tooi het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bonunelerwaan! lANDVAN At#** Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Voedingsgewassen in eigen tuin No 6377 Vrijdag 14 Januari 1944 Buitenlandsch Overzicht VERD Ü1STEREN Officiëele Landbouwmededeelingen Land- en Tuinbouw Dit blad verschijnt VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per postj'beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.32. Elke m.M. meer 5YsceBt. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Vrijdagmorgen 9 ooj ingewacht. Buitenland KEURINGEN. voor de Provincie Noord-Brabant. Roode Kruis K inderlegitimatiekaart NIEUWSBLAD Algemeen RedacteurJ. H. ROZA, Heusden Met alle krachten waarover zij be schikken zetten de Sovjets hun winter offensief voort en steeds breidt het front, waarop het plaats vindt, zich uit. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van Kirowograd duurt de hevige worsteling met onvermin derde felheid voort. In het Westelijke deel der stad wordt nog altijd verbit terd gevochten. Vastberaden onderno men tegenaanvallen sloegen de opdrin gende bolsjewieken ondanks hardnek kig verzet terug. Daarbij werden ver schillende tanks stukgeschoten. Ten Zui den van, Kief, ten Zuiden en Westen van Pogrebisjtsje en, in het gebied van Berditsjef verijdelden, onze troe pen talrijke vijandelijke aanval.en. For maties der Waffen-SS sloegen in een tegenaanval een vijandelijke brigade op haar stellingen van u.tgang terug en verniet.gden 27 Sovjettanks en 5 stuk ken bestormingsgeschut. De luchtmacht mengde zich op de brandpunten met goed succes in den strijd te land en bracht den Sovjets zware verliezen toe aan menschen en materiaal. Ten Westen van Retsjiza ging de vijand, na hevige artiller evo r„ereiuing, met sterke strijd krachten over een. breed front tot den aanval over. Onze stellingen werden met afgrendeling van eenige penetrates overal in stand gehouden. Bij Witebsk lag het zwaartepunt van de Sovjet Russin c e doororaakpogingen ten Zuidoosten, van de stad. Zij werden ondanks het krachtige optreden van pantserwagens en slag\ legers in ver bitterde gevechten bloedig afgeslagen.. De .Sovjets verloren hier 84 tanks, waarvan alleen 57 in een corpssector. Ten Westen van Otsjakof is een bolsjewist.sche landingspoging door eenheden, der marine verijdeld. In het gebied van, Kirowograd wer den sterke vijandelijke aanvallen afge weerd en de bolsjewisten, in succes volle tegenaanvallen teruggeworpen. Ten Zuiden en Zuidwesten van Po- grebistsje zijn harde, wisselvallige ge vechten met den verder oprukkenden vijand aan, den gang. Een tijdelijk ver loren gegane plaats werd in een tegen aanval heroverd en daarbij werd een bolsjewistisch bataljon vernietigd. De vijand heeft zware 'bloedige verl ezen geleden en. 177 kanonnen verloren. Ten Zuiden en Westen van Berditsjef hebben on,ze troepen voor een deel in tegenaanval felle aanvallen der bols jewieken uiteengeslagen en 31 vijande lijke tanks vernield. Het Duitsche luchtwapen heeft her haaldelijk met sterke strijdkrachten op de zwaartepunten ingegrepen in de ge vechten op den grond en concentraties en o pee nhoo pin gen van tanks van den vijand doeltreffend met bommen be stookt. Bij de bestrijding van het bols jewistische ravitailleeringsverkeer wer den 5 materiaaltreinen vernield, acht andere treinen beschadigd. In het randgebied der Pripjet-moe- rassen is het tot plaatselijke gevechten gekomen met vijandelijke verkennings- ftrijdk,achten ten Weden van Nowo- grad Wolynsk en Sarny. Ten Westen van Resjitza zetten de bolsjewieken hun aanvallen voort. In zware