«RENOVATUM» Voedingsgewassen in eigen tuin Tips voor bouwers. Distributie mededeelingen Historische plaatsen uil onze omgeving. Plaatselijk Nieuws TDISTRIB.UTIEBONNEN EHO OORLOGSSCHADE STORMSCHADE Verzoek aan gebruikers van KRUSCJII i: Prijsbeheer selling De opsporingsdienst schenkt den laatsten tijd Zeer veel aandacht aan het geven van onderwicht, d.i. minder gewicht leveren dan waarop de koo- per recht heett, een euvel dat voor den betrokken handelaar zeer winst gevend is. Zij, die worden gesnapt behoeven zich niet te verbeelden, dat zij er met een geringe boete zullen afkomen. 22KS2' of spijs- on 0,blokfiamm,T3!,0nbbk^. o*art. of pak- DE BON VOOR SCHEERZEEP. In verband met de mogelijkheid, de eventueel nog ongebruikte pun ten der thans niet meer geldige tex- tielkaart bij de distributiediensten in te wisselen tegen ,,T"-punten, Waarbij de oude textielkaart dient te worden ingeleverd, wordt er op gewezen, dat op deze oude textiel kaart een nog niet gebruikte bon ,,S" kan voorkomen, welke bon tot en met 31 Augustus a.s. recht geelt op het koopeu van scheerzeep. Deze bon dient men dus in zijn eigen be lang voor de inlevering van de kaart daarvan, te verwijderen. De bon be vindt zich alleen op de textielkaart DA, welke destijds is uitgereikt aan mannelijke personen van 15 jaar en ouder. Toen iedereen naar den schuilkelder holde vond Jan Eigenwijs hel niet noodig.... Gisteren is-ie begraven BIJ LUCHTALARM VAN DE STRAAT. LET_0P1I Bonnen welke vervallen op Zaterdag 26 Juni. 26 "Brood. 26 Beschuit. 26 Aardappelen.. 26 Tabak. 27 Vieesch. Op Zondag 27 Juni. 25 Boter. HEUSDEN. Op het Consultatiebureau v. zuigelingen alhier, waren Dinsdag j.!. 31 zuigelingen voor onderzoek aanwezig, n.I. uit Heusden 18, Oen deren 5, Hedikhuizen 2, Oud'heus- tfen 1, Herpt 4, Nederhemert 1. ALMKEItK. Onze dorpsgenoot, de heer A. Penning, is aan de Middelbare Technische school te Rotterdam be vorderd van de 5e naar de 6e klas. Op de j.l. Vrijdag alhier ge houden taxatie-paardenmarkt, werden 37 stuks aangevoerd. Brood, beschuit, aardappelen, tabak VAN 27 JUNI—3 JULI. 27 A 400 gT. brood of'4 rants, gebak 27 B 100 gr. J>rood of 1 rants, gebak. 27 70 gram beschuit of 1 rantsften brood of gebak. 27 A l1/, kg. aardappelen. 27 B 1 kg. aardappelen. 27 Tabaksk. 20 sigaretten, 5 siga ren, 10 rigarillos of 25 gr. tabak Suiker, jam, gort, havermout, vermicelli, kaas, bloem, melk, rijst, chocolade en suikerwerk 589 1 rants. Vervangingsmiddelen. 587 1 kilogram suiker. 58 6 500 gram stroop, jam, enz. 585 250 gram gort. 584 250 gram havermout. 583 100 gr. vermicelli of maizena. 590, 591, 592, 593 70 gram meel of bloem of 1 rantsoen brood of gebak per bon. 594 595,596 ïoo gr. kaas per bon. 25, 26 27,28 melk, 1 /«4 liter melk. 25.26 27 taptemelk, ls/4 liter taptemelk. 28 taptemelk, \9j liter karne- of taptemelk. 25 B, 27 B, Kind. voeds. 250 gr. rijst. 25 A, 27 A, Kind. voeds. 250 gr. gort. 3/34, 4/34 .reserve", 150 gr. cacao m.suik. 25 100 gram chocolade, per bon. 26.27 100 gram suikerwerk, per bon. Koffiesurrogaat 588 250 gram "koffiesurrogaat. Bijzondere Rantsoenen. Boter VAN 28 JUNI—9 JULI. 26 A 250 gram boter of margarine. 26 B 125 gram boter of margarine. Vieesch of Vleeschwaren VAN 27 JUNI—10 JULI. 28 A 200 gram vieesch of vleeschw. 