NIET 3 DISTRIBUTIEBONNEN L Waakt tegen bosch- en heidebrand Bevonden en verloren voorwerpen Officieële Berichten LET OP!! Plaatselijk Nieuws Voetbalsport Burgerlijke Stand Marktberichten TELEFONEEREN Bonnen welke vervallen Britsche terreuraanval op een stad in het Westen van ons land. Arbeiderswoningen en huizen werden verwoest en vooral waren vrouwen en kinderen het slachtoffer CNF-M-Pax m HEUSDEN. ALMKERK. BOMMELERWAARD. BRUCHEM. CAPELLE. DUSSEN. LAND VAN ALTENA. NEDERHEMERT. OUDENDIJK. WIJK EN AALBURG. WIJK. WOUDRICHEM. Brood, beschuit, aardappelen, tabak 18 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak 18 B 100 gr. brood of 1 rants, gebak. 18 70 gram beschuit of 1 rantsoen brood of gebak. 18 A 2 kg. aardappelen. 18 B 1 kg. aardappelen. 18 Tabaksk. 20 sigaretten, 5 siga ren, 10 cigarillos of 25 gr. tabak Suiker, jam, gort, havermout, vermicelli, kaas, bloem, melk, rijst, chocolade en suikerwerk 54 9 500 gram stroop, jam, enz. 550 250 gram gort. 551 250 gram havermout. 552 250 gram peulvruchten. 553 100 gr. vermicelli of maizena. 541,542,543 100 gr. kaas per bon. 527 t/m 529 Kaas, verlengd tot 15 Mei. 544, 545, 546, 547 70 gram meel of 17,18,19, 1 s/4 liter taptemelk p. bon. 17,18,19, l/s4 liter melk per bon. 4/22 Reserge. 51ji liter melk. 17 B, 19 B, Kind. voeds. 250 gr. rijst. 17 A, 19 A, Kind. voeds. 250 gr. gort. 3/21, 4/21 .reserve", 150 gr. cacao m. suik. 17 100 gram chocolade, per bon. 18, 19 100 gram suikerwerk, per bpn. VERLENGD TOT ZATERDAG 1 MEI 13, 14, 15 van de Versnaperingenkaart. Koffiesurrogflat Botér 17 A 250 gram boter of margarine of 200 gram vet of rundvet. 17 B 125 gram boter of margarine of 100 gram vet of rundvet. Vleesch of Vleeschwaren 17 A i rantsoen. 17 B Va rantsoen. 4/23, M/19 Reserve. 1% rantsoen. M/21,.M/23 Reserve. 2V2 rantsoen. Bijzondere Rantsoenen. 3/14 Reserve (land), 350 gr. Sinaasappelen 3/15, 4/19 Reserve, 350 gr. Sinaasappelen 540 AlgemX, 2/20, 3/20, 4/20 Res., 1 Ei. Petroleum 07, 08 bonk. EA voor kookdoeleinden, 1 liter petroleum per bon. Zeep 534 en „T Eenheidszeep", 1 st. Iucht- gevulde eenheidstoiletzeep of toiletzeep. 535 en „T Waschpoeder" 250 gr. waschpoeder of zeeppoeder. WIJK EN AALBURG. HEUSDEN. ALMKERK. ANDEL. BIJ LUCHTALARM EN NA BOMINSLAG ER STAAN MENSCHENLEVENS OP HET SPEL SPAREN OP SUIKERRANTSOEN. Reserve voor periode zonder suiker. 's-Gravenhage, IQ April. Suiker van den nieuwen bietenoogst komt zeker niet voor November ter beschikking. Aangezien de thans nog voor het Nederlandsche volk beschikba re voorraden consumptiesuiker te beperkt zijn om verstrekking van het geheele suikerrantsoen tot den nieuwen oogst te verzekeren, staat het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd voor de noodzakelijkheid om maatregelen te beramen, die in het suildertekort zullen voorzien op de voor de bevol king minst gevoelige wijze. Het zal daarom een beperking van het verbruik aan consumptiesuiker verschuiven tot 't einde van het loopende oogstjaar. Het ligt in de bedoeling dan, dus in den herfst van 1943, gedurende één vierwekelijksche distributieperiode, geen suiker te vérstrekken. iDe bevolking kan zich derhalve reeds nu op de ko mende leemte in de suikervoorziening instellen en haar verbruik van het sui kerrantsoen in de daaraan voorafgaan de maanden, die zich uitstrekken