Distributie- mededeelingen. Buitenlandsch Overzicht Binnenlandsch Overzicht Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Officiëele Landbouwmededeelingen No 6800 Vrijdag 25 September 1942 VERD U1STEREN: Dit blad verschijnt WOENSDAQMORQ EN en V R IJ DAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent- per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 579 cent. Qroote letters naar plaatsruimte. - AdvertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Aan het Oostfront werden hevige gevechten om Stalingrad aan de Wol- ga gievoerd, 'die tot de vrijwel volle dige bezetting! der stad leidden. Sta lingrad .werd door de bolsjewisten zeer hardnekkig verdedigd., omdat het de schakel vormt tusschen het Zuiden en het midden van het front. Boven dien is Stalingrad in zeikeren zin eeri symbool' van bet bolsjewistische re gime, daar deze stad in de revolutie- jaren onder de persoonlijke leiding van Stalin togen de witte Legers ver dedigd werd. Ditmaal is de verdedi ging echter mislukt. In ie le straatge vechten drongen Duitsche troepen steeds verder in Stalingrad door. Elk huis was in een kazemat herschapen en moest afzonderlijk belegerd en ge nomen worden. Terug trekken kon den dé bolsjewisten niet, 'daar met de Oostelijke oever van de Wolga geen Verbinding bestond en zij bij pogin gen om de rivier over te steken door hun eigen troepen beschoten worden. Ter ontlasting van Stalingrad her nieuwden de bolsjewisten hun aam vallen ojp het Duitsche brugjgehoofd bijl Woropesj, die eenigen tijd ach terwege waren gebleven. Deize had den geen resultaat evenals zware tankaanvallen ten Zuiden van het II- mienmèer. Aan d£ Terek werden" op de Noor delijke hellingen van den Raukasus eenige steden stormenderhand geno men. De brood- en vleeschrantsoenep in Duitschland zullen met ingang van 19 October verhoogd worden. Voor den normalen verbruiker zal het rant soen brood, dat thans 2000 gr. be draagt, tot 2250 gr. verhoogd wor den. Het vleeschrantsoen wordt met 50 gr. per week verhoogd en bedraagt dus in bet vervolg 360 gr. per weel Voor hen, die zwaren oir nachtarbeid verrichten, zijn nog hoogere rant soenen vastgesteld. Verschillende factoren hebben de ze verhooging mogelijk gemaakt. De oogst in Duitschland is ondanks den strengen winter gloed geweest. Ver der is de Duitsche leefruimte door het succes der wapenen in bet Oos ten aanzienlijk uitgebreid. En ten- sjotte heeft de Europeesche produc tieslag uitstekende resultaten gehad, zoodat Duitschland zijn leveranties aan landen, die zichzélf niet Tcunnen voorzien. in sterke mate kan beper ken. Twee persoonlijke afgezanten van Roosevelt, die elk een boodschap van den president bij zich hebben, bereik ten bun plaats van bestemming. W ill- kie kwam te Koeibysjew aan en bracht een kort bezoëk aan Moskou. Hij' verklaarde, dat hem wel vijftig maal naar bet tweede front gevraagd was, maar deed uiteraard geen bin dende belofte. In het Vaticaan arriveerde Myron Taylor, de vertegenwoordiger van Roosevelt bij den Paus, die ge rui men tijd afwezig is geweest. Wellicht zal hij zijn destijds mislukte poging her halen om den Paus tot een meer gun stige houding ten opzichte van de Sovjet-Unie te bewegen. Een Engelsche onderneming tegen Tobroiek, die de verwoesting dier na- veninstallaties ten doel had, is totaal mislukt. Tobroek beeft door zijn goe de haven groote beteek enis voor de ravitailleering der Duitsch-Italiaan- scbe troepen in Noord-Afrika. Na een grootien luchtaanval landden onder lekking van oorlogsschepen troepen aan weerszijden van de stad, dieech- er niet door de verdediging