«oor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Und yjm Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 6378 Vrijdag 21 Januari 1944 Buitenlandsch Overzicht VERD 1ST EREN Officïëele Landbouw mededeelingen Dit blad yerschijnt VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Advertentiën24 m.M. f 1.32. Elke m.M. meer 5J/,ceat. Qroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Vrijdagmorgen 9 uuj ingewacht. keuring;en. Buitenland }a, waarom eigenlijk niet? Doodvonnissen voltrokken. Zijn filmvoorstellingen thuis gevaarlijk? voor de Provincie Noord-Brabant. UWSBLAB Algemeen Redacteur J. H. ROZA, Heusden Het Russische offensief in 'het Zuiden schijnt althans zeker voorloopig te zijn vastgeloopen en zooals werd verwacht zijn de bolsjewisten taans een offensief in het Noorden begonnen. De militaire correspondent van het D.N.B. Martin Hailesleben schrijft hier over als volgt: Deze nieuwe phase van den. slag was te verwachten en is hier reeds verschei dene malen aangeduid als in den loop der ontwikkeling liggend. Aangezien de nieuwe sector tot dusver relatief rustig bleef en zich hier steeds meer een dreigend gevaar voor het totaal der ope raties der bolsjewieken begon af te tee kenen moest de bolsjewistische leiding zich vroeg of laat in de noodzakelijkheid geplaatst zien een einde te maken aan dezen toestand. Van. Duitsche zijde is men daarop reeds lang ingesteld. Afgewacht moet worden, hoe de bols jewieken tot uitvoering van hun plan overgaan, dat ten doel heeft den. door braak door de Duitsche stellingen nu in het Noorden af te dwingen. Wanneer men zich voor oogen houdt,, dat in de nieuwe gevechtsgebieden, waarmede de winterslag thans is uitge breid de Duitschers over goed uitge ruste troepen in goed opgebouwde stel lingen beschikken, zal men wel kunnen aannemen, dat de bolsjewieken hier op een der hardste noten van den Duitschen afweer zullen bijten. Hun nieuwe aanvalsactie is op twee plaatsen ingezet: 1. In het gebied ten Noord-Westen van het llmenmeer in de richting var. Nowogorod. waar zij trachten een door braak tot stand te brengen, en 2. uit het gebied van Oranienbaum met als eerste zichtbare doel hier de Duitsche strijdkrachten te binden. Als totaaldoel van de thans begonnen ope raties in het- Noorden zal men. wel de grens der Oostzee.ande.i. mcé.en aanne men. In Duitsche militaire kringen is men echter ten aanzien, van de voor de bolfc- iewieken bestaande vooruitzichten zeer sceptisch. Deze scepsis is niet alleen gegrond op het feit. dat het Noordelijke offensief op den eersten dag nergens krachtig aan den dag is getreden, dat alk bolsjewistische aanva.len door de Duitschers volstrekt afgeslagen konden worden en alleen, plaatselijke penetraties in de Du.tsche stellingen worden bereikt. Over het geheel krijgt men den indruk, dat de Duitsche leiding op langen ter mijn voorbereidingen heeft getroffen te gen alle eventualite ten in deze gebieden. De bolsjewieken zullen zeer spoedig in zien. dat zij zich vergissen, wanneer zii gelooven. jlat de Duitschers het Noor delijk front ten gunste van de to> dusver op den voorgrond der gevechten staande andere frontsectoren verzwakt hebben. Onverminderde strijd in het Oosten. Hoofdkwartier van den Fiihrer. 16 Jan. (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Noordwesten van Kertsj en aan het bruggenhoofd van Nikopol stortten de herhaalde hevige aanvallen van de sovjets in ons afweervuur ineen. Ten Noordwesten van Kirowograd viel de vij and met sterke infanterie- en pantser strijdkrachten opnieuw aan. Hij werd in verbitterde gevechten opgevangen. Een penetratieplek uit de laatste ge- vechtsdagen werd in een tegenaanval ge sloten. In het gebied ten, Oosten van Sjaskjkoff veroorzaakte een éigen ver rassend ondernomen aanval den vijand bijzonder zware verliepen. Verscheidene ontlastingsaanvallen der bolsjewieken werden