O oor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard De geDoorledag Jezus Betracht de grootste zuinigheid, iet kolen, gas en electriciteit WINTERHULP Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEÜSDEN. No. 6322 Woensdag 23 December 1942 Kerstklokken boven Friesland. VERD Ü1STEREN Geschiedenis van Werkendam Land- en Tuinbouw Konijnententoonstelling Meeuwen. KERSTMIS 1942 Distributie mededeelingen U#D Y5AW Dit blad verschijnt VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. AdvertentiSn24 m.M. f 1.29. Elke m.M. meer 5ys ce«t Qroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. Buitenland WEEKMACin BERICHTEN. HEDERIAND .Gedachteloos verbruik' van gas en electriciteit. II. Uw gift aan Winterhulp moet een offer zijn I Giro 5553. Algemeen Redacteur; J. H. ROZA, Heusden Over den geboortedatum van Jezus is zeer veel geschreven en de beschou wingen daaromtrent loopen zeer veel uit een. Oude schrijvers, als de chronoloog Scaliger en Clemens van Alexandria b.v. beweerden, dat zelfs het geboorte jaar van Christus nooit zou worden ontdekt. Ook in de Evangeliën wordt nergens een datum vermeld, al zijn er wel en kele gegevens, die een spoor aanwijzen. Drijver zegt, dat men aangetoond heeft, dat het jaar 754 na de stichting van Rome niet het geboortejaar van Jezus zijn kan. Rome's abt Dionysius Exiguus zou onz^ christelijke jaartel ling vier jaar te laat hebben doen aan vangen. Wanneer n.l. keizer Augustus gestorven is in het jaar 765 na Rome's stichting, om opgevolgd te worden door Tiberius en Jezus, volgens Lucas 3 vs. t, 30 jaar oud zijnde, optrad als prediker in het vijftiende regeeringsjaar van de zen vorst, dan moet Jezus geboren zijn in het jaar 750 na Rome's stich tingen, dus vier jaar vóór den aan vang onzer jaartelling. Sommigen noemen als datum 20 April, anderen 17 November. De da tum werd in de 4e eeuw vastgesteld op 25 December, t Wij zijn gewoon de groote feesten twee dagen te vieren. De joden vierden hun feesten gedurende een week, met twee Sabbathen. Het Christendom be- - hield daar den_ eersten en laatsten dag van. De laatste Sabbath in de feest- week gold bij de Joden als „slüit-dag". Vandaar dat de Zondag na Paschen bij de Katholieken nog steeds „Beloken Paschen" heet of „Besluit van het Paasehfeest." De Romeinen vierden hun winter feest, den Dies Natal is Solis Invicti (Geboortedag der onoverwinnelijke Zon) omtrent den kortsten dag. De Germanen hielden dien tijd hun Joelfeest. Het ge loof heerschte, dat in den tijd van 25 December tot 6 Januari, dus in den tijd der Twaalf Nachten, de Zon stil stond, het z.g. „Solstitium". Alle werk werd dan gestaakt. Wendorf toonde (18e eeuw) het eerst aan, dat het oude heidensch»: feest gekerstend is, „door er een be- teekenis aan te geven, welke in over eenstemming was met het Christendom, n.l. de geboorte van Hem, die genoemd is het „Licht der Wereld" en „Sol Justitiae", Zon der gerechtigheid. En dat het inderdaad nog niet zoo gemak kelijk was oude neigingen zooals Gregorius de Groote aan den Abt Me-, litus van Canterbury schreef uit ongevormde zielen te verwijderen, blijkt uit de klacht van Leo den Grooten (5e eeuw), dat er nog altijd mensehen waren, die den 25sten December niet zoozeer in eere hielden, omdat Jezus, dan wel, omdat de zon geboren werd." ties, zooals de klokkenstoel in Wijnje- terp. Eigenaardig is, dat deze klokkenstoe len slechts in het Noorden van ons land gevonden worden en verder in Oost- en West-Pruisen, in Pommeren en gkandinavië. Vooral Zweden telt en kele prachtige klokkenstoelen, die