over 7 a 8 wekelijksche distributieperioden, zoo regelen, dat één rantsoen suiker gespaard wordt, ter overbrugging van de periode, waarin zij het zonder ver strekking van suiker zal moeten stel len. Het ligt in de bedoeling, indien de suikeropbrengst van den komenden oogst dit mogelijk maakt, de bezuinigde hoe veelheid te zijner tijd alsnog beschik baar te sfellen. i PEULVRUCHTEN NIET OVERAL DA DELIJK VERKRIJGBAAR. In verband met de bevoorrading van de winkeliers zullen de op bon „Alge meen 552" verkrijgbaar gestelde peul vruchten in vele gevallen eerst in de tweede helft der distributieperiode van 17 April15 Mei kunnen worden afge leverd. EXTRA ZEEP VOOR KAPPERS, ARTSEN ENZ. Met ingang van 1 Mei a.s. komen kappers, practiseerende artsen, tand artsen en dierenartsen, medische stu denten, vroedvrouwen, verloskundigen, en wijkverpleegsters, wederom vooreen periode van drie maanden in aanmerking voor een extra rantsoen zeep. Kappers dienen van 27 April tot en met 1 Mei a.s. bij de plaatselijke dis tributiediensten een aanvraagformilier MD 233-41 af te halen. Deze formulie ren moeten zij vóór 8 Mei a.s. ingevuld bij den distributiedienst inleveren. Zij ontvangen per bediende in het heeren- kappersbedrijf 14 rantsoenbonnen voor scheerzeep, 5 rantsoenbonnen voor een- he ids zeep en 3 rantsoenbonnien voor waschpoeder, met dien verstande, dat maximaal 12 rantsoenbonnen voor wasch poeder in totaal worden verstrekt. Per bediende in het dames-kappersbedrijf ontvangen zij 20 rantsoenbonnen voor eenheidszeep en 3 rantsoenbonnen voor waschpoeder, eveneens met bovenver melde beperking. Van 1 Mei a.s. af ontvangen practi- seerende artsen, tandartsen en dieren artsen, 6 rantsoenbonnen voor toilet zeep en medische studenten vroedvrou wen, verloskundigen en wijkverpleegsters 3 rantsoenbonnen voor toiletzeep1. Voor bijzonderheden zij verwezen naar de publicatie van de plaatselijke distri butiediensten. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. De plaatselijke distributiediensten zul len op nader te bepalen tijdstippfen tus- schen 27 April en 15 Mei 1943 bonkaar ten „Voedingsmiddelen 6e periode '43" en klantenkaarten voor groente uitreiken. De inlegvellen van hen, die geboren zijn tusschen 18 April en 17 Mei van de jaren 1922, 1929 en 1939 moeten worden geruild, alvorens men de bon kaarten in ontvangst neemt. 'De diensten zullen uitreiken: Aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 116 en een klanten kaart voor groente: Aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 216 en een klantenkaart voor groente. Aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 316 en een klantenkaart voor groente. Aan houders van een 'inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 416 en een klantenkaart voor groente. Houders van L-inlegvellen ontvangen bovendien een toeslagkaart voor aard appelen. Men kan de kaarten uitsluiteifcl afha len bij den distributiedienst der gemeen te, waar men in 'het bevolkingsregister is i ngeschreven. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor hen, bij wie uit een desbetreffende verklaring op de stamkaart en het inlegvel blijkt, dat zij ten gevolge van oorlogsomstan digheden tijdelijk elders verblijven en voor schippers en woonwagenbewoners indien zij zijn opgenomen In het cen traal bevolkingsregister), gedetacheerde marechaussée's, de vaste bevolking van kostscholen e.d. Bij de uitreiking va'n de kaarten wordt het vakje O 10 van de stamkaart afge- kruist, terwijl die bon van het inlegvel wordt verwijderd, waarvan het nummer overeenkomt met dat van de uitgereikte bonkaart voor voedingsmiddelen. Zeepbonnen voor kinderen. Tegelijk met bovengenoemde kaar ten zullen de diensten bonnten voor zeep en toiletzeep voor kindeten uitrei ken. Kinderen, geboren na 16 Mei 1941, ontvangen 3 bonnen voor eenheidszeep, 3 bonnen voor waschpoeder en 3 bonnen voor toiletzeep. Kinderen, géboren tusschen 16 Mei 1935 en 17 Mei 1941, ontvangen 3 bonnen voor eenheidszeep en 3 bonnen voor waschpoeder. Bij deze uitreiking zaf net vakje O 11 van de stamkaart worden gewaarmerkt. Brandstoffenkaarten. Voorts zullen de diensten bonkaar ten voor vaste brandstoffen uitreiken. Men dient hiertoe het ingevulde aan vraagformulier in te leveren, alsmede de oude brandstoffenkaart „DV", met de bonnen 11B.V., 12B.V., 13B.V. en 14 B.V. 'Men ga bij ontvangst na, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft inderdaad heeft ontvangen. Latere recla mes worden, niet in behandeling geno men. TERUGLEVERING VAN ONDERMELK EN/OF KARNEMELK NAAR DE BOERDERIJ. Het Bedrijfschap voor Zuivel maakt bekend, dat van 18 April 1943 tot en met 2 October 1943 de fabrieken, welke melk van de veehouders ontvan gen, maximaal 25 pCt. onder- of karne melk van het kwantum geleverde volle melk ter beschikking behooren te stel len aan de veehouders. Hieruit volgt niet, dat de veehouders verplicht zijn deze hoeveelheden af te nemen. Zij kun nen het kwantum, waarop zij rechtj hebben, ook aan de fabriek laten, doch het is niet toegestaan deze hoeveelheid aan een andere veehouder over te dra gen. Verder dient men er rekening mede te houden, dat de fabriek den eenen dag eens wat meer moet terugleveren dan den anderen dag. Bijv. de onder- melk is niet meer geschikt voor con sumptie of voor industrieele verwer king of kan in verband met vervoers- moeilij'kheden niet afgehaald worden. Voorts is het aan de fabriek niet toegestaan om wat in de eene week minderwordt teruggeleverd de daarop volgende week in te halen zoodat de veehouders ook hiermede rekening moe ten houden. IDENTITEITSKAARTEN VOOR VEULENS. Ingevolge de paardenverordening'42 is het voorhanden of in voorraad heb ben van alle paarden, ouder dan drie maanden, slechts toegestaan, indien de houder van het paard in het bezit is van een ten behoeve van zijn paard (enn.) uitgereikte identiteitskaart voor paar den. Ieder, die in het bezit is van een merrie, die een veulen gekregen heeft, dient daarom ten spoedigste, doch uiterlijk binnen 5 dagen na de geboorte van het veulen, aangifte hier van bij zijn pl.b. te doen, opdat tijdig het signalement van het veulen kan worden opgenomen en de identiteitskaart binnen 3 maanden na de geboorte kan worden toegezonden. Voorzoover deze termijn reeds verstreken is en de pbh. van de geboorte - nog niet in kennis is gesteld, moet de aangifte alsnog ten spoedigste geschieden. SCHAPENMARKTEN WEER OPEN. Met ingang van Maandag 19 April zijn de schapenmarkten weer openge steld. Geleidebiljetten worden alleen af gegeven indien de schapen gemerkt zijn en staan ingeschreven in een scha penboekje. Nadere