Vrijdag 25 Febr. 1944 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard No. 6383 Recht op en plicht tof arbeid grond slag van alle sociale zekerheid. Buitenlandsch Overzicht Buitenland YERD 1ST EREN .Heldhaftig optreden van de divisie Wilting Dit blad verschijnt Vrijdagmiddag UITGAVE: FIRMA L. J. VEERMAN. HEUSDEN INT. TEL. 19, POSTREK. 61525 BEKENDMAKINGEN. BEKENDMAKING. KERNLEDEN VOORTAAN POLITIEKE LEIDERS. Algemeen Redacteur: J. H. ROZA - HEUSDEN NIEUWSBLAD VAN ALTERA Abonnementsprijsper 3 maanden franco per post beschikt f 1.30 Bij onze agenten^ 1 l eent per week Advertentiën"24 m.M. f^l.32; elke m.M. meer 51 t cent Advertentiën worden tot Vrijdag morgen 9 uur ingewacht •-v?. Zware afweerstrijd in het Oosten. Duitsche troepen zijn in Kriwoi-Rog in zware straatgevechten met doorge drongen vijandelijke strijdkrachten ge wikkeld. Bij Swenigorodka, ten Oosten van Sjaskjof, ten. Zuiden van de Bere zina en ten Noord-Oosten van Rogatsjef, werden vijandelijke aanvallen op bloedi ge wijzen afgeslagen en plaatselijke pe netraties opgeruimd of afgegrendeld. Ten Noorden van Welikije Loeki vie len de Sovjets zonder resultaat aan. Na vernieling van alle militaire installaties werden de puinhoopen der voormalige stad Cholm in het kader van een voorge nomen distancieeringsbeweging ont ruimd. Tusschen Urnen- en Peipusmeer mis lukten in. verscheiden sectoren vrij krach tige vijandelijke aanvallen. De generaal der artillerie Stemmer- mermann, bevelhebber van de Westelijk van Tsjerkassy ingesloten en vervolgens doorgebroken gevechtsgroep, is op den laatsten dag van de doorbraak door een artillerievoltreffer in zijn auto, gevallen. De onwankelbare houding van de ge vechtsgroep en het fjeit, dat zij de omsingeling kon doorbreken, is voor een groot deel aan zijn verdiensten te dan ken. Het leger heeft in hem een bij zonder bekwamen troepencommandant verloren. Duitsche stellingen bij Net tuno verbeterd. In Italië konden de Duitsche troepen in verscheiden sectoren van het landings- hoofd van Nettuno, ondanks taaien vij andelijken tegenstand hun stellingen ver beteren. Tegenaanvallen van den vijand op de nieuwe stellingen werden afgesla gen. De ten Zuiden van Aprilia ingeslo ten vijand, wordt groepsgewijs buiten gevecht gesteld. Formaties Duitsche gevechts- en slag vliegers zetten dag en nacht hun aan vallen op het landingshoofd van Nettuno met goede uitwerking voort. In de haven van Anzio werden twee koopvaardijsche pen van 9000 brt. door bommen be schadigd en verscheiden benzine- en mu nitiedepots vernield. Terreuraanvallen op Noord en Midden-Duitschland. Zondagmiddag vielen formaties Ame- rikaansche bommenwerpers verscheidene plaatsen in. Noord- en Midden-Duitsch land aan. Door brand- en brisantbom men ontstond hier en daar aanzienlijke schade, vooral in Leipzig. Maandag in de vroege morgenuren ondernamen formaties Britsche bommen werpers bij gesloten wolkendek een ter- reuraanval op het gebied van Stpttgart. Vooral in de woongebieden van de stad tSuttgart werd schade veroorzaakt. Daar bij werden cultuurmonumenten, kerken en openbare gebouwen vernield. Onze luchtverdedigingsstrijdkrachten vernietig den bij deze aanvallen ondanks veel hin der van jde~ weersomstandigheden 49 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen voor het meerendeel viermotorige bommen werpers. Door een grootscheepsche poging om de Duitsche luchtverdediging door schijnmanoeuvres te misleiden, meenden de Britsche bombardementsformaties zwa re verliezen te kunnen voorkomen. Alleen