Buitenlandsch Overzicht Buitenland Binnenlandsch Overzicht Officieels Berichten Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6302 Vrijdag 2 October 1942 V ER D UI STER EN: Officiëele Landbouwmededeelingen lAND VAN Atföft Dit blad verschijnt W O EN SDAQMORQEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/» cent. Qroote letters naar plaatsruimte. Advertehtiën worden tot Dinsdagmiddag 1 onr ea Vrijdagmorgen 9 tmr ingewacht. De strijd om Stalingrad, waarvan nog-enkele gedeelten door de bolsje wisten hardnekkig verdedigd wor den, ging met onverminderde hevig heid voort. Vele wijken zijn thans in Duitsche handen en volledig van den vijand gezuiverd. De Duitsche troepen zijn op verschillende pun ten tot de Wolga opgerukt, aldus de stad, die over een afstand van 20 km langs deze rivier gebouwd is, in af zonderlijke haarden van verzet ver- deelend. Verwoede aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten op de grendels telling ten Noorden der stad mislukten. In het Kaukasus werden weder om gestadige vorderingen gemaakt in de richting van hét oliecentrum Grosnyi, dat in het stroomgebied van den Terek ligt. Deze rivier, die in den Kaukasus ontspring en ten Noorden van het gebergte een scher pe bocht ~na*r het Oosten maakt, is in zijn bovenloop op enkele pun ten bereikt en overschreden. Wederom mislukten vele vijande lijke aanvallen bij Woronesj, Rzjew en het Ilmenmeer, die als ontlas- tingspogingen voor het front hij Sta lingrad bedoeld zijii. Na de groote convooicatastrophe in de Noordelijke IJszee, waarbij de geallieerden 270.0)010 brl. verloren, boekten Duitsche duikhooteil we derom groote successen. 19 schepen met een totalen inhoud van 125.000 ton werden naar den bodem der zee gejaagd. Twee dagen later kw9m het bericht, Idat opnieuw 101.0p0 brt. vrachtruimte tot zinken waren ge bracht. Ditmaal behoorden hiertoe ook 3 groote passagiersschepen, die met troepen, wapens en munitie op weg van de Ver. 'Staten naar Enge- Jand waren. Nog vóór het einde van deze maand was daarmede bijna een millioen ton brt. aan de Duitsche strijdkrachten ten offer gevallen. Ter gelegenheid van het 2-jarig be staan van het Driemogendhedenpact heeft de Duitsche Rijksminister van buitenland,sche zaken, Von Ribben- trop, een groote rede uitgesproken. Hij verklaarde, dat dit pact vooral was, gesloten om de Ver. Staten van den oorlog af Je schrikken; Roose velt heeft de waarschuwing echter in den wind geslagen. De voedsel- en de grondstoffenpositie van Duitschlaiid Italië en Japan is thans zoodanig, dat de tijd niet meer voor de gealli eerden werkt. Ook in strategisch op zicht nemen deze landen onneem bare militaire posities in. De bom men, waarmede de Engelschelucht macht momenteel de Duitsche bur gerbevolking tracht te terroriseeren zullen Ier gelegener tijd vergolden worden. Tenslotte zei Von Ribbenlrop, dat nog een zware strijd door de landen, van het Driemogendhedenpact moet worden gevoerd. Zij zijn echter in elk opzicht voorbereid en zullen den vijand steeds njëuwe slagen toebren gen, totdat deze het hopelooze van zijn pogingen z.al inzien. In Frankrijk is staatssecretaris Benoist Mechin van zijn post ont heven. Hij is president van het Le- @on Tricolore en wordt ais een goed kenner van Duitschland en het na- tionaal-socialisme beschouwd. De Brinon en Platon blijven als staats secretarissen aan den chef der re geering toegevoegd. Alle geruchten over een kabinetscrisis werden door Laval tegengesproken; hij zal zijn tot dusverre gevolgde politiek blij ven volgen en teleurstellingen noch verwondering over den koers van zijn politiek zullen hem van zijn doel einden afbrengen. De Fransche regeeringschef ver klaarde voorts, dat Duitschland 150 duizend vakarbeiders uit Frankrijk wenscht en in rail 50.000 krijgsge vangenen zal vrijlaten. Ongeveer 20 duizend Fransche arbeiders zijn reeds naar" Duitschland vertrokken. L'aval wees er tenslotte