soms meer dan veertig meter hoog zijn. Niet alleen tegen Kerstmis luiden de klokken in Zuid-Oost Friesland. Zij luiden ook bij huwelijk, bij brand, "bij geboorte en dood. Reeds van verre hoort de Fri^sche boer, wanneer de klokken een doode overluiden, of er een man, een vrouw, een 'jongen of meisje is gestorven. Klinken eerst drie slagen van de groote klok en vervol gens drie slagen van de kleine, dan stierf een man. Klöpt de kleine eerst drie keer en dan de groote klok, dan betreurt het dorp het verlies van een vrouw. Het zelfde bij twee keer kleppen duidt op een jongen of een meisje. Tien dagen lang echter, van des morgens zes uur tot des avonds zeven uur, de laatste tien dagen vóór het oude jaar, kleppen de klokken onafgebroken boven het Zuid-Oosten van Friesjand en in in den kop van Overijssel. En evenals de midwinterblazer in het oude Twente, verkondigt de Klokstjürder in het duister der Twaalfnachten de komst van het nieuwe licht en het nieuwe jaar, dat naar wij hopen, voor een be ter en zegenrijker jaar zal worden. Oer-oude klokkestoelen luiden St. Thomas. Folklore in Friesland's ZuidOosthoek. Boven Wanneperveen, boven, de Zuid-Oosthoek van Friesland dreu nen omstreeks midwintertijd de klokken in de oer-oude houten klokkestoelen. Het St. Thomaslui- den is begonnen. Dof dreunen de slagen van de groote klokken, ijl en helder klinkt daartusschen het luiden der kleine klokken. Wijd in het ronde weergalmen de klan ken en brengen over Friesland die wijdingsvolle sfeer, die de Kerstnacht door alle eeuwen «heeft gekenmerkt. Het is anders een merkwaardig ge bruik, dit Thomas-luiden, even merk waardig als het mid-winterblazen in Twente. Oer-oud is deze handeling, waaran de nuchtere Friezen zóó ge hecht zijn, dat het Thomasluiden als een uiting van Friesche volkskunst in hooge eere wordt gehouden. Merkwaardig ook is het luiden zelf. Een luider brengt de groote klok in beweging. Dan laat een ander de kleine klok invallen, „stjüren", noemt de Fries dit en deze wordt zóó geluid, dat op de galmende slag van de groote klok het ijle geluid van de kleine klok volgt. Het gaat om het juiste rhytme en slechts weinigen verstaan de kunst, om de klok goed te „stjüren". Friesland ging dan ook prat op zijn vermaarde klokstjürders-geslachten, en nog heden ten dage hebben vele dorpen hun vasten klokstjürder. Even merkwaardig als het Thomas- luiden, dat eveneens als het mid-winter blazen een vóór-christelijke magische handeling is, een van «de vele gebrui ken tijdens de jaarwende, zijn wel de klokkestoelen, waarin de Thomasklokken hangen. De klokken immers hangen niet in kerktorens, maar in een zelfstandig klok huis, meestal een primitief bouwwerk van houten balken, bekroond door smal afdak. Sommigen echter zijn bijzonder fraaie en zelfs monumentale construc- STERKE STRIJDKRACHTEN AAN HEI DONFRONT. Hoofdkwartier van den Fiihrer, 19 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied van den Terek zijn herhaalde aanvallen van den vijand, deels in verbitterde gevech ten op' korten afstand,mislukt. In tegenaanvallen werden in gereedheid gebrachte troepen uiteengedreven en daarbij zijn 420 gevangenen binnen gebracht. Duitsche en Roemeensche troepen hebben den vijand tusschen Wolga en den Don ondanks taaien tegen- stónd verder naar het Noord-Oosten teruggeworpen. Bij tegenaanvallen verloren de Sovjets hier 22 tanks. 