voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaard Buitenlandsch Overzicht Officiëele Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Vrijdag 11 September 1942 No. 6296 V ERD U 1ST EREN: Officiëele Landbouwmededeelingen ^0 YAH AITEK^ Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •n VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn 24 m.M. f 1.29.»Elke m.M. meer 57s cent Groote letters naar plaatsruimte. AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. - Op twee punten worden de krijgs operaties aan het Oostfront tot be langrijke successen voor de Duitsche en verbonden troepen. Tusschen Don én Woïga werd de opmarsch naar Stalingrad ondanks hardnekkigen te- gtenstand voortgezet en de voorsteden van dit groote industriecentrum be reikt. Het gaat hierbij niet om een omsingeling, daar Stalingrad in den rug door de enkele kilometers breede Wolga gedekt is, maar om een tang- vdrmige beweging, zooais deze door Üe Duitsébe legerleiding reetds meer malen in dezen oorlog is uitgevoerd. Ten Noorden der stad hebben Duit sche troepen den Wolgaoever bereikt én aldus het scheepsvevrkeer over deze rivier, waarlangs o.mi. het olie transport van den Kautkiasus naar Midden-Rusland gaat, vrijwel onmo gelijk gemaakt. Ook in het Zuiden werden eenige belangrijke plaatsen bezet. Noworos- sisk, de vllootbasis in de Westelijke uitlbopers van den Kaukasus is geval len en daarmede beschikt de Zwarte Zeevlloot der Sovjets nog slechts over de haven Toeapse, Peti. en Baatoemi, die in nog mindere mate dan Nowo- rossisk voor de verzorging van een oorlogsvloot ingericht zijn. Terwijl het schiereiland! Taman reeds van zijn verbindingen ,naar het Dosten was" afgesneden, werd dit ge- biedi thans, mede door een Landing vanuit Kertsj, geheel! bezet. In ver band met-de in groote trékken gelijke omstandigheden op dit schiereiland ten bij1 Dieppe, is er van Duitsche zijde op gewezen, dat deze landinlg, in en kele uren door gewone troepen fat leen succesvol einde werd gebracht, terwijl de verliezen gering waren. In de maand Augustus werd door de Duitsche marine en het lucht wa pen ruim 800.000 ton geallieerde scheepsruim te tolt zinken gebracht. Ook1 ditmaal werd het grootste ge deelte hiervan door dn.ifcbooten..naar den bodem der zee gejaagd. Deze verhouding komt iook tot uitdrukking in het feit, dat sedert het begin van den oorlog meer dan 20 millioen ton tot zinken werdi gébracht door Duitsche strijdkrachten en de duik" bootvloot hiervan 12 millioen ton voor £ijn rekening nam. Een Spaan,s.che kabinetswisseling die onverwachts te Madrid werd be kend gemaakt, gaf veel stof tot gis singen. Behalve enkele andere mi nisters ging ook* Serrana Suner lieen als minister van buitenlandsche za ken en werd vervangen door gene raal Jordana, een- militaire figuur, Idie evenwel tijdens den burgeroor log dezen post reeds eerder heeft bekleed. Hoewel de meeningen over de gevolgen der reorganisatie nog uiteenliepen, slaat het vast, dat deze een nog sterker concentratie der na tionale krachten in handen vanFrah- co teil gevolge zal hebben. Het viel vele waarnemers op, dat generaal Jordana direct na de over neming der portefeuille den Duit- schen gezant te Madrid ontving. In dit onderhoud zal ongetwijfeld de verzekering zijn gegeven, dat de bui tenlandsche politiek van Spanje in den geest van vriendschap met de spil zal blij ven Reeds eenigen tijd bestond aanlei ding tot de verwachting, dat de strijd in Egypte spoedig zou Ppleven. Toen dan ook uit Londen werd gemeld, dat Rommel tot het offensief was overgegaan, werden allerwege groo te gebeurtenissen verwacht. Berlijn bleef echter zeer, terug houdend en weldra melden ook ge allieerde oorlogscorrespondenten uit Noord-Afrika, dat de gevechten nog in een -stadium van voorbereiding verkeeren. Een opleving van den strijd bleek echter ook uit de Duit sche en Italiaansche legerberichten, die van levendige verkenningsacties en groote luchtgevechten melding maakten. Naar aanleiding van allerlei ge ruchten