28 B 50 gram vieesch of vleeschw. Petroleum 09,10 bonk. „U .215" voor kookdoel- einden, 1 1. petroleum p. bon. VANAF 1 JUNI. Vaste brandstoffen, Zeep VAN 1—30 JUNI. 578 en „V Eenheid§zeep", 1 st. lucht- gevulde eenheidsfoiletzeep of toiletzeep. 579 en „V Waschpoeder", 250 gram waschpoeder of zeeppoeder. BENEDEN-LANGSTRAAT. BOMMELERWAARD. CAPELLE. DUSSEN. GENDEREN. A.s. Zondagmorgen om halt eit, hoopt voor de Herv. Gem. al hier op te inreden, haar vroegere predikant, Mr. D. G. v. d. Horst, thans predikant te Oud-Gastel. 's-GRAVËNMOER. HEESBEEN. NEDERHEMERT. NIEUWENDUK. OUDENDIJK. Door den landb. de L. werd bij 'de politie aangitte gedaan, dat uit een weiland! in den polder Hon- sewijk, een to'kschaap wordt ver mist. j j VEEN. WIJK EN AALBURG. WOUDRICHEM. De aandacht van de ingeze tenen wordt er op gevestigd, dat op Zaterdag 26 Juni a.s., des voorin, van 1011 uur ten gemeen'.ehuize gelegenheid zal worden gegeven tot na-inlevering van radiotoestellen. Niet-inlevering wordt streng ge- stratt. De in de Ned. Herv. Kerk aihier gehouden collecte ten be hoeve van de Zending heett 177.58 Opgebracht. De ,a andacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat de volgende bespuitingen der aard appelvelden tegen den Coloradoke ver moeten plaats hebben in de tijdvakken van 1 tot 14 Juli en 22 Juli tot 4 Augustus a.s. «2 OooB R«novatum verzekert Uw bezit tegen BRANDSCHADE Pracfischevoorwaarden Billijke tarieven Inlichtingen bij onze correspondenten Algemeen Onderling Waarborg Genootschap LEIDSCHEPLEIN 29 AMSTERDAM-C. Glasschaarschte bemoeilijkt de leveling van Uw geneesmiddelen.Geeft daarom Uw ledige Kruschenflesch met deksel terug aan Uw Apotheker of Drogist en U ont vangt daarvoor lesp. 5, 3 of 2 ets. p fl. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking biljet behalve het veeboekje tevens het schriftelijke bewijs (aankoop- of uitleen- vergunning) kunnen overleggen, dat het veulen is verkocht, dan wel mag wor den uitgeleend (b.v. om te weiden). Uitsluitend voor het Vervoer langs den koristen 'weg naar den. op de vo renbedoelde vergunningen vermelden nieuwen houder-eigenaar worden gelei- debiljetten afgegeven. Wanneer de hou der-eigenaar van een veulen dit op zijn bedrijf over een afstand van meer dan 3 km verplaatst, moet hij hier voor eveneens in het bezit zijn van een door zijn PBH. afgegeven geieidebiljet. Uitgereikte geleideoiijetten moeten door den geadresseerde binnen 2 maal 24 uur na ontvangst van het veulen, doch uiterlijk 8 dagen na datum van afgifte bijl zijn PBH. worden ingeleverd. In dien geen gebruik gemaakt wordt van een geleideoiljet, moet dit binnen 2 maal 24 uur na datum van geldigheid door den aanvrager bij' zijn PBH .wor den ingeleverd. PREI. Een der meest gewaardeerde winter groenten is de prei. Evenals boerenkool en andijvie enz. kan deze in den zomer als nateelt van andere gewassen worden geplant. Dit kan zoowei in Juni als in de eerste helft van Juli nog geschieden. In de laatstvermeide maand kan men de prei nog als nateelt van vroege aard appelen, tuinboonen of doperwten ver bouwen. Men talme dan eenter niet met de uitplanting. Want hoe eerder men ze plant, des te zwaarder kan de prei zich in het seizoen nog ontwikkelen. Vandaar, dat ze ook zeer' veel reeds in Juni wordt geplant. De planten moeten dan niet al te dun zijn en bij de verplanting onge veer de dikte van een potlood hebben bereikt. De toppen worden iets inge kort. Op de rij komen