al met het oog op de gevreesde nacht- jagers maakten zij weer gebruik van een gebied van slecht weer boven Duitsch land, dat volgens Britsche opvatting het gebruik van nachtjagers in grooten ge tale dubieus maakt. De catastrofe, die de terreurb ommen werpers heeft getroffen, bewijst echter, hoezeer de Duitsche luchtverdediging, en vooral de nachtjagers zich intusschen heeft ingesteld op de bestrijding der Engelsche formaties bij slecht weer en in stikdonkere nachten-, In een nachtelij ken luchtslag, zooals dit continent nog niet gekend heeft, hebben de nachtja gers i n nauwe samenwerking met het afweergeschut den vijand de zwaarste nederlaag toegebracht, die hij tot dus verre heeft geleden. De vernietiging van 83 viermotorige bommenwerpers staat gelijk met de uit schakeling van, een geheel eskader. Daarbij kan met zekerheid worden aangenomen, dat het aantal vernietigde vliegtuigen nog grooter is, vooral liet cijfer van 83 slechts de vliegtuigen be treft, waarvan onomstootelijk is waar genomen, dat zij boven het continent zijn neergeschoten. De zgn. „stille verliezen", die vol gens een vroegere Britsche uiteenzetting op ongeveer 30 procent gesteld moeten worden, zijn in dit getal niet begrepen. Maandagmiddag vielen formaties Atne- rikaansche bommenwerpers onder krach tige bescherming van jagers, plaatsen in West- en Midden-Duitschland aan. De aangerichte schade is gering. In hevige luchtgevechten en door lucvhtdoelgeschut werden 33 vijandelijke vliegtuigen, waar onder 25 viermotorige bommenwerfiers, neergeschoten. In den, nacht van Maandag op Dins dag wierpen eenige vijandelijke storings vliegtuigen bommen in West- en Zuid- west-Duitschl and Zware aanval op Londen. De Duitsche luchtmacht viel met sterke formaties zware gevechtsvliegtui gen opnieuw Londen aan. Groote hoeveelheden brisant- en brand bommen veroorzaakten wederom uitge strekte branden en vernielingen in 'het stadsgebied. De Britsche berichtendienst meldt, dat Zondagavond te Londen weer luchtalarm is gemaakt. Men hoorde een zwaar ge schutvuur, dat in hevigheid het vuur van den nacht van Vrijdag op Zaterdag evenaarde. Globe Reuter meldt over den lucht aanval, dat de Duitschers in de eerste morgenuren van .^Zaterdag den meest vastberaden luchtaanval sedert de groote aanvallen van 1940-1941 ondernomen hebben om Londen in brand te werpen. Zij wierpen een groote massa brisant- en brandbommen neer ondanks hetvree- selijke versperringsvuur van den ver dedigingsgordel der stad. Het lucht alarm duurde ongeveer meer dan een uur en op een gegeven oogenblik ont stonden branden in alle windrichtingen. Talrijke gebouwen werden getroffen en bij het aanbreken van den dag waren de reddingsrnanschappen nog steeds in actie. Duitsche duikbooten hebben in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan in taaie en zware gevechten met vijandelijke groepen duikbootjagers en bewakingsgroepen 11 con vooitorpedo ja gers tot zinken gebracht. F Japansche aanval op Finsch- hafen. Japansche vliegtuigen hebben bij een snellen aanval op de vijandelijke trans- portvloot voor Kaap Mercus op Nieuw- Brittanië een vijandelijk schip zwaar beschadigd. Een andere formatie be stookte de haveninstallatie van Finsch- hafen op Nieuw-Guinea, waardoor de loskade in brand geraakte en installaties invaar werden beschadigd. Alle Japan sche vliegtuigen keerden op hun basis terug. In luchtgevechten met meer dan 140 vliegtuigen, die een aanval op Japansche stellingen, bij Rabaul trachtten de on dernemen, schoten jagers van het Ja pansche marineluchtwapen 15 tegenstan ders neer. waarvan 3 waarschijnlijk en bovendien nog 2 machines van het type T.B.F.. waarvan een waarschijnlijk. Twee Japansche vliegtuigen waren niet op hun steunpunt teruggekeerd. Tijdens een nieuwen luchtslag hebben Japansche luchtstrijdkrachten boven Ra baul 33 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Zes vijandelijke vliegtuigen wer den beschadigd. Kabinetswijziging in Japan. In Japan heeft een kabinetswijziging plaats gevonden. 