heeft het Fransche mini sterie van voorlichting officieel ge dementeerd, dat Duitsche troepen steunpunten in Fransch-West-Afrika zouden inrichten. Door verschillende omstandighe den als de oorlogsdeelneming van het aan de andere zijde van den Atlantischen Oceaan gelegen Brazi lië en de geallieerde transporten door Midden-Afrika krijgt dit gebied thans verhoogde beteekenis. De gouver neur-generaal Boisson is onlangs on verwachts te Vichy aangekomen, waar hij een langdurig onderhoud met maarschalk Pétain had, ilnder- tijd heeft hij de vlootbasis Dakar met groot succes tegen een Engel- schen overval verdedigd. Behalve Spanje heeft ook Japan van minister van buitenlandsche za ken gewisseld. Minister Togo trad af en Zijn functie wordt voorloopig door den minister-president Tojo, die tevens minister van oorlog is, waar genomen. Tevens werd een nieuw ministerie opgericht, dat alle zaken op het gebied van politiek, ocono- mie en cultuur in Groot-Oost-Azië zal behartigen. In de geallieerde lan den wordt als gevolg van deze kabi netswisseling een scherpere houding van Japan ten opzichte van de Sov jet-Unie verwacht. De instelling van het ministerie Grööt-Oost-Azië beteekent niet, dat de bezette gebieden als Ned. Indië- thans niet meer onder militair be stuur blijft voorloopig van kracht. Het meerendeel der spoorwegen in Ned.-Indië is thans weer in bedrijf gesteld, waartoe vooral op Java, dat voortaan Djawa zal heeten, vele. her stellingen moesten worden verricht. De suikerrietteelt op dit eiland zal in onverminderden omvang worden voortgezet evenals overige cultures ZOO1 cJftt allerlei res tic liep lannen blijk baar niet wórden uitgevoerd. Ten Noorden van Australië duurde de .strijd voort. De Japansche op marsch op Nieuw-Guinca schijnt ze kere vorderingen te maken, terwijl de Amerikaansche troepen op To- lagi en Guadalnacar in de Salomons eilanden hun posities handhaven. Ondanks zware aanvallen der ge allieerde luchtstrijdkrachten slaag den de Japanners er echter in op #!idere eilanden versterkingen aan land te brengen. OVERPLAATSING KANTOOR W.H.N. EN N.V.D. TE 's BOSCII Met ingang van Maandag 7 Sep tember zijn alle afdeelingen van het Provinciaal Kantoor van Winterhulp Nederland en Ned. Volksdienst, met uitzondering van de afdeeling Finan ciën, overgeplaatst naar H i n t h a- merstraat 100. De afdeeling Financiën blijft ge vestigd in Vughterstraat 24. Het telefoonnummer van de afd. Financiën is evenals voorheen 4138, terwijl het nieuw gebouw voorloppig te bereiken is onder no. 5925. voor de Provincie Noord Brabant Aanvullende slrooloewijzing voor géiten, varkens en rundveehou ders. Zelfver bouwers van graangewassen kan uit eigen pogst het volgende worden toegewezen. 1) Geiten, varkens en veehouders die geen groot vee houden kan een toewijzing van 100 kg', stroo per geit of varken worden yerstrekt. 2) Voor het afdekken van stKx> mijten van graan van oogst 1942 kan een strootoewijzing van 500 kg stroo per mlijt van de opbrengst van 1 ha. met graangewassen beteeld oppervlak worden gegeven. 3) Wanneer het dekken van stroo- cLaken noodzakelijk blijkt, .kan daar voor, nadat men hiervan den plaat selijk bureauhouder in kennis heeft gesteld, stroo worden beschikbaar ge steld. 4) Voor schapen kan 400 Jrg. per jaar worden toegewezen, doch alleen wanneer het aantal .schapen, dat óp het bedrijf wordt .gehouden, in ver houding tot het aanwezige groot vee zoo groot is, dat aangenomen kan worden, dat van ,het stroo, voor het grootvee toegewezen", niets kan over blijven om ook de schapen nog te strooien. Verbouwers van graan, die voor deze toewijzingen in aanmerking ko men, dienen zich ,tot den plaatselijk bureauhóuder te wenden. Gebruik van paarden langs de Bel- gisehe grens. Nu alle paarden een identiteitsbe wijs hebben gekregen, moeten de paardenhouders langs de Belgische grens er nog op gewezen worden, dat de voerder van liet paard, binnen een strook van1 3 km., steeds het iden titeitsbewijs bij zich, moet hébben en te allen tijde moet vertoornen