en den Landstorm Nederland. DISTRIBUTIEBONNEN ■SS Distributie mededeelingen Correspondentie Plaatselijk Nieuws LET OPII Land- en Tuinbouw In verband met den Nieuwjaars dag zal ons eerstvolgend num mer op Donderdag 30 December verschijnen. H.H. Adverteerders en Corres pondenten gelieve hiermede we) rekening te houden. DE REDACTIE. HEUSDEN. AALBURG. ALM KERK. BABILONIëNBROEK. BENEDEN-LANGSTRAAT. CAPELLE. DOEVEREN. EETHEN. GENDEREN. 's-GRAVENMOER IIERPT. NEDERHEMERT. Bonnen welke vervallen RIJSWIJK. SLEEUWIJK. SPRANG. VEEN. WASPIK. WELL. WIJK EN AALBURG. VOOR DE le PERIODE 1944 (le helft) 26JDEC 9 IANUARI Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 1/2 A Brood 4 rants. Brood of Gebak 1/2 B Brood 1 rants. Brood of Gebak 1/2 Beschuit 1 rants Brood, Gebak of Beschuit 01/02 Algemeen 1 rants. Brood, Gebak of Bloem 03 Algemeen 125 gram Gemengd meel 04 Algemeen 125 gram Gort Dl Reserve 250 gram Gort El Reserve 250 gram Rijst of Gort 05 Algemeen 100 gram Vermicelli 1 A, 1 B Boter 125 gram Magarine 06 Algemeen 100 gram 20+ of Magere Kaas 1/2 Melk liter Melk 1/2 Taptemelk liter Taptemelk 1/2 A Vleesch i rants. Vleesch 1/2 B Vleesch rants Vleesch 1/2 Aardappelen 2 kg Aardappelen 01/02 Toeslag 1 kg Aardappelen 07 Algemeen 500 gram Suiker 08 Algemeen 250 gram Jam 1 Versnap. 100 gram Suikerwerken 01/02 Tabak 1 rants. Sigaren, Tabak of Cigaretten Bijzondere rantsoenen: B2 C2,D2,E2, Reserve 125 gram Boter Ontzetting uit het bedrijf. Op deze bonnen mag reeds op 24 Dec. worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn veertien dagen geldig, uitgezonderd: 50B, 52A, 52B Boter 12 Dec t/m 22 Januari. Eerstvolgende bonaanwijzing op 9 Jan. voor alle artikelen, uitge zonderd Koffiesurrograat op 23 Januari. DIVERSE ARTIKELEN Geldig tot en met Tabak R 01, 45 gr. Scheerzeep 09 Alg., 1 rants. Eenheidszeep 10 Alg en C 3, D 3, E 3 Reserve, 250 gr. Waschpoeder 6 4 Reserve, 1 rants Toiletzeep 15, 16, bonkaart U 215 1 liter petroleum per bon 46, 47, 48 en 49 „Verlichting" bonkaart „S 121" 1 liter petroleum per bon 63 „Verlichting" bonkaart S 221,1 liter petroleum p. bon 15 t/m 19 B.V1 eenheid vaste brandstoffen 20 t/m 22 B V 1 eenheid vaste brandstoffen 11 t/m 17 K F 1 eenheid vaste brandstoffen „Brandstoffen één eenheid periode 5 t/m 8" 1 eenheid vaste brandstoffen 29 April 22 Januari 22 Januari 22 Januari 11 Jan. 1944 8 Januari 8 Januari 31 December 29 Febr. 1944 30 April 1944 30 April 1944 Het SS-Ersatzcommando deelt mede Om aan de vele aanvragen tege moet te komen, zal op 3 Januari nog een extra-keuring voorde .Waffen-SS en den Landstorm Ne derland plaats vinden. Men kan zich hiervoor melden bij het Ersatzcom- mando, Korte Vijverberg 5, Den Haag van 1014 uur. Alle inlichtingen omtrent dienst neming in de Waffen-SS of Land storm Nederland geven de ersatz- commando's Den Haag, Korte Vijverberg, 5. Amsterdam, Dam 4. Alkmaar, Langestraat 56. Groningen, Heerestraat 46. Heerlen, Saroleastraat 25. Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovenge noemde adressen aangevraagd wor den. Belangrijk voor houders van bonnen voor boonenpiksel. Het is gebleken, dat uiteindelijk min der boonenpiksel is beschikbaar geko men, dan aanvankelijk verwacht werd. Dientengevolge zal niet aan alle houders van bonnen voor dit product, boonen piksel geleverd kunnen worden. Om nu de bezitters van een. dergelijken bon niet geheel teleur te stellen hebben wij de handelaren in veevoeder in de ge legenheid gesteld op deze bonnen af wijkend voermeel af te leveren. Degenen, die er geen prijs op stellen om in de plaats van boonenpiksel afwij kend voermeel te ontvangen, kunnen zulks aan hun leverancier mededeelen, die hiermede dan rekening kan houden bij zijn aanvrage voor afwijkend voer meel. Zij dienen er dan op te rekenen, dat