de preiplanten 15 cm uit elkaar. De afstand tusschen de rijten bedragen minstens 30 cm. Teneinde het witte, eetbare onder einde van de prei zoo lang mogèlijk te doen worde pleegt men ze wel in voortjes te planten. Naderhand geraken die voortjes door sahoffeien of aoor regen wel weer dicht. Daardoor heb ben de planten dan ten slotte een die peren stand in den grond gekregen, het geen hier de bedoeling was. Men houde er wel rekening mede, dat prei van een voedzamen, voldoend vochtigen grond houdt. In Juli of Augustus kan men de uit geplante prei na hun hergróei nog wel een nabemesting geven met wat kalksalpeter of kaïkammonsalpeter, dat in water is opgelost. Voor dit doel is ook zeer goed koegier of beer te gebruiken. De prei blijft tot laat in den herfst doorgroeien. In den winter pleegt men ze van het veld te oogsten. AA/ II. Vermindering van prestatie is gelijk te stellen met het verkenen van onder wicht. Er wordt van vermindering van prestatie gesproken, als de brooden van een bakker, niet aan het daarvoor ge stelde gewicht voldoen, eveneens als een melkboer zijn volle melk .aanlengt met taptemelk en zelfs water, waar door het voorgeschreven vetgehalte dat de volle melk moet bevatten aanmer kelijk wordt verminderd. Handhaaft de melkboer nu voor het meer verkregen mengsel den prijs die voor volle melk geldt, dan zondigt hij tegen de prijs- voorschriften en wordt de voedselvoor ziening veel schade berokkend, terwijl de melkboer er alleen profijt van trekt. Vanzelfsprekend wordt ook tegen een dergelijke handelwijze streng opgetre- den. Begrijpelijkerwijze is' het noodig dat de Gemachtigde voor de prijzen over een aantal deskundigen beschikt op het gebied van de warenkennis. Immers, de ambtenaar, cfie belast is met de con trole op de melkprijzen, kan eenige uren later niet met even groote des kundigheid jacht maken .op de nale ving der priisvoorschriften van den vischhandel. Evenmin kan woeden ver langd, dat hij vandaag controle houdt in een hotel en den volgenden dag met evenveel kennis van zaken een textiel winkel aan den tand voelt. Meestal vin den daarom dan ook de controle's plaats met twee ambtenaren, één politieman die bij de Prijsbeheersdiing is gedeta cheerd en één deskundige die de aard van een geconstateerde overtreding kan beoordeelen. Voor een groot deel is de Prijsbeheersching _^ook aangewezen op de hulp van de gemeentelijke politie- organen. Onder dezen bevinden zich verschillende beambten, die speciaal voor de opsporing van economische delicten zijn opgeleid en daarin ervaring hebben opgedaan, waardoor zij in staat zijn de meest evidente prijsovertredingen ter stond op te merken. Ditzelfde geldt ook voor de economische afdeeling van de marechaussée. Natuurlijk verdient het de meeste aanbeveling dat het publiek zijn mede werking verleent bij de opsporing van strafbare feifen. Het moet jammer ge noeg geconstateerd worden, dat de mees te menschen ook wat de prijsbeheer sching betreft zich te veel laten leidén door valsche voorstellingen en scheeve gedachtengang. Zij zien in de prijsbe heersching iets verdachts, omdat deze er vroeger niet was en dan redeneert men, al die hooge boeten voor een klei nigheid^ is dwaasheid. Het publiek ver liest echter uit het oog, dat het bij het instituut van de prijsbeheersching slechts baat heeft, zonder dit instituut zouden er alleen