RDKSPOST SPAARBAN K KRUSCHEN 'OPROEP. Studie op tateren leeftijd. SXS DISTRIBUTIEBONNEN i*Ti BU DE Officieële Berichten Tips voor bouwers. Distributie mededeelingen L E TO P11 Plaatselijk Nieuws Marktberichten De sloopende invloeden van Onzuiver Bloed vreten hoe langer hoe dieper in G. PIRON en H. VAN DER POL te Oudheusden, die Dinsdag 18 Mei hun 50-jarige Echtvereeniging vierden. LANDDIENST Jongens en meisjes van het land! Bonnen welke vervallen Aanmelding voor den arbeidsinzet voor mannen geboren in 1922 en 1923 HEUSDEN. Brood, beschuit, aardappelen, tabak 22 A 400 gr. brood of 4 rants, gebak 22 B «100 gr. brood of 1 rants, gebak. 22 70 gram beschuit of 1 rantsoen brood of gebak. 22 A 2 kg. aardappelen. 22 B 1 kg. aardappelen. 22 Tabaksk. 20 sigaretten, 5 siga ren, 1 O^cigarillos of 25 gr. tabak Suiker, jam, gort, havermout, vermicelli, kaas, bloem, melk, rijst, chocolade en suikerwerk Koffiesurrogaat 562 1 kilogram suiker. 563 500 gram stroop, jam, enz. 569, 570, 571, 572 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. 21,22,23, ls/4 liter taptemelk p. bon. 2f, 22,23, l/s4 liter melk per bon. 4/28 Reserve, b1/^ liter mefk. 3/28 Res. 3x/s? 1- karne- of taptemelk. 24 Taptem. l3/4 1. tapte-of karnem. 21 B, 23 B, Kind. voeds. 250 gr. rijst. 21 A, 23 A, Kind. voeds. 250 gr. gort. 3/27, 4/27 .reserve", 150gr. cacaom.suik. 21 100 gram chocolade, per bon. 22,23 100 gram suikerwerk, per bon. 567 250 gram "koffiesurrogaat. Boter 19 B V4 rantsoen. 4/24, M/20 Reserve. iy4 rantsoen. M/22, M/24 Reserve. 21/s rantsoen.- M/27, M/28 Reserve. 5 rantsoenen. M/31, M/32%serve. 3 rantsoenen. M/33 Reserve. 4 rantsoenen. Petroleum Vaste brandstoffen, Zdep 556 en „U Eenheidszeep", 1 st. lucht- gevulde eenheidstoiletzeep of toiletzeep. 557 en „U Waschpoeder" 250 gram waschpoeder of zeeppoeder. EETHEN. NEDEIMIEMERT. OUDENDIJK. WOUDIIICIIEM. Vandaar die ondragelijke rheumatische pijnen door Uw heele lichaam, die schele hoofdpijn, die neerslachtigheid. Stel U teweer tegen deze sloopende kwaal. Neem Kruschen het xuhrert Uw bloed en verdrijft Uwe pijnen. Jk was 10 jaar lijdend aan rheuma- tiek en niet in staat mijn huishouden U doen. Niets hielp mij tot ik Kruschen ging probeeren. Na het een jaar lang ge bruikt te' hebben, was ik tot mijn ggoote blijdschap weer in staat zelf mijn huishou den te doen." Roermond, 18/3'38. Mw. A. R. v, j \y Gezondheid voor een een» per da<j bU Apoth. en Drog. 0.41.0.76, 1.47. N.V. Rcwntree w- AUSWEISE. Landbouwers, dorpsambachtslieden en' personen, voor wie door tusschenkomst van de plaatselijke bureaux van -den Voedselcómfnissaris een Ausweis uitge schreven is, dienen, wanneer zij van een Gewestelijk Arbeidsbureau bericht ontvangen tot aanmelding, hun rAusweis bij den plaatselijk bureauhouder af te halen, alvorens zij aan den oproep van het Arbeidsbureau gevolg geven. HOOI VOOR PARTICULIERE PAAR- DENJdOUDERS. Particuliere paardenhouders, die niet de beschikking hebben over grasland en daardoor* hun paarden regelmatig op stal hebben, terwijl zij ook geen groen- voeder ter beschikking hebben,, kunnen voor hun sleepers-, werk- of venters- paarden een aanvullende hooitoewijzing ontvangen. Zij dienen daartoe vóór 24 Mei a.s. bij hun plaatselijk bureauhouder een aanvraagformulier in te dienen, waarna hun een aankopovergunning zal worden toegezonden. AANKOOPVERGUNNINGEN STROO. Houders van aankoopvergunningen voor stroo moeten aangeboden stroó bij eerste aanbieding ontvangen. Voor veehouders is 80 pCt. verpuient, tenzij ♦reeds 100 pCt. aan den kieintiandelaar leverancier was 'afgezonden.