1. Keita Goto is opvolger geworden van Yosjiaki Hatta als minister voör het verkeers- en 'transportwezen. 2. Sjinjia Oetsjida is opvolger van Tatsoenosoeke Jamazaki als minister van landbouw en handel. 3. Sotaro Isjiwata is opvolger van Okinori Kaya als minister van financiën. Hulp voor den vijand. Op een gevecht*- post van een Duitsche divisie In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front worden gevangen Sovjetsoldaten door een Duitschen dokter verbonden PK Scheerer/Transo/Europr/P IV. VELDMAARSCHALK ROMMEL OP INSPECTIE. Berlijn, 21 Febr. (D.N.B.) Generaal-veldmaarsclia'.k Rommel heeft op zijn inspectietournee langs den Atlan tischen wal de laatste dagen de verster kingsinstallaties in Normandii? bezocht. Hij heeft zich ter plaatse overtuigd van de gevechtskracht en af veer pa raatheid der Ncrmandische kust. Bijzondere aan dacht wijdde hij ook aan de uitgestrek te, dichte mijnversperringen in het kust- terrein. In diepgaande besprekingen kreeg de generaal-veldmaarschalk een beeld van de trefkracht van den Atlan tischen wal. DE ZEVENDE BRITSCHE DIVISIE VERLOREN? Naar Domei uit een Japansch steun punt in Birma verneemt, wordt de 7e Britsche divisie, welker sterkte op ver scheidene tienduizenden manschappen met tanks en verscheidene honderden vracht auto's geraamd wordt, nog slechts met groote moeilijkheden door de lucht ge ravitailleerd. Ofschoon wanhopige po gingen, om den omsingielingsring te door breken gedaan worden, gelooft men dat het tijdstip der vernietiging reeds nabij is gekomen. De zevende divisie, die ten N.W. van Boetidaoeng door Japan sche afdeelingen steeds dichter opeen gedrongen wordt, heeft reeds alle hoop verloren om zich een weg terug te banen. Van 20 t.m. 26 Febr. Begin 18.15 uur. Einde 7.30 uur. Van 27 Febr. t.m. 4 Mrt. Begin 18.30 uur. Einde 7.15 uur. TOESPRAAK VAN DEN PAUS. Rome, 22 Febr. (D.N.B.). Paus Pius XII heeft Dinsdag de vastenpredikers der stad Rome ontvan gen en een toespraak van 55 minuten gehouden, die de tien geboden tot on derwerp had. De Paus keerde zich in de eerste plaats tegen het heidendom, welks her leving men schijnt te beleven. Daarte gen is er slechts één strijdmiddelte rug tot het Christendom. „Waar geloof is, is ook zedelijkheid en orde". Met het oog op de bijzondere positie van de stad Rome zeide de Paus, dat Athene en Cairo door de beide oorlog voerende partijen ontzien zijn. Op veel verderreikende gronden moet Rome er dus aanspraak op kunnen maken, ontzien te worden. Het zou een onuitwischbare schandvlek in de geschiedenis zijn, als Rome zou worden opgeofferd aan mili taire eischen, zooals andere middelpun ten van het Christelijke geloof, b.v. Mon te Cassino, dat in puin is gelegd. De Paus keerde zich vervolgens tegen, den sluikhandel, het hamsteren en de willekeurige prijsverhoogingen,. Tenslot te richtte hij zich tot de jonge Katho lieken, die, zooals hij zeide, te goeder trouw op de bres staan voor extremisti sche maatschappelijke opvattingen en wien hij de tegen het atheïstische com munisme gerichte