maar zwarte markt prijzen bestaan. Een ideale toestand zou het zijn, als iedereen, die het slachtoffer is geworden van prijsopdrijving daar van aangifte deed. Het is echter een feit, dat de meeste menschen het straf bare van prijsopdrijving niet inzien en het heel gewoon vinden als hun winke lier meer voor zijn waren berekent dan, hij mag doen. Iemand, die een stuk vieesch steelt wordt algemeen voor een dief aangezien, doch men acht de man die voor 'hetzelfde stuk vieesch meer dan tweemaal den prijs laat beta len, een slachtoffer van de tijdsomstan digheden. "(Wordt vervolgd). Aan belanghebbenden in het Land v. Heusden en Altena wordt^het volgen de bekendgemaakt: le. De Bouwmaterialen-positie is momenteel van dien aard, dat slechts zeer kleine hoeveelheden kunnen wor den toegewezen en uitsluitend in zeer urgente gevallen. 2e. Voor metselwerk geldt het vol gende: (Werken onder de f 500). Aan vragen per formulier AGM 1781 ter Secretarie verkrijgbaar ad f 0.25 en dit indienen bij den Dienst. Formulieren liefst invullen- met de schrijfmachine, anders alleen het laatste blad met inkt invullen en op de bladen 2 en. 3 alleen de handteekeningen zetten,. Materialen voor Polderbesturen aan vragen blij den Provincialen Water staat. Bij het berekenen van de benoo- digde hoeveelheid cement rekening hou den met de volgende voorschriften: Voor metselwerk, inbegrepen voeg en raapspecie per 1000 stuks te ver- metselen steenen: 60 kg cement. Voor cementraam, kelders en ander waterdicht werk, dito 75 kg cement. Voor stampbeton en ongewapend be ton max. 200 kg cement per m3 béton. Voor gewapend beton: max. 300 kg cement per m3 beton. Alleen in bijzondere gevallen kan van deze maxima worden afgeweken. Bij' aanvragen voor cement afronden, op eenheden van 50 kg, naar de dichtst- b'ij liggende eenheid. Aanvragen rijn alleen mogelijk voor: cement, metselbaksteen en pannen. Al leen volledig ingevulde aanvragen wor den in behandeling genomen. Het aanvangen van het werk vóór dat de materialen zijn toegewezen is ten strengste verboden. Aannemers die dit toch doen worden onherroepelijk van verdere toewijdingen uitgesloten. 3e. Voor timmerwerk geldt het vol gende: (Werken onder f 500). Aanvra gen voor toewijzing van hout voor ver vanging van zeer gevaarlijke construc ties aan gebouwenper aanvraagformu lier AGM 178, aanwijzingen zie boven onder 2e. Aanvragen voor toewijding van hout voor alle andere gevallen, ook voor lijkkisten etc. per aanvraagformulier GN 15, verkrijgbaar, gratis bij deii Dienst op schriftelijke aanvragen of tijdens de spreekuren. Na invulling eerst ter ur- gentverklaring in^nden bij den Dienst en daarna opzenden aan. het aangegeven adres. 4e. Voor werken boven de f 500 is het uiterst moeilijk een goedkeuring en een materiaaltoewijzing te ontvan gen. In voorkomende gevallen vrage men eerst advies aan den Dienst, waar tevens de benoodigde formulieren ver krijgbaar zijn a 80 ct. per stel. 5e. De spreekuren van den Dienst Bouw Toezicht Gemeentewerken „Land van Heusden en Altena" zijn uitsluitend op Dinsdag- en Vrijdagsvoormiddags van 1012 u. torentijd. Veel particu lieren gfbruiken de avonduren om hun belangen te komen bepleiten: met na druk wordt verzocht om hiervoor ge bruik te maken van de bóvenaangege- ven spreekuren. Bouwvakpatroons in de gemeenten Almkerk, Dussen, Eethen, Wijk: en Aal