WINTERHULP Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. ^0 VAN Atf EH* No. 6316 Vrijdag 20 November 1942 B u i t e n'l a n d Officiëele Landbouw mededeelingen Winterhulp Nederland. VERD U1STEREN Distributie mededeelingen Bekendmaking hife ,|r y1 Plaatselijk Nieuws Marktberichten Gevonden en verloren voorwerpen Officieële Berichten Dit blad verschijnt WOENSDAQMORQEN so VRIJDAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week - Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 51/» cent Qroote letters naar plaatsruimte. AdyertentiSn worden tot Dinsdagmiddag 1 uur es Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. GEMEENTE HEUSDEN. Andel, Giessen, Rijswijk en Woudrichem GEMEENTE WERKENDAM. Wie geregeld controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. GEMEENTE EETHEN. GEMEENTE SPRANG-CAPELLE. GEMEENTE VEEN. WLjk en Aalburg. Eethen en Veen HEUSDEN. BABILONIëNBROEK. BENEDEN-LANGSTRAAT. CAPELLE. EETHEN. De gehouden collecte tijdens AAN WINTERHULP GEGEVEN IS GOED GEGEVEN. Giro 5553 '«GRAVENMOER. WOUDRICHEM. WIJK EN AALBURG. foor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Algemeen Redacteur; J. H. ROZA, Heusden DE POSITIE VAN*; FRANKRIJK. Vichy 18 Nov. (D.N.B.) Naar officieel wordt bekendgemaakt, leeft het staatshoofd maarschalk Pé- tain, met het oog op de heerschendle buitengewone omstandigheden besloten aan het hoofd der regeering. Laval, te volmachten te verstrekken, noodig om te allen tijde en overal maatrege len te nemen. De nieuwe volmachten, worden geregeld bij een zooeven ver schenen grondwettelijke acte No. 12, waarbij bepaald wordt, dat het hoofd der regeering alleen, door handteekening wetten en decreten kan uitvaardigen behalve ter wijziging van de grond wet. DE DERDE ZEESLAG BIJ DE SALOMONS-E1 LANDEN. Tokio, 18 Nov. (D.N.B. r~ Kringen, die in nauw contact met de marine staan, deelen mede, dat de Japansche vlootstrijdkrachten in den eer sten, tweeden en derden zeeslag bij de Salomons-eilanden, van 7 Aug. tot 14 Nov., 79 oorlogsschepen en transport schepen tot zinken gebracht en 34 zwaar beschadigd hebben. Voorts werden meer dan 850 vliegtuigen vernietigd. De spe cificatie is als volgt: tot zinken ge bracht: 1 slagschip, 4 vliegkampsche pen. 27 kruisers, 19 tot 2U torpedo jagers, 1 mijnenveger, 17 transportsche pen. Zwaar beschadigd: 4 slagschepen, 4 vliegkampschepen, 5 kruisers, 9 tot 10 torpedojagers, 1 mijnveger, 3 niet- geïdentifioeerde oorlogsschepen, 6 trans portschepen. MOBILISATIE IN SPANJE. Madrid, 17 Nov. (D.N.B.). Naar uit betrouwbare bron verluidt heeft generaal Franco in een buitenge wone bijeenkomst van den ministerraad Maandagmiddag verklaard, dat Spanje vast besloten is zijn neutraliteit te ver dedigen. De oproeping van nieuwe lich tingen heeft slechts ten doel Spanje s neutrale positie te versterken. voor de Provincie Noord-Brabant warmoezerijgewassen naar aardappelen met nacultuur of warmioezerijgewassen onderling binnen het raam der toege stane oppervlakte, is zonder meer toe gestaan. Het benutten van vroege-aard- appei-teeitrecht voor groententeelt is zonder toestemming niet geoorloofd. Aanvragen voor bijzonder teeltrecht behoeven dus alleen te worden inge diend. wanneer uitbreiding resp. veran dering van vergunning wordt verlangd of wanneer in 1943 voor het eerst aan de extra