- (Besluit aankoop vergunningen stroo 1942 art. 2 lid 2). Overtreders worden in het stalseizoen 1943-'44 het laatst gehol pen, in verband met piogelijke ver- vervoersmoeiiijkheden wordt reservevor ming aanbevolen. DISTRIBUTIE VAN LANDBOUW GEREEDSCHAPPEN. Met ingang van 14 Mei 1943 is het in voorraad houden van diverse soor ten landbouwgereedschappen verboden. De directeur van het bureau voor de metalenverwerkende industrie heeft aan handelaren in en fabrikanten van be doelde landbouwgereedschappen een ai- gemeene vergunning .tot het in voorraad houden dezer gereedschappen veneend, indien aan enkele voorwaarden wordt voldaan. Voor deze voorwaarden wordt vérwezen naar de Staatscourant van 14 Mei 1943 en de publicatie in de vak pers. SCHAPENPRIJZEN. Zooals reeds eerder gemeld, mogen na. 2 Mei geen ongeschoren schapen van de bedrijven worden afgevoerd. Geleidebiljett|en zijn na 2 Mèi alleen geldig voor het vervoer yan geschoren sthapen. Daar bij de schapenprijzen die bij levering op de slachtveemark- ten voor Mei zijn vastgesteld rekening- is gehouden met levering in ongescho ren tpestand, zullen de geschoren scha pen, die in Mei op de slachtveemar'kten worden aangevoerd worden overgeno men tegen de prijzen, die voor Juni zijn vastgesteld. Bovendien vervalt de regeling, dat alle schapen die vóór 1 Juni in geschoren toestand op de slacht veemarkten worden aangevoerd, uitslui tend als „kruisschapen" mogen worden overgenomenT Door een geheimzinnig licht omstraald staat duizenden een universitaire oplei ding als een droombeeld voor oogen. Een droombeeld? Inderdaad. Want ook hier gold tot voor kort het: velen voelen zich geroep.cn, doch weinigen zijn uitverkoren. De jnogelijkheden ,om een universi taire studie te. kunnen volgen waren wel zeer klein voor hen, die niet over een vader met een ruim inkomen be schikten. Het beurzensysteem heeft getracht, deze grove onbillijkheid uit den weg te ruimen. In hoofdzaak is het echter bij de goede bedoelingen gebleven. Thans biedt het Langemarck-studium aan hen, die meenen, dat zij voor deze studie den noodigen aanleg hebbende gelegenheid. Het nadeel, dat ontstaat, doordat zij eenige jaren later met hun studie be ginnen, wordt grootendeels opgeheven door het feit, dat ze door hun groo-» tere geestelijke rijpheid gemakkelijk een tweetal jaren kunnen inhalen en dht de daarnaast de leerstof gemakkelijker ver werken en beter tot hun geestelijk eigen dom maken. De ervaring leert, dat de Langemarck- studenten zich aan de universiteiten ook in wetenschappelijk opzicht gunstig van de andere studenten onderscheiden door hun grdoteren critischen zin en de ge degenheid van hun kennis. Ongehuwde jonge mannen tusschen 16 en 22 jaar, hoogstens tot 24 jaar, die geen einddiploma -van een middel bare school bezitten, kunnen zich voor nadere inlichtingen tot het Langemarck- studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag wenden. Gedurende de laatste maanden was de bouwmaterialen voorziening speci aal voor werken onder de f 500gezien de omstandigheden niet slecht te noe men. Ttians is er echter weer een verslechtering ingetreden. De Diensten van Bouwtoezicht hebben voor de maand Mei slechts een gedeelte toegewezén gekregen van het contingent over April,' terwijl thans al vaststaat dat het con tingent over Juni de helft van M|ei 2al bedragen. Al met al kan dus de con clusie worden getrokken dat het ver strekken van toewijzingen op attnvrageny ingediend per aanvraagformulier AGM 178 een groote vermindering zal on dergaan. Het kwantum materialen dat thans per maand verdeeld kan worden is zoo gering dat zeer veel aanvragen moeten worden afgewezen of terzijde gelegd fot er eventueel weer beterë tijden aanbreken en de bouwmaterialen- positie ruimer zal worden. De hoeveelheid ingediende aanvragen