encycliek van zijn voorganger in herinnering wilde roepen. Alle geloovigen moeten er zich voor hoeden op maatschappelijk gebied ver keerde leiders te volgen. De tegenwoor dige tijd heeft een apocalyptisch karakter en vereischt daarom een, nieuwe gron dige kennis van de tien geboden. WELLS OEFENT SCHERPE CRITIEK. Steeds minder verantwoordelijkheids besef leggen onze leidende staatslieden in de crisis, die de menschheid thans beleeft, aan den dag, aldus de Engel sche schrijver H. G. Wells in het week blad „Picture Rost". „Zij jachten van conferentie naar conferentie, zonder een duidelijk plan te hebben,, en zonder er zich om te bekommeren, dat zij de cata strofe tegemoet snellen,. Indien al tus schen Engeland en de Vereenigde tSaten een blijvende samenwerking tot stand mocht komen, dan zal dit toch betee- kenen een verbond, hetwelk tegen de overige wereld is gericht. DE KERK ALS HULPMIDDEL. Het hoofd van de Orthodoxe kerk in Wit-Roethenië, de aartsbisschop Filo- fej, heeft verklaard: „De machthebbers van het Kremlin hebben zich in, liet besef van de kans loosheid hunner Marxistische denkbeel den tot de kerk gewend om haar voor oorlogsdoeleinden te gebruiken. De Bols jewisten trachten van de kerk een doel treffend staatsinstrument te maken en doen wanhopige pogingen om het hoofd der kerk voor hun propagandawagen te spannen. Dit zal hun echter niet belet ten liater de kerk opnieuw te overvallen met niet minder heftigheid. EVACUATIE IN NOORD-FRANKRIJK. De evacuatie van zekere plaatsen, aan de Noordzeekust is op dit oogenblik aan den gang. Deze operatie verloopt zeer gunstig, dank zij de orde en de methode, die hierbij wordt gevolgd. Darrouy, prefect-afgevaardigde van 't Noorden, heeft zich naar Duinkerken begeven om te letten op de stipte uitvoering van zijn bevelen. De Seoours National, het Fransche Roode Kruis, de afdeelingen van het commissariaat voor de jeugd en de te huizen voor de krijgsgevangenen verlee- nen hun medewerking. De geëvacueerden worden per trein naar de departementen Aube en Cote d'Or gebracht, met uit zondering van hen, die in andere ge bieden onderkomen hebben gevonden bij familieleden of vrienden. MEVROUW GANDHI OVERLEDEN. Stockholm, 22 Febr. (D.N.B.) Volgens den Britschen berichtendienst meldt de zender Delhi, dat mevrouw Gandhi Dinsdag op 74-jarigen leeftijd is overleden. NIEUWE ECONOMISCHE SANCTIES TEGEN SPANJE. Volgens een, bericht van Reuter uit Washington bereid de Amerikaanscbe regeering nog meer economische sanc ties tegen Spanje voor. Drie officieren van ntt Duitsche legercorps, dat ten Westen van Tsjer kassy bijna drie weken door de Russen omsingeld is geweest, hebben van hun ervaringen verteld. De commandant van de tot de omsingelde strijdkrachten behooren.de divisie Wiking, SS Grüppenführer Gille, wees erop, dat de ingesloten troepen geen oogenblik het vertrouwen hebben verloren en er steeds van overtuigd zijn geweest, dat zij zich zouden, kunnen bevrijden. Bij de divisie Wiking zijn, naar men weet. ook Nederlandsche vrij willigers ingedeeld, die evenals de overige tot deze formatie behoorende strijders, krachtens hun roeping en ideaal, zijde aan Zijde met de Duit sche troepen vechten tegen de bolsjewistische legerscharen. In de na dere berichten over den om^ingelingsslag bij Tsjerkassy wordt thans even eens met groote voldoening gewag gemaakt van het optreden der divi sie Wiking, welker actie er evenzeer toe bijgedragen heeft, om den opzet der Sovjet-Russische legerleiding om de bij Tsjerkassy omsingeld ge weest