burg, Veen, Andel, Giessen. Rijswijk en Woudrichem die in het eerste half jaar 1943 werkzaamheden hebben ver richt voor of hebben geleverd aan een gemeente, kunnen hun rekeningen in dienen vóór' 15 Juli 1943, hetzij bij de betreffende gemeente of bij het Hoofd van den Dienst BouwToezicht Gemeentewerken „Land van Heusden, en Altena", Voorsteeg 5a te Almkerk. WAT ER OP DE BON VOOR VER VANGINGSMIDDELEN TE KRIJ GEN IS. Onderstaande producten ter berei ding van soepen en sausen zijn uit sluitend verkrijgbaar op een bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen. Er zal telkenmale voor 4 weken eèn bon worden aangewezen. (Zie bonnen- lijst). Een rantsoen bedraagt: 50 gram bouillonpoeder, bouillonkor rels, bouillonpoeder, bouillonpasta, extracttabletten, extractkorrels, ex tractpoeder, extractpasta, soeppasta, ze hoe veel hf>i? Verstande' da* de- tos x?r™i!+ maximaal 12 blok- nf ?nn p mag zijn; soepkorrels S^pblokJes. soeptabletten, verstande H*t S?€pPoeder met dien maximaal' 4 hl €Ze hoeveelheid in iuXrSV*1''011^' i«siable«en jusKorrels of jus poeder met dien ver stande, dat deze hoeveelheid verpakt 7 bl°ki« <- of 100 gram juspast'a; inn Sram plantenextract f irln ®r' P^antesaus of ketchup; ot 100 gram van die producten, >vel- ke gebruikt kun/ign worden ter ver grooting van het olie-, vet- of boter- vet, boter, botersaus of room; c Vo™me ot ter vervanging van olie, ot 200 gram van die producten, wel ke gebruikt kunnen worden tér ver vanging van mayonnaisse; of 400 gram van die producten, wel ke gebruikt kunnen worden ter ver vanging van slasaus. GNF-studio Ahrend Meijer-Pax m Wie te Almkerk de Dorpstraat volgt in de richting der Ned. Herv. Kerk en dan langs deze zich begeeft naar de Steeg of Koppel, zal aan zijn rech terhand een villa aantreffen, waarop in sierschrift de naam „Almstein" prijkt. Deze naam voert onze gedachten terug tot in het verre verleden. Oude schrij vers spreken over een Almstein als een kasteel in de Groote Waard van Zuid- Holland, dat in 1421, „op S. Elisabet- ten-nacht, met veele andere Heeren Hui zen en ruim 72 Dorpen vergaan "is." Van Leeuwen teekent aan, dat het zijn naam had vatfe de rivier de Alm en dat het lag aan" het „Oostersche eind van 't Ambagt van Eem, 't welks van ouds begreep Eemkerk, Eemestein, Almstein, en paalde in t' Ooste aan Uitalm, in 't Zuiden aan den Alm,-in 't Westen aan Almsvoet. en in 't Noorden aan de Graaf, daar dezelve tegen de Werken en Wer kendam stuit, en is ,groot Hemelsbreet- te 1814 Morgen." Het slot Altena of Outhena lag in „den lande van Arkel en Altena bij Workom." Op de afbeelding van Rochman ziet men alleen een ouden toren op een heu vel, in het gezicht van Almkerk. Het kasteel leed in 1395 onder een zware belegering van Graaf Albrecht, die de aanhangers van zijn zoon ver volgde, „de moorders van mooi Aaltje van Poelgeest op dit Huis bezet. De Graaf het winnende, heeft hetzelve uit- genoomen twee Toorens, geheelijk af gebroken", beweert Goudhoeve. Ook aan de Zuiderzee moet een „Al tena" gelegen hebben, dat ook wel Hulkestein heette. Smids wil dezen naam verklaren als „al te naa" aan die Hol land en het Sticht van Utrecht. Verder moet er bij Delft een Heeren huis gelegen hebben van dien naam. Dit zou" in 1573 in den Spaanschen oorlog, door de Delvenaars in brand zijn gestoken en verwoest. Het moet door den