Buitenland Ofüciëele Berichten Distributie- mededeelingen. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No6303 Woensdag 7 October 1942 VERB VIST ER EN: Vroegere Kasteelen in het Land van Heusden en Altena. VAN Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN •n VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5ys cent Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur M Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. DUITSCH WEERMACHTBERICHT. In de haven Toeapse hebben, ge vechtsvliegtuigen een Sovjettankschip yan 7000 brt. beschadigd. Zware gevecihten bij Idle Salomons eilanden. Tokio, '5 Oct. (D.N.B.) - De woordvoerder der marine, admiraal Hiraide, heeft meegedeeld, dat op het oogenblik in het Zuidwestelijke deel van den Stillen Oceaan, vooral hij de Salomons-eilanden, zware ge vechten aan den gang zijn. In welingelichte kringen alhier hecht men aan dezeverklaring van Hiraide groote waarde. Men ver wacht communique's van het kei zerlijke hoofdkwartier over het re sultaat van deze gevechten. Hiraide heeft als verliezen van den vijand „verscheidene Amerikaansche vlieg tuigmoederschepen, meer dan tien transportschepen en meer dan tien andere vaartuigen" genoemd. N aams verandering. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat de benaming Provinciale Inkoop Centrale van Akkerbouw producten (PICA) is veranderd in 'Aan- en Verkoopbureau van Akker bouwproducten (A.V.A.). Het adres van het A.VrA. Noord- Brabant luidt: Stationsstraat 19 te Tilburg. Verplichte schapenlevering. Het persbericht, waarin mededee- ling werd gedaan, dat van rundvee houders, die hun schapen naar el ders verkocht hebben, doch nog niet voldaan hebben aan hun verplichte schapenlevering, de verplichte rund veelevering verhoogfd zal worden met ten hoogste 100 kg per schaap, dat ■nog ingevolge de verplichte scha penlevering moet worden geleverd, schijnt eenig misverstand gewekt te hebben. De opvatting, dat men nu zijn schapen.- maar zou kunnen verkoo- pen en hiervoor runderen in de plaats leveren is geheel onjuist. De Voedselcommissaris richt dan ook een ernstige waarschuwing aan dezulken en vestigt, er de aandacht op, dat eenieder, die zich door bo venvermelde methode, aan de ver plichte .schapenlevering tracht te ont trekken, niet alleen per schaap 100 kg rundvee zal moeten leveren, doch tevens hiervoor een proces-verb aal kan bekomen met alle gevolgen van dien, zooals geldboete, enz. Men zij dus gewaarschuwd. S chapenmark ten. De Voedselcommissaris v. Noord brabant brengt ter kennis van be langhebbenden, dat in de maand Oc tober de navolgende extra schapen mark fqn zullen worden ingelascht: o.m. te Tilburg op 5 Oct. en te Breda op 12 Oct. 1942. Verder blijft gehandhaafd de markt te 's-Bosch eiken Woensdag van ie dere week. Bedrijfsmaximum rundvee per 1 December 1942. De Voedselcommissaris v. Noord brabant vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat de veehouders, die in aanmerking wensclien te komen voor een extra toewijzing voor jongvee beneden 1 jaar en tot onderstaande categorieën behooren, daartoe een aanvrage kunnen indienen bij den plaatselijk bureauhouider. a. Degenen, die over geregistreerd vee beschikken, aangesloten zijn bij het Ned. Rundvee Stamboek of plaat selijke fokvereeniging en bewijzen kunnen, dat zij in de jaren 1938, '39 en '40 steeds meer dan 20 pCt. vrou welijk jongvee beneden 1 jaar op hun bedrijf hebben gehad. b. Veehouders, die er steeds werk van hebben gemaakt jongvee aan te fokken en deze als kalf- of versche vaars of schot op de vrije markt te verkoopen in verband met bedrijfs omstandigheden, ii.l. grasland niet geschikt* voor melkvee, of doordat het grasland te'ver van