uitbreiding wordt deelgenomen. Aanvragen om uitbreiding van blijvend teeltrecht kunnen als regel niet in be handeling worden genomen. Slechts bij uitzondering kunnen ee- nige ramen platglas' worden toegewe zen voor het opkweeken van planten- materiaal, indien dit in de naaste om geving niet verkrijgbaar is*. In bijzondere gevallen kunnen eenige aren frambozen worden gegeven, n.l. als de vergunning zoo klein is. dat zij geen raimte biedt voor geleidelijke ver vanging. Voor den aanleg van aardbeien in het voorjaar kan toestemming worden ge geven onder voorwaarde, dat direct na den oogst een gelijke oppervlakte ou de aanplant wordt gerooid. Pootaardappelen voor consumptie. Van de rassen Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Roode Star, UI tinnis en Voran mag het in de N-klasse goedgekeurde pootgoed boven de maat 45 mm vier- kantsmaat desgewenscht door de telers voor consumptie (of fabriekmatige ver werking) worden afgeleverd. Pootaardappelen voor volks tuinders. In Januari 1943 zal bekend worden gemaakt, op welke Wijze de volkstuin ders en andere niet L.C.O.-leden het be- noodigde pootgoed kunnen 'betrekken,. Zoolang de desbetreffende regeling niet in werking is getreden is het dus niet mogelijk, dat door deze kleine aardap pelverbouwers pootgoed wordt betrok ken. De wnd. Voedseloammissaris voor Noordbrabant. 's morgens tot 's avonds vanaf Saterdag 21 Nov. 8.09 4.42 Zunuag 22 Nov. 8.10 4.41 Maandag 2d Nov. 8.12 4.40 uinsdag 24 Nov. 8.14 4.89 Woensdag 25 Noy. 8.15 4.a8 bruikers voorgeschreven om hun ver bruik van 2 maanden terug te brengen tot 75 pCt. van de hoeveelheid in de overeenkomstige periode van 1940, met dien verstande, aat steeds een bepaald minimumverbruik blijtt toegestaan. Dat net aanbeveling verdient om in dezen tijd. waarin uiterste zuinigheid geboden is, zeifs beneden dit minimumrantsoen te Olijven, spreekt vanzelf. Voor verlichting en huishoudelijke doeleinden (uitgezonderd koken) zijn eveneens minima vastgesteld ten aanzien van het electriciteitsrantsoen. Elke verbruiker heeft zoowel tien aanzien van het gas als de electriciteit mededeeling ontvangen van „zijn rant soen. zoodat niemand meer'in het on zekere behoeft te verkeeren Jioeveél hij mag verbruiken. Bij overschrijding van de voorschriften kan een boete worden opgelegd ten bedrage van 50 pCt. tot 300 pCt. van het te hooge verbruik en zelfs kan afsnijding van den toevoer volgen. Men zorge er daarom in zijn eigen belang voor ook zelf geregeld te con- troleéren, want: Wie geregeld contro leert. kan tijdig zelf ingrijpen. Kl E EDERDRACHTEN SERIE vr-- V*--VvV Aanslag veelevering bij split sing of opheffing bedrijf. Vele veehouders zijn de meening toe gedaan, dat opheffing of splitsing van bedrijf tegelijk medebrengt, dat de op gelegde aanslag veelevering daardoor geheel of gedeeltelijk komt te ver vallen. Dit is slechts ten deele juist, zoodat het aanbeveling verdient op het volgende te letten. Indien een veehouder, op grond van zijn ontvangen bedrijfsmaximum een aan slag veelevering ontvangt en gedurende het loopende jaar zijn bedrijf opheft, waarbij zijn vee publiek, ofwel in den vrijen handel verkocht wordt, dan blijft de opgelegde aanslag in zijn geheel van kracht. De mogelijkheid bestaat ook, dat een veehouder zijn bedrijf overgeeft aan een opvolger, ofwel zijn bedrijf