welke thans op beoordeeling en/of af doening ligt te wachten is zoo groot ols tot nu toe nog niet is voorgekomen en het gevolg is dat slechts na ge rui men tijd eventueel een toewijzing kan worden verstrekt. In verband met het bovenstaande za! moeten worden overgegaan tot het af wijzen van aanvragen. Dit zal geschie den zoodra nadere gegevens omtrent het contingent van de eerstkomende maanden als vaststaande kunnen worden aangenomen. Heeren aannemers doen thans reeds goed bjj het indienen van aanvragen met het bovenstaande rekening te hou den. Nadere gegevens omtrent nieuwe beoordeelings-vborschriften zullen vol gen. Foto Vaesen Reeds weken tevoren hadden de be woners van Oudheusden zich op dezen dag voorbereid. Een feestcommissie was in het leven geroepen, die zeer 'veel werk heeft verricht en den dag voor de krasse oudjes tot een onvergete- iijken heeft gemakt, dank zij de spon tane en eendrachtige samenwerking van alle bewoners van Oudheusden, die weer eens een mooi staaltje van saamhoo- righeidsgevoel te aanschouwen gave ff. De straat voor de woning van het gouden paar was over een geheelpl lengte met mastenboompjes, groen en bloemen versierd. Voor de woning prijk te een prachtige eerepoort, terwijl van schier alle woningen de vaderlandsche driekleur hing. Om half tien des morgens vertrok het gouden bruidspaar pej- versierden landauwer, vergezeld van bruidsmeis jes, bruidsjonker, familieleden, ^feest commissie en ongeveer alle bewoners van Oudheusden, circa >50 personen, naar de R. K. Kerk te Heusden, waar een plechtiige H. Mis werd gehouden. Om half 12 werd/en door de jonge juffrouw Aria @olijn met een keurige toespraak namens die jeugd van Oud heusden bloemen aangeboden en vöjgde een zanghulde door deze kinderen. Om 2 uur boden de inwoners van Oudheusden hunne gelukwenschen aan bij monde van den Voorzitter der feest commissie, den heer A. v. Bladel, die een feestrede uitsprak en namens de burgerij een paar armstoelen aanbood. Om half 3 brachten de bewoners van Oudheusden een zanghulde, waarop van 34 uur een receptie ten huize yan het iubileerende echtpaar volgde. Om 6 uur kwamen de bewoners van Oudheusden in de versierde zaal van de kinderen Brok bijeen en bracht het gouden paar met familie een bezoek aan de feestzaal. De jonge dames Ria v. d. Staak en Corrie Krielaard hiel den een toepasselijke samenspraak, waar na een herhaling van de zanghuldle door de bewoners van Oudheusden, daarna een feestelijk samenzijn volgde, opgeluisterd door muziek, zang en voor drachten, waarbij de heer J. M. Smetsers als ceremoniemeester optrad. Om ongeveer 8 uur bracht de Heus- densche fanfare een serenade, verge zeld van een - groote schare Heusde- naren. Den geheelen dag was het aan de wo ning van het gouden echtpaar een ko men en gaan, de belangstelling was bijzonder groot. Moge het krasse gouden paar, nog jaren gespaard blijven en het vergund worden nog eens het diamanten huwe lijksfeest te vieren. GERMAANSCHE Komt ook in den Germaanschen Landdienst in het Oosten. Reeds honderden jaren ge leden zijn Nederlandsché boeren als kolonisten naar Oost-Europa getrokken en hebben daar den grondslag gelegd voor een bloeienden landbouw. Opnieuw kunt ge thans pionierswerk verrichten en meestrijden in den Europee- schen productieslag voor onze voedselvoorziening. Kinderen van groote ge- zinnen biedt het Oosten een prachtige levenskans. Daar wordt de mogelijkheid ge opend, om na eenige jaren hard werken een eigen boerenhofstede te verkrij gen. De Landdienst is er, om dit werk te leiden.