afgeslagen. Ten Zuidwesten van Pogrebisitsje won de eigen tegenaanval, ondanks taai vijandelijk verzet, weer aan terrein. In de gevechten ten Westen van Rer- ditsjef verloor de vijand de twee laatste dagen 116 stukken geschut, talrijke vrachtauto's, pantserwagens en ander oorlogstuig. Uit het gebied ten Westen van Nowograd-Wolynsk en ten Westen van Sarny wordt melding gemaakt van levendige plaatselijke gevechtsactivTteit. In het strijdgebied ten Westen van Riet- sjiza sloegen onze troepen de over de Pripjet opgedrongen sovjet-aanvalsgrce- pen in een. tegenaanval terug. Ten Wes ten van Xritsjef mislukten, aanvallen van de bolsjewieken. Ten Zuidoosten van Witebsk vielen de sovjets herhaaldelijk mrt sterke strijdkrachten aan. Een pene tratie werd na het stukschieten van 27 vijandelijke tanks afgegrendeld. Ten Noordwesten en Noorden van "Ne wel, alsmede ten Noorden van het Urnen- meer zetten de bolsjewieken hun. aanval len voort. Op eenige plaatsen drong de vijand binnen en werd in te.i te,e aanval weer teruggeworpen. Ten zuiden van Leningrad gingen de sovjets door tanks en slagvllegers gesteund, tot den aanval over. Zii werden afgeslagen. In een sec tor zijn de gevechten met binnengedron gen vijandelijke gevechtsgroepen nog aan den gang. In het gebied van Oranien- baum zijn alle aanvallen der sovjets mis lukt. Op 15 Januari werden aan. het Oostelijke front 72 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Aan Duitsche zijde gingen drie toestellen verloren. Aan 'het .Zuid-Italiaansche front wer den de sterke vijandelijke aanvallen in den sector ten Noorden van Cervaro na harden strijd afgeslagen.. Om een penetratieplek wordt nog ver bitterd gestreden. Bij de hevige gevech ten in het gebied ten Noordwesten van Mignano heeft het 2e bataljon van het panfsergrenadierregiment 15 onder kapi tein Meitzel alsmede het 2e bataljon van het pantsergrenadiersregiment onder kapitein Schneider ach bijzonder onder scheiden. Beide bataljons zijn afkomstig uit Hessen- Thuringen. Eenige Duitsche vliegtuigen hebben Vrijdagavond doelen 1n Zuidoost Enge land aangevallen. Hoofdkwartier van den Führer. }8 Jan. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Ten Noordoosten van Kertsj en ten Noordwesten van Kirowograd zijn her nieuwde aanvallen der bolsjewisten mis lukt. In het gebied van Sjaskjof hebben onze troepen in taaien strijd verschelden plaatsen genomen. Felle tegenaanvallen van den vijand werden met vernieling van 26 vijandelijke tanks afgeweerd. Ten Westen van. Resjitza zetten de bolsjewisten hun aanvallen met sterke strijdkrachten voort. Zij werden in zware gevechten afgeslagen en eenige pene traties werden opgeheven of afgegren deld. Ten No rJwe te en Noorden van Ne wel verminderde de gevechtsactiviteit van den vijand tijdelijk. Plaatselijke aan vallen der bolsjewisten bleven vruchte loos. Ten Noorden van het llmenmeer wer den de tijdens den geheelen dag aanhou dende zwaie vijandelijke aanvallen in verbitterde gevechten opgevangen, en tal rijke bolsjewistische tanks stukgeschoten. Ten zuiden van Leningrad en ten Zui den van Oranienbaum mislukten ook gis teren alle doorbraakpogingen van de bolsjewisten. De vijand verloor in dezen frontsector 91 tanks. Bij de afweerge\echten in den Zuide lijken sector van het Oostelj'ke front heeft zich de Belersche ICie divisie pantsergrenadiers onder leiding van den standvastigheid schitterend onderschei- lt.