splitst, waarbij het aanwezige vee door den nieuwen eigenaar* wordt overgenomen,. In dit geval blijft de oude eigenaar tot den datum van overname aansprake lijk voor den aanslag en-de nieuwe ei- fenaar vanaf den datum van overname, n elk geval moet bij splitsing of over name van zijn bedrijf hiervan onmiddel lijk aangifte worden, gedaan bij den pl. bureauhouder, waarbij eventueel uitge reikte toewijzingskaarten moeten wor den ingeleverd. Degenen, die dus een bedrijf geheel of gedeeltelijk overnemen met inbe grip van het aanwezige rundvee, dienen daarbij' ernstig rekening ermee te hou den, dat tegelijk de aanslag op die run deren wordt overgenomen. Heeft de oude eigenaar reeds gedeeltelijk aan den aanslag voldaan, dan moet de nieuwe de rest nog leveren. Overschrijving veelevering op '43. Vroeger werd den veehouders, die nog een klein restant van hun aanslag hadden, de mogelijkheid gelaten, samen met andere veehouders, die in dezelfde omstandigheden verkeeren, één rund te brengen, om niet al te veel kg boven hun aanslag te leveren. Thans kan worden mededegedeeld dat een dergelijke veehouder, zoo hij zulks verkiest, gerust alleen een rund kan leveren, daar zijn te-veel-geleverd zal worden afgetrokken van zijn aan slag 1943. Scheuren van grasland en scheurpremie. Willen de belanghebbenden de volle scheurpremie van f200 ontvangen, dan moeten zij scheuren vóór 15 Dec. 1942. Wordt de weide tusschen dezen da tum en 15 Febr. 1943 gescheurd, dan ontvangt men f 100. Voor later scheu ren wordt geen premie meer gegeven. Zelfs zal een boete opgelegd worden van f5, f7,50 en f 10 wanneer men nog niet gescheurd heeft op 15 Maart, respectievelijk 1 April en 15 April '43. Denkt er voorts om, dat men slechts aanneemt, dat er gescheurd is, wanneer men dit schriftelijk aan den pl. bureau houder heeft opgegeven. Bericht men dus den pl. bureauhouder op 16 Dec. dat men op 14 December heeft ge scheurd. dan krijgt men geen f 200 maar f 100. Teeltmogelijkheden voor den tuinbouw in 1943. Voor 1943 is een belangrijke teelt verruiming mogelijk, waaraan alle aan geslotenen bij de L.C.O. voor Noord- Brabant kunnen deelnemen. De vergunningen over 1942 blijven ook dit jaar geldig. Omwisseling, van NEDERLAND 21 en 23 NOVEMBER Tot nu toe zijn dit seizoen drie col lecten Winterhulp Nederland gehouden, die in het geheele land een succes zijn geweest. Verheugend is het feit, dat ook een belangrijke stijging van de col lecte-opbrengsten 'in onze provincie was waar te nemen. Hieruit blijkt duidelijk, dat velen hun aanvankelijke bezwaren hebben prijsgegeven, omdat zij hebben gezien, dat Winterhulp getrouw aan het devies: „Voor het Volk, door het Volk'', een ieder, die in moeilijke om standigheden verkeert, te hulp komt. Vele beter gesitueerden hebben ech ter nog niet naar draagkracht geof ferd. Thans zijn zij weer in de ge tegenheid hun aandeel bij te dragen. Wanneer zij zich» voor oogen trachten te stellen in hoeveel duizenden gezin nen met spanning naar de W.H.N.