gevechten zijn alle doorbraak- pogingen van de bolsjewieken mislukt. Plaatselijke penetraties werden afgegren deld. Ten Zuidoosten van Witebsk hebben onze troepen, hernieuwde krachtige aan vallen 'van den vijand afgeslagen. Het gemelde aantal van 57 vernielde tanks is gestegen tot 71. In. denzelfden corps sector zijn opnieuw 87 bolsjewistische tanks vernield. Ten Noordwesten, van Witebsk heb ben de bolsjewieken, herhaaldelijk zon der succes aangevallen,. Bij de zuive ring van een boschgebied is een vrij sterke gevechtsgroep van den vijand vernietigd. Aan het Zuid-Italiaansche front is de gevechtsactie van den vijand in den sector ten westen van M'gnano-Venafro verzwakt. Verscheidene plaatselijke aan vallen op onze heuvelste.lingen wierden met zware veffezen voor den vijand af geslagen. Ook aan de kust van de Adriatische Zee bleef een sterke aan val van den vijand zonder resultaat. Een eigen stoottroep vernietigde een vijan delijk steunpunt en deed munitie-op slagplaatsen in de lucht vliegen. Eenige Britsche vliegtuigen, hebben bommen uitgeworpen op plaatsen in .West-Duitschland. Daarbij werd opnieuw de Dom van Aken. getroffen. Uit het vijandelijke bruggenhoofd ten Noordoosten van Kertsj is de ver- Svachte bolsjewistische aanval begonnen. De gevechten zijn nog aan den gang. Het Duitsche luchtwapen greep in de ze gevechten in en vernietigde twee vijan delijke landingsbooten. Kustbatterijen der marine schoten bolsjewistische troepenonderkomens- op het Taman-schiereiland in brand. Ten Zuidwesten, van Dnjepropetrofsk viel de vijand met verscheiden, divisies gesteund door artillerie en slagvlie- gers over een smal front aan. Hij werd in harde gevechten door tegen aanvallen. opgevangen. Vijf en vijftig vijandelijke tanks werden hierbij stuk geschoten. Noordwestelijk van Kirowograd sloe gen de Duitsche troepen herhaalde aan vallen der bolsjewisten, uiteen en her overden in. een tegenaanval verschei den verloren gegane plaatsen. Bij den afweer van vijandelijke aan vallen van Pogrebitsjtsje werden in ver bitterde gevechten twee Sovjet-bataljons vmret'rrd. Ten Zuidwesten van de stad wierpen de Duitsche troepen, vooruit gedrongen vijandelijke ge\e:htsgroepen trots hardnekkigen tegenstand terug. In deze gevechten werden alleen in het ressort van een infanterie-divisie 31 Sovjet-tanks en negentien stukken ge schut vernietigd. In het gebied ten Westen van Ber ditsjef bleven vrij zwakke aanvallen van de Sovjets zonder succes. Ten Westen van Resjitza behielden de Duitsche format es in zware gevech ten na afgrendeling van plaatselijke penetraties hun stellingen tegen den op een breed front met numeriek ster kere strijdkrachten aanvallenden vijand. In het gebied van Witebsk mis'lukten nieuwe doorbraakpogingen der bolsje wisten. Gereedstaande strijdkrachten van den vijand werden door een geconcen treerd artillerievuur uiteengeslagen. Bij de gevechten in, het gebied van Kirowograd heeft zich de Brandenburg- sche derde pantserdivisie onder bevel van generaal-majoor Bayerlein bijzon der onderscheiden. In Zuid-Italië werd in den sector ten Westen van Venafro verbitterd ge streden. Alle aanvallen van den vijand mislukten. Ten, deele werden zij in een gevecht op korten a'fstand uiteengesla gen. Een, plaatselijke penetratie t>ij Cer- varo is afgegrendeld. In den centralen en Oostelijken sec tor vonden geen gevechtshandelingen van beteekenis plaats. Duitsche torpedovliegtuigen vielen, in de avondschemering van 10 Januari bij de Algerijnsche kust een. vijandelijk ravi- taillceringskonvooi aan en troffen vijf schepen met een. tonnage van 32.000 