- 3 Meldt je aan bij het adres: Monseigneur Van de Wete ringstraat 118 - Utrecht 125 GRAM BOTER OP BON 21. Zooals uit de bonnenlijst blijkt is Qp bon 21A boter slechts 125 gram boter verkrijgbaar gesteld, dus de helft. Met ingang van 29 Mei a.s. zal ech ter een tweede boterbon A worden aan gewezen, eveneens voor 125 gram, gel dig tot en met 3 Juni a.s. Op deze wijze ontvangen zij, die over A-bonnen beschikken, evenals de hou ders van B-bonnen, hun normale rant soen per tijdvak van 12 dagen. MELK EN TAPTEMELK. Het is mogelijk gebleken het melk- rantscen voor personen van 4 jaar en ouder te verhoogen en wel door naast de gewone bonnen voor deze personen bonnen voor karnemelk geldig te vér- klaren. Indien in sommige gevallen de leveranciers niet in staat zijn op deze bonnen karnemelk te leveren, mag hier op de overeenkomende hoeveelheid tapte melk worden geleverd. In verband hiermede zijn de'bonnen Reserve 3-28 vpor personen van 413 jaar aangewezen en de bonnen Tapte melk 24, voor personen van 14 jaar en ouder voor karnemelk of taptemelk. Hierdoor zijn de rantsoenen wederom gebracht op de vóór de laatste verla ging van het melkrantsoen gel diende hoogte, met dien verstande editer, dat voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar op- een 'vierde gedeelte der bonnen in plaats van gestaijdaadiseerde melky thans karnemelk is beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling, zoo spoedig mogelijk voor deze kinderen in plaats van de. thans gegeven karnemelk of taptemelk, wederom gestandaardiseerde melk beschikbaar te stellen. VOOR KAAS NORMALE PRIJZEN. Daar de kaas, afkomstig uit de voor raden van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel, ingevolge de door hfet Bedrijfschap voor Zuivel gegeven voor schriften volledig geruimd moet zijny komt het voorschrift, dat kaas, voor zien van ongekleurde kaasmerken, als belegen kaas moet Worden beschouwd, waarvoor een hoogeren prijs mag wor den berekend, thans te vervallen. Hieruit vloeit voort, dat met ingang van 22 Mei 1943 voor alle kaas de nor male prijzen, zonder de prijsverhooging voor belegen kaas, moeten worden be rekend. Bij het koopen van kaas op «of na 22 Mei 1943 zie men er nauwlettend op toe dat geen hoogere prijzen in rekening worden gebracht dan voog jon ge kaas gelden. I SINAASAPPELBONNEN VERLENGD. De geldigheidsduur van de sinaasap pelbonnen 3-14 (land), 3-15 en 4-19 Reserve is verlengd tot en met 12 Juni 1943. EXTRA RANTSOEN AARDAPPELEN Tot morgen Zaterdag 22 Mei wordt zoowel voor houders van stadkaarten als van landkaarten een extra rantsoen aardappelen van 1 kg op bon Algemeen 568 'van de bonkaart voor voedings middelen beschikbaar gesteld. NIEUWE TEXTIELKAARTEN. In verband met de velerlei geruch ten, welke den laatsten tijd de ronde doen over de uitgifte van een nieuwe kleedingkaart, deelt de directeur van het Rijksbureau Distex te 's-Graven- hage reeds thans het volgende, mede Eerste punten gaan in per 28 Juni a.s. De nieuwe kleedingkaart zal op de gebruikelijke wijze in de uitgifte-pe riode 23 Mei tot 12 Juni a.s. worden uitgegeven, zonder dat hiervoor een in levering van lompen zal worden ver langd. Teneinde de. productie van tex- tielgoedereh regelmatig voortgang te doen vinden, zal het wel noodzakelijk zijn, dat een ieder zooveel mogelijk lom pen aan de erkende lompenhandelaren verkoopt. De navolgende kaarten zullen worden uitgegeven" voor: 1.» mannen en jongens van, 15 jaar en ouder, groot 80 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn; op Zaterdag 22 Mei. 21 Brood. 21 Beschuit. 21 Aardappelen. 21 Tabakskaart. ISA en 18B Boter. 2. vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, groot 80 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. gel dig zijn; 3. jongens van 315 jaar groot 100 punten, waarvan 20 met ingang van 28'Juni a.s. geldig zijn; 4. meisjes, van 315 jaar, groot 100 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn 5. voor jongens en meisjes vanl8 jaar, jjroot 100, punten, waarvan 10 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 6. babykaart, groot 100 punten, ter wijl eerstgeborenen, tweelingen en baby's geboren 5 jaar na de eerste bevalling een toeslagkaart vai* 50 punten ont vangen. Alle punten van de babykaarten zijn direct geldig; 7. jongens en meisjes, van 15 tot 18 jaar een toeslagkaart van 50 pun ten, waarvan 10 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. Slechts kleedingstukken op punten verkrijgbaar. De kleedingkaart dient alleen voor de aanschaffing van kleedingstuklcen, in tegenstelling met hetgeen thans het geval is, nu ook huishoudgoederen op de textielkaart verkrijgbaar zijn. Deze laatste moeten volgens de nieuwe rege ling op speciale punten worden gte- Rocht. Aanvragen 'hiervoor kunnen na 28 Juni a.s. bij de plaatselijke distributie- diensten worden ingediend. Gezien de textiel positie zullen aanvragen tot de meest dringende gevallen beperkt dienen te worden, bijv. bij huwelijk, bij scha de door bombardementen e.d. Punten oude textielkaart kun nen wordeningewisseld. De punten van de oude textielkaart blijven, haar geldigheid behouden. Op het moment, waarop de uitgifte van de levensmiddelenkaarten in het tijdvak van 12 Juni tot 11 Juli plaats vindt, zal gelegenheid worden gegeven de even tueel aan thans nog -geldige textielkaar- selen tegen nieuwe punten, ten zich bevindende punten in te wis- Het is aan het publiek en den handel verboden op de nieuwe textielkaart tex- tielgoederen te koopen, resp. te verkoo- pen en/of af te leveren voor 28 Juni. Sluiting van ondernemingen van 12 tot 28 Juni. Zoowel «door de industrie als dooi den handel zal in de periode van 12 Juni tot 28 Juni a.s. geïnventariseerd moeten worden. In verband hiermede vervalt voor den handel de 12-wekelljk- sche inventarisatie, welke per 17 Mei a.s. zou dienen plaats te vinden. Gedurende voormelde periode worden de textielondernemingen, (zoowel indu strie als handel) voor den vérkoop en aflevering gesloten. Op grond van de Beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebifed (commissaris-gene raal z.b.v.)' nr. 43-1943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet worden hiermede alle. man nen geboren in 1922 en 1923 opgeroe pen om terstond een aanmeldingsfor- mfllier in ontvangst te nemen bij het voor hun woonplaats geldende arbeids bureau en dit persoonlijk weder in te leveten, op dè hieronder genoemde da gen bij het arbeidsbureau. In Jan. t. en m. April 1922 geb. personen melden zich aan op Maandag 24 Mei 1943. In Mei t/m Augustus 1922 geb. per sonen melden .zich aan op Dinsdag 25 Mei 1943. In Sept. t/m December 1922 geb. personen melden zich aan op Woensdag 26 Mei 1943. In Jan. t/m April 1923 geb. personen melden zich aan op Donderdag 27 Mei. In Mei t/m Aug. 1923 geb. personen melden zich aan op Vrijdag 28 Mei '43. In Sept. t/m Dé?. 1923 geb. per sonen melden zich aan op Zaterdag 29 Mei 19^3. In den tijd van 9—17 uur, volgens de door het Arbeidsbureau vastgestel- volgorde, en wel bij de voor hen be voegde afdeeling. Voor nadere bijzonderheden omtrent aanmeldingsplicht enz. verwijzen wij nfar ons nummer van "Vrijdag 14 Mei '43, Je pag. 3e en 4e kolom. Op 28 Mei hoopt het echtpaar A. de Vries-de Ridder, Havenplein al hier, zijn 45-jarig huwelijksfeest te her denken. Zondag speelde de Graag om het Ned. Damkampioenschap te Rotter dam tegen Keiler: Een spannende en moeilijk te behandelen partij. In het middenspel waren er voor wit mooiie combinatiekansen. Keiler wist alles han dig te. omzeilen