-generaal Schmidt door onwrikbare den. Aan het gehee'.e Oostelijke front zijn gLtcien 214 bolsjewistische tanks stuk geschoten. Aan het Zuid-Italiaansche front ver liep de dag bij wederzijdse!.e activiteit der stoottroepen en versche den vruchte- loozc a,;':;vallen van. den vijand .op >den uitersten linkervleugel rustig. De gevechten in den Stillen Oceaan. Het Japansche hoofdkwartier meldt: Terwijl de Amerikanen op 14 Januari weer met een formatie van ongeveer 160 vliegtuigen Rabaul aanvielen, van welke formatie 65 toestellen verloren gingen bii een. verlies van 3 Japansche vliegtuigen hadden Japansche bommen werpers bij een nachtellijken. aanval veel meer succes. Startbanen en munitie-op slagplaatsen op Mcenda en Torokina werden zwaar getroffen. In. Torokina ontstonden, drie groote branden terwijl in Moenda niet minder dan tien branden uitbraken. Slechts één Japansch vl egtuig is niet teruggekeerd. Bij de voortdurende heiige gevechten in het gebied van Rabaul is het den Japanschen afweer op 17 Januari gelukt, de vijandelijke luchtmacht opnieuw een zwaren slag toe te brengen,. Door het geconcentreerde vuur van Japansche ja gers. oorlogsschepen en luchtdoelge schut, werden, naar het Japansche hoofd kwartier meldt, van de 200 vijandelijke vliegtuigen die Rabaul aanvielen, er 102 neergeschoten, yan 17 vliegtuigen kon de vernietiging niet worden beves tigd. De Japansche jagers schoten 87 toestellen neer. de oorlogsschepen en het luchtdoelgeschut 15. De Japanners verloren twee transportschepen,, die tot zinken werden, gebracht. Aardbevingsramp in Argentinië. Buenos Aires, 18 Jan. (D.N.B. Volgens een bericht uit Buenos Aires zouden bij een aardbeving in Argentinië op j.l. Zaterdagavond in de stad San Ju an minstens 200 personen om het leven gekomen zijn. De stad is zonder licht en water. De hulpbrigades hebben de groot ste moeilijkheden pin bij de plaats des onheils te komen, daar er in de wegen breede kloven zitten. Reuter meldt later uit Montevideo, dat aldaar Zondagavond aangekomen reizi gers hebben medegedeeld, dat het aantal dooden in San Juan reeds 5000 bedraagt De Argentijnsche stad San Juan die Zaterdag door een aardbeving is geteis terd. is Zondagavond opnieuw door een aardschok getroffen, die evenwel minder hevig was dan die van den voorgaanden dag. De laatste nog overeind staande ge bouwen werden in puin gelegd. En nog is de aarde bij San Juan niet tot rust gekomen. Verscheidene zwakke schokken hebben de bevolking veront rust. die in tenten en inderhaast opge slagen barakken kampeert. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de 'pers een kort over zicht gegeven van den toestand in het geteisterde gebied. De bevolking is kalm en gelaten. Het nauwkeurig aantal doo den is nog niet op te geven, daar de puinhoopen nog niet opgeruimd konden worden. Tot dusver zijn 500 lijken ge borgen. 900 personen werden zwaar en 4000 licht gewond. De geheele stad is onbewoonbaar. De autoriteiten heb ben reeds energieke maatregelen geno men om epidemieën te voorkomen en de levensmiddelenvoorziening jen de me dische hulp te waarborgen. Het gisteravond door de Argentijn sche regeering gepubliceerde communi qué deelt volgens het S.P.T. mede, dat er in het geheele gebied 14.000 dooden en gewonden zijn. In de zieken- Van 16,t.m. 22 Jan. Begin 17.15 uur. Einde 8.30 uur. 23 t.m. 29 Jan. Begin 17.30 uur. Einde 8.30 uur. huizen in de omliggende plaatsen zijn op het oogenblik 9000 zwaar- en l.cht- gewonden uit San Juan en omstreken ondergebracht. Men schat de te San Juan aangerichte schade op ongeveer 100 mi.1 oen pesos wat betreft het ge- meentebezit en op ongeveer 300 mill, pesos aan handelsinrichtingen en on dernemingen. Conferentie Churchillde Gaulle. Te Marakesj in Fransch Marokko hebben besprekingen plaats gevonden tusschen den Britschen premier en gene raal De Gaulle. Het voornaamste onder werp van deze conferentie was de er kenning van het Fransche comité als le gale Fransche regeering in geval van een invasie. De diplomatieke corres pondent van Reuter heeft voor de radio de ontmoeting besproken. Hij zeidë, dat als Frankrijk deel neemt aan de komen de gevechten, de vorming van een ci viel bestuur buiten de directe gevechts zone zeer noodzakelijk is. Op de benoe ming van generaal de Lattre de Tas- signy als opperbevelhebber van de Fran sche invasiestrijdkrachten zal een poli tieke verklaring volgen. HUIZE .GRAVENSTEEN" TE LEIDEN. Ook voor het behoud van deze Ne- derlandiche Cultuurwaarden strijden onze Vrijwilligers GL/H/P m Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in den leeftijd van 1745 aar, kan zich aan melden, teneinde gekeurd te worden voor de waffen-S.S., S.S.