-waar debons wordt uitgezien, dan zullen zij niet afzijdig willen blijven. De komende collecte zal staan in het teeken van de kleederdrachten. Smaak volle hangertjes zullen het publiek wor den aangeboden, voorstellend de meest bekende kleederdrachten, die ons land rijk is. Elke streek toont ons in de kleederdracht haar eigen karakter. De Zeeuwen, de Friezen, de Brabanders, zij allen zijn min of meer op zich 'zelf staande gemeenschappen, maar te- 'zamen vormen zij een groote gemeen schap, n.l. het Nederlandsche Volk. Zoo wil ook Winterhulp Nederland de waarde van de vele schakeeringen erkennend, die ons Volk kent, de aan dacht vestigen op datgene, wat ons al len gemeenschappelijk eigen is, n.l. ons Nederlandsche volkskarakter. Nergens schooner kan zich dit karakter in uiten, dan in den wil een offer te brengen voor het deel van ons Volk, dat juist gedurende den winter met zooveel zor gen te kampen heeft. Uitreiking bonkaarten 13e periode. Gedurende het tijdvak van 25 Nov. tot en met 3 Dec. 1942 zal in het Pa tronaatsgebouw de uitreiking plaats vin den van bonkaarten voor voedingsmid delen, aardappelkaarten en toeslagkaar- ten voor zwaren en zeer zwaren arbeid. Datum en uur, waarop men de be scheiden moet afhalen staan vermeld op de thans in gebruik zijnde bonkaar ten. Bij aanmelding moeten de distributie stamkaart en het bijbehoorende inlegvel benevens het middenstuk van de voe- dingsmiddelenkaart 12e période worden overgelegd. De uitrpiking van toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid vindt plaats op het Gemeentehuis op Donder dag 26 Nov. van 912.30 en van 24 uur voor de letters A tot en met M. Op Vrijdag 27 Nov. van 912.30 en van 24 uur voor de letters N tot en met Z. Voor nadere bijzonderheden zie men Publicatie No. 15. Vaste brandstoffen voor kamer- en pensionbewoners. De distributiedienst te Woudrichem maakt bekend, dat voor kamer en pen sionbewoners een aanvraag om vaste brandstoffen voor de maanden Decem ber 1942 en Januari 1943 kan worden ingediend. De aanvraagformulieren kunnen wor den afgehaald op de daarvoor beken de zittingsuren, 'tusschen 23 Nov. en 5 Dec. a.s. De ingevulde formulieren moeten worden ingeleverd op het Dis tributiekantoor in het tijdvak van *7 19 December a.s. Winterbevoorrading aardappelen. Voor personen die van deze regeling gebruik wenschen te maken zal de uitreiking der machtigingen als volgt plaats vinden Woudrichem, Donderdag 26 Nov. van 912 uur op het Gemeentehuis. Andel, op de uitreikingsdagen alge- meene bonkaarten. Men is niet verplicht van de gelegen heid tot het opslaan van aardappelen gebruik te maken. Personen, die van deze regeling ge bruik maken, ontvangen voor de le en 2e periode van 1943 geen aardappel- kaarten, doch inplaats daarvan de z.g. machtigingen opslagaardappelen. Voor toeslagkaarten aardappelen wor den geen machtigingen opslagaardappe len afgegeven. Dinsdag 24 Nov. Huisnr. 76100 van 9.1510.15 u.; nos. 101125 van 10.1511.15 u.; nos. 126450 van 11.1512.15 u.; nos. 151175 van 1.30—3 uur. Woensdag 25 Nov. Huisnos. 176 200 van 9.1a10.15 u.; nos. 201225 n 10.1511.15 u.; nos. 226250 n 11.1512.15 uur. De uitreiking heeft plaats in het fé bij de Gez. Vos. leder komt op de vastgestelde tij den zijn bonkaarten afhalen. Na-uitrei king heeft niet meer plaats. Direct bij ontvangst moeten alle be scheiden door belanghebbenden worden geoontroleerd, aangezien later geen re clames meer worden aangenomen. Aan personen benden 18 jaar wor den geen distributiebescheiden af gegeven. Uitreiking bonkaarten 13e periode. Maandag 23 Nov. st^mkaartnos. 