op ver zoek van daartoe bevoegde personen. Het afdekken van aardappelen en stroomijten. Wanneer landbouwers hun graan afcLorschen en een stroomijt opzetten wordt door hen niet altijd voldoende zorg besteed aan het afdekken van den stroomijt. In verband met de ne telige stroopositie kan dit piet toe gelaten worden. Daarom dringen $vij er bij de dorschers op aan, dat zij hieraan de meeste zorg besteden. In het eigen belang van de aard appeltelers moet er ook op .gewezen worden, dat zij bun aardappelen niet moeten afdekken met ziek aardappel loof. Na het rooien is het beter stroo te gebruiken, dat later dan nog voor het inkuilen van aardappelen,, bieten, penen enz. kan worden gebruikt. Geldige kunstmesl- Kunstmest. zegels. Met ingang van 3 .September 1942 is geldig verklaard Stikstof, bonnen serie voorzien van opdruk 3. Deze stikstof zegels met opdruk no. 3 blijven geldig tot ,30 September 1942. De verbruikers dienen ter voor te zorgen deze bonnen uiterlijk 26 September a.s. bij hun .Leverancier in te leveren. Het is reeds gebleken, dat met vervaldata door de verbruikers niet voldoende rekening wordt gehouden, met het gevpllg dat bij ruiling van vervallen bonnen de 'daarvoor ,g es tel de boete moet warden betaald. Deze boete bedraagt boven het retributie- bedrag f0.25 per kg. .zuivere stik stof en f 0.10 per "dag zuivere kali of fosforzuur. Exlra kunstniesttoewijzing voor ver bouw van koolzaaid-raapzaad e.d. Naar aanleiding van verzoeken wel ke ons bereiken voor extra kunst- mesttoewijzing Voor den verbouw yan koolzaad, bouwmaan zaad, raapzaad e.d. vestigen wij er de aandacht op, dat deze extra toewijzing pas kauwor den berekend bij het indienen van het aanvraagformulier voor de definitie ve ku n stmes t toewijzing:1 19421943. Zooals uit 'eerdere publicaties he kend is, moet iedereen diie een voor- loopige kun st mest toe wij zing ontvan gen heeft over het bemlesting;sjaar 19421943 nog een aanvraagformu lier indienen, waarop de huidige be drijf stoestand moet worden ingevuld. Publicatie van nadere bijzonderhe den omtrent deze in fe dienen aan vraagformulieren kan binnen afzien- baren, tijd. worden tegemoet gezien. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbraibant. Te weinig haver en erwten ingeleverd. Niet alleen veehouders, die .te wei nig melk inleveren, wordjen krachtig an ge pakt, doch O'ok landbouwers, (die een gedeelte van hun oo'g'st langs on wettige kanalen* van de hand doen en niet bij de Provinciale Inkoop Cen trale \an Akkerbouwproducten inleve ren, zien zich den laatsten tijd tot hooge boeten veroordeeld. Zoo beeft "zich dezer dagen voor den Tuchtrechter, te Tilburg: een land bouwer uit Zegge (gem. Rucphen) te verantwoorden gehad, die op grond van de dorsch-cijfers van zijn bedrijf en andere factoren een hoeveelheid haver en erwten van dien oogst 1941 voorhanden of in voorraad had moe ten hebben, die hij! dien dag echter niet ter beschikking van de P.I.C.A. had. De Tuchtrechter heeft den man op dien grond veroordeeld tot betaling van een geldboete van f 2000.' Hooge boeten door den tuchtrechter opgelegd. Landbouwers en veehouders, die hun plichten ten aanzien van de voed selvoorziening van ons volk in ern stige mate verzaken, hebben zich, bij ontdékking van h.un met de voor hen gelden voorschriften strijdiige hande lingen, voor den Tuchtrechter te ver antwoorden. Met het nijpender wor den van de voedselpositie worden be doelde handelingen ham steeds zwaar der aangerekend. Reeds eerder zijn ffevallen gemeld, waarin veehouders, die niet al hun beschikbare melk aan een melkverwerkend of standaar- disatiebedrijf afleverden, zich hooge boeten zagen opgelegd. Dezer dagen veroordeelde de Tuchtrechter te Assen een veehouder te Meppel voor bovengemeld feit tot f1000.boete. De Tuchtrechter te Arnhem legde een landbouwster te Haaften voor hetzelfde feit eveneens een geldboete van f 1000.