het bedrijf is gelegen om er te kunnen melken In 1939-1940 moet ook hier meer dan 20 pCt. vrouwelijk jongvee op het bedrijf zijn geweest. c. Jonge boeren, die om financi- eele redenen hun bedrijf begonnen zijn met veel jongvee. id. Akkerbouwers, die voorheen des winters veel jongvee hielden en des zomers deze ten deele weidden, kunnen in zeer beperkte mate een toewijzing ontvangen. e. Rundveehouders die een be- drijfsraaximum van 1 of 2 stuks heb ben ontvangen en voorheen ook jong vee op hun bedrijven hütiden. De aanvragers, die een extra toe wijzing ontvangen en onder de cate gorieën a, b, c en d behooren, ont vangen voor ieder toegewezen stuk vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar een aanslag van 110 kg. Genoemden onder groep e, ontvangen hierop geen aanslag. Vender moeten alle aanvragen tot verhooging of verlaging van het be- clrijfsmaxirnum ingediend worden bij den plaatselijk bureauhouder en niet bij de afd. Rundvee te Tilburg. Verbot! dorsc'hen tuinbouw- zaaipeul vruchten. P.I.C.A.'s. Niet-nakoming van voren staande bepalingen zal streng worden gestraft. Inlevering sluitkoolzaad. De Ned. Groenten- en Fruitcentra le maakt bekend, dat telers van sluit koolzaad, die voor de teelt van dit zaad een contract hebben afge sloten met een erkenden zaadhande laar dit op contract geteelde zaad ten spoedigste, doch uiterlijk op 15 October 1942 moeten afleveren aan den betrokken handelaar-contractant. De handelaren, die sluitkoolzaad uit contract-teelt verkrijgen, zijn ver plicht, binnen 3 dagen na de ont vangst van iedere partij, mededeeling daarvan te doen aan de N.G.FXh onder opgave van hoeveelheid en soort der door Hen ontvangen zaden, alsmede van den naam en het adres van den teler van wien zij die partij hebben ontvangen. Telers van sluit koolzaad, die voor de teelt van dit zaad geen contract met een zaad- handelaar hebben afgesloten, dus zoogenaamd ,/vrijhebben geteeld, zijn verplicht dit door hen „vrij" geteelde sluitkoolzaad af te leveren aan een door den Directeur der N.G.F.C. nader aan te \Vijzen erken den zaadhandelaar. De aflevering van sluitkoolzaad door den handel, on verschillig of dit zaad op contract dan wel zgn. „vrij" geteeld is, blijft verboden. Het niet nakomen van de ze voorschriften is strafbaar. .Wijziging innamedagen voor varkens. De Voedselcommissaris v. Noord- Brabant maakt bekend,*"dat met in gang van volgende week, de inname van varkens te Mill voortaan eiken Maandag en te Veghel voortaan el- ken Donderdag zal plaats hebben. De aanvoer dient plaats te heb ben tusschan 9 en 10 uur voorm. GEMEENTE HEUSDEN Vaste brandstoffen voor kamer- en pensionbewoners. Voor het stookseizoen 19421943 kunnen vaste brandstoffen worden aangevraagd «ten behoeve van de bo vengenoemde eategoriën door den kamerverhuurder of pensionhouder. De aanvragen geschieden steeds voor een periode van 2 maanden. De eerste aanvraag, welke geldt voor de maanden October en November 1942, moet worden ingediend voor Zater dag 10 October a.s. Aanvraagformulieren zijn op het Distributiekantoor verkrijgbaar. Na 10 Oct. worden geen aanvra gen meer in behandeling, genomen. Kookkolen voor hotels, restaurants en pensions. Hotels, restaurants, pensions met 10 gasten of meer, alsmede pensions waarin geen hoofdbewoner'aanwezig is, welke voor het bereiden van warme maaltijden uitsluitend of hoofdzake lijk op vaste brandstoffen zijn aan gewezen kunnen voor de keuken en. ten behoeve van de warmwatervoor ziening, vaste brandstoffen aam-ra gen op formulier Br. C 250, "welke op het Distributiekantoor verkrijg baar zijn.. Aanvragen door pensions met min der dan 10 gasten dienen daarvoor op het Distributiekantoor de speci ale