Tressorier-Gene- raal der Vereenigde Nederlanden weer geheel zijn herbouwd. In de Annales Genealogique de la Maison de Lynde treffen wij een af beelding aan van heA oude kasteel Alst of Aalsi waarvan nog lang wat oud muurwerk en drie ronde torens te zien waren in de Bommélerwaard. Bij Sprang moet "het kasteel Boshui- sen gelegen hebben. Eertijds heette dit het „Huis des Heeren Sprang van Ar kel". Het lag tusschen hoog geboomte, in het gebied tusschen Loon op Zand en Waalwijk. Met de Heerlijkheid van Sprang, kwam het in 1400 aan het Adellijk geslacht Van der Duin. Een dichter heeft de naam ,vGorni- chem of Gorkom" afgeleid van de „Gor- rekens" of „Arme Visschers", zoo leest men ï'n 'J. Neyes (Lang niet allen zijn het daarmede eens!) „De naam der Stad schijnt, van het schimpwoord voortgekoomen Verarmde Visscheren, die Gorrekens ge zegd, Gedwongen zijn door Jan van Arkel om hun recht, Te laaten, bij hun dorpken Wolfert, en hunn' hqtten Hier neer te slaanwijl hij ze voorgaf fe besehutten. Dees strekt' een stichter van de Stad. Men roemt haar stam Uit Priaam den Trojaan, waar Arkels huis uitkwam". Over Poederoyen lazen we bij een oud-schrijver: „Pouderoyen, of bij verkortinge, Pou- deryen, kwanswys arx puerorum, het kinderslot, te weten de kinderen van de Gravin van Henneberg; waarvan, klinkt u dit zoo vreemd in de ooren? de 365 vensteren aan dit Huis bewijzen het getal der kinderen. Ergo. Al lacht gij, juist om deeze consequenci. Waar om voor Parival, 'aan u (een afhderen schrijver) de praeferenci? Deeze man zet deeze zaak twijfelachtig, zelve in deeze zotteklap niet met al besluitende. Gij moet mij, zegt Smids, wel ver staan, aangaande liet vaststellen van dit zeldzaam wonderwerk. Ik kan het aanneemen, volgens de leere der Ova ria of eyernesten, en hetzelve defen- deeren, more Academio, volgens het Hooge-school gebruyk; maar anderszins is het by my beuzelpraat. Dit moest er uyt, of Momusje zou mij anders op de knokkels geklopt hebben. (Momus hekelaar, spotvogel. Eigenlijk: god van de satire/)- Vorders is het gelegen in de Bofflme- lerwaart, met Loevestein en Brakel een langen driehoek maakende, aan de Maas. Was allereerst gesticht door van Robert, grondheere van Heusden. Nederhand, door Jen Mohaard, den proost van Utrecht, oppersten Raad van JReinoud, eersten Hertog, in zyne bouvalligheden vernieuwd." In 1508 werd het door de Hollan ders belegerd en die van 's-Hertogen- bosch, onder het bewind van Jan van Egmond. Jan Martyn, „de drollige verteller" verhaalt hier nog, dat de Maasloop toen ook wat verlegd werd. Candt. Molenaar heeft zijn be noeming tot hulpprediker bij' de Oeref. Kerk alhier aangenomen. Bij het te 's-Gravenhage gehou den notarieel examen eerste gedeelté slaagde onze stadgenoot Jac. v. Wijk. Zooals reeds eerder gemeld, zul len aan den wedstrijd om het persoon lijk damkampioenschap van Noordbra bant 1943 deelnemen A. Nieuwkoop en A. de Graag, beiden van de dam vereen. V.D. alhier. In totaal hebben zich 21 deelnemers opgegeven. Zondag 27 Juni a.s. zal deze wedstrijd een aanvang ne men met de volgende partijten voor wat betreft de groep 's-Bosch. J. MaasJ. de Groot. B. VerhagenA. J. v. Engelen. A. de GraagA. Nieuwkoop. M. VerlouwH. v. Wordragen. J. C. de GalonW. v. d. Kraan; J. CraaneA. Lodewijks. De partij de GraagNieuwkoop zal reeds Zaterdag 26 Juni a.s. worden ge speeld. Om het