-Wacht'oataljon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaan- sche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden al le inl eidingen verstrekt met be trekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen,, etc. Personen, tusschen 1930 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich even eens aanmelden en worden gedu rende hun, vérbintenis van de te werkstelling vrijgesteld. Officier in de Wafffen-S.S. kan ie der worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn, geschiktheid voor de of ficiersopleiding heeft bewezen,. Zijn schoolopleiding ls niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: ka rakter gedrag, prestatie. 22-1-44 9-12.00 uur Leeuwarden, Hui ze Schaaf, Breedstraat. 23-1-44 914.00 uur Am ter Jam, Dan 4 24-1-44 913.00 uur Utrecht, N.V.- Huis, Oudegracht 245. 25-1-44 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. 26-1-44 914.00 uur Den Haag Die rentuin, Benoordenhoutscheweg. REEDS. 100 DOODEN BIJ EEN IN STORTINGSRAMP TE MADRID. De leiding van de roode kruiscommis- sie welke belast is met de berging van de bii de instorting in de Salamanca wijk om het leven gekomen arbeiders heeft medegedeeld, dat het aantal doo den reeds ongeveer honderd bedraagt. Hiervan zijn reeds verschillende lijken geborgen. Men heeft de hoop ook de andere slachtoffers nog te kunnen ber gen, opgegeven. Het aantal gewonden, waarvan waarschijnlijk nog velen zul len bezwijken, bedraagt meer dan 100. OVERZICHT VAN HET STRIJDTOO- NEEL AAN HET OOSTFRONT, Berlijn. 17 Jan. (A.N.P.). De toestand in de centrale en Zuide lijke sectoren van het Oostelijke front hvett gedurende de laatste dagen betrek kelijk weinig verandering ondergaan. Opmerkelijk zijn slechts de versterkte Duitsche tegenaanvallen in het gebied van Prohibitsje, terwijl aan den anderen kant de bolsjewisten weinig terrein ge wonnen heoben, ook op de punten, waar zij tot voor kort nog steeds verder naar net Westen opdrongen. Een meuwe piiase in den winterslag is in het Nooroen ontstaan. De Sovjet- Russen heoben hier op twee punten, n.l. bij Oranienbaum en ten Noordwesten van het llmenmeer. een offensief ontketend, dat de gewoonte getrouw door zwaar artiller.evuur werd ingeleid, waar na pantserstrijdkrachten met ondersteu ning van luchtstrijdkrachten en gevolgd door de infanterie, de Duitsche stel lingen bestormden, evenwel, volgens de Duitsche mededeelingen, tot dusver zon der eenig resultaat. Men wijst er in mi litaire kringen van de Rijkshoofdstad op, dat men dit offensief reeds lang verwacht heeft, (.laar de Sovjet-Russen al een half jaar geleden begonnen met het concentreeren van vrij sterke strijd krachten bij het bruggenhoofd van, Ora nienbaum. in het gebied van Leningrad en bij het llmenmeer. dat er terstond van Duitsche zijde de noodige tegen maatregelen genomen zijn, spreekt wel vanzelf. De Duitsche troepen werden, aanmerkelijk versterkt. Het uitblijven van het bolsjewistische offensief houdt,vol gens Duitsche meening, nauw verband met het voor Russische verhoudingen zachte winterweer. De stellingen der Duitsche troepen liggen namelijk voor én in uitgestrekte moerasgebieden, die van het Peipusrrleer tot Leningrad loo- joen en die ook een deel van het ge vechtsterrein bii het llmenmeer beslaan. Deze moerassen nu kunnen met zware wapens eerst dan overschreden worden, als het gedurende veertien dagen om geveer twint g graden vriest. Dit is tot dusver nog niet ,het geval geweest, zoodat de bolsjewisten door de weers omstandigheden gedwongen werden hun