konden ar eken. Een groot aantal gevangenen werd gemaakt, terwijl èenige kruisers en torpedojagers tot zinken werden ;ebracht. Op Madagascar trokken deFran- ;chie troepen langzaam en onder ver nieling 'der kunstwerken voor een verpletterende overmacht terug. De strijd beeft geen hevilg karakter en aelfs liepen verschillende geruchten >mtrent een wapenstilstand. Deze wer den ecbtet. door Vidhy officieel' ge dementeerd, daar de Engelsche ei- ?cben onaanvaardbaar waren. De benoemingen van twee nieu we ministers in Japan gaf aanleiding tot allerlei gissingen. Tani volgde Togo als minister van- buiten'andsche zaken op en verklaarde reeds aan stonds, dat "hij ten aanzien van de Sovjet-Unie en de andere mogend heden dezelfde politiek zou voeren als zijn voorganger. Daarmede zijn ge ruchten uit geallieerde bron over een scherpere houding van Japan ten op zichte van de Sovjet-Unie onjuist ge bleken. Tot minister zonder porte feuille werd A°ki benoemd, die na 1 October waarschijnlijk met de lei ding van het nieuwe ministerie voor Groot-Oost-Azië belast zal worden. Een correspondent op Java van een Japansch blad publiceert eenige gege vens over het opbouwwerk, dat op dit eiland tijdens zes maanden militair 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 26 Sept. 7.3t 7.31 Zondag 27 Sept. 7.32 7.29 Maandag 28 Sept. 7.34 7.27 Dinsdag 29 Sept. 7.36 7.24 Woensdag 30 Sept 7.38 7.21 bestuur verricht werd. De inheemsche ambtenaren en politiemannen konden hun positie behouden; ter aanvulling werden Japanners op de belangrijke posten geplaatst. A Te industrieën, die door de Nederlanders verwoest wer den bij hun terugtocht, zijn weer her steld. De prijzen zijn gestabiliseerd op het peal van voor den oorlog!. "Het geheele verkeer op het eiland is weer volledig in orde. (V.P.B.) Het Verordeningenblad bevatte de ze week eenige belangrijke zaken. Zoo verscheen o.m. een wijziging van het besluit intake de vervreemding van landbouwgronden. Deze wijzi ging zal de ongebreidelde splitsing en vervreemding van deze gronden tegengaan, terwijl in de toekomst geen overdracht of splitsing meer mogelijk is zonder de toestemming der grondkamers. Tevens verscheen een verordening inzake de uitvaardiging van z.g. „straf be velen". Lichte overtredingen waarvan kan worden aangenomen, dat het bewijs geleverd is, kunnen nu sneller berecht worden, zonder dat hiertoe nog een zitting van het gerecht noodig is. Te Rotterdam zullen 40.000 arm lastigen en steuntrekkers dit jaar een Kerstverrassing ontvangen, bestaan de uit 1 kg roggebrood, 30 kg aard appelen, 4 kg groenten, 1,2 kg peul vruchten. Dit alles zonder bon. Zij hebben dit buitenkansje te danken aan de schitterende resultaten, wel ke de Rotterdamsche gemeentelijke productieslag in de plantsoenen en parken heeft afgeworpen. die gebieden ontzaglijk groot .zijn, doch dat passiviteit van de zijde der Nederlander^ op dit oogenblik ge lijkstaat met landverraad. Ook de Nederl. Boerenleider Roskam, heeft inmiddeLs eenige mededeelingen ge daan over de resultaten van zijn on derzoek als hoofd van de afdeeling Landbouw der N.O.C. in het Oosten. Ook op dit gebied is er voor de Ne- derlahdsche boeren ontzaglijk veel te bereiken. Nederland zal na den oorlog 'in het Oosten een gebied krijgen, ongeveer zoo groot als het land zelf is, om te koloniseeren, doch int ass enen is het zaak, dat er reeds het noodige pionierswerk wordt verricht. De N.O.G. heeft reeds twee proefboerderijen overgenomen in de Oekraïne, welke als scholingsinsti tuten dienst zullen doen. Ir. Mussert heeft te Rolde het woord gevoerd op een gewestelijken