1051 1400 van 912 u. en nos. 1401 1750 van 1-3.30 u. Dinsdag 24 Nov. de nos. 17512100 van 912 u. en de nos. 21012450 van 13.30 uur. Woensdag 25 Nov. de nos. 2451 2800 van 912 u. en de nos. 2801 3150 van 11.30 uur. Donderdag 26 Nov. de nos. 3151 3500 van 912 uur. Vrijdag 27 Nov. de nos. 3501hoo- ger van 911.30 uur. Schoenen en Textiel. Stamkaartnos. 3000 en hooger Dins dag 24 Nov. van 912 u. v.m. Inleveren 27 Nov. van 912 u. Sleeuwijk 's middags. Winterbevoorrading aardappelen. Er bestaat weer gelegenheid tot het vormen van een wintervoorraad voor aardappelen. Men is niet verplicht om van deze gelegenheid gebruik te maken. Ook is het niet noodig dat alle gezins leden van deze regeling gebruik maken. Zij, die van deze gelegenheid gebruik wenschen te maken, kunnen zich da gelijks, behalve Donderdag en Zater dag. op het Distributiekantoor vervoe gen met de stamkaarten met inlegvellen voor het in ontvangst nemen van een z.g.n. machtiging opslagaardappelen' Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de publicaties, welke op diverse plaatsen opgehangen zijn. Inlevering bonnen door winkeliers. Voor Werkendam: Donderdag a.s. Voor Sleeuwijk: Maandag a.s. dank U bij voorbaat in naam van onze arme menschen; vooral ook van de stil le armen. Als gij moest weten hoeveel menschen'ik krijg, die om hulp komen smeeken of hartroerende brieven, die zij mij schrijven, dan zoudt gij m'ijn bede niet onverhoord laten, en zou Uw hart verteederd worden. Ik zelf kan uit privé ook niet' meer doen. want mijn portemonnaie is reeds zoo plat als een vijg. Steunt, gij dan. die zooveel bezit, mijne actie voor onze behoeftige volksgenooten. Vooral gij, rijke boeren van Herpt en Hedikhuizen die momenteel zooveel geld verdient. Komt ^eens uit den hoek en draait de beurs om en doet zoo kinderachtig niet, alsof ge familieraad moet houden, voordat gij een kwartje uitgeeft. De Burgemeester van Heusden. A. THOMAES. Heusden. 18 Nov. 1942. DE MINIMUM RANTSOENEN VOOR GAS EN ELECTRICITEIT. Omtrent de toekenning van de gas- en electriciteitsraritsoenen blijkt hier en daar nog eenig misverstand te bestaan. Daar het in dezen tijd. waarin de ui terste zuinigheid moet worden be tracht, gewenscht is, dat men zich aan de door de Overheid gegeven richtlijnen houdt, vestigen wij de aandacht van de lezers op het minimum toegestane gas verbruik. Toen op 1 Juli 1941 de strengere rantsoeneering van gas en electriciteit ""ging, teneinde tot nog grootere be- snarincr Lnmpnwerd Uitreiking bonkaarten 13e periode. Voor houders van Vetbonnen (In- leg vellen L): Donderdag 26 November. Meeuwen van 9.1512.30 uur. Voor houders van Boter- en Vetbon nen (Inlegvellen K en. L): Vrijdag 27 November. Heesbeen in de consistoriekamer al daar van 1011.30 u. Doeveren, in de consistoriekamer al daar van 1.302.30 uur. De toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid voor de eerstvol?! gende periode zullen worden uitgereikt op het Distributiekantoor te Vrijhoe- ve-Capelle op Woensdag 25. Donder dag 26 en Vrijdag 27 Nov. a.s. des morgens tusschen 9 en half één en des namiddags tusschen 1 en 4 uur. Uitreiking bonkaarten 13e periode. Voor houders van Boterbonnen (In legvellen K) Maandag 23 Nov. van 1.303 uur. Voor houders van Vetbonnen (Inleg vellen L): Maandag 23 Nov. Huisnr. 