Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. KEURINGEN. lAND \KN Atfö® No. 6381 Vrijdag 11 Februari 1944 Buitenlandsch Overzicht VERB Ü1STEREN Officiëele Landbouw mededeelinger Officieële Berichten Distributie mededeelingen Dit blad verschijnt VRIJDAQMIDDAQ. Abonnementsprijs: per 3 maanden franco per post beschikt f 1.30. Bij onze agenten 11 cent per week Int. Telefoon no. 19. Postrekening no, 61525. Algemeen Redacteur J. H. ROZA, Heusden Advertentiën24 m.M. f 1.32. Elke m.M. meer SYjcent' Qroote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het Oostelijk front stond ook Maandag ten Oosten van Sjasjkot, ten Zuiden van de Berezina en bij Witebsk in het teeken van zware ahveergevechten, in het verloop waar van alle doorbraakpogingen der Sov jets strandden op den vastberaden tegenstand van onze troepen. In het gebied van Sjasjkof, waar Maandag zeventien tanks vernietigd werden, duren de harde gevechten voort. Ook ten Westen van het Ilmen- meer en ten Noorden van Loega werden door tanks en slagvliegers gesteunde aanvallen d:r bolsejw is e.i in tegenaanvallen en verbéterde ge vechten van man tegen man afge slagen. Ten Noorden van Newel, in het gebied ten Westen van Loega en bij Narwa leverden eigen aanvals- operaties successen op en leidden tot plaatselijke frontverbeteringen. In den tijd van 1 tot 7 Februari werden aan het Oostelijke front 192 vijandelijke vliegtuigen tegen 17 ei gen verliezen vernietigd. Aan de fronten van het landings hoofd van Nettuno heerschte Maan dag ,s( [echts geringe gevechtsactivi- telt. De aanval van een Ameri- '"J-"* drie tanks werden daarbij vernie tigd. In de avonduren brachten ster ke stoottroepen jn het gebied van Aprlilia in weerwil van deels taaien vijandelijken .tegenstand plaatselijke stellïngsverfce'eringen tot stand. Verdragend geschut nam opnieuw s c hee ps co noen tratiles en ontschepin- en bij Nettuno, doeltreffend onder brand geschoten. Ook a" Iedere Nederlandsche jongen van 16 tot 18 jaar pen ondernam overdag en des ttacïïts-p^aa^it_Vrijthof 25. doeltreffende aanvallen op ontsche pingen in de havens van Nettuno en Anzio. Verscheiden groote beu- zinedepoits werden i,n brand gewor pen en haveninstallaties' grondig ver nield. Vier koopvaardijschepen met een inhoud van 14.000 brt. werden door bom treffers zwaar beschadigd'. Aan het Zuidelijke front duurde de vijandelijke druk ten Noordwesten van Cassino voort, zonder dat het daarbij tot grootere gevechtshande lingen kwam. Vijandelijke hergroe peeringen, die met de groote ver liezen der laatste dagen verband hou den, werden waargenomen, Felle strijd om Cassino. De berichten van het Italiaansche tront maken melden van ui erstkrach- tiigen tegenstand der Duitschers in het gebied van het bruggenhoofd der geallieerden bij Nettuno. De ge allieerde schepen voor het landings gebied liggen onder het vuur der zware Duitsche artillerie. De Anglo- Ameriikanen hebben zich onder den Duitschen druk genoodzaakt gezien, hun voorste stellingen terug te ne men. Aan het hoofdfront' woedt cm Cas sino nog steeds een uiterst verbit terde strijd, die tot dusver nog niet beslist ïs. Groote veranderingen heb ben zich in dezen sector niet voor gedaan. De Engelsche pers houdt zith uit voerig bezig met den „bezeten te genstand dien de Duitschers bie den tegen ïederen aanval der Anglö- Amerikanen in Italië. In de gevech ten om het bruggenhoofd Nettuno, zoo wordt gezegd, hebben de Duit schers niet alleen een vergrootrng van het bruggenhoofd verhinderd, doch zjij zijn zelfs tot een aantal zware tegenaanvallen overgegaan. Eenige vijandelijke vliegtuigen schoten in de middaguren van den 7en Februari het in de haven van Chios ligegnde Zweedsche Roode Chios liggende Zweedsche Roode- In den nacht van Maandag op Dinsdag wierpen eenige vijandelijke vliegtuigen bommen op plaatsen in West- en Zuidwest-Duitsch'and. voor de Provincie Noord-Brabant Het S.S.