plannen telkens weer op te schorten. Het verloop van de gevechten in, de andere sectoren dwingt hen er toe. een Dat zij thans toch tot den aanval rijn overgegaan was te voorzien geweest, poging aan te wenden ook in het Noor den van het front de Duitsche troepen aan te vallen, om zoodoende de offen sieve taak van de meer naar het Zuiden strijdende legers te verlichten. Van Duitsche zjjde verklaart men even wél, dat de in het Noorden gedetacheer de Duitsche troepen volkomen frisch zijn en dat rij ook niet zijn verzwakt, door de gebeurtenissen in, het Zuiden en midden. De reserves, die hier worden gebruikt komen niet uit de Noordelijke sectoren. De aldaar staande troepen zijn geheel onveranderd gebleven en hebben geen strijdkrachten aan de le gers van Von Manstein behoeven af te staan. Voorts verwacht men niet meer ook al moet men natuurlijk nog met deze mogelijkheid rekening houden. dat nog een strenge winter zal komen. Hieruit volgt dus. dat de bolsjewisten een groote hindernis ïn het moerasge bied zullen hebben, daar dit voor zware pantserstrijdkrachten en voor zware ar tillerie ontoegankelijk is. Doch ook al zou de winter toch nog intreden, dan zouden de bolsjewistische troepen slechts een korten tijd ter beschikking hebben om hun plannen ten uitvoer te leggen. Over vier tot zes weken moet men name lijk reeds weer rekening houden met de eerste dooidagen in dit gebied. SINAASAPPELEN MET TIJD BOMMEN. De „Manchester Guardian" doet. naai de Britsche berichtendienst meldt een scherpen aanval op Spanje, omdat in Si- naasappelenkisten uit Spanje tijdbommen zouden zijn gevonden. Het blad verklaart dat het ministerie van buitenlandsche zaken zich genoopt ziet, „werkelijk scher pe maatregelen" tegen de Spaansche regeering te nemen, omdat bommen in levensmiddelenzendingen moeten worden beschouwd, als een „uiterst ernstige vij andige daad" en meer dan, een formeele diplomatieke demarche rechtvaardigt. TREINBOTSING IN ENGELAND. Zondagmiddag is de trein Norwich- Londen in het station Ilford op een an deren trein gereden, waardoor 15 per sonen werden gedood. De laatste wa gon van den stilstaanden trein werd weg geslingerd en bleef op de locomotief van den anderen trein liggen. In den laatsten wagon vielen het meeste slacht offers. DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. Madrid. 15 Jan. (D.N.B.). Volgens berichten uit New-York blijkt uit de Amerikaansche persstemmen, dat Roosevelt's boodschap aan het corgres niet zeer gunstig ontvangen is. Men ver baast er zich o.m. over, dat de bood schap met geen woord gewag maakt van de conferentie te Cairo en Teheran, hoe wel de president beloofd had het con gres daarover nauwkeurig in te lichten. ■fen gelooft daarom dat dit stilzwij gen een gevolg is van. den druk der En- gelschen. omdat die de Sovjet Unie de Curzonlijn hadden toegezegd. Voorts valt er een levendige oppq^itie tegen de mo- bilisatiewet waar te nemen. De vakver- eenigingen b.v. hebben energiek gepro testeerd tegen dit „ondemocratische voor stel." Ook de fiers wijst er op, dat dergelijke maatregelen in Engeland, Ca nada en Nieuw Zeeland tot stakingen ge leid hebben. VIERLING GEBOREN IN FRANKRIJK Uit Savoye wordt gemeldt, dat in den omtrek van Chamberry een vierling is geboren. De moeder is 23 jaar en heeft nu reeds zeven kinderen ter wereld ge bracht. De vader is 22 jaar. De pas geborenen zijn meisjes en ver- keeren in goede gezondheid. Inderdaad, waarom zou je eigenlijk óók niet ééns naar zoo'n weersjoortkamp in Duitschland gaan? Honderden jon gens zijn je reeds vóór geweest en thans bestaat wederom voor iederen Neder- landschen jongen van 16—18 jaar de ge legenheid zich aan te melden. Een maand, gevuld melt sport, veld werk, klein kaliberschieten en. als er sneeuw is skiën(!) is niet te ver smaden. Gehard en sterk zul je terugkomen! Daarom, hak de knoop door 'en meld je aan bij het