en verkreeg in hef eindspel voordeel door een fout in tijd-" nood gemaakt. Fraai werd dit uitge buit en in een stand van 1 dam en 1 schijf tegen 3 dammen en 1 schijfm oesi wit opgeven daar zwart een klassieke winstelling kon opbouwen. De partij eindigde dus 02 voor Keiler,. Momenteel heeft P. Roozenburg met 10 punten uR, 5 partijen de leiding. Zondag a.s. spelen te Ams/terdaffi v. d. Kraan-de Graag. Op het consultatiebureau voor zuigelingen alhierj werden op 18 Mei ter onderzoek aangeboden 15 zuigelin gen en wel uit Heusden 7, uit Aalburg 2, uit Genderen 3, uit Herpt, Hedik- huizen en Wijk elk 1. VAN 23—29 MEI. VAN 16 MEI—12 JUNI. 564 250 gram gort. 565 250 gram havermout. 566 100 gr. vermicelli of maizena. VERLENGD TOT 29 MEI. 527 t/m 529 en 541 t/m 543, Kaas. VAN 23 MEI—3 JUNI. 21 A 125 gram botter of margarine. 21 B 125 gram boter of margarine Vleesch of Vleeschwaren VAN 2—29 MEI. 19 A 1 rantsoen. VERLENGD TOiT 12 JUNI. 3-14 (land), 3-15 en 4-19 Reserve, Si naasappelen. VAN 22 APRIL—13 JÜNI. 07,68 bonk. EA voor kook doeleinden, 1 liter petroleum per bon. VANAI; 1 APRIL. 20 en 32 „Verlichting" 300 gr. kaarsen. VAN 3 MEI—31 DECEMBER. 15, 16, 17, 18 en 19 B.V., der brand- stoffenkaart T 116,-één eenheid vas te brandstoffen, per bop. VAN 1 MEI 1943—30 APRIL 1944. 11 KF der kaart U 115, één eenheid vaste brandstoffen. VAN 1—31 MEI. „U Toiletzeep", 50 gr. toiletzeep of 75 gr. (oude samenstelling). VAN 1 MEI- 31 AUGUSTUS. Bon S van tie Textielkaart DA, 45 gr. Scheerzeep. ALMKERK. Zaterdagavond j.l. brak er brand uit in een landbouwschuur staande bij „Steenen Heul" op de grens van de gemeenten Almkerk en Giessen. Na en kele mirutten ..stond het rieten dak der schuur geheel in lichte laaie en deelde het vuur zich ook mede aan de bijbe- hoorende landbouwers woning, welke werd bwoond door G. Schouten. Via het rieten dak was na weinig tijd het geheele perceel een prooi der vlammén. Een gedeelte was be'woond door A. v. Oudheusden. Van de inboedels kon vrij wel niets worden gered. Omtrent het blusschingswérk kan wor den medegedeeld dat de Hulpploeg Waardltüizen der Almkerksche Vrijwil lige Brandweer vrijwel direct tét plaat se was en onmiddellijk werd mét twee stralen op de waterleiding gewerkt'. Deze stralen waren hoognoodig opi de belendende per ceel en te redden, hét- welk gelukte. Daarna kwamen ter plaat se de Brandweer -der gemeente Giessen met een motorspuit en een Kernploeg der Almkerksche Vrijw. Brandweer met een Autospuit. De. Giessensche Brand weer nam het nathouden der belendin gen, welke in de gemeente Giessen zijn gelegen, voor haar rekening en verleen de tevens hulp bij het blusscben van een achtergedeelte van de Landbouw schuur. Het blusschen van de in brand staande panden geschiedde door het personeel van de voornoemde Kern- en Hulpploeg der Almkerksche Vrijwillige Brandweer. Het resultaat was dat na plm. I1/- uur kon worden begonnen met het z.g.n. nablusschen. Bij den aanvang der blusschingswerkzaamheden was de rook zoo verstikkend dat al het perso neel gebruik moest maken van rookmas- kers, waardoor het mogelijk was nor maal door te werken. Het gevolg was dat het publiek op dat moment zich Op een behoorlijken afstand opstelde waardoor de Brandweer ongestoord kon werken. Ter plaatse merkten wij op de Bur gemeesters van Almkerk en Giessen en he Rijks-Inspecteur v. h. Brandweer wezen in district IV, de heer Meenhorst uit Breda. Het blusschingswérk stond onder leiding van den Commandant der Almkerksche Vrijwillige Brandweer dé heer G. v. Loenen. "De oorzaak va*i den brand, waar omtrent- eerst geen zekerheid was te verkrijgen, is gelukkig opgehelderd in een speciaal deskundigen-onderzoek dat stond