B.R.T. Het zinken, van een transport schip van 8000 B.R.T. werd waar genomen,. In de middaguren van 10 Januari en in, den nacht van 10 op 11 Januari ondernamen Brit ,ch-Amerikaansche bom- werpers terreuraanvallen, op het stads gebied van Sofia. Door Duitsche en Bulgaarsche lucht.erdedigingsstrijdkrach- ten werden, volgens tot heden ontvan gen berichten, dertien vijandelijke vTeg- tuigen, waaronder verschelden viermo torige bommenwerpers neergeschoten. De vernietiging van negen andere vijan delijke vliegtuigen is waarschijnlijk. In de vroege ochtendurend van den 1 len Januari hebben Amerikaansche bom menwerpers eenige plaat.en in Midden- Duitschland aangevallen. Door den on middellijk begonnen 'Duitschen afweer konden de aanvallen niet geconcentreerd ten uitvoer worden, gelegd. Daarentegen werden volgens de tot nu toe reeds beschikbare en onvolledige rapporten, door Duitsche jagers, jachtkruisers en batterijen luchtdoelartillerie boven het Van 9 t.m. 15 Jan. Begin 17 uur. Einde 8.45 uur. Van 16 t.m. 22 Jan. Begin 17.15 uur. Einde 8.30 uur. Rijksgebied en de bezette gebieden, in het Westen 123 Amerikaansche vlieg tuigen, in, hoofdzaak viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Tegenover het buitengewoon groote verlies van den vijand aan vliegtuigen en bemanningen, staat volgens de tot nu toe ontvangen rapporten, het verlies van de bemanningen van twee Duitsche jachtvliegtuigen. Nog zeven, bemannin gen worden, vermist. Geruchten over wijzigingen ln de Engelsche regeering. Het Engelsche weekblad „Tribune" wijst er op, dat in Londensche politieke kringen, de geruchten hardnekkig Üe ronde blijven, doen, dat een nieuwe reorganisatie der regeering van Chur chill te wachten staat, vooral bet ge rucht, dat de Lagerhuisafgevaardigde van Labour, Shin,well, op het punt staat als minister in. de regeering zitting te nemen. Oproep van Dr. Frank. De Gouverneur-Generaal Rijksminis ter Frank, heeft een. oprcep uitgevaar digd tot de Oekra nsche bevolking van het gouvernement-generaal, waarin hij met de beste wenschen. voor Kerstfeest en Nieuwjaar zijn dank uitspreekt voor de talrijke bewijzen van, oprechte loyali teit. De wijze waarop de Oekrainsche bevolking zich in dienst van den alge- meenen, Europeeschen vrijheidsstrijd stelt en thans reeds een jaar haar beste zo nen. een plaats doet innemen in de ge lederen der actieve strijders tegen den gemeenschappelijken vlijand, bewijst, dat de Oekrainsche bevolking van het gou vernement-generaal alle plichten, die uit dezen tijd voor het individu en de volksche gemeenschap voortvloeien, vol ledig wil aanvaarden. Geen offer mag te groot zijn, om Europa te redden voor overstrooming door het bolsjewisme. Pe Oekrainers, aldus vervolgt de oproep, zijn het Oostelijkste bolwerk van Europa voor den, duisteren nihl- listischen chaos, dien. de bolsjewisten in het Oosten hebben veroorzaakt. De geheele kracht van de Oekrainsche har ten en, de arbeid hunner handen moeten daarom ook in het nieuwe jaar gewijd zijn aan. de gemeenschappelijke zaak. In tegenwoordigheid van den Leider en den hoofdstormer Van Geelkerken werd in het kader der W.A. Frontzorg-actie in het Concertgebouw te Amsterdam een uitvoering gegeven van de .De Ruyter-cantate". Het geheel stond onder leiding van Walter Janssens, oppervaandrig van den Nationalen Jeugdstorm. Overzicht tijdens de uitvoering CNF/Cino/Pax m STAFCHEF BIJ EISENHOWER BENOEMD. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat gene raal-majoor Bedel Smith is benoemd tot stafchef bij het geallieerde hoofd kwartier van generaal Dwight Eisen hower. Tot dusver heeft Smith de func tie vervuld van chef bij den generalen staf in het Middellan.dsche Zeegebied. Tegelijkertijd met de bekendmaking van deze benoeming heeft het Ameri kaansche departement van Oorlog la ten weten, dat generaal sir Henry Maltland W.lson is aangesteld tot be velhebber in het Middellandsche Zee gebied. In een. kort overzicht heeft het Ame rikaansche ministerie er op gewezen, dat met de benoeming van generaal- majoor Smith het oppercommando voor de geallieerde invasie in Europa vol tallig is Naar S.P.T. verder meldt, heeft de Amerikaansche onderstaatssecretaris in het ministerie van 'Marine, James Fo- restal. verklaard: de plannen voor de offensieve acties tegen het vaste land van Europa zijn nu in zulk een gun stig stadium gekomen, dat de legerlei- leiding den datum, waarop de veel besproken invasie zal worden uitge voerd. reeds heeft bepaald. Aan deze tegenover een groot aantal journalisten gedane uitlating heeft de onderstaats secretaris nog toegevoegd „binnenkort zal ik u meer bijzonderheden over dit thema hebben te zeggen". DOODVONNIS TEGEN CIANO VOLTROKKEN. Sinds 8 Januari heeft in het kasteel Vecchio in Verona voor het bijzondere gerechtshof het proces plaats gehad tegen de ondert|eekenaars van cle door Grandi opgestelde motie voor de ver gadering van den grooten fascistischen raad, die geleid heeft tot de bekende gebeurtenissen, van den 25en Juli 1943. Met uitzondering van Clanetti. die 30 jaren tuchthuis kreeg, werden alle be klaagden ter dood veroordeeld. Van de 18 doodvonnissen werden er 13 uitgesproken in afwezigheid van de beklaagden. De vijf aanwezige ter dood veroor deelden waren: Mussolini's schoonzoon Ciano, de Bono, Marinelll, Pareschi en Gottardi. Het vonnis is Dinsdagochtend kort na 9 uur door den. kogel voltrokken. BESCHULDIGING TEGEN CHEMI SCHE CONCERNS. Op bevel van den. Amerikaanschen minister van Justitie is tegen de Du- pont de Nemours en Co., de Reming- ton Rand Co., de Britsche Imperial Chemical Industries en. enkele Cana- deesche en Zuidamerikaansche chemi sche maatschappijen alsmede tegen zes particuliere personen een aanklacht in gediend wegens voortgezette, opzette lijke overtreding van de anti-trust-wet, aldus meldt United Press uit Washing ton. Onder de particuliere jiersonen be vinden. zich mr. Dupont en de presi dent der I.C.I., Lord Mc Gowan. In de beschuldiging wordt er op gewezen, dat reeds na den eersten wereldoorlog door het in stand houden van een in ternationaal kartel de handel in chemi sche producten en wapens in de Ver. Staten en in den handel met het bui tenland met opzet door de aangeklaag den werd benadeeld. Bovendien hadden zij hunvertegenwoordigers in Zuid- Amerika opdracht gegeven na het uit breken van. den oorlog met vertegen woordigers van vijandelijke mogendhe den samen te werken. DE RIDDERZAAL TE DEN HAAG. Ook voor hel behoud van deze Nededandsche Cultuurwaarden strij den onze Vrijwilligers GL/H/P m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 aar, kan zich aan melden, teneinde gekeurd te worden voor: de waffen-S.S., S.S.-Wachtbataljon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaan- sche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden al le inl chtingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen,, etc. Personen, tusschen 19—30 jaar die aanmeldingspllchtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich even eens aanmelden en worden gedu rende hun, verbintenis van de te werkstelling vrijgesteld. Officier in de Wafffen-S.S, kan ie der worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de of ficiersopleiding heeft bewezen,. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: ka rakter gedrag, prestatie. 17-1-44 9-12.00 uur, Rotterdam, Deut sche Oberschu'.e, Westerlaan 2. 18-1 44 9-12.00 uur Breda, Restau rant Modern, Markt. 1518.00 uur Den Bosch, Ho tel Noordbrabant, Markt 45. 19-1-44 912.00 uur Venlo, D^utsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 uur Arnhem, Royal 20-1-44 912.00 uur Hengelo, Modern, Spoorstraat 18. 1518.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 21-1-44 9-12.00 uur Assen, Concert huis a.d. Vaait. 1518.00 uur Groningen, Hee restraat 46. 22-1-44 9-12.00 uur Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedstraat. 23-1-44 914.00 uur Amsterdam, Dam 4 4-1-44 9—13.00 uur Utrecht, N.V.- Huis, Oudegracht 245. 25-1-44 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 26-1-44 914.00 uur Den Haag Die rentuin, Benoordenhoutscheweg. Café Café Opgave geringe melklevering. Veehouders, die door ziekte in hun veestapel of andete omstandigheden geen normale melkopbrengst van hun melk vee hebben, dienen dit bij den P.bh. van hun. district op te geven. Deze opgave moet geschieden op een. for mulier. dat bij den bureauhouder ver krijgbaar is. Veehouders, die een der gelijke opgave zullen doen,, dienen er rekening mede te houden, dat hun be drijf door den Controledienst streng zal wordem gecontroleerd en dat aan hen de verplichting kan worden op gelegd, een melkboekje bij te houden, waarin van dag tot dag de melkop brengst per melkmaal moet worden, ver antwoord. Ook het bijhouden van dit melkboekje zal streng toezicht worden gehouden, terwijl tevens regelmatig tij dens het melken gecontroleerd zal wor den. Veehouders, waarvan, blijkt dat zij onjuiste gegevens omtrent hun melk opbrengst hebben inged end, stellen zich aan ernsltige strafmaatregelen bloot. Ook over het laatste halfjaar 1943 moet, indien de melkopbrengst niet normaal was, een opgave bij den P.bh. op het voorgeschreven formulier worden ingediend. Indien geen opgave wordt ingediend, zal worden aangenomen, dat de melkopbrengst normaal was. Vervoer van varkens stopgezet. Sinds 10 Januari 1944 is het vervoer van biggen en varkens stopgezet en worden hiervoor geen vervoerbewijzen afgegeven. Een uitzondering wordt ech ter gemaakt voor fokzeugen naar en van den beerhoudervoor vervoer van stamboekfokzeugen en jonge stamboek zeugen op schriftelijk advies van het stamboekvoor ruiling van huisslach- tingsvarkens tusschen personen meteen gewone toewijzing varkens, (aan te vra gen bij den P.bh.). Personen in het bezit van een sjieciale toewijzing var kens zijn hiervan uitgesloten en kunnen in geen geval een vervoerbewijs krijgen, de leveringsplaats worden vervoerd, op Varkens op mestcon.tract kunnen naar het mestcontract, dat als vervoerbewijs geldt. Varkensfokkers en varkenshou ders. die met biggen komen, zitten bo ven 25 kg., mogen deze tot nader be richt aanhouden. Levering van, schapen. Daar vele schapenhouders, vooral in Oost-Brabant, nog niet aan den aanslag schapenlevering hebben voldaan, zul len gedurende deze maand in dit ge bied voor den laatsten maal nog twee extra schapenmarkten worden inge last, t.w.te Helmond op Vrijdag 28 Januari, te Cuijk op Maandag 31 Jan. Daarna zal levering van schapen uit sluitend mogelijk zijn op de gewone schapenmarkten te's Bosch iederen Woensdag, te Roosendaal iederen eer sten Vrijdag van de maand, te Ber gen op Zoom iederen eersten Woens dag van de maand. Wij raden betrok kenen, aan, in verband met vervoers- moeilijkheden, zooveel mogelijk van. de ze laatste gelegenheid gebruik te ma