hun bon als vervallen wordt be schouwd. Het is niet mogelijk hiervoor een andere toewijzing fn de plaats te geven. Kunstmesttoewijzing voor ver koop aan particulieren, volks tuinen, fabrieksterreinen. Evenals vorig jaar zal ook thans voor particulieren, die over minder dan 10 are cultuurgrond beschikken, waarop voedingsgewassen worden geteeld uit sluitend voor eigen gebruik, een be perkt kwantum kunstmest beschikbaar worden gesteld. Door erkende detailhandelareh kan aan deze personen éénmaal worden af gegeven een hoeveelheid van ten hoogste 10 kg stikstofhoudende en 15 kg kali- houdende meststoffen. Aan de hiervoor in aanmerking ko mende erkende detaillisten zullen aan vraagformulieren ter. invulling vvorden toegezonden, welke ten spoedigste in gevuld moeten worden teruggezonden aan de afdeeling Kunstmest, Oasthuisstr. 39, Tilburg. Eveneens zullen aanvraagformulieren worden gezonden aan volkstuinvereeni- gingen en fabrieksterreinen, waarop voe dingsgewassen worden geteeld voor ei gen gebruik, voor zoover deze het vorige jaar een aanvraagformulier hebben in gediend. Deze ontvangen een kunstmest toewijzing ineens voor het geheele com plex. Particulieren, die lid zijn van een volkstuinvereeniging of deelnemers aan een fabrieksvolkstuin, mogen geen kunstmeststoffen bij een detaillist af halen, maar moeten deze ontvangen van hun vereeniging. Heropening rundveemarkten. Met ingang van 20 December is het verhandelen van rundvee wederom toe gestaan en, zijn de vrije markten weer geopend, zoodat thans weer aankoopver gunningen en vervoerbewijzen mogen worden afgegeven als vóór 1 Dec. 43. Levering rundvee en schapen. In verband met de komende feest dagen moeten vervoerbewijzen voor vee en schapen bestemd voor levering in de Kerst- en Nieuwjaarsweek, uiter lijk worden afgehaald op heden don derdag en 30 Dec. a.s. De wnd. Voedselcomm. v. N.Br. Door de brandende stad Schitomtr achtervolgen de Duitsche grenadiers den vijand. Op den voorgrond een administratie wagen der Sovjets PK ScheHler/H H/St/P m VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KA MERHUURDERS EN PENSION GASTEN. Kamerverhuurders en pensionhouders, voor zoover deze laatsten minder dan 10 gasten herbergen, kunnen in het tijdvak 22 Dec. tot en met 31 Jan,. 1914 op door de distributiediensten nader bekend te maken tijdstippen een aanvrage indie nen ter verkrijging van brandstoffenbon- nen, voor de tweede periode, omvatten de de maanden Jan. tot en met April 1944. Indien, de verhuurde kamers worden verwarmd door. middel van haarden, of kachels, moet de aanvraag worden, ge daan met gebruikmaking iian formulier MD 333-13. Wanneer in het betrokken perceel een centrale verwarmingsinstal- latie aanwezig is en aan bepaalde voor waarden wordt voldaan (zulks ter beoor deeling van den distributiedienst) zal boven het normale, voor verhuurde ka mers vastgestelde rantsoen een toeslag worden verstrekt, teneinde den exploi tant der inrichting m staat te stellen de in aanmerking komende kamers cen traal te 'verwarmen. Laatstbedoelde in richtingen moeten de brandstoffen aan vragen op: formulier MD. 333-14 (in duplo). Alle ^aanvragen moeten zoowel door den kamerverhuurder of pensionhouder, als door de kamerhuurders of pension gasten worden ingevuld, Een huurder, die meer dan één kamer heeft ge huurd, mag slechts voor één van. deze kamers brandstoffen aanvragen, terwijl, indien, verscheidene personen samenwo nen, het desbetreffende formulier slechts door één van dezen mag worden inge vuld. De distributiediensten reiken voor de tweede periode drie bonnen voor een eenheid brandstoffen per verhuurd gedeelte uit. Deze bonnen moeten,, op door den distributiedienst bekend te ma ken tijdstippen, worden afgehaald door den kamerverhuurder, resp. pensionhou der, die daarbij de distribuüestamkaar ten van zichzelf en van alle huurders, met uitzondering van personen van Duit sche nationaliteit, moet medebrengen. De te verstrekken brandstoffenbon- nen, en dus ook de hierop te verkrijgen brandstoffen met uitzondering van den eventueelen te verstrekken extra toeslag voor centrale verwarming in het betrokken pand worden eigen dom van kamerhuurder óf pensiongast. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELE INDEN. Houders van pensions, welke minder dan 10 gasten, herbergen en waarvan'het voor het jaar 1943-'44 een kookkaart inwonende gezin van den pensionhouder U 115 of U 215 heeft ontvangen, kun nen, ter verkrijging van een rantsoen kookkolen ten behoeve van hun inrich tingen, van 22 Dec. a.s. tot 31 Jan. 1944 een aanvraag bij den plaatselijken distributiedienst ind ie nen Het rantsoen, dat alleen wordt ver strekt, indien aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, geldt voor het tijdvak 1 Jan. tot en met 30 April 1944. HET KERSTRANTSOEN SPIJSOLIE MAG WORDEN AFGELEVERD. Het is naar men ons van bevoegde zijde mededeelt sinds 18 December toe gestaan het extra-rantsoen van'180 gram spijteolie, waarvoor men bon Algemeen 708 heeft ingeleverd, af te leveren. ren C. M. J. Verhoeven en Andr. Doe deijns nagezien en in orde bevonden, Deze its verplicht de brandstoffen te<waaruit bleek dat een batig saldo in betrekken van. den leverancier van zijn pensionhouder of kamerverhuurder. Hoofden van, gezinnen of zelfstandig wonende personen, in wier woning een centrale verwarmingsinstallatie aanwezig is en die in opdracht van de betrokxen instanties aan évacué's een woonruimte hebben afgestaan, welke wegens gemis van een schoorsteenaansluiting uitslui tend centraal kan worden verwarmd, kunnen voor het betrokken perceel een toeslag centrale verwarming met ge bruikmaking van formulier MD 333-14 aanvragen, tenzij voor deze évacué's een ander woonvertrek beschikbaar zou kun nen worden gesteld, dat met een haard of kachel kan worden verwarmd. Indien de toeslag centrale verwarming reeds werd verstrekt, dienen verdere aanvra- Woensdagavond 15 Dec. were in Hotel „Concordia" de jaarvergade- ring gehouden der I Jsvereeniging Heus den. De opkomst der leden was zeer be droevend. Van. de 180 leden waren er slechts 10 aanwezig. De voorzitter, de heer v. d. Kolk opende de vergadering waarna de notulen en het jaarverslag werden goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd door een commissie, n.l. de hee kas was. De voorzitter bracht dank aan den penningmeester, den heer Boe len, voor Zijn financieel beheer. Besloten werd, na eenige bespreking bij eventueel betrouwbaar ijs op de Stadsgracht ijswedstrijden te organisee- ren voor de leden. Voor toegang tot de ijsbanen wordt de leeftijd vastgesteld op 15 jaar en art. 5 van, het regelement in dien zin gewijzigd. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Het bestaat thans uit de hee- ren A. J. v. d. Kolk, voorzitter; H. Canters, vice-voorzitterJoh. v. Laar hoven, secretaris; Adr. Boelen, penning meester; Tj. Jonker Sr., Commissaris van materiaalP. Sprengers en J. Ver hoeven, Herpt. commissarissen,. Na de rondvraag sloot de voorzitter fl9tlftrwege blijven,, j onder dank de vergadering, In verband met het Kerstfeest, zal er deze week geen uitleening van boeken plaats hebben bij de bibliotheek der Geref. Kerk. De daaropvolgende week zal de bibliotheek geopend rijn niet op Zaterdag, maar op Vrijdag 31 Dec. 's middags van 34 uur. Zaterdagavond gaf de Heusden- sche Tooneelvereeniging in de zaal van iet Wapen van Amsterdam een uitvoe ring voor een flink bezette zaal. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedriiven „Handen Omhoog' van F. V. Dorno, waarmede veel bijval werd ge oogst. De verschillende rollen werden uitstekend vervuld, zoodat het publiek hoogst voldaan huiswaarts keerde. Maandag werd bij de Damclub V.D. in haar clublokaal café „Modern" de onderlinge competitie voortgezet. De navolgende uitslagen rijn te vermelden: Groep 1afgebr. partijen, Nieuw- de Graag 11; Bax-Klerks 11. Groep 2: Timmermans-v. d. Berg 02Jonker-Klaren afgebr. Groep 3: Verbeek-v. d. Stoep 11; Fitters-Nooten 20. Maandag 27 Dec. voortzetting. Eerste Kerstdag des avonds om half 6, zal in de Herv. Kerk alhier het Kerstfeest met de kinderen djer Zondagsschool gevierd worden. Alle belangstellenden zijn welkom. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat de gemeente-secre tarie op Vrijdag 24, Zaterdag 25, Maan dag 27, Vrijdag 31 Dec. en Zaterdag 1 Jan. voor het publiek zal rijn ge- Sloten. Door den kerkeraad der Herv. Gem. alhier is beroep uitgebracht op Ds. v. Krugten, Herv. Pred. te Asten, (N.Br.) Gedurende 3 maanden ligt voor een ieder op de Gemeen,te-Secretarié alhier ter lezing de op 30 Sept. 1943 vastgestelde verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der Grondbelasting voor deze gemeente. Met ingang van 1 Febr. a.s. is de heer J. v. d. Assem, thans plaatsver vangend leider van den Distributiekring Almkerk, benoemd tot assistent bijl de Rijksaccountantsdienst te 's-Gravenhage. Eersten Kerstdag des avonds om uur zal het Kerstfeest worden ge vierd met de kinderen der Herv. Zon dagsschool. Het Kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool alhier, zal D.V. wor den gehouden len Kerstdag des avonds om half zes in de Ned. Herv. Kerk alhier. In den, hooihandel is de laatste weken een ongekende drukte. Groote partijen worden, omgezet en vervoerd naar de persen, alsook geladen per schip. De prijs is stationair en er wordt besteed f 44 per 1000 kg voor le kwali teit, soorten van minder gehalte wor den niet verhandeld of gevraagd. De jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk a. d Loonschendijk zal plaats hebben op Ou dejaarsdag des middags om twee uur. De heeren A. Smits, G. P. de Rooiijl en Joh. A. Pruijssers zijln herkozen als ouderling en de heeren K. Karsten en G. Paans als diaken der Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse. Zoowel in de Ned. Herv. Kerk te dezer plaatse, als in die aan den Loonschendijk zal eersten Kerstdag in beide diensten, een extra collecte plaats hebben voor de Inwendige Zending. Eersten Kerstdag des avonds om 6 uur, hoopt de Herv. Zondagsschool D.V. het Kerstfeest te vieren. De Burgemeester van Eethen maakt bekend, dat de gemeente-secretarie op Vrijdag 24 December, Maandag 27 De cember en Vrijdag 31 December, alsmede op de beide Kerstdagen en Nieuwjaars, dag, den geheelen dag voor het publiek gesloten zal Zijn.. Voor dringende aangelegenheden ge lieve men zich te vervoegen bij een der ambtenaren. Bij1 de gehouden stemming in de Herv. Kerk alhier, zijn herkozen tot .kerkvoogd T. Broekhuizen en tot notabel J. Thur Lzn. Eersten Kerstdag des avonds om 7 uur zullen de Herv. en Geref. Zangvereenigingen, elk bijzonder, een uitvoering geven in de verduisterde kerk gebouwen der Herv. en Geref. Ge meente. Gedurende de H. Nachtmissen op 25 December a.s. zal door het Zangkoor ten gehoore worden gebracht de Kerst-Cantate: „Bethlehem" voor So li, 3 stemmig mannenkoor en orgel van Pater Elisens Brüning O.F.M. Dezer dagen hield de IJsclub „Door Eensgezindheid" alhier, haarjaar- lijksche ledenvergadering in het repetitie lokaal der muziekvereeniging. De voorzitter opende de vergadering, welke slechts door een vijfde der le den werd bezocht. Uit het verslag van. den secretaris bleek dat de IJsclub 157 leden telde. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo in kas was. Beide verslagen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De aftredende bestuursle den P. de Putter, Orde-Commissaris en P. Bracht, buitengewoon bestuurslid, den herkozen en namen hunne herbe noeming aan. De inschrijving van baan vegen werd aangehouden. Tot bode werd benoemd A. de Weerd. De aanwezige leden werd een zakagenda door de Coop. „De Onderneming" aangeboden waarvoor den Zaakvoerder dank werd gebracht. Onder de aanwezige leden werd gra tis een taart verloot, welke ten goede kwam van A. M. Smits. Daar van de rondvraag geen gebruik werd gemaakt sloot de voorzitter deze vergadering. Het Kerstfeest der Zondags school alhier, zal a.s. Zaterdag len Kerstdag des nam. 2.30 uur gevierc worden in de Ned. Herv. Kerk aan de Noordzijde, op 25 December. 51-52 Brood. 51-52 Beschuit. 51-52 Melk en Taptemelk. 51-52 Vleesch. 51-52 Aardappelen en 51 Toeslag aard. 51-52 Versnaperingen. 51-52 Tabak, enz. 51Aen51B Kindervoedsel. 51 A, 51B en 4-77 Reserve, Boter. 718-719 Bloem, enz. 720 Havermout. 721 Gort. 722 Kaas. 723 Suiker. 724 Jam. 725 Koffiesurrogaat. 726 Vervangingsmiddelen. 44, 45, 46 en 47 „Verlichting bonk. S 121, Petroleum. 63 „Verlichting" bonk. S 221, Petroleum op 31 December. TexFelkaart I een, Textielkaart V 115, Scheerzeep. 716 en AB Eenheidszeep, Eenheidszeep. 717 en AB Waschpoeder, Waschpoeder. AB Toiletzeep, Toiletzeep. 1519 B.V., Vaste brandstoffen. De heer H. M. Wolfers en "de heer A. G. v. Ooijen werden door den Kerkeraad alhier herkozen, res pectievelijk tot ouderling en 'diaken. Het Kerstfeest voor de kinde deren der Ned. Herv. Zondagsschool zal gehouden worden, onder leiding van den heer v. Essen op len Kerstdag des avonds in de Ned. Herv. Kerk. Het Ned. Herv. Kerkkoor on der leiding* van den heer Heetcamp zal op Maandagavond 27 Dec. des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk een Kerst- zangdienst houden. Eersten Kerstdag hoopt de heer J. Bonefaas in de Geref. Kerk alhier des middags van 3.154.15 een. orgel concert t<e geven, Eersten Kerstdag zal in. de Ge ref. Kerk alhier des avonds om 7 uur een Kerstwijding gehouden worden. Als spreker hoopt op te treden Ds. Hind riks van Dussen. Het Evang. Koor van Sleeu- wijk en Gorinchem en Mej. Tini Have- laar uit Rotterdam met zang, zullen hun medewerking verkenen. Eersten Kerstdag des namid dags om half drie zal in de Herv. Kerk met de knideren het Kerstfeest gevierd worden. Eersten Kerstdag des namid dags om 2 uur, hopen de leiders van de Ned. Herv. Zondagsschoolvereeniging „Jachin" met de kinderen in het Ned. Herv. kerkgebouw kerstfeest te vieren. Het Kerkkoor „Excelsior" hoopt met medewerking van. het kinderkoor oip Nieuwjaarsdag in de Ned. Herv. Kerk een uitvoering te geven. Ten nadeele van de heeren v. T. en v. S. werd een fiets gestolen. Later ijn beide fietsen van hun banden ont daan teruggevonden. De heeren de Korte en Buter hebben hunne benoeming respectievelijk tot ouderling en diaken bij1 de Geref. Kerk alhier aangenomen. Eersten Kerstdag des avonds om 6 uur zal in de Herv. Kerk met de kin deren der Zondagsschool het kerstfeest gevierd worden. Zaterdag 25 Dec. zal D.V-, des middags om 2 uur het Kerstfeest wor den gevierd met de kinderen der Zon dagsschool. Onze geachte predikant Ds. B. F. Ch. de Groot heeft de toezegging van beroep naar Brielle (Z.H.) aange nomen, -Eersten Kerstdag des avonds om 6 uur zal het Kerstfeest met de kinde ren der Herv. Zondagsschool worden gevierd. "De aandacht van Lelanghebben- den wordt er op gevestigd, dat op Dinsdag 28 Dec. a.s., des nam. van 12 uur in het Gemeentehuis gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting tegen diphtheric voor personen van 3 tot en met 18 jaar. Zijl, die het vorig jaar reeds zijn ingeënt, behoeven dit thans niet te laten doen. Het is noodzakelijk dat men zijn stam kaart