onder leiding^ v. d. Rijks-Insp. v. h. Brandweerwezen in buitengewonen dienst de heer J. B. Roelof sen. Met zekerheid kon worden vastge steld dat aardsjuiting in de electrische geleiding der schuur oorzaak van deze brand is geweest. De z.g.n. brandparels welke steeds bij een dergelijke sluiting op den draad zichtbaar worden, wa ren in groot aantal en van groot for maat aanwezig. Voor de bewoners is deze brand een groote slag, beiden waren slechts laag verzekerd. Dank zij het actief en snel optreden Van alle aanwezige brandweer lieden is de ramp niet verder uitge breid tot de belendende peroeelen en is de steenen romp van het hoofdgebouw intact gebleven. Dinsdagmiddag ontstond wederom een begin van brand, bij den landbouwer A. Tolenaars te Nieuwendijk, doordat kinderen met lucifers speelden. Geluk kig- wist men door. het krachtig optre den erger te voorkomen. BABILONIëN BROEK. In deze gemeente doet zich een geval van besmettelijke ziekte voor, n.l. Dfphtheritis. 't Is te hopen dat deze ziekte zich niet zal uitbreiden. Woensdag had de landbouwer J. Straver, toen hij met paard en wagen door de dorpstraat reed, door het schrik ken van zijn paard, het ongeluk in den diepen wetering terecht te komen. Met veretende krachten werd een en ander op het droge gebracht en met wat averij aan den wagen, liep dit ongeluk goed af. De uitreiking van vitamine-C-ta bletten voor kinderen van 1—6 jaar, zal voor deze gemeente plaats hebben op Woensdag 26 Mei a.s. des n.m. van 23 u. off, tijd, T11 de .•benedenafdee- ling van het gemeentehuis. De stamkaarten der betreffende kin deren alsmede een doosje om de ta bletten in mede te nemen, moeten, wor den' medegebracht. Candt. Maas te Rotterdam heeft het beroep naar de Herv. Gem. alhier aangenomen. Ten nadeele van den landbou wer G. de G. alhier, werd zijn rijwitel uit de schuur ontvreemd.. Aangifte bij de ^politie volgde. Morgen Zaterdag zal de. „Heij- mans Band" een Concert geven in den speeltuin op het Eiland. Zie advertentie in dit blad. Op Zaterdag 22 Mei a.s. des nam. 7.30 hoopt de muziekvereeniging „Kunst na Strijd" op een weiland ach ter de muziektent, een concert te ge ven. Vorige w'eA werd ten huize van mijnheer v. Beem, vanwege de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattfelande, de laatje kookles gegeven. %^.lle cursisten hebben deze lessen trouw gevolgd en dankten aan het slot hun leerares mej. v. d. Hoeven te Capelle, voor het genoten onderlijs. Besloten werd thans een vervolg cursus aan te vragen, waarvoor bereids alle cursisten zich reeds opgaven. Op Dinsdag 25 Mei a.s. des. nam. 2.30 uur zal ten huize van Dr. M. A. Egberts alhier gelegenheid wor den gegeven tot kostelooze inenting en herinenting tégen pokken. Het medebrengen van het trouw boekje ter raadpleging van de juiste namen en geboortedatum is wenschelijk. ROTTERDAM, 18 Mei: Heden werden ter veemarkt aange voerd 1694 dieren, waaronder. 18 paar den, 4 veulens, 75 schapen, 35 zuiglam- mereft, 394 runderen, 90 nuchtere kal veren, 165 biggen en 833 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Melkkoeien 1350 1150, 975; kalfkoeien 1300, 1100, 975; varekoeien 825, 725, 625; vaarzen 750, 650, 475; pinken 575, 475, 375. 's-HERTOGENBOSCH, '19 Mei. Aanvoer 2780 stuks, waarvan 280 runderen, 46 nuchtere kalveren,* 54 big gen, 1290 schapen en lammeren, 480 bokken en geiten. PrijzenKalf- en melkvee f 900 f 1200; magere ossen en'koeien f550 f 750; jongvee f 230f400; nuchtere kalveren f70f140; biggen f4 per week; schapen f 140f 200; lammeren f 35—f 50—f.80. ?OSTSPA4^ Spaarbankboekje SPAAR VOOR SPAREN OP SCHOOL SPAARZEGEIS VAN 1 CENT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1943 | | pagina 2