aanmeldingsbureau, Ko ningslaan 9, Utrecht, of aan een der volgende adressen Maastricht. Vrijthof 25. Goes. Violenstraat 44. Groningen, Groote Markt, 24. Assen Rolderstraat 45. Den Haag, Nassaup'.ein 6. Rotterdam Eendrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo. Drienerstraat 6. Amsterdam. Willemsparkweg 186. Leeuwarden. Emmakade 48. De höhere SS und polizeifuehrer maakt bekend Het polizei-standgericht in den Haag heeft op 6 Januari j.l. den agent van politie Jan van Herwijnen, den wacht meester der marechaussée Hermanus Kok den waker Krijn Vreugden,hil en het ld van den ordedienst Jan Ludoma wegens verschillende daden van, sabotage in den zin van par. 1 der vakverordening op de bescherming van de orde van 1943 wegens het ongeoorloofd bezit van wapenen en deelneming aan een ge heime organisatie, ter dood veroordeeld. De beklaagden hebben op 22 Juni '43 een overval gepleegd op de arbeids beurs in den Helder. Drie van de daders hadden daarbij geladen vuurwa pens bii zich. De in de arbeidsbeurs te den Helder op wacht staande politie agent Zwinderman werd door de wacht doodgeschoten. Zwinderman was de aan voerder van de bende. De beklaagden., met uitzondering van beklaagde Kok, die alleen betrokken was bij den, over val van 22 Juni 1943, hadden ook nog andere daden van sabotage gepleegd. In Maart 1943 hadden zij op het sta tion in den. Helder een wagen met vee voer in brand gestoken. Voorts hadden zij jn Mei 1943 getracht een aanslag te plegen op het raadhuis in den. Hel der. Ook hier hadden zij, evenals bii den aanslag op 22 Jun.i 1943, het doel carthoteek-kaarten betreffende c!e •ewerk- stelling jn Duitschland te vernietigen. Tenslotte hadden de beklaagden ook nog in een gebouw der N.S.B. een brand gesticht, waarbij propagandama teriaal werd vern:etigd. De doodstraf is na onderzoek cTer gratiekwestie aan de veroordeelden op 7 Jan. j.l. voltrokken met uitzondering Van beklaagde v. Herwijnen,, tegen wien nog een afzonderlijk proces loopt. De höhere SS und polizeifuehrer maakt bekend Het jx>lizelstandgericht in den Haag heeft op 6 Jan. j.l. den Nederlandschen onderdaan Johannes Adrianus Joseph Verleum ter dood veroordeeld. Verleum was een der leidende leden van een terreurorganisatie. Hij behoorde tot den kring der daders van den moordaanslag op luit.-gene.aal Seyffardt. De overige joersonen. die bij deze daad betrokken waren werden door het jxdizeistandge- richt te Amsterdam reeds op 30 Septem ber 1943 gevonnist. Het onderzoek wees uit, dat Verleum die zijn moordopdrach- ten van de" joodsche communisten Katan en dr. Kastijn in ontvangst had geno men. ook den vrcegeren. minister van landbouw Posthuma en den vaandrig der politie Postma op gemeene wijze had doodgeschoten, terwijl hij een leiden de rol gespeeld heeft bij den moord aanslag op het echtpaar Reydon en. voor den moordaanslag op den commissaris van politie v. Dijk in Nijmegen de vuur- wajiens geleverd had. Met Verleum is een van gevaar lijkste terroristen gevonnist, die zonder meer toegaf, dat hij nog meer moorden zou hebben gepleegd, wanneer hij daar toe opdracht zou hebben gekregen. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie in de vroege ochtenduren, van 7 Januari 1944 voltrokken. 's-Gravenhage, 15 Jan. Van de zijde van het filmgilile be richt men ons het volgende: Het ongeval in de Hugo de Groot straat te 's-Gravenhage, dat aan een kindje reeds het leven kostte en waar bij verschillende personen en kinderen door het vuur zwaar gewond en mis schien zelfs wel blijvend verminkt wer den, vestigt weer eens die aandacht op een gevaar dat nog steeds niet door het publiek voldoende wordt ingezien,. Wie zou het in zijn hoofd halen, om eenige kilogrammen ontplofbare stof fen in zijn. woonhuis te halen en deze vlak bij een gloeiend heete lamp te hou den, terwijl rijin gezin, er omheen ge schaard zit? Hetzelfde gebeurt