kampioenschap van Neder land speelde de Graag Zondag tegen Ansems remise. A.s. Zondag moet te Rotterdam ge speeld worden tegen W. Roozenburg. De stand is thans: gesp. gew. rem. verl. p. P. Roozenburg 8 6 2 0 14 Keiler 8 5 2 1 12 v. Dartelen 6 3 3 0 9 Ansems 8 2 4 2 8 W. Roozenburg 8 2 4 2 8 de Graag 8 15 2 7 Vos 6 14 16 v. d. Kraan 7 2 2 3 6 Kalden 8 0 5 3 5 de Jong 7 0 4 3 4 Ham 8 0 3 5 3 Keiler en v. Dartelen hebben elk nog een kleine kans. De partijen, welke Roozenburg nog moet spelen tegen v. Dartelen en de Graag' zijtv dan ook zeer belangrijk. Vrijwel zeker zullen tot de onderste greep gaan behoorenKalden, de Jong en Stam. Dul.el, welke zich keelt moeten terugtrekken, zal na afloop van het tournooi geklasseerd worden naar zijn gehaald gemiddelde van 1.20 en zal waarschijnlijk in de bovenste groep komen. De spelers vanaf Ansems tot en met v. d. Kraan voeren thans mis nog strijd om Ide plaatsen 5 en 6 in den ranglijst. Hier kan het nog geducht gaan spannen en. ook om den titel is het laatste woord nog niet gesproken. VAN 13 JUNI10 JULI. VAN 13 JUNI7 AUGUSTUS. VAN 13 JUNI10 JULI. 4-35 Res. (stad) 300 gr. Sinaasappelen. VAN 9 JUNI9 JULI. 28 A 250 gram boter of margarine. 28 B 125 gram boter of margarine. VAN 14 JUNI—5 AUGUSTUS. 12 en 31 „Verlichting", 300 gr. kaarsen. VAN 3 MEI—31 DECEMBER. 15, 16, 17, 18 en 19 B.V., der brand stof fenkaart T 116, één eenheid vas te brandstoffen, per bon. VAN 1 MEI 1943—30 APRIL 1944. 11, 12 KF der kaart U 115, één een heid vaste brandstoffen. ,,V Toiletzeep", 50 gr. Toiletzeep of 75 gr. (oude samenstelling). VAN 1 MEI— 31 AUGUSTUS. Bon S van de Textielkaart DA, 45 gr. Scheerzeep. -* De handel in vee is in deze streek niet alleen levendig maar ook de prijzen zijn steeds in stijlgende lijn. Voor eerste soort kalfkoeien en melk vee wordt besteed van f 1050 tot f 1525. Magere koeien f 650 tot f 950. Jongvee f 400 tot f 575. Graskalveren f 225 tot f 325. Nuchtere kalveren f 130 tot f 250. Schapen f 150 tot f 210. Lammeren f 40 tot f 75, alles per stuk. Na des voormiddags afwisse lend regenbuien gehad te hebben,, barstte op 16 Juni des namiddags ongeveer 4 uur een zwaar onweder los, gepaard met zwaren hagelslag, die ongeveer 3 kwartier aanhield. De schade hierdoor veroorzaakt, loopt in de duizenden. Niemand heugt het zulk een weer meegemaakt te hebben. Snlijl- en stam- boonen, erwten met nog ontzettend veel kleinere vruchten zijn geheel of gedeel telijk vernietigd. Ook de kersen hebben veel schade geleden evenals appelen, peren, kruisbessen en aalbessen. De aardbeien waren finaal van hun bladeren, ontdaan. Ook de bloemenhandelaren zijn zwaar getroffen. Van de tabaksoogst is niets overge schoten dan een armzalig sprietje, daar waar de bui haar weg baande. De hagel lag 15 a 20 cm dik. Den volgenden dag lag deze op verschillende plaatsen nog achter heggen en struiken- Sommige menschen beweren dat, als er bijl het rooien aardappelen in den grond blijven zitten, deze geen vrucht voortbrengen. Dezer dagen werd ons het bewijs geleverd dat een dergelijke z.g. wilde struik een 8-tal flink volwas sen aardappelen opbracht, 't Was een Eigenheimer, die natuurlijk niet door de vorst geraakt was. Bij het aan de Rijks H.B.S. te 's-Bosch gehouden toelatingsexamen, slaagden J. Cové en J. v. WiiiTen alhier en J. Oerlemans te Vrijhoeve-Capelle. De in de Ned. Herv. Kerk