inlichtingen kunnen, de Pbh's verstrekken. Voor stamboek- schapen geldt een aparte regeling. Men wende zich daartoe tot de stamboeken. VERPLICHTE SCHAPENLEVERING. Aan schapenhouders, dié hun schapen naar elders hebben verkocht zonder te hebben voldaan aan hun verplichte scha penlevering, zal een aanslag van 200 kg voor elk verplicht nog te leveren schaap worden opgelegd. DE HANDEL IN JONGVEE EN STIE REN WEDEROM TOEGESTAAN. Met ingang van Maandag 19 April kan men voor het vervoer van gras kalveren en pinken met een gewicht van minder dan 250 kg en voor het ver voer van stieren wederom geleidelijk geleidebiljetten verkrijgen. De markten blijven echter voorloopig gesloten. Geen geleidebiljetten zullen worden afgegeven voor het vervoer naar het bedrijf van een handelaar. Men kan uitsluitend voor het vervoer naar het bedrijf van een veehouder geleidebiljet ten verkrijgen. Onveranderd blijft, dat bij verkoop van een veehouder naar een veehouder zonder tusschenkomst van een handelaar de kooper eerst een aankoopvergunning moet aanvragen bij zijn p.b.h. Aankoopvergunningen voor catego rieën worden onbeperkt afgegeven. Een aankoopvergunning is niet noodig indien door bemiddeling van een erkenden handelaar geleidebiljetten worden aan gevraagd. Met ingang van 1 Juni wordt per bedrijf een bedrijfsmaximum voor melk en kalfkoeien vastgesteld. Het aantal stuks jongvee, dat na 1 Dec. a.s. zal mogen worden gehouden, zal belangrijk worden verhoogd. Tot 1 Maart j.l. had het bedrijfs maximum betrekking op runderen bo ven 1 jaar, terwijl het aantal stuks vrou welijk jongvee beneden jaar, dat mocht worden gehouden, 20 procent van het bedrijfsmaximum bedroeg. Nu het bedrijfsmaximum betrekking zal hebben op melk- en kalfkoeien, zal het aantal vrouwelijk jongvee, dat in de komende wintermaanden mag wor den gehouden dit is dus het aantal vaarskalveren plus de pinken en vaar zen, welke nog niet gekalfd hebben gesteld worden op ongeveer 75 procent van het bedrijfsmaximum. op Woensdag 21 April. 05 voor fkookdoeleinden, petroleum. op Zaterdag 24 April. 17 Brood. 17 Beschuit. 17 Aardappelen. 17 Tabak, enz. 554 Algemeen, Aardappelen. op Woensdag 28 April. 13A en 13B Boter, enz. 17A en 17B Boter, enz. DE VARKENSREGELING 1943. De varkenstoewijzing van 1942 zal ook voor dit jaar van kracht mij ven, de fokzeugtoewijzing voor 1943 zal in het algemeen weinig verandering on dergaan in vergelijking met die van het vorige jaar. De toewijzingen, die in 1942 niet benut zijn (d.w.z. dat van deze fokzeugen geen biggen gemerkt zijn) zullen worden ingetrokken, tenzij thans op het bedrijf reeds een drachtige fokzeug of drachtig zeugje op opfok- vergunning aanwezig is. Ook in bijzon dere gevallen (b.v. ziekte, sterfte, eva cuatie e.d.) kan de toewijzing gehand haafd blijven. De biggenaanfok voor 1943 mag aanzienlijk verruimd wor den, van 1 Januari tot 1 December 1943 mogen van alle fokzeugen twee toornen biggen gemerkt worden. Voor sterzeugen en stamboekzeugen, welke in het bezit zijn van stamboek- fokkers, die op 1 Jan. 1943 lid waren van een erkend varkensstamboek, wordt de biggenaanfok geheel vrijgelaten, alle in 1943 hieruit geboren biggen kunnen worden gemerkt. De eigenaar dient ech ter steeds den Pbh. ten minste 8 dagen voor de geboorte der biggen mede te deelen, dat hij