-Ersa(zkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander, in den leeftijd van 17—45 jaar, kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te wor den voor: De Watfen-S.S., S.S.-waehlba- taljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche S.S. in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrek king tot de verzorging van fa milieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen, tusschen 1830 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de waften-S.S. kan ie der worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid1 voor oe officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding ia niet doorslag gevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. 14 Febr. 914 uur, Rotterdam, Deut sche oberschule, Wester - laan 2. rant Modern, Markt. 1518 uur, Den Bosch, ho tel: Noordbr.'bant, Markt 45. 16 Febr. 9—12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518 uur, Arnhem, Café Roy,al. 17 Febr. 9—12 uur, Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 1518 uur, Zwolle, hotel Gijtenbeök. 18 Febr. 9—12 uur, Assen, Concert huis a.d. Vaart. 1518 uur, Groningen, Hee renstraat 46. 19 Febr. 912 uur, Leeuwarden, Hui- zie Schaaf, Breestraat. 20 Febr. 914 u., Amsterdam, Dam 4. 21 Febr. 9—13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 22 Febr. 914 uur, Amersfoort, Pol. durchgangslager, Leusder- weg. 23 Febr. 914 uur, Den Haag, ge bouw Arnicitïa, Westeinde 15. IWVSUM voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard In weerwil van de dramatiseering der gevechten aan het Oostelijke frontdoor de vijandelijke berichtgeving acht Hal- lensleben de militaire correspondent van het D.N.B. het dienstig juist nu de ge- gebeurtenissen in. het Westen en Zuiden van Europa aan een uitvoeriger be schouwing te onderwerpen.. Hij schrijft o.m.: De ajgeheele situ atie is geenszins zoo, als de berichten uit het vijandelijke kamp willen doen, ge- looven. Ongetwijfeld, in het Oosten zijn bewegingen gaande die den sovjets nieuwe vrij groote terreinwinst schij nen te beloven, maar ook deze bewe gingen zijn allesbehalve de vervuiling van hetgeen de bolsjewistische leiding als een doel van haar winteroffensief najaagt. Wellicht zal het als een voor bereiding voor den eindstrijd moeten worden beschouwd, dat de Duitschers hun tegenstanders steeds weer tot nieu- verbruik van krachten brengen, door hun verleidelijke maar onvervulde mogelijk heden te laten. Meer dan ooit, en in, het bijzonder bij de beschouwing van cjjen toestand in het Oosten, krijgt de opmerkzame beschouwer den indruk, dat weliswaar deze oorlog in versneld tempo tot zijn hoogtepunt nadert, dat ech'.er de te genwoordige toestand nog alle bestand- deelen eener verrassende ontwikkeling }n zich bergt, Het lijkt daarom volkomen begrijpelijk, als de Duitsche militairen, die in de ontwikkeling van den veldtocht in het Oosten klaarblijkelijk geen element zien, dat kan verrassen of de vrijheki van het Duitsche commando kan, bejier- ken, hun belangstelling thans meer con- centreeren op de ontwikkeling van den oorlog in het Westen en in het Zuiden van Europa. Daaruit blijken twee din gen: In de eerste plaats de kalmte,, waar mede juist Duitsche militaire kringen den toestand in het Oosten beoordeelen. In de tweede plaats de huidige priori teit van het Westen en het Zuiden voor het Oosten. Aan alle voorzorgsmaatrege