zijnde Duitsche troepen te vernietigen en aldus het Duitsche leger een gevoelige nederlaag toe te brengen, te verijdelen. Met verbetenheid en hardnekkigheid hebben de mannen van de divisie Wiking, dus eveneens de Nederlandsche vrijwilligers, schouder aan schou der met hun andere kameraden gevochten. Ook van hoogerhand zijn thans de prestaties van de divisie Wiking zeer geprezen en gewaardeerd. De hooge- onderscheiding den Commandant SS Grüppenführer en luite nant-generaal der Waffen-SS Gille door Adolf Hitler toegekend en over handigd, is dan ook de erkenning van de groote verdiensten welke de divisie Wiking zich heeft verworven. DE VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ EN EN DE INVASIE. Volgens berichten uit Londen hebben de groote Engelsche verzekeringsmaat schappijen aan het Britse he ministe rie van oorlog laten weten, dat zij voor nemens zijn de met soldaten aangegane particulieren levensverzekeringen, voor het geval zij aan het invasiecommando deelnemen, op te zeggen, wanneer het ministerie van oorlog aan de verzeke ringsmaatschappijen niet een speciaal fonds verschaft voor het dekken van dit bijzondere risico, dat niet in hun calcu laties voorkomt. Het is thans nog niet bekend hoe de onderhandelingen over deze kwestie zijn afgeloopen. Uit Washington wordt alleen gemeld dat over deze zelfde kwestie op het oogenblik besprekingen gaande zijn tus schen de Britsche levensverzekerings maatschappijen en. de Amerikaansche her verzekeringsmaatschappijen. LUCHTAANVALLEN ZIJN DUUR. Het Zweedsche blad „Aftenbladet" schrijft in een artikel dat de problemen van den bommenooriog onderzoekt met name of de luchtoorlog tegen Duitsch- land de door de geallieereden verwachte resultaten heeft opgeleverd, dat het den geallieerden bommen tot op heden slechts gelukt is het Duitsche volk hecht met Hitier aaneen te smeden. Verder zegt het artikel, dat de bom menooriog een zeer dure vorm van oor logvoering is. Volgens Engelsche mede- deelingen heeft de vernieling van Ham burg evenveel gekost als de herbouw van de stad zal kosten. Ondanks deze zeer krachtige inspanningen hebben de geallieereden hun doel, de Duitsche oor- logsindustr.e lam te leggen, riie't bereikt. De Duitschers hebben tijd gehad tegen maatregelen te treffen. De Leider begroet den Reichiorganlsationsleiter, dr. Ley, bi} zijn bezoek aan het hoofdkwartier te Utrecht, V.lnr.Generalkommissar z b V W. Ritterbusch, Reichsorganisationsleiter dr. Ley en de Leider CNF/Otto/Pa> m 's-Gravenhage, 19 Februari. De Höhere SS- und Polizeiführer maakt bekend: Bij de arrestatie van de terroristen in Middelstum, provincie Groningen, op 11 Februari 1944, hebben deze verzet ge pleegd en zijn. daarbij doodgeschoten. 1. De moteur Claas Bos uit Middel stum, 2. De Gemeente-Ambtenaar Jacob Pieter Gootjes uit Baflo, 3. De Gemeente-Ambtenaar Pieter Gootjes uit Baflo. Zij Waren allen in het bezit van vuurwapenen. In de gemeenten Middelstum en Kan tens is voorlooplg het uur waarop de café's e.d. gesloten moeten zijn ve'r- vroegd tot 19 uur en het uur waarna men zich niet meer op straat mag be geven tot 20 uur. De Höhere SS- und Polizeiführer deelt mede: Op 14 Februari 1944 is het Polizei- standgericht te Assen, bijeengekomen en heeft de onderstaande leden van een groep terroristen ter dood veroordeeld: 1. den wegwerker Gerben Desiré Oswald uit Harlingen,, 2. den kan.toorbed lende Gerrit Schuil uit Harlingen. 