de drachtige fokz|eug in zijn bezit heeft, binnen 2 maal 24 uur na de geboorte moet hij de biggien ter merking hebben opgegeven. Voor al-' le varkens met een levend gewicht van 25 kg of hooger moet thans anders dan in 1942 een mest- c.q. leverings contract zijn afgesloten of wel een ver gunning tot het aanhouden van een huisslachtingsvarken resp. een fokzeug of een opfokvergunning aanwezig zijn. Ook dit jaar kunnen opfokvergunningen worden uitgereikt, om in den loop van het jaar de vervanging van een niet meer voor de fokkerij geschikte zeug mogelijk te maken. Deze opfokvergun ning is niet overdraagbaar en mag ge» durende 1943 slechts eenmaal worden gebruikt, de vergunning verliest haar geldigheid, zoodra het varken voor de eerste maal bigt. Deze vergunning moet dan worden omgewisseld voor een fok- zeugenvergunning. Het ligt in de be doeling de regeling inzake de bovental lige fokvarkens voor het tijdperk 1. Mei 194330 April 1944 zooveel mo- "gelijk in den bestaanden vorm te hand haven. Onder -vele blijken van belang stelling vierde Zondag onze oud-stad genoot de heer G. v. Dijk, thans amb tenaar der P.T.T. te Waalwijk, zijn zil veren ambtsjubileum. Ten kantore werd hij in tegenwoor digheid van het personeel door den 'di recteur. den heer P. v. d. Ruggie ge huldigd. Namens de collega's- dankte de heer Bonis den jubilaris voor zijn groote oollegialiteit en prettige samen werking. Om het kampioenschap van Ne derland speelde Zondag de Graag zijn eerste partij tegen Vos. Een mooie en gelijkopgaande partijin het midden spel nam zwart het initiatief door het 'bezetten van een voorpost. Op het laat ste moment in een stand van weder- zijdsch zes schijven, beging de Graag een fout waardoor nog onverwacht werd verloren. Remise ras. hem voor h!et grijpen. Een ongelukkig en onverdiend begin voor onzen stadgenoot. 2e Paaschdag speelt de Graag tegen v. Dartelen te Rotterdam. De collecte, gehouden op 17 en 19 April ten bate voor de getroffenen te Rotterdam, bracht in deze gemeente f 292.39 op. Op Vrijdag 23 en Zaterdag 24 dezer, zal de Gemeente-Secretarie voor het publiek gesloten zijn. Het Distributiekantoor zal op 24 April uitsluitend geopenid zijn tot afgifte rant soenbonnen voor verlofgangers. Wie nu over een goede fiets be schikt is een prachtig toertje met Goe de Vrijdag of Paschen zeer aan te be velen. Men bezoeke dan de Bommeler- waard, voornamelijk Zaltbommel en naaste omgeving. De boomen prijken ieder om 't schoonst met hun prachtige bloesems. Pruimen, peren, kersen, ap pelen, enz. in één woord een lust om te zien. De kersen waren verleden jaar rijk geladen en als we verschoond blij ven van nachtvorsten, dan zal het ge was zeker niet minder zijn. Naar „De Teisterbander" ver neemt zijn A. M. C. van W. en A. G. van L., beiden uit Bruchem, dieDins dag 13 April onder verdenking .van meineed te Tiel gearresteerd werden, door den officier van justitie van de Arnhemsche Rechtbank voodoo pig in vrijheid gesteld. De officier heeft ech ter een nieuw onderzoek gelast in ver band met de baldadigheden te Bruchem. De verdachten zijn reeds gehoord, waar van proces-verbaal is opgemaakt. Tot vice-voorzitter van het mu ziekgezelschap „Kunst na Arbeid", i s benoemd de heer J. H. de Wit. Aan de gemeentelijke teekenschool te Waalwijk werd het einddiploma