len, Welke de Duitschers sedert het midr den van het vorig jaar treffen, kan mjen duidelijk zien, dat züj op alle mogelijk heden voorbereid willen zijn en bef iosp lrct' gtrireei gitncni lijÜ'Ciijik. gaarne afstand doen. van bedoelde kan- bepaalde kansen, om te zekerder te zijn van het eindsucces. De vijandelijke landingsactie bij Net tuno is een gcede maatstaf voor de mo gelijkheden, die de vijanden, van Duitsch- lancl en de Duitschers zelf hebben, bij de verdere amphib e-operaties, welke verwacht kunnen worden. Duitsche mi litaire kringen zijn buitenge, houc®moenaan?eii van het uitspreken van een oordeel over de onderneming bij Nettuno, die ten doel had de Duit schers aan het zuidelijke front af te snijden en te vernietigen en Rome in geallieerd bezit te brengen. 'Niettemin kan men vaststellen,, dat het door de Duitschers geïsoleerde front van Nettuno ach in een zeer interessante faze be vindt, in de 16 dagen, dat zij reeds over dit bruggehoofd beschikken, zijn de Engelschen en. Amerikanen er niet in geslaagd hun strategische plannen te verwezenlijken. Kesselring heeft gebruik gemaaktva n de ervaringen van, Salerno. Hij heeft hier voor het eerst tegenover het zware vijandelijke scheepsgeschut de vliegende artillerie geplaatst en wel met een snel heid, die leidt tot de conclusie, dat de Duitschers ook ten aanzien, van de ar tillerie nog bewegelijker zlijln geworden Het vermoeden ligt voor de hand, dat zij beschikken over een z.g. „artillerei- luchtpark", dat het hun mogelijk maakt, zelfs de zeer zware en gecompliceerde stukken geschut in zeer korten, tijd over groote afstanden te verplaatsen,. Het vij andelijke scheepsgeschut heeft vrijwel geen kans de Duitsche batterijen,, die verdekt in de bergen voor het brugge hoofd Zijn opgesteld, te treffen. Zeer verhelderend is ook de toestand ■aan het Zuidelijke front, vooral in het gebied van Cassino. De pogingen, het Duitsche front door voortdurende aan vallen en het massale gebruik van ar tillerie ineen te doen storten, of al thans het af te snijden in samenwerking met de troepen van Nettuno, moeten voorloopig als mislukt worden be schouwd. De verliezen, die de Engel schen en Amerikanen bij hun vergeefsche pogingen hebben, geleden, zijn zoo zwaar dat zij thans hun strijdkrachten moeten hergroepeeren. Vastberaden Duitsche weer stand. Bruggehoofd van Nikopal vol gens bevel ontruimd. Uit het hoofdkwartier van denFührer 9 Februari. Het opperbevel van de weermacht deelt mede: vervuld van de voorbeel- digen strijdgcest sloegen onze troepen in zware afweergevechten bij Nikopol, ten westen van Tjerkassy, ten oosten van Sjaskof, ten zuiden van de Beresina, ten zuiden en, ten westen van het Ilme,n- meer, alsmede in het gebied van Loega sterke Bolsjewistische aanvallen en door braakpogingen, nadat plaatselijke pene traties waren opgeheven of afgegrem deld, af. Het bruggehoofd van Nikopol werd na een zorgvuldige vernieling van alle militaire- en voor de economische oorlogvoering belangrijke installaties volgens be\el ontruimd. in het landingshoofd van Nettuno werden onze stellingen in weerwil van hardnekkigen Britschen tegenstand, ver scheidene kilometers vooruitgeschoven en. 700 gevangenen gemaakt. Sterke, door pantserwagens en. scheepsartillerie ge steunde vijandelijke tegenaanvallen wer den afgeslagen. De gevechten zijn nog aan den gang. Aan het Zuidelijke front leefden de gevechten in. den sector van Cassino-Meterelle weer op. Talrijke vijandelijke aanvallen, bleven hier tevergeefs. Formaties Amerikaansche vliegtuigen ondernamen, op 8 Februari des middags opnieuw een terreuraanval op plaatsen in West-Duitschland, in