1 In Stalingrad1 en in de groote bocht van den Don werden vijan delijke aanvallen afgeweerd. Aan het front van den Don zet ten de Sovjets hun' aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Duitsche en Italiaansche troepen brachten den vijand i;n samenwerking met lucht strijdkrachten en baterijen afweerge schut zware verliezen toe. Op een nauwe rulilm'te verloren de bolsjewis ten alleen ruim 50 tanks. In den centralen en Noordelijken sector mislukten plaatselijke aanval len der bolsjewisten. Stoottroepen hebben aan het trant van Kanda- laksje een aantal vijandelijke ge vechtsposities met haar bemanning vernield1. De operaties der Duitsche en Ita liaansche troepen in Lybië werden systematisch voortgezet. Daarbij wer den in harde gevechten wederom 21 Britsqhe tanks vermeld'. De haven van Tobroek en het vliegveld' 'Luca op Malta werden des nachts tel gebombardeerd. Ten Noord-Westen van Benghasii ïs een groot vijandelijk vrachtschip zwaar beschadigd. In Tunis hebben Duitsch-ltalfaan- rcfe luchtsrijdkr.chten voortdurend 's morgens 's avonds tot vanaf Zaterdag 26 Dec. 848 4.33 Zondag 27 Dec. 8 48 434 Maandag 28 Dec. 8.48 4.34 Dinsdag 29 Dec. 8.49 4.35 Woensdag 30 Dec. 8.49 4.36 Donderdag 31 Dec. 8.49 4.37 Vrijdag 1 Jan. 849 4.38 troepenconcentraties van den vïjanq bij Medjez el Bab met goed et tec t bestreden. Het Bni'sch-Amerïkaansche Iucht-; wapen heett gister 18 vliegtuigen venoren. Drie Duitsche toestellen keerden niet terug van hun vlucht. GevichtsviLg uigen en jagers heb ben overdag de bestrijding van voor een oorlog belangrijke doelen in het Zuï'den van Engeland 'voortgezet. De vijand heeft in het Westen vier vliegtuigen verloren, een eigen toe stel wordt vermist. Italiaansch weermachtbencht. Rome, 20 December. (Stetani). Het 939ste communique van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het front in de Syrte en in T unesië botsingen tusschen verken- ningsatdeelmgen. De vijandelijke iuchtmacht, die herhaaldelijk ónze stellingen trachtte aan te vallen, ver loor vier vliegtuigen in Lybië en een Tunesië, die werden neergeschoten door het afweergeschut der spil. Drie Britsche toestellen werden te Sabra- ta door onze jagers neergeschoten. Atdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben op doeltreffende wijze de haven van Benghazi gebombardeerd. Zij troffen gemeerde schepen en ha venwerken. Op geringen afstand ten Noorden van de stad werden twee koopvaardijschepen met een inhoud van 12 000 ton door bommen gelrot- ten en waarschijnlijk tot zinken ge bracht. DeD vijand heeft opnieuw steden in Tunesië aangevallen en wederom slachtoffers onder de bevolking ge maakt. Er worden 27 dooden en 30 gewonden te Soessa gemeld en 26 dooden en 43 gewonden te Tunis. Geen schade aan militaire objecten. Bij geslaagde nachtvluchten hebben sterke atdeelingen Duitsche vlieg tuigen vliegvelden op Malta gebom bardeerd. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, bëzocht gewonde Duitsche soldaten In een hospitaal en overhandigde bij deze gelegenheid aan leder van hen een Kerstgeschenk SS Bildberichter-Frltz-Stapf-Pax m De grootste vijand van een nuttige toepassing van gas en electriciteit is het gedachtelooze verbruik, dat afbreuk doet aan ieder economisch belang. Dit „gedachtelooze .verbruik" doet zich over al voor, zoowel zichtbaar als onzichtbaar en zelfs nauwgezette menschen worden er het slachtoffer van. Men is dikwijls zóó in zijn werk verdiept, dat men nau welijks op het energie-verbruik let, de radio ingeschakeld laat staan als men toch niet luistert, het aansteekvlamme- tje onder den geyser laat branden, enz. Overal en altijd zullen fer oogenblikken zijn, waarop onnoodig gas en electrici teit wordt verbruikt. Al moge het ge dachtelooze verbruik