medebrengt. Eersten Kerstdag des namiddags om 1 uur (belangstellenden om half 2), zal D.V. het Kerstfeest worden gevierd met de kinderen der Herv. Zondags school. isA isA V* Maatregelen jegens de boeren, die de voedselvoorzieningsbepalingen ernstig overtreden. Het was in Juli van het vorige jaar, dat de Secretaris-Generaal van het De partement van. Landbouw en Visscherii bijzondere bevoegdheden werden toege kend ten behoeve van de voedselvoorziie- nijng. Boelren, die aan hun verplichtinr gen ten. aanzien van de voedselvoorzie ning niet, in ieder geval met in voldoen de mate, voldeden, dan wel, in het al gemeen, schromelijk tekortschoten bij de vervulling van hun took: Medewerking aan de voedselvoorziening, hebben sinds dien, voor velen, van hen op gevoelige wijze, kennis gemaakt met de toepassing van deze bijzondere bevoegdheden van de overheid. De bijzondere bevoegdheden behels den, dat de Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherii in gevallen, waarin landbouwers en vee houders hun verplichtingen tot in- dan wel aflevering van de voortbrengselen van den, akkerbouw en van de veehou derij, niet nakomen, de inlevering van andere producten kan opleggen. Een boer bijvoorbeeld, die niet alle op rijn bedrijf gewonnen melk, die voor in levering in aanmerking komt, bij een zui velfabriek of een standaardisatiebedrijf aflevert, kan sinds de inwerkingtreding van het Besluit, dat den Secretaris-Ge neraal de bijzondere bevoegdheden toe- Met alleen bonnen, maar ook geld hebben onze huismoeders noodig om eten te kunnen koopenoffert voor haar aan Winterhulp. Giro 5553. kent, de verplichting worden opgelegd, zijn veestapel geheel of gedeeltetijk in te leveren tegen, een vergoeding. In der gelijke gevallen kan. het' vee in het bezit komen van andere veehouders, die van de voortbrengselen een voor de algemee- ne voedselvoorziening beter gebruik ma ken dan. den voormaligen eigenaar van het vee. In zeer ernstige gevallen, b.v. in ge vallen, waarbij groote hoeveelheden land bouwproducten Zijn achtergehouden en frauduleus in dén. zwarten handel zijln gebracht, kan overtreders van de voed- selvoorzier.ingsbepalingen en voorschrif ten het gebruik van. hun gronden of bedrijfsgebouwen geheel of gedeeltelijk worden ontzegd, hetgeen practisch neer komt op ontzetting uit het bedrijf. f Ook slechte bedrijfsvoering kan er toe leiden, dat de betrókkenen niet langer tot deelneming aan de verzorging van de voedselvoorziening worden toegelaten. Heeft de overheid van deze bijzonder re, ingrijpende, bevoegdheden voorname lijk gebruik gemaakt door het opleggen van leveringsplicht van een deel van den veestapel van boeren, die zich aan clandestiene handelingen hadden .schul dig gemaakt, in enkele gevallen is het gekomen tot den, strengen maatregel van bedrijfsontzetting. Niet te ontken nen, valt, dat zich daarbij1 moeilijkheden hebben voorgedaan, want "het besluit, dat den Secretaris-Generaal de bijzondere bevoegdheden toekent, bleek niet alle. bij bedrijfsontzetting optredende elemen ten te regelen.. Om een voorbeteld te ge ven Men. kon wel een landbouwer het gebruik van rijn gronden en be drijfsgebouwen ontzeggen, maar wie of wat belette hem bij zijn gedwongen ver (rek den bedrijfsin.ventaris mee te nemen? En het vee van het bedrijlf? Bovendien,: Behoort de woning van den boer tot de bedrijfsgebouwen? Oolj konden zich vragen voordoen met be trekking tot de pacht. Dezer dagen is daarom het bewuste Besluit aangevuld en is in de leemten, die de practijk aanwees, voorzien,. Voor op gesteld dient te worden,, dat thans 'de mogelijkheid is geopend een bewind voerder te benoemen,, "die in de plaats treedt van den vroegeren eigenaar, tucele moeilijkheden ondervangen kun- Men begrijpt wel, dat daarmede even- nen