nog op, dat er sinds den wapenstilstand ruim 600.000 krijgsgevangenen zonder te genprestatie zijn vrijgelaten. De Zweedsche gemeenteraadsver kiezingen hebben verlies voor de so ciaal-democraten en dè^rechtsche par tij, daarentegen winst- voor de boe renpartij en de communisten opge leverd. De communisten gingen voor al in de groote steden ten koste van de sociaal-democraten in stemmen- aantal vooruit. Een dergelijke com munistische vooruitgang in een land, dat nog altijd buiten de Europee- sche werkelijkheid leeft, heeft niet nagelaten te Berlijn commentaar uit te lokken. Deze ontwikkeling is voor Duitschland wel is waar geen ver rassing, maar-moet door Europa in zijn gemeenschappelijken strijd te gen het bolsjewisme met aandacht worden gevolgd. De Britsche ambassadeur te Ma drid, Sir Samuel Hoare, vertoeft thans te Londen. Deze vroeger me destander van Chamberlain is een der weinige Britten, die zich nog uit eigen aanschouwing een beeld kan vormen van de stemming in Europa en derhalve trok èen rede, die hij in Engeland hield, zeer de aandacht. Hoare verklaarde, dat de beste vrienden van Engeland de vrees koes teren, dat een nederlaag van Duitsch land anarchie en chaos voor geheel Europa beteakent Engeland kan dan ook niet volstaan niet te wijzen op net Atlantische Charter en de re devoeringen van Churchill en Roo sevelt maar moet ook levensmidde len en soldaten ter beschikking kun nen stellen. „Holle phrasen en vage beloften vinden in Europa geen ge hoor meer." Ook moeten de Engel- schen zich bewust zijn, dat zij bij een overwinning geen volk kunnen dwingen een bepaalden rageeriugs- vorm aan te nemen. Te Berlijn werd naar aanleiding hiervan gezegd, dat de nieuwe ide- ën ook volgens Engelsche opvatting bij de Europee,sche volkeren reeds diep wortel hebben geschoten. Verder acht men het belangwek kend, dat Hoare aan de Engelsche verzekeringen, dat de Sovjet-Unie geen territoriale aanspraken in Eu ropa zal doen gelden, blijkbaar geen waarde meer hecht. In Noord-Afrika waar de bijkans ondragelijke hitte thans" vermindert, zoodat een herleving van den strijd te verwachten is, blijven beide par tijen voofloopig elkanders sterkte aan het front bij El Alamein verkennen. Na hun mislukte landing bij To- broek ondernamen de Engel,schen wederom een actie ver achter de Duilsch-Italiaansche linies, maar dit maal over land. Bij de oase Djalo, ruim 300 km ten zuiden van Ben gasi, verschenen plotseling Engel sche strijdkrachten met geschut en tanks., die een aanval op de Itali aan,sche bezetting deden. Deze werd echter afgeslagen, zoodat de aan vallers zich moesten terugtrekken in de eindelooze woestijn. Zoowel in de Belgische Kongo als in Zuid-Afrika zijn onlangs Ameri- kaansche troepen aangekomen, wier sterkte in laatstgenoemd land op 20.000 man wordt geschat. Tevens wordt momenteel de oprichting van een Amerikaansehe opperbevel over Afrika ten zuiden van den Equator voorbereid. De Engelsche s'. rijdier ach ten in dit gebied evenals de „Strij dende Fransehen" zullen onder dit Amerikgansche opperbevel worden gesteld, een nieuw bewijs, dat de in vloed v van Engeland in de geheele wereld voor die der Ver. Staten moe? wijken. VUFLING GEBOREN IN ANGOLA voor de Provincie Noord-Brabant Nieuwe tuinbouwteelt- vergunningen 1943. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST Vergadering „Liefdadigheid of Welvaart" 5 Oct.8 uur te Eethen op liet Ge meentehuis. Spreker: de heen R11411 aker. 6 Oct. om 8 uur te Werkendam in de Nutszaal. Spreker: de heer v. d. Bijl. 7 Oct.8 uur te Heusden in Hotel „Het Wapen van Amsterdam" Spreker: de heer v. d. Bijl. Toegang vrijIeder is welkom'. Conlrole op den vlashandel. Het blijikt noodig den geheelen han del van vlas aan controle te onder- weipen. Bij' den handel zullen ver schillende formaliteiten te vervullen zijn, waarvan wij het volgende on der de aandacht der telers bnengen Restitutie vrachtkosten binnenland- sche groenten en fruit, vervoerd over meer dan. 100 km. Veilplicht van herfstrapen, koolra pen, pastinaken, peen en uien. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 3 Oct. 7.43 7.15 Zondag 4 Oct. 7.44- 7.13 Maandag 5 Oct. 7.46 7.11 Dinsdag 6 Oct. 7 48 7.08 Woensdag 7 Oct. 7.50 7.06 v Op plechtige wijze vond Zondag in den Stadsschouwburg te Den Haag de opname der .19-jarigen van de „H. J." in de N.S.D.A.P. door Hauptdienstleiter Schmidt plaats. .Een overzicht tijdens de gelofte-aflegging Staph Borrius-Pa* Holland nr» .Volgens de Diario de Noticiasheeft een negerin te ^Malaga (Angola) een Vijfling ter wereld gebracht. Evenals in het geval der Cana- deesche vijflingen zijn het 5 meisjes die allen leven en een beslist gezon den indruk, maken. Ter gelegenheid van den „Dag van den ouden Jeugdstorm" werden in het geheele Land bijeenkomsten ge houden van den Nationalen Jeugd storm op Zaterdag 26 September. De leidér van de N.J.S. van Geelkerken sprak de jongens en meisjes toe door middel van een radio-rede; op den Grebbeberg vond een kransLegging plaats op de graven van Nederland- sche en Duitsche soldaten. De dag stond geheel in het teeken van het devies van den N.J.S. „In Gods vertrouwen alles voor het vaderland". Met ingang van 4 October a.s. zal er in de cafe's, restaurants en hotels geen suiker meer gereserveerd mogen worden bij koffie en thee. Tevens is bekend gemaakt de regeling inzake de kolentoewijzing .voor kamerbewo ners en pensionhouders. De secretarissen-generaal van fi nanciën, van bijzondere economische aangelegenheden en justitie hebben een besluit afgekondigd, waarbij de mogelijkheid wordt geopend tot ver plichte aangifte van aandeelen en an dere geen vaste rente dragende waar depapieren, voor zoover deze verkre gen zijn na 31 December 1941. Indien bedoeld bezit meer bedraagt 4an 100.000 gld. is deze aangifte zelfs reeds verplicht gesteld en in dat geval kan de Nederlandsche Bank tot aankoop tegen een bepaalden koers overgaan. Deze maatregelen zijn gericht tegen het verwerven van vermogen zonder arbeid door groote speculanten; zij dienen voorts tot bescherming van den bonafide-bezitter van aandeelen en den kleinen belegger en spaarder, terwijl het tevens de bedoeling is lands dezen weg den beurshandel in het belang van een goed' geregeld kapitaalverkeer in het leven te hou den, zonder dat de velen, die bij den beurshandel betrokken zijn, broode- loos mogen worden. Van overheidswege zijn - maatrege len genomen, dat de arbeiders in vitale bedrijven in het vervolg de gelegenheid zullen krijgen om eens per maand een pond paling te koopen. Naar president dr. Boening, leider van de afdeeling Soziale Verwaltung van het Rijkscommissariaat mede- deeld, zal voor eind October weder om een aantal Nederlandsche arbei ders moeten worden aangeworven voor werk in Duitschland. Dr. Boe ning sprak echter de fantastische ge tallen, welke inzake deze wervings actie de ronde doen, tegen. De Ne derlandsche arbeiders in Duitschland geniéten bij gelijke prestatie gelijke rechten met hun Duitsche collega's. De Nederlandsche Volksdienst koes tert het voornemen, binnenkort „voor rangsik,aarten" te'verstrekken aan vrouwen, die wegens een groot gezin, ziekte, a.s. moederschap of anders zins, daar recht op hebben bij het doen van Tun da gelijk sche bood schappen. Vier personen zijn door de Duitsche autoriteiten naar een concentratiiet- kamp gezonden, wegens begunstiging van joden. Een vijfde zag zich op gelijke, wijze bestraft wegens verduis tering van joodsche vermogenswaar den. Van ..allen werd het .vermogen verbeurd verklaard. Te Marienheem onder de. gemeen te Raalte werd in eenboerenschuur het lijk van een 23-jarigen controleur van den C.C.C.D. 