a.d. Loionschendij'k gehouden collecte ten. ba te van den Geref. Zendingsbond heeft ruim f 98 opgebracht. -* Het alhier bestaande corres pondentschap van de Openbare Lees zaal te Breda wordt met ingang van 1 Juli a.s. opgeheven. Mej. G. C. P. v. Dijk alhier, slaagde voor het examen onderwijzeres L.O., aan de Christelijke Kweekschool te Gorinchem. Tevens behaalde zij de acte van bekwaamheid tot het geven van les in de Nuttige Handwerken bij het L. O. en U. L. O. Te Breda slaagde voor het exa men Midde standsdiploma, Algemeene Handelskennis de heer J. Blom alhier. Zijn opleiding ontving hij van den heer Ph. Schild. Gerrit van Everdingen, leerling der Openb. Lagere School te Heusden, slaagde voor het toelatingsexamen voor het Lyceum te Baarn. De gehouden collecte ten bate der Blinden, Plantage Middenlaan te Amsterdam, heeft in deze gemeente f 47.22 opgebracht. De Pinkstercollecte, gehouden in de Geref. Kerk alhier, heeft op gebracht de som van f 1038. De heer D. Heij'stek slaagde te Breda voor het Middenstandsdiploma. De Pinkster-zangdienst in de Geref. Kerk gehouden, is een waar suc ces geworden. Voor ongeveer 1200 personen heeft het kerkkoor Zijn zang nummers vertolkt en hebben de sprekers Ds. Wouda en Ds. Selles de beteekenis van het Pinksterfeest op aangrijpende wiijze uiteengezet. Het programma was zoodanig gevarieerd, dat de groote scha re van 't begin tot het einde werd ge boeid. De nummers door het koor ge zongen werden afgewisseld door twee stemmig dameskoor, vierstemmig en éénstemmig gemengd koor. Verschillen de nummers werden -door de heele vergadering meegezongen. Van de psal men 98, 47 en 138 werden enkele ver zen door het Koor en enkele verzen gemeenschappelijk rhytmisch gezongen. Dit rhytmisch gezang klonk machtig massaal en kwam bizonder tot zijn recht. De waarde van een kerkkoor ter beg<^. leiding van de gemeentezang sprak dui delijke taal. De beide mooie meditaties door de sprekers gehouden, hebben veel bijgedragen aan het ernstig plechtig karakter van deze samenkomst. Het was een goede ure en wel in bizondere male voor de' jeugdige menschen. Door de oprichting van het kerkkoor heeft de kerkeraad den dank der gemeente ver diend en door zeer velen reeds verwor ven. Zaterdagavond gaf de Gem. Zangvereen. „Zanglust" en het kinder koor „Het Sijsje" haar le zomerooncert. Dat dit concert op prijs gesteld werd, bleek wel met het buitengenwoonn. tal rijk publiek dat van hier en elders was samengestroomd. De uitvoering der zangnummers getuigde van ,flin,ke studie, en het applaus bij elk nummer was dan ook welverdiend. Bij het op Dinsdag te Dord recht gehouden examen voor het Mid denstandsdiploma, bedoeld bij de ves tigingswet, slaagden uit deze gemeente de heeren A. v. d. Velden en G. van. Tilborg. Op het te Dordrecht gehouden examen „Algemeene Handelskennis" slaagden de heeren K. Bouman, H. Gre- venstuk, J. v. d. Pol, J. Roeland, G. Schouten, Th. Smokers en Jan Vos, al len uit deze gemeente. Genoemde personen genoten hun op leiding van het Handelsinstituut Bagger man te Zaltbommel, waaraan verbonden de heer R. J. v. Suilichem, hoofd der O. L. School alhier. De marechaussée W. Hanegraaf van den post Woudrichem is overge plaatst als marechaussée' bij de Ge rechtsdienaren met standplaats 's-Her- iogenbosch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1943 | | pagina 2