landdag der N.S.B. (welke thans N ati on a al - S oei alis tische Beweging der Nederlanden heet). Hij riep ons volk opnieuw op tot Europee,sche so lidariteit, opdat het eenmaal weer een trotsch soldatenvolk en geen volk van slaven moge zijn. Rost van Toimingen heeft verslag uitgebracht van zijn reis naar het Oosten als president van de Nede'r- landsche Oost-Compagnie. Hij con stateerde, dat de mogelijkheden voor het Nederlandsche bedrijfsleven in T VOETGANGERS fs een „oversteek" aanwezig, dan beduidt dat kort en goed, dat U hier moet oversteken, let vooral op 't woordje moet. VEILIG VERKEER i voor de Provincie Noord-Brabant Vervoerbewijzen voor varkens. Kennelijk drachtige zeugen, natte zeugen en stamboekzeugen kunnen behalve van. boerenbedrijf naar boe renbedrijf thans ook op. vervoer be wijs vervoerd worden van boeren bedrijf naar dat van een handelaar. Voor vervoer van biggen kan één vervoerbewijs worden uitgeschreven mits rechtstreeks vervoer van het eene bedrijf of markt naar hetzelfde bedrijf. Voor biggen, naar dè markt vervoerd, is voor iedere big een apart vervoerbewijs vereischt. De extra-aanslag op rundvee 1942. Het is noodig gebleken, binnenkort aan de veehouders nog een extra- aanslag op hun melkvee en jongvee te leggen. 1. de toewijzing per 1 December 1942 is in het algemeen een tiende lager dan.de toewijzing per 1 Decem ber 1941. Dit verschil der toewijzin gen van een tiende, vermenigvuldigd met 375 kg. zal het aantal nog te leveren kg. vormen van deze cate gorie. 2. het overtollige jongvee wordt ook nog extra aangeslagen. Is het aantal stuks vrouwelijk jongvee be neden 1 jaar, dat bij de telling van 1 Sept. 1942 aanwezig was, grooter dan het aantal, dat per 1 Dec. a.s. mag worden aangehouden (een vijfde van het bedrijf,smaximum), dan zal dit grooter aantal stuks ook geleverd moeten worden. Dit wordt dus niet omgerekend in kg. Het overtollige aantal stuks jongvee, dat geleverd wordt, zal minstens 60 kg moeten wegen. Den extra-aanslag kan de veehou der nog ontkomen, wanneer hij zijn overtollig vee voor I'S October a.s. heeft opgeruimd. Bolraapkoptouwen. Wij wijzen er nogmaals op, dat het vee, op de overnamemarkten aangevoerd, voorzien moet zijn van bolraapkoptouwen. Het gebruik van papieren touw is verboden.' Geen fruit mag verloren gaan. De mogelijkheid bestaat, dat door stagnatie in het vervoer, wegens om standigheden e.id. fruit door bederf dreigt verloren te gaan. Dit moet tot élken prijs worden voorkomen en dit zou kunnen gebeuren, door aan dergelijk fruit een andere dan de normale bestemming te geven; doch vaak staan aan dengene, die krachtens zijn beroep ovier fruit be schikt, wettelijke maatregelen als le veringsplicht aan de veiling, verbod van rechts treek sche levering aan con sumenten in den weg. In dergelijk geval kan men zich wenden tot den plaatselijk bureau houder of de veiling, die dan ont heffing kunnen verleenen van bepa- gen op stuk van de voedselvoorzie ning, mits natuurlijk ten overvloe de kan worden aangetoond, dat het fruit in dergelijke omstandigheden komt te verkeeren. Misbruik van deze toeschietelijk heid zal ten strengste worden'tegen gegaan. I f Ü1I Inlevering Kunshnestzegels. Stikstofzegels met opdruk 3, moe ten uiterlijk 26 September bij den plaatselijk bureauhouder zijn inge leverd. Inlevering aanslagkaart versche kip peneieren. De Próv. Voeclselcommissaris voor Noordbrabant brengt ter kennis van de georganiseerde- en niet-georgani- seerde kip penhouders, dat de aan slagkaart voor de verplichte leve ring van versche kippeneieren 1942, zoo spoedig mogelijk moet worden ingeleverd