op zichzelf ge ring schijnen, in totaal komt het neer op getallen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Deze. hoe veelheden, berekend over het geheelé Nederlandsche bedrijfsleven, tezamen met het onnoodige verbruik in de huis houding, toonen aan, welk een energie er nog in het algemeen wordt verspild. Wat op een kantoor of in een fa briek overbodig door den meter vliegt, is soms zoo groot, dat een normaal gezin er voldoende aah heeft om er een maand lang genot van te hebben. Strijdt daarom tegen de energiever spilling het is uw eigen belang. Doch alzoo de gemelde Ambachtsheer beweerde daarop recht te hebben en zich 'beriep op zijn goed bezit enz., zoo is tot afdoening van dit geschil tusschen hem en gezegde Raden en Meestérs van de Rekeninge der Domeij- nen, oftewel zijne Keyserlijke Majesteyt als Graven van Hollandt, voor hem en de zijne Erven, ten Eeuwige dage zou de hebben ende behouden de geregte helfte van alle Visscherijen en Vog<e- lerijen, onder den voorzegde Ambachts van Werkendam gelegen, ende dat de voorzegde Ambachtsheer van der Duyn, ende zijne Erven insgelijks zoude heb ben de geregte wederhelft van dien doch betreffende het geschil nopens den aenwas der landen onder gezegde heerlijkheid is toen overeengekomen: dat den Ambachtsheer voornoemt ofte zijne Erven, soude werden gehandelt, gelijk als bij sententie of overeenkomste over de Processe van den aenpalende of naestgelegene jurisdictiën soude wor den verstaen, of geconvenieert. Aange zien nu die van de gravelijkheidsdomei- nen met den Ambachtsheer van Houwe- ninge nopens den aenwas der landen, onder die heerlijkheid gelegen, den 20 Mei 1539, zijn overeengekomen, dat die heer voor hem en zijne erven zoude behoude alle de aengewassen landen, mits jaerlijckx aan de Graeffelijkheyts Domeynen, betaelende, een Erffpagt van drie grooten van idere mergen en alsoo ter leen te verheffen zoo is ditzelfde acooord op de aenwassen van Werken dam toegepast. L In het jaar 1634 werd de heerlijk heid Werkendam in leen opgedragen aan Johan Oem van Wijngaarden. Na diens overlijden, in het jaar 1685 werd zijn zoon Daniël van Wijngaarden Ambachts heer van deze heerlijkheid, wiens we duwe Catharina v. Zuidland, Vrouw van Moermont enz. haar naliet aan haren zoon Willem van Wijngaarden, Heer van Benthuizen enz. na wiens over lijden daarmede in het jaar 1702 be leend werd zijne zuster Jonkvrouw Ja- coba van Wijngaarden, Vrouwe van Moermont, na wier afsterven de heer lijkheid gekomen is aan hare zuster Johanna Maria van Wijngaarden, ge- met Jacob van der Rijt, Heer van Woest - wezel die daarmede verblijd werd den 19 Januari 1728, doch de heerlijkheid ten zelfde dage afstond aan hare doch ter Catharina Jacoba v. d. Rijt, huis vrouw van Arent Jacob van Lijere, Heer van OisterwijTc, welke na het over lijden van haren man daarmede ander werf den 23 Mei 1726 beleend werd. In het midden der vorige ee'uw werd werd zij bezeten door Jacob Baron van der Rijt, Heer van Woestwezel en de Werken, Vrijheer van Wijngaarden en Ruigbroek, enz. Later behoorde zij aan Vrouwe Ca rolina, Frederica Henrietta geboren Gra vin van Bentheim Steinfurt, douarière van wijlen den Graaf van Gronsfeld. Diepenbroek van wie zij, in het jaar 1788 is gekocht door Jan Theodoor Baron de Roest van Alkemade, dogr wiens overlijden sy voor eenige ja ren is gekomen aan zijn eenig kind "rouwe Maria Elisabeth Henrietta Wil- helmina Baronesse de Roest van Alke made, echtgenpote van den Heer Jaen de Trevey de Charmal, woonachtig te s-Gravenhage. Het dorp Werkendam ligt 8 uur