallen stortten als gevolg van de on wrikbare afweerkracht der "Duitsche troepen ineen. 85 Tanlks werden ver nietigd. De luchtmacht bracht den vijand, vooral bij 'Rzjef, zware, bloe dige verliezen toe. Voor Leningrad werdén verschei dene aanvallen van den vijand deels in hevige gevechten van man tqgen man afgteslagen. In de periode van 1 tot 24 Aug. vterloor dje bolsjewistische luchtmacht 2505 vliegtuigen, hiervan Werden 1923 in luchtgevechten, 307 'djpot de luéht- Öioelartillerie en 195 'door formaties van het leger neergeschic4tien of buit gemaakt, de overige 'werden op dien grond vfernield. In dezelfde periode gingen ,aan bet Oostelijk front 140 eigen .vliegtuigen Verloren. Zaterdag 29 Aug. Zondag 30 Aug. Maandag 31 Aug. Dinsdag 1 Sept. Woensdag 2 Sept. 's morgens tot 6.45 6.46 6.48 6.50 6 52 's avonds vanaf 8.36 8.34 8 31 8 29 8.27 r Het bedrijfschap voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met in gang van 1 September 1942 eenige wijziging wordt gebracht in de rege ling voor het verkrijgen van een nieuw zakboekje voor den rundvee handelaar. Tot dusver werd een zak boekje uitgereikt aan hen, die daar toe een eerste aanvraag hadden in gediend en naar het oordeel' van h.et Bedrijfschap daarvoor in aanmerking kwamen, voorts aan hen, die, nadat zij' een eerste zakboekje hadden be komen, het achter in bet uitgereikte zakboekje, zich bevindtende blanco formulier hadden ingevu'd en inge leverd aan voornoemd Bedrijfschap. Ingevolge de gewijzgide regeling is men verplicht voor het verkrijgen van een nieuw zakbc<ekje alle reeds ont vangen zakboekjes vo lj in te leve ren'. Teneinde^ een nieuw zakboekje te verkrijgen, dient men het formulier, dat zich achterin «het laatst uitgereikte zakboekje bevindt, ingevuld aan 'het Bed rijf schap voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervoort .55 te 's Gra- venhage, in te .zenden, onder opgave van het volledig adres vpn den Plaat- seÜjken Bureauhouder tot wiens werk gebied men behoort. j Teneinde een vlugge uitreiking van het boekje te bewerkstelligen wordt met nadruk verzocht -er voor te zorgen dat de betaling) ad f0.50 voor het zakboekje tijdag .is geschied qp giro No. 446800 ten name van jiet Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, te 's Gravénhage, aangezien anders ,het zakboekje niet aan den P.B.H. zal worden afgezonden. Ten behoeve van eiken hande'aar of Vertegenwoordiger wordt maar één zakboekje tegelijk uitgereikt. Zij, die in 's Gravenhage ten kantore van voornoemd Bedrijf schap een zakboekje wenschen te ko men afhalen, zijn gehouden alle vo rige zakboekjes vol' mede te brengén en in te leveren. PLet is reeds herhaaldelijk betoogd, dat in deze tijden van uiterste beper king op het gebied van de voeding de Overheid niet kan toeslaan'dat waardevolle voedingsmiddelen of grondstoffen aan hun bestemming worden onttrokken, hetzij opzettelijk hetzij door onbekwaamheid of nala tigheid. Daarom: zijn den Secbetaris- Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij bij Besluit van 23 Juli vergaande bevoegdhe den toegékend tégenover boeren, die hun taaik tpn behoeve van de voed selvoorziening op onvoldoende wijze vervullen. Gelukkig ziet het overgroo- te deel van onze boeien bet groote belang van het juist naleven der op geiegde verplichtingen ten behoeve van de voedselvoorziening in, doch nog steeds zijn er boeren, die door hun handelingen den normalen gang van zaken verstoren. In deze geval len, waarin de boer dus zijn ver plichtingen tot in- of aflevering van producten niet nakomt, 'kan thans de inlevering van andere producten wor den opgelegd. Bij de aankondiging) van 'deze in grijpende bevoegdheden is medege deeld, dat men er op kan rekenen, dat er zonder aarzelen gebruik van zsal worden gemaakt en wel in het bijzonder ten aanzien van hen, die ondanks aFe gegeven waarschuwin gen zijn blijven voortgaan met him knoéierijen en daarmede aan de voed selvoorziening groote schade hebben toegebracht. D^t dit géén ijdele woorden 5pn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1