het bijzonder werden woonwijken der stad Frankfort aan Main, zwaar getroffen. De bevol king leed verliezen. Strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden 31 vijan delijke vliegtuigen voor het meerendeel vier-motorige bommenwerpers. De strijd in Zuid-Italië. Yertd, in Begin Begin Van 6 t.m. 12 Febr. 17.45 uur. Einde 8 uur. Van 13 t.m. 19 Febr. 18 uur. Einde 7.45 uur. schepen en bovendien ondersteund wer- ke van steunpunten te land waren opge stegen, op den ochtend van 31 Jan. de Marshall-eilanden hebben aangeval len. Na een hevig luchtbombardement en een beschieting door scheepsartillerie gericht op de eilanden Lae, Kwajalein, Wotje, Maleoelap en Arno, gingen vij andelijke troepten op 1 Februari op de eilanden Kwajalein en Lae aan land. Bij de onverwijld genomen afweer- maatregelen van de aldaar gestationneer- de leger- en marinetroepen, en der ma rine-luchtmacht werden tot 1 Februari 52 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 24 beschadigd. Voorts werden twee torpedojagers in den grond geboord en een kruiser en een torpedojager in brand gebombardeerd. Terwijl de ge vechten bij Kwadjelein en Lae nog voortduren, zijn de gebieden, die door de Jajransche strijdkrachten op deze ei landen verdedigd worden, stevig in Ja- pansche handen. In het gebied van het eiland New Britain heeft de Japansche verdediging volgens het Japansche hoofdkwartier nieuwe afweersuccessen oehaald. Zjoo werden op den ochtend van 29 Januari van 257 vijandelijke vliegtuigen die een aanval deden, op Rabaul 39 neergeschoten. De Japansche verliezen bedroegen vijf vliegtuigen. Op den.och tend van 30 Jan. werden van 290 aan vallende vliegtuigen 63 omlaag gescho ten. Van deze gevechten, is één Japanscch vliegtuig niet teruggekeerd. Van 180 vij andelijke vliegtuigen werden bij" een anderen aanval op hetzelfde steunpunt op den ochtend van 31 Jan. 14 vlieg tuigen neergeschoten,. Twee Japansche vnegtuigen zïjïi van deze verdedigings- geveenten niet teruggekeerd. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikanen vijf kleine eilanden ge nomen hebben. De Japansche verdedi ging blijft energiek. De Reichsführsr hh. Heir.rich Himm'er. tiidens de eerste uitreiking der - 'n-_ kan zich melden voor een, weersportkanip in Duitschland. Kosten zijn hieraan niet verbonden, terwijl werkgevers en scho len verplicht zijn vrijaf te geven.. Werk gevers moeten bovendien loon doorbe talen en mogen deze maand niet als va- cantie aanrekenen. Aanmeldingsbureaux f 'trecht, Koningslaan, 9. Zweedsch Roode Kruis-schip in brand- geschoten. Uit het verre Oosten. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat sterke Amerikaansche zee- en luchtstrijdkrachten, die in hoofdzaak bestonden uit vllegkampschepen en slag- Goes, Violenstraat 4-77" Groningen, Groote Markt 24. Assen, Rolderstraat 45. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Ecndrachtsweg 35. Eindhoven, Keizersgracht 9. Hengelo, Drir.erstraat 6. Amsterdam, Willemspark 186. Leeuwarden, Emmakade 48. "Bedrijfsvolkstuinen in 1944 Het telen van tuinbouwgewassen vooi eigen gebruik 7,al yoor 1944 zoovee mogelijk worden bevorderd. Het ligt ii de bedoeling om naast de particulier" volkstuintjes ook de verschillende be drijven toestemming te verleenen voo hun personeel gezamenlijk groenten e: aardappelen te verbouwen, de z.g. be drijfsvolkstuin. Grootere bedrijven zu- len zoo spoedig mogelijk een uitvoerig circulaire over dit Onderwerp ontvai- gen. De kleinere bedrijven, "kunnen, dién zij eenige belangstelling v«or dez regeling hebben, bedoelde circu'aire aai- vragen bij de afd. Tuinbouw van rriiji bureau Spoorlaan 50, Tilbug. Aanvragen bijzondee tuin- bouwteeltvergunnir?'