daarvoor bestemde verklaringen in 'ontvangst te nemen. Aanvragen in te dienen voor 10 Oct. a.s. Na dien tijd worden geen aanvragen voor de 1ste periode meer in behandeling genomen. GEMEENTE EETHEN. Schoenenformulieren. Op Donderdag 8 Oct. a.s. van 10 tot 12 uur voormiddags is er gele genheid tot het afhalen van schoe nenformulieren voor hen, wiens fa milienaam begint met de letters A tot en met F. Voor alle soorten schoenenbon nen, behalve werkschoenen. Kaarsen voor stal- en voertuig- verlichting. Tot 14 Oct. a.s. bestaat er gelegen heid tot het afhalen van- aanvraag formulieren ter verkrijging van kaar sen voor bovengenoemd doel, welke 15 Oct. a.S. van 1012 uur v.m. op het distributiekantoor moeten wor den ingeleverd. Zij, die in hun stallen enz. over electrisch licht beschikken, komen hiervoor niet in aanmerking. Rundvet op bon 53 van de boterkaart Op de bonnen 53 van de boter kaart, welke geldig zullen zijn ge durende het tijdvak van Maandag 19 October 1942 tot en met Vrijdag 30 October 1942, zal desgewenscht rund- vet verkrijgbaar zijn. Per twee bon nen zal men 200 gram rundvet kun nen betrekken.» Zij, die rundvet wenschen te ont vangen, dienen de genoemde bon nen bij hun slager in te leveren, des gewenscht tegen ontvangstbewijs in het tijdvak van Woensdag 7 tot en met Zaterdag 10 October 1942. Zij die gedurende bovengenoemd tijdvak: bon 53 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitslui tend de artikelen, ter verkrijging waarvan dege bon nader zal worden aangewezen. NEDERLANDSCHE VOLKSDIE NST Vergadering „Liefdadigh eid of WelvaabJ" 8 Oct. om half 8 te Loon op Zandi in het lokaal Gastruisstr. 2,1 Spreker: de heer v. Dorst. 8 Oct. om 8 uur te Geertruidenberg in Bioscoop „Centraal". Spreker: de heer v. d. Bijl. Toegang vrij. Ieder is welkom. Uiteraard mag eerst een aanvang worden gemaakt met de aflevering van het rundvet op 19 Oct 1942. De aandacht wordt er op geves tigd, dat het in sommige gevallen^ in verband met den korten bevoor- radingstermijn, mogelijk kan zijn, dat niet onmiddellijk met ingang van 19 October het vet kan worden afgele verd, doch dat dit eerst in den loop van de periode zal kunnen geschie den. Bonnen voor Zeep. Van 1 tot en met 31 Oct. zijnvoon zeep aangewezen bon 412 Algemeen en N eenheidszeep. Deze bonnen ge ven recht op het koopen van, hetzij] een stukje 24y2 of 28 gram luchtge- vukle eenheidszeep 40 of 57 pC,t~; hetzij een stukje van 70 of 75 gr. eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 pC,t. hetzij op het doen wasschen van 5 kg droge vuile wasch. De tweede bon zal zoo spoedig mogelijk nader worden bekend ge maakt. Zij, die nog geen eenheidszeep of! wasch poeder hebben kunnen ver krijgen tegen inlevering van de bon nen Algemeen 335 en 336 en L-zeep, kunnen deze bonnen nog tot en met 10 Oct. a.s. bij hun leverancier in leveren, die verplicht is daarop als nog zeep of waschpoeder af te le veren. Indien voorradig, kan men voor; de bonnen Algemeen 335 en 336 te zamen een stuk huishoudzeep van 80 a 90 gram verkrijgen. Speciale vergunningen voor Iweed- mantels en -jassen. Het is gebleken, dat onder bepaal de groepen der bevolking de indruk' bestaat, dat voor tweedmantels eb -jassen geen speciale vergunningen' worden verstrekt. Deze opvatting is onjuist, aangezien voor tweedmantelsi van 1 September tot en met 31 Oc tober 1942 en voor tweedjassen van 1 Mei tot en met 31 October 1942 speciale vergunningen kunnen wor den aangevraagd. Het indienen van aanvragen kan' uitsluitend geschieden bij den distri- butiedienst der gemeente, waar aan vrager in het bevolkingsregister is ingeschreven. De aanvragen moeten worden ge daan op een formulier MD 102, dat op verzoek door den