3. den timmerman Lolle Rondaan uit Beetgum, 4. den student Folkert Bergsma, uit Delft. Het overtuigend bewijs van hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend een. poging tot moord te heb ben gedaan op den Nederlandschen le luitenant der pohtie Van Wijnen te Harlingen., alsmede op een anderen pro- Duitschen Nederlander. Bovendien heb ben zij hun medewerking verleend bij overvallen op verscheidene gemeentehui zen en distributeikantoren. Voorts wa ren zij in, het verboden bezit van vuur wapens en hebben zij anti-Duitsche pam fletten verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met den kogel voltrokken. De Höhere SS- und Polizeifühiier deelt mede: Op 15 Februari 1944 is het Polizei- standgericht, te Scest, provinc e Utrecht, bijeengekomen en heeft de onderstaande leden van. een groep terroristen ter dood veroordeeld 1. Den student Cornells Burger uil Zeist. 2. Schoenmaker Cornelis Karman uit Baarn, 3. Den student Rut Veenendaal uit Tiel. Het overtuigend bewijs van, hun schuld is geleverd en de veroordeelden hebben bekend o.a. aan de volgende strafbare feiten te hebben, medegewerkt: Moord op den ambtenaar van den Cri sis-Controledienst Muller op 3 Nov. 1943, alsmede aan den overval op het distributiekantoor in Geldermalsen ln September 1943. Bovendien waren zij voor een deel in het verboden Bezit van vuurwapens en hebben zij ophitsende 'anti-Du tsche pamfleben verspreid. Het vonnis is, nadat het verzoek om gratie was afgewezen, met den kogel voltrokken. TER DOOD VEROORDEELD. Officieel wordt medegedeeld De jood Max Werkendam uit Amster dam, Nederlandsch staatsburger, is bij vonnis van het Deutsche Obergericht d.d. 13 December 1943 wegens verboden be zit van gapens ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de kwestie van gratieverleening was onderzocht, vol trokken. Vrijdag 18 Februari is te 's-Graven hage de Arbeitskammer van het Duitsche Arbeidsfront van het Arbeitsbereich der NSDAP in Nederland feestelijk geopend. Evenals in Du.tschland, waar zij reeds lang bestaat, is nu ook hier een Arbeits kammer, die het DAF in haar werkzaam heden dient te ondersteunen, ingesteld. Zij wordt daarbij geholpen door Advi- seurse, Unterkammer en Arbeidscommis sies, waarvoor vooraanstaande en actieve leden van, het DAF in Nederland zullen worden uitgenoodigd hun medewerking te geven. De leider van het DAF dr. Ley hield een rede. waarin hij in twaalf punten de doeleinden van het Duitsche Arbeids front uiteenzette en de plaats én waar deering van, den arbeid in het Europa van "vroeger en van thans vergeleek. De doeleinden van het DAF formuleerde hij als olgt •1. De De Duitsche mensch is het doel van al ons politiek, economisch en cultu reel handelen. Zijn gezondheid, zijn wel vaart, zijn kennen en 'kunnen zïj'n het doel van al ons streven. De Marxisten en liberalen dachten, in tegenstelling hiermede, slechts aan geld. Vroeger dachten de ondernemers slechts aan fabrieken en aandeelen, maar de menschen lieten hen onverschillig. 2. De volksgemeenschap overwint het persoonlijk- en het groepsegoïsme. De maatschappij bestond voorheen slechts uit tallooze groepen van bij elkaar be hoorende belanghebbenden en men stel de het belang van. de natie als geheel steeds ten achter bij persoonlijke en groepsbelangen,. 