. Alle in de jaren 1942 en. 943 uitge reikte bijzondere tuinbouwteeVergunnir- gen zijn met ingang van 1 Ja. 1944 ver vallen verklaard. Geldig bjven alleen de tuinbouwteelt vergun n.ingn groep A (blijvende verg. model 1941 en de bij zondere tuinb.teeltvergunnifen groep K (voor bloemisten). Voor it komende jaar zullen nieuwe bijzonire teeltver gunningen worden verstiet. Erkende grcententelers kunnen eerflanvrage in dienen bij de Afdeeling "linbouw, bu reau van den Provinciale Voedseleom- missaris voor "Noordbrabt, Spoorlaan 50, Tilburg, waarna een fivraagfor mu iier ter invulling zal wo-en. toegezon den. Alle verzoeken züll< voor zoover mogelijk, worden ingewigd. Men, is gehouden de aangevraagd oppervlakte daadwerkelijk te benutte Omwisseling van warmoezerijgewasse m aarclppe- len met nacultuur of waicezerijgewas- sen onderling 'binnen hefaam der toe- stane oppervlakte is zcler meer toe gestaan. "De produc'en idijvie, augur ken, Meirapen, peter se, raapstelen., radijs, ramenas, sla, siazie, specerij1- gewassen, tomaten, ve>la en "Chïnee- sche kool mogen echt* alleen worden geteeld op de met waoezerijgewassen anders dan onder glasmgevraagde op pervlakte. Het benuh van vroege aardappelteel-recht vo groententeelt is den geslacht, en met uitbetaling naar koud geslacht gewicht. Vanaf dien da tum zullen de nuchtere kalveren niet meer op de overnamemarkten worden aangevoerd. De uit te betalen prijzen, zullen bedragen voori Kalveren met een koud geslacht ge wicht van meer dan 24 kg f 0.79 p. 'kg. van 21.5 kg tot en met 24 kg f 0.73 van 18 kg tot en met 21.5 kg f 0.65 van minder dan 18 kg f 0.56 p. kg. In de prov. Noordbrabant zal dit plaats vinden voor wat onze omgeving betreft, op de volgende dagen en plaat sen (ook de bewerkers worden telken' aangegeveni Breda, Maandag en Vrijdag, Abattoir A. Broos, Oranjeboomstr. 29, Breda. Tilburg, Maandag abattoir, J. F. de Loos, Willemsplein 1, Tilburg. Den Bosch, Maandag en, Woensdag, Abattoir, J. Verhulst, Schaarhuisstraat 12, Den Bosch. De nuchtere kalveren worden afge schreven voor vijf derde van het ge slacht gewicht. De wnd. Voedselcommissaris voor Noordbrabant. verboden. Eigenheimers, verbouwd"~xrp Tuinbouwteeltvergunning worden als vroege aardappelen beschouwd. Het te len van Zuchetti anders 'dan voor éigen gebruik, alsmede het telen van ramenas op een oppervlakte, groo'ter dan 1 are, is verboden. De teelt van pronkboonen zal slechts toegestaan zijn, indien ten minste een gelijke oppervlakte, als waar op pronkboonen, worden geteeld, met snij-, spek- of stoksperccieboonen, wordt beteeld. Inlevering eieren,. "K'.orenhouders en eehidenhouders moe ten ïn'de perioclë'vT.Febr.—1_ Juli. D 1944 25 eieren leveren per dier op be- Febr. 9 12 uur, Breda, restau- vens van het rund of van zijn ouders (klasse b) bedraagt de hoogste prijs f 900, voor alle overige runderen (klasse c) bedraagt de hoogste prijs f 700. Deze maximumprijzen mogen alleen voor de beste dieren welke aan alle daaraan te stellen eischen voldoen wor den berekend. Voor dieren die niet aan de hoogste eischen voldcen meet een prijs wor den berekend liggende tusschen de maxi mumprijs en de slachtwaarde, welke prijs in een redelijke verhouding moet staan tot de maximumprijs. Maximum prijzen zijn niet van toepassing op stam boekvee dat wordt verhandeld tusschen die leden van de stamboeken onderling, welke reeds op 1 Jan. j.l. lid van het stamboek waren. Tusschen personen mo gen voor hun diensten niet meer dan een gebruikelijke vergoeding in rekening brengen. Den veehouders en veehandelaren wordt erop gewezen, dat overtredingen