125 van 9.1510.15 u,; nos. 26—50 van Extra-zeep. De leider van het sub-kantoor te Wijk maakt bekend, dat personen, die vuilen arbeid verrichten op de hieron- derstaande dagen formulieren kunnen afhalen ter verkrijging van extra zeep- rantsoenen. Gemeente Wijk en Aalburg 25 Nov. van 911.30 uur. Gemeente Eethen (Gemeentehuis), 26 Nov. van 911.30 uur. Gemeente Veen (Café Vos) 27 Nov. van 911.30 uur. Inlevering der formulieren vindt plaats voor de gemeente Wijk, Dinsdag 1 Dec. van 9~llL30u. Aalburg, Dinsdag 8 December van; 911,30 uur. Veen, Vrijdag 4 December van 9 11.30 uur. Eethen, wijk A, B en E, Donderdag 10 December van 911.30 uur. Wijk C, D E en F, Donderdag 3 De cember van 911.30 uur. Met nadruk wordt er op gewezen, dat na deze datums geen formulieren meer in behandeling wqrden genomen. Vaste brandstoffen voor kamer- en pen sio nbe w o ne r s Kamer/pensionbewoners kunnen for mulieren voor vaste brandstoffen voor de maanden December 1942Jatnuari 1943 in de week van 23 November 5 December a.s. op de zittingsuren, vast gesteld voor uitgifte van formulieren, afhalen. De inlevering moet geschieden in het tijdvak van *79 December a.s. Het indienen der aanvraagformulieren moet door den kamerverhuurder ot pen sionhouder worden verricht. 10.1511.15 u.; nos. 5175 van 11.15 'Éih—i— DECEMBER-ACTIE VAN DEN N.V.D. Deze maand richt ik wederom het woord tot de met aardsche goederen gezegende inwoners en doe een drin gend beroep op hun beurs. Slechts wei nigen onder hen hebben gehoor gege ven aan mijn verzoek om voor den NVD in te teekenen en toch moet het in hoofdzaak van hen komen, willen wij onze behoeftige medemenschen kunnen steunen. Bij de eerste uitkeering heb ben we tot onzen spijt de helft der aanvragers moeten afwijzen. Hoe komt dat? Omdat er veel te weinig gegeven wordt door de kapitaalkrachtigen en het meerendeel der collectes door de arbeiders wordt opgebracht. Er zijn hier lieden met duizenden guldens inko men. Geeft gij vooral nu eens royaal. Het is geen persoonlijke verdienste om rijk te zijner gelden thans andere waarden. Alleen als ge flink en royaal geeft, hebt gij. verdiensten. Gij kunt Uw dubbeltjes toch niet médenemen en al leen Uw geloof vergezeld van daadwer kelijk geven, is een levendig geloof. Tevergeefsch heb ik op Uw komst gewacht, dat gij mij briefjes van 10. 25, 50 of 100 gulden zoudt gebracht hebben. Als gïj niet graag naar „"boven" komt. of anoniem wilt blijven, of niet wilt. dat de linkerhand weet, wat de rechter geeft, daar weet ik ook al een middel op. Zendt mij Uw gift maar thuis of op 't stadhuis met in den hoek: De Burgemeester van Heusden noo- digt de collectanten van Winterhulp Nederland vriendelijk uit om Zaterdag, 21 November a.s. om 10 of olm 2 u. ten stadhuize te willen komen teneinde de bescheiden voor de speldjescollecte in ontvangst te nemen. Ik maak de inwoners van Heusden, Oudheusden, Herpt en Hedikhuizen er op attent, dat de collecte gehouden wordt van 21 tot en met 23 November a.s. Ieder taste flink in de beurs en offere naar vermogen. De Burgemeester voornoemd A. THOMAES. Heusden, 20 Nov. 1942. Zaterdag 13 dezer werd in het café „Modern' "alhier het clubkampi oenschap biljarten 5e klas voortgezet met uitslag als volgt: Zwaantje 11 K.O.T. II Waalwijk Heusden A. HamersP. Verbeek 6575 A. DuquesnooijC. v. Eggelen 49—75 BlijlevenJoh. Reas 5475 KlijnA. v. Dijk 5475 Hoogste serie Joh. Reas: 14. De partijen HamersVérbeek en Duquesnooijv. Eggelen