3. De prestatie, verricht voor 'de gemeenschap, vormt den grondslag voor den socialen rang, die een werker in neemt. In. Engeland, in Frankrijk en ook hier en daar in Nederland zijn de maatschappelijke tie standen gegrondvest op de verkeerde gedachte, dat de ar beider knecht is en de patroon de heer- scher over zijn personeel. Wij herstellen daarentegen de menschelijke rechten 'in hun oude waarde. Wel moet in elk be drijf de een bevelen, en de ander gehoor zamen, maar dat heeft niets met de men schelijke rechten te maken. Een van de belangrijkste sociale maatregelen aan het begin van den oorlog is dan ook geweest dat iedere werker, onverschillig of hij hoog of laag is geplaatst, dezelfde rech ten heeft op levensmiddelen, schoeisel kleeding, enz. 4. Wij proclameeren het recht op den arbeid en. den plicht tot den arbeid. Dit is de grondslag voor alle sociale zekerheid. Wie niet werkt, zal ook niet eten en, wij kunnen niet toestaan dat er menschen, zijn, die alleen van hun gele) leven en die geen werk verrichten. Wij hebben het vecht op den arbeid niet alleen geproclameerd, maar ook verwe zenlijkt. 5. Sociale zekerheid bevrijdt de ar beiders van de sociale afhankelijkheid. Deze zekerheid bestaat uit zekerheid van inkomen, zekerheid voor den levensavond zekerheid bij ziekte en ongeval en zeker- kerheid voor het moederschap voor we duwen en weezen. fn Engeland, den puriteinsch ingerich- ten staat, is het geheele maatschappelijke leven afhankelijk van de twintig rijkste familieszelfs het koningshuis is daa_r- van afhankelijk. In Duitschland was de sociale verzorging van de werkers zelfs in den tijd van Bismarck al ver den an deren landen vooruit. Nu zijn wij" hier mede nog verder, maar wij zullen niet rusten voordat ook een grootscheepsche verzorging van de werkers op hun le vensavond zal zijn verzekerd. '6. Het recht op onderwijs en ont wikkeling opende aan den begaafden den weg naar economischen en socialen op gang. Het beste onderwijs mag niet uit sluitend gereserveerd blijven, voor de bezittende klasse. Door onze maatrege len zal ook de armste jongen, als hij bijzondere gaven Ijeeft, deze tot ont wikkeling kunnen brengen. Een natie, die dat verwe enlijken kan, zal tot de belangrijkste, in de wereld behooren. En Duitschland doet dit. Adolf Hitler trekt zich het lot aan ook van den be- Het Bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Steeds meer worden gevallen gemeld, waarin burgers verboden militaire ge bieden of onderkomens, kampen, ge vechtsstellingen enz. naderen en dan door de wachtpost aangeroepen, niet onmiddellijk blijven staan. Met allen nadruk wordt de aandacht van de bur gerbevolking er opnieuw op gevestigd dat op ieder, die na sommatie niet ter stond blijft staan, zonder voorafgaande waarschuwingsschoten onmiddellijk met scherp wordt geschoten. De sommatie van een wachtpost moet steeds ernstig worden opgevat, aangezien deze het strikte bevel heeft, n.et alleen te schie ten, maar ook te treffen.. gaafden jongen of het begaafde meisje in het meest afgelegen dorp. 7. Het gezin staat als k.emcel van de vplksgemeenschap onder speciale be scherming. Door huwelijks voorschotten kinderbijslagen en tal van maatregelen tot bescherming van moeder en kind wordt aan het gezinsleven ais bron van het gemeenschapsleven van het geheele volk, dat in het tijdperk van het marxis me was ondermijnd, zóóveel steun gege ven, dat het zich op een. gezonde wijze weer kan ontwikkeien en geen angst meer tfelioeit te bestaan, hoe men zijn kinderen, groot brengt. 8. Het DAF houdt het oog gericht op een doelmatig en vreugderijk gebruik van den vrijen tijd. Behalve den mate- rieelen nood kende de Duitsche arbeider ook een cultureelen nood. Spr. - wees hierbij op de organisatie Kraft durch Freude, die in korten tijd zooveel heeft bijgedragen tot de cultureele ontwikke ling. Hij vergeleek hierbij Duitschland met Engeland, dat weigerde de KDF- schepen in, zijn havens te doen aan leggen uit vrees, dat de Engelsche ar beider bij het zien daarvan ontevreden zou worden. 