ken daar na 31 Januari bij nalatige schapenhouders onverwijld zal worden overgegaan tot inbeslagname, waarvan all ekosten zullen, ten laste komen van den schapenhouder, die nalatig was op tijd aan Zijn leveringsplicht te voldoen. Regeling volkstuin 1944. In 1944 mogen, zoowel op bouwland als op gescheurd welland volkstuinen worden aangelegd. Voor het scheuren van weiland voor volkstuinen wordt van Rijkswege geen preniie gegeven. De ze premie zal derhalve door de volks tuinders betaald moeten worden. Toe stemming voor het verpachten van gronden voor yolkstuinen moet voor 15 Februari bij den Voedselcomm issarcs (afd. Tuinbouw) worden aangevraagd met opgave vande oppervlakte en den aard van den grond (akker-, bouw - of weiland), namen e nadressen der volkstuinders, pachtprijs, pachttermfljin en verdere voorwaarden. De verpachter is verplicht de goedkeuring van de Grondkamer van den door hem bere kenden, prijs aan te vragen, indien deze hooger is dan vóór of op 1 Septem ber 1939. De oppervlakte van in 1944 aangelegde volkstuinen mag niet groo- ter zijn dan, 225 M2. De bepaling, dat tenminste 100 M2 met aardappe len moet worden beteeld, is vervallen. Bij uitzondering kan door het Bureau van dén. Voedselcommissaris een groo- tere oppervlakte worden toegestaan,, b.v. voor groote gezinnen of slechten grond. De reeds in 1943 bestaande volkstuinen, kunnen onveranderd wor den behouden. Alle volkstuinen voor 1944 moeten worden geregistreerd. Reeds ingeschreven volkstuinen ontvan gen dezer dagen een antwoordkaart ter nvulling. Voor inschrijving van nieu we volkstuinen, zijn tegen betaling van 25 cent voor administratiekosten aan vraagformulieren verkrijgbaar bij den plaatselijk bureauhouder. Per gezin mag slechts één volkstuin in gebruik worden genomen.. Behalve het spitten en be werken van den grond moeten alle werkzaamheden op den volkstuin door den volkstuinder of zijn gezinsleden worden verricht. Indien achteraf zou blijken, dat deze bepalingen niet wor den nageleefd, wordt de inschrijving ingetrokken. Wanneer de volkstuin te ver van de woning van den huurder afligt om den tuin regelmatig te kun nen, bewerken, wordt geen vergunning- gegeven. Tegen, het houden van schijn- volkstuinen zal ten strengste worden opgetreden. Op het zelf bewerken, door de huurders zal nauwlettend worden toegezien. Kunstmesttcewijzingen 1943/44. Aan de verbruikers van kunstmest is voor het bemestingsjaar 1943'44. een voorloopige toewijzing verstrekt van 50 procent stikstof en. 80 pet. kali van hun definitieve toewijzing over het vo rige bemestingsjaar 1942''43. Deze verbruikers ontvangen binnenkort een aanvraagformulier voor kunstmest, waar op zii hun teeltplan voor 1944 moe ten invullen. Aan de hand van dit ingevulde formul er zal worden nage gaan, in. hoeverre men nog voor een aanvullende toewijzing stikstof in aan merking komt. Het formulier moet vóór 1 Maart 1944 ingevuld en onderteekend aan de afdeeling Kunstmest, Gasthuis straat 39, Tilburg, worden ingezonden Op dit formulier moeten de verbrui kers een verklaring teekenen, dat de opgegeven oppervlakte ook inderdaad met de opgegeven gewassen, zal wor den beteeld en zoo niet, dat eventuee" teveel ontvangen kunstmestbonnen zul len worden, teruggegeven,. De regeling inzake de kunstmesttoewijzing seizoen 1943-'44 aan volkstuinders en de taillisten, zal in groote trekken gelijk blijven aan die van het vorige jaar De detailhandelaren hebben reeds hun aanvraagformulier ontvangen. Zij moe ten er rekening mee houden, dat zij aan volkstuinders, met een tuin van ongeveer 10 are, éénmaal een hoeveel heid