be haald door Joh. Rosenbrand Gzn. al hier en H. v. Oversteeg te Vrijhoeve- Capelle. De echtelieden L. Schoenmakers Johanna Schalken herdachten hun dia manten huwelijksfeest. De echtelieden zijn 84 en 83 jaar oud en goed gezond. De vele boomgaarden in deze streek staan thans in vollen bloei een buitengewone rijkdom aait bloesem is overal in het rond te bewonderen. Het smetlooZe wit der perenboomen en het zachtrood, waarmede de appelboomen zoo rijkelijk zijn beladen, biedt met dit mooie weer een schouwspel, zooals in jaren niet is^gezien. De geheele streek van het Land van Heusden en Altena is thans een bloe menweelde. De talrijke boomgaarden, met hun waarlijk feeërieke bloei, de groene weiden doorsneden met vele goudgele velden met koolzaad, maken een bezoek tot een genieting als zelden te voren. Meer dan ooit loont het de moeite, deze streek in eigen land te bewonderen en te waardeeren. Evenals andere jaren zal ook dit jaar de Speeltuin op het Eiland alhier op 2en Paaschdag worden geopend. De muziek zal verzorgd worden dooi den heer Kouveld uit Gorinchem. Door het zachte weer van de laatste weken is alles nu reeds groen. De fruit en kastanjeboomen staan prachtig in bl^ei, hetgeen dit jaar met de late Paschen wel iets bijzonders is. Het een met het ander is wel de moeite waard om een bezoek aan het natuurschoone Eiland te brengen.. Het fanfarecorps „Kunst na Strijd", directeur de heer P. C. v. d. Wiel is voornemens Paaschmaandag van 35 u. n.m. op het weiland van den heer H. G. Kant, een concert te geven. De heer G. Berm, werkzaam bij de Vries Robbé te Gorinchem, had hei ongeluk een stalen balk op zijn arm te krijgen, zoodat hij zich dadelijk on der geneeskundige behandeling moest stellen. De tooneelvereeniging verbonden aan de fanfare „Oefening en Uitspan ning" alhier, zal bij de uitvoeringen van Zaterdag- en Maandagavond opvoe ren: „De duistere gast", van H. Bak ker. een boertig spel in 4 bedrijven. De collecte van den Nederland- schen Volksdienst, welke j.l. Zaterdag ook in onze gemeente werd gehouden, ten behoeve van de zoo fwaar getroffen gezinnen bij de ramp te Rotterdam, heeft in onze gemeente een bedrag opgebracht van ruim f 600, benevens een flinke in zameling van goederen in natura. Het Buurtschapscomité brengt ten hoogste dank aan alle collectanten, blokhoofden der N.V.D., Jeugdstorm, W.A., Neder landsche Landstand, Ned. Arbeidsfront, kortom alle vrijwillige medewerkers, wel ke aan deze collecte hebben deelgeno men. Him volledige inzet en groote opoffering heeft in groote mate bijge dragen tot het slagen van deze collecte. Talrijke, voornamelijk meer gesitu eerde personen, merkten nog op, dat zij hun bijdrage a.s. Zondag in de kerk zouden geven. In verband hiermede doet het plaatselijk comité van den N.V.D. een dringend beroep op hten om naar vermogen te offeren, opdat die collecte van a.s. Zondag nog hooger moge worden dan de collecte van j.l. Zaterdag. Wegens het ontvreemden van mar garine en vet uit een opslagplaats van de N.V. Unilever is een drietal perso nen uit deze gemeente gearresteerd. Een groot gedeelte van het gestolene werd nog in beslag genomen. De wachtmeester van de mare- chaussée J. de Letter alhier is overge plaatst naar den post Dussen. Onder het vee van den land bouwer Y. M. K. alhier is de besmette lijke veeziekte mond- en klauwzeer ge constateerd. De in deze gemeente gehouden collecte ten behoeve van de getroffe nen in Rotterdam heeft f 239,77 opge bracht. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd dat het verbo den is dat op de rijwegen in de ge meente wordt gespoelddat op de* Rijkswallen buiten de voetpaden wordt geloopendat op de hoeken van stra ten door meer dan 4 personen een staanplaats wordt ingenomen en dat door voetgangers op de straten anders dan rechts wordt gehouden. Overtre ding van een en ander zal worden gestraft. VAN 25 APRIL—1 MEI. VAN 18 APRIL TOT 15 MEI. 548 1 kilogram suiker. bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. VAN 21 MAART—15 MEI. 526 250 gram *koffiesurrogaat. VAN 17—28 APRIL. 13A, 13B, veTlengd tot 28 April. VAN 18 APRIL—1 MEI. GELDIG TOT 15 MEI. VAN 22 APRIL—13 JUNI. VANAF 1 APRIL. 20 en 32 „Verlichting" 300 gr. kaarsen. VAN 1—30 APRIL. „T Toiletzeep", 50 gr. toiletzeep of 75 gr. (oude samenst.) VERLENGD TOT 30 APRIL. 514, 515, „S Eenheidszeep". „S Wasch poeder" en „S Toiletzeep". VAN 1 JAN.—30 APRIL. Bon N van de Textielkaart DA, 45 gr. Scheerzeep. Donderdagavond 15 April werd in de Herv. Kerk alhier een jeugdappèl gehoiitlen. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet. Na een inleidend woord door Ds. de Bruin alhier werd gesproken door Ds. v. d. Akker van Almkerk over het onderwerp: „Waar om doe ik geloofsbelijdenis". Spreker zette zijn onderwerp op duidelijke wij ze uiteen. Een 20-tal vragen waren in gekomen, welke echter in verband met het vergevorderde uur niet alle beant woord konden worden. Een en ander vormde een leerzame avond. Zooals bijna ieder jaar voorkomt, heerscht ook thans weer een voor bosch en heide zeer brandgevaarlijke voor jaarsperiode. Vrijwel aanhoudende droogte veelal gepaard aan stralenden zonneschijn, hebben de bodembedekking van het bosch snel doen opdrogen. Ook de vlakten, begroeid met heide, die thans evenals h£t buntgras en de andere bodemflora nog dor is, worden in de zen tijd een gemakkelijke prooi der vlam men. Velen 'benutten de mooie zonnige) voorjaarsdagen om ontspanning te zoe ken in de natuur. Laten zij dan echter niet vergeten, dat zij mede verantwoor delijk zjjn voor de instandhouding van ons natuurschoon, waarvan het bosch de voornaamste drager is. En rijk aan bosch is ons land waar lijk niet, slechts 7 pCt. van de totale oppervlakte was vóór den oorlog met bosch' bedekt. Nijpende houtschaarschte gedurende de laatste drie jaren, tenge volge van onvoldoenden invoer heeft hooge eischen gesteld aan de houtpro ductie in eigen land. Vele bosschen moes ten vallen, alleen al om te kunnen voor zien in het benoodigde hout, teneinde de productie onzer mijnen, waarvan me de de brandstoffenvoorziening afhangt, te kunnen voortzetten. Statistische gegevens, verzameld ge durende een reeks van jaren, hebben bewezen, dat een zeer groot peroentage van bosch- en heidebranden zijn oor zaak vindt in het onvoorzichtig omgaan met vuur en rookgerei. Dientengevolge is door de overheid ter meerdere bescherming van ons natuurschoon in 1941 besloten, dat gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 1 November in bosch en heide niet gerookt maj wor den zonder schriftelijke vergunning. De directeur van het Staatsboschbe- heer die ons hierop