van het in de prijsverordening 1944 gebruiksvee bepaalde, worden vervolgd en berecht door den gemachtigde voor de prijzen. Na de afkondiging van de prijzenverordening zal zoo spoedig zulks mogelijk is de in de bovenstaande mede- deeling aangekondigde marktregeling voor het gebruiksvee volgen. Eveneens met ingang van Dinsdag 8 Februari 1944 zal aan hen die runde ren leveren op een door het bedrijfschap ingestelde slachtveemarkt een toeslag worden gegeven op de voor slachtvee geldende prijzen tot een bedrag variee- rende van 20 tot 12 ct. per kg levend gewicht voor runderen. van 19 tot 12 ct. voor kalveren, van 8 tot 5 cent voor nuchtere kal veren, al naar gelang de klasse en de prijs, welke voor het desbetreffende dier zijn vastgesteld. In verband met deze maatregelen, 'wijst het bedrijfschap voor vee en vleesch erop dat het ten behoeve van de vleesch- voorziening noodzakelijk is dat meer slachtvee wordt geleverd dan de laatste weken het gevalis geweest. drijf aanwezig volgens de registratie kaart van 9 Jan. 1944. De eieren moeten minstens 45 gram wegen. Op 1 April 1944 moeten tenminste 7, op 15 Mei a.s. tenminste 18 en. opi 1 Juli 1944 al le eieren geleverd zijn. Afdorschen en levering van zwarte haver. Telers, die nog zwarte haver in onge- dorschten toestand hebben, moeten deze onverwijld afdorschen en vóór 20 Febr. a.s. hebben ingeleverd in het A.V.A.i- pakhuis. Levering voederbieten. Telers van voederbieten, die een vor dering tot ter beschikking houden van voederbieten hebben ontvangen, dienen er op te rekenen, dat zij nog deze maand een aanschrijving tot levering zullen ont vangen. Zij dienen aan deze aanschrij ving prompt gevolg te geven. Bij niet- nakoming zal tot inbezitname der voe derbieten worden overgegaan,. Degenen, die meenen in aanmerking te komen voor algeheele of gedeeltelijke ontheffing van den aanslag, moeten hiertoe vóór 15 Febr. a.s. een verzoek indienen bij den plaatselijk bureauhouder, waaronder zfij resscrtceren. Na dien datum ingekomen reclames zullen niet meer in behandeling genomen worden,. De ter beschikking komende voederbieten zijn, bestemd voor de particuliere paardenhouders in de groote steden. Van alle telers wordt de medewerking verzocht om het be- noodigde kwantum beschikbaar te krij gen. Vervoederen van kriel en uit schot. Niet houdbare partijen. Alvorens tot het vervcederen van kriel en uitschot mag worden overgegaan, moet een veevoedervefklaring worden, aangevraagd bij den Pbh. Indien aard appelen voor consumptiedoeleinden af gekeurd worden en men deze aardappe len Nvil vervoederen, of als veevoeder wil verkoopen, moet ook hiervoor een veevcederverklaring bij den Pbh. wor den aangevraagd. Indien overtreding van deze bepaling geconstateerd wordt, zal zonder nadere waarschuwing een proces verbaal worden opgemaakt. Partijen aardappelen, welke niet lan ger houdbaar zijn, moeten bij den Pbh. worden opgegeven. Indien na onderzoek de niet houdbaarheid wordt bevestigd, zal zooveel mogelijk met voorrang ver laden worden. Overname nuchtere kalveren. Vanaf Maandag 14 Febr. a.s. zal °en aanvang worden gemaakt met de overname van nuchtere kalveren op de onderstaande bedrijven, waar zal wor DE HANDEL IN GEBRUIKSVEE WORDT VERBODEN. 