W. N. W. van 's-Hertogenbosch, 5 uur uur W. N. W. van Heusden. Dit dorp bestaat grootendeels uit een dubbel rij aaneen gebouwde huizen, waaronder vele fraaie woningen zijn van welke eenige aan den rivierdijk van den Vervoornepolder staan'. Men telt het onder de twee en zeventig dorpen, welke bij het onderloopen van den Groote Zuid-Hollandsche Waard, in den watervloed van 18 November 1421 zijn ondergevloeid. Later is het echter we der droog geworden, zoodat het thans een aanzienlijk dorp is. Het dorp heeft een haven met sas, welke zich uitstrekt naar de Merwede, zeer gemakkelijk voor binnenlandsche vaartuigen, welke hier gedurig af en aanvaren, en een. voet- veer op de-gemeente Hardinxveld. De naam ontleent het vermoedelijk aan eene dam, welke hier vroeger in de Werke gelegd is. De kerk die reeds in het jaar 1492 bestond, was voor de Retormatie aan den H. Martinus toege wijd. Zij had behalve het hooge altaar, nog vier andere altaren, welke, ter eere van den H. Petrus, de H. Anna, de H. Catharina en het Heilige Kruis ge sticht waren. De twee laatsten stonden in een atzonderlijk kapelletje of koor. Dit kapelletje met het altaar van het H. Kruis, was den 18 November 1492 door Nioolaas van der Stoel en zijne huisvrouw Mechtildis. van Hoevel tot stand gebracht en werd zeer bezocht. Het daarin opgerichte beneficie werd door iemand uit de bloedverwanten der stichters gegeven. Gezegde echtelingen hadden mede, op hetzelfde tijdstip, een armenhuis voor drie ongehuwde personen met een dienstmaagd opgericht en begiftigd. (Wordt vervolgd). VERLEDEN TIJD EN TOEKOMST. Over het heden valt ten opzichte van ons bedrijf niet veel te zeggen, om dat de meeste raadgevingen in verband met het tekort aan benoodigdheden, weinig nut voor het oogenblik kunnen stichten. Doch daarom is het niet goed om maar geheel te zwijgen. Er komen wel weer andere tijden en degenen, die dan weten, hoe ze handelen moeten,* zullen eerder profiteeren van de gups- tiger geworden tijden dan zij, die dan nog moeten Ieeren. Het verleden kan en zal een goede leermeester zijtj voor de toekomst. Wij sloegen een blik in oude artike len uit wetenschappelijke b'aden en la zen daar o.a.„De gunstige B-werking (dat is de fosforzuurwerking) o.a. van Thomasslak op .grasland berust voor een belangrijk deel op de botanische verbetering der grasrode, waardoor grootere en hoogwaardiger productie mogelijk wordt. Een juiste K-bemes ting (en N-giften) is daar toe tevens een vereischte." Kijk, dat moet men in zijn ooren knoopen en later (we hopen: heel spoe dig!) toepassen. Vooral als men het in verband brengt met wat dezelfde gte- leerden kort daarvoor opmerkten, dat Thomasslak, zoo men weet de voor naamste fósforzuurbron van den Ne- derlandschen cultuurbodem, op grasland het voordeel heeft van geringere ver liezen aan eiwit bij de hooiwinning. Dat geldt dus ook voor het gras be stemd voor het grasdrogen, waardoor men een zeer waardevol krachtvoeder verkrijgt. Die kant zal het in de toekomst toch uitgaan. AGRICOLA. Op de alhier gèhouden konijnenten toonstelling van „Nut- en Sport", wer den door den keurmeester F. v. Cient te Leerdam, de navolgende prijzen toe gekend. Vlaamsche Reuzen. Wit. 2 vg. M. Co- lijn, Ram oud. 2 vg. idem, V. oud lg, G. Donkersloot, V. oud; 3g idem R. jong; vg. A. Vos, R. jong; lg W. v. Stenis, R. jong2g. G. Donkersloot^ V. jong; lg*. G. Donkersloot, V. jong; 3g. M. Lankhaar, V. jong; 2g*, C. M. v. d. Beek, V. jong;._ VI. Reuzen. Haaskleur: lg". Adr. Bouman, V. oud; lg Adr. Bouman, R. jong; lg. M. v. Rijswijk, V. jong; 2g. Joh. Bouman, V. jong. VI. R. konijn, grijs: 3 vg. G. v. Dijk, R. jong; 3vg. G. v. Dijk, V. jong; VI. R., ijzergrauw. 