wijst, deelt voorts mede, dat gedurende het droge jaarge tijde door de gemeentelijke overheid geen vergunning verleend behoort te worden aan boeren en anderen voor het afbran den van heide, het verbranden van loof, of ander afval. Zelfs als het op een ongevaarlijke plek geschiedt, alarmeert de waargenomen rook onnoodig de boschbrandweer, politieorganen, werk kampen e.d., hetgeen in dezen tijd meer dan ooit behoort te worden vermeden. Samenwerking in dezen tusschen over heid en publiek ter voorkoming van bosch- en heidebranden is in het belang van ons land gebiedend noodzakelijk. Op 26 April (2en Paaschdag), zullen op het sportterrein van de v.v. „Aalburg", alhier groote seriewedstrij den worden gehouden, waaraan de na volgende vereenïgingen deelnemen Haarsteeg Vooruit, Haarsteeg. Herptsche Boys, Herpt. Wit-Zwart, Capelle. Be Ready, Hank. Aanvang 1 uur. Verder zal er een tusschenwedstrijd gespeeld worden AalburgWijk. Geboren: Johannes Antonius, z. van A. J. v. Oosterhout en M. A. Peijnen- borg. Overleden: Elisabeth Bouman 66 j., echtgenoote van C. Nieuwkoop. Over de maand Maart. Gleboren: Jan, z. van A. Straver en G. A. BiesheuvelHendrikus, z. van T. Bras en A. de Lorm;'Dirk, z. van D. Dekker en G. v. BreugelGoverdina d. van G. Verlee en K.- H. v. Burgel Christiana Geertje, d. van T. v. d. Water en C. G. v. Dijk; Willem, z. van G. P. Colijn en A. v. Herwijnen Aart, z. van M. de Peuter en P. M. de Jong; Dirk Gerrit, z. van D. de Rui ter en C. W. DekkerCornelis Leendert, z. van R. G. de Groot en G. Bras. Getrouwd: Cornelis v. Beek 33 j. en Heiltje Crezee 26 j.; Jan Dooije- waard 23 j. en Hendrina de Bok 27 j. ;- Gerdinus Pruissen 49 j. en Aagje Romijn 38 j.; Teunis v. Noordennen 25 j. en Wilhelmina J. D. Jansen. Overleden: Katharina A. v. Os 59 j. echtgenoote van A. Lagrouw; Petronella Kant 45 j. wed. van Jacobus W. Jansen; Cornelis Scheurwater 85 j. wed. van Aagje Vernooij; Arie Vink 74 j. wed. van Geertje Verschoor: Jan d. Dekker, 56 j. echtg. van Antonia Hillegonda v. Ommeren; Adriaan de Graaf 11 m., zoon van W. C. de Graaf en E. v. Breugel. Over de maand Maart. Geboren: Adrianus, z. van G. C. Mid delburg en A.HoesenTeunis Pieter, z. van J. Rijswijk en H. Kant; Cornelisy z. van A. v. Veen en A. Pellikaan. Getrouwd: j. Piek 27 j. en J. Naijen 31 j.J. W. Verbeek 37 j. en J. D. Bonis-30 j.; C. A. Mans 31 j. en J. v. d. Hammen 29 j. Overleden: Pieternella Clement 68 j. echtg. van A. Verwijs. 's-HERTOGENBOSCH, 21 April. Op de markt van heden waren aange voerd 601 stuks en wel 137 runderen, 71 biggen en 393 geiten. De prijs der loopers was f 4 per week per stuk. "Rundveelevering plm. 160 stuks. Geen fokkalveren. Zeer weinig biggen, geen handel. De voornaamste aanvoer bestond uit geiten met een ongekend grooten aanvoer, handel vlug met lagere prij zen voor de oudere soort. Jonge gei ten nog duur. VERLOREN: een portemonnaie met inhoud: geld en bonnen. Tegen goede belooning terug te be zorgen bij J. C. Pruijsen, C 76, Almkerk. GEVONDEN: een paar blauwe da meswanten en een heerenwant. Terug te bekomen bij den Post-com- mandant te Eethen. OOK NIET GEDURENDE DE EERSTE UREN DAARNA. DE VERBINDINGEN MOETEN VRIJ BLIJVEN VOOR DE LUCHT- BESCHERMINGSDIENSTEN EN ANDERE HULPDIENSTEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1943 | | pagina 2