van maximaal 10 kg. stikstofhou- dende, en 15 kg. kalihoudende meststof fen mogen verstrekken. Aan afnemers, die een opjiervlakte bebouwen, kleiner dan 10 Are, zal naar verhouding min der moeten worden geleverd. Met de te berekenen toewijzing voor detail handelaren. zal hiermede rekening wor den gehouden. Voor volkstuinvereeni- gingen, en fabrieksterreinen, waaropge wassen verbouwd worden, voor eigen gebruik, wordt een kunstmesttoewijzing vverstrekt voor het geheele complex. De deelnemers hieraan kunnen dan geen kunstmest "betrekken van een handelaar, maar moeten zich tot de leiding van de volkstuinvereeniging of het fabrieks complex wenden. De wnd. Voedselcommissaris voor Noordbrabant. NAAR BETER OPBRENGSTEN. Steeds is het streven van de men schen gericht op het nog betere, het nog meer voordeelige. Dat geldt in de industrie, dat geldt in, niet mindere urate in den. land- en tuinbouw. Dat doel steeds te bereiken, om daar na te streven naar eenzelfde doel, dat nog iets verder ligt, is het streven van praktiscche werkers en geleerde onder zoekers. In de bloembollencultuur wordt door iemand als dr. de Mol reeds jarenlang proeven genomen met Röntgenstralen en hij heeft er succes mee, want door zijn wij'ze van handelen kunnen grootere en Imooiere variaties verkregen, wor den. Voor den landbouw is reeds ja ren een. zaadteeltbedrijf als Kuhn be zig om door uitzoeken en kruisen een betere soort suikerbiet te krijgen. Niet langs den weg, die uitsluitend door het laboratorium gaat, maar door het heldere oog en groote kunde van den kweeker. Van het succes hiermede ver kregen behoeven we niet te spreken. Dat weet ieder, die iets van den. land bouw weet. Niet alleen in, ons land, ook elders wordt hard gewerkt om ook in land en tuinbouw steeds meer en betere opbrengsten te verkrijgen. Agricola. HET TEELTPLAN VOOR HET KOMENDE SEIZOEN. Reeds in den winter maakt men voor zijn volkstuin, of moestuin een teelt plan. Hierbij doet zich allereerst de vraag gelden„Welke gewassen, zal ik dit jaar verbouwen?" In de eerste plaats komen hiervoor wederom de 5ardappelen in, aanmerking. Uit een oogpunt van krachtige voeding verdie nen, daarnevens ook de bruine booner. bijzondere aanbeveling. Naar gelang van de beschikbare ruimte kan men, boven dien verbouwen.: doperwten, tuinboo- nen,, sla- en snijboonen, roode bieten, wortelen, koolrapen, uien koolgewas sen prei, mais. spinazie, kropsla en andijvie. „Welke oppervlakte zal ik van ie der dezer gewassen verbouwen,?" is de tweede vraag, die bij het opmaken van het teeltplan. rijst. Dit is zoowel afhankelijk van, de oppervlakte van den tuin. als van. de grootte van uw ge lzin. Natuurlijk speelt de geschiktheid van den grond voor de tuinbouwge- wassein ook een rol. Gewassen, waar voor de grond beslist ongeschikt blijkt te zijn, moet men. niet verbouwen. Men raadplege hierbij tevoren een, deskun dige. Indien de tuin, zooals de meeste volkstuinen, ongeveer 200 M2 groot is, dan zal daarvan wel de helft, dus 100 M2, voor aardappelen kunnen worden bestemd. De andere helft van den tuin kan worden, benut voor de vermelde 'l Roode Krui» geeft tiet kind Zóó als het leven begint Een bewijsje ter legitimatie. Zoo raakt baby nooit soek Want dat spreekt als een boek Bij een vlucht of een evacuatie. Onder* of voogden, vraagt voor Uw kinderen tot 15 jaar een kinder!egitlmatlckaart aan. AjLOvrugformnUvrea verkrijgbaar btyl Hoofden van acholen, Gemeentesecretarieën (afd. Bevolking), Afdeelingsbestnreo van het Ned. Roode Krul*. Frij» f 0.10 Minvermogenden koMetooa,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1