zijn 3 weken geleden gespeeld. Zondag werd in het café van den heer A. v. d. Bragt te Waalwijk verder gespeeld met uitslag Zwaantje II K.O.T. II Waalwijk Heusden J. Pullus—Joh. Reas 7573 G. PiniP. Verbeek 7571 v. Raamsdonk:M. Gijswijt 7568 v. DelftH. v. Beers' 6575 Hoogste Serie G. Pini: 11. De eindwedstrijd om het clubkam pioenschap 2e klas kon geen door gang hebben en zal Maandag 23 Nov. in het café „Modern" alhier gespeeld worden. Aanvan& 7 uur- De stand van de 2e klasse is nu als volgt K.O.T. I 26 punten. B.V.T. I 22 punten. Ons Genoegen II 24 punten. Het Bandspel 16 punten.' Dat het spannend zal worden kan men aan de lijst wel zien. Naar wij ver nemen, is er voor dezen wedstrijd zeer veel belangstelling. Uitslagen damclubS-groep Klaren-de Graag 02, Schaap-Jonker 20, Klerksv. d. Berg 20 de GraagTimmermans 20. R-groep (competitie)Nootenvan Driel 02, Haalmansv. Beijnen 20. Stand S-groép: de Graag 11 (7); Klerks 10 (8); Bax 9 (7); Schaap 9(7); Nieuwkoop 7 (6); Klaren 7 (6); Jonker 3 (6); Timmefmans 3 (6); v. d. Berg 1(7). Maandag a.s. voortzetting om 7 u. Op het consultatiebqreau voor Zuigelingen alhier, werden op 17 Nov. ter onderzoek aangeboden 17 zuigelin gen en wel uit Heusden 11, Genderen en Herpt elk 2, Hedikhuizen en Oud- Heusden elk 1. v Mej.'C. Dekker Jd. alhier, be haalde j.l. Zaterdag te Tilburg het di ploma Kantoorstenograaf in de Ned. taal. Zij genoot haar opleiding bij' de Eerw. Zusters te Waalwijk. De hooi- en stroohandel is in deze streek zeer levendig en de prijzen zijn zeer oploopend. Voor puik hooi wordt thans besteed van f90f100 per 1000 kg. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt bestaat de gelegenheid fat verzending ter bewerking van eigen geteelde tabak, nlbg gedurende acht dagen. Het adres, waaraan men de tabaksbladeren moet opzenden is de heer Albers, fermenteerinrichting te Dru- ten, Hoogstraat. Er zijn plannen gevormd om in onze gemeente te komen tot het oprich ten van een E.H.B.O. cursus. Hoewel het altijd noodig is, dat een aantal menschen in de gemeente met E.H.B.O, op de hoogte zijn, is dit in de huidi ge tijdsomstandigheden wel zeer drin gend. Dokter Aanen heeft zich welwillend beschikbaar gesteld om dezen cursus te leiden, terwijl zuster Nederlof zal assisteeren. Allen, die iets voor het volgen van den cursus voelen, worden verzocht zich vóór 29 Nov. a.s. op te geven bij Zuster Nederlof of ten gemeente huize. Zij. die reeds een cursus volgden zijn ook welkom. 19 Nov. alhier in de Ned. Herv. Kerk werd gehóuden, heeft ruim f147 op gebracht. -Dé gehouden collecten bij den dankstond vqpr den oogst, in de Geref. Kerk hebben opgebracht voor de Dia conie f 165,83 en voor de Kerk f 373,08. Bij de gehouden stemming op 14 Nov. zijn gekozen tot ouderling der Geref. Kerk M. Hoefnagel en tot di aken P. Melsen. Beiden hebben hunne benoeming aangenomen, De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1943 geeft in den ge wonen dienst aan in inkomsten een be drag van f71419,43; in uitgaven een bedrag van f 89419,43 en sluit in den gewonen dienst alzoo met een tekort van f 18000. De kapitaaldienst vermeldt in inkomsten en uitgaven, een bedrag van f 2695. Op de laatstgehouden najaars keuring van springstieren werd goed gekeurd de "zwartbonte stier van den heer M. Schaap alhier. Het plaatselijk Buurtschapsco