'gevonden. De be woner van 'het perceel, waar de schuur bijl hoorde, werd gearresteerd. De man had den dag tevoren ruzie ge kregen met den controleur over bet aantal beesten dat zich op de boer derij behoorde te bevinden. De titel en aanduiding ir (ingé nieur) zal in het vervolg alleen nog" maar gebruikt mogen worden door afgestudeerden van hoogesóhiolen. Wel zal men in de toekomst achter een persoonsnaam 'de aanduidingen M.T.S,, A.M.T.S., M,T, of T,S, aan kunnen treffen. Er is een verordening afgekon digd ter bescherming van de wind molens. De totaal oppervlakte grond, waar op tuinbouw gewassen zullen mogen worden geteeld zal voor het jaar 1943 belangrijk worden uitgebreid. Hier omtrent is enkele weken geLeden reeds een persbericht geplaatst, naar aan leiding waarvan bij de L.C.O.N. vele aanvragen voor permanente uitbrei ding zijn binnengekomen. Dit is nut teloos omdat verruiming van de per manente tuinbouwteeltvergunning aan niemand is toegestaan behalve aan jonge tuinders, die een betrekkelijk geringe oppervlakte voor permanent teeltrecht bezitten. Aanvragen in te dienen bij de af deeling, Tuinbouw, L.C.O.N. Spoor- laan J>0, Tilburg. Uitbreiding wordt alleen toegestaan in den vorm van een'extra-teeltver gunning, die alleen geldt voor bet jaar 1943. Hiervoor ko men in aanmerking telers die een gewone teeitvergunning bezitten en deze wenschen uit te breiden. Die kleine boeren zullen ook kunnen pror fiteeren van de uitbreiding van dia met tuinbouwgewassen beteelde op- Êervlakte en wij geven hun in ernstig eraad, na te gaan of zij door. wat tuinbouw hun bedrijfsuitkomsten zou den kunnen verbeteretn. Verder zij bericht, dat op de ge wone wijze aanvragen voor nieuw teeltrecht, toelating tot groep A, over dracht van teeltrecht en omwisseling in behandeling kunnen worden ge nomen. Bij uitzondering kan een aanvra ge voor aanvul lend jteeltrecht in be handeling worden genomen, p.l. wan neer deze betrekking heeft op fram bozen en/of aardbeien, wijl de be staande vergunning voor deze teelt geen ruimte biedt voor gleleidelijke vervanging. De teler mag alleen stroovlas ver knopen aan personen (vlasser of han delaar) die een aankoop vergunning, verstrekt door de Ondiervakgroep VIas-bewerkende industrie of die On- clervakg'noep Groothandel in Stroo vlas, in hun bezit hebben. Na den verkoop van het vlas moet de teler het verkoopbrief j e binnen 5 ■dagen dan de L.C.O.N. opsturen. Dit is noodig omdat anders aan koópers geen'machtiging tot afname kari wor den gegeven en deze machtiging moet ooik worden ingezonden naar den te ler-leverancier. Eenmaal deze machtiging tot af name ontvangen, vult de leverancier (teler of handelaar) die formulieren,' in, hioud't het A.-fo.rmulier voor' zich zelf en gaat met'het B- en C-formulier naar den plaatselijk bureauhiouder, Zoodra hij het vlas wil gaan verladen. Het B-formulier moet dan door de zen laatsten afgestempeld worden, dient als vervoerbewijs bij de verzen ding en wordt door dien vlasser in ontvangst genomen. Het C-formulier behoudt de Pbh. De Prov. Voedsel commissaris voor Noordbrabant. De Nederlandsche Groenten- eii Fruitcentra'.e, afdeeling Vrachten, maakt bekend, dat van 23 September 1942 af in de maximumprijzen der navolgende producten de daarbij ver melde vrachtfactoren zijn gecalcu leerd spruitkool (geschoond en on- feschoond) fl.30 per 100 kg; prei 1.20' per 100 kg; uien, B f 1.20 per 100 kg; maiskolven f 1.50 per 100kg; ramenas fl.per 100 kg. Voorts wordt medegedeeld, dat van' 12 Augusttis 1942 af voor pruimen (natuur) I, II en III de vrachtfactoc f2.50 per 100 kg bedraagt. De Nederlandsche Groenten- eü Fruitcentrale maakt blekend, dat ver bouwers van herfstrapen, koolrapen met uitzondering van de witvleeziga pastinaken, alle peen, dus zoowel roo- de als gele, en alle uien, dat zij, ingevolge de bestaande wettelijke be palingen, de bovengenoemde produc ten slechts mogen verkoopen via eeö bij' genoemde Centrale aangesloten! veiling voor tuinbouwproducten. Overtreding van deze voorschriften! wordt gestraft. 1 L j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1