9. Wij willen een. Europa zonder proletariaat maken. Het aanwezig zijn van een proletariaat is een ziektetoe stand in een land, die er op wijst, dat de maatschappelijke orde in dat land niet goed is opgebouwd. 10. De nieuwe sociale ordie, die wij willen maken, mag geen cliché zSjïi. Het leven in de volken van Europa moet geheel naar eigen aard worden opge bouwd volgens een. aantal richtlijnen, die Overal hun waarde behouden,. Deze richtlijnen, houden zich bezig met de gemeenschap" van Tien arbeid, den op bouw van het gezinsleven, de eer van den arbeid, de sociale en. cultureele verzorging van den werker, enz. 11. Ondanks het feit, dat de richt lijnen. voor een nieuwe sociale orde geen cliché zijn, moeten de volken van ons werelddeel begrijpen, dat zfij één ge- meenschappelijken band hebben en uit één wortel stammen. Zij hebben dezelfde belangen en moeten daarom solidair zijn. 12. Het socialisme is de inhoud van, onze idee. Een idee heeft alleen dan waarde, wanneer men er voor vecht. Het pacifisme heeft in ons denken geen plaats en socialisme en pacifisme zijn vijanden, op leven en dood. Als Wij de zen strijd willen, winnen, moeten wlijl ook den vijand binnen Europa vernieti gen. Die vijand is Juda. Juda is de vij and van het nationaal-soc.alisme en ven het socialisme. De weg naar het socia lisme is eerst dan vrij, als Juda is ver nietigd. Engeland heeft zich met Juda verbonden omdat zij beiden vijanden zijn van den, vooruitgang vap de socialistische gedachte. Dr. Ley eindigde zijn herhaaldelijk door applaus afgebroken rede met het aanhalen van Napoleon's woorden op zijn sterfbed op St. Helena: „Ik heb getracht Europa te vereenigen en tot de overwinning te leiden, liet is mij niet gelukt. Er zal een ander komen, die grooter is dan ik. Hem zal het geluk ken, en hij zal ons werelddeel vereeni gen en tot de overwinning voeren!" «-"Deze grootere is er Adolf Hitler ,en ik ben er van overtuigd, aldus Dr. Ley, dat Duitschland zal worden be vrijd van Engeland en Juda. De strijd van het Nationaal-Socialis- me tegen de aanranders van Europa teekent zich, zoowel op militair als ook op politiek gebied", steeds duidelij ker af. Ook in ons land staan al degenen, die zich hierbij vóór het Nationaal-Soci- alisme verklaarden, als een hecht blok in de overtuiging, dat onze wereldbe schouwing zal zegevieren,. De innerlijke kracht der Beweging is door de tallooze ons opgelegde be proevingen en door den inzet van vele duizenden leden aan alle fronten en op de zeeën in de laatste jaren dusdanig versterkt dat er geen gevaar meer be staat voor verlies van beginselvastheid. Beperking van het ledental wordt daar door thans niet meer noodig geoor deeld, reden waarom ik het navolgende bepaal 1. Mijn op 20 Juni 1941 in „Voflk en Vaderland" bekendgemaakte bepaling van 17 Juni d.a.v. inzake sluiting tot nader order van de N.S.B. voor recht- streeksche toetreding van nieuwe leden, wordt hiermede opgeheven. 2. Het instituut van „Sympathisee- rend-Lid" zoowel als het instituut van „Werkend-Lid" worden dientengevolge afgeschaft. 3. Er worden voortaan onderscheiden a. Leden: Zij, die in het bezit van een stamboeknummer gesteld zijn of worden. b. Kernleden: Leden, die hun krachten in. bijzondere mate in dienst stellen van het nationaal-socialisme.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1944 | | pagina 1