distributiedienst gratis wordt verstrekt. In het belang van een spoedige en juiste behandeling moet het in te dienen formulier zoo volledig en correct mogelijk worden ingevuld. IV. In de kerk van Meeuwen werd Dieriek van der- Merwede begra ven. Oedelye bovengenoemd was zijn eenig wettig kind bij zijn vrouw Catharina van Ranst Costijnsdoch- ter. „Zij bracht de heerlijkheid Ee- then en Meeuwen methet kasteel van Meeuwen, alsmede de heerlijk heid van Drongelen ten huwelijk aan den door Groen genoemden Rob bert van Drongelen-deze verwekte bij haar een zoon Johan van Dron gelen, landcommandeur der Duit sche orde te Utrecht, (die in 1492 voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur: J. H. ROZA, Heusden NIEUWE VORDERINGEN IN KAUKASUS. Hoofdkwartier van den Führer, 5 ÏDct. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt bekend In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus en ten Zuiden van den Te rek hebben Duitsche troepen ge steund door formaties van het lucht- wapen, den vijand uit kazemat- en boschstellingen .geworpen. Ten Noord oosten van Mosdok werd het gros van een bolsjewistisch cavalerieregi ment uiteengeslagen. Verscheidene honderden gevangenen werden bin nengebracht. In den strijd om Stalingrad, heb ben formaties infanterie en tanks in nauwe samenwerking met luchtstrijd krachten voor den strijd op korten af stand in hardnekkige 'huizengevech ten nieuwe deel en van. het Noordelijke stadsgebied ingenomen. De bolsjewie ken leden zware, bloedige verliezen, 9 tanks werden vernield. Nachtelijke bomaanvallen werden gericht op bols" jewistische vliegvelden, artilleriesteT lingèh en spoorwegtrajecten ten Oos ten van de Wolga. Bij! vergeefsChe aanvallen op het bruggehoofd; Woronesj verloor de vijand gedurende de beide laatste da gen 21 tanks. De eigen aanvallen ten Zuidoos ten van het ïlmenmeer hebbeni ook gisteren goede vorderingen, gémaakt. Plaatsen werden bestormd en inge sloten vijandelijke strijdkrachten wer den vernietigd. De Nedierlandsche Groenten- en Fmitcentrale vestigt er de jaandacht van telers van tuinzaden op, dat het dorschverbod van droge peulvruchten ook geldt voor zaden van peulvruch ten, welke plegen te worden geteeld in den tuinbouw^om versêh te worden geoogst. Het dorschen van evenge- noemde zaden hetzij deze zijn geteeld op contract hetzij in tz.g. vrije teelt is n.l. slechts toegestaan met vergun ning. De z.g. dorschvergunninigen die nen té worden aangevraagd bij de Plaatselijke Bureauhouders. Het vervoer van de op contract ge teelde tuinbou w- zaaipeu I; v rü cht en evenals van a lie tuinzaden naar den zaadhandelaar is klechts toege staan voor zoover dit vervoer gedekt is door een vervoerbewijs. De ver- voerbewij zen^ voor tuinbouvvzaaipeul- vrachten worden evenwél dit jaar niet uitgeschreven door den zaadhande laar, waarmede gecontracteerd is, dóch moeten worden aangevraagd bij de Plaatselijke Bureauhouders. De in z.g. vrije teelt geteelde tuin- bouw-zaaipeuivruenten moeten door de telers voorloopig ter beschikking worden gehouden van de Nederland- sche Groenten- en Fruitcentrale. Pik- sel van tuinbouw-zaaipeulvruchten, ge teeld hetzij iop contract hetzij in vrije teelt, moet worden ingeleverd bij de Woensdag 7 Oct. Donderdag 8 Oct. Vrjjdag 9 Oet. s morgens tot 7.50 7.51 7.53 's avonds^ vanaf 7.06 7.03 7.01 Op de boerderijen is men thans druk in de weer met het ensileeren van herfstgras, dat het veevoeder gedurende de wintermaanden uitstekend aanvclt. Om het gras goed te kunnen bewaren, wordt het bespoten met .formasil volgens voorschrift van den landbouwkundigen voorlichtingsdienst Polygoon-Kuiper-Pax Holland m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1