— op; Zij had bovendien, terwijl zdj daartoe niet gerechtigjd was, een hoeveelheid kaas bereid. In een ernstiger geval veroordeelde de Tuchtrechter te Alkmaar twee ge broeders, landbouwers te Sloten (gem. Amsterdam), resp. tot een geldboete van f6.000.en f3000. DOODVONNIS WEGENS BEZIT VAN WAPENEN 's-Gravenhage, 9 Sept. Het Duit sche' Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied heeft den Nederlandschen Staatsburger Pie- ter Johan van Loon uit Rotter dam wegens het bezit van wa penen ter dood veroordeeld. De thans 53-jarige beklaagde Pieter Johan van Loon was eige naar van een cafébedrijf te Rot terdam. Op 21 April was de be klaagde in zijn café met een man in twist geraakt. Toen de man aanstalte maakte het café te ver laten, liep de beklaagde paar zijn slaapkamer en haalde daar een met zes scherpe patronen gela den pistool. De beklaagde volg de den man op straat en loste een schot In de lucht om hem schrik aan te jagen. Hoewel de beklaagde op de hoogte was van de voorschriften inzake het be zit van wapenen en van de zwa re straffen die in verband hier mede zijn vastgesteld, hacthij het bijna twee jaar lang opzettelijk achterwege gelaten, de pistool en de munitie in te leveren, en had hij het wapen in zijn bezit gehouden. Het Duitsche Oberge richt heeft zich derhalve genoopt gezien, de zwaarste straf toe te passen, die de wet voorschrijft. Ook dit geval beteekent een dringende waarschuwing aan al le Nederlandersook bij het be zit van een vuurwapen dreigt de doodstraf. Een landbouwer te Winterswijk hadl gedurende een lanlge periode zielf zon der daarvoor distributiebescheiden, in ontvangst te nemen, verkocht. Hij1 zag] zich door den Tuchtrechter te Arn hem een geldboete van f 2.000.ppr gelegd. Een boete van piet minder dajft f 7000.werd opgelegd aan een kaas handelaar üe Arnhem, die op een hern door tie Zuiveipen.trale toege zonden formulier moest opgeven de hoeveelheid kaas, die !h|ij van, be paalde categorieën handelaren hadl aangekocht. Deze hoeveelheden had hij veel te hoog opgegeven. Behalve met een boete vfin f7.000.werd hij nog gestraft met onvoorwaardelijke schrapping als georganiseerde bij! de Zuivelcentrale voor den tijVl van één jaar. L i- Huisslae'htingsregeling. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant kan in zeer speciale gevallen aan 'groote gezinnen, waar van de Volwassen kinderen mede in het land- of tuinbouwbedrijf .intensie ve, lichamelijke arbeid verrichten, een derde huisslachtingsvergnnning ver- leenen. Aanvragers moeten minstens' een mestaontract hebben* afgesloten. Ver der moeten zij ten genodge van de L.C.O.N. kunnen aantioonen, dat hun bedrijf voldoende afvallen en/of ruw- vceder oplevert om de buisslachtings- en oontradvarkéns 'tot slachitrijpbeid te mesten. Aanvragen uitsluitend te richten tot den plaatselijk bureauhouder. Regeling meerwaardig rundvee. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant vestigt hierbij noig- maals de aandacht op bovenstaande regeling, waarbij het mogelijk is meerwaardig rundvee vooir afslach ting te behoeden en over tie brengén naar veehouders, wier veebeslagdoor aanvulling met deze meerwaardige runderen kan worden verbeterd. Speciaal heeft men hier op het oog de geregistreerde vaarspinken. Belanghebbenden kunnen zdchvoor nadere inlichtingen wenden tot lien Directeur van de zuivelfabriek, waaxT bij zij zijn aangesloten. 1 Vervoer van stroovlas. De Landbouw- Crisis Organisatie voor Noordbrabant afd. Vlas, maakt hierdoor aan belanghebbenden be kend, datalet vervoer van stroovlas door den teler van het land naar de bedrijfsgebouwen alleen dan vrij is, indien de afstand niet meer dan 10 km. bedraagt. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 12 Sept. 7 08 8.04 Zondag 13 Sept. 7.10 8.02 Maandag 14 Sept. 7.12 7.59 Dinsdag 15 Sept. 7.13 7 57 Woensdag 16 Sept.' 7.15 7.54 De Duitsche opmarsch in hét Kaukasusgebied wordt door geen hindernis gestuit. De bolsjewisten hebben de brug- laten springen, zoodat de rivier in het gebergte op een ondiepe plaats moet worden overgestoken PK Scshütze-PBZ-R-P H m l

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1