3 vg. E. H. 'S. Hoevenaar, V jong. Vlaamsche Reuzen, blauw: lg. C. v. d. Beek, V. oud; 3vg. H. A. Lank haar, V. oud. VI. Reuzen, blauw: 3vg. C. Lank haar Hzn., R. jong; lg*. W. J. Roubos^ V. jong; 3 vg. W. J. Roubos, V. jong; 2g. H. v. d. Kolk, V. jong. VI. Reuzen, geel: 3g. M. Colijn» V. oud; lg. J. v. Essen, R. jong; 3g. Weer luidt de Kerstklok over alle landen, De nacht is zwart, de morgen ver Toch vouwen zich in diep ver trouwen handen. Onbluschbaar immers is God's ster. Wel is het Kerstfeest anders dan in vroeger tijden En straalt de Kerstboom niet in ou den glans, Toch blijven wij het Vredeslicht verbeiden En staren hoopvol naar den hemeltrans. Weer zingen kinderstemmen in het duister... Weer straalt de Kerstnacht in zijn ouden luister. O, Heer, de kaars gaat lager branden, Neem nu ons lot in Uwe Handen. R. KROES. Th. v. Roosmalen, R. jong; lg. Th. v. Rosmalen, R. jong; 2g. J. v. Essen, V. jong; lzg. W. Verhoeven, V. jong; 3g. Th. v. Rosmalen. Lotharingers3vg. G. v. Dijk, R. oud 3vg. G. v. Dijk, V. oud. Fransche Hangooren: Konijn grijs: 3vg. C. J. v. Tilborg, R. jong. Fransche Hangooren, ijzergrauw: 3vg. C. J. v. Tilborg, V. ótid; lg, C. J. v. Tilborg, V. jong. Groot Chincilla: lg. C. M. v. d. Beek, R. jong2vg. Ant. Burghout, R. jong; 2vg. C. M. v. tl. Beek, V. jong; 3 vg. R. v. Laar, V. jong. Weeners, wit: 2g R. oud; lg. V. oud; lg, R. jong; 3vg. R. jong; 2g. R. jong; 2g. V. jong; 1 zg. V. jong; 3vg. V. jong, allen van Ant. Burghout. Weeners, blauw: 2vg. D. in 'tVeld, R. oud3vg. W. Verhoeven, V. oud 3vg. W. Verhoeven, R. jong. Weeners, zwart: 2g. G. Hieter, V. oud. Havanna's: 2vg. D. G. A. Smits, R. oud; 3vg. D. G. A. Smits, V. oud. Klein Chincilla: 2g. Adr. Straver, R. oud3vg. C. de Raad, R. jong. lg. A. Vos, R. jong; 3vg., A. Vos, V. jong; lg. L. M. Borstlap, V. jong. Hollanders. Zwart. 2vg. O. Kant, R. Jong. Hollanders. Madagaskar, lg. C. Kant, V. jong. Russen (Zwart). 3vg. D. G. A. Smits, R. oud1. Polen R.O. 2g. L. M. "Borstlap, R. oud, lg. L. M. Borstlap, R. oud; lzg. L. Mj. Borstlap, V. oud- 2g. L. M. Borstlap, V. oud; 3vg. L. M'. Borstlap, V. oud; lg. L. M. Borstlap, R. jong; 3vg. Q. M. v. d1. Beek', R. jong; lzg. L. M- Borstlap, V. jong; 2zg. L. M. Borstlap, V. jong. Angora's. 3vg. LX G. A. Smits, R. oud; 3vg. D. G. A. Smits, V. oud. Jeugdkilasse. Wit VI. R. G. Donker- sloot R. 2g. lg. lg*. Haaskleur. 3vg. Adr. Bouman. V]. Reuzien. Blauw. lg. C. v. d. Beek, Ram; 2g. H. A. Lankhaar, R.; 3vg. H. A. Lankhaar, R.; 3g. J. Reder ker, V.; 4g. H. A. Lankhaar, V.; 2g*. 'Joh. Lankhaar, V.; lg* C. v. d. Beek, V. Franse Hangoor. Ijzergrauw. lg. J. v. Drongelen, V. Lotharingers. 2vg. O. de Raad, V. Weeners. Blauw. 2vg. R., 3vg. R, lg. R., 2g. V., 3vg. V., allen van W. Verhoeven; lg J. v. Dalen, V. Japanners, lg. L. Burghoutsi, R.; 3g. L. Burghouts, V. Havanna's. 3vg. D. G. A Smits, V. Alaska's (zwart). 3vg. D. G. A. Smits, R.; 2vg. EX G. A. Simits, V. Angora's. 3vg. D. G. A. Smits, V. Beide dagen mocht zich de ver- eeniging in eetf overweldigend be zoek verheugen. MANDARIJNEN VOOR DE KLEINE KINDEREN. Met ingang van een nader bekend te maken datum zullen voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar zoo mogelijk mandarijnen beschikbaar worden gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel hiertoe is het koopen, ver- koopen en afleveren van mandarijnen tot dien datum verboden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1942 | | pagina 1