mité'W.H.N. alhier, maakt bekend: Za terdag 21 dezer wordt in onze gemeen te een huis aan huis collecte gehouden ten bate van de Winterhulp. Eveneens voor dit doel zal de Jeugdstorm op denzelfden dag, des namiddags, een straatoollecte organiseeren. Dat een ie der zijn volle medewerking verleene om deze collecte te doen slagen. Vorige week zijn een vijftigtal huisgezinnen; in onze gemeente verblijd mét een gifjt van de Winterhulpin totaal werden| 590 gulden uitgekeerd. De nu volgende uitkeering heeft plaats vóór a.s. Kerst mis. Laat het voor ons allen een eere plicht zijn er voor zorg te dragen, dat met Kerstmis royaal gedeeld kan wor den. Dit is mogelijk, maar dan dient er ook behoorlijk geofferd te worden, want het is zoo, dat hoe hooger de opbrengst der collecten is, des te hoo ger het bedrag, dat voor uitkéeringi beschikbaar is. Er is reeds meerdere malen op gewezen, dat gedurende dit seizoen de opbrengst der collectes bijna driemaal zoo hoog is als over dezelfde periode in liet vorige seizoen. Opper vlakkig bezien is men zoo licht ge neigd te zeggen: liet gaat goed. Doch aan den anderen kant dient ook op gemerkt te worden, dat de gemid delde opbrengst per huisgezin en per collecte maar nauwelijks 20 cent be draagt. Daar tegenwoordig pracitisch iedereen aan de Winterhulpactie bij draagt». volgt hieruit, dat de welge- stelden in onze gemeente tot heden nog steeds niet begrijpen, dat het za liger is te geven dan te ontvangen. Dringend verzoekt het pl. Buurtschaps comité aan de hiervoor bedoelde cate gorie personen om hunne houding te herzien al is het alleen maar om der wille van hun arme en behoeftige dorps- génooten. Met elkaar en voor elkaar, ziedaar in korte woorden het doel en streven der Stichting W.H.N.; helpt allen mede dit doel te verwezenlijken en offert met de a.s. collecte in ruime mate. s'-Hertogenbosch, 18 Nov. 1942. Op de markt van heden waren aan gevoerd 2483 stuks, en wél 1140 run deren; 170 nuchtere kalveren; 537 biggen en 636 schapen-lammeren. De p'rijzen waren als volgt: Kalfkoeien en melkvee van f 420 f500f710; Jongvee f140—f195; Oraskalveren f90— f120; Biggen f 10 f 18ïf 32Schapen f95f 130 en Lammeren 'f 44-f 70, alles per stuk. Rotterdam, 17 November. Heden werden ter veemarkt aange voerd 1791 dieren, waaronder 88 paar den, 55 veulenis, 132 schapen, 868 run deren, 212 nuchtere kalveren, 129 gras kalveren, 18 biggen en 289 bokken en geiten. Prijzen per stuk: melkkoeien 770 650540; kalfkoeien 760640525; varekoeien 500400340; vaarzen 490 -370—240; pinken 300230190; graskalveren 21016595. GEVONDEN: een paar beenpijpen, gerold in een jute-zak. Inl. ter Gem.-Secretarie te Almkerk eiken werkdag tusschen 9 en 12 u. VERLOREN: een paar beenpijpen. (geel) met ritsluiting van Waalwijk naar Wijk. Terug te bezorgen bij C. Millenaar, Hooge Maasdijk, Wijk. LEVERING VAN VERSCHE KIPPENEIEREN. In aansluiting op reeds eerder ge plaatste persberichten brengt de wnd. Voedselcommissaris voor Noord-Brabant het volgende ter kennis van belangheb benden. Ofschoon de leveringstermijn voor de levering van versche kippeneieren door pluimveehouders zonder voedertoewij zing sinds 20 Sept. 1.1. geëindigd is. hebben nog steeds meerdere pluimvee houders. zoowel georganiseerde als niet- JiZ&üiiwUvA0 u'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1