als men een nor- maalfiLn (zg. nitro-film), die voor ver tooning in, filmtheaters bestemd is. draait op een zg. huisbioscoop. Ook in het filmtheater zijn de geva ren groot geweest. Doch sinds jaren, zijn hiertegen passende maatregelen ge- rlómen. zoodat nu gerist kan gezegd worden dat de veiligheid van personeel en publiek volkomen gewaarborgd is. Zoo is de „filmcabine' het vertrek waar de film op zeer volmaakte moder ne apparaten gedraaid wordt, gelouwd van dikke steenen. of betonnen muren. Zij is voorzien van luchtafvoer, lifeeren deuren, dikke glazen filmvensters, die in geval van nood nog bovendien ge heel van zelf door een ijzeren, luik wordt afgesloten. De film wordt bovendien door een straal samengeperste lucht gekoeld. Verder zijn er geraffineerde bluschapparaten en voor het bedienende personeel een nooduitgang. In de cabine mogen zich slechts de (gediplomeerde) operateur en zijn assistent ophouden. Zij Zijn met het gevaar vólkomen ver trouwd. want wij kennen het. Onder deze omstandigheden zijn ongelukken practisch geheel uitgesloten. Het gevaar zit niet ïn het apparaat. Dit vat geen vlam of „ontploft" niet. Het gevaar zit alleen in de film. De brandbaarheid van normaalfilm is niet minder dan die van buskruit. Boven dien ontwikkelt de brandende film. in dien er geen voldoende luchttoevoer in de kamer is. een zeer giftig gas. Wa ren in de Hugo de Grootstraat op den noodlottigen avond de ruiten niet zoo spoedig gesprongen, dan was het heel goed mogelijk geweest dat geen der aanwezigen de deur van de als een hel brandende kamer had kunnen bereiken. Het spreekt vanzelf dat voorstellingen met de gevaarlijke normaalfilm, anders dan vanuit een, theatercabine door geen enkelen brandweercommandant toege staan zijn. Er zjijln. echter nog honderden huisbioscopen, en duizenden rollen film die een bedreiging vormen van leven en bezit. In den regel wordt het advies van een deskundige of van de brand weer niet gevraagd. Zijn nu alle .voor stellingen met film in. de huiskamer gevaarlijk? Neen volstrekt niet. Voor gebruik door particulieren wordt sinds jaren reeds film (smalfilm) vervaardigd in de breedten 16-, 91/,- en, 8 mm. op een vrijwel ongevaarlijk minder brand baar materiaal. Onbrandbaar is deze film ook niet, doch de brandbaarheid is zoo veel geringer dat een catastrophe niet voor kan komen,. Ongelukken met dit materiaal zijn nog nooit voorgeko men. Men onthoude: gevaarlijk is film die 3V» cm breed is. Ongevaarlijk is elke film van 16, 9Yo of 8 mm breedte. Aanvragen bijzondere tuin bouwteeltvergunning. Alle bijzondere tuinbouwteeltvergun ningen, zijn voor 1944 vervallen ver klaard. .met uitzondering van de tuin bouwteeltvergunningen groep A. (blij vende verg. model 1940) en de bijzon dere tuinbouwteeltvergunningen groep X (voor bloemisten). Voor het komende jaar zullen alle erkende groen,tentelers en L.C.O.-leden wederom in de gelegen heid worden gesteld een bijzondere ver gunning aan te vragen. Alle verzoeken zullen, voor zoover mogelijk, worden ingewilligd. Men is gehouden, de aan gevraagde oppervlakte daadwerkelijk te benutten.' De mogelijkheid bestaat, 'dat ten aanzien, van bepaalde teelten eenige beperking zal worden opgelegd en dat prokboonenteelt alleen zal zijn toege staan wanneer eveneens eenzelfde op pervlakte met stoksnij- of spekboonen wordt beteelt. Natuurlijk is men gehou den de aangevraagde opjiervlakte daad werkelijk te benutten. Aanvragen kun nen worden ingediend bij de afd. Tuin bouw. Bureau Voedselcommissaris voor Noord-Brabant, Spoorlaan 50, Tilburg. Zelfverzorging melk voor gei tenhouders. Houders van 2 of meer melkgeiten. die zijn ingeschreven als zelfverzorgier melk zullen tot en met de 4de distri butieperiode 1944 (tjot en met 15 April 1944) melkbonnen ontvangen, daar hun geiten geacht zullen worden drioog te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1