worden. Verder kan voortaan den ondernemer, die door den maatregel tot bedrijfsontzetting wordt getroffen, een inleveiingsplicht worden opgelegd voor tiet bedrijfsvee en den bedrijfsinventaris, terwijl hem ook het gebruik van zijn woning kan worden ontzegd. De gevol gen van bedrijfsontzetting ten aanzien van de pacht rijn eveneens geregeld. De aanvulling van het zoogenaamde „Omzettingsbesluit" houdt een ernstige waarschuwing in aan het adres van alle boeren, die nog meenen zich aan de naleving van de voedselvoorzieningsbe palingen en voorschriften te kunnen onttrekken. Kon er tot dusver bij de overheid, met het oog op de moeilijk heden, die zich bij de toepassing van den strengen maatregel van bedrijfs ontzetting konden voordoen, eenige aar zeling worden verwacht, voortaan is een dergelijke verwachting ongegrond. De overheid verlangt de volle medewler- king om de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk zoo goed moge lijk te regelen, rij zal niet aarzelen de genen, die op grove wijze tegenwer ken, met strenge maatregelen tot de orde te roepen ALLE BEETJES HELPEN. Een van de dingen, waar we drin gend om verlegen zitten in land- en tuinbouw is wel het plantenvoedings middel fosforzuur. Voorheen had men maar voor het bestellen en men kreeg wat men begeerde. Verreweg het mees te werd slakkenmeel gevraagd, doch oök super had goede belangstelling. En thans moet men het zonder stel len. Of toch niet geheel zonder, want wij hooren uit zeer vertrouwde bron, dat er ons 40.000 ton slakkenmeel be loofd is. Dat lijkt nu wel heel veel, doch vergeleken bij de hoeveelheid wel ke voor dezen oorlog door onzen land en tuinbouw afgenomen werd, is het maar heel weinig. Nog geen. 10 pCt. van wat toen, aan slakkenmeel geleverd werd, dus ongerekend het door super verstrekte fosforzuur. Maar we rijd er natuurlijk al weer blij mee, want alle beetjes helpen. Al is natuurlijk dit fos forzuur alken bestemd voor die per- ceelen, welke het bijzonder noodig heb ben. AGRICOLA. KWEEKT TUINKERS OP DE VEN STERBANK. Deze pikante groente, welke een zoo smakelijk en tevens gezond toekruid is bij het ontbijt, kan, door een ieder in alle jaargetijden worden, gekweekt. Dit geldt oók voor hen, die geen, tuin bezitten. Want tuinkers kan ook zeer goed in een bloempot, schotel of kistje mét wat aarde op de vensterbank van uw huis kamer of serre worden geteeld. Dit kan ook thans in het midden van den. winter wel geschieden. Nadat de zaadjes van de tuinkers in de bloem potten, schotels of kistjes rijn gezaaid en met een. zeer dun laagje aarde over dekt, plaatst men ze in, het volle licht vlak tegen het glas op de vensterbank, Hoe meer licht, hoe beter. Voorts zorge men ervoor, dat de aarde niet uitdroogt en houde deze dus vochtig. Reeds na ongeveer 4 dagen komt de tuinkers boven, den grond en na een) paar weken kan ze worden gesneden. Weldra gaan de afgesneden plantjes opnieuw ontspruiten, zoodat men deze groente dan, nogmaals kan snijden. Ten einde dezen, tweeden groei nog te bevor deren, moet men, wat snelwerkende^, in water opgelosten, bloemenmest aan de aarde toedienen.. Indien men boven dien één, a twee keer per maand nog opnieuw gaat zaaien, dan kan men aldus in het koude seizoen, herhaaldelijk over eigen geteelde, versche tuinkers beschik ken. In het voorjaar kan, deze zelfde groen te ook zeer goed in bloembakken buiten op de vensterbank of het balkon worden gekweekt. Aldus ligt de teelt van tuin kers letterlijk binnen een ieders bereik. 2;oó verxenctt man cuxngetggjkgmd, stoic: I ejurst mak inkt ontvangstbewijs inwLLan^- cLuu-ruv stuk. £4-i_ btfavtjS aan Loïcet cxcenJ&ieclcAx-?- jc.tr. Dij afhale. -ru~ Persoonsbewijs gereecL houden HelpPTT. ^LUdP

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1943 | | pagina 2