'Onlangs is bekend gemaakt, dat maat regelen getroffen zullen worden ten einde paal en joerk te stellen aan de rundveeprijzen, die, oh,der den invloed van speculatieve overwegingen, veel te hoog waren geworden. Blijkens een of- ficieele publicatie, die belanghebbenden nader kan inlichten, kondigt het Be drijfschap voor Vee en Vleesch thans aan, dat dé handel in gebruiksvee zal worden verboden. Er blijft gelegenheid om gebruiksvee af te zetten in het raam van de verplichte veelevering, evenwel tegen getaxeerde prijzen. De gemachtigde voor de prijzen maakt bekend dat vanaf Dinsdag 8 Februari 1944 de p-'>'zen zijn vastgesteld waar runderen met uitzondering van slacht dieren ten hoogste mogen worden verkocht. Voor runderen ingeschreven in een der registers van de vereeniging het Ne derlandsche Rundveestambcek, Het Frie- sche Rundveestamboek en de vereeniging Groninger Blaarkop rundvee Stamboek (klasse a) bedraagt de hoogste prijs (f1400. Voor rundvee t.a. waarvan een door of namens de centrale melk-controle- dienst afgegeven verklaring wordt over gelegd, vermeldende de productiegege- INLEVERING VAN EIEREN. Alle houders van kippen cnTaf -">->• a;,, vnf C "Sb u.oU jaar tusschen 15 Februari en 1 Juli a.s. per kip en/of eend 25 versche eieren, met een gewicht van tenminste 45 gram per stuk inleveren bij een. door of na mens het bedrijfschap voor pluimvee en eeiren aangewezen verzamelaar. Van deze eieren moeten op 1 April tenminste 7, op 15 Mei ten minste 18 en op 1 Juli 1944 25 eieren per dier zijn ingeleverd. Het aantal in te leveren, eieren wordt berekend naar het aantal van 9- "rp 10 Januari 1944 aanweziog,- 'tioenders en/of eenden, ityjsncrr'en woerden inbegrepen). rBe pluimveehouders ontvangen vanwege den provincialen voedselcommissaris een levenngskaart, waarolp 't aantal in te le veren eieren staat vermeld. Het niet in bezit hebben van een leveringskaart ont slaat den pluimveehouder niet van, den leveringsplicht. Pluimveehouders, die geen leverings kaart ontvangen hebben, moéten deze bij den Pbh. aanvragen. Op de leverings- kaarten moet de aangewezen verzameling het aantal door hem ontvangen eieren vermelden. De pluimveehouder is mede verantwoordelijk voor "de juiste invulling der leveringen op de kaarten. Bezwaren tegen den aanslag wegens kleiner aantal aanwezige kuppen of eenden dan op den aanslag vermeld, ernstige ziekte in het gezin etc., moeten door de pluim veehouders binnen 14 dagen na ont vangst van de leveringskaart schriftelijk worden ingediend bij den plaatselijken bureauhouder. Indien de^e bezwaren gegrond worden bevonden, kan namens het bedrijfschap geheel of gedeeltelijk ontheffing van. den leveringsplicht worden verleend. Wan neer zich gedurende de leveringsperiode bijzondere omstandigheden voordoen, die nakoming van, de levering geheel of ge deeltelijk onmogelijk maken, moet bin nen 4 dagen na "het intreden van deze omstandigheden een verzoekschrift tot geheele of gedeeltelijke ontheffing blij den plaatselijken bureauhouder worden, ingediend. Indien niet tijdig ontheffing is gevraagd en verleend, moet aan den gehee'.en leveringsplicht worden voldaan. Later of op andere wijze ingebrachte bezwaren tegen den leveringsplicht kun nen niet worden geaccepteerd. Pluimveehouders, die "niet aan hun ieveringsplicht voldcen, zijn een bedrag van f 1 per niet-geleverd ei aan het be drijfschap verschuldigd, terwijl zij tevens hun pluimvee ter beschikking van het bedrijfschap moeten stellen. KOUSENBON N KAN TEVOREN BIJ DEN WINKELIER WORDEN IN GELEVERD. Het aanvragen van speciale vergunningen. In verband met de per 15 November van het vorig jaar in werking getreden gewijzigde regeling voor de distributie van textielgoederen wordt medegedeeld dat voor kinderen tot 15 jaar alle ge- confectionneercle kleéding, wélke vóór 15 November 1943 zonder speciale ver gunning verkrijgbaar was, ook thans zonder spetüale vergunning, dus uitslui tend op de punten der textielkaarten van deze kinderen, kan worden be trokken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1