bij den plaatselijk bureau houder van hun district, ongeacht of zij al of niet aan him leverings plicht hebben voldaan. Bezwaarschriften tegen de ver plichte levering van versche kippen eieren, die na deze publicatie nog in ons bezit komen, worden niet meer in behandeling genomen, aangezien de leveringstermijn per 20 Sept. '42 is verstreken. Verhooging rundveelevering. De Prov. Voedselcommissaris voor Noordbrabant maakt aan rundvee houders bekend, dat de verplichte rundveelevering van hen, die hun schapen naar "Ieders verkocht heb ben, doch nog niet voldaan hebben aan hun verplicht© schapenlevering, verhoogd zal worden met ten hoog ste 100 kg per schaap, dat nog in gevolge de verplichte schapenleve ring moet worden geleverd. De Prov. Voedselcommissaris voor N oordbrabant. BEKENDMAKING. Het bureau van den Weear- machtsbevelhebher in Nederland deelt het volgende mede: Herhaaldelijk is geconstateerd dat burgers de plaatsen nade ren, waar vijandelijke vliegtui gen zijn neergestort ofwaar vliegtuig- onderdeelen 1 verspreid liggen, oni zich ui trusting sstukl- ken of voorwerpen toe te eige nen Hiertegen wordt dringend ge waarschuwd. Wie zich n.l. uitrustingsstuk ken van vijandelijke vliegers, óf onderdeelen of instrumenten van vijandelijke vliegers toeeigent, en daardoor voorwerpen, die tot den in de lucht behaalden buit behooren aan de Duitsche weer macht onttrekt, onverschillig, of er sprake is van zaken die als onbeteekenend voorkomen, be gunstigt hierdoor den vijand en kan met den dood gestraft wor den. GEMEENTE VEEN. Uitreiking bonkaarten 11© period!©. De uitreiking der nieuwe bon kaarten zal voor deze gemeente als volgt plaats hebben: Voor houders van Boterbonnen (Inlegvellen K) Maanrfag 28 September 1942. Veen, van 1.303 uur. V oor houders van Vetbonnea (inlegvellen L): Maandag 28 September 1942. Huisnos. 125 van 9.1510.15 uur. Nos. 2650 van 10.1511.15 uur. Nas. 51—75 van 11.15—12.15 uur. Dinsdag 29 September 1942. Nos. 76—100 van 9.15—10.15 uur. Nos. 101125 van 10.1511.15 uur. Nos. 126-T-150 van 11.15—12.15 uur. Nos. 151175 van 1.303 uur. Woensdag 30 September 19642 Nos. 176—200 van 9.15^-10.15 uur. Nos. 201—225 van 10.15—11.15 uur. Nos. 226250 van 11.1512.15 uur. De uitreiking heeft plaats in het' café bij de Gez. Vos. Tegelijk met de nieuwe bonkaar- 1 ten, zullen ook weer nieuwe aard- appelkaarten worden uitgereikt aan die gezinnen, welke geen zelf verzor ger van aardappelen zijn en een aanvraagformuliertje MD 32 terver- krijging van aardappelkaarten over leggen. Deze aanvraagfarmuliertjesi zullen in een bakje in het uitreikings lokaal (wachtlokaal) aanwezig zijn, zoodat ze daar door belanghebbenden kunneri worden genomen en inge vuld. Wanneer men geen briefje in vult, worden geen aardappelkaarten uitgereikt. Er dient rekening mede te wor den gehouden, dat ieder op de vast-, gestelde tijden zijn bonkaarten af haalt aangezien geen na-uitreiking meer plaats heeft. Direct bij de ontvangst moeten al le bescheiden door belanghebbenden worden gecontroleerd, aangezien la ter geen reclames meer worden aan genomen. In verband hiermede zal in het uitreikingslokaal een lijst op hangen, waarop is vermeld op welk© bescheiden men recht heeft. Aan personen beneden 18 jaar worden geen distributiebescheiden af gegeven. IliJuL voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Voor ruim 90.000 toeschouwers vond Zondag in het Olympia-stadion te Berlijn de 15